Provinciale begroting sluit t SINT MAARTENSDIJK Centrum van het nieuwe Tholen elfde Hulst Geen aandeel meer geraamd in tekort W.-Schelde-dienst Nog altijd zorgen om Schouwse waterleiding Kgenda Z.H. PAUS PIUS XII j >infraphil< Een van de vijf Zeeuwse ontwikkelingskernen Slajgbïa3 £3 c^ïcttt H.K. Michaelis te Bruinisse wordt Goese burgemeester Het verkeer P. v. d. A. op oorlogspad DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 NOVEMBER 1938 .S. en Kamer [oophandel ^andaag \orgen Door het oog van een naald Lips Drunen giet grootste schroef leken, vnd.; eervolle ver- I. Veeken, vnd. Kampioen tens. Hulst. en kalfkoeien met volle |l J, Pieters, Sint Jansteen; TH. Pica vet, Hulst-W estdor- f kalfkoeien met 2 t.m. 6 J 1 E. en H. Picavet vnd. liet 2 tanden1 B. Plas- 12 E. en H. Picavet, vnd.; Telaer, Sint Jansteen. Kalf- J 4 en meer tanden: 1 L. |nd.; 2 en 3 E. en H. Pi- - 2 tanden:: 1 C. v. Duijse. Iers, Sint Jansteen. 1-jarige ft 2 R. Plasschaert. vnd.; 3 Jvet, vnd.; 3 E. en H. Pi- lïraskalverenla B. Plas- lib E. en H. Picavet, vnd.; l»lassohaert, vnd.- 3a E. en lid.; 3b B. Plasschaert vnd. 1 met 2 of meer tanden: Plasschaert, vnd. Stieren 1: 1 B. Plasschaert, vnd.; J?rs, vnd. Kampioen in deze ld L. van Dorselaer, vnd. In met 4 of meer tanden: leek, Sint Jansteen; 2b F. IPieters, vnd.; eervolle ver- I Moor, Sint Jansteen. Vet- liden: 1 C. van Duijse, Sint Ipieters, vnd. Ossen zon- |a B. Plasschaert, vnd.; lb vnd. 2a gebr. v.d. Veeken. Ib fa. van Wijck, Sluiskil; Ise, vnd. Ossen met 2 taa iste rs, Sint Jansteen; 2 D. li; 3 G. Pieters, vnd. Vet II t.m. 6 tanden: 1 L. van I 2 en 3 C. de Moor, vnd. Inet volle tanden: 1 L. van 13 C. v.d. Veeeken, Hon- Llén met tanden; 1 J. Bo- Bijk. Dikbillen zonder tan- jasschaert, vnd.; 2 L. van Kampioen werd G. Ruijm- bsteen. fct varken: P. van Duijse, leste vleesvarken; D. Geen- Ie beste toom, biggen van IksJoh. Pieters, Sint Jan- ensen, vnd.;' 3 A. Swets, kantal paarden van 1 eig.: Suist. Het grootste aantal j eig. E. en H. Picavet, le. Het grootst aantal var- lig.: Hyp. Vergauwen, St. In van 3 stuks vetvee van laar: 1 L. van Dorselaer, In 3 stuks fokvee van de- P; C. Boënne, Graauw. hen kregen een prachtige I lauwerkrans, terwijl de rinnaars naast een geld- medaille kregen aange- Prov. Staten, de heer |ot (P.v.d.A.) heeft aan A/an Ged. Staten de vol- ln gesteld: Hebben Ged. ft genomen van de mede- 1 het lid van hun college, l:r, in een vergadering te loktober 1958, zoals deze lin gepubliceerd, alsmede lies daarop van de beide ■koophandel in Zeeland lid. Staten mededelen of In van het lid van hun fcikötter, juist zijn en of Indpunt van hun college d: Geintjes met geesten, a.l. Electro: Sergeant Zack Alhambra: Jacht zondei Ij. Luxor: Als de heide Ledel 7.45 uur: Tussen- Ichen, 14 j. |sI1 oiympia 8 uur; The Luxor 8 uur: Haaien en 18 j. Iscoopgebouw 8 uur: Prof. r Ledel 7.30 uur: Toneel- I „Gelukkige jaren", door van Brugge. |nd: My man Godfrey. Electro: Die golden n. met enig voorb. Luxor: Als de heide Ned. Schouwburg 7.30 uur: In de prov. begroting-1959 klinkt een wat optimistischer toon door. In tegenstelling met die van de meeste gemeenten sluit zij dan ook en wel op een bedrag van 9.880.360 met een post onvoorzien van 48.000. Vorig jaar waren deze bedragen resp. 9.548.635 en 108.000. GS. brengen in herinnering dat voor 1958 op de post voor onvoorzie ne uitgaven 2.2 pet. of 84.250.- van de geraamde uitkering uit het pro vinciefonds in het kader der beste dingsbeperking is gereserveerd ge worden. De voortgaande uitzetting van het provinciale budget maakt zulks voor het komende jaar onmoge lijk. (In tegenstelling tot vorig jaar is thans door de Regering niet op een dergelijke maatregel aangedrongen.) Te meer wijl ditmaal 32.000.