P. v.d. A. aanvaardt op huidige grondslag niet langer verantwoordelijkheid Interplanetaire „muziek" Rustige verkiezingen in Frankrijk Gewonde Duitser bekent moord taxichauffeur op Zeven eisen mr. Burger Fraude van twee ton 13. Poujadisten nergens meer, verlies voor communisten DAGBLAD VOOR Prof. Romme van woordbreuk beschuldigd K.A.B.-voorzilter Voorzichtig met huurverhoging „De goedkope vlag" Katholieke transportarbeiders voor boycot Verbond van de Arbeid Weinig wind Bruigom 90, bruidje 88 Erkenning Soedan ST. NICOLAAS VERRASSING Dodelijk ongeval bij gasboring in liet Wcstland Opheldering van moorden op Autobahn Tien winnaars in Stem-toto Kop van Brabant nieuw vestigingsgebied Betere vooruitzichten echte Euromarkt ,Mixl± VULDE U AL EEN OPLOSSING IN 1 1 I» 98e JAARGANG No. 22919 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 24 NOV. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i_). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De Amsterdamse politie heeft de 63-jarige N. C. de T. uit Haarlem aangehouden, die inmiddels bekend heeft in enkele jaren in totaal een bedrag van 190.000 te hebben ver duisterd ten nadele van de houthan del N.V. Bontekoning en Aukes te Amsterdam. De heer De T. was bij deze houthandel werkzaam op de boekhouding. De fraude is ontdekt tij dens een controle van de boeken. De directie van de houthandel deelt mede, dat de schade ten dele door «en verzekering tegen fraude gedekt wordt. (Advertentie) BURGEMEESTER van Hall zal be middelen in het conflict van de sta kende Amsterdamse heiers, die in de loop van de week, voordat de bemid deling begint, het werk zullen hervat ten. IN DE MONGOOLSE volksrepubliek zijn er wisselingen in de partijleiding geweest. Eerste secretaris Damba is tweede secretaris geworden. De eer ste viool speelt thans Joemzjagin Tsedenbal, die tevens premier is. PROF. GALEAZZI Lisi heeft te Brus sel verklaard, dat hij geen beroeps geheimen had geopenbaard en geen foto's over de dood van paus Pius XII aan wie dan ook had verkocht. DE VIER PORTUGESE oppositielei ders, die onlangs de Britse Labour- leider Bevan hadden uitgenodigd een lezing te houden, zijn te Lissabon ge arresteerd. IN MEXICO zijn in verscheidene ste den stakingen uitgebroken, die wel licht zullen uitgroeien tot een alge mene staking. TE DELFT heeft de heer W. H. Kos- tering zaterdag zijn 107e verjaardag gevierd. Sinds opa Kip overleed is hij de oudste inwoner van ons land. EEN AMSTERDAMSE scholier, de 15-jarige H. B-, is ernstig gewond aan zijn hand, toen een namaakraket, die hij op zijn zolderkamer aan het ma ken was, vroegtijdig ontplofte. PETER KREUDER, de Westduitse componist, die zijn Oostduitse collega Hanns Eisler ervan beschuldigd had plagiaat te hebben gepleegd bij het componeren van het Oostduitse volks lied, is op zijn beurt door Oostduit sers van plagiaat beschuldigd. De KANSELARIJ van de Oostduitse Evangelische Kerk heeft meegedeeld, dat de betrekkingen met de Oost duitse autoriteiten verbeterd zijn. UIT HET MUSEUM van Aix en Pro vence zijn twee portretten ter grootte van een briefkaart van de Vlaamse schilder Van Dijck gestolen. Zij zijn 50.000.waard. (Van onz parlementaire medewerker) In een kaderbijeenkoinst van de Partij van de Arbeid heeft mr. J. Burger zeven eisen gesteld, die de socialistische Tweede-Kamerfractie als essentieel beschouwt, wil het nog langer verantwoord zijn, dat socialistische ministers in het kabinet zitting nemen. Op de huidige grondslag gaat het volgens de heer Burger niet langer. zoals voorgesteld in het wetsont werp": „Verlenging Tijdelijke verhogingen van enige directe belastingen en maatregelen met betrekking tot de vervroegde afschrijving en de in vesteringsaftrek' (Hieromtrent is een wetsontwerp reeds door minis ter Hofstra ingediend. Dit zal nog behandeld moeten worden door de Kamer, waarop de heer Burger dus wederom vooruit liep). Defensie Tenslotte wordt dan nog als essen tieel punt opgevoerd: ,,Een defensie beleid, dat althans na de volgende verkiezingen de mogelijkheid biedt van Uiensttijdverkorting en uitgaven- vermindering". (Een wens, die niet alleen de P.v.d.A. maar de gehele Kamer koestert. Hierover worden ook in internationaal verband bespre kingen gevoerd). Als blijkbaar minder essentieel noemde de heer Burger dan nog „ter verduidelijking van de politieke si tuatie', dat zijn partij overwegende bezwaren heeft tegen een wijziging van de dienstplichtwet, indien daar uit zou voortvloeien, dat dan dienst plichtigen van de landmacht naar Nieuw-Guinea worden uitgezonden. Zonder vrees De heer Burger stelde de K.V.P. en de A.R. door hun amendementen op de wet vervreemding landbouw gronden aansprakelijk voor wat hij noemde ,,het vervallen van elke garantie omtrent de verwerkelijking van het gehele regeringsprogram." Hoezeer de P.v.d.A. ook bereid is tot mede-verantwoordelijkheid, het gaat op deze grondslag volgens de heer Burger niet langer. „De rede- Hieronder volgen deze eisen, waar bij onze parlementaire medewerker tegelijk enkele kanttekeningen plaatst j Deze zijn tussen haakjes in de tekst opgenomen. Naast een weduwen- en we zenvoorziening (door de K.V.P. al jaren geleden als „essentieel" aanbevolen), een belastinghef fing op vermogensvermeerdering (door minister Hofstra in studie genomen) en belastingverlaging voor ongehuwden (wens van de gehele Kamer) werd ook ge noemd: „Het voorkomen van maatregelen die verhoging van het levenspeil in de weg zouden staan", met name terzake van het huur- en melkprijsbeleid. (Mr, Burger liep bij deze laat ste eis vooruit op wat zelfs de S.E.R. nog moet adviseren). Hij sprak voorts over het „alsnog veilig stellen van herverkavelde en nieuw gewonnen landbouwgronden tegen versnippering" (Over deze zaak is onlangs in de Tweede Ka mer een wetsontwerp aanvaard, dat door een amendement van de A.R. slechts tijdelijk voor vier jaar is aangenomen. Door een amendement van de K.V.P. is de regering ge dwongen een wettelijke oplossing te zoeken, die minder in de socialisti sche richting van landbouwkundige toetsing gaat). Conjunctuur Een ander punt was „het verwe zenlijken van een conjunctuurbeleid en het wettelijk vastleggen van de daartoe noodzakelijke bevoegdheden, Men dient echter te weten, wat men aan de socialisten heeft, aldus de heer Burger. Zowel de heer Burger als Evert Vermeer, voorzitter van de P.v.d.A., hebben op een uitlating van prof. Romme gewezen, waarin hij de mo gelijkheid van vervroegde verkiezin gen heeft aangegeven. Blijkbaar weet de K.V.P. geen andere oplossing, al dus de heer Vermeer. Ook werd prof. Romme van woordbreuk beschuldigd, omdat hij de betekenis van het rege ringsprogram had ontkend. De huurverhoging De P.v.d.A. wil geen tweede huur verhoging in vier jaar tijd, aldus de heer Vermeer. Hij was diep teleur gesteld over een rede van de voor zitter van het centraal sociaal werk geversverbond, mr. de Graaff, die deze huurverhoging nodig achtte, zo wel voor de volkshuisvesting, als om te voorkomen, dat nieuwe loonmaat regelen niet allereerst op compen satie van een huurverhoging zouden worden gericht. „De P.v.d.A weigert om even tuele ruimte die er mocht zijn, voor dat doel te besteden. Zulk een compensatie zou de arbei dende bevolking niet ten goede komen." Bezinning DeW P.v.d.A. bevindt zich volgens de heer Vermeer niet in een crisis. Nog altijd baseert zij zich op de grondslagen van vrijheid, gelijkheid en broederschap, in socialistische zin. Zij moet zich echter steeds op nieu we veranderingen in de maatschap pij bezinnen. Kenmerk van het kapitalisme noemde de heer Vermeer de onge lijkheid in bezit. Daarom gaat het zijn partij minder om bezitsvorming dan om bezitsspreiding. In dezelfde bijeenkomst heeft prof. dr. W. Banning gewezen op het ver schijnsel, dat een deel van de socia listische kiezers uit de middenstand hun partij in de steek hebben gela ten. De verbondsvoorzitter van de K.A.B. heeft voor de jaarvergadering van de Utrechtse Diocesane Bond gewezen op de gunstige werking van de bestedingsbeperking. De economi sche toestand is wat gunstiger ge worden. De gulden is weer hard. Langzamerhand komt de tijd, dat be paalde zaken geleidelijk aan gereali seerd zullen kunnen worden. Hij Het hoofdbestuur van de Katholie ke bond van werknemers in het transportbedrijf, „St.-Bonifacius", heeft zich in een vergadering te Utrecht beraden over de door de in ternationale transport federatie ge proclameerde boycot-actie tegen de onder goedkope vlag varende sche pen. Het bestuur deelde mede, dat het volkomen kan instemmen met de resolutie van de I.T.F., waarin te kennen wordt gegeven, dat het noodzakelijk is al de aandacht van de regeringen en de redersverenigin gen te vestigen op de dreiging voor het bestaan en de aantasting van de sociale positie van de zeelieden. Op deze grond is het bestuur van „St.- Bonifacius" van oordeel, dat, nu een bonafide organisatie als de Neder landse bond van vervoerspersoneel besloten heeft een actie te proclame ren, de solidariteit medebrengt, de ze actie niet te ondermijnen. Het hoofdbestuur heeft zich tegenover de werkgevers dan ook reeds mon deling in principe solidair verklaard met een door de N.B.V. uit te roepen boycotactie. In zyn rede te Groningen heeft K.A.B.-voorzitter Middelhuis het denkbeeld van een rondetafelgesprek over het Verbond van de Arbeid van de hanu gewezen. Hij noemde dit onvruchtbaar en betoogde, dat men een dergelijk Verbond in de K.A.B. kan vinden. lijke verwachting, dat ons verkie-1 wees daarbij op de leniging van de zingsprogram zal worden verwezen- j noden van de weduwen en wezen, de lijkt, bestaat niet meer.'' De socia-1 verkorting van de arbeidstijd, een listische fractieleider zei, dat zijn partij de mogelijkheid van nieuwe verkiezingen niet begeert, maar ook niet vreest. i Weersverwachting van het KNMI f t tot vanavond, opgemaakt zondag- i avond 23.15 uur: i Droog en nevelig weer met slechts J verspreid voorkomende opklarin- I gen. Weinig wind. Ongeveer de- i zelfde middagtemperaturen als i gisteren. J Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke i wind, vooral uit het zuidoosten. J Meestal zwaar bewolkt tot betrok- ken. Zeldzame opklaringen. Hier r i en daar een weinig motregen. Ne- i velig en plaatselijk mist, vooral t des morgens. p 5 „Van<*aag: zon onder 16.38 uur. 4 Maan op 15.56 uur. Morgen: zoi op 8.16 uur. Maan t onder 6.59 uur. i zinvolle vrijetijdsbesteding