De int. wielerkalender 1959 Beschouwingen raad Terneuzen in mineur Te Hulst wordt een zwembad aam igelegd Trek wet grootboek woningverbetering in Tussen dijken en dammen Eis acht maanden wegens oplichting tegen Goesenaar Restauratie van Zeeuwse monumenten ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 r Vals gerucht - varkens geslacht Landelijke primeur in (actief) Bisdom Breda Middenstands-studiecentrum Deelname na sollicitatie Huiseigenaren vragen Gaat Woensdrecht in beroep bij de Kroon Bergen op Zoom j krijgt zwanen luit West-Berlijn Nieuw teelverbod Bonde van Nederland in juni Ruïneus voor openbare kassen Longa-ONA is uitgesteld Olympische Spelen in 1964 te Wenen Brazilianen komen naar Brussel Schaakcompetitie te Goes EXAMENS WATERSTANDEN Werd kort geleden door het ge meentebestuur van Terneuzen aange kondigd. dat de begroting voor 1959 een tekort vertoonde van f 345.445, by de behandeling der begroting bleek, dat dit bedrag is gestegen tot f 385.731,Met deze wetenschap werden de beschouwingen der diverse fractieleiders dan ook in mineur ge houden. Unaniem was men het er over eens, dat bij de regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenet alles ontbreekt aan de ver delende rechtvaardigheid. Vooral voor Terneuzen is de huidige rege ling funest en daardoor kunnen de vele belangryke projecten, die om uitvoering vragen, niet worden ver wezenlijkt. Zou de regeling zijn aangepast aan de huidige toestand, dan zou de ge meentebegroting vrijwel sluitend kun nen worden gemaakt. Er zijn door de fractieleiders zeer veel wensen naar voren gebracht. Terneuzen heeft be hoefte aan een nieuw gemeentehuis, een nieuw politiebureau, de Schelde- kade moet worden verbreed, het zwembad moet er komen, nieuwe scholen zijn nodig en bestaande moe ten worden uitgebreid en.de onder werpen, die de gemoederen wel het meest bezig houden, werden uitvoeri ger besproken nl. het werk van de havencommissie, de verbreding van het kanaal naar Gent, de industria lisatie en de plannen der vijf samen werkende kanaalgemeenten. Vooral Sluiskil interesseert zich voor de mogelijkheid van het ver dwijnen van de stinkende rijkswater leiding. De investeringskosten voor 'n gesloten afvoerleiding bedragen rond zeven miljoen gulden. De jaarlijkse kosten rond zevenhonderdduizend. Provincie, rijk en industrieën zullen hieraan eveneens moeten meewer ken. Voor wat betreft de oprichting van een n.v. Haven werd in 1955 driehon derdduizend gulden gevoteerd. Zal dit bedrag niet aanmerkelijk moeten worden verhoogd? Vragen werden ge steld door de verschillende fracties over het jeugdwerk en de woning bouw. Ieder is er van overtuigd, dat Terneuzen aan een grote uitbreiding toe is, maar dat het nu eenmaal aan geld ontbreekt. De voorzitter heeft al deze vragen zo goed mogelijk beantwoord. Ook hij betreurde het ten zeerste niet me^ meer positieve antwoorden voor de dag te kunnen komen. Mr. Teilegen merkte op, dat er in verband met de havenovername in het afgelopen jaar veel werk is verzet, doch dat er nog veel te wachten staat. Hoewel hij toch ook wel enkele optimistische ge luiden kon laten horen, b.v. in verband met de woningbouw en de bouw van een nieuwe lagere school, kon hij verder alleen maar beamen hetgeen door de fractieleiders naar voren werd gebracht. Derde wethouder Er werd uitvoerig gepraat over een aanstelling van een derde wethouder. De fractieleider van de WD, de heer Fijn van Draat, meende, dat de nieu we wethouder, die bij de verkiezin gen is aangesteld, zou worden belast met de haveninstallaties. Dit blijkt niet het geval te zijn. Wethouder de Meyer werd belast met de financiën. De heer van Langevelde wenste bij de rondvraag van het aanstellen van een derde wethouder een agendapunt te maken. Dit werd aangehouden tot de volgende gemeenteraadsvergade ring. die in december nog zal plaats vinden. Vrijdagavond besloot de raad van Hulst tot de aanleg van een zwembad. De totale kosten daarvan zjjn ge raamd op 320.000 .waarvan vijfen twintig