LST Overdrachtscommissie kwam bijeen VANDAAG SOVJET-NOTA OVER BERLIJN Koningin bij college Somber vooruitzicht bij het V.H.M.O. INDONESISCHE IN ESSEN (B) MAG NU NEDERLAND BINNEN nten losten, rd en -6 uur Duitsers kunnen nu rustig kerstfeest vierenzegt Smirnov Pak je kans Straaljager neergestort Boelganin zwaar ziek Opa Kip (107) overleden Elf doden bij mijnexplosie Half miljoen arbeiders op non-actief Oorzaak van fataal schot Groot was de vreugde Boze beer in Berenbaai cht enz.) ITELS DAGBLAD VOOR ZEELAND Scheepsramp bij kust van Birma AMERIKANEN RESOLUUT Vijftienjarige schuldig bevonden aan moord Zwitsers initiatief vrijhandelszone Door staking België Inning ziekenfondspremies In plaats van coupon een werkgeversverklaring Zelfde weertype 1 Piloot omgekomen HULDEBLIJK AAN MGR. GIOBBE mohair en Irt modellen of zonder ïtgamering 98e JAARGANG No. 22918 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 22 NOV. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i_). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor ^eeu^ch-VlaanderenT^tULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) In Dreischor is overleden de oudste mannelijke inwoner van Nederland, de heer J. Kip. Op 18 maart jl .vierde hij zijn 107de verjaardag. Opa Kip, die in Dreischor is gebo ren en getogen, is in vroeger dagen vlasser van beroep geweest: eerst werkte hij als knecht, later begon hij een eigen bedrijfje De laatste ja ren woonde hij in bij zijn dochter. Ter gelegenheid van zijn 105e ver- jaardig is in Dreischor een straat naar hem genoemd. Twee keer in zijn leven is opa Kip geëvacueerd geweest: tijdens de oorlog en na de watersnood. In de watersnooddagen, toen hij in Dordrecht was onderge bracht, is hij door de koningin ont vangen. Op 4 april 1957 heeft hij een bezoek gebracht aan Amsterdam, waar hij ten stadhuize ontvangen werd. Bij de Birmaanse zuidkust zijn 34 personen, onder wie 26 vrouwen en kinderen, om het leven gekomen door een ontploffing aan boord van een motorjonk. waarmee zij op weg wa ren van Moulmein naar Tavoy. De ,]onk maakte deel uit van een groepje schepen waarmee een deta chement militairen met hun gezinnen en hun bewapening werd vervoerd. PRESIDENT NASSER zou, volgens berichten uit Feiroet, maatregelen hebben gelast tegen de communisten in Syrië. SOEBANDRIO, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een langdurig onderhoud ge had met president Heuss van West- Duitsland. OP VOORSTEL van het NAVO-par- lemcnt zullen de landen van de At lantische Gemeenschap zich meer gaan toeleggen op de studie van Azi atische en Afrikaanse talen. In Rus land wordt aan die studie buitenge woon veel aandacht besteed. DE V.S. hebben de Hongaarse rege ring ervan beschuldigd, dat zij sys tematisch de normale diplomatieke activiteit van de legatie in Boeda pest belemmert. DJAKARTA heeft het parlement in stemming gevraagd met een verlen ging gedurende twaalf maanden van de in december vorig jaar afgekon digde noodtoestand. MORGEN, zondag, wordt in Frank rijk de eerste ronde gehouden van de parlementsverkiezingen. Totnutoe is de verkiezingscampagne buitenge woon kalm verlopen. Volgens bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zal de Sovjetregering haar nota's over de status van Berlijn vandaag aan de verschillende regeringen doen toekomen. Gromyko heeft een groot aantal ambassadeurs, die in de Russische hoofdstad geaccrediteerd zijn, naar zijn ministerie genodigd. In Oost-Berlijn is gisterenavond de commissie van zes leden bijeengekomen, die is ingesteld om de overdracht van het Rus sische gezag in de corridors tussen West-Duitsland en Berlijn te regelen. Zoals elke politieke actie van Moskou wordt ook het terugtrekken van de Russische troepen uit Berlijn ingeleid met het gekir van talrijke vredesduif jes. De