FUNDAMENTEEL AKKOORD GOEDE VRIENDEN BONN-PARIJS f Dat mag allemaal Geheel het Westen als één man achter Berlijn Vul I, f Voorstellen doorbreking impasse vrijhandelszone KYP wil controle op doelmatigheid van overheidsbeleid Beheer agrarische domeingronden naar ministerie Landbouw in en win 2 of 3 7 Italië staakt Merkwaardige verklaring van Dulles De pot is.... Puzzel no. DAGBLAD VOOR ZEELAND Westen stelt ultimatum in Genève Onderzoek van half jaar Weinig verandering Naar einde van tramstaking België in Franse kardinalen bestuderen kwestie priester-arbeider V ier-en-een-half jaar geëist tegen Schneider Kruideniersgroep in Delft tegen verkoop pocket-books Grote winst Shell liep terug Ook oester- en mosselgronden Meer zilveren rijksdaalders Japanse kroonprins verloofd 98e JAARGANG No. 22922 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: IM A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 PONDERDAG 27 NOV. 1958 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs ƒ7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i_) Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: IÏuLsT, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - Bij bureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De westelijke delegaties bij het over leg inzake de stopzetting der kern proeven en een systeem van toezicht op de naleving van een eventueel ver bod. hebben de Russische delegatie gis teren een uit dertien punten bestaand memorandum overhandigd waarvan de betekenis is, dat het Westen thans om een duidelijk antwoord verzoekt op de vraag of de Sovjet-Unie inderdaad een overeenkomst wenst. Het overleg in Genève heeft twee weken geduurd, maar de agenda is nog niet vastge steld en het overleg is feitelijk in een impasse geraakt, waar de door Oost zowel als West voorgestelde compro missen geen uitweg uit hebben ge wezen. In Bad Kreuznach hebben gisteren Bondskanselier Adenauer en premier De Gaulle van Frankrijk uitvoerig van gedachten gewisseld over tal van kwesties. Het officiële communiqué be sluit: „Opnieuw is gebleken, dat er fundamentele overeenstem ming heerst tussen Frankrijk en West-Duitsland over de grote internationale vraagstukken. Voorts kwam de waarde tot uiting, die beide landen aan hun samengaan hechten". Met name worden in het communiqué genoemd de Europese Gemeenschappelijke Markt, de vrijhandelszone en het vraagstuk Berlijn, over welke laatste kwestie wij elders meer publiceren. ÓNDER VERDENKING van ver duistering van 23 auto's gedurende de laatste twee maanden, heeft de politie te Heemstede de 24-jarige handelaar C. van der V. uit Heem stede aangehouden. DE MINISTER van financiën heeft, onder overeenkomstige voorwaarden als die van de onlangs uitgegeven 4.5 percent lening 1958, een onder handse lening van 200 miljoen aan gegaan ten laste van de staat. VIER LEIDERS van de oppositie in Portugal zijn gearresteerd, verdacht van een poging om het staatsgezag te ondermijnen. Ook worden maatre gelen verwacht tegen Delgado. de in de presidentsverkiezing van juni verslagen oppositiekandidaat. DE AMERIKAANSE reders, die hun schepen onder goedkope vlag laten varen, zullen hun schepen waar schijnlijk aan Europese belangen moeten verkopen, als de voorgeno men boycot slaagt, zo heeft een woordvoerder van die reders ver klaard. EEN NTKE-Hercules, een door de Douglas-fabrieken gebouwde luchtaf- weerraket, heeft bij proefnemingen in de V.S. een doel vernietigd op 32.000 meter hoogte. COMMUNISTISCH-CHINA heeft bij Birma geprotesteerd tegen een aan val van een stam, die eerst de grens overschreed, 60 Chinese militairen overmeesterde en 20 van hen doodde. BIJ UTRECHT is gistermorgen een korte stagnatie in het treinverkeer ontstaan door een ontsporing op een wissel. Geen persoonlijke ongeluk ken. TE BARCELONA hebben vier vrou wen en een man door gasverstikking veroorzaakt door een lekkende gas- pijp. de dood gevonden. Weersverwachting van het K.N.M.I., tot vanavond, opge maakt gisterenavond 23.15 uur: Zwaar bewolkt en nevelig weer met hier en daar wat motregen of mist. Later in het noorden van het land mogelijk enkele opkla ringen. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets ho gere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Kalme tot lichte wind, vooral uit het oosten. Zwaar bewolkt tot betrokken. Nevelig en plaatse lijk mist, vooral des morgens. Vandaag: zon onder 16.35 uur; maan op 17.50 uur. Morgen: zon op 8.21 uur; maan onder 9.46 uur. Voor het eerst sinds 1945 betrad De Gaulle weer Duitse bodem, thans om te Bad-Kreuznach be sprekingen te voeren met Adenauer. Deze telefoto laat zien, hoe Bondskanselier Adenauer De Gaul le aan de arm het station te Bad- Kreuznach uitleidde. Frankrijk en West-Duitsland ble ken het ter conferentie roerend eens. Na lange besprekingen tussen vertegenwoordigers van werk gevers en van werknemers, waaraan ook de Belgische mi nister van verkeer deelnam, is in beginsel overeenstemming bereikt om het de volgende week niet opnieuw tot een staking te laten komen bij de trams en bussen. Dit deelde gisterenavond radio-Brus. sel mee. De delegatie der werkgevers en die der werknemers, die aan de besprekingen deelnamen, hebben zich verplicht dit beginselakkoord tegen over de leden van hun respectieve bonden te verdedigen. Verwacht wordt, dat over de aard van het akkoord eerst vrijdag mede delingen zullen worden gedaan. Er zou een algemene loonsverhoging van twee tot vier percent zijn toe gezegd. Zoals bekend hadden tram- en bus- personee" gedreigd net zo lang de eer ste twee dagen van iedere week te staken, totdat zij een loonsverhoging zouden krijgen. Vaststaat in ieder geval, dat door het akkoord geen verhoging in de ta rieven zal optreden. De Franse kardinalen en aartsbis schoppen komen vandaag te Parijs bijeen voor hun jaarlijkse herfstcon- ferentie. Het program der bespre kingen is niet bekend gemaakt, doch het is zeker, dat een belangrijk deel za* z^n aan een nieuwe be studering van het oude vraagstuk van de zielzorg in de arbeiderswereld. Andere problemen, welke aan de or de zullen komen, betreffen onder meer de kwestie van hulpverlening vap enige priesters van Prado en de Mission de France aan Algerijnse re bellen, alsmede de herverdeling van de priesters in Frankrijk. Ten aanzien van de Euromarkt wordt opgemerkt, dat de regerin gen van Frankrijk en West-Duitsland „vastbesloten zijn om, in overeen stemming met de regeringen van België, Nederland, Italië en Luxem burg, hun samenwerking op econo misch en politiek gebied voort te zetten". Multi-lateraal „Deze samenwerking is geenszins in strijd met het samengaan met de andere O.E.E.S.-landen, het is in tegendeel de bedoeling dit laatste te handhaven en verder te ontwikkelen aldus het communiqué. Er wordt ook in gezegd dat de Franse eerste minister en de Westduitse bondskan selier hebben gesproken over de maatregelen die met ingang van 1 januari 1959, wanneer de Europese gemeenschappelijke markt van kracht wordt, kunnen worden geno men. „Deze maatregelen zullen worden onderworpen aan het oordeel van de andere E.E.G.-leden, evenals ge meenschappelijke aanbevelingen voor een bestudering van een meerzijdige samen werking tussen de zes E.E.G.- staten en de overige elf O.E.E.S.-lan- den", aldus het communiqué. Besloten is de Europese commissie der E.E.G. te verzoeken een onder zoek in te stellen naar het vraag stuk ener definitieve regeling van de betrekkingen tussen de zes landen, die tezamen de gemeenschappelijke Europese markt in het leven zullen roepen en de rest der wereld. Dit onderzoek zou in een periode van vijf tot zes maanden moeten worden uitgevoerd. In die tijd zouden de onderhandelingen tus sen de zes E.E.G.-landen en de elf overige O.E.E.S.-staten wor den opgeschort. Naar verluidt, is het de wens van Frankrijk en West-Duitsland om een middenweg te vinden, waarbij ener zijds een mislukken der besprekingen over de vrijhandelszone en ander zijds eindeloze besprekingen in de huidige vorm zouden worden verme den. De Gaulle en Adenauer zijn het eens geworden over concrete maat regelen ter voorkoming van discri minatie jegens landen buiten de ge meenschappelijke markt, wanneer 't verdrag betreffende die markt op 1 januari a.s. van kracht wordt. Bijzonderheden zijn niet bekendge maakt, maar naar verluidt willen zij aan alle 17 landen van de O.E.E.S. de tien procent tariefverlaging en de contingenten verruiming van 20 pro cent verleend zien. In diplomatieke kringen wordt dit gezien als een po ging om een „handelsoorlog" te voor komen. Basis E.E.G. Het doel van het onderzoek, dat de Europese commissie der E.E.G. zou moeten uitvoeren, zou zijn het vaststellen van een gemeenschappe lijke basis der zes E.E.G.-landen, waarvan zou kunnen worden uitge gaan bij onderhandelingen, die eerst met de elf andere O.E.E.S.-landen en vervolgens met de bij de G.A.T.T. aangesloten landen over de economi sche betrekkingen der betrokken na ties zouden moeten worden gevoerd. Een en ander zal nog nader wor den besproken op de bijeenkomst van de raad van ministers van de E.E. G„ die drie december a.s. te Brussel zal worden gehouden. De openbare aanklager bij de rechtbank van Bonn heeft gisteren vier en een half jaar gevangenisstraf geëist voor het voormalige hoofd van de psychologische dienst van het Westduitse leger, Robert Schnei der. j De aanklager zei deze zware straf te eisen, omdat Schneider die hij een gewoontemisdadiger noemde, einde lijk eens gewaarschuwd moet worden. De coöperatieve kruideniersinkoop- vereniging Samenwerking", afdeling Delft, heeft besloten geen pocketbooks in haar winkels te gaan verkopen. Zij heeft dit besluit genomen op gronden collegialiteit en daarbij de hoop uftgesproken, dat andere groepen in het kruideniersbedrijf haar voorbeeld zullen volgen. (Van onze pari. medewerker) De heer W. Peters (K.V.P.) heeft minister Hofstra in het parlement de vraag voorgelegd, wat er nu terecht gaat komen van de mogelijkheden, die de Staten-Generaal zouden krijgen, om met een eigen controleappa raat de doelmatigheid bij het overheidsbeleid na te gaan. Het is een zaak, waar al enige jaren wordt op aangedrongen. De kwestie dook weer op bij de be handeling van de begroting van Fi nanciën. Minister Hofstra heeft deze controle door de cWen-Generaal min of meer naast zich neergelegd. De commissie tot herziening van de comptabiliteitswet zal eerst rapport uit moeten brengen, aldus de minis ter, die de zaak voorlopig maar wilde laten rusten. Het is de vraag, wat de heer Peters de volgende week bij de replieken zal doen. Aan dit ant- De resultaten van de maatschap pijen der Kon. Shell-groep geven over het derde kwartaal van dit jaar een winst te zien van 38.4 miljoen pond sterling, tegenover 56.9 miljoen pond over het derde kwartaal van het vo rig jaar. Het netto-resultaat over de periode van januari tot september j.l. was 113.5 miljoen pond tegen 167.4 miljoen pond over de overeenkomsti ge periode van het vorig jaar. Woord heeft hij in ieder geval weinig houvast gehad. Hij vroeg nog naar een inventari satie van de overheidstaken, die zelfs de rigoureuse minister Lieftinck des tijds nog wel bereid was aan' de Ka mer over te leggen. Ook op dat punt kwam de minister hem niet in het minst tegemoet. Hij zei, dat die in ventarisatie eigenlijk neerkomt op taakbeoordeling, en dat kan maar het beste op Financiën geschieden. (Van onze parlementaire medewerker) In de Tweede Kamer heeft het plan van minister Hofstra, om het beheer van de agrarische domeingronden aan zijn ambtgenoot van Landbouw over te doen, nogal de aandacht getrokken. Duidelijk is er bij gezegd, dat dit ge schiedt met de bedoeling om de struc tuur van de landbouw in ons land te verbeteren. De heer Egas (P.v.d.A.) wilde