procent of 80.000 voor reke ning van de gemeente komt. De rest wordt gesubsidieerd. Het wordt uiter aard een streekzwembad en in de ex ploitatiebegroting is gerekend met de afname van duizend maandkaarten. Ongeveer twaalfhonderd schoolkinde ren zullen er gebruik van maken en daarvan ontvangt men dan ook weer subsidie. Bij de behandeling van dit voorstel deelde de voorzitter, burgemeester A. L. E. Lockefeer naar aanleiding van een vraag van de heer F. de Meuri- chy mee, dat de „Stichting Zwembad" niet in deze plannen is gekend. Het betreft hier een geheel gemeentelijk plan, waarvoor destijds eerst een post post is uitgetrokken ter vervaardiging van het voorlopig plan en later een post van tienduizend gulden voor het maken van het definitieve plan. Een ander belangrijk besluit van de Hul- sterse raad was, dat tot voorlopige restauratie van de „Oude Dobbele Poort", die thans al vrij ver is bloot gelegd zal worden overgegaan. Het gaat hier in feite om een conservering volgens een bepaalde methode van af dekking van die delen van de poort, die verder zouden kunnen vervallen. De kostenraming is circa twaalfdui zend gulden. Voorwaarde voor het uit voeren van hei werk is, dat Monu mentenzorg een subsidie verleent. De subsidie is intussen aangevraagd en zal zeker verleend worden, aldus de voorzitter. Met het voorstel om de woon ruimtecommissie voortaan aan b. en w. te laten adviseren inzake de toewijzing van huizen liep het vrij vreemd af. B. en w. hadden deze verantwoording van de verorde ning overgenomen op voorstel van de heer D. v. d. Walle, die even wel na een wijdlopige discussie verklaarde, dit voorstel zelf niet meer te zullen steunen. Uit wat enkele raadsleden hadden betoogd bleek n.l. dat men uit de voorge stelde maatregel zou kunnen con cluderen, dat de wethouder, die tot nu toe alleen had geadviseerd zijn werk niet goed zou hebben gedaan. Die consequentie wilde hij kennelijk niet aanvaarden. Toen het voorstel in stemming kwam bleken alleen de leden van de VOS- fractie en de heer H. Everaard er voor zodat het met zes-vijf kelderde. Voor de bouw van een nieuwe b.l.o.- school voor imbeciele meisjes ver schafte de raad aan de instelling tot behartiging van de belangen van zwakzinnige kinderen in O.-Zeeuwsch Vlaanderen eer. lening van 250.000, na dit geld zelf te hebben geleend. Tot gemeente-geneesheer werd benoemd drs. J. F. J. M Casparie. In een bergdorp in het noor den van Portugal hebben boe ren tientallen varkens ge slacht naar aanleiding van een vals gerucht, dat hun varkens door de gemeentelijke veeart- senijkundige dienst waren ver oordeeld en zouden worden ge dood, aldus bericht het depar tement van landbouw te Lissa bon. Het onnodige slachten van varkens gebeurde in het dorp Villa Cha, nabij Alijo, in het stroomgebied van de Douro. Het departement verklaarde, dat het gerucht was verspreid door „bekende onverantwoor delijke elementen" en volko men vals was. Er bestaat al enige tijd een landelijke commissie van de ka tholieke middenstand welke zich intens bezighoudt met het vraagstuk van de vorming en ontwikkeling. Na ampel beraad zijn er gedegen voorstellen op tafel gekomen met betrekking tot een te vormen „Studiecen trum" voor middenstanders van 25 tot 40 jaar. De heer Snels uit Dongen heeft de pers thans in gelicht over de stand van zaken in het bisdom Breda, waar men terecht de startprimeur van dit goede initiatief voor zich mag opeisen: op 6 januari 1959 zal de eerste cursusavond plaatsvinden van een uit twintig lessen be staande reeks. Daarvan worden er 6 in het komende en 12 in het volgende seizoen gegeven. Een volkomen nieuw aspect voor een dergelijke cursus is wel het feit, dat men moet sollicite ren om te mogen deelnemen. De bedoeling is om aldus een niet onnodige strenge doch wel seri euze selectie te krijgen. De cursusavonden worden om de twee weken gehouden met een onder breking voor de vakantiemaanden ju li en augustus. Het ligt in de bedoe ling om, zo mogelijk, naast de reeds definitief