Kanaalgemeenten in Z.-Vl. werken aan gezamenlijke ontwikkelingsplannen ROKS BOURJOIS Advocaat neemt Engelse ambassade in de arm Goese bodediensten het geding m Zeeland nog dit jaar 1640 inwoners rijker Raad Vogelwaarde uitbreidingsplan aan nam nieuw Schuldvordering gaat naar de vijf mille Kleine boete voor „grootste fout van mijn leven Westdorpe voorbestemd als belangrijkste woonkern Kflj P~~ s FRIDOR Russen op de Expo BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 NOVEMBER 19S8 S Nieuwe „leiding kost 7 miljoen Naaimachines BREDA Rommeltje op het Kerkplein Geen subsidie voor gezondheidsdienst Ambonezen worden ingeschreven Verdiepingsdag K.A.-vrouwen Wordt Zandkreek kerkhof voor schepen Latere herziening blijft mogelijk De kist en de „verdwenen Engelsman*' Pagbla? 9 c jiïem imsterdammer buitte vergissing van J lissingse beambte uit VAN MIERLO EN ZOON N.V. BELEGGINGSADVIEZEN Beste kandidate dit jaar te Standdaarbuiten Van 17 t.m. 21 november 1958 55 De Commissie Samenwerkende Gemeenten in de Kanaalzone werkt sedert 23 november 1956 aan een gezamenlijk ontwikkelingsplan, teneinde een har monische uitbouw van de toekomstige industriële mogelijkheden te bevor deren en om de te verwachten economische ontwikkeling te coördineren zodat sociologische verstoringen worden voorkomen. De vijf samenwerkende gemeenten, Terneuzen, Sas van Gent, Axel, West dorpe en Hoek hebben in de nu twee jaar werkende commissie de heren ir. Gouwetor te Rotterdam en Schat te Middelburg als stedebouwkundige advi seurs benoemd en aan het Ingenieursbureau irs. Witteveen en Bos te De venter droegen zij het ontwerpen van een gesloten afvalwaterleiding van Sas van Gent naar de Westerschelde op. Hoek 6000. In totaal zal de kanaalzone dus 81.000 zielen tellen. Dit gebied wordt op het ogenblik bewoond door ca. 31.000 mensen en zelfs wanneer men dus rekent op een termijn van 20 tot 25 jaren, voor het bereiken van deze ontwikkeling, is de geraamde bevolkingsaanwas van grote omvang. Een der grote problemen in het ont wikkelingsplan is de verbetering van van de westelijke rijkswaterleiding. Er is al veel te doen geweest om de on hygiënische open leiding, die vooral Sluiskil veel ongemak bezorgt. Het ingenieursbureau van irs. Witteveen en Bos heeft een ontwerp voor een ge sloten leiding gemaakt en het is daar bij tot de conclusie gekomen dat een „vrij-verhangleiding", waarin enkele kanaaltjes zijn opgenomen, de beste oplossing vormt. De financiering van de zo noodza kelijke afvalwaterleiding kan onmo gelijk door de vijf gemeenten gedra gen worden en de commissie hoopt dan ook, mede gesterkt door de laatste industrialisatienota van minister Zijl stra, op een rijksbijdrage, niet alleen van Economische Zaken, maar ook van Sociale Zaken, van Verkeer en Tijdens een persconferentie op het kantoor van de Waterleiding maatschappij te Terneuzen heb ben de in de commissie samen werkende gemeenten de bladen ingelicht over de toekomstplan nen, waarin ernstig rekening wordt gehouden met de moge lijkheden die het Westerschelde- bekken bezit als zeehaven en industriegebied, in het geheel van het steeds belangrijker wor dende Nederlandse deltagebied dat steeds groter betekenis krijgt als ontmoetingspunt tussen de wereldzee en de grote toevoer wegen tot de Westeuropese ach terlanden. Door zijn ligging is in deze ontwik keling stellig een belangrijke plaats voorbehouden aan de kanaalzone. Hiertoe ontwierpen de vijf gemeen ten, in samenwerking met hun advi seurs en de Provinciale Waterstaat, de Planologische Dienst, het ETI en Cen traal Bouw- en Woningtoezicht een structuurplan waarin voor de meer nabije zowel als voor de verre toe komst nieuwe industrie- en woonge bieden zijn vastgelegd. Uiteraard is