Oudste bedrijfsgeneeskundige dienst in ons land jubileert Veestapel in Zeeland practisch t.b.c.-vrij Duits toerisme voor Zeeland belangrijk Rktaer eens kijken R.-K. Instuif te Ter neuzen startte met hobby-clubs Ambassadeur Zuid-Afrika naar Zeeland Zeeuws Studiefonds vraagt vijftienduizend gulden Winst Philips gestegen jpagblaD pc jlfettt HEREN VEST of een JUMPER Kloosterbalsem Niet sympathiek Vastberaden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 3 Schelde-directie te lissingen ging voorop Dodelijk ongeluk te V rouwenpolder Jeugd had wel belangstelling Nieuwe statuten gezondheidsdienst Nog 2 veilingen per week in Kapelle Zilveren jubileum U.C.B.-controleur Winterhanden Zwarte lonen in bouwbedrijf Soldaat overleed na vaccinatie Zilveren medaille adjudant Nihot Slatenkring Hulst van de K.Y.P. VVVs vergaderden te Nieuwvliet PeekitCloppenburg Amsterdamse hciers heden aan het werk Weinig emigranten keerden terug (Advertentie) Mr. Jan Smit, die lange jaren directeur was der kon. mij ,,de Schelde" te Vlissingen, behoorde mèt Stork te Hengelo en van Mar ken te Delft tot de grote liberale werkgevers, die in het begin dezer eeuw feitelijk hun tijd vooruit wa ren. Verder ziende dan hun neus lang was, begrepen zij dat humani teit tegenover hun werknemers, niet alleen laatstgenoemden ten goede kwam, doch uiteindelijk ook het bedrijf waarin zy waren opgenomen. Met Stork en van Marken besprak Jan Smit in 1908 ook de instelling van een eigen geneeskundige dienst in hun respectieve ondernemingen. Zijn idee vond ingang maar Smit, impulsief als hij was, pakte dadelijk aan en kwam zijn partners één slag voor. Al eerder was hij te Vlissingen in contact gekomen met dokter Sta- verman, toen een jong begaafd ge neesheer, die vol initiatieven zat. Dokter Staverman werd door Smit in de arm genomen, hij hielp alles voorbereiden en werd 19 december 1908 de eerste bedrijfsarts in Neder land. Natuurlijk werd op eenvoudige wijze begonnen. Men richtte een verbandkamer in en een employé van het bedrijf, de heer v. Bemmel die als hospitaalman bij de marine in dienst was geweest, werd als vast EHBO-er aangeworven voor de 1500 man personeel. Spinrag-verband Tot dan toe was het bij voorko mende ongevallen maar een primi tieve boel geweest. Als geneeskundige hulp wat lang uitbleef, omdat de huisdoktoren op route waren, werd er door kamera den van de getroffene soms spinrag als bloedstelpend middel gebruikt en bij oog-letsel wist men vaak niet anders te doen dan het geblesseerde orgaan uit te likken! Langzamerhand werd de genees kundige dienst op ,,de Schelde" vervolmaakt en al een heel grote verbetering was het toen enkele jaren na de eerste wereldoorlog de dienst een eigen gebouw kreeg met een voor die dagen modern instrumentarium. De werkingssfeer van de dienst breidde zich eveneens uit; voor- en nazorg kregen evenveel aandacht als ongeval of in het bedrijf opgelopen ziekte Schitterend werk werd verricht met de sterke magneet waarmee ijzersplinters uit de ogen konden worden gehaald; er kwam een door lichtingsapparaat; een toestel voor Röntgen-foto's; een installatie voor mechano-therapie, hoogte-zon, enz. Werden eerst de ergste oogletsels behandeld door een Middelburgse arts, later gebeurde dit door dokter Laurier te Vlissingen en sinds 1940 werd de Vlissingse oogarts inge schakeld en voor ernstige kwetsuren de chirurg, dr. P. Kraan, die na het heengaan van dokter Staverman, tijdelijk hoofd van de dienst werd. Thans is dit dokter Stumphius, die in 1955 als bedrijfsarts aan de dienst werd verbonden. Druk werk Behalve door de doktoren Schreu- der en Kranen wordt dokter Stum phius bijgestaan door een tiental verplegers en assistenten in vaste dienst, die gemiddeld een driehon derd personen per dag hulp verle nen. De