geplande cursus te Breda ook te komen tot soortgelijke avon den (met dezelfde sprekers) in Ber gen op Zoom, Roosendaal en Hulst. Dit laatste zal uiteraard geheel af hangen van het aantal binnengeko men sollicitaties. Achtereenvolgens komen de volgen de onderwerpen, behandeld door de daarachter vermelde sprekers, aan de orde: Het begrip middenstand, de middenstandswetgeving (mr. K.Bas- tiaansen), De Staat en de rechten en plichten van de staatsburgers (mr. J. Raaymakers), wat zijn de stan den, wat is de taak van de stands- en vakorganisaties (mr. J. Kamer beek), geld en krediet (P. Suuren- broek), belasting en belastingontdui king (G. Mittendorf), boekhouding, kostprijs, winst en verlies (N. van Herpen), de functie van de mede dinging (prof. dr. A. A. Ariëns), bij De raad van Woensdrecht komt dinsdag 2 december a.s. in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt twee voorstellen tot medewer king aan het bestuur van de pro testantse streekschool voor de in richting van een derde leslokaal en de aanschaffing van materialen voor het onderwijs in de lichamelijke op voeding. Verder is er een voorstel tot het huren van twee tweeklassige houten noodlokalen van de congregatie van de zusters van J.M.J. ten behoeve van het bijzonder onderwijs. Een ander voorstel behelst het ge ven van straatnamen. Het laatste en belangrijkste punt van de agenda ver meldt de beoordeling van het instel len van beroep tegen de onthouding van goedkeuring ten aanzien van een gedeelte van het uitbreidingsplan, waarover in de vorige raadsvergade ring reeds het een en ander is ge zegd. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft in een te Utrecht gehouden vergadering een resolutie aangenomen, waarin er bü de regering en Staten-Generaal o.a. met klem op aandringt als eerste stap (zo mogelijk met ingang van 1 januari a.s.) de wet Grootboek voor Woningverbetering in te trek ken en de geblokkeerde gelden aan de eigenaars te restitueren. Voorts dringt de bond er op aan in de loop van 1959 met een verdere aanpas sing van het z.i. te lage huurprijs- peil der vooroorlogse woningen aan te vangen. In de resolutie spreekt de bond (vertegenwoordigend circa 20.000 lan delijk georganiseerde huiseigenaren! o.m. als zijn oordeel uit, dat het na-oorlogse huurbeleid der achter eenvolgende regeringen de woning exploitatie naar bedrijfseconomische normen bij voortduring onmogelijk heeft gemaakt. Dit huurbeleid heeft de huiseigenaren nauwelijks in staat gesteld uit de huren een redelijke buitenonderhoudstoestand te bewerk stelligen, laat staan hun woningen, waar technisch mogelijk en overi gens economisch verantwoord, te verbeteren, resp. te moderniseren, zo wordt gezegd. Volgens de bond zullen de huren van de voor-oorlogse- en daarmede gelijk te stellen na-oorlogse wonin gen op zo kort mogelijke termijn, etappesgewijze, moeten worden op getrokken tot het peil van de nieuw- bouw-huurprijzen op evenwichts- niveau, met inachtneming van de kwaliteit der verleende woondien sten. Het huidige huurprijspeil dezer woningen zou nog met ca. 50 a 60 procent moeten worden verhoogd. Deze huurverhogingen behoren on verkort en rechtstreeks aan de eige naren toe te komen. Het bondsbestuur heeft de resolu tie ter kennis gebracht van o.a., de regering, de Raad van State en de beide kamers der Staten-Generaal. vader in de zaak (J. Koster), za kendoen en moraal (pater Francino O.C.S.), geboorteregeling en huwe lijksvruchtbaarheid (kapelaan P. Oo- men), maatschappelijk werk (drs. J. van Casteren), het personeel in on ze bedrijven (J. Kamerbeek), wette lijke maatregelen en sociale voorzie ningen voor ondernemers en werkne mers (mr. Jacques Kamerbeek), verhouding katholiek en niet-katho- liek (F. Bastiaansen, priester), mid denstander en reclame (L. Boek raad), diverse verzekeringsvormen (J. Messbauer), parallelisatie H. Wouters), opvoering produktiviteit (N. van Herpen), Cultuur en kunst (drs. Th. van Velzen), politiek (pa ter A. van Ryn O.P.) en Deltaplan nen (W. Assmann). Een reeks sprekers met onderwer pen die zeker in de breedst moge lijke zin bij de katholieke midden stand belangstelling zullen kunnen wekken! 