daarbij volledig gere kend met de toekomstige verbreding van het kanaal en de zeesluis, die straks schepen tot 30.000 ton en de grootste binnenvaartschepen zal door laten. Verbindingen In de structuurschets zijn in de eerste plaats de al bestaande terrei nen langs het kanaal uitgebreid. Nieu we werkgebieden zijn geprojecteerd in de Axelse Vlakte, als voortzetting van het bestaande industriegebied bij Sluiskil. Aan de westzijde van het ka naal, zuidelijk van Sluiskil, heeft men ruimte gereserveerd voor kleine re industriële bedrijven. Hiervoor is ook ruimte nabij Axelse Sassing. De oostelijke oever van het kanaal tussen Terneuzen en Sluiskil, over vrijwel de gehele lengte, acht men po tentieel voor op het kanaal gerichte activiteiten. Op het Nederlandse deel van het kanaal komen, na de verbreding, be weegbare bruggen voor het wegver keer te Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent en voor het spoorverkeer te Sluiskil nog een afzonderlijke brug. In het structuurplan heeft men be halve met de op de Braakmanweg aan sluitende oost-westverbinding (via de brug te Sluiskil ten zuiden van Zaam- slag doorlopend) ook rekening gehou den met een nieuwe zuid-oostweg, vanuit de richting Gent oostelijk van Sas van Gent geheel ten oosten van de kanaalstrook verbinding gevend met Terneuzen. Straks 81000 mensen Nieuwe woonkernen zijn voor een belangrijk deel in de bestaande uit breidingssectoren der gemeente ge projecteerd. Een bijzonder belangrijke plaats als woongebied heeft men in de schets voorbehouden aan Westdor pe, waarvoor men een toekomstige bevolking van 20.000 zielen heeft ge raamd. Terneuzen zal er, als de ge schetste ontwikkeling volgens de pla nologische plannen verloopt, dan 25.000 huisvesten. Voor de overige plaatsen zijn verhoudingsgewijs eveneens vrij lage ramingen gemaakt: Sluiskil 6000, Sas van Gent 9000, Axel 15.000 en Waterstaat en van Binnenlandse Za ken. De totale kosten van de leiding bedragen 7 miljoen, zo heeft het in genieursbureau becijferd. Bestuursvorm De Commissie, die onder voorzitter schap van het lid van Ged. Staten, ir. G. P. M. Dikötter staat, houdt zich nog bezig met de bestudering van de bestuursvorm. Een zeer nauwe sa menwerking tussen de vijf gemeenten, welke ieder hun autonomie uiteraard behouden, vereist toch dat bepaalde bevoegdheden aan één bepaald, pu bliekrechtelijk, lichaam worden over gedragen. (Advertentie) 1 cde eZrwn iv&n tJKf/w Verkrijgbaar bij: 55 De expediteur A. van T. uit Bors- sele noemde zichzelf een „slordig mens" toen hy door de economische politierechter werd ondervraagd. Hem werd ten laste gelegd, dat by o.m. veertig pakjes boter, die voor een andere bodedienst bestemd wa ren zelf had gehouden en er zelfs een deel van had geconsumeerd. Van T. die de bodedienst onderhoudt tussen Borssele en Goes, zei dat het alle maal door zijn eigen slordigheid was gekomen. ,,Heus, er was geen opzet bij". De economische politierechter merkte op, dat een bode een vertrou wensman is, die toch een van de eerste mensen moet zijn, die het on derscheid moet weten tussen mijn en dijn. ,.U kunt het slordigheid noe men, maar aan de andere kant hebt u zich schuldig gemaakt aan praktij ken, die bij de wet verboden zijn. Mr. Schenkenberg van Mieróp zei in zijn requisitoir, dat verdachte naar zijn zeggen niet al te veel nadeel had ondervonden van zijn verkeerde da den. Er is al eens meer geknoeid bij een collega van T. In dit verband zei mr. Schenken berg, dat deze praktijken een indi rect gevolg zijn van de ontzaglijke rommel, die langzamerhand ontstaan Ged. Staten stellen de Prov. Sta ten voor om met ingang- van 1959 geen subsidie meer te geven aan de Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland. Op 20 juli 1938 besloten de Staten een jaarlijkse subsidie te verlenen van duizend gulden. Uit de resulta tenrekeningen, welke ieder jaar bij de subsidieaanvragen worden overge legd, blijkt dat de financiële positie van de stichting de laatste jaren der mate gunstig is, dat zij geen behoef te meer heeft aan subsidie, aldus Ged. Staten, Volgens een beschikking van de mi nister vap Binnenlandse Zaken zullen de Ambonezen in Nederland die in de verschillende woonoorden verblij ven, moeten worden opgenomen in de bevolkingsregisters der verschillende gemeenten waar deze woonoorden zijn gevestigd. Tot nu toe werden zij niet tot de inwoners gerekend, maar ston- den als vreemdelingen in het ver blijfsregister der gemeenten inge schreven. Het is nu de bedoeling dat de Am- ponezen nog voor het einde van dit Jaar in het bevolkingsregister worden opgenomen. De gemeenten moeten daartoe voor 15 december aanstaande de opgaven van deze personen ver strekken aan de Rijksinspectie van ha ge volk*ngsre2*sters te 's-Graven- Voor verschillende gemeenten in geland, speciaal in west-Zeeuwsch- vlaanderen en Walcheren zal dit een toeneming van het inwoners aantal betekenen. Het meest zal er op vooruit gaan de gemeente Krui- mgen, waar in twee woonoorden op 1 oktober 357 Ambonezen ver ven. Daarop volgt Vlissingen met 246, Westkapelle met 185, Middel burg met 177 en Souburg met 145. De overige woonoorden hebben de laatste tijd een aantal Ambonezen naar elders zien vertrekken, doordat zij een werkkring konden vinden in de industriegebieden. Daardoor ook zijn uit deze woonoorden sedert de laatste cijfers die werden verstrekt en de toe stand op 1 oktober weergaven dikwijls weer al gezinnen vertrokken, doch desondanks krijgen ook deze gemeen ten nog een toeneming van het aan tal inwoners. Het zijn: Serooskerke op Walcheren met 118 en Koudekerke met 95. In west-Zeeuwsch-Vlaanderen telt men vier kampen, nl. Wilgenhof te Oostburg met 104 Ambonezen, Rodan- borch te Aardenburg met 89, De Ha ven te Breskens met 100 en Duinoord te Groede met 24 Ambonezen. Door dit alles zullen de bevolkings cijfers van verscheidene gemeenten er aan het eind van het jaar heel wat gunstiger uitzien, dan men gezien de trek naar de steden en industrie-cen tra die men vooral op het platteland van Zeeuwsch-Vlaanderen aantreft, zou verwachten. 55 is rond de Grote kerk in Goes, waar op een voor het oog onordelijke wijze de bodediensten hun waren overladen. „Het wordt hoog tyd", aldus de officier, ,,dat men in Goes eens komt tot de bouw van een be hoorlijk bodehuis of bodecentrum". Dit ontlast, aldus de officier, de verdachte niet van zijn fouten. „U kunt het achterhouden van de boter slordigheid noemen, maar 't consu meren ervan noemen wij verduiste ring", zo zei de officier, die een straf eiste van drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en onder toezichtstel- ling van de reclassering. De politie rechter vonniste conform. In de katholieke kring te Oostburg werd een verdiepingsdag gehouden voor vrouwen van de Katholieke Ac tie uit west-Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitster, mevrouw M. Calon Cammaert uit Hoofdplaat, opende de dag met een welkomstwoord aan ongeveer honderd deelnemende da mes uit het gewest. Daarna hield pater E. van Acker een conferentie over: ..Waarachtig Christendom", waarbij onder meer de betekenis van de vastenwet en het daadwerkelijk katholiek zijn werden behandeld. Met een gezamenlijke H. Mis werd de dag gesloten. Drie opgelegde schepen herbergt de Zandkreek thans. Deze schepen hebben hun tegenwoordige ligplaats via het Veerse Gat kunnen bereiken. Het laat zich niet aanzien, dat zij op korte termijn weer het ruime sop zullen kiezen. Als grote nutteloze voorwerpen