Sovjetambassadeur in Bonn, Smirnov, zei met een bijna devoot gezicht, dat de nieuwe maatregel tot ontspanning zal leiden en dat de Duitsers nu rustig het kerstfeest zullen kunnen vieren Adenauer heeft verklaard, dat men „de toestand niet ernstig genoeg kan zien". sche taken in de oostelijke sector stap voor stap zullen overnemen. De Westduitse minster van Bui tenlandse Zaken, von r.rentano, heeft de ambassadeurs in Moskou, Was hington, Londen, Parijs en Rome naar Bonn ontboden voor overleg over de kwestie-Berlijn. Zij worden daar dinsdag verwacht. Een leidende figuur van de Oost- duitse communistische partij heeft gezegd, dat de Russen ook van plan zijn de grenscontrole van de weste lijke mogendheden aan de Oostduitse autoriteiten over te dragen. Als de westelijken naar Wcst-Berlijn willen zullen ze te maken krijgen met het „Nationale Volksleger", zei hij. Later zei dezelfde functionaris in een gesprek: „Ook de luchtcorri- dors en de waterwegen zijn immers van ons". Jongens en meisjes, Dit is je laatste kans. Maan dag om 12 uur 's avonds moe ten je tekeningen, verhalen of gedichten uiterlijk binnen zijn. Als je nog niet hebt mee gedaan, maak dan vanmiddag of zondag iets. Het is de moei te waard. Jullie weten dat de uitslag van onze Sinterklaaswedstrijd heel gauw in de krant zal komen. Daarom voor het laatst: PAK JE KANS! Ató&É t' Volgens zegslieden heeft ambassa deur Smirnov aan Adenauer verteld dat het Kremlin nota's aan de Ver enigde Staten, Engeland en Frank rijk zal sturen, waarin geopperd wordt het viermogendhedenstatuut voor Berlijn af te schaffen. Verwacht wordt dat de Russische nota snel en met scherpe bewoordingen verwor pen zal worden. Volgens de diplomaten heeft Smir nov geen melding gemaakt van be paalde plannen om de Oostduitse communisten bepaald gezag te geven doch herhaaldelijk bezigde hij de uit drukking soevereiniteit van de Duit. se Democratische Republiek" en dat zegt natuurlijk genoeg. Autoriteiten in Washington zeggen dat de propagandazet van Smirnov welke de Russische plannen moest verhullen als een actie dienende tot vermindering van de spanning in dit opzicht niets bereikt heeft. De Rus sen zijn Adenauer op vriendelijke toon tegemoet getreden, maar zij hebben niets afgeslepen van Kroest- jevs belofte aan de Oostduitsers dat zij volledige zeggenschap zouden krij gen over de oostelijke sector van Berlijn. Amerikaanse autoriteiten verklaren dat zeer geheime instructies ge stuurd zijn aan Amerikaanse auto riteiten in Berlyn, welke de richt lenen bevatten voor elk bepaald ge val waarin Oostduitse autoriteiten zouden trachten taken van de Russen over te nemen. De Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten hebben op elkaar afgestemde plannen voor elke situatie waarin geweld zou drei gen. Voor het overige zullen de gealli eerde autoriteiten van dag tot dag hun instructies krijgen, want verwacht wordt dat de Oostduitsers, de Russi- De vijftienjarige Caryl Ann Fugate is door een uit zeven mannen en vijf vrouwen bestaande jury schuldig be vonden aan moord. Van hetzelfde feit is haar 19-jarige vriend al eerder tot de elektrische stoel veroordeeld. De jury heeft voor het meisje le venslange gevangenisstraf aanbevo len. Het meisje heeft de vorige win ter samen met haar vriend Charles Starkweather, elf mensen vermoord. Later werd gemeld dat Caryl Ann Fugate tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld. Na het verschijnen van het Interim-Rapport van de commis sie v.h.m.o." in 1954, waarin een prognose van het aantal te ver wachten leerlingen en de be hoefte aan leraren bij het v.h. m.o. voor de periode 1955 t.m. 1970 werd gegeven, is gebleken dat de werkelijke ontwikkeling op dit punt enigszins anders verloopt dan 'in genoemd rap port werd verwacht. Zo ver meldt het rapport voor het cur susjaar 1958-1959 een v.h.m.o- bezettirlg van 137.000 leerlingen terwijl dit volgens de telling van het C.B.S. 143.000 bedraagt. Aan bevoegde leraren werd een aan tal van 6.500 geraamd, terwijl dit in werkelijkheid 7.11)0 is. In verband met he t ^buitenstaande heeft de minister gemeend, dat het noodzakelijk is de ramingen van het Interim-Rapport te herzien. De minister komt voor de jaren 1959, 1960 en 1961 tot een geraamd aantal bij het v.h.m.o- aanwezige leerlingen van resp. 161.000, 173.000 en 182.000. Voor wat betreft de berekening van de hiermee corresponderende vereis te aantallen leraren, moet nog wor den opgemerkt, dat de z.g. klassede ler minder snel is gestegen dan in het Interim-Rapport werd verwacht, het geen betekent dat er op basis hiervan meer leraren nodig zijn dan was be rekend. De minister heeft voor de jaren 1959. 1960 en 1961 een vereist aantal leraren berekend van resp. 10.400, 10.900 en 11.300. Daarnaast is geraamd hoeveel be voegde leraren er in deze jaren zul len zijn. Dit zijn resp. 7.200, 7.400 en 7.700 leraren. Een en ander betekent, dat de bevoegdheidssituatie bij het v.h.m.o. in de komende jaren nog be duidend slechter zal worden. Het tekort aan bevoegde leraren is n.l. als volgt geraamd: 1958: 2.200; 1959: 3.200; 1960: 3.500; 1961: 3.600. Een uiterst zorgelijke toestand dus. Geen achterstelling Blijkens een nota van minister Cals houdt de regering vast aan haar stand punt, dat de leraren, wat hun salaris betreft, niet bij de hogere ambtena ren zijn achtergesteld. De minister herhaalt in deze nota de argumenten die hij al eerder naar voren heeft gebracht. De Zwitserse regering heeft de zes geïndustrialiseerde landen van de O. E.E.S., die geen lid van de gemeen schappelijke markt zijn, uitgenodigd voor een begin december in Gene ve te houden conferentie. Het doel hiervan zal zijn een bespreking van de toestand die geschapen is door het mislukken van de onderhandelin gen over het vrijhandelsgebied. De zes landen zijn Noorwegen. De nemarken, Zweden, Oostenrijk, Zwit serland en Engeland. In een steenkoolmijn naby de Saar- Iandse plaats Grossrosseln heeft zich vrijdag een ontploffing voorgedaan, die aan elf mijnwerkers het leven heeft gekost, terwijl zeventien mijn werkers zware brandwonden opliepen en een vijftal licht werd gewond. Een onbekend aantal werd door een instorting van de buitenwereld af gesloten. In het beeld van de gas- en elektri citeitsstaking in België is geen ver andering gekomen. De besprekingen tussen vakbonden en werkgevers zijn nog niet hervat. 500.000 arbeiders zijn zonder werk doordat hun bedrijven bij gebrek aan stroom niet kunnen draaien. Het aantal stakers bij de openba re nutsbedrijven is 12.000. Tot dusver is het huishoudelijk gebruik van gas en elektriciteit beperkt. Vrijdagavond heeft Brussel de klok enkele tientallen jaren achteruitge zet: de kaars was weer tevoorschijn gekomen. In de drankgelegenheden dronken de verbruikers een biertje bij kaarslicht en hetzelfde dansend licht verlichtte de eethuizen en de winkels. Een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk te Emmen, waarbij een achtjarig meisje door een pis toolschot werd gedood, heeft o.m. het volgende aan het licht gebracht: De soldaat V. had op 17 november het wapen in leen gegeven aan een sergeant, die als wachtcommandant moest fungeren. Deze laatste bracht een houder met 5 scherpe patronen in het wapen. Deze houder is in strijd met de voorschriften er niet uitgenomen toen de andere morgen soldaat V. het pistool terugkreeg. Toen de militair in kwestie zijn wa pen demonstreerde aan een aantal kinderen, moet hij de trekker hebben aangeraakt, met het fatale gevolg. Op een persconferentie te Amster dam is gisteren de nieuwe regeling uit eengezet, volgens welke met ingang van 4 januari a.s. de ziekenfondspre