't Diocesane bestuur heeft eventuele deelname aantrekkelijker gemaakt door een uiterst laag cur susgeld te vragen en voor deelnemers buiten Breda een vergoeding van reiskosten in het vooruitzicht te stel len. Dezer dagen zal een (korte) termijn van inschrijving worden be kend gemaakt, waarbij het Bondsbu- reau in Breda als centrale plaats is ingeschakeld. De burgemeester van west-Ber- lfjn, dr. Willy Brandt, heeft aan zijn collega van Bergen op Zoom een zwanenpaar aangeboden. Hem was n.l. ter ore gekomen, dat een van de oudere zwanen te Bergen op Zoom onlangs moest worden afgemaakt. De burgemeester van de stad, die thans zo in het brand punt van de belangstelling staat, is meerdere malen in Bergen op Zoom geweest en zijn huidige geste is bedoeld als blijk van dankbaarheid en sympathie tegen over de Scheldestad, waar tijdens de oorlog een gezin uit west-Ber- Hjn is opgenomen. Burgemeester ir. L. Peters van Bergen op Zoom deelde vrijdag avond in de raadsvergadering mee, dat hij overigens in strijd met de gemeentewet deze aan bieding reeds zonder ruggespraak I met de raad in dank had aan- vaard. waarop geen enkel raads- lid aanmerking had. Importerende landen stellen aan plant- of kweekmateriaal de eis, dat het vrij is van aardappelcystenaal- tjes, teneinde te voorkomen dat aardappelmoeheid wordt ingevoerd. Om aan deze eis te voldoen is het noodzakelijk, dat in Nederland elke besmetting van de grond, waarop bol- en knolvormige bloemgewassen, houtige gewassen en vaste planten worden geteeld, wordt voorkomen. De minister van Landbouw heeft daarom een beschikking in de Staatscourant van heden gepubli ceerd. Krachtens deze beschikking worden de genoemde gewassen voor zover ze voor handelsdoeleinden wor den gekweekt en voor uitplant elders bestemd zijn, aangewezen als plan ten, bedoeld in artikel la van het besluit bestrijding aardappelmoe heid. De teelt van deze gewassen NA aardappelen wordt verboden. Van dit verbod wordt ontheffing verleend voor zover de teelt vóór 1 januari 1959 was aangevangen. (Advertentiyr MET ESSO BENT U BETER UIT! Alleen ESSO BENZINE geeft Uw motor de EXTRA bescherming j van BOVENSMERING. f 's Winters belangrijker dan ooit! Ai Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties in de winter! On Vipt kal pnHprrnn Pres van de Ronde van Catalonië; 9-13 sept.. Ron- Up net Kaienaercongres van ae de hgt Noorden (Fr). 20 sept UCI, gisteren te Zurich gehou- Gr Prijs der Naties (Parijs), Ron den, ziin de wedstrijden voor de van Piemont (It).; 11 okt.: Pa- J rijs-Tours; 18 okt.: Ronde van Lom- bardije; 4 nov.: Trofee Baracchi (It). 1959 vastgesteld. Voor de Ronde van Nederland zullen de data later worden aan gewezen. De kalender voor profs ziet er als volgt uit: 22-27 febr. Ronde van Sar dinië; 1 maart: Sassari-Cagliari; 4-9 maart: Parijs-Nice; 8 maart: Mi- laan-Turijn, Ronde van Belgisch Limburg; 10-14 maart: Ventimiglia- Rome; 15 maart: Ronde van de 11 steden (B); 18 mSart: Milaan-San Remo; 21-22 maart: wedstrijd door België; 22 maart: nationaal wegcri terium in Frankrijk, Milaan-Mantua; 29 maart: Ronde van Reggia Cala- brie; 30 maart: Ronde van Vlaande ren, wedstrijd te Locarno; 4 april: Gent-Wevelgem; 5 april Wevelgem- Gent, Ronde van Campania; 12 april: Parijs-Roubaix, ronde van de 4 Zwitserse kantons; 19 april: Pa rijs-Brussel; 24 april-10 mei: Ronde van Spanje; 25-26 april: Weekeinde der Ardennen 3 mei: Stan Ockers prijs, kampioenschap van Zurich; 7- 10 mei: Ronde van Romandië, ron de van België, vier dagen van Duin kerken. 16 mei-7 juni: Ronde van Italië; 17 mei: Parijs-Valenciennes; 24 mei: Bordeaux-Parijs; 27-31 mei: Ronde van Champagne; 31 mei: circuit van Oost-Zwitserland; 1-7 juni Dauphiné Liberé; 11-18 juni: Ronde van Zwit serland; 12-15 juni: Ronde van Lu xemburg; 21 juni: Ronde van Tos cane, Nationale kampioenschappen in Frankrijk, België en Luxemburg. 