- min der moet worden geraamd ter zake van de uitkering uit het provincie fonds. Beide factoren tezamen zijn te vens oorzaak geworden, dat de som van 100.000.-, vorig jaar nog symbo lisch geraamd als aandeel in het te kort van de veren over de Wester- Schelde, thans niet meer kon worden uitgetrokken. De wil om als exploi- tante dezer veren een redelijk aan deel in de tekorten daarvan te dragen is echter onverlet. Evenwel is van meet af aan gesteld, dat het brengen van een aandeel dezer lasten bij de provincie moet nopen tot het wijzigen van de middelenverdeling tussen het rijk en de provincie. In wezen toch is de ten aanzien dezer veren bestaande geldelijke positie een onderdeel van de financiële verhouding tussen het Rijk en de provincie. De uitkering uit het provinciefonds wordt voor '59 geraamd op 3-794.000 maar G.S. wijzen, in verband met er varing in het verleden op de con junctuurgevoeligheid van die post. Naar het zich laat aanzien zal ook gedurende het komende begrotings jaar de kapitaalvoorziening der pro vincie moeilijkheden met zich bren gen. In tegenstelling tot 1958 zal het rijk tot een zeer belangrijk bedrag kapitaal moeten aantrekken. Daarne vens zal ook ten behoeve van de ge meenten in belangrijke mate een be roep op de kapitaalmarkt moeten worden gedaan. Hiervoren is er reeds op gewezen, dat Ged. Staten sedert het ontstaan dezer moeilijkheden elke kans hebben benut tot het aantrekken van vaste financieringsmiddelen. Zij kunnen slechts hopen, dat in de loop van het komende begrotingsjaar op nieuw dergelijke mogelijkheden zul len ontstaan. Voldoening Het stemt tot voldoening, aldus G. S., dat nu voor het eerst een algeme ne stijging van de lasten voor het personeel der provincie zal worden opgevangen door een verhoging van het aandeel van het provinciefonds in de opbrengst van rijksbelastingen. In hoeverre deze opvanging volledig' zal zijn, kan pas worden beoordeeld na het verschijnen van het aangekon digde wetsontwerp. Bij het opstellen van het ontwerp der begroting voor 1959 kon uiteraard met het vorenstaande nog geen reke ning worden gehouden. Probleemgebied In hun toelichting op de begroting bezien G.S. ook de mindere gunstige toestand voor Zeeland wegens afne ming van de werkgelegenheid en de daaruit voortvloeiende te geringe aanwas der bevolking. Gezien het verklaren door de mi nister van Zeeland tot probleemge bied, hebben, mede vanwege de ver spreide ligging, G.S. de vrijheid ge vonden de minister op diens verzoek te adviseren vijf te stimuleren kernen aan te wijzen. Daarbij is er van uit gegaan, dat met name de Kanaalzone en het Sloeplan overeenkomstig het hiervoren gestipuleerde deel uitma ken van het z.g. Westen en als zoda nig in hun economische ontwikkeling zullen worden gestimuleerd. Na am pele overweging en gebonden aan de wens der Regering tot beperking van het aantal zijn inmiddels de volgende kernen geadviseerd: Hulst, Breskens, Goes, St. Maartensdijk en Zierikzee. Zoals reeds bij vorige begrotingen is medegedeeld, hebben Gedeputeer de Staten in de verlopen jaren onver poosd getracht het klimaat voor be houd. uitbreiding en vestiging van bedrijven in Zeeland te verbeteren. Andere aspecten Op het terrein van het onderwijs is in alle facetten daarvan de achter stand, ten opzichte van overig Ne derland nog voor de tweede wereld oorlog bestaande, in belangrijke mate ingelopen. De werkgelegenheid in bedrijven met 10 en meer werknemers, exclu sief de bouwnijverheid en de nutsbe drijven van de overheid, is in de jongste tijd toegenomen met gemid deld 200 personen per jaar. Op het gebied van het verkeer en vervoer zijn verbeteringen verkregen, zowel met betrekking tot de wachttij den bij de Zeeuwse veren als ter za ke van het uitvoeren van de wegen plannen. Wat dit laatste betreft moge overigens verwezen worden naar de hierachter afgedrukte afzonderlijke nota. Mede dank zij de daartoe door de Staten genomen besluiten begint te kening te komen in de z.g. onrenda bele drinkwater- en elektriciteitsvoor ziening. Ten aanzien van de toewijzing van woningbouwvolume, in het bijzonder ten behoeve van de bouw van woning wetwoningen, is echter tot dusverre niet bereikt wat gewenst en nodig is, om Zeeland in staat te stellen een evenredig aandeel te leveren in de noodzakelijke verdere economische ontwikkeling. Bootdiensten Zeer binnenkort zullen Ged. Staten in staat zijn de bouw van een tweede veerboot van het type Prinses Bea trix" op te dragen. In overleg met de minister van Verkeer en Water staat zijn daartoe aanbiedingen ge vraagd van een viertal werven, waar toe op uitdrukkelijk verlangen hun nerzijds de Kon. Mij. ,,de Schelde" te Vlissingen behoort. Opdracht is verleend tot het bestek- klaarmaken van de werken voor de bouw van een veerhaven aan de oost kust van Noord-Beveland. Sonderin gen ten behoeve van deze werken hebben plaats gevonden. In de loop van 1959 zal tot aanbesteding der- werken kunnen worden overgegaan. Opdracht is gegeven de bouw van aanlegplaatsen voor koplading, zowel in de veerhaven ,,de Val" als in de toekomstige haven onder Kats verder in studie te nemen. De in verband hiermede en met de dammen van het drie-eilandenplan noodzakelijke weg verbindingen zijn tevens in ^en gevor derd stadium van voorbereiding. Het in de vaart houden van het mo torschip „Zandkreek" op de lijn Zie- rikzee-Katse Veer is zeer kostbaar. Gedurende de eerste 10 maanden van 1958 zijn daarmede 1615 auto's ver voerd. De vraag rijst of dit schip al daar moet blijven varen. Een ander schip, dat naast het dienstschip gere geld op de lijn kan varen, ontbreekt- Oeververbinding Terzake van de vaste oeververbin ding met Zeeuwsch-Vlaanderen is nog nader contact opgenomen mei de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat. Door afwezigheid van Zijne Exc. kon er geen bespreking plaats vinden. Een bespreking met de minister ad interim werd zowel hiervoor, als voor een nadere be spreking van de tarieven voor de ve ren over de Wester-Schelde, minder wenselijk geacht. Naar het zich laat aanzien zal binnenkort omtrent beide onderwerpen een bespreking met de thans aan het bewind zijnde minister kunnen plaats vinden. De bouw van het provinciehuis vor dert. Naar het zich laat aanzien, zal dit in het voorjaar van 1960 kunnen worden betrokken. Gedeputeerde Sta ten hebben aangedrongen op een spoedig aanvangen van het uitvoeren der plannen voor de bouw van lokalen voor de afdelingsvergaderingen der Staten en de verder in de plannen daartoe opgenomen vertrekken. Over de landaanwinning in de W.- Schelde kunnen G.S. niets naders meedelen; terzake van de visserij zeggen zij nog dat de visserijschool te Vlissingen geopend is met reeds dadelijk 20 leerlingen, afkomstig uit meerdere visserijcentra. De verdere aanpassing van de Zeeuwse visserij aan de veranderende omstandigheden blijft de aandacht van Gedeputeerde Staten vergen. Tenslotte melden wij nog dat het geraamd batig slot van de gewone dienst der provincie in 1957 bedraagt 249-705. Uit het kwartaalverslag- van de n.v. Waterleiding-mij. Schouwen-Duiveland blijkt dat alle zorgen nog niet ver dwenen zijn. Uit het lang verwachte en nu binnengekomen investerings rapport is vastgelegd de tot 1985 ver wachte ontwikkeling van het bedrijf. De geraamde tekorten rente en afschrijving inbegrepen zijn f 185.000 per jaar bij gemiddelde wateropbreng sten van f 436.000. Over de vorm van dekking der tekorten moet nog onder handeld worden. In totaal kan aan uitkeringen voor watersnoodschade op ruim één miljoen gulden worden gerekend. Spoedige uitkering van het restant kan worden tegemoet gezien. Mede om deze reden worden geen directe liquiditeitsmoei lijkheden verwacht. Op de aandeelhoudersvergadering van 25 september is besloten om een boekhoudmachine en een elektrische adresseerinstallatie aan te schaffen. Ook gaat men plannen uitwerken voor een modern tariefstelsel, dat meer re kening houdt met de werkelijke be hoefte en afname der verbruikers. Hiertoe werd begonnen met inven tarisatie van de waterleidinginstalla ties in de woningen. Tegen het einde van het derde kwartaal kon gezegd worden dat op Schouwen-Duiveland de ontoelaatbare toestand van te lage druk was opge heven. De gemeente Serooskerke was de laatste waar de druk werd opgevoerd. j De belangstelling voor de plaat op het formaat 25 x 32 cm 4 is dermate groot, dat ook de tweede oplage weer groten- J deels is uitverkocht 4 J Haast U dus om alsnog in het bezit te komen van een J J exemplaar van deze buitengewoon fraaie afbeelding, op f 0 hoogglanzend kunstdrukpapier. J Levert Uw bestelling omgaand in bij de kantoren of de J 1 agenten van het Dagblad De Stem. 4 1 J Prijs f 0,65, verpakt in gekartonneerde enveloppe (bij voor- J 0 uitbetaling te voldoen). 4 i 1 4 BMar aBP- i BH N^HiHi i I 1.1/ Nj 4 YP' - Ji 4 4 v" Gaarne zal ik ontvangen: J exemplaren „Plaat Z.H. Paus Pius KIP" J w» gekartonneerde enveloppe a f 0,65 per stuk. t i (naam) t i i (straat) (plaats) J Hier werden de verroeste gietijzeren leidingen in het dorp vervangen, ter wijl een toevoerleiding werd gelegd in het kader van de Delingsdijkwer ken. Op kosten van Rijkswaterstaat wordt voor deze werken o.a. vijf kilo meter nog in prima staat zijnde asbest- eementen leiding omgelegd. Daar dit met voorrang moest gebeuren onder vond de aansluiting van boerderijen vertraging. Doordat de zomermaanden geen noemenswaardige hitte of droogte perioden brachten, kon over het alge meen aan de vraag naar water wor den voldaan. Over de druk werden maar weinig klachten vernomen. Toch moet de druk des nachts altijd nog aanzienlijk verlaagd worden om de reservoirs bij Zierikzee te kunnen vullen. De bestaande aanvoerleiding via Renesse en Brouwershaven wordt zodoende tot aan de grens van zijn capaciteit belast. Elke buisbreuk of storing aan de opjaagpompen kan de gehele watervoorziening in gevaar brengen. Aan de minister van Bin nenlandse Zaken is in dit verband gevraagd krediet toe te staan, om de tweede transportleiding langs de in middels praktisch gereedgekomen provincialeweg naar Haamstede te kunnen aanleggen. Naast zekerheid zal deze leiding een grote stroom- besparing geven. (Advertentie) Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheld.... vN PHILIPS 21>.75 Type 7529 f 37.50 Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphll" beter Dank zij een enorme rookontwik keling, waardoor de hotelier werd gealarmeerd, is een 36-jarige zee man in een Amsterdams hotel ont komen aan de verbrandingsdood. In zijn hotelkamer aan de Martelaars gracht was de zeeman onder in vloed van drank al rokend op zijn bed in slaap gevallen. Toen de hotelhouder later rooklucht waar nam en de gesloten kamerdeur for ceerde, trof hij in de kamer, die vol rook stond, de zeeman aan op de reeds gedeeltelijk brandende ma tras. Met een paar emmers water kon de brand geblust worden. (Advertentie) Wat dacht je van een Ibis, Lekkerman f Best jongen! De boterham was goed belegd en die Ibis shag is prima. Welke shag je ook rookt -Virginia, Half Zware of American -'t is altijd Dobbelmann... J V lekker man! 7" i «- In cellofaan verpakt (Van een onzer redacteuren) Vijf ontwikkelingskernen wil het provinciaal bestuur Zeeland geven. Jhr. mr A. F. C. de Ca- sembroot, de commissaris van de Koningin wil de kernen (nog) niet ronduit noemen. Maar het is voor iedereen duidelijk welke worden bedoeld. Voor oost- Zeeuwsch-Vlaanderen het Land van Hulst. Niet de stad, want het grondgebied van Hulst is te klein. Voor west-Zeeuwsch- Vlaanderen Breskens, gunstig gelegen, mede versterkt door de aanwezigheid van Oostburg op de achtergrond. Voor Zuid- en Noord-Beveland Goes. Het cen trale karakter voor deze ge meente wordt groter door het gereed komen van het Drie- Eilandenplan. Voor Schouwen- Duiveland, Zierikzee, want het provinciaal bestuur moet in eilanden denken. Voor het eiland Tholen ten slotte Sint Maartensdijk. Heeft Sint Maartensdijk kans op een werkelijke ontwikke ling Er bestaan problemen op het eiland Tholen. Geen wereldom vattende problemen. Maar dage lijks pendelen enkele honderden arbeiders naar het havengebied Rotterdam. Het zijn meestal on geschoolde arbeiders. Op de boer derijen is geen plaats meer voor hen. De landbouw op het eiland is erg sterk gemechaniseerd. Door uitvoering van het geweldige ruil verkavelingsplan wordt zij nog eens krachtig gerationaliseerd. Straks zullen er op de boerenbe drijven nog minder arbeidsplaat sen zijn. En straks over enkele jaren houdt ook het ruilverka- velingswerk op, waardoor op nieuw enige honderden arbeids krachten vrijkomen waarvan het grootste gedeelte Tholenaren. De arbeidsmarkt krijgt een nog somberder kleur, omdat er nog altijd een vraagteken staat achter het werk in de visserij. Vooruit gang zit er in de visserij niet. Achteruitgang lijkt veel meer waarschijnlijk. Resumerend: Tholen zoekt voor zijn toekomst enkele honderden arbeidsplaatsen. Het provinciaal bestuur wil Sint-Maartensdijk in schakelen om die enkele honder den arbeidsplaatsen te winnen. Wat is echter Sint-Maartensdijk en wat is Tholen? Verdwijnende haven Het scheppen van een ontwik kelingskern wordt tegenwoordig vaak in één adem genoemd met het aanleggen van een nieuwe haven. Wie over ontwikkeling spreekt, spreekt over een haven. In Sint-Maartensdijk is dat (ge lukkig) niet zo. Juist in de perio de, dat er over deze ontwikke lingskern wordt gesproken ver dwijnt de haven. Door het af sluiten van „De Pluimpot" gaat de haven van Sint-Maartensdijk verloren, verderop ook de haven van Scherpenisse. Ook Stavenis- se's haven bestaat niet lang meer, maar Sint-Annaland, helemaal in het noorden van het eiland, krijgt een nieuwe haven. Waarom nu ook niet daar de nieuwe ontwikkelingskern gelegd? Het provinciaal bestuur ziet het goed. Een Thoolse haven kan al leen maar betekenis hebben voor de aan- en afvoer van landbouw- produkten. Het doet er weinig toe of die produkten in het noorden of in het zuiden van het eiland aankomen. Omdat in Sint-Anna land pakhuizen staan, is die keuze verantwoord. Maar even verantwoord is het toch Sint-Annaland te passeren voor ontwikkelingskern. Op het eerste oog lijkt Sint-Maartensdijk al evenmin centraal gelegen. Vól gens de landkaart ligt het inder daad niet centraal, maar toch is deze gemeente hét centrum. Een confectie-atelier, een uieninlegge- rij. een veiling vormen de be scheiden industriële aanzet. Een lagere technische school is het vertrekpunt voor de geschoolde arbeider. Meer dan welke andere gemeente van het eiland bezit Sint-Maartensdijk de voorwaarde om de enkele honderden arbeids plaatsen te creëren. Of het hier inderdaad in zal slagen? Oriëntatie op Brabant Drs. M. C. Verburg, die direc teur is van het Economisch Tech nologisch Instituut Zeeland, stelt nadrukkelijk vast, dat de taak van Sint-Maartensdijk uiteraard be scheiden is. Het kan hoogstens igaan om enkele honderden ar beidsplaatsen. Worden die bereikt dan voltrekt zich reeds een klein wonder, want en het is een zeer reële vraag wie gaat er Door de afsluiting van „De Pluimpot" verdwijnt het ha- ventje van Sint Maartensdijk. Onze fotograaf legde het ha- ventje vast. Hij is niet de enige, die dit doet. Op de gemeente- huizen van Stavenisse, Scher- penisse en Sint Maartensdijk i hangen reeds schilderijen (van Leen Molendijk uit Arnhem), j van verdwijnende Thoolse ha- ventjes. als industrieel op het eiland Tho len zitten? Veel kans is er voor Sint-Maar tensdijk dus niet en dat kan niet verwonderlijk heten. Het gaat in west-Brabant, dat zoveel gunsti ger ligt en dat zoveel betere per spectieven heeft tot nu toe slechts zeer bescheiden met de ontwikke ling. Als het in west-Brabant niet gaat, zal het dan op Tholen wel gaan? Tholen en Bergen op Zoom weet daar alles van is op de eerste plaats aangewezen op Bra bant. Tholen kijkt straks zo maar in het nieuwe Bergse havengebied. Dat gebied zal de oplossing moe ten brengen voor de eilandproble men die. nogmaals, niet zo erg groot zijn. Dat Sint-Maartensdijk intussen verder bouwt aan zijn verfraaiing en het doet dat onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense smaakvol is een andere zaak! ]~)E bisschoppen van Nederland hebben een ernstig vermaan la ten horen met betrekking tot de verkeersveiligheid en de verkeers gevaren. Hun brief bevat tal van uitspraken, die in ieders gedachten moesten vastgehaakt blijven. Om er een paar te herhalen: Voorschriften zijn niet alleen maar technische verkeersregels, maar een nadere omschrijving van de gewe tensopdracht het leven en de gaaf heid van het lichaam te beschermen zowel van anderen als van zichzelf. Het rijbewijs waarborgt niet, dat de bezitter zich ook innerlijk ver antwoord acht voor het leven en de veiligheid van zichzelf en van zijn medemens. De beste bestuurder is niet slechts hij, die over een snel reactievermo gen beschikt, maar veeleer iemand, wiens sociaal gevoel in die mate is gerijpt, dat hij beseft op de weg niet slechts met motoren, maar met medemensen te doen te hebben. De hele brief verdient het trou wens, dat hij herlezen en bestudeerd wordt. Er zijn mensenlevens mee gemoeid. LJOE groot de verwarring in de socialistische gelederen wel is, kan blijken uit het feit, dat men moeilijkheden is gaan maken over een simpel en logisch wetsontwerp. Bij de laatste grondwetsherziening was de bepaling geschrapt, dat de dienstplichtigen niet zonder hun toestemming naar de overzeese rijksdelen kunnen worden gezon den. Ten departemente van Defensie had men verzuimd de Dienstplicht wet in overeenstemming met deze grondwetswijziging te brengen. Dit kwam aan het licht, toen de rege ring plannen maakte, om 400 dienst plichtigen naar Nieuw-Guinea te zenden, om daar de luchtverdedi ging te versterken. Dit met het oog op bepaalde dreigementen van In donesische zijde. Er is toen een ont- werpje ingediend, om deze plooi in de Dienstplichtwet glad te strijken. In haar behoefte aan oppositie i schijnt nu de PvdA-fractie tegen dit ontwerpje plotseling bezwaar gemaakt te hebben. Ze hangt er de hele kwestie Nieuw-Guinea aan op en daar wil ze dan eerst wel eens een debat in vol ornaat over laten voeren. Een wonderlijk verlangen, want ieder weet. dat juist Nieuw- Guinea een der grote wrijfpunten binnen de PvdA zelve is. Zou men echter een formule gevonden heb ben, die naar buiten de schijn van eenheid kan uitdragen? In ieder geval: in Indonesië spitst men al weer de oren. De Nederlanders zul len nog wel eens overstag gaan. zo hoopt men. De PvdA keert zich te gen de regeringspolitiek Er verluidt nu, dat de regering een „oplossing" voor de plotseling opgeworpen moeilijkheid ziet in het opