BENELUX MAAKT HAAST MET ..REDDINGSPOGING" Ook anderen laten meeprofiteren EERSTELINGEN Godspenmngen voor mgr. Bekkers Twee kleuters van op slag dood 4 jaar Achtergelaten kunstvoorwerpen zijn van mevrouw Whittlesea" Nu Europese handelsoorlog dreigt: Waarnemers vertrekken uit Libanon r Staf in het defensief Luchtverkeer met Berlijn eigenlijk verboden Europa is nog te zwak verdedigd OPLEIDING VRAAGT 40 MILJOEN Britse vrouw vermoord in Israël DE GAULLE NAAR BONN Hoela-rage in Amerika „dood" Brief over „verdwenen Engelsman" Verloven met Kerstmis en Nieuwjaar DAGBLAD VOOR ZEELAND Atoomenergie Iets kouder Drie voorstellen Topoverleg Mr. F. Kranenburg in Tweede Kamer Omwille van de borrel Volgens Oostduitse prof. Doordat steiger instortte: Duurtetoeslag SER. adviseert tot verlenging Raadsel toch naar njn oplossing Calmeijen 98e JAARGANG No. 22916 Uitgave N.V. Ui tg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Poor God, Kootnrf* en Vatfevftmcf DONDERDAG 20 NOV. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i._), Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus. TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) In de nu komende jaren tot 1965 zal een bedrag: van rond veertig miljoen gulden nodig zijn voor verbetering van de opleiding op liet gebied van de atoomenergie. Aan grote apparaten ten behoeve van de instellingen van hoger onderwijs en het Reactor Centrum Nederland zal de helfi van dit bedrag moeten worden besteed. Dit is de conclusie van de „nota in zake de opleiding op het gebied van de atoomenergie", die minister Cals aan de Tweede Kamer heeft toege zonden. Het aantal deskundigen, dat Ne derland tot 1965 nodig zal hebben op het gebied van de kernfysica en de kernenergie en haar toepassingen, wordt geschat op 750. Er moeten dus gemiddeld 90 des kundigen per jaar beschikbaar komen. Israël heeft woensdag bij de Sy- risch-Israclische bestandscommissie een klacht ingediend, waarin wordt gezegd dat op zeventien november Syriërs op Israëlisch gebied zijn doorgedrongen en daar de vrouw van de Britse luchtmachtattaché in Israël, mevrouw Doran, hebben doodgeschoten. Het lijk van de 48-jarige mevrouw Doran, die sinds maandag werd ver mist, werd woensdag aan de oever van het meer van Galilea gevonden. Volgens Israëlische functionarissen was bij het onderzoek gebleken, dat het slachtoffer door twee personen was gedood, die het lijk in het riet verborgen. Het spoor van de moor denaars had men kunnen volgen tot de rivier de Jordaan, tegenover een Syrische versterkte post. Mevrouw Doran was van uit een hotel ten noorden van het meer van Galilea, waar zij logeerde, vertrok ken voor een wandeling naar de ruines van het oude Kapharnaüm. VOLGENS de chef van de generale staf heeft de alarmoefening „Carillon" aan de verwachtingen voldaan. Zij heeft aangetoond, zei hij, dat er sinds vorig jaar veel verbeterd is. WOEDENDE Chinese studenten heb ben gisteren in Djakarta lessenaars en schoolborden vernield en stenen naar de politie gegooid uit protest tegen het ui beslag nemen van een Chinese mid delbare school. TWEE treinen zijn bij Dacca, in Oost- Pakistan, op elkaar ingereden. Zes tien mensen vonden hierbij de dood. KONINGIN Juliana en prins Bernhard zullen maandag a.s. deelnemen aan een koninklijke jachtpartij in het domein- bos van Ciergnon, in de Belgische pro vincie Namen HET echtpaar Westerhof uit Kampen werd gisteren ernstig gewond, toen zijn auto in Nijkerk over de kop sloeg. De heer Westerhof verloor de macht over het stuur, doordat de auto in de wegberm raakte. AHMED Moechtar