Diensttijd twaalf maanden No 10 Ierse hutspot volgens Schots recept Met of zonder mist: vliegen er weer de stukken af Drukke tijd voor oude firma Berbiconi Van heilige symbolen „Ik zie graag iedereen grinniken" Angstig dicht bijeen Tienjarenplan waterwegen am. Cent-1 erneuzen Qa0> Hoeden voor 23 kardinalen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 Verklaring nieuwe Belgische regering KIES TOCH Echt smullen I ECHTE GELDERSE Protest over Nobelprijs natuurkunde Voor uw schoonheidsbehandeling thuis Daar mag je mee worden gezien Belangwekkend Zet BW nu door Moeilijke opgaven Tilburg se spion voor Hoge Raad Zo of anders WYNAND FOCKINK „Half en Half" steelt Uw hart - streelt Uw tong In de regeringsverklaring, die gisteren in de Belgische Kamer werd voorgelezen, verklaart de nieuwe regering-Eyskens, dat zij de verplichting op zich neemt het schoolpact binnen de kortst mogelijke termijn loyaal en in- kinS der zes, aldus de verklaring. De regering zal zich beijveren voor een spoedige en algehele uitvoering van de verdragen van Rome. Een vrijhandelszone is gewettigd, niet alleen om economische, maar ook om politieke redenen, en Afrika moet zijn deel hebben in de voordelen van een nauwe economische samenwer- tegraal uit te voeren. Wat Kongo aangaat, wordt in de verklaring gezegd, dat de aard van de toekomstige betrekkingen tussen het moederland en Kongo in een na bije toekomst bepaald zal moeten worden. Het betreft hier vooral het toenemend aandeel van de Kongolese bevolking, zowel de inlandse als de Belgische, in het beheer van Kongo. In het kader van de gemeenschap pelijke markt zal de regering ver der de economische Benelux-Unie tussen de drie partners nastreven. Ze zal met zeer bijzondere aan dacht het vraagstuk van de noor delijke waterwegen volgen. Diensttijd Anderzijds zal de verbetering van de rekruteringsvoorwaarden en van de vorming en het gebruik van het militaire potentieel het mogelijk ma ken de militaire diensttijd voor het einde van 1959 op twaalf maanden terug te brengen. Voorts zal de regering aan de natio nale gemeenschappen een ruimere autonomie op cultureel gebied ver zekeren, inzonderheid dank zij de splitsing van leidende functies. In de verklaring wordt aangekon digd, dat de regering de Kamers zal (Advertentie) Comedia f345.- Wanneer U muziek wilt horen, alsof U zelf in de concertzaal zit, dan kiest U de Comedia; zo zuiver en natuurgetrouw is de klank van deze GRAETZ Super. En wanneer U een toestel wilt bezitten, dat ook uiterlijk aan Uw smaak beantwoordt, dan kiest U eveneens de Comedia; zijn vormgeving onderstreept de persoonlijkheid van Uw interieür. De prijs? Opvallend be scheiden voor 'n toestel met o.a. drie concertluidsprekers, drie kIankregistertoetsen en een extra duidelijke afstemschaal Keuze uit radio's en radio-grammofooncombinaties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 16 modellen; prijzen van f215.- tot f 1260.-. Importeur: N.V. Thabur - Den Haag. verzoeken het aantal parlementaire zetels aan de werkelijke bevolkings cijfers aan te passen en tevens de kieskringen van de Kamer met die van de Senaat in het gehele land te laten samenvallen. Zij zal een hervorming van de ge meentelijke en provinciale wet voor bereiden. De regering zal de politiek van de vorige regeringen betreffende de ge volgen van de regressie voortzetten. Zij is verder besloten een politiek van sociale vooruitgang te voeren en een billijke verdeling van het nationaal inkomen te verzekeren. Zij verbindt zich er toe het vraagstuk van de ver tegenwoordiging der algemene cen trale der liberale vakbonden te re gelen. De regering zal verder de huisves tingspolitiek bevorderen. Er zal een economisch en financieel program, ge baseerd op de muntstabiliteit, uitge werkt worden. De regering zal trach ten het begrotingstekeort (ongeveer 7 miljard franks) te verminderen voor zover dit verenigbaar is met de nood zakelijke conjuncturele politiek en daarna een cyclische