in ont spanning en vorming en ontwikke ling. Spr. betwijfelde, of met een 60 pet. huurverhoging, zoals bepleit wordt, de woningnood opgelost zal zijn. Het geven van nog eens weer toeslagen op het loon vond de heer Middelhuis geen gezonde loonpolitiek. Hij is van oordeel, dat men voorzichtig moet ziin met een eventuele huurverho ging. De voorzitter van de diocesane bond. de heer Zwanikken, wees op het bestaan van groepen in ons land, die nog onder een ethisch bestaans minimum lijden. Hij dacht daarbij aan de weduwen en wezen, aan de invaliditeitsrentetrekkers en de niet onbelangrijke groepen loontrekkenden met nog al te lage lonen. Spreker stelde met nadruk, dat ook de be vordering van de persoonlijke bezits vorming tot de onverkorte eisen van materiële welvaartspreiding behoort. In de kapel van San Pedro de Esto- ril in Portugal is een zigeunerhuwe lijk ingezegend. De bruidegom Anto nio Bruno Vargas was negentig jaar oud, zijn bruid Rosa Soares de Na varro achtentachtig. IDe nieuwe regering van Soedan is officieel erkend door de Ver. Staten ende Sovjet-Unie. Na een van de droogste en een to- nigste verkiezingscampagnes die hij zich kan heugen, is de Franse kie zer gisteren ter stembus gegaan voor de eerste algemene verkiezing in het tijdperk van de Vijfde Repu bliek. Men verwachtte, dat het percen tage „absentisten" bij de stembussen groot zou zijn en hierin schijnt men gelijk te krijgen. Men schat, dat 65 percent van de stemgerechtigden heeft gestemd. De 28,4 miljoen stemgerechtigden moeten in 465 kiesdistricten een af gevaardigde voor de Assemblée aanwijzingen. Er zijn in totaal ruim 2800 kandidaten in Frankrijk. Een kandidaat is gekozen, als hij meer dan de helft van het aantal stemmen in zijn district krijgt. In alle andere gevallen volgt a.s. zondag een her verkiezing, waarin de eenvoudige meerderheid voldoende is voor uit- (Advertentie) POPLIN of NON-IRON OVERHEMDEN 50 2e overhemd halve prijs België wordt, zoals gemeld, ge troffen door een grote staking. De neonreclames zijn verdwenen, bios copen zijn gesloten en slechts de hoogstnodige verlichting brandt nog. Een caféhouder in Brussel heeft het gebrek aan elektra op roman tische wijze opgelost door zijn zaak te verlichten met kaarsjes. Het was echter meer dan stil in zijn bedrijf Bij het in produktie brengen van een gasput van de N.V- Nederlandse Aardolie Maatschappij in De Lier bij Den Haag, is een buitenlandse werk nemer op slag gedood en een andere levensgevaarlijk gewond. Twee perso neelsleden van de N.A.M. liepen lich te verwondingen op. Het ongeval ge schiedde doordat op tot nu toe onver klaarde wijze een kogelperforator is afgegaan. Een kogelperforator is een instrument waarmede op de bodem van een put de stalen pijpwand wordt doorboord, zodat de olie of het gas 'kan toestromen. (Eigen nieuwsdienst) I Intussen weigert de politie voorals- u r. n°g. gezien het belang van het onder- GlStermorgen heett de Duitser, zoek, cie nadere bijzonderheden over die woensdagavond in Swalmen ae afgelegde bekentenis openbaar te gewond bij de verongelukte Ven-1 maken' Hetgcen de verdachte °mtrent lose taxi werd aangetroffen, be- kend de chauffeur van de taxi te hebben doodgeschoten. Deze bekentenis legde hij af bij het verhoor in het huis van bewaring te Roermond, waarheen hij reeds don derdag ji. vanuit het Roermondse zie kenhuis was overgebracht. Ook bij een tweede verhoor handhaafde hij deze bekentenis. Zoals men weet, had de 32-jarige