markeren deze boten het landschap en het Noordsloe, alleen in grootte nog overtroffen door de toren van Veere. De vraag is ac tueel of deze schepen er bij de af sluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek nog zullen liggen. Gezien de situatie op de zeevrachtenmarkt is er alle reden voor om aan te ne men, dat dit nog geruime tijd kan duren. Een informatie bij de rijkswater staat heeft geleerd, dat de schepen na 1960 het vaarwater van het Veerse Gat—Zandkreek niet meer zullen kunnen verlaten. Zelfs niet via de sluizen in het kanaal van Walcheren of de Zandkreekdam. Omdat voor de schepen gaan andere ligplaats be schikbaar kan worden gesteld, zullen de casco's er waarschijnlijk blijven liggen tot ze gesloopt kunnen worden. In hoeverre een schepenkerkhof in het toekomstige recreatiegebied geto lereerd kan worden vormt een nieuw probleem voor de betreffende in stanties. (Advertentie) PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS De nieuwe uitbreidingsplannen voor de dorpen Stoppeldijk, Hengstdijk en Ossenisse zoals die door de raad van Vogelwaarde werden vastgesteld, zien er op papier vrij aardig uit. Hengst dijk en Ossenisse zullen in de toe komst een mooie dorpskern krijgen en de uitbreiding van Stoppeldijk is geprojecteerd in de richting Bosch- kapelie, zodat het streven om deze dorpen aaneengebouwd te krijgen thans een vaste omlijning heeft gekre gen, Niettemin rezen tegen dit laatste plan ernstige bedenkingen, omdat bij de verwezenlijking daarvan vijf ha. beste cultuurgrond ten offer zullen vallen. Vanzelfsprekend had de gebruiker van deze gronden van de gelegenheid om bezwaren tegen het ontwerp-plan in te brengen gebruik gemaakt. De voorzitter en met hem praktisch alle raadsleden waren het er over eens, dat het voor de betrokken landbouwer een minder prettige geschiedenis is, maar van de andere kant moest er kend worden, dat de uitbreiding in die richting gezocht moet worden. Bovendien zoit men op andere plaat sen ook weer stuiten op bezwaren van weer andere grondgebruikers. Ook het geprojecteerde sportterrein langs de Bossestraat bleef op het plan ge handhaafd. De voorzitter achtte het van belang, dat de beide voetbalclubs in de gemeente tot een combinatie zouden komen en hij vond het een eerste vereiste om dan de beschik king te hebben over een goed sport terrein. Hij wees er voorts op, dat niet direct het gehele perceel bouwgrond in be slag zal worden genomen. De uitbrei ding zal wellicht zeer geleidelijk plaats vinden en in de raad hoorden we zelfs stemmen, die beweerden dat de gemeente met dit plan wel honderd jaar vooruit kan. Een nieuw geluid deed de heer Peersman horen, die naar voren bracht, dat de op handen zijnde ruilverkaveling het uitbreidingsplan wel eens zou kunnen doorkruisen. Grond, die thans voor uitbreiding van de bebouwing veel te laag is gelegen, zou via de ruilverkaveling wel eens geschikt kunnen worden als bouwterrein. De raad had oog voor deze ziens wijze, maar omdat de wijziging van het uitbreidingsplan vóór 15 december zijn bestek gehad moest hebben bracht men thans in het ontwerp geen wijzi ging aan. Men liet echter voor een latere herziening de deur wijd open staan. Su bsidie-kwestie B. en w. brachten vervolgens een voorstel ter tafel om de subsidie regeling voor de plaatselijke afdelin gen van het Wit Gele Kruis te her zien. Het college wilde een subsidie verlenen van 50% van de contributie- gelden en de uit andere activiteiten verkregen opbrengsten. Bij het nader onder de loep nemen van dit voorstel bleek er voor de afdelingen Bosch- kapelle en Stoppeldijk voor wat het subsidie op de contributies betrof, een aardig voordeeltje in te zitten, maar de afdeling Ossenisse zou minder goed bedeeld worden dan voorheen. Begrijpelijk was dit niet de bedoe ling van b. en w. geweest, maar ook overigens vond het voorstel weinig onthaal. Men achtte bijv. het Wit Gele Kruis te goed om subsidie te verlenen naar rato van de opbrengst van een fancy-fair of iets dergelijks. De voor zitter wees erop, dat het bestuur van de provinciale bond van het Wit Gele Kruis volledig met deze subsidie^ regeling akkoord kon gaan maar hij toonde zich niettemin bereid het voor stel voor nader beraad terug te ne men. Het bestuur van de r.-k. lagere school te Hengstdijk had een nood kreet geuit, nu gebleken was dat de vloeren in drie leslokalen van de school door zwam waren aangetast. Korte tijd geleden waren deze vloeren met marmoleum beplakt, maar bij gebrek aan de nodige ventilatie had den de vloeren het loodje moeten leg gen. De raad verleende de gevraagde medewerking. Nog verschillende andere onder wijszaken kwamen aan de orde. Zo werd o.m. nog besloten tot instand houding van de openbare lagere school te Pauluspolder en werd het bedrag per leerling voor het bijzonder onder wijs voor het jaar 1959 vastgesteld op f 40,-. Een perceel grond werd ver pacht aan mej. M. de Munck te Stop peldijk voor de prijs van f 40,- per jaar. Het pand Sasdijk 37 werd onbe woonbaar verklaard. Tenslotte werden de raad aangebo den de gemeente-rekening over het dienstjaar 1953 en de begroting voor het jaar 1959. De ontwerp-begroting vertoont een nadelig slot op de ge wone dienst van f 22.000,-, in verband waarmee de raad besloot tot invoe ring van straat- en rioolbelasting. Rondvraag Tijdens de rondvraag vroeg de heer Peersman nog eens de aandacht voor de slechte toestand van dat gedeelte van de Kerkdreef te Boschkapelle, waaraan het nieuwe wijkgebouw van het Wit Gele Kruis is verrezen. Naar (Van een onzer redacteuren) De Roosendaalse advocaat mr. W. Noldus, die door de rech terlijke macht werd aangesteld als bewindvoerder over de kist met talrijke Chinese en Japanse kunstvoorwerpen, die de vlieg tuigtechnicus Donald Whittlesea in 1948 in Breda achterliet, heeft zich vrijdag in verbinding gesteld met de Engelse ambas sade. Het geschiedde naar aanleiding van de brief die door mrs. Johanna Buxton uit Molessey (Engeland) in het „Dagblad De Stem" werd gepubliceerd. Mrs. Johanna Buxton, een Bredase van origine, vertelt daarin immers enkele jaren geleden de vrouw van de vliegtuigtechnicus te hebben gezien. „Het verbaast me, dat via de krant het raadsel Whittlesea misschien toch nog wordt opgelost", zei mr. W. Nol dus. „Ik zal dus trachten te bereiken dat de Engelse ambassade mevrouw Anne Therese Whittlesea-Jackson op spoort, Het zal op zeer korte termijn moeten gebeuren, want ik ben niet van f'lan mijn plannen inzake de ver koop van de inhoud van de kist te wijzigen. Ik heb met deurwaarder Christ Schalken afgesproken, dat de verkoop van de 175 voorwerpen zal plaats hebben op 20 december. Mocht nu echter spoedig mevrouw Whitt- wachtcn. Het wordt voor haar nu een erg duur geval alsnog in het bezit te komen van de Chinese en Japanse kunstvoorwerpen". Vorderingen Dat het voor mevrouw Whittlesea een duur geval wordt- zegt het vonnis van de Bredase arrondissementsrecht bank. De tweede enkelvoudige kamer van die rechtbank heeft aan de Bre dase expeditiefirma Louis Boomaars f 3136,25 toegewezen. Het inpakken van de goederen (in 1948) met bijle lesea komen opdagen dan moet ik af-vering van een zeewaardige container kostte f 815,-. Ht vervoer van de kist van Breda naar Rotterdam f 340,-. Het weer terughalen van de kist van Rotterdam naar Breda eveneens f 340. Het gedurende 101 maanden bewaren van de kist vergde f 1010,-. De ver zekeringskosten over die gehele pe riode bedroegen f 631,25. Heeft de firma Louis Boomaars dus het een en ander van de „verdwenen Engelsman" tegoed: het vellen van het vonnis, het vervoer van de kist van Breda naar Roosendaal, de be windvoering over de inhoud en de opslag van de inhoud bij deurwaarder Christ Schalken behoren ook op circa f 1500,- te worden geschat. Aangezien mevrouw Whittlesea de nieuwe kos ten eveneens zal moeten betalen kan veilig worden gesteld dat zij circa f 5000,- op tafel zal moeten leggen alvorens de kist opnieuw haar eigen dom zal worden. Telefoontjes Wij hebben inmiddels niets onbe proefd gelaten mevrouw Anne Therese Whittlesea, enkele jaren geleden nog in Worthing door mevrouw Johanna Buxton gezien, te vinden. Enkele telefoontjes naar een twee tal Whittlesea's in Worthing-Rosting- ton hebben niets opgeleverd. Aan de „andere kant" van de Noordzee heb ben waarschijnlijk twee dames met stomme verbazing zich zitten af te vragen, waarom zij door een Neder landse krant werden gebeld. Inmiddels werd contact opgenomen met mrs. Johanna Buxton, die wel licht in staat is mevrouw Whittlesea alsnog terug te vinden. de voorzitter meedeelde zal het leed daar spoedig verzacht zijn. Op een vraag van de heer de Poor ter deelde de voorzitter mee, dat op verschillende donkere hoekjes in de gemeente een lichtpunt geplaatst zal worden. De voorzitter was het met de heer de Poorter er over eens, dat de weg in de kom van Stoppeldijk aan een opknapbeurt toe is. De heer de Poorter sneed verder de busdiensten over Boschkapelle nog eens aan. Dit dorp is nog steeds verstoken van een rechtstreekse verbinding met Hulst en vooral met het oog op school- en ziekenhuisbezoek zou een dergelijke verbinding zeer op prijs worden ge steld. De voorzitter was overtuigd van de noodzaak, maar de ZVTM vraagt voor deze dienst een bijdrage, waar mee b. en w. niet akkoord kunnen gaan. Hij toonde zich wel bereid om deze zaak nog eens met de directie van de ZVTM te bespreken. De heer Vereecken vroeg maatregelen om de ratten in de vuilnisbelt te bestrijden. De heer Perdaen tenslotte kreeg op zijn verzoek van de voorzitter de toe zegging dat b. en w. eens zullen be kijken of iets kan worden gedaan aan de verbetering van het wegdek te Zeedorp. QP de Expo hebben 3000 Russen ook het paviljoen van het Vati- caan bezocht. Waarnaar ging hun belangstelling? Mej. Irène Poznoff, directrice van het Christelijk Oos ters Tehuis in Brussel, heeft hen rondgeleid en met hen gesproken. Van haar ervaringen heeft ze nu verteld. Ze werpen een merkwaar dig licht op de geestesgesteldheid van de Sovjet-Rus. Toen mej. Poznoff bijvoorbeeld vroeg, waarom propaganda voor de godsdienst in hun land niet wordt toegelaten moesten de ondervraag den eerlijk antwoorden, dat ze daarover nooit hadden nagedacht. Volgens hen heeft trouwens de we tenschap in marxistische geest alle Droblemen opgelost. Maar als men hun de waarheid toont, aldus mej. Poznoff. geven ze blijk van een gro te openheid voor de waarheid en ook voor universele problemen. De bezoekers waren uiterst verbaasd te constateren, dat in de kerk van Ci- vitas Dei ook godsdienstoefeningen volgens Oosterse ritus plaatsvonden. De verklaring, dat de Kerk haar vele kinderen in hun eigen aard eerbiedigt, was voor hen een open baring. Wat de verhouding geloof-weten schap betreft, waren zij verwonderd dat zoveel Nobel-prijswinnaars. die zij kenden, grote christelijke weten schapsmensen waren. Zij waren er van overtuigd dat de Kerk nog al tijd de geleerden vervolgt. Hun kennis ter zake is blijven stilstaan bij Galilei, dank zij de Sovietnro- oasanda. Zo begrepen zij ook niet hoe priesters wetenschapsmensen konden zijn. De meesten hadden veel interes se voor het Evangelie. Om het Evangelieboekje mee naar huis te kunnen