Charter-luchtvaart heeft het moeilijk HOUDAY on ICE In schaduw van betaald voetbal vechten amateurs AHOY1 Het Boek in Vlaanderen PHILIPS Dure grap Leraren in Little Rock staan voor lege banken Duits succes iets mis kuikens Hanlo maakt grapjes Produktie is groter en biedt meer verscheidenheid Ruim overzicht Aandelen op afbetaling 13 u geen v~- kou AANVANG DAGELIJKS 20 UUR Voorverkoop: De hal is geriefelijk 4 verwarmd! Kampkaart eerst na verklaring omtrent gedrag China bouwde zijn eerste grote schip In Engelandt EN 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 (Advertentie) 813 ÉÉI is&L !v' .v>. 4T- -S 1 -•"-"• WZi£gKm8Mm®S&i (Van onze luchtvaartmedewerker) hoger. De Jhannel Airways, die naar Southend vliegt, is tevreden. Haar Plannen zijn er genoeg en steeds meer lezen we er over in de vikings, Doves en Bristol Freighters dagbladen. De jongste plannen zijn die van de Haagse zakenman cassaïieïf^o^d^ook ve^Tsla^ro'em A. J. König, die de König Airtransport wil oprichten en van het ten en vlees vervoerd. Rotterdamse vliegveld Zestienhoven wil gaan opereren met drie Vickers Vikings en een viermotorige Skymaster. De bedoeling van de heer König? Het vliegen goedkoper te maken, vooral voor de zakenman. Op Zestienhoven heeft men een zwaar hoofd in de plannen van de heer König. Men kan niet blijven doorgaan met het omlaagbrengen van de tarieven. De bestaande maatschappijen weer nieuwe chartermaatschappijen Til TT 1 +0 TTAA^PnhlTIl 1 "1 4" i"\11 AM /TV\ Vt O 4 AffflTT. doen het al zo goedkoop mogelijk. De eharterluchtvaart m Duitsland maakt op het ogenblik een goede tijd mee. Er komen daar steeds Er zijn berichten in de kranten verschenen over een Hollands- Engels-Duitse maatschappij, die goedkope vluchten over de oceaan naar New-York zou gaan maken. Men hoort er niets meer van. De Amsterdamse reclamevlieger J. M. Schroder heeft ook al grote plannen voor de charterluchtvaart. Op Schiphol begon hij met een De Havilland Dove rondvluchten boven Amsterdam te maken onder de naam Martin's Air Charter. Tijdens de zomermaanden was er zeer zeker belangstelling voor deze rondvluch ten. Gedurende de winter zal de Dove wel veel aan de grond staan. Spoedig zou Martins' Air Charter ook met enkele Vikings Charteis gaan vliegen. Ze zijn er evenwel nog steeds niet. Op Zestienhoven zijn de twee Vi kings van de Engelse Continental te zien, te vaak helaas, want de toe stellen moeten uitzwermen over de wereld in plaats van in de hangar te staan. De scheepvaartfirma Nie- velt Goudriaan zag wel iets in die charterluchtvaart. Ze sloot een com tract met Continental en betaalde I vooruit om 5000 uur in twee jaar met de beide Vikings te vliegen. Dat is 1250 uur per toestel per jaar. Dat is 3 uur per dag.... En de Vikings staan alsmaar in de hangar. Met andere woorden: dat grapje kost Nievelt-Goudriaan handen vol geid. Pas in november 1959 loopt het con tract af. ver stopt men er niet meer dan 45.000 in. Die kuikens produceren een ongelooflijke hoeveelheid warm te. In drie kwartier tijd loopt de tempera tur in het vliegtuig wel 13-14 graden op. Men brengt speciale blowers" in het vliegtuig aan voor ventilatie. Anders stikken de kui kens eenvoudig. De Morton Air Service, die van Rotterdam naar Croydon vliegt, zal waarschijnlijk straks naar Gatwick moeten ais Croydon wordt gesloten, zoals de plannen zijn. Maar op Gat wick zijn de landingsgelder veel te voorschijn. Zij tellen op het ogen blik gezamenlijk 25 vliegtuigen. De Flugdienst in Frankfurt (een onder afdeling van de Lufthansa) vliegt met 5 Convairs-240 die van de KLM werden gekocht en met drie Vikings. De Lufttransport Unternehmen in Frankfurt heeft een DC-4, drie Vi kings en wat kleinere toestellen. De Transavia Fluggesellschaft in Düs- seldorf vliegt