25 juni-18 juli: Ronde van Frank rijk; 28 juni: Prijs van Europa,Ra venna (It); 28 juli tot 5 aug: ronde van het Westen (Fr); 16 aug: Wereldkampioenschappen op de weg Zandvoort; 6 sept.: Ron de van de Romagna (It); 6-13 sept: Kalender voor amateurs 25 april-3 mei: Ronde van België; 3 mei: kampioenschap van Zurich; 20 mei-7 juni: Ronde van Groot-Brit- tannië; 7-14 juni: Route de France; 27 juni-4 juli: Ronde van Oostenrijk. 15 aug.: Wereldkampioenschap op de weg, Zandvoort. Er bestaan plannen voor een Ron de van Europa, te houden in de herfst van 1959. Verdere belangrijke data: 19-24 januari: Zesdaagse cyclo cross wedstrijden in Frankrijk: 15 febr.: Wereldkampioenschap cyclo cross te Genève. Baanwedstrpden 7 juni: Gr. prijs van Parijs; 2 aug: Gr. Prijs van Kopenhagen. 8-13 aug: Wereldkampioenschappen profs en amateurs te Amsterdam. De data voor de Ronde van Neder land staan nog niet vast. Het vorig jaar had de KNWU de Zwitserse wie lerbond toegezegd er zorg voor te zullen dragen, dat de Ronde van Zwit serland in het vervolg niet door de Ronde van Nederland „gestoord" zou worden. Op het kalendercongres in Zürich bleek echter, dat de organisators van beide ronden data hadden vastgesteld, die voor een belangrijk deel toch weer samenvielen. In een schrijven aan het congres de organisator van de Ronde van Ne derland, de heer van Erp, was ver hinderd de bijeenkomst in Zürich bij te wonen was voor de Ronde de weeje van 15 tot en met 21 juni voor gesteld. De Zwitsers kwamen met de data 11-18 juni De KNWÜ-voorzitter, dr. P. v. Dijk heeft daarop gezegd, dat voor de Ron de van Nederland een andere periode zal worden gezocht. Het was niet mo gelijk dit tijdens het congres in Zü rich te doen aangezien de heer van Dijk geen volmacht had voor de Ronde van Nederland op te treden. De heer van Erp, die wij naar aan leiding van deze moeilijkheden naar zijn mening vroegen, was hoopvol ge- „Deze man heeft enkele listige kunstgrepen toegepast om zich een tijdelijk krediet te verschaffen", luid de het oordeel van de officier van justitie, mr. T. Lebret, over de vier enveertig-jarige Goese arbeider W. M., toen deze vrijdagmorgen voor de rechtbank te Middelburg verscheen. M. wordt verdacht van oplichting, waarbij een financieringsmaatschappij voor 5600 werd benadeeld. „Hij heeft geprobeerd zijn labiele financiële toe stand nog wat in evenwicht te hou den, maar de manier, waarop dit ge beurde, had nooit verborgen kunnen blijven", aldus mr. Lebret, die een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden vorderde. M. zelf bleek zich van deze affaire weinig meer te herinneren, maar de president, mr. P. van Empel, kon een heel boekje open doen. De Goesenaar, die destijds handelaar in landbouw werktuigen was, bediende zich steeds van kredietaanvragen, als hij voor een klant een machine moest kopen. Op zekere dag kwam hij weer bij de han delsagent C. M. H. uit Goes, die na mens een financieringsmij. optrad en Bij het provinciaal bestuur kwam weer een hele serie aanvragen bin nen om reeds eerder toegekende sub sidies voor restauratiewerk aan mo numenten te verhogen. Zo is de be groting voor herstel van de kerkto ren te Biggekerke ad f 54.162 met f 19.435 overschreden. G.S. stellen voor in die meerdere kosten voor 5 procent bij te dragen. De restauratie van de rouwborden in het slot Haamstede beliepen f 4503 inplaats van f 3559. De provincie zal 10 procent in de meerdere kosten moeten betalen. Voor de kerk te Aagtekerke was door de provincie tien procent toege zegd van de geraamde f 77.000 Het wordt f 16.389 meer en G.S. advise ren ook daarin 10 procent bij te dra gen. De restauratie van de Ned. Herv. kerk te St. Maartensdijk een laat gotische pseudobasiliek met een ge deeltelijk ingebouwde toren en uit architectonisch oogpunt bezien zeer belangrijk monument vergt volgens de door de minister van Onderwijs goedgekeurde begroting een bedrag van f 338.000 Hierin is begrepen een bedrag van f 60.200 waarin de provin