Leger Y.S. in Duitsland duldt geen grenscontroles door Oostduitsers Cerber Donald Whittlesea verdween zeven jaar geleden in Thailand N HUISJE IN VORM VAN TENT Werkgelegenheid zal in 59 toenemen Drie getuigen wegens meineed gearresteerd Triest relaas van verlaten vrouw Dreigende taal van Ulbricht 13.50 Golf van stakingen in Italië mg r.S. Andreas Rodts overleden Eyskens krijgt vertrouwen Verkeerschaos in België Duitser pleegde hele reeks misdrijven ANK Christus 51 DAGBLAD VOOR ZEELAND Oudste inwoner van Zeeland ZAROEBIN OVERLEDEN Weinig verandering 5 ST. NICOLAAS VERRASSING gevonden lister van de- >evel gegeven strijdkrachten .282 man zul- n. In dat ver eg worden be er alsdan bij echts 2.525.000 ;er aantal dan Korea. meditaties dit gehouden lig- het geheugen id ze nu ge- ben. Men kan 'oordracht nog a.h.w. het ge- oorklinken. Zij volgd hebben, en de histori- lijden slechts 1 in zover die zin van Je- n. Wat bij de voorzat, was, Onze Heer in jden de enige :h in leven en der dat hij te- s wat ons ang- cer maakt, vin- g, maar., als ekerheid. /attende titel: s, in zijn angst, d, zwijgen, be ieer de heden- diepst van zijn van de mens- >d alles durven boekje, uitge- m, ter medita- ig VRATEN ZE ZAAK Telef. 735 98e JAARGANG No. 22921 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 26 NOV. 1958 Abonnementsprijs T.per kwar- tecd, per post, 0.54 per weefc. Buéteffltendse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op- lége 0.46 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Gisternacht om vier uur is te Eede in Zeeuwsch-Vlaanderen de honderd jarige Andreas Rodts overleden. Sinds de dood van opa Kip uit Drei- schor was de heer Rodts de oudste inwoner van Zeeland. Een week ongeveer hield de heer Rodts wegens een hardnekkige ver koudheid het bed. Zondag voelde hij zelf dat zijn gezondheidstoestand achteruitging en hij vroeg om be diend te worden. Pastoor O. de Munck uit Eede diende hem de laat ste sacramenten der stervenden toe. Tot het einde toe was hij helder van geest en praatte hij nog. Rustig en kalm is hij ontslapen. Ruim een maand geelden bezocht de heer Rodts nog in goede gezond heid kort voor de sluiting de we reldtentoonstelling te Brussel. Op 16 januari zou hij 101 jaar geworden zijn. Zaterdag a.s. wordt Andreas Rodts te Eede begraven. George Zaroebin, een der Sovjet- russische onderministers van Buiten landse Zaken, is op 58-jarige leeftijd aan een ernstige ziekte overleden, aldus radio-Moskou. Zaroebin is ambassadeur te Was hington, Ottawa en Londen geweest. Hij was een der belangrijke Sovjet diplomaten in en na de oorlog. DE FRANSMAN GUY B., die vier jaar lang stukken uit Nederlandse archieven heeft gestolen en ook el ders zijn slag sloeg, hoorde gisteren voor de rechtbank in Den Haag tien maanden met aftrek tegen zich eisen. DE MARKTWAARDE van de te New York genoteerde effecten is in één dag tijds 6.7 miljard dollar gedaald. Als oorzaken van deze scherpe reac tie in Wall Street wordt genoemd het gevoel van onbehagen over het stagneren van de opgang uit de eco nomische recessie en de onzekerheid rond Berlijn. DE ITALIAANSE christen-democra tische partij heeft grote winst ge boekt bij de in dertien gemeenten gehouden raadsverkiezingen. MINISTER Vondeling laat, blijkens een vandaag in de Staatscourant ge publiceerde beschikking, met het oog op de belangen van de export van bloembollen, de teelt van aardappe len in de bollenstreek van Wasse naar tot Bergen niet langer toe. DE RECHTBANK in Den Haag heeft de matroos die op 8 februari j.l. zijn stiefvader door wurging om het leven bracht, veroordeeld tot vijf jaar met aftrek DE CAMBODJAANSE regering heeft gisteren de diplomatieke betrekkin gen met Thailand verbroken wegens aanvallen van de Thailandse pers op Cambodja. TE NIJKERK is een zesjarige jon gen. toen hij van school naar huis fietste, op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen en op slag gedood. i Weersverwachting van het K.N. 4 i M.I. tot vanavond, opgemaakt i dinsdagavond 23.15 uur: Nevelig J i en overwegend droog weer met J enkele verspreide opklaringen. i Weinig wind. Dezelfde temperatu- J 4 ren als gisteren of iets hogere. 