met twee DC-4's en vijf Vickers Vikings. De Aerotour Luftreederei in Ham burg telt twee DC-4's en drie Vickers Vikings. De nieuwste chartermaat schappij in Duitsland is de Condor Luftreederei in Hamburg (waar een puddingkoning" aan het hoofd moet De Handley-Page „Dart Herald", die kort vóór de Farnborongh Show ver brandde en dus niet te zien was. Het zit deze concurrent van de Fokker Friendship niet mee. staan). Deze Condor vliegt met spik splinternieuwe vliegtuigen, t.w. twee Convair-440 Metropolitains en een viermotorige Douglas DC-6. Waarom in Duitsland deze opleving van de charterluchtvaart en waarom de vele moeilijkheden in Nederland? Een handicap voor Zestienhoven is dat de baan er te kort is voor Convairs, al landt de KLM er soms met Convairs met een gereduceerde ..payload", zoals de vliegers zeggen De Condor en de Swissair zouden graag naar Zestienhoven komen, als de baan maar lang genoeg was. Ook dSAS zou geïnteresseerd zijn. De charterluchtvaart In Neder land maakt nog moeilijke tijden Toch moeter er mogelijkheden zijn, ook voor ons land. Laat ons hopen dat men die mogelijkheden spoedig zal weten te vinden. HUGO HOOFTMAN Sinds in Little Bock de openbare middelbare scholen die op bevel van de landsoverheid voor blanken en negers gelijkelijk toegankelijk moe ten zijn, gesloten zijn, is het er wonderlijk met het onderwijs gesteld. Jack Fox, verslaggever van United Press International heeft de stad in Arkansas, die al zovele malen in het middelpunt der belangstel ling heeft gestaan door de rassenkwestie, dezer dagen bezocht. Hier onder volgen zijn indrukken van de situatie, zoals hü ze voor ons blad heeft neergeschreven. hun opleiding te voltooien. Er zijn Wat is er dan mis met de Neder landse charterluchtvaart? Waarom waren de verwachtingen eerst zo hoog gespannnen en waarom blijkt het nu ineens niet te gaan? In het algemeen schijnt er dit jaar een onverwachte teruggang te zijn ge weest in de zg. „inclusive air tours". Vorig jaar waren ze een groet succes, maar dit jaar zat er ineens de klad in. De CT1 uit Haarlem schijnt nog het meeste succes te hebben gehad. Met DC-4's van de Duitse Aerotour vloog die geregeld van Schiphol en Zestienhoven. Ook de Touring- club Holland schijnt, de hoge ver wachtingen ten spijt, veel minder chartervluchten gemaakt te heb ben dan vorig jaar en ook de di verse reisbureaus, die „inclusive airtours" hadden voorbereid, moesten veel van deze vluchten afgelasten. Waar het in zit weet niemand. Op Zestienhoven (Rotterdam) ge beurt overigens genoeg Er staat op het vliegveld voor een kapitaal aan Engelse Jaguars, die allemaal door de lucht over de Noordzee werden gevlogen. Op het ogenblik worden veel kuikens vervoerd naar Milaan en Rome. Een Franse maatschappij Komt ze in Rotterdam ophalen. Er gaan wel 50.000 van die eendags- Kuikens in een vliegtuig, maar lie- Advertentie) 20 vat Maar tegen besmetting - en dat is verkoudheid maar al te vaak - is Uw meest krachtdadige bescherming af en toe 'n paar Pottertjes in de mond te nemen. Ook bij opkomende hoest of keelpijn een snelle bestrijding en ver achting. Probaat voor frisse adem na c'garet of borreltje. In handige platte doosjes a 55 cent bij apotheken en drogisten iHP" H' TEN HERKEI.. N.V„ HU.VERSUM Een beetje in de schaduw van het betaalde voetbal, maar op een vol waardig front" wordt zondag na zondag ook in de amateursector gestre den. Het verloop in de standenlijsten van deze clubs is even emotioneel als van hun betaalde sportbroeders. Neem de eerste klasse C. Men na dert daar het .draaipunt" van de competitie, maai nog steeds is er bij benadering niet te gokken, welke ploeg aan het einde van het seizoen de kampioenstitel kan veroveren. In deze afdeling is de situatie nog zo. dat twee