geneeskundige dienst belast zich ook met keuringen van het per soneel; met toezicht op herstellen den en alles wat de gezondheid van het personeel raakt. Behalve veiligheidsbrillen ver schaft het bedrijf ook gewone brillen aan het personeel. Veiligheidsschoe nen met stalen neuzen hebben al me nig werkman een verpletterde voet bespaard. Jaarlijks wordt het personeel van ,,de Schelde" doorgelicht. Zeer nauw is het contact met de speciale veiligheidsdienst op de werf en in de fabrieken. Buiten de gewone werkuren om, wordt de EHBO-dienst uitgeoefend door het St.-Jozefziekenhuis. De invloed van de medische dienst op het personeel is zeer groot. Doktoren en hun medewerkers heb ben het vertrouwen van ieder weten te winnen en daardoor is ook het moreel effect van de dienst niet ge ring. De dienst heeft altijd de bijzondere zorg gehad van ,,de Schelde"- directie en dat zal in de toekomst zeker niet veranderen. Vrijdag 19 december zal op de receptie in het Schelde-kwartier nog wel meer goeds van de jubilaris ver teld worden. Dinsdag, even na middernacht, is de burgemeester van Domburg, mr. W. Crommelin, die op weg was naar huis, onder Vrouwenpolder met zijn wagen uit de bocht gevlogen. De naast hem zittende 29-j. mevr. Taets- v. Amerongen werd uit de auto ■geslin gerd en zwaar gewond. Een dokter uit Veere verleende eerste hulp en liet mevr. Taets-van Amerongen naar het gasthuis te Middelburg vervoe ren, waar zij vrij spoedig ïs over leden. De burgemeester zelf kwam er met lichte kwetsuren af. (Advertentie) De nieuwe plannen die het Terneu- zense r.-k. instuifcomité heeft ge maakt, zijn nu tot een begin van uitvoering gekomen. Men beraadde zich op middelen om aan de vrije tijdsbesteding van de jeugd, die re gelmatig de zondagse Instuif in het parochiehuis bezoekt, nieuwe aspec ten te geven. Er werden contacten gelegd met verschillende mensen en zo kon men op de laatst gehouden instuifavond het eerste resultaat waarnemen. Een der comitéleden, de heer F. C. Mechelink, vertelde een en ander over de verdere plannen, o.a. dat 't comité het voornemen had in be paalde gevallen een hobbyclub, die daarvoor in aanmerking komt. (dit moet blijken uit de betoonde ijver) financieel te steunen. Verder, zo deelde de heer Mechelinck mede, is het de bedoeling dat de clubs ieder afzonderlijk blijven werken. Variatie Zo stonden aan verschillende tafels de mensen die, wanneer zich liefheb bers meldden, aan de hand van meegebrachte materialen de nodige uitleg te geven. Verzamelaars konden eens een kijkje gaan nemen bij de heer en mevrouw J. P. Baart, specialisten op het gebied van verzamelen van oude munten, suikerzakjes, sigarenband jes (de heer Baart heeft hiervan een prachtcollectie en wat dies meer zij. De meisjes en jongens konden daar zien en horen hoe zij op overzichte lijke manier hun collecties kunnen opbergen en daardoor een goed over zicht van het gespaarde behouden. De heer C. Paulusse, een uitste kend schepenboüwer, had een prach tig modelschip op zijn tafel staan met daarbij een uitgebreide serie te keningen en beschrijvingen over scheepsbouw. Een deel van een 20-meter zender en een oscillograaf werden getoond en uitgelegd door de heer W. Jur- riëns. Vooral op het gebied van radio- bouw is deze een expert, die zich daar reeds vele jaren mee bezig houdt en in het bezit is van een zend vergunning. De oscillograaf, een ge- i heimzinnig uitziend apparaat (wat i het in wezen beslist niet is) dient i voor het zichtbaar maken van span- l ningen e.d. De heer A. de Coninck speelde te gen twee amateurs een simultaan- wedstrijd schaken. Tenslotte was er een tafel, waarop twee hei-gekleurde zelfgebouwde vliegtuigen prijkten. De trotse eige naar was John Tyssen (18), die zich daarmee reeds een hele tijd bezig houdt. De beide vliegtuigmodellen Op de vergadering van de kring O.