H. Neupert aanvankelijk volgehouden, dat een tweede, onbekende, medepassa gier in de taxi de noodlottige schoten had gelost en verdwenen was. De feiten, die de politie hem thans echter kon voorleggen o.a het feit, dat de inzittenden van een toevallig passe rende Zwitserse auto alleen hem uit de gestrande auto hadden zien stap pen, maakten verder ontkennen blijk baar nutteloos. zijn daad en de aanleiding daartoe heeft verklaard, verandert voorlopig niets aan de noodzaak het onderzoek met alle kracht voort te zetten. De achtergrond van deze zaak blijft vol gens de politie ook na deze beken tenis, die op tal van punten onwaar wordt geacht, nog volledig in het duis ter. Van de zijde van de gemeente politie te Venlo vernemen wij, dat men daar o.a. zoekt naar de persoon, die in de namiddag van woendag jl. Neu pert op het postkantoor te Venlo heeft te woord gestaan, toen deze hem ver zocht te willen helpen bij het zoeken naar het telefoonnummer van de standplaats voor taxi's aan het sta tion. Ook de Westduitse pers blijft zich met het geval bezighouden. Gemeld wordt, dat N„ die mecanicien van be roep is. reeds sedert september uit Bayreuth weg is. Zijn naam wordt ge noemd in verband met de wurger van Neurenberg, O. Rudolf, die daar destijds een koopman en een weduwe om het leven heeft gebracht en in de gevangenis zelfmoord pleegde. Kennelijk onjuist is het bericht in de Duitse pers. dat de vrouw en een tweejarig zoontje van N. onvindbaar zijn en wellicht reeds van het leven beroofd zouden zijn. De rijkspolitie te Roermond had reeds donderdae vrouw en kind van N .in Antwerpen aangetroffen en er is in de woning huiszoeking gedaan. Eerder meldden wij reeds, dat in verband met deze arrestatie ook ge dacht wordt aan de beruchte Auto- bahnmoorden in Duitsland. N. heeft grote angst zo bleek uit het ver hoor aan Duitsland te worden uit geleverd. verkiezing. Ook zullen die zondag Al gerije en de Sahara ter stumbus gaan om 71 députés aan te wijzen, van wie er 45 mohammedanen moe ten zijn. De verkiezingen zijn bijzonder rus tig verlopen. Alleen in het zestiende arrondisse ment van Parijs werd het de agen ten, die bij het stembureau de wacht hielden, plotseling angstig te moede, toen enkele vrachtwagens stilhielden en een grote groep mannen, gewa pend met geweren, zich naar het stembureau begaf. Het bleken echter jagers te zijn, die, alvorens op pad te gaan, hun stemplicht kwamen vervullen. Een foto, gemaakt tijdens de ge nerale repetitie van het interpla netaire muziek festival" in Londen: een van de musici in actie met een pneumatische straatstamper. Bij dit festival wordt muziek ge maakt door de meest vreemdsoor tige instrumenten, zoals: een aam beeld, een koffiemachine, wasblik- ken, teilen enz. enz. De toehoorder, die tijdens de uitvoering kucht, wordt op slag onder vuur genomen door een man met een geweer, dat gelukkig ongeladen is Het geheel is een poging van een ..Cartoonisf'-musicus om de mu ziek in caricatuur te brengen. Zo te zien zal hij daar wel in slagen. Niet minder dan tien deelnemers aan onze toto hebben ditmaal de roos getroffen. Overduidelijk blijkt thans, dat ie dereen kans maakt de pot te winnen al is de buit dan deze keer voor de Allen moesten hun geweren afge-1 winnaars niet zo groot. Onderstaan- ven voor zij werden toegelaten. De politiemannen kregen ook de zorg over de honden. Kort na middernacht was de stand bij vijf miljoen getelde stemmen: so cialisten 19 pet. (14.22 in 