speeldagen met verrassen de uitslagen het aanzien van de stan- denlijst volledig kunnen veranderen. In de lijvige kopgroep marcheert onder meer Alliance mee. De Roo sendaalse formatie heeft nog alle kansen, temeer omdat ze thuis met Heer moet kunnen afrekenen en dus twee winstpunten aan haar totaal kan toevoegen. MOC gaat naar SC Irene. De opdracht van de Bergenaren is zwaarder, maar het zou niet de eer ste keer zijn, dat ze ten voordele van streekgenoot Alliance een leider ten val brachten. Het lijkt zondag typisch een wedstrijd om zoiets weer eens klaar te stomen. Met Vlissingen gaat het maar niet dit seizoen. De ploeg bezet de laat ste plaats en heeft de eerste weken niet het uitzicht de rode lantaarn kwijt te raken, zelfs niet als de Zeeuwen zondag bij Boxtel winnen. Maar het worstelen en boven komen is met name de Zeeuwen wel toever trouwd en daarom kan dit duel toch een verrassende eindstand opleveren. In deze afdeling worden voorts ge speeld: BrabantiaSC Emma, Roer mondDe Spechten en Hoensbroek Kimbria. 2e klassers Gemert heeft het voorlopig niet moeilijk om de eerste plaats in de tweede klas A te behouden. Het kan gemakkelijk winnen van rode lan taarn-drager Boxmeer, terwijl zijn rechtstreekse rivaal Taxandria bij Veloc nog niet zo zeker is van de hele winst. TOP gaat vol goede moed naar Woenselse Boys. Uno Animo ontvangt ODC. De thuisclub zal in middels weer wel eens winst lus ten" en daarom zal de ontmoeting wel een nederlaag voor ODC opleve ren- Sarto vechtploeg van formaat kan bij Oss winnen, terwijl Schijn- del tegen Valkenswaard wel aan het langste eind zal trekken. De groten van de tweede klas B gaan een bewogen speeldag tegemoet. Koploper TSL zal de winst bij Mid delburg zeker niet cadeau krijgen. De Oosterhoutenaren zullen moeten voetballen voor wat ze waard zijn. Hulst krijgt bij Roosendaal een ploeg tegenover zich. die al meer onver wachte sprongen heeft gemaakt. Al leen DESK schijnt het wat rustiger aan te kunnen doen bij Corn Boys. RAC krijgt aan Terneuzen een gast, waaraan het de handen vol zal hebben. Goes gaat naar BSC met het te volvoeren, plan om er te winnen. Een streekderby vol oude glans wordt hier Rood-WitInternos. Zo het oog heeft de thuisclub de beste papieren, maar de Ettense formatie heeft de laatste weken zonder twij fel uiterst weinig geluk gehad. Als het de Ettenaren eindelijk eens wèl meezit, kan men in St. Willebrord rekenen op een ploeg, die bergen werk zal geven. 3 e klassers RKTW kan de leiding van de der de klas B behouden door winst tegen het bezoekende Heusden. UDI heeft aan St. Michielsgestel evenmin een bezoeker die het kan bedreigen RKC heeft niet al te beste papieren tegen SCB. De RKC-ers zullen dat te meer onprettig vinden, omdat Nevelo tegen Concordia SVD zijn uiterste best zal doen. En als dat het gewens te resultaat heeft, delen zij opeens met deze pioeg de laatste plaats. Vlijmense Boys heeft het terrein voordeel tegen GW hard nodig. RWB heeft niet veel nuttigs te verwachten van het bezoek aan Best Vooruit. In de derde klas C woedt de slag om erepositïes onverminderd voort. Leider Virtus moet de moeilijke uit wedstrijd tegen RKDVC winnen om vooraan te b'ijven maar het is de vraag of dat zal lukken. WVO ziet misschien zijn kans, maar dan moet het de meerdere blijven van Veerse Boys. Ook Baardwijk heeft zin in promotie, maar gemakkelijk zal dat niet gaan, want VOAB is een bezoe ker van gevreesd kaliber. Hero zal waarschijnlijk ook Dongen niet de baas worden. SCO zal hartstochtelijk pogen de laatste plaats te verlaten, maar het zal de Oosterhoutenaren niet glad zitten tegen WSC. Gudok kan naar de middenmoot van de stan- denlijst springen door een zege bij SET. In de derde klas D is het onderling verschil slechts weinig groter. VES zal door winst op nummer laatst, ODIO, blijven leiden. De koploper zal toch wel gerieflijk in allerlei vuistjes lachen, want zijn naaste concurren ten, Steenbergen en METO, gaan el kaar te lijf. Hoe de uitslag ook is, er zit altijd voordeel in voor de VES-ers. RKFC gaat bij Hontenisse winnen, waardoor het in ieder geval in het spoor van de kopgroep blijft. Zee land Sport zal in Zierikzee zijn meer dere moeten erkennen, tenzij zijn supporters hun favorieten bijzonder zouden weten te stimuleren. RCS heeft het voordeel van eigen veld broodnodig tegen Zeelandia. Axel krijgt aan Grenswachters een gast, die het moet kunnen bedwingen. 4e klassers De leider in de vierde klas B zal zijn positie kunnen behouden, want Zwaluw VFC zal bij het zeer sterke RKSVA niet al te veel kans krijgen. Misschien wordt de voorsprong van de koploper nog groter, want Rhode heeft nog niet gewonnen van OJC. Berchem Sport staat duidelijk op winst tegen Nooit Gedacht. Nieuwkuik ontvangt RKJVV. De gastheren heb ben een klein kansje, maar ze zullen ervoor moeten vechten. DESO wint ook de wedstrijd tegen BMC niet. In de vierde klas E krijgt Hilvaria de kans van zijn leven. Het staat op winst tegen Velocitas en aangezien leider GSBW niet speelt.... Gilze ontvangt Ons Vios, waarschijnlijk om er een krachtig partijtje mee te voetballen. Een gelijkspel is hier de beste voorspelling. Zaltbommel gaat naar Hieronymus, evenmin gerust, als men het ons vraagt. Berkdijk— ZIGO wordt een zege voor de 'huis- club. Oirschot Vooruit zal, ondanks alles, aan SVG een „kwaaie" hebben Zundert zal bitter weinig kunnen verhelpen aan de hegemonie die RKWU in de vierde klas F inneemt. Madese Boys heeft met Groen Wit geen moeite, te meer niet, daar de Madenaren graag in het kielzog van de leider blijven. TAC ontvangt Bre- oa zonder veel illusies. DEVO gaat naar RSV toe. Hier kan het aardig spannen. Boeimeer maakte de reis naar SC Gaste] met allerlei grote plannen om te winnen. Er zit een klein kansje in. In de vierde klas G kan leidei Hal steren tegen De Schutters niet veel gebeuren. NSV heeft met bezoeker Renesse niet veel last. Noordhoek ontvangt Cluzona, hetgeen een flink stuk voetbal betekent. Yerseke heeft aan Rimboe een gastheer, die het hebben kan Nieuw BorgvlietKaaise Boys zal vermoedelijk een overwin ning voor de gasten opleveren Rest de vierde klas H. Hier gaat Lewedorpse Boys ver vooraan. Tegen Biervliet kan die voorsprong vergroot worden. Steen heeft aan Oostburg een lastige gast. Clinge is gastheer van Hansweertse Boys en vermoedelijk een .kwaad" gastheer. Breskens heeft met RIA geen bovenmatig" moeite, terwijl Luctor zich Sluiski van het lijf moet zien te houden. Wereldshow van 'schaatskampioenen. Een sterrenprogramma zoals nog nimmer in Europa werd gebracht. Matinees, aanvang 16 uur: zondag 14, woensdag 17, zaterdag 20 en zondag 21 december. PRIJZEN DER PLAATSEN f. 2.50, 3.50, 5.-, 6.-, 6.50, 7.50. AHOY' KASSA'S Tel. 1132 80 - 1132 81 L. van Beek Nwe Binnenweg 381a-Tel. 31396 M. Breedveld van Cittersstraat 1 - Tel. 31442 W. Grollé Oostzeedijk 83 - Tel.131823 J. Hordijk Noordmolenstr. 51b - Tel. 47132 C. Mi lot Slaghekstraat 36 - Tel. 77666 Tijdig plaatsbespreken dringend aanbevole 's Morgens op iedere werkdag parkeren de leraren van Central High School hun auto's voor het gebouw en gaan naar bin nen. Zij houden eerst een leraarsvergadering en begeven zich dan elk naar zijn lokaal. De banken zijn keurig gewreven, de lokalen gestoft, de natuur- en scheikundelaboratoria zijn gereed voor het houden van proeven. Kortom, alles staat klaar voor het onderwijs. Maar. er zijn geen leerlingen. De leraren zitten achter hun ta fels in lege leslokalen. Zij werken wat in hun vak, lezen een boek, schrijven een brief of kijken