mies zullen worden geind. Het beken de couponsyteem, dat zeventien jaar lang heeft dienst gedaan, wordt in grijpend gewijzigd. De nieuwe wijze van inning van de ziekenfondspremies is er op gericht, J Verwachting van het K.N.M.I. tot f zaterdagavond, opgemaakt vrijdag- t avond S3.15 uur: Overwegend droog weer en voor- i namelijk in het noorden hier en t t daar mist. Enkele verspreide op- t klaringen, meest matige oostelijke J wind. Dezelfde temperaturen als t i gisteren of iets lagere. f Verwachting van het Belgisch t Weerkundig Instituut: Mooi weer J j met hier en daar nevel. Lichte t wind uit het oosten. i i Vandaag: zon onder 16.40 uur; i maan op 15.04 uur. J Morgen: zon op 8.13 uur; zon J onder 16.39 uur; maan op 15.29 f t uur; maan onder 4.55 uur. Maandag: zon op 8.14 uur; maan onder 5.58 uur. Na veel spanning het telefoontje „Proficiat", zei mevrouw Naulaerts. Weer is gisteren een straaljager van de Koninklijke Luchtmacht bo ven Duitsland verongelukt. De be stuurder is om het leven gekomen. Het was de reserve-tweede-luitenant vlieger L.J.L. Wisse uit Wissenkerke (Zld.). Hij was 25 jaar en ongehuwd. Het toestel behoorde tot een squa dron van de basis Leeuwarden, dat tijdelijk op de vliegbasis Twenthe is gestationeerd. Het steeg op van Twenthe als volgtoestel in een forma, tie van twee. Kort na de start meld de de bestuurder, dat hij zijn leider was kwijtgeraakt. Daarna is hij in een steile linkerbocht omlaag geko men en heeft de grond geraakt. Dit gebeurde omstreeks hafl twee bij het Duitse dorpje Gildehaus, even over de Duitse grens. In de loop van de middag is het toestel gevonden. De oorzaak is nog onbekend. (Van een onzer redacteuren Vrijdagmiddag om kwart voor vier deelde de Nederlandse con sul te Antwerpen aan mevrouw J. de Ceuning van Capellen Kahle telefonisch mee, dat z- een visum (met een geldigheidsduur van dertig dagen!) voor Neder land kon komen afhalen. Na zeven weken van angstig wachten bereikte dit vreugde volle bericht het hotel De Linde op de Heuvel in Esschen. Sinds de 4e oktober was daar mevrouw J. de Ceuning van Capellen Kahle (22) met haar twee kin deren Bas (2 jaar) en Pamela (9 maanden) in pension. Donderdag 20 november publiceer de ..Dagblad De Stem" de geschie denis van het gezin de Ceuning van Capellen-Kahle. Door haar huwelijk met een „wara negara" was mejuf frouw A. Kahle in 1955 Indonesische geworden. Omdat er voor haar man en haar geen toekomst meer was in Indonesië besloot het echtpaar het land te verlaten. Moeder en twee kinderen vertrokken na veel tramme lant in september uit Indonesië. Via Genua kwamen zij naar België. Zij vestigden zich in Essen. De moeder van mevrouw alsmede de schoon ouders brachten wekelijks bezoeken aan het grensdorp. Zij zijn immers woonachtig in Den Haag. Het ministerie van justitie kon vrij dagmorgen nog niet meedelen wan neer aan mevrouw J. de Ceuning van Capellen een visum zou worden ver strekt. Perschef W. van Leeuwen, op de hoogte van dagbladpublikaties, deelde mee, dat de beslissing elk ogenblik zou kunnen vallen. Op 30 november zou immers het visum van de familie de Ceuning van Capellen voor België verlopen zijn. Mevrouw en kinderen zouden zich dan naar Iialië begeven, waai-voor nog wel een visum aanwezig was. Terwijl het „nieuws" dat de beslis sing niet lang meer zou uitblijven aan mevrouw J. de Ceuning door een onzer redacteuren werd overgebracht in het Essense hotel, arriveerde het telefoontje van het Nederlandse con sulaal. Groot was de vreugde Niet alleen van de betrokkene maar ook van mevrouw Mia Naulaerts, de hotelhoudster, die zozeer meeleefde met de problemen van het jonge gezin. Hartelijk omhelsde zij haar „pleegkind". Nadat mevrouw de Ceuning zater dag haar visum in Antwerpen zal hebben afgehaald zal zij zich zondag naar Den Haag begeven