budgettaire poli tiek in te voeren, die het evenwicht van de gewone begroting binnen een economische cyclus voorziet. De regering zal in de loop van 1959 een wetsontwerp indienen om het stel sel der rechtstreekse belastingen vol ledig te hervormen. Op het gebied van de kolennijverheid zal men over gaan tot verantwoorde fusies, tot ra tionalisatie en tot het aanboren van de Kempische reserves, terwijl tevens speciaal in de Borinage een gedurfde politiek van economische omschake ling zal uitgevoerd worden. Waterwegen De regering heeft ook besloten een investeringsprogramma op te stellen dat loopt over een periode van 10 tot 15 jaar. De uit te voeren werken heb ben betrekking op de waterwegen, het tienjarenplan voor de haven van Ant werpen, de modernisering van het kanaal Gent-Terneuzen en de bouw van een nieuwe sluis te Ter neuzen, de modernisering en de uitbreiding van het wegennet en de ruimtelijke ordening. Euromarkt Het toetreden van België tot de Europese markt brengt een economi sche omwenteling met zich mee, die aangepaste maatregelen zal vergen o.a. op het stuk van de fusie en de ratio nalisatie van de bedrijven, de investe ringen en de infrastructuur. Van structureel standpunt uit zal bijzondere aandacht besteed worden aan het probleem van de ontwikke lingszones. Er werden reeds vroeger twee testgebieden uitgekozen, doch ook de problemen van andere streken zullen onderzocht en opgelost worden. In elk opzicht zal een grotere in spanning worden gedaan voor de uit voer. België zal zijn actie voortzetten ten gunste van een vrijhandelszone tussen de zeventien landen van de OEES. Een systematische marktpro- spectie zal worden aangemoedigd. Onmiskenbaar is het verlangen van zeer velen naar verdieping van hun godsdienstig leven. Dank zij de li turgische beweging stelt men zich niet meer tevreden met om het j belangrijkste te noemen het „bij wonen" van de Mis, men wil daad werkelijk meedoen, meevieren. De Misweken die in vele parochies ge houden worden, zijn daartoe een machtig middel. Zij geven ons een beter inzicht in de structuur van de Mis, zij verduidelijken de plaats die ieder toekomt, anders gezegd, zij maken de rol duidelijk, die zowel priester als misdienaar en volk te „spelen" heeft in het spel van de Mis. Nochtans, in één week kan men niet alles behandelen en bereiken, ijzer met handen breken gaat ook hier niet. Aan de gelovigen die graag de Eucharistie actief meevieren, die al min of meer een feeling hebben van wat de Mis eigenlijk betekent en waar het ideëel gezien naar toe moet, zou ik het werkje van Guardini van harte willen aanbevelen. Het is nu eenmaal zo, dat het mooiste en diepste zijn inhoud en functie dreigt te verliezen, wanneer het zonder reflectie herhaald wordt. Het is Guardini te doen om ons lang bekende dingen, duizendmaal gezien en gedaan, maar juist daar door wellicht tot louter uiterlijkhe den vervlakt, weer zinvol te maken. Lang bekende dingen, zoals de kaars, het wijwater, de wierook, de hand. het knielen en staan, het klop pen op de borst, het linnen, e.a. Al deze uitwendigheden krijgen nu kans, te worden wat ze zijn: teke nen en symbolen van de diepste christelijke werkelijkheden, gestalten waarin onze innigste ervaringen naar buiten treden. Is het geen heerlijke weldaad, die dit eenvoudi-e boek, in stilte over wogen, ons bewijzen wil? Het werkje dateert al van voor de oorlog, zo juist is de 5e druk in het Nederlands verschenen, uitstekend vertaald door dr- Leemans en keu rig uitgegeven door Lannoo. Maar het heeft nog niets van zijn actuali teit verloren. Integendeel, juist in de ze tijd van liturgisch bewustworden, zal het voor velen, ook voor priesters, een welkome lectuur zijn ter ver duidelijking en verrijking van hun godsdienstig leven. Verdieping, door de innerlijke zin te verklaren van het uiterlijk waarneembare. Verrijking: want het gebruik van het aldus ver klaarde voorwerp en het stellen van de aldus verklaarde handeling