uit het raam. Tot de schooltijd voorbij is en zij huiswaarts kunnen keren. Zo ziet het er iedere dag uit in Central High School en in de drie andere openbare middelbare scho len van Little Rock, sinds men besloten heeft die scho len voor de leerlingen te sluiten liever dan blank en zwart tegelijk toe te laten. De 3700 leerlingen zijn uiteen gestoven. Sommigen vindt men terug in een oud weeshuis, niet ver van Central High School, waar de particuliere middelbare school, niet onderhevig aan de intregratie- wet, thans gevestigd is. Ongeveer 500 leerlingen ontvangen hier onder wijs van 34 leerkrachten, ten dele gepensioneerde leraren, ten dele be ginnelingen, want de 175 leraren van de openbare middelbare scholen mo gen krachtens rechterlijk besluit daar geen les geven. Een 300 andere jongens en meis jes krijgen particulier onderwijs in een zondagsschoolgebouw van de methodistenkerk. Verder zijn er nog enkele honderden leerlingen naar een particuliere school van de Bap tisten getrokken en enige tientallen naar een episcopale school. 20.000 dollar Weer anderen gaan nu naar kleine scholen in naburige plaatsen, of zijn naar ooms en tantes in andere de len van Amerika gestuurd om daar Ten aanzien van de afgifte van kampkaarten zal per 1 januari a.s een ingrijpende verandering plaats vinden, zo deelt de ANWB mede. De wet op de justitiële documen tatie en op de verklaringen omtrent het gedrag; welke dan nl. in werking treedt, maakt het noodzakelijk, dat aanvragers van kampkaarten en kampeerpaspoorten zich tevoren voorzien van een „verklaring om trent het gedrag." Een dergelijke verklaring zal op de gemeentehuizen verkrijgbaar zijn. Alleen tegen afgifte van zo'n ver klaring mag dan door de Neder landse Kampeerkaarten Centrale een kampkaart worden afgegeven. De ANWB, zo vernemen we, is over deze nieuwe regeling voorshands niet zeer enthousiast. Zij betekent voor de kampeerders een extra gang naar het gemeentehuis èn extra-kosten ter voldoening van de leges voor de vereiste verklaringen Ook dit jaar heeft de „Vereniging ter Bevordering van het Vlaamsche Boekwezen", waarvan het secretariaat tegenwoordig gevestigd is te Ant werpen, aan de vooravond van de Antwerpse boekenbeurs, een jaarboek uitgegeven. Het is al het 27ste, Het wordt weer door de boekhandel onder de lezers verspreid. ster Alja Rachmanowa. Bij gelegen heid van haar zestigste verjaardag schreef zij van uit Zwitserland, waar zij sinds de oorlog woont, eigenhan dig een groet, in het Russisch en het Nederlands voor haar tienduizenden lezers in de Lage Landen; we vin den hem in facsimile afgedrukt bij een heruitgave in één band van haar grote romantrilogie „Liefde, Tsjeka en dood", „Mijn huwelijk in de rode storm" en „Mijn tweede vaderland," „Het Boek ir. Vlaanderen 1958" geeft een ruim overzicht van de Vlaamse boekenmarkt en daarmee goeddeels van de Nederlandse. Want vele Vlaamse uitgevers wer ken al jaren met Nederlandse uitge vers en boekverkopers samen. Zo zijn de voornaamste Nederlandse uit geverijen door Vlaamse gelijksoor tige ondernemingen vertegenwoor digd. Het spreekt van zelf, dat de Vlaamse uitgevers echter graag met specifiek Vlaamse boeken uit komen. Men vindt in deze uitge breide cataloog dan ook met nadruk werken aangekondigd en aangeboden over de schilder James Ensor, die lange tijd in Vlaanderen leefde en werkte, Permeke, het Sint-Ursula- schrijn van Hans Memlinc, de provin cie West-Vlaanderen, Belgisch Kongo. In totaal vestigen in dit jaarboek niet minder dan 67 uitgeverijen uit het Nederlandse taalgebied de aan dacht van de lezers, bibliothecaris sen, recensenten en boekhandelaren op hun nieuwe boeken of herdruk ken. Een belangrijk onderdeel van de nieuwe produktie vormt ook hier de jeugdlectuur. Van de meeste