Baban, een Iraak- se oud-premier is gisteren in Bagdad ter dood veroordeeld. BIJ de scheepsramp op het Michigan- meer zie elders in dit blad zijn niet alle opvarenden van de vracht boot omgekomen, zoals aanvankelijk werd gemeld. Een aantal mensen heeft zich nog in veiligheid kunnen stel len. NA een hevige storm, die woensdag aan de zuidwestkust van het Japanse eiland Hokkaido heeft gewoed, wor den verscheidene vissersschepen, met in totaal 39 opvarenden, vermist. J Verwachting van het K.N.M.I. 2 tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Droog weer maar hier of daar mist. Zwakke wind. Over het al- gemeen iets kouder dan gisteren. Verwachting van het Belgisch l J Weerkundig Instituut: Mooi en op l J sommige plaatsen nevelig. Iets da- J lende temperaturen. Vandaag: zon onder 16.42 uur; maan op 14.20 uur J Morgen: zon op 8.09 uur; maan i onder 2.50 uur. Z Als een vérstrekkend plan van de B'enelux-regeringen door alle landen van de Europese Economische Gemeen schap aanvaard wordt, zal de dreiging van een „handels oorlog" tussen de Europese landen kunnen worden afge wend. Zoals gemeld beslaat er grote vrees voor zo'n niets ontziende concurrentiestrijd, doordat Engeland uit pro test legen de starre houding van Frankrijk, de onderhan delingen over een vrijhandelszone heeft afgebroken. En op 1 januari gaan de E.E.G.-landen onderling hun tarie ven verlagen. Dat men de toestand allesbehalve prettig vindt en zo snel mogelijk een oplossing wil vinden, mag ook blijken uit het nogal verrassend bericht over een tweede onderhoud tussen Adenauer en de Gaulle. De Franse premier zal op 26 november, in Bonn, met de Westduitse bondskanselier gaan praten. De voorstellen zijn woensdagmid dag door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, over handigd aan de ambassadeurs van de E.E.G.-landen in Bussel. Zij omvatten: Toepassing van de tariefsverla- ging van tien procent, die op 1 januari a.s. in het handelsverkeer der E.E.G.-landen van kracht wordt, op het handelsverkeer met alle 53 landen van de G.A.T.T. (de wereld organisatie van de handel). 2 Toepassing van de contingenten- verruiming met 20 procent, die eveneens per 1 januari in het onder linge handelsverkeer der E.E.G.- landen van kracht wordt, op het ver keer met de elf O.E.E.S.-landen die geen lid van de E.E.G. zijn. (De O.E.E.S. is de organisatie voor Europese economische samenwer king). J De invoerrechten en contingente- ringen van landbouwprodukten dienen op het huidige peil voor de duur van twaalf maanden te worden gehandhaafd. In die tijd kan de po- De hoela-hoepelrage in Amerika is dood. Dat is de mening van een voor aanstaande Amerikaanse speelgoedfa brikant, Benjamin F. Michtom. On dertussen heeft die rage de verkoop van andere speelgoederen dit jaar on gunstig beïnvloed. Maar nu kunnen de speelgoedzaken weer al hun aandacht aan andere dingen dan hoepels wijden, zo meent Michtom. sitie van deze produktcn door on derhandelingen worden bepaald. De voorstellen zullen, aldus minis ter Wigny, worden besproken op de bijeenkomst van de raad van minis ters van de E.E.G. op 3 dec. te Brussel. De Europese commissie van de E.E.G. heeft haar voorzitter, profes sor Hallstein, verzocht zich onmid dellijk met de regeringen van de zes landen van dc gemeenschap in verbinding te stellen voor een ge- dachtenwisseling over de toestand. Wat het nieuwe gesprek de Gaulle- Adenauer betreft: In Bonn verwacht men, dat Adenauer dit topoverleg met grote instemming begroet als een kans om een handelsoorlog in Europa te verhinderen. Het is bekend, dat de bondskanse lier altijd meer belang heeft gesteld in de politieke zijde van de gemeen schappelijke markt dan in de eco nomische aspecten ervan. Zijn voornaamste medewerkers op economisch gebied, onder wie prof. Erhard, hebben van het begin af aan ilauwelijks verhuld dat zij de voorkeur geven aan een vrijhandels zone boven de E.E.G. Erhards stand punt wordt gedeeld door veel West duitse industriëlen, die vrezen dat Duitsland zich zal opsluiten in een betrekkelijk klein protectionistisch Europees blok, dat door Frankrijk overheerst wordt. Tot op heden heeft Adenauers stem altijd de schaal laten doorslaan naar de kant van politieke integra tie en samengaan met Frankrijk. Minister Zijlstra heeft de Tweede Kamer nogmaals duidelijk gemaakt, dat de moeilijkheden bij de totstand koming van een vrijhandelszone voornamelijk van Frankrijk afkom stig zijn. Hij zei dat Frankrijk, dat nu in de EEG een sterke positie in- Mej. mr. J. Zeelenberg (PvdA), die per 21 november bedankt heeft voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, zal in de Kamer worden opgevolgd door de oud-staatssccietaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg. Bij de n.v. Fokker op Schiphol zijn woensdagochtend de eerste twee hier gebouwde vliegtuigen van het type „Friendship" officieel overge dragen aan de Ierse luchtvaartmaat schappij „Aer Lingus". De foto geeft een overzicht van de overdrachts plechtigheid in een grote loods van Fokker. Op het spreekgestoelte mr. F. J. L. Diepen, directeur van Fokker. neemt, bevreesd is voor zijn con currentiepositie als het de bescher ming van hoge invoerrechten zou moeten ontberen. De bewindsman vond, dat de Franse industrie heus niet zo zwak is als men van Franse zijde wel voorstelt. Als men daar een economisch evenwicht bereikt, dan zullen we er nog van opkijken wat de Franse industrie allemaal kan presteren, zei hij. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft woensdag een aanbeveling van de waarnemersgroep der Ver. Naties in Libanon, waarin de groep zegt dat haar taak geëindigd is, aan de Veiligheids raad toegezonden. De waarnemersgroep verklaart in haar vijfde rapport aan de Veiligheids raad die indertijd besloot waarne mers naar Libanon te zenden wegens Libanese klachten over Syrische in filtraties dat er al enige tijd geen meldingen over infiltraties of wapen smokkel zijn geweest. Ook is de alge mene veiligheidstoestand in Libanon veel beter geworden, evenals de be trekkingen tussen Libanon en Syrië. In zijn brief aan de Veiligheidsraad verklaart Hammarskjoeld, dat hij de waarnemtngsgroep heeft opgedragen onmiddellijk, in overleg met de Liba nese regering, een plan voor vertrek van de waarnemers op te stellen. De Oostenrijkse streek Apet- lon werd het afgelopen jaar door geheimzinnige branden ge teisterd. Aanvankelijk slaagde de politie er niet in de brand stichter op te sporen. Enkele dagen geleden maakte zij echter trots bekend de dader te hebben gevat. Het was een 26-jarige boer Friedrich Prei- ner, lid van de vrijwillige brand weer. Hij zei de branden te heb ben gesticht om aan alcohol te komen. Nadat de brandweer een brand had geblust werd name lijk een borrel geschonken. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coad jutor van Den Bosch, heeft woens dagochtend een delegatie ontvan gen van de Oostpriesterhulp-Neder- land en het comité Middagklok, welke hem acht zilveren godspen ningen aanbood. Mgr. Bekkers zal de penningen doorgeven aan de overige Nederlandse bisschoppen. De foto laat zien hoe mgr. Bekkers de penningen ontving uit handen van pater Richard Stoffels s.j. (Van onze parlemtentaire verslaggever) Minister Staf heeft gistermiddag in de Tweede Kamer ernstige kritiek ge kregen op zijn begrotingsbeleid. Het debat ontwikkelde zich naar aanlei ding van een drietai suppletoire be grotingen, waarin de minister voor 1957 een groot bedrag extra vroeg. De Kamer vroeg zich af, of daarmee het vastgestelde plafond van de defensie uitgaven niet was overschreden. In zijn antwoord ontkende de minister dit en hij zei, dat de minister van Fi nanciën dan de verhogingen zeker niet zou hebben goedgekeurd. Maar hij moest erkennen, dat hij geen antwoord wist op wat hr noemde de boekhoud kundige vragen van de heer Lucas (KVP). De begrotingen werden aan genomen. De minister zal de kritiek echter moeten beschouwen als een voorproefje, op wat hem bij het debat over de nieuwe begroting van Defen sie te wachten staat. „Het is in het belang van de weste lijke mogendheden om zich met de Oostduitse autoriteiten te verstaan over het luchtverkeer boven Oost- Duitsland, teneinde te komen tot een duidelijke juridische status op dit punt. Dit heeft prof Reintanz van de uni versiteit van Halle verklaard in „Neue Zeit", een Oostduits dagblad. Hij legde er de nadruk op, dat de westelijke mogendheden hun luchtver keer boven Oost-Duitsland hebben uit gebreid, terwijl dit verkeer van het begin der bezetting af principieel be perkt is geweest tot de behoefte van de geallieerde garnizoenen in West- Berlijn. Zijn verklaring is waarschijnlijk een proefballonnetje, bedoeld om de reac tie na te gaan van geallieerde instan ties op het in zijn woorden verscholen dreigement, da+ de Oostduitse rege ring er toe over zou kunnen gaan, een eventuele blokkade van Berlijn tot het verkeer in de lucht uit te breiden. Bij het herstel van een woning aan de Pastoorswai te Roer mond is woensdagmiddag een steiger omgevallen, waarbij twee kleuters op slag gedood zijn. De gebr. C. uit Roermond en de heer van T. uit Weert waren bezig met het voegen van de voorgevel. Naarmate het werk vorderde bra ken zij de steiger af. Zij waren tot de eerste verdieping gekomen, toen zij plotseling bemerkten, dat de stei ger van het huis losliet en instortte. Een van de gebroeders C. kon zich redden door via een raam naar bin nen te springen, de ander bleef aan de sponningen hangen. De heer van T. uit Weert stortte naar beneden en werd aan het hoofd en armen ge wond. Op straat waren kinderen uit de buurt bezig met het hoepelspel. Enkele konden zich op tijd echter voeten maken. Twee kinderen echter werden door de steigerpalen en val lende planken getroffen en vrijwel op slag gedood. Het waren het vier- De commissie ontwikkeling natio nale economie van de Soc.-Econ. Raad heeft in een eenstemmig in terim-advies aan de regering in overweging gegeven de tijdelijke duurtetoeslag op de kinderbijslag voor 1959 te handhaven. De Sociaal- Economische Raad machtigde de commissie hiertoe met het oog op de wenselijkheid van een snelle beslis sing. In september werd aan de SER advies gevraagd over een aantal be langrijke aspecten van het sociaal- economische beleid. O.m. betrof dit de eventuele verlenging van de duurtetoeslag, die indertijd werd ge motiveerd door de stijging van het prijsindexcijfer van het levensonder houd. „Ik ken mevrouw Whittlesea De spullen die haar man, Do nald Whittlesea, in Breda ach terliet, zijn van haarZe weet waarschijnlijk niet wat ermee gebeurd is Aldus een brief uit East Mo- lesey, in het Engelse graaf schap Surrey, die gisteren op de redactietafel viel en moge lijk kan bijdragen tot oplos sing van het raadsel, waarover we dezer dagen uitvoerig heb ben geschreven. Donald Whittlesea, een Engels man, die met zijn vrouw in Breda woonde en werkzaam was op de vliegbasis Gilze-Rijen, verliet en kele jaren geleden plotseling ons land. Hij liet bij de fa. Boomaars 'n kist achter, waarin zich een aantal kostbare voorwerpen bevonden. Die kist moest naar een adres in Enge land worden verzonden. Voor de onkosten zou een cheque worden overgemaakt. De cheque kwam niet. De fa. Boomaars hoorde nooit meer iets van Whittlesea. De kist bleef staan, niemand kon opheldering verschaf fen. Kortelings werd besloten, de kunstvoorwerpen en wat er nog meer in de kist zat, publiekelijk te veilen. En nu die brief. Hij is geschre ven door mevr. Johanna Buxton, een Nederlandse, die met een Engelsman is getrouwd en al ne gen jaar in East Molesey woont. „Ik woonde voor mijn huwelijk in Breda en was met mrs. Whitt lesea bevriend. Haar naam is Ann en niet Therese. Dat Do nald een spion was, acht ik niet waarschijnlijk. Zijn levensstan daard zou dan wel wat hoger geweest zijn. Wat al die kostbare kunstvoorwerpen betreftdat is heel eenvoudig. Die behoorden allemaal aan zijn vrouw; zij had die geërfd van haar eerste man, die veel kostbare bezittingen had. Ik ben er zeker van, dat zij niet weet, dat haar bezittin gen nog steeds in Breda zijn. Het is een paar jaar geleden dat ik mrs. Whittlesea onver wacht in Worthing. Sussex, trof, waar ze, zover ik weet, nog woont. Donald ivas toen in Indië, in Karachi. Ik hoop dat ik hiermee het raadsel aangaande Donald Whitt lesea iets heb opgelost...." Tot zover de brief, die een geheel nieuw licht werpt op de z'aak en, naar het ons voorkomt, consequent ties kan hebben voor de verdere gang van zaken met betrekking tot de in Breda achtergebleven voor werpen... jarig meisje uit het gezin Geenen en het even oude meisje van de familie Luyten. De politie heeft de schuld vraag in onderzoek. (Advertentie) Bij de discussie die woensdag middag in de conferentie der Navo- parlemcntsleden werd gehouden over het rapport van het militaire comité, heeft een van de beide rap porteurs, de Nederlander generaal M. Calmeyer, de nadruk gelegd op de noodzaak de landstrijdkrachten in Europa aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Hij was van oordeel dat de staat, waarin deze strijdkrachten verkeren, onbevredigend blijft, vooral wat het defensieschild voor Europa betreft. Van dertig in beginsel door tactische atoomwapens gesteunde divisies, een minimum voor de verdediging van West-Europa, zijn er slechts een twintigtal gereed voor de strijd en zelfs deze kunnen nog niet alle re kenen op de steun van bedoelde atoomwapens, zo betoogde hij. In deze situatie kan slechts een verbe tering worden gebracht, wanneer de Franse divisies uit noord-Afrika te rugkeren, de Duitsers hun strijd krachten hebben opgebouwd, da Belgen hun bijdrage niet verminde ren en Engeland een doeltreffende strijdmacht kan blijven handhaven. Ook zal het noodzakelijk zijn de ge hele oostelijke verdedigingslinie te versterken met tactische atoomwa pens. Voor de kerst- en nieuwjaarsver loven voor de landmacht is een re geling getroffen, die in grote trekken erop neerkomt dat van de militai ren, ingedeeld hij de parate onder delen, de helft met verlof gaat van 22 december 17 uur tot 29 december 12 uur en de andere helft van 29 december 17 uur tot 5 januari 12 uur. Voor militairen bij vredesopleidings- eenheden is het verlof vastgesteld van 24 december, 's ochtends 5 uur, tot 5 januari 12 uur.

de Stem | 1958 | | pagina 1