cie reeds in 1955 subsidie verleende, zodat thans nog subsidie is gevraagd in een bedrag van f 277.800. Het rijk verleent in deze kosten een bijdrage van 65 procent. G.S. adviseren nog f 13.980 bij te dragen. Ook de restauratie van de toren der Herv. kerk te St. Anne ter Muiden, die eigendom is van de burgerlijke gemeente Sluis, vergt f 52.031 meer dan aanvankelijk was geraamd. Ged. Staten stellen voor dat de provincie hierin f 2600 (vijf procent) bijdraagt. De meerdere kosten, verbonden aan de restauratie va, de Oostkerk te Mid delburg, bedragen f 95.000. Gaan Pro vinciale Staten akkoord met het voor ste] van Ged. Staten, dan zal de pro-1 vincie hierin een bijdrage verlenen 1 van f 9500. De kosten van restauratie van de Herv. kerk te Oostkapelle zullen f 69 527,39 bedragen. Ged. Staten stel len Provinciale Staten voor hiervan f 4947 voor rekening der provincie te nemen. Voorts stellen Ged. Staten voor bij te dragen in de restauratiekosten van het pand Kade A 62 te Veere met f 3125, in het pand Kapellestraat A 39 te Veere met f 2450 en in de restau ratie van de windkorenmolen te Kuitaart, gemeente Hontenisse met een bedrag van f 391, Onlangs is in deze rubriek een bescheiden trompetstootje gege ven ter ere van de nieuwbe noemde minister van Water staat, de van Zeeuwse afkomst zijnde mr. Aartsen. Het was een zwakke echo van de grote fan faronades, die overal in den lan de en speciaal in Zeeland weer klonken, voor de Haagse wethou der. die opeens rijksbestuurder werd. Men zou zo denken, dat ieder en bovenal in Zeeland nu wel wist wie de hoofdpersoon bij de Kabinetswisseling was ge weest. Dat is ons echter bar tegenge vallen. Voor de televisie ver scheen jl. zaterdag een pientere winkelier uit Kapelle, goed van de tongriem gesneden, die in het vraag- en antwoordspel „Van je familie moet je het hebben", di verse opgaven had te verwerken. Slecht bracht de zakenman, die geassisteerd werd door zijn doch ter, het er niet al. Op één punt faalde hij echter radicaal. Met de vraag wie de nieuwe minister van Waterstaat was wist onze Kapellenaar geen raad. Algera van de onvrije veren hing nog in zijn geheugen maar van al het geen over mr. Aartsen was ge schreven en gezegd, wist hij niets. Het betrekkelijke van de roem is hiermee wel aangetoond en kan de voorwerpen er van tot deemoed stemmen. Als je denkt in de etalage te staan, ben je reeds lang onder de toonbank geschoven. In de Goese raad is geklaagd, dat in diverse woningwetwonin gen mensen zitten met zo'n ruim salaris, dat zij in een veel duur der huis thuishoren en daarheen eigenlijk ook moesten gaan, om minder met aardse goederen ge- zegenden een kans te geven om goedkoop te wonen. De waarne mend burgemeester vond dege nen, die zoiets weigeren, onso ciale elementen en hij deed een beroep op de pers, de gewetens van de schuldigen wakker te schudden. Op deze imitatie is niet druk ingegaan, omdat men in zo'n ge val toch aan dovemansdeur klopt. Effectiever is het wanneer de overheid, die dit onsociale in het leven riep, bevorderde en in stand houdt, zelf ingrijpt. Met enig geweld behoeft dit niet te gebeuren- Wanneer eenvoudig de huur van een woningwetwoning, wordt vastgesteld op een-zeven- de of achtste van het inkomen van de bewoner wat vroeger door de woningbouwverenigingen ook werd toegepast dan zou den binnen enkele maanden de bewoners met hoge inkomens uit zichzelve ver trekken, omdat zij voor de dan op te brengen huursom, gro ter, gerieflijker en beter gelegen huizen zouden kunnen betrekken. Honderden malen is de rege ring op dit geneesmiddel gewe zen, doch stokstijf blijft men een opg-edelijk systeem handhaven. En van de pers wordt dan maar weer verwacht, dat zij aan het zedenmeesteren slaat, tegenover personen die profiteren van het onredelijk systeem. Nu wij het toch over de pers hebben: die weet men altijd te vinden als er oproepen moeten worden gedaan om vlaggen uit te steken of als er aanbevelin gen (gratis) nodig blijken voor collectes; verkoop van