om zich daar bij haar moeder en schoonouders te voegen. dat deze zoveel mogelijk kan aanslui ten bij het stelsel, dat voor de sociale verzekeringen geldt, terwijl jnen ern stig vil streven naar vereenvoudiging van de administratie, bij de werkge vers, de bedrijfsverenigingen en de ziekenfondsen. De nieuwe regelingen zijn vervat in het z.g. aangiftebesluit van de Zieken fondsraad, waarvan een uittreksel een dezer dagen aan alle 400.000 Neder landse werkgevers zal worden toege zonden. In de plaats van de oude coupon komt een „koite werkgeversverkla ring", ten minste eenmaal per maand aan de werknemer uit te reiken, waar op de naam van de werknemer ver meld moet worden. Hierdoor wordt het strikt persoonlijke van dit bewijs stuk tegenover het ziekenfonds, dat men verplicht verzekerd is en dat de premie is betaald, aanzienlijk beter ge garandeerd. Overwegende dat het een bezwaar voor de werkgever kan zijn om een op naam gestelde verklaring af te geven in plaats van de naamloze coupons, heeft de Ziekenfondsraad besloten, dat men vrijstelling van het afgeven van zulk een verklaring kan krijgen. Be drijven, die meer dan 50 man perso neel in dienst hebben, kunnen deze vrijstelling aanvragen en krijgen die dan ook zonder uitzondering. Kleine re bedreven kunnen eveneens een aanvraag indienen, maar hen zal de vrijstelling pas worden verleend na een onderzoek, waarbij moet worden vastgesteld, dat de administratie van het bedrijf voldoet aan door de Zie kenfondsraad te stellen eisen. Om het uitreiken van op naam ge stelde „korte werkgeversverklaringen" te vergemakkelijken, kan men gebruik maken van een loonzakje, waarop men meestal toch al de naam van de werk nemer invult en waaruit dan een be paald deel door de werknemer ge scheurd kan worden, dat dienst kan doen als verklaring. H.M. de Koningin en Z.K.Pt. Prins Bernhard hebben vrijdag een be zoek gebracht aan de Technische Hogeschool te Delft. De Koningin woonde het laatste gedeelte bij van een college toegepaste mechanica. Op verzoek van het Nederlands epis copaat is een werkcomité gevormd, dat beoogt de scheidende nuntius mgr. Paolo Giobbe namens katholiek Ne derland een blijk van hulde aan te bieden. Het comité staat onder voor zitterschap van mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat. Naar In Moskou vernomen wordt, is Nikolai Boelganin, de voormalige minister-president van de Sovjet- Unie, ernstig ziek. Hij wordt in Mos kou verpleegd. (Advertentie) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Visser Riotaro Okado, een Japan ner van 39 jaar, heeft lekkere be- rebiefstuk gegeten, maar het bad weinig gescheeld of de biefstuk, d.w.z. de beer, eigenaar van die biefstuk, zou een lekker mensen- boutje als maaltijd hebben gehad. Okado ging vissen in de ..Beren baai", een naam die wel juist ge kozen zou blijken te zijn. Een zware beer van 245 pond had hetzelfde idee gehad. En omdat hij niets ving klauterde hij in de boot van de vis ser, in de hoop daar wat te vin den. De visser sprong, voordat de beer zich helemaal aan boord had gehe sen, het water in en begon naar de kust te zwemmen. Dat gaat zo maar niet, dacht de beer en zwom achter hem aan. Drie andere vissers zagen de wed strijd en snelden met hun bootjes toe. zwaaiend met roeispanen. Wat is dat voor 'n streek? zei de beer en hij klom, tegen al het gehamer met de roeispanen in, ook aan boord van dat bootje. De drie vis sers sprongen over boord en be gonnen naar de kust te zwemmen. E)e beer die aan boord niets van zijn gading had gevonden, volgde hen. De vluchtelingen bereikten de oever eerder dan hij en renden weg om hulp te halen. Spoedig ver schenen er vijftig vissers ten to nele met harpoenen gewapend. Na enkele ogenblikken was de beer niet meer.,. De maaltijd kon beginnen.

de Stem | 1958 | | pagina 1