- Beveland van de Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, dinsdag te Goes in „de Prins" gehouden, heeft de directeur, dr. J. Tesink, mede delingen gedaan over de werkzaam heden in het afgelopen jaar. D« resultaten van de t.h.c.-bestrij- ding in Zeeland blijven goed en zijn zo gunstig, dat kan worden overge gaan tot de tweejarige tuberculinatie. Overgeslagen kunnen worden de en kele bedrijven die 5 jaar t.b.c.-vrij zijn. Daar er on,geveer 86.000 stuks rundvee zijn zullen de veeartsen on geveer 43.000 stuks moeten tubercu- lineren. Op Zuid-Beveland werden in 1957- 58 slechts zes gevallen van t.b.c. ont- dekt en afgemaakt. Verdere studie werd gemaakt van de vogel-t.b.c. en de heer Robijns, aan de dienst ver bonden, zal binnenkort daar een proefschrift over laten verschijnen. De abortusbestrijding gaat regelmatig door en begint successen te boeken. Het aantal besmette bedrijven bedroeg *n mei 1958 nog 147 en thans onge veer 100. De wormziekte-bestrijding kost nog al moeite en is niet eenvoudig voor de Paardenhouders. De dienst zal nu een uitgebreid praktijk-onderzoek begin gen in de Wilhelminapolder en wel op de tweeënzestig paarden, welke bij die maatschappij nog gebruikt worden. De K.I. werkt goed in Zeeland. Moeilijker is het met de bestrijding van het leverbas en roskreupel bij de schapen; vooral het roskreupel maakt veel slachtoffers. Samenwerking in deze is gezocht met de hogeschool te Utrecht. Ook de myxomatose onder de konijnen heeft de aandacht van de dienst; deze besmettelijke ziekte neemt weer toe. Bij de behandeling van de concept statuten van de dienst, lichtte de al gemeen voorzitter, de heer J. Linden- bergh enkele der veranderingen toe. De bedoeling is in de toekomst dat het bestuur van de dienst zal bestaan uit elf leden, waarvan er acht door de standsorganisaties worden aange wezen en drie door de gewestelijke raad van het Landbouwschap; in 1962 kan alles zijn beslag hebben. Het aantal kringen in Zeeland blijft acht: twee voor Z.-Vlaanderen en zes voor de eilanden (Z.-Beveland twee). De veehouders behoeven voortaan niet meer rechtstreeks hun contribu tie aan de dienst te voldoen. Deze put in de toekomst zijn financiën uit bij dragen van het Landbouwschap 1 per stuk vee van andere open bare lichamen en door deelnemers in onderzoekwerk. Voor besluiten tot statutenwijziging of ontbinding van de dienst is een meerderheid van twee derde nodig. De rondvraag bracht weinig bijzon ders. De algemene vergadering wordt 19 december gehouden. kunnen radiografisch worden be stuurd. zo legde hij uit. Zij zijn voor zien van een 2,5 cc miniatuur Diesel motor, die werken op een mengsel van wonderolie (voor de smering) ether en petroleum. Zij maken 16000 omwentelingen per minuut en zijn in staat het vliegtuig een snelheid van 60 a 70 km te doen bereiken met een actieradius van ongeveer 2 km. Mis schien heeft dit enkele toekomstige vliegtuigconstructeurs een beetje angstig gemaakt, omdat zij licht ge neigd zijn te denken, dat zij er niet toe in staat zijn. Maar zij beginnen bij het allereerste begin (wat met iedere hobby het geval is) nl. begin nelingmodellen, om daarna over te stappen op overgangsmodellen en eindelijk te komen tot het constru eren van lijnbesturingsmodellen, die voorzien zijn van een miniatuur jet motor en daardoor een zeer grote snelheid kunnen bereiken. Eerste contact Het was allemaal zo nog maar een beetje proberen en tasten. Er was een goede belangstelling van de zijde der jeugd maar voor de meisjes was er nog niet veel bij. Het is ook de bedoeling leer-pitriet en andere ma terialen-bewerking aan te trekken, speciaal voor het vrouwelijk deel van de Instuifjeugd. Ook fotografie staat op het lijstje. Het