wor den ,,levens"uitingen, levensbezit. Denys Parsons wist een bibliotheek waar een bordje hing met het op schrift: „Gedempte con versatie toegestaan." Hij tuisf dat een schotel in een Frans restaurant aan geprezen stond als ..He den... Ierse hutspot" (schapevlees, aardappelen en uienvolgens Schots recept. En een te goeder naam bekend staande ca fetaria adverteerde met „hcdf-verse kreeft..." Met dit voor ogen be gon Parsons een verzame ling aan te leggen van de zwakheden van op stellers en lezers op het punt van misdruk en li teraire faux-pas. „Ik ga mijn bloemlezing publiceren onder de titel „Many a true toord", zei Parsons. „Ik ben niet het soort verzamelaar, dat uitsluitend voor eigen plezier over zijn collectie gnuift. Ik zie graag ieder een grinniken." Deskundig op het ge bied van andere takken van onderzoek, had Par sons weinig last met het bijeenbrengen van zijn jongste gegevens. Dit is een punt waarover oost noch west voldaan kan zijn, zei Parsons. „We vinden elkaar allemaal in de misdruk." Gniffelend bladerde hij door een folder getiteld „Afrika". „Kolonel Ha milton," las hij, „zei dat er in de laatste drie ja ren geen bevredigende toeneming van het aan tal leeuwen was geweest en schreef dit toe aan de hogere moraal van de jonge leeuwen." Vit zijn file „Indië" lichtte Parsons dit: „Zij schreeuwde het uit in haar doodsstrijd. Op dat ogenblik hoorde zij een paard achter zich fluis teren." (Geschreven was: She heard a horse' whis per, i.p.v. she heard a hoarse (schor) whisper (gefluister). Uit Nieuw-Zeeland duikelde hij dit op: „De eerwaarde heer J. R. heeft van zijn vakantie in het buitenland groot profijt getrokken en keert deze week terug naar zijn cuties(schatjes) i.p.v. duties' (verplichtingen). Wat denkt u van dit uit Australiëvroeg Par sons: „Een lezing van me vrouw Jacobs over de be reidingswijze van cake werd gevolgd door een causerie van een plaatse lijk chemicus over vergif ten en hun tegengiften". „Zo zou ik door kun nen gaan," zei Parsons, „alle landen hebben hun aandeel geleverd. Vader landsliefde evenwel doet mij het op het Verenigd Koninkrijk houden en daar kan men misdruk ken op een niet te evena ren wijze. Bijvoorbeeld: „Papegaaienziekte ge vreesd. R.S.P.C.A. zal zorgdragen voor pijnloos einde van vogelbezitters." „Wij zijn uitermate dankbaar jegens degenen die zo opofferend de knielkussentjes voor de kerk gerepareerd heb ben. Laat ons op hen knielen". „Niet nadat de dokters hem hadden behandeld, verloor hij het bewust zijn." Nog een befaamd Iers wijsje is de „London Der- riere". „En waar." vroeg Parsons zich af, ,kan iemand zulk een brief aan de verheven Times schrij ven dan in ons eigen En geland: ,Er is geen wer kelijk geval bekend van steriele ouders die deze kwaliteit op hun kroost hebben overgedragen." (Advertentie) De Franse medische vereniging voor elektro-radiologie heeft een mo tie aanvaard, waarin zij haar ver bazing uit over het feit dat de Nobel prijs voor natuurkunde werd toege kend aan de Sovjetrussische geleerde Tsjernokov, voor diens „Tsjernokov- effect", zonder dat de naam van de Franse professor Mallet in dit ver band werd genoemd. In de motie wordt gezegd, dat pro fessor Mallet dit effect reeds ver scheidene jaren geleden heeft ont dekt. ,,Het zou dus juist zijn geweest over het Mallet-effect, in plaats van over het Tjsernokov-effect te spre ken", aldus de motie van de Franse medische vereniging voor elektro- radiologie. De inhoud der motie zal o.m. ter kennis worden gebracht van de Zweedse jury, die de Nobel-prijs voor natuurkunde heeft toegekend, en aan de Unesco. j.h. (Advertentie) ••■■"•XV.