4 J Verwachting van het Belgisch 4 J Weerkundig Instituut: Kalme of t zwakke wind uit veranderlijke J 4 richtingen. Eerst betrokken en J nevelig met verspreide mist. 4 i Plaatselijk bevriezende mist, 4 vooral in hoog-België. Tegen de j avond opklaringen, die zich zul- 4 J len uitbreiden van west naar oost. 4 t Vandaag: zon onder 16.36 uur, 4 maan op 17.06 uur. Morgen: zon J J op 8.19 uur, maan onder 8.54 uur. 4 i Het Amerikaanse leger in Duitsland heeft zijn transport- personeel opdracht gegeven zich niet te onderwerpen aan grenscontroles door Oostduitsers. Dit bevel is gisteren uitgevaardigd in verband met de ver wachte overdracht van het verkeerstoezicht in de corridors naar Berlijn, van de Russen aan de Oostduitsers. Het Amerikaanse verkeer door deze corridors zal zich uit sluitend onderwerpen aan Russische controle. Dit geldt voor het weg- zowel als het spoorwegverkeer. te Londen te kennen is gegeven. Ame rika houdt zijn troepen in Berlijn, zo lang een voor het Duitse volk aan vaardbare oplossing nog niet tot stand is gekomen. (Advertentie) Amerikanen die, alleen of in transportcolonne rijdend, in de Oostzone door de Oostduitse po litie worden aangehouden, of aan controleposten door Oostduitsers inplaats van Russen worden ge controleerd, moeten terugkeren naar hun uitgangspunt. De Oostduitse partijleider Ulbricht heeft in een interview met een Engelse journalist verklaard dat Oost-Duits- land wel het recht van toezicht op de corridors heeft en dat de aanspraken van zijn regering daarop gewettigd zijn. Een direct antwoord op de vraag of Berlijn, na overdracht door de Russen, aan de Oostduitsers, al dan niet ge blokkeerd zou worden, ging Ulbricht uit de weg. Hij zei botweg, dat de V.S., Frank rijk en Engeland geen enkele be zettingsrecht meer hebben in Ber lijn en dat de Westerse geallieer den toestemming behoeven van Oost-Duitsland om hun Berlijnse garnizoenen tc bevoorraden. Westen krachtig Tegen het einde van de week kan de Sovjetnota over Berlijn, die door Kroestjev is beloofd, tegemoet wor den gezien. Vas' staat, dat het Westen een bijzonder krachtige houding zal aannemen, zoals ook gisteren nog dooi de vice-president van de V.S., Nixon, (Van onze parlementaire medewerker) In 1959 kan de gehele jaarlijkse aanwas van de beroepsbevolking in het arbeidsproces worden op genomen. De jongste berekenin gen hebben uitgewezen, dat het mogelijk moet zijn in dat jaar het aantal arbeidsplaatsen met 45.000 te verhogen. Minister Suurhoff zegt dit in zijn Memo rie van Antwoord aan de Twee de Kamer. De cijfers betekenen niet, dat er in 1959 geen werkloosheid zal zijn. De minister schat deze op ongeveer het zelfde als in 1958, dat is 100.000 man nen en vrouwen gemiddeld over het jaar. Het feit dat de werkloosheid niet toeneemt, hoewel er 45.000 mensen meer zullen zijn die werk moeten heb ben, is echter op zichzelf al ver heugend. Het getal 100.000 voor de geschatte arbeidsreserve betekent ook niet, dat er in 1959 100.000 mensen permanent werkloos zijn. Er is nl. ook in begre pen de seizoenswerkloosheid en de tij delijke werkloosheid bij overgang van de ene betrekking naar de andere. Ook de minder valide arbeidskrachten val len er onder. „Echte" of „structuur"- werkloosheid was er in 1958 voor 15.000 mannen. (Advertenties) POPLIN of NON-IRON OVERHEMDEN 2e overhemd halve p r ij s BREDA - EINDHOVEN - HEERLEN 1 a A. A. De Belgische kamer van volks vertegenwoordigers heeft giste ren met 121 stemmen (rooms- katholieken en liberalen) tegen 85 stemmen bij twee onthoudin gen zijn vertrouwen in het coa litiekabinet van Gaston Eyskens uitgesproken. De tegenstemmen waren van de so cialisten en de twee communisten. De twee afgevaardigden die zich van stenmiing onthielden zijn lid van de Aan het slot van het debat over de regeringsverklaring had Eyskens verklaard, dat België in geen geval zal overgaan tot devaluatie van de frank. De minister zegt ook nog dat het verschijnsel van de werktijdsver- korting afneemt. In de eerste zes maanden van dit jaar had deze een omvang van ca 10.000 zgn. „man maanden". In augustus en septem ber was het gedaald tot ruim 4.000 manmaanden Ondanks deze betrekkelijk gunstige cijfers ontveinst de minister zich niet. dat plaatselijk de werkloosheid toch als een ernstig probleem moet worden gezien. De reeds genoemde „structuur, werkloosheid" voor mannen was in 1958 gemiddeld in Drente 3.100, Fries land en Brabant 2.400. Het cijfer voor Limburg is 600 en Zuid-Holland staat er het gunstigst voor met 100. De aanvullende werkvoorziening zal in het komende jaar zoveel mogelijk worden uitgebreid. Er kan werkgele genheid worden geschapen voor 680.000 zgn. „manweken". Dit is maar weinig minder dan de geschatte behoefte. fijnste kaas uit Zwitserland Importi Fa, E. van Vliet Ezn. - Amsterdam Ter zitting van de rechtbank steun, doordat een vroegere verloof- de van een zoon van W. verklaarde, te Arnhem zijn gisteren drie ge- j ^at ten huize van W. uitvoerig de be- tuigen wegens meineed gearres teerd. Het ging om een zaak, waarin de officier van justitie, mr. J. van IJscndoorn, acht maanden gevange nisstraf zonder aftrek eiste tegen de 27-jarige fabrieksarbeider G.J.K. te Didam, die ervan wordt verdacht 800.— te hebben ontfutseld aan de 41-jarige landbouwer B. op 6 sep tember jl. Op de avond van die dag organi seerden verdachte en zijn vrouw en een zekere W. met diens echtgeno te een feestje in een café te Didam. De landbouwer B. werd ook in de kring opgenomen en de stemming was dermate verheven, dat men be roving van de boer was besproken. Het was bovendien bekend dat ver dachte gebukt ging onder een aan zienlijke schuldenlast. Mr. van IJsendoorn zei in zijn requisitoir, dat de feiten zijn komen vast te staan op grond van de ver klaringen van B. en van de ex-ver- loofdc B. deed onmiddellijk aangifte hetgeen hij niet zou hebben gedaan als hij zich schuldig had gevoeld aan misdragingen tegenover de vrouwen van verdachte en W. Wat hij ver klaart, klopt voorts nauwkeurig met wat de ex-verloofde heeft vernomen. De uiteenzettingen van verdachte moeten worden uitgelegd als geleu ter", en dat diens vrouw en W. en zijn vrouw zijn leugens ondersteunen was volgens de officier een gerecht- sloot het feest voort te zetten ten vaardigde aanleiding dit drietal te huize van verdachte. Hier is op een moment de landbouwer 800.kwijt geraakt. Als getuige gehoord zei deze dat hij een of andere kleinigheid wilde betalen en dat toen verdachte hem het geld uit handen griste. Verdachte ontkende dat. Wel zou de landbouwer aan zijn vrouw en aan de vrouw van W. geld hebben gege ven voor het verlenen van bepaalde diensten. Onder de matras van verdachte vond de politie later 175.De verklaring van de landbouwer kreeg vervolgen wegens meineed. Ter zit ting werden zij dan ook gearresteerd. Mr. G. Kouvret vroeg vrijspraak, omdat niet zou zijn bewezen, dat de 800.wederrechtelijk door ver dachte zijn ontfutseld aan boer B. en omdat het bedrag nimmer is terug gevonden. Wel 175.maar de of ficier heeft niet kunnen bewijzen al dus pleiter, dat dit geld afkomstig zou zijn van B. Het verzoek om on middellijke invrijheidstelling van ver dachte wees de rechtbank af. Uitspraak over twee weken. In de Duitse stad Darmstadt is dezer dagen voor het eerst in het openbaar getoond, het zgn. „Hei- delberger Haus", een klein houten huis met de vorm van een tent, dat is ontworpen en vervaardigd door de Duitse architect pro). Otto Bartning en ir. O. Doerzbach. De ontwikkeling van het huisje, dat gereed is voor serie-produktie, is door de regering gesubsidieerd. De enige draagconstructie is een sta len zuil in het midden, waaraan het geheel opgehangen wordt op een hoogtewelke varieert naar gelang de bodemgesteldheid. Vier staven op de hoeken zorgen voor stabiliteit. Het interieur is zeer gerieflijk. De 20.000 man tram- en buspersoneel die eergisteren in België in staking gingen, hadden het werk gisteren nog niet hervat. Vele grote bedrijven bleken vrachtwagens te hebben ge charterd voor het vervoer van hun arbeiders. Het resultaat was een enorme verkeerschaos. De staking eindigt vandaag. Is vol gende week maandag geen overeen stemming bereikt over de looneisen van het tram- en buspersoneel, dan zal opnieuw het werk voor 48 uur worden neergelegd. Radio-Brussel meldde nog, dat de onderhandelingen vandaag zullen worden hervat. De minister van ver keer heeft zijn bemiddeling aangebo den. De moord op taxichauffeur Bij de openbare aanklager in Bayreuth in Duitsland regent het nu klachten over de door de Nederlandse politie gearresteer de Duitser H. N., die bekend heeft een taxichauffeur uit Roer mond om het leven te hebben gebracht. N. voorzag zich van de nodige middelen, onder meer door geweren, optische instrumenten, accordeons enz. te verduisteren. Voorts placht hij zijn rekeningen bij autowerkplaat sen niet te voldoen, wist hij onder bedrieglijke voorwendselen leningen los te krijgen en stal hij auto's. Er komen nog dagelijks nieuwe aangif ten binnen bij de openbare aankla ger te Bayreuth, die gelooft, dat de lijst nog lang niet volledig is. (Advertentie) (Van onze redacteur) Mrs. Anne Therese Whittlesea kiest een stoel bij de haard en vertelt. „In 1948 verlaat ik Breda met Donald. Wij reizen naar Engeland, verblijven er enige tijd en vertrekken dan naar Kara chi. Ik word ernstig ziek. De doktoren geven mij de raad terug naar Engeland te gaan. Met een vliegtuig arriveer ik in mijn moederland. Donald blijft in India achter. Hij schrijft mij nog enkele brieven. Op een vraag in een van mijn brieven waar is mijn banksaldo gebleven? komt nooit antwoord. Ik raad pleeg een advocaat. Hij probeert in contact te treden met mijn man. Donald is niet meer in Karachi. Mijn advocaat wil het niet opgeven. Hij zoekt verder. Voor het laatst, nu zeven jaar geleden, wordt mijn man in Thailand gezien. Geen enkel teken van leven krijg ik meer!" Met zachte stem vertelt mrs. Anne Therese Whitt lesea-Jackson maandagavond dit verhaal aan Johanna Buxton- van Tiggelen. merkelijk minder doen", zegt me vrouw Whittlesea. Zij haalt enkele oude Bredase herinneringen op, spreekt over haar huwelijk met Do nald Whittlesea, die ruim twintig jaar jonger is dan zij (zij is nu bijna ze ventig!) en handelt dan over zijn vele manipulaties. „Terug in Engeland, na meer dan een jaar in Tilburg en Breda te heb ben gewoond, zoekt Donald een nieu we werkkring. Hij vindt er een in Karachi en ik besluit hem te volgen. Heel erg optimistisch ben ik niet. Ik weet dat een groot gedeelte van mijn huishoudelijk gerief, maar ook een aantal Japanse en Chinese voorwer pen in Nederland achterblijven. Ik vraag aan Donald waar die spullen blijven, maar hij blijft het antwoord schuldig, „Misschien zoek geraakt", zegt hij. Ik neem dat maar aan en ga uit eindelijk met hém mee. Ziek, dood ziek kom ik terug uit dat hete India. Ik troost me met de gedachte, dat ik voorlopig voor mezelf kan zorgen. Op mijn bankrekening (een gemeenschap pelijk bezit van mijn man en mij!) heb ik tweeduizend pond staan. Tot mijn grote verbazing kom il „Ik zal proberen mevrouw Anne Whittlesea te vinden", zei mevrouw Johanna Buxton-van Tiggelen zater dagmorgen tegen de redactie van „Dagblad De Stem". „Ik wil me er echt even voor vrij maken. Het is niet zo gemakkelijk, want ik heb twee kinderen. Maar ik ga in Worthing kij ken. Daar heb ik mevrouw Whittlesea vier, vijf jaar geleden nog gezien". De dochter van de Bredase graan handelaar A. H. van Tiggelen uit de Saksen Weimarlaan 53, negen jaar ge leden met een Engelsman gehuwd, maakte zondag een eerste reis van Molesey naar Worthing, afstand 100 kilometer. Zij vindt de vrouw van de vliegtuigtechnicus niet. Maar maan dag stapt zij opnieuw in de auto. Zij komt eindelijk achter het oude adres van mevrouw Whittlesea en vindt dan het nieuwe. Mevrouw bewoont twee kamers van een appartement in nr. 20 Balcombe Avenue in Worthing Haar eerste opmerking gaat daarover. „Aan de