zal zeker niet, vooral in het begin, allemaal van een leien dakje gaan, maar leven zit er wel in en wellicht kan er binnen niet al te lange tijd eens een aardige tentoon stelling van komen. Met ingang van december zal het aantal veilingdagen voor groenten en fruit in Kapelle-Biezelinge definitief worden ingekrompen tot twee per week en wel op woensdag en vrij dag. Om kwart voor 1 zal op die dagen de groentenveiling beginnen en om 1 uur de fruitveiling. Door deze inkrimping van het aantal dagen wil men bereiken dat er voor de han del steeds een voldoende grote hoe veelheid fruit te koop is. (Advertentie) Voor uw vrouw of uw verloofde is een mooi een gewaardeerd St. Nico- laasgeschenk. (Prijzen v.a. 4.95, ruilen in de week na St. Nicolaas is toegestaan). ti Karrestraat 17, Jr N, Breda Op 22 november jl. was het 25 jaar geleden dat de heer J. Slabbe- koorn te Kapelle in dienst kwam van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwprodukten. De heer Slabbe- koorn is thans hoofdcontroleur voor Zeeland van deze dienst welke is be last met het toezicht op de kwaliteit van alle uit te voeren tuinbouwpro dukten. Ter gelegenheid van dit jubileum is er heden een receptie in hotel „Centraal" te Goes. Het U.C.B. in Den Haag wil dan alle belangstel lenden gelegenheid geven de jubila ris te feliciteren. De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika te 's-Gravenhage, dr. F. E. Geldenhuys, en zijn echtgenote zijn gisteren uit 's-Gravenhage naar Zee land. vertrokken voor een bezoek van twee dagen. Zij zullen de gasten zijn van de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de, Casembroot, Naar aanleiding' van een daartoe strekkend verzoek, stellen Gedeputeerde Staten aan de Statenleden voor om 't subsidie aan het Zeeuwse stu diefonds van tienduizend op vijftienduizend per jaar te brengen. Behalve uit het provinciaal subsi die bestaat het inkomen van het fonds uit bijdragen van diverse ge meenten. die vijf cent per inwoner en per jaar geven; hiervan komen twaalfduizend gulden aan baten bin nen. Als de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten verandert, wil 't bestuur van het fonds vragen aan de gemeenten om iets meer te geven. Aanvragen Het aantal aanvragen voor het studie-j. 1958-'59 bedragt 103 en 't verstrekken van renteloze voorschot ten en bijdragen vergt veel van het fonds. Alleen voor het nieuwe studiejaar is a fonds perdu, een bedrag van tweeëndertigduizend gulden beschik baar gesteld. Naar G. S. verwachten zal voor 1959'60 zelfs vijftigduizend gulden nodig zijn. De renteloze voorschotten welke 't Studiefonds verstrekt worden door de bursalen geleidelijk terugbetaald. Blijvend ten laste van het fonds ko men de apparaatskosten, waaronder een vergoeding van drieduizend gul den per jaar aan de stichting Zee land voor het voeren der admini stratie en het instellen van onder zoek. Daarbij komen nog aanzienlij- (Advertentie) en wintervoeten, een jaar lijkse kwelling! Jeuk en pijn verdwijnen snel met "geen goud zo goed" J (Van onze pari. medewerker) „Zwarte lonen" in het bouwbedrijf komen thans nog slechts voor in de drie grote steden in het westen des lands en in Eindhoven, Utrecht en Limburg. Minister Suurhoff zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, dat reeds voor de in voering van de nieuwe c.a.o. het ver schijnsel van de zwarte lonen ver minderde door de ontspanning op de arbeidsmarkt. Met de komst van de nieuwe e.a.o. die een verhoging van de wettelijk toegestane lonen betekende, verminderde het aantal gevallen van „zwarte lonen" op nieuw. De minister erkent dat de arbeids- produktiviteit na de invoering van de c.a.o. hier en daar is gedaald. Dit was mede een gevolg van de actie van niet erkende arbeidersorganisa ties (de communistische