1956) communisten 17,5 (25,38); Gaullis ten 13 (3,61); conservatieven 11 (13,7) Poujadisten 0,3 (11,41). Tot de eerste kandidaten die al bij de eerste stemronde in hun district werden gekozen, doordat zij een ab solute meerderheid behaalden, beho ren de minister van voorlichting Soustelle (Unie voor de nieuwe re publiek) en minister van staat Pflim- lin (M.R.P.). Herkozen is ook de ge wezen premier Pleven (democrati sche verzetsunie). Net geen absolute meerderheid kreeg de secretaris van de socialis tische partij en minister van staat Guy Mollet. Direct gekozen zijn ook de gewezen premier Robert Schuman (M.R.P.), Louis Jacquinot (rechts-onafh.), mi nister van staat, en Pinay (rechts- onafh.), minister van economische zaken en financiën. Pierre Mendes-France (radi caal), een der grootste niet-com- munistische tegenstanders van De Gaulle, is in de eerste stem ronde verslagen. Hij verloor zijn parlementszetel aan een kandidaat van de Unie voor de nieuwe republiek (Gaullistisch). De socialistische minister voor de Sahara Lejeune is bij absolute meer derheid gekozen. Uit de eerste uitslagen blijkt een aanzienlijk stemmenverlies voor de communisten en winst voor de socia listen. Ook de conservatieven hebben stemmen verloren. De heer Doorenberg, lid van Gede puteerde Staten in Zuid-Holland, heeft op een „provinciedag" van de K.V.P. te Rotterdam betoogd, dat bij de plannen om in Zuid-Holland meer ruimte te scheppen ook de provincie Zeeland en Noordbrabant moeten worden betrokken; reeds ge durende meer dan een jaar bestaat er trouwens overleg over deze pro blemen tussen de besturen van de drie provincies. Een ander lid van Gedeputeerden, Dr. Eysink wees ook „de noordkop van Noordbrabant" aan als nieuw vestigingsgebied. Men laat daardoor mensen in de eigen omgeving, zo verklaarde hij, en neemt dit deel van het land mee in een ontwikkeling in oostelijke richting, naar een achter land, dat daardoor ook een kans de winnaars krijgen in de loop van deze week een postwisseltje van 5.- toegestuurd: M. P. Fens, Kreekdijk 45, Standdaar- buiten; F. de Jonge, Zuivelplein 7 (boven) Bergen op Zoom; H. Krijnen, Bosstraat 67. Oosterhout; R. E. de Meijer, B. 86, Westdorpe; G. v. Ge loof, Antwerpsestraat 11, Made; H. v. Tetering, Zuidhaven 103 D, Zeven bergen; G. Goemans, Galvaniweg 9, Breda; G. Naalden, Terheijdenseweg 241, Breda; Mevr. C. Haverkamp, Willem de Zwijgerweg 33, Klundert; H. Nooten-MoD, Fagelstraat 11a Bre da; P. v. Twist, Wattstraat 4a Breda. De juiste uitslagen waren: Sparta- NAC 1, Elinkwijk-NOAD 1; Willem II-DOS 2; VW-SC Enschede 1; For- tuna '54-Rapid JC 2; SHS-Feijenoord 2; PSV-MVV 3; RBC-Vitesse 1; Ba- ronie-UVS 2; DHC-Dosko 1. Controle totaalcijfer 16. Walter Hallstein, de voorzitter van de Europese Commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap, heeft na afloop van besprekingen met premier De Gaulle en de minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, die aan het probleem van de vrijhandelszone gewijd waren, ver klaard zeer voldaan te zijn. De geest die de Franse regering bezielt, geeft ons het vertrouwen dat wij tot een voor allen bevredigende oplossing zullen geraken, aldus Hallstein. Men had met name de verschillen de plannen voor „tijdelijke maatrege len" besproken, waaronder het jong ste voorstel van de Benelux. Dit zal de aandacht van de onderhandelaars 933DS3CQC3I êtt Hier Uw naam en adres invullen tEN, TOK OPOTH POSTBUS 2500 AMSTERDAM

de Stem | 1958 | | pagina 1