andere kant van Worthing staat het grote, mooie huis, dat ik eens bewoonde. Ik moet het nu aan- Donald Whittlesea: in Thailand verdwenen. tot de ontdekking, dat mijn tweedui zend pond (twintigduizend gulden!) tot vier pond (veertig gulden!) zijn geslonken. Alvorens naar India te gaan nam Donald het geld op. Ik ont dek nog meer. Bij mijn éne broer leende Donald tweehonderd pond, bij een andere honderd. Nu weet ik waar om hij zo vlug naar India wilde ver trekken. Er komen nog meer schul den los. Ik neem een advocaat in de arm. Hij probeert Donald te vinden, want omdat ik wettelijk met hem ben gehuwd, is hij verplicht mij te onder houden maar de vogel is gevlogen Donald zwerft door Thailand. Dat is het laatste.-...". Mevrouw Whittlesea, zo zegt me vrouw Johanna Buxton, maakte een gebaar van wanhoop. Zij zegt het niet openlijk, maar het is duidelijk, dat Donald het fortuin, dat zij zelf bezat door haar familie en uit het huwelijk met haar eerste jong gestorven man, heeft opgemaakt. „Donald spiegelde alles mooi voor", zegt mevrouw Whittlesea nu. „Ik Iaat mevrouw de publikaties zien uit het Dagblad De Stem". Zij herkent onmiddellijk enkele voorwer pen", deelt mevrouw Buxton mee. „Zijn mijn spullen nog altjjd in Ne derland?" vraagt mevrouw Whittle sea. „Ja", antwoordt mevrouw Buxton, die Anne Therese uitlegt op welke wij/.e de kist met de kuntvoorwerpen terecht is gekomen bij deurwaarder Christ Schalken in Roosendaal. Zwijgend kijkt mevrouw Whittlesea voor zich uit. Na een poosje merkt zij op, dat zij haar advocaat zal raad plegen. Hij moet maar in contact tre den met de Nederlandse advocaat, die als bewindvoerder over de kist is aan gesteld. Mevrouw Buxton is genegen haar het adres van de Nederlandse advocaat (mr. W. Noldus te Roosen daal) te bezorgen. „Het mag niet te veel kosten", be sluit Anne Whittlesea. Deurwaarder Christ Schalken, ver baasd over het feit, dat mevrouw Anne Therese Whittlesea was gevon den, deelde dinsdagmorgen mee zijn uiterste best te zullen doen om een klein gedeelte van de inhoud van de kist mevrouw Whittlesea terug te geven. Het betreft een aantal foto's, brieven en kaarten, alsmede een hon derdvijftigtal bladzijden tellend cahier met allerhande recepten. „Aan dit boek zal mevrouw Whitt lesea stellig grote waarde hechten. Met lijkt me, dat zij deze recepten zelf heeft overgeschreven" zo vertel de de deurwaarder. Er is nog iets anders. Mocht de in houd van de kist méér opbrengen dan de schulden, die in Nederland door Donald Whittlesea zijn gemaakt dan kan mevrouw Whittlesea trachten het overblijvende geld los te krijgen. Mr. W. Noldus, bewindvoerder over de kist zal in elk geval trachten met mevrouw Whittlesea in correspon dentie te treden. Voorlopig blijft de verkoopdatum van de voorwerpen uit de kist op 20 december gehandhaafd. Vraag deskundig advies aan de juwlier-horloget Een golf van stakingen en arbeids onrust vormt momenteel een gevaar voor de gehele Italiaanse ecoonmie. Gisteren heeft het kabinet vergaderd over een situatie, die in de afgelopen 24 uur zo verslechterd is, dat het land een nationale staking bij de spoor wegen, post, telefoon, telegraaf, scheepvaart, in de havens, onder de ambtenaren en bij de kranten onder ogen moet zien. Aan de spoormannen en het per soneel der posterijen is het parool ge geven met ingang van woensdagmid dernacht een 24 uur-staking te be ginnen. Tezelfder tijd werden alle zee lieden uitgenodigd te staken uit pro test tegen het besluit van twee scheep vaartmaatschappijen twee schepen op te leggen welker bemanningen in sta king waren gegaan om looneisen kracht bij te zetten. De onrust is ook overgeslagen naar de journalisten. De Romeinse persvereniging heeft op een buitengewone vergadering het besluit genomen zo spoedig mogelijk en zon der aankondiging in staking te gaan. Een datum werd niet bekendgemaakt. Voorts dreigen de ambtenarenbonden stakingen uit te schrijven indien de regering niet onmiddellijk de salaris eisen en andere eisen inwilligt.

de Stem | 1958 | | pagina 1