EVC) die hun kans zagen om onrust te zaaien. Maar de minister zegt, dat dit ge volg kon worden voorzien en is aan vaard, omdat elke sanering in het bouwbedrijf met moeilijkheden ge paard zou gaan. Deskundigen bestuderen thans de mogelijkheden van tarifiëring voor bijzondere omstandigheden, waar voor de bestaande bepalingen onvol doende houvast geven. De gang van zaken bij Philips is gunstig. De omzet is ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1957 met 12 pet gestegen, dit overigens in overeenstemming met de verwach ting. De export uit Nederland is pro centueel meer gestegen dan de omzet. In Nederland i« het aantal werkne mers gestegen tot 63.200 per einde sep tember 1958. De winst na aftrek van belasting bedroeg over de eerste negen maan den van dit jaar 151 miljoen gulden tegen vorig jaar in de overeenkom stige periode 12,. miljoen gulden. Vóór aftrek van belasting waren deze cij fers resp. 321 en 251 miljoen gulden. De omzet steeg van twee miljard 149 miljoen tot 2 miljard 402 miljoen gul den. Naar de legervoorlichtingsdienst meedeelt, is in de nacht van maan dag op dinsdag in het St. Lauren- tiuszickenhuis te Roermond overle den de 19-jarige dienstplichtige sol daat G.'A. Langenhof uit Rijssen (Ov.) ten gevolge van een compli catie na primo vaccinatie. Soldaat Langenhof die ongehuwd was, was in opleiding bij het derde depot in fanterie te Roermond. ke uitgaven wegens te betalen ren te voor de bedragen die het fonds zal moeten opnemen om renteloze voor schotten te kunnen verstrekken. Het fonds heeft daarom dringend behoefte aan hoger subsidie. Uiteindelijk, aldus G. S. is het ech ter niet nodig, dat de overheid door het verlenen van subsidies het ver strekken van renteloze voorschotten, die grotendeels worden terugbetaald, mogelijk maakt. De overheidssubsidies kunnen naar hun mening feitelijk alleen bestemd zijn ter dekking van de apparaats kosten, de uitgaven wegens bijdragen a fonds perdu en rente en aflossing van de door het Studiefonds te lenen gelden. De tot dusver verstrekte overheidssubsidies moeten dus in hoofdzaak als startsubsidies worden beschouwd. Het ligt dan ook in de bedoeling der Stichting om ter verkrijging van de voor het verstrekken van renteloze voorschotten benodigde bedragen geldleningen aan te gaan of een re kening-courant-overeenkomst te slui ten. In de onderofficierskantine van de Seeligkazerne te Breda zal zaterdag morgen a.s. de zilveren medaille voor 24 jaar trouwe dienst worden uitgereikt aan adjudant L. Nihot, al gemeen voorzitter van ,,St.-Marti- nus", de r.-k. vereniging van mili taire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant in de Konink' lijke land- en luchtmacht. Op maandag 10 november is van het bestuur van genoemde Statenkring een verklaring in de pers verschenen, waarin krachtig werd stelling geno men tegen de wijze, waarop door de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen werd ge ageerd tegen het kath. Zeeuwsch- Vlaamse lid van het college van Ge deputeerde Staten van Zeeland. Dit in verband met de vrije veren-kwes tie. Aan het slot van deze verklaring werd toegezegd later met een uitge breide uiteenzetting van zaken te zul len komen. Na het „Verweer" van de heer Di- kötter, in alle provinciale bladen van maandag 17 dezer verschenen, meent het bestuur te kunnen volstaan met naar genoemd „Verweer" te verwij zen. Het artikel is zó uitvoerig en zó scherp gedocumenteerd, dat elke ver dere toelichting werkelijk overbodig lijkt. (Advertenties) -xavcavuwx yyyyyyySj P&C surprises maken de strooiavond verrassend leuk! Extra attractie van P&C vele geestige fopcadeaut|es om U op een idee te brengen Tenslotte is er de pracfisehe, altijd welkome P&C-cadeau- bon, waarde naar keuze. Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen Giisteren hebben de west-Zeeuwsch- Vlaamse VVV's voor de vijfde maal hun najaarsvergadering gehouden, waarin zij zich na afloop van het toe ristenseizoen gezamenlijk bezinnen op de taak die zij zich gesteld hebben. De eer van deze lustrumvergadering viel te beurt aan Nieuwvliet, waar het gemeentebestuur de deelnemers aan de vergadering en de overige gasten ont ving in de Stadsherberg. Burgemeester J. C. Everaars wees op de belangrijke plaats, die Nieuwvliet, ook al is het een bescheiden dorp van ca. vijfhon derd inwoners, in het west- Zeeuwsch-Vlaamse toerisme in neemt. In het afgelopen seizoen zijn er n.l. 25.000 overnachtingen geboekt. De voorzitter van de samenwerken de west-Zeeuwsch-Vlaamse VVV's, de heer P. Hoste, besprak de nog steeds grote Belgische belangstelling voor het west-Zeeuwsch-Vlaamse kustge bied, waarna de directeur van de pro vinciale VVV ,de heer G. W. Oskamp de gastspreker van deze dag inleidde door de oude gevoeligheden ten aan zien van de Duitse toeristen ter spra ke te brengen. Hij wees op de nood zaak die gevoelens, waar zij nog be staan, te onderdrukken. Ook de heer Ch. J. Belmon, direc teur van het ANVV-kantooi' te Keu len, ging even in op dit precaire on derwerp. dat echter, als men over Duits toerisme spreekt, onvermijdelijk is. Hij benadrukte, dat de Duitsers weten, hoe men in het buitenland over hen denkt en de algemene neiging van de Duitse zomergasten is dan ook: niet op te vallen. De heer Belmon verklaarde de grote belangstelling, die onze oosterburen voor Zeeland hebben, uit de drang naar j-ust, die de Duitse toeristen ken merkt. Bovendien zoeken zij gezonde lucht, zodat de zee erg in trek is, vooral bij de vele uit de industriege bieden. De combinatie van beide voor delen, die Zeeland biedt, maakt deze provincie uitstekend „verkoopbaar" aan de Duitse toerist. Met de propa ganda (de folders enz.) dient men, aldus de heer Belmon, rekening te houden met de specifieke verlangens van de Duitse zomergasten. Ook moet men in de reclame rekening houden met de omstandigheid, dat in de meeste gevallen de vrouwen in Duitsland het vakantie-reisdoel be palen. Voor de voordracht van de heer Del- mon was uiteraard grote belangstel ling, aangezien west-Zeeuwsch-Vlaan deren een groeiend aandeel heeft in de toeloop van Duitse toeristen. De najaarsbijeenkomst werd beslo ten met een gezamenlijke maaltijd. Besloten werd de zesde vergadering der samenwerkende VVV's, najaar 1959, in Oostburg te houden. Alle heibazen van de ploegen Am sterdamse heiers, die sedert medio september in staking zijn geweest, hebben zich gisteren bij de patroons gemeld met de mededeling dat woens dagmorgen (vandaag) 't werk wordt hervat. Er zullen zeven a acht ploe gen (circa 50 man) weer aan de slag gaan, voor twee ploegen is op het ogenblik nog geen werk. De patroons zullen niet ingaan op het verzoek van de heiers om een onderhoud voor hedenavond, maar hen voor organisatorische en juridi sche kwesties verwijzen naar resp. de patroonsorganisaite, de N.A.P.B. en de advocaten van beide partijen. CR is in de zomer van het vorig jaar nogal wat te doen geweest, ook in de landelijke pers, over een plan van het Oosterhoutse gemeen tebestuur, om het sparen onder het gemeenteprsoneel te bevorderen. Het kwam in het kort hierop neer, dat een premie van minstens 20 procent zou worden uitgekeerd over de in een bepaald jaar beleg de spaargelden. Deze premie werd naar gelang van het kindertal ver hoogd en het maximaal spaarbe- drag, vijf procent van de pensioen grondslag omvattend, kon ook nog stijgen in verhouding tot het kin dertal. In die spaarregeling stak dus een aantrekkelijk stukje gezinspolitiek, terwijl er ook een denivellerende strekking in zat. De goedkeuring van dit voorstel is