daar mee- over weten en vroeg met name, of ook het beheer over oester- en mosselgronden daaronder komt te vallen. Hij was van mening, dat dat zou die nen te geschieden, omdat er sprake is van een oppervlakte van 24.000 ha van deze gronden. Men kan dan volgens de heer Egas, een goede coördinatie Het gehele Westen heeft front gevormd: front tegen de Rus sische uitdaging om Oost-Berlijn, met schending van het verdrag van Potsdam, aan de Oostduitsers over te doen. De Westelijke reacties laten in dit opzicht niets te wensen over. Er is echter een verklaring van Dulles, waarover hieronder meer, die veel stof heeft doen opwaaien. Te Bad Kreuznach is, bij de be sprekingen tussen Adenauer en de Gaulle, waarover elders meer, uiter aard ook gesproken over Berlijn. In het gemeenschappelijk communiqué wordt hierover gezegd: „De beide regeringsleiders leggen opnieuw de nadruk op het gewicht dat zij aan dit vraagstuk hechten, d.w.z. aan het handhaven van de status van Berlijn zoals die in bestaande internationale overeenkomsten is neergelegd. Deze status is gewaarborgd door de regeringen van Frankrijk, de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië, die in bondgenootschappelijke binding staan tot de regeringen der andere staten, N.A.V.O.-leden". NAVO Ten aanzien van dit laatste kan nog worden opgemerkt, dat de per manente NAVO-raad, te Parijs bij een, volledig achter de V.S., Groot- Brittannië en Frankrijk staat in hun houding in de Berlijnse kwestie, zo is in NAVO-kringen verklaard. Dulles Dulles heeft er op zijn wekelijkse persconferentie de aandacht op ge vestigd, dat hij ten aanzien van Ber lijn geen gevallen voorziet, waarin meningsverschillen tussen de Weste lijken zouden kunnen rijzen. Amerika is niet van plan zijn rech ten op toegang door de lucht, over de weg, per spoor en via de kanalen tot Berlijn op te geven, zo voegde hij hieraan toe. Bij een eventuele overdracht van de controleposten op de toegangs wegen tot Berlijn aan de Oost - duitsers, zal het Westen zich al leen met deze Oostduitsers inla ten als „agenten" van de Russen. Dit zal echter nooit betekenen, dat het Westen aanvaardt, dat het Oost- duitse regime de Russische verant woordelijkheden en verplichtingen van het verdrag van Potsdam heeft overgenomen. Frankrijk, Engeland en Amerika zijn dit met West-Duitsland overeen gekomen. Het contact met de Oost duitsers onder deze voorwaarden zou overigens nog van de omstandighe den van het ogenblik afhangen. Een Westduitse regeringswoord voerder verklaarde naar aanlei ding van deze uitlatingen van Dulles, dat in Bonn „niets be kend is over een overeenkomst om de Oostduitsers als „agen ten" van de Russen op de con troleposten bij Berlijn te be schouwen. Ook in geallieerde kringen in West-Berlijn was men verbaasd over de verklaring van Dulles. Ook hier wilde men geen offi cieel commentaar leveren zolang de officiële tekst niet beschik baar was. Maatregelen De militaire bevelhebbers der Westelijken te Berlijn hebben gister ochtend maatregelen opgesteld voor een vlot verloop van de aanvoer naar West-Berlijn en voor een eventuele verdediging van de Westelijke stads- zones. Een van de maatregelen is de instelling van een luchtbrug. Adenauer zal op vijf december 'n bezoek brengen aan West-Berlijn. 's Avonds zal hij dan spreken op een verkiezingsbijeenkomst. Morgen is prof. Erhard, minister can economische zaken, voor een lijn. Ook hij zal deelnemen aan bezoek van 24 uur in West-Ber de verkiezingscampagne. Oost-Duitsland De Oostduitse radio heeft bekend gemaakt dat de Sovjetrussische mi nister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, dezer dagen te Oost-Ber lijn besprekingen heeft gevoerd met Otto Grotewohl, de premier van Oost- Duitsland. Van Oostduitse zijde wordt de Rus sische Berlijn-campagne nog steeds sterk aangewakkerd. Zo schrijft de Oostduitse ..Berliner Zeitung": „Met militaire treinen van de