nemen, verklaarden zij dan dat het was als „souvenir voor hun grootmoeder of voor de meid thuis". Ook literaire werken werden gevraagd, o.m. De Gebroeders Ka- ramazoff en wiisgerige boeken, waaruit bleek dat het christendom niet buiten de wetenschap en de kunst staat. Al deze ervaringen bewijzen wel, dat de misvorming van het denken, door het officieel alleen-geldige Marxisme toch de natuurlijke drang naar hogere waarden en de waar heid niet geheel heeft verstrikt. De ze natuurlijke kracht vrezen de ti rannen en met geraffineerde metho de lange duur moet ze toch zege vieren. In augustus jl. maakte de beheer der van het Vlissingse hulppostkan toor een vergissing. door bij het wis selen van een bankbiljet van f 1000,— achttien biljetten van f 100,— teveel terug te geven. Later meldde zich de monteur J. van S. uit Amsterdam bij de politie met de mededeling, dat hij de fout pas na enige dagen had ontdekt, daar zijn portefeuille wat dik was. ,,Op dat moment maakte ik de grootste fout van mijn leven", aldus van S„ die zich zeer boetvaardig ge droeg, tegen de politierechter. ,,Ik wilde het geld houden. Maar ik heb er later spijt van gekregen en ben toen naar de politie gegaan om me zelf aan te geven". Van S. had even wel al behoorlijk wat van het geld in goederen omgezet. Hij had een klein autootje gekocht, een televisie toestel op afbetaling, terwijl hij de rest van het geld in de kachel had verborgen. Later heeft hij, met hem door vrienden en kennissen geleend geld, de postkantoorhouder, die lelijk in de nesten wag komen te zitten, uit de brand geholpen. Van S. gaf toe volkomen fout te zijn geweest. De officier van justitie, mr. Ph. M. (Advertentie) Schenkenberg van Mierop, wilde re kening houden met 't feit dat 't geld tegen v. S. was opgelopen in plaats van Van S. tegen het geld. Boven dien stond verdachte bekend als een ijverig en prima vakman. Hij heeft echter de verleiding niet kunnen weerstaan het geld bij zich te hou den en het om te zetten in goederen te eigen bate. De officier eiste ten slotte een ge vangenisstraf van één maand voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar, benevens f 60,— boete subs. 12 dagen. De economische politierechter, mr. B. S. Sieperda, kwam onder de in druk van de berouwvolle verdachte en bepaalde het vonnis op f 60. boete subs. 12 dagen. De Bank voor Brabant Mejuffrouw Nelly Hoppenbrouwers te Standdaarbuiten, leerlinge van de plaatselijke r.-k. middenstandsavond school te Oudenbosch heeft bericht ontvangen, dat zij de best geslaagde kandidate was van de ruim 18.000 geëxamineerden bij het laatst ge houden midenstandsexamen algeme ne handelskennis. Zij legde het exa men te Bergen op Zoom af en be haalde daarbij vijfmaal een tien en eenmaal een negen. Op 1 december a.s. zal mejuffrouw Hoppenbrouwers op het ministerie van Economische Zaken te den Haag een bronzen legpenning worden uit gereikt als onderscheiding voor dit prachtige examen. Vrijd. 21-11 Koersverschil Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon. Petroleum Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mijen 3-3 ft Ned .'47 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 6 Woningbouw Laagste Hoogste laatste t.o.v. koers koers tijdvak vorige week 241 1/2 251 243 2 3/4 204 205 204 1 189 191 190 1/4 1/4 340 349 342 3 300 307 302 -f 3 395 1/2 418 1/4 416 5/8 24 3/4 460 1/2 472 1/4 461 2 3/4 205 214 1/2 205 10 195.70 199.30 197.65 3.70 154 1/4 162 155 1/4 7 1/2 160 1/2 164 1/2 160 3/4 5 7/8 141 145 1/2 141 3/4 4 5/8 261 273 1/4 261 4 66 1/2 71 68 3/4 2 1/2 131 134 3/4 129 1/4 2 1/8 129.50 133.50 130.10 1.65 90 1/8 90 1/2 90 3/8 1/4 95 5/8 95 7/8 95 7/8 3/8 93 3/4 94 1/2 94 3/16 4- 5/16 109 7/8 110 110 1/2

de Stem | 1958 | | pagina 3