echter opgehouden, omdat Gede puteerde Staten van Noordbrabant deze verrassende noviteit eerst aan het ministerie van binnenland se zaken, bezitsvorming en P.B.O. wilden voorleggen. Het resultaat hiervan was, dat aan de regeling voorshands geen uitvoering werd gegeven, om eerst een te verschij nen Rijksregeling af te wachten. Daarvan mochten de gemeenterege lingen niet te veel afwijken. Die Rijksregeling is er nog altijd niet, maar wel heeft de minister van binnenlandse zaken, enz. een aan tal richtlijnen verstrekt, welke aanpassing aan de te verschijnen Rijksregeling mogelijk maken. B. en W. van Oosterhout doen nu zulk een aangepast voorstel. De premie wordt nu 25 percent voor wie min der dan 7000 gulden verdienen en 15 procent voor de overigen, het maximum spaarbedrag met een maximum van 585 gulden. Hier verdwijnen dus de gezinspolitiek en denivellerende elementen uit de regeling. Er zijn nog een aantal an dere aanpassingen nodig, die geen pijn doen. Een vooruitgang is zelfs een aanwijzing van 'n nieuw spaar- object: verbeteringen (met uitzon dering van herstel en onderhouds werkzaamheden) waardoor de waarde van een woning met ten minste 500 gulden stijgt. Maar met het schrappen van het gezinspolitieke en denivellerende element gaan b. en w. begrijpelij kerwijze toch maar node mee. Vanwaar toch die schroom bij de regering, om althans de gemeenten vrij te laten in dit opzicht wat ver der te gaan dan het Rijk? We heb ben zo iets ook al beleefd met wat meer progressiviteit in de kinder toeslag. Daarbij kregen de gemeen ten ook al de pin op de neus. Laten we het zacht zeggen: Sympathiek doet het niet aan. Denk Ich an Deutschland in der Nacht, So bin Ich um den Schlaf gebracht. Dat zong Heine een eeuw gele den. Menig staatsman van deze tijd kan het hem nu nazeggen. Duits land als zegevierende staat, als tweemaal verslagen staat, als ver deelde staat, het is nu al een eeuw lang een zorgenkind van de diplo matie geweest. Nu dreigt er weer een crisis. In alle hoofdsteden pie kert men over de vraag, wat er gaat gebeuren met Berlijn. De beurskoersen vallen erbij flauw. En in Moskou, de dirigent van voort durende onrust in de wereld, speelt men het spel geraffineerd. Nota's worden aangekondigd en opgehou den.. Satellieten, die slechts huns meesters stem mogen spreken, krij gen een kroontje van onafhanke lijkheid op het hoofd gedrukt. Lis tig zinspeelt men op de mogelijk heid, dat de toevoerlijnen naar West-Berlijn wel eens zouden kun nen worden onderbroken, omdat de hele stad toch eigenlijk tot de oos telijke zone behoort. Iets positiefs horen we echter nog niet. Eerst zou het dit afgelopen weekeind geschie den. Nu zal het dan een week la ter worden. Ulbricht, de meest ge hate man in de Sovjet-zone, spreekt met een air alsof hij een soeverein leider van een soevereine staat is. Allemaal camouflage en bedrog! Voor het Westen is er maar één goede taktiekWest-Berlijn vast houden, desnoods tegen de prijs van geweld. Valt deze voorpost van het Westen, dan is ook de weste lijke oriëntering van de Bondsre publiek in direct gevaar, dan wan kelt de hele N A.V.O. We hebben dit jaar in het Mid den-Oosten en ook ten aanzien van Quemoy gezien wat vastberaden heid vermag. Die zal het Westen, nu ook moeten tonen ten aanzien van Berlijn. (Advertentie) (Van onze pari. medewerker) Het aantal emigranten dat na ver loop van tijd naar Nederland terug keert. is gering te noemen, in aan merking genomen de moeilijkheden waarmee zij de eerste tijd in hun nieuwe vaderland, hebben te kam pen. Minister Suurhoff noemt in zijn Memorie van Antwoord aan,de Twee de Kamer de volgende cijfers over de periode 1951 - 1956: Australië/ Nieuw Zeeland 4.5 ri, Canada 4.8 rc, Verenigde Staten 3.4 Zuid-Afrika 7.0

de Stem | 1958 | | pagina 5