Vlaamse schrijvers voor de jeugd zijn er weer boeken verschenen. Een uitgeverij van Norbertijnen komt met een speciale reeks Jeugdboeken van Vlaamse schrij vers" Ook vele Nederlandse en bui tenlandse jongens- en meisjesboeken worden er aangeboden. Blij, ens dit jaarboek bestaat er ook in Vlaanderen veel belangstel ling voor populair-wetenschappelijke lectuur, reisverhalen en beschrijvin gen van vreemde landen. Maar voor al horen de Vlamingen toch wel graag de eigen vertellers. Tot de buitenlandse auteurs, die in Vlaan deren vee] gelezen worden, behoort Vertelkunst Dit jaarboek van de „Vereniging ter Bevordering van het Vlaamsche Boekwezen" geeft een overzicht van al de nieuwe uitgaven, die er in Vlaanderen verschenen tussen 1 augustus 1957 en 31 juli 1958. Het zijn er heel wat.Het geeft echter ook weer een paar interessante inleidin gen. De bekende romanschrijver, es sayist en literatuurhistoricus André Demedts geeft een beschouwing over de Vlaamse verhaalkunst sedert 1954. Hij noemt ze heel bescheiden een „proeve van een overzicht", doch het is in feite door haar bon dige typering en waardering van de schrijvers er, haar werk en de scherpe ontleding van het geheel, een voortreffelijke uiteenzetting. Daarnaast schrijft Jo de Meester over „Van Boeken en Studenten" André Demedts stelt vast, dat de Vlaamse verhalende letterkunde vergeleken bij een halve eeuw ge leden drie merkwaardige verschillen vertoont. Ze is op de eerste plaats veel uitgebreider geworden. „Wie zich in 1908 zes boeken aanschafte, had de goede oogst van het jaar in zijn bezit", schrijft hij. Het waren verhalen van Cyriel Buijsse, Caesar Gezelle, Herman Teirlinck (twee stuks), Karei van de Woestijne en Frans Verschoren. „Wie nu de ver halen wil lezen die tenminste op hetzelfde peil staan, moet vijfmaal die dertig romans en novellen- bundels, waarvan de waarde een kennismaking kan wettigen, zijn er dan nog tweemaal zoveel, die reeds bij een eerste schifting mogen ver wijderd worden." ook nog steeds de Russische schrijf- zoveel geld en tijd besteden. Behalve Verward beeld Het tweede verschil is, dat thans iedere poging tot classificatie een zeer zware opgave is. In 1908 was het niet moeilijk om heel de letter- kundige produktie bij enige artistieke stromingen onder te brengen. Het romantisme, realisme, naturalisme, impressionisme en symbolisme volg den elkander op. „Het beeld van de hedendaagse literatuur is daaren tegen zeer verward. Verschillende, vaak tegenstrijdige strekkingen, treden terzelfdertijd op en maken het onmogelijk van een ontwikkeling in een bepaalde richting te gewa gen." Het laatste verschil spruit volgens André Demedts voort uit de verhou ding van de schrijvers tegenover hun omgeving. „Streuvels", schrijft hij, „beeldde mensen uit en liet het oor deel over hun doen en laten aan de lezers over; Walschap zegt aan zijn lezers hoe hijzelf over zijn mensen oordeelt," De schrijver is van me ning, dat de Vlaamse letterkuhde bij deze subjectieve stellingname gloed en hartstocht, spontaneïteit en on middellijke aandoenlijkheid heeft ge wonnen. Of deze eigenschappen ook op afstand hun overwegende beteke nis zullen behouden zal, zijn inziens, mogelijk de tijd uitwijzen. Advertentie1 TinmneTere huid? Babyderm-zeep Van een scheepswerf te Dairen is gisteren het eerste grote vracht schip, dat in China is gebouwd, te water gelaten, zo meldt het nieuws bureau Nieuw-China. Volgens het bureau werd het schip, dat een waterverplaatsing van 22.100 ton heeft, in 58 dagen gebouwd. Nieuw- China deelt mede, dat men in Japan drie maanden en in Engeland zes maanden nodig heeft om een schip van dit type te bouwen. te er ook die thuis blijven en schrifte lijke cursussen volgen, of de studie voorlopig maar helemaal hebben