- HORMOONCRÈME Haar dagelijkse schoonheidsbehandeling? Endocil Hormooncrème! Een geheel nieuwe, wonderbaarlijke dag- en nachtcrème op wetenschappelijke basis. Endocil Hormoon- crème stimuleert het hernieuwingsproces van de huidcellen. Daardoor geeft Endocil Hormooncrème u van binnenuit uw natuur lijke, bekoorlijke teint weer. Gebruik vanaf morgen elke dag Endocil Hormooncrème! Kijk in de spiegel... en hoor het van anderenu wordt elke dag jonger en mooi er 1 Endocil Hormooncrème werkt anders en beter! Endocil Hor mooncrème geeft uw huid een natuurlijke schoonheidsbehande ling en prikkelt de huidcellen tot snellere vervanging en nieuw leven. Met als natuurlijk resultaat: een gave, zachte, gezonde huid. LAURENS Inderdaad: er is langzamer hand geen touw meer aan vast te knopen. De voorbije zondag werd dit weer eens bewaarheid. Nu is het niet onwaarschijnlijk, althans in het zuiden, dat de zware mist, die hier en daar over de wedstrijdterreinen hing, haar invloed heeft doen gelden. De profiteurs van deze situatie hebben die in het aantal doelpunten uit weten te druk ken, zoals bijv. Helmondia te gen het Vlaardingse Fortuna. Voor de rest waren in de ere divisie de goals erg schaars en de talrijke gelijke spelen wijzen er op, dat de defensies onder de gegeven omstandigheden zich liever bepaal den tot uitgesproken verdedigen. Mist is bovendien een behoorlijke be vorderaarster van ademnood, zodat de conclusie wel voor de band lag. Kans op herhaling, komende speel dag, is uiteraard mogelijk, maar be slist niet gewenst en daarom: straks liever een zonnige zondag. Intussen blijven vier clubs in de hoogste regionen angstig dicht bij el kaar: Noad en Willem II dragen te zamen de beruchte rode lantaarn. NAC zweeft daar met slechts één punt voorsprong boven en dan daar weer bovenuit Elinkwijk met acht punten. Mét deze vier zijn als betrek kelijk zwakke figuren te beschouwen: ADO, Fortuna, Scheveningen Hol land Sport en Blauw Wit. De felste wedstrijden zijn dan ook die, waar bij de genoemde acht teams betrok ken zijn. Aan de kop is er hevige strijd tussen leider Sparta en num mer twee DOS, maar verder doen ook Feijenoord, VW, Rapid, PSV, DWS/A en Enschede dapper mee. Middenmootclubs werden MW en Ajax. Overigens gaat het nu vlot naar het einde van de eerste compe titiehelft. Dit wil zeggen, dat pas daarna in feite de doorslaggevende klappen zullen gaan vallen. Het programma voor aanstaande zondag is als steeds buitengewoon be langwekkend. DWS/A zal thuis heel wat beter moeten spelen dan zondag bij NAC om zich 't bezoekende ADO met goed gevolg van 't lijf te kunnen houden. Hetzelfde mag NAC zich trouwens voor gezegd houden bij zijn bezoek aan Sparta. Het spel der Bredanaars zal geraffineerder en directer moe ten worden, gepaard aan vlottere af werking der aanvallen, om tot ho gere scores te kunnen geraken. Ge beurt dat op het Spartakasteel, dan krijgen deze Rotterdammers onge twijfeld meer dan de handen vol. Overigens vragen de NAC-supporters zich af of Louis Overbeke nogmaals aan de kant zal staan. De Limburgse derby Fortuna - Rapid lijkt met een puntenverdeling juist gewaardeerd. Elinkwijk brengt het tegen NOAD vermoedelijk even ver. Zal men het in Tilburg weer zien gebeuren, dat DOS de tegenstander ditmaal bij Willem II aan het kortste eind trekt? De hoofdstedelijke derby Ajax- Blauw Wit wordt waarschijnlijk een gelijkopgaande strijd, met Ajax in iets gunstiger positie vanwege eigen omgeving. Bij VW - SC Enschede is de thuisclub goed voor een kleine overwinning. Scheveningen - Holland Sport staat op verlies tegen gast Feijenoord, maar PSV weet met het huidige MW ongetwijfeld raad. Het is wel tegen een der zwakste uit de eerste divisie A geweest dat BVV zich eindelijk heeft hersteld (42 contra Haarlem dat nu onder aan bengelt), maar wie zal weten of deze zege niet het begin is van een nieuwe periode van successen- Intus sen is de tegenstander van a.s. zon dag (uit bij Limburgia) een heel wat lastigere, hoewel als het er op aan komt, de krachtsverhoudingen niet zo bijzonder veel uiteenlopen. Dat RBC in Groningen bij GVAV het onderspit moest delven, is niet zo erg verrassend geweest. Op eigen grond, komende zondag tegen Vites se, lijkt het mogelijk die nederlaag ongedaan te maken, tegelijkertijd met kans om een