liefdadige oliebollen en opwekkingen tot doorlichten of inenterij. Maar o wee als er eens iets in de krant komt, dat een lange teen raakt! Deze week zaten we in een vergadering te luisteren naar een ellenlang notulenrelaas dat de se cretaris van een Bevelandse kring van de Gezondheidsdienst voor dieren ten beste gaf. Daarin werd de pers sensatie-zucht ver weten, omdat ze indertijd een en ander had geschreven pver het opzienbarend ontslag aan de adj. directeur van die dienst. De redacteur van het blad dat die beschuldiging allereerst raakt had daarop dadelijk zijn ant woord gegeven. Toen iemand de redactie was komen vertellen, dat er iets gaande was bij ge noemde dienst, had hij zo fat soenlijk mogelijk bij de voor zitter om inlichtingen gevraagd. Die zei dat er niets aan de hand was, waarop de redactie de per soon in kwestie opbelde en van hem hoorde dat het ontslag in derdaad aan hem was gegeven en dat wat hem betrof dit gerust mocht worden gepubliceerd, daar hij geen reden had iets te ver bergen. Kan het allemaal voorzichtiger en was er enige reden om dit nieuws niet te brengen, terwij] het toch waarlijk nieuws was? Natuurlijk niet, maar deson danks wrijft men de pers, die in deze haar plicht nakwam en haar taak vervulde, sensatiezucht aan. ,,Ze kunnen ons nog meer ver tellen", was de uitlating van een journalist, die de affaire van na bij had beleefd. Als er mensen zijn, die een zwijgende pers verlangen, moe ten ze zich maar abonneren op een hooipers of als die nog teveel „stof" geeft, zullen ze troenpers moeten nemen een ci- hij vertelde, dat iemand in Poort vliet de loonwerker J. W. H. een aardappelrooimachine nodig had. Hiermee was een bedrag van 9300 gemoeid en daarvoor moest een huur koopovereenkomst gesloten worden. Het stuk werd opgemaakt en moest alleen nog door H. getekend worden. Daar kon M. echter wel vooc zorgen, zei hij. De handelaar tekende echter zelf voor de loonwerker en incasseerde het bedrag, dat hij met de agent overeen gekomen was. H. wist dus nergens van en zijn verbazing was dan ook groot, toen hij maandelijks een wissel ontving, waarop vermeld stond, dat hij weer 266 had afbetaald. Hij be greep er helemaal niets meer van, toen hem na verloop van tijd werd meegedeeld, dat hij nog een bepaald bedrag moest voldoen. M. was hier op den duur namelijk niet meer toe in staat, maar omdat hij het hele geval op H.'s naam had gezet, kreeg deze aanmaningen. M.'s raadsman, mr. F. K. Adriaan- se vond, dat de twee getuigen in deze zaak de loonwerker en de handels agent bijzonder lichtvaardig ge handeld hebben. „Het is mijn cliënt al te gemakkelijk gemaakt, zodat hij zaken ging doen, waartegen hij niet opgewassen bleek", aldus pleiter. Uitspraak 12 december. Voorarrest.... Na afloop van de kermis in Sluis op 29 juni 1957 zou de metaalbewer ker L. H. uit Biervliet een Belgisch ■meisjes naar huis brengen. Het kwam er echter niet van, want het madam meke gunde de eer aan een andere jongeling, waarop H. besloot naar Knokke te wandelen. Het lopen was hij spoedig moe en derhalve nam hij dicht bij de grens een fiets weg. In Knokke begon hij wraak te ne men op het vrouwelijk geslacht, want hij viel daar een meisje, dat juist van haar minnaar afscheid genomen had, aan. Toen hij er met haar hand tas van door wilde gaan, gilde het geschrokken juffertje om versterking en zo gebeurde het, dat de Biervliete- naar in no time achter slot en grendel zat, welke situatie de Belgische justi tie tot augustus van dit jaar liet voortduren. Toen verhuisde hij naar de gevangenis in Middelburg om daar zijn berechting voor de diefstal van de fiets af te wachten. De officier van justitie vroeg dan vrijdag een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd on der reclasseringstoezicht. Nadat de raadsman, mr. H. de Bruin, spoedige invrijheids.stelling had verzocht, werd ook in deze zaak de uitspraak be paald op 12 december. Roekeloos Bij een autobotsing onder Kerkwer- ve op 23 augustus j.l. kwam de heer van Nieuwenhuizen uit