Westelijke mogendheden wordt in West-Berlijn vervaardigd oorlogsmateriaal naar West-Duitsland gezonden". De Oost duitse radio riep dit artikel nog om. Krachtens het vier mogendheden- statuut mogen in Berlijn geen mili taire uitrustingsstukken worden ver vaardigd. De Westelijke mogendhe den zouden dus dit statuut hebben geschonden. In Westelijke kringen ziet men in het artikel een aanduiding dat de Oostduitse of Sovjetautoriteiten wel licht controle van de militaire trei nen van West-Berlijn naar West- Duitsland en terug zullen verlangen. tot stand brengen met het visserijbe leid, waarvoor immers de minister van Landbouw tevens verantwoorde lijk is. Hij wilde ook weten hoe men in dit verband zou kunnen komen tot een exploitatie van oester- en mossel gronden in de Waddenzee. Hij sprak van een^oede coördinatie van wat in Zeeland nlaats vindt met de uitbrei ding van deze cultuur in de Wadden zee, wat volgens hem de grootste aan dacht vraagt. De heer Smallenbroek (A.R.) dacht over deze overdracht van domeingron den heel anders en dreigde zelfs met een motie. De heer Engelbertink (K.V.P.) vroeg of de overdracht in ieder geval kan worden opgeschort, totdat de commis sie-Hofstee zich in een rapport heeft uitgesproken. Deze commissie zal bin nenkort rapporteren over het aandeel, dat nieuwe poldergronden in het ge hele vraagstuk van de landbouwstruc tuur en het kleine boerenbedrijf moe ten hebben. Minister Hofstra heeft op deze vra gen nog niet geantwoord. Volgende week dinsdag wordt de behandeling van zijn begroting verder voortgezet. (Advertentie) De drie kinderen van dokter Eugen Mahler in de Duitse stad Würzburg mogen van hun vader (wiens naam in het Nederlands „schilder" betekent), zoals deze fo to laat zien, op de muren van hun kamer schilderen en tekenen. Va der Mahler vindt nl. dat het psy chologisch beter is kinderen zoveel mogelijk toe te staan. Ze zullen in het leven nog moeilijkheden genoeg ondervinden, zegt de dokter. De kleintjes profiteren ten volle van de hun geboden kansen en ontzien het behang in het geheel niet...— Verreweg het grootste deel, nl. 90 a 95 percent van de 190.000 perso neelsleden van de Italiaanse staats spoorwegen en ongeveer 60.000 post beambten zijn gisteren niet naar hun werk gegaan. Zij staken vierentwintig uur om hun looneisen kracht bij te zetten. De spoorwegstaking treft ongeveer 6.000 treinen. Op de belangrijkste spoorlijnen functioneerden de man nen van de Italiaanse genie als ma chinisten en treinbestuurders. In Genua, waar de bemanning van drie schepen in staking is, hebben 4.000 havenarbeiders uit sympathie gisteren het werk gedurende zes uur neergelegd. Ook in andere takken van bedrijf zijn sympathiestakingen ge houden. (van onze pari. medewerker) In de Tweede Kamer heeft de mi nister van Financien meegedeeld, dat hij geleidelijk aan papieren rijksdaal ders zal gaan vervangen door zilveren munten, maar dat rekening zal wor den gehouden met de wensen van en kele grote instellingen, die niet graag met veel zilvergeld werken bij hun betalingen. Een voorstel van de heer Van Leeuwen (V.V.D.") om de nieuwe rijksdaalders wat lichter te maken, wees de minister af. De munten zou den dan niet gemakkelijk meer van andere en ook buitenlandse te onder scheiden zijn. De Japanse keizerlijke raad heeft gisteren de verloving van de 25- jarige kroonprins Akihito met een niet adellijk meisje, de 24-jarige Mitsjiko Sjoda, officieel goedgekeurd. Keizer Hirohito had reeds zijn goed keuring aan de verloving gehecht. Mit„jiko, katholiek en afgestudeerd aan de universiteit van het Heilig Hart in Tokio, is de dochter van een directeur van een meelconcern. eruit of blijven staan. Dat horen de puzzelaars morgen pas. Dat kunnen we nog niet zeggen. Wat we wél kunnen zeg gen? Aan de volgende puzzel zal een bijzonder plezierige St.-Nicolaassurprise verbon den zijn. Kijk dus morgen goed naar

de Stem | 1958 | | pagina 1