gestaakt Van de ongeveer 700 negers, die voor middelbaai onderwijs in aan merking komen, gaan er een 250 op negerscholen elders. De rest ont vangt geen onderwijs. De gemeente Little Rock betaalt trouw de salarissen uit van de zon der werk geraakte leraren, die slechts nu en dan eens invallen op scholen lager dan middelbaar onder wijs. Dat kost de stad een 20.000 dollar per week. De man die de particuliere middel bare scholen heeft opgericht, W. C. Breshears, is voormalig hoofd van een lagere school en inspecteur van het onderwijs in de staat Texas. „Het was alsof er een ramp had plaatsgevonden in Little Rock, waar door alle schoolgebouwen waren ver nield en waarbij alle leerkrachten waren gesneuveld," zegt hij. Hij Is er trots op dat hij, onder die om standigheden, tenminste nog een deel van de jeugd onderwijs heeft kunnen verschaffen. De voetbalploeg van Central High School heeft het competitieprogram ma verder gespeeld. De spelers kon den niet naar een particuliere school gaan, wilden zij „Central High" blij ven vertegenwoordigen. Zij hebben het voetballen toen maar voor de studie laten gaan. In Engeland is de verkoop begon nen van aandelen in een nieuwe be leggingsfonds, de British Sharehol ders' Trust, een onderneming, die zich ten doel stelt het kopen van aandelen bij de spaarders populair te maken, De prijs van de aandelen is laag gehouden en bedraagt 10 shilling per stuk. Met behulp van een uitgebreide advertentiecampag ne hoopt het nieuwe beleggingsfonds 5 miljoen aandelen te kunnen plaat sen, Men kan de aandelen ook op afbetaling kopen, waarbij dan voor een termijn van twaalf maanden een rente van vijf procent geldt, voor een termijn van anderhalf jaar een rente van Th procent en een termijn van 24 maanden 10 pro cent. Het recht op dividend gaat echter onmiddellijk in. Het fonds zal zijn middelen beleggen in staats papier en gewone aandelen van meer dan 50 grote Engelse industri ële ondernemingen. Het doel Is hun, die anders nooit aandelen zouden kopen, de gelegenheid te bieden hun spaargelden op een zodanige wijze te beleggen, dat zij gevrij waard zijn voor de gevolgen van inflatie. (Advertentie) lichtgewicht- snelstrijker Van de schrijver Jan Hanlo zijn de verzamelde gedichten versche nen. Daartoe behoort, zoals men weet, het dadaïstische vers Oote boe, dat in het maandblad Roeping ver scheen en nogal wat opschudding verwekte, tot in het parlement toe. Niet minder extreem is zijn vers De Mus, dat uitsluitend uit het woord „tjielp" is opgebouwd. Nog bonter maakt hij het in Een paar vreemde teksten, waarvan de slotregel luidt: ddm fqnds lx vdk ddmr sdfdmkzbgs. In Het Parool schreef Adriaan Morriën, dat men deze poëzie slechts als schrift, als typografisch beeld in zich op kan nemen. Simon Vin kenoog, die in zijn bloemlezing Ato naal verzen van Hanlo opnam, is het daar niet mee eens. In hetzelfde dagblad geeft hij een verklaring van de vreemde teksten: „Schuift U de letters maar eens één plaats in het alfabet op en U krijgt: een groet mij wel eens tegenlacht. De laatste zes regels van het ge dicht luiden na deze ontcodering: je bent zoals de lauwe nacht zoals de wollen vacht van schaven zoals van wimpels ongedacht een groet mij wel eens tegenlacht. De daaraan voorafgaande zes re gels zijn gelijkluidend; alleen moet men hier een letter terug in het al fabet gaan] Vinkenoog merkt ten slotte op, dat Hanlo volkomen het recht heeft op een eigen geheim schrift. We zullen dat niet ontkennen. Wel vragen we ons af of deze literaire grapjes niet beter op hun plaats zouden zijn in een humoris tisch tijdschrift (Mallemolen b.v.) dan in een kostbare boekuitgave. We vrezen, dat ze de aankoop van meer serieuze dichtbundels niet zullen sti muleren.

de Stem | 1958 | | pagina 13