Dreischor om het leven en werden enkele andere personen min of meer ernstig ge wond. De oorzaak van dit verschrik kelijke ongeluk vormde het feit dat de 25-jarige draglinemachinist A. B. uit Noordgouwe met zijn auto geen voorrang had verleend aan de wagen van de heer van Nieuwenhuizen. De officier wees er op, dat beide wagens het kruispunt met veel te gro te snelheid waren genaderd en dat ook het slachtoffer niet gehel vrijuit gaat. Een grove mate van schuld achtte hij bij B. niet aanwezig, waar op hij 150 boete vorderde. De ver dediger mr. J. F. C. van Deinse kon volledig met het requisitoir mee- stemd omtrent de oplossing van dit probleem. „Wanneer er in juni geen geschikte week overblijft, en daar ziet het nu wel naar uit, ga ik eens met de Zwitsers praten. Dan komt het alle maal wel weer in orde en dan draait de Rondo van Nederland rustig op de data, die wij ons gedacht hadden, dus van 15 tot en met 21 juni". In verband met de stedelyke Til- burgse derby NOAD-Willem II is de eveneens voor morgen vastgestelde ontmoeting LONGA-ONA uitgesteld- Indien de Olympische Zomerspelen van 1964 op het 55e congres van het IOC, dat in mei 1959 in München wordt gehouden, worden toegewezen aan Wenen, kan men er van verze kerd zijn dat de Oostenrijkse hoofd stad de Spelen op voortreffelijke ma nier zal organiseren. Dit is de me ning, die heerst in Oostenrijkse spor tieve kringen, nadat Wenen officieel kandidaat is gesteld voor de spelen van de 18e Olympiade. Men wijst erop. dat zeker tien on derdelen van het Olympische pro gramma in Wenen zelf kunnen wor den verwerkt, zonder dat de bestaan de accommodaties ingrijpend worden gewijzigd. Zo zal het stadion van de hoofdstad, dat plaats biedt aan 95.000 toeschouwers, gemakkelijk bruikbaar kunnen worden gemaakt voor de Spelen. Hetzelfde geldt voor het zwemstadion, waar nu reeds 4000 be zoekers de wedstrijden kunnen vol gen, het wielerstadion, dat 8000 plaat sen heeft en een moderne sporthal, die een capaciteit heeft van 15000 per sonen. Indien de Spelen inderdaad aan We nen worden toegewezen, zullen er drie Olympische dorpen komen, twee voor de atleten en een voor de vertegen woordigers van de pers. Twee Braziliaanse voetbalteams zul len volgend jaar naar Europa komen. Op 13 mei zal Corinthians, de ploeg van Gilmar, de doelman van het na tionale elftal van Brazilië, in Brussel tegen Anderlecht uitkomen. In de loop van de maand juni komt Botafogo met de voetbalvirtuozen Garrincha, Didi, Zagalo en Santos naar de Belgische hoofdstad om tegen Ander lecht te spelen. Te Goes speelde Goes I tegen Vlis- singen I een competitiewedstrijd voor de le klasse van de Zeeuwse schaak bond. De voorlopige uitslag is 53 voor Goes, Twee partijen werden afge broken. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Dr. Facee Schaeffer - P. A. Bohlmeyer 1-0; J. de Lange - J. Jansen 1-0; A. Quakkelaar - T. H. J. Dieperinck afgebr.; A. J. C- Nordloh- ne - R. Ruig 0,5-0,5; A. Foudraine- J. v.d. Hagen 0,5-0,5; I. C. Franse - A. Willemse afgebr.; A. v.d. Logt- C. J- Mommaes 0-1; K. Flipse - M. Donze 1-0; L. Bakker - J H.oogstra- te 0-1; P. Duvekot - P. Benski 1-0. NOTARIS De heer E. Hiel uit Ossenisse, oud student van de gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam, slaagde in Den Haag voor notaris. Een opmer kelijk succes, daar de heel Hiel nog slechts 23 jaar oud is. DAMESKAPPER Te Utrecht slaagde voor het vak diploma patroon-dameskapper de heer J. E. Rentmeester van 's-Hee- renhoek. Konstanz 335 (—1), Rheinfelden 220 (onv.), Breisach 140 (—6), Straats burg 222 4), Maxau 406 1), Mannheim 241 (—7), Mainz 249 (—3) Bingen 170 (onv.). Kaub 179 (—1) Trier 157 (—5), Koblenz 191 (—3), Keulen 162 (—1), Ruhrort 358 (—2), Lobith 974 (—12). Nijmegen 759 (—10) Arnhem 787 (—10), Eefde IJssel 318 (—10). Deventer 227 (—6). Monsin 5540 - - (onv.), Visé 4986 (—10), Borg- ga'uitspraak werd bepaaldharen 3922 (—30), Belfeld 1120 (+4) op 12 december. Grave beneden de sluis 471 9).

de Stem | 1958 | | pagina 19