gunstiger plaats op de ranglijst in te nemen. De clubs uit onze gewesten: Longa, DOSKO en Baronie zullen aanstaan de zondag de handen stevig uit de mouwen hebben te steken. Longa moet in Hilversum tegen de club van deze naam aantreden; de huidige lei ders dus. Het lijkt een- onmogelijke zaak voor deze Tilburgers om gun stig resultaat te boeken. Ook DOSKO zal zich niet al te veel illusies maken over de uitslag bij DHC in Delft. Hoewel, als men de sprekende over winning van jongstleden zondag tegen Longa in aanmerking neemt, lijkt succes allerminst uitgesloten. Baronie heeft het Leidse UVS te gast. De Bredase groenwitten hebben bij Xerxes nogal onfortuinlijk ge speeld. Men durft aannemen, dat con tra UVS revanche voor deze negatie ve uitschieter wordt genomen. Jw schoonheidsbehandeling thuis! De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren met gesloten deu ren geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van C. A. M. D., musicus en agent in textiel waren, wonende te Tilburg. D. was in hoger beroep door het greechtshof te 's-Her- togenbosch veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf wegens het verzame len van gegevens, die in het belang van de staat geheim moeten blijven. De Hoge Raad zal op 16 december a.s. arrest wüzen. EREDIVISIE DWS/A - ADO (3) Sparta - NAC (1).. Fortuna '54 - Rapid JC (3) Elinkwijk - NOAD <3) Willem II - DOS (2) Ajax - Blauw Wit (1).. VVV - SC Enschede (1) Schev. Holl. Sport - Feijenoord (2) PSV - MW (1) EERSTE DIVISIE A DFC - Helmond (3)..— Wageningen - Volendam (2) Graafschap-Leeuwarden (2) Haarlem - ZFC (2).. Limburgia - BW (3) SW - Eindhoven (1).. Alkmaar - AGOW (1) Fortuna VI. - VSV (1)..— EERSTE DIVISIE B Stormvogels - Heracles (1).. Excelsior - Herm. DVS (3).. KFC - RCH (1)..— Róda Sport - Sittardia (2).. RBC - Vitesse (1) Helmondia - GVAV (2)..— TWEEDE DIVISIE A Longa - Hilversum (2) DHC - DOSKO (3)..— Velox - EDO <1) Zeist - De Valk (2) Baronie - UVS (1)..— 't Gooi - Xerxes (3) ONA - EBOH (3) TWEEDE DIVISIE B Oldenzaal - Rheden (3) Velocitas - PEC (2).. Ensch. Boys - Veendam (3).. Be Quick - NEC (1)..— Zwolse Boys - Go Ahead (2) Tubantia - Zwartemeer (1) Oosterparkers - Heerenveen (2) (Advertentie) 8.35 per luxe fles De oude firma van Berbiconi te Rome heeft een drukke tijd voor zich nu de 23 nieu we kardinalen van de rode kardinaalshoed voorzien moeten wor den. De firma, de oudste en bekendste speciaal zaak in kerkelijke kle dingstukken, werd op gericht in 1825 en heeft sindsdien de plaatselij ke geestelijkheid van de r.-k. kerk van kleding voorzien. De firma is eigen dom van Fernando Ber biconi, een regelrechte afstammeling van de oprichter, en wordt ge dreven door zeven per sonen, allen lid van de familie. Er zijn vijf verschil lende soorten kardi naalshoeden, gemaakt in twee kleuren: rood en zwart. De symbolische „rode hoed" is een breedge rande platte scharlaken hoed met twee trossen van 15 kwasten. Zij worden door de paus persoonlijk uitge reikt tijdens een plech tigheid die doorgaans wordt gehouden op de middag voorafgaande aan de dag van het openbaar consistorie. Dezelfde rode hoed wordt de gehele plech tigheid door gebruikt. Later op de dag krij gen de. kardinalen hun eigen rode hoed, die geplaatst wordt in zjjn parochiekerk als een symbool van zijn ambt. Wanneer de kardina len de zaal verlaten na dat hen de symbolische hoed door de H. Vader op het hoofd is ge plaatst, reikt de assis tent-meester van de pontificale kleren, hun ieder een scharlaken schedelkap. De kardinalen dragen voorts twee andere hoe den van bever of vilt, een rode en een zwarte, en een scharlaken „bi- retta". Tiara Handwerkslieden in Bergamo, het geboorte- diocees van paus Jo annes XX1H, zijn be gonnen te werken aan de tiara, die de burger lijke overheid van dit gebied als geschenk van bet bisdom heeft aan geboden. De paus heeft verzocht er de lelies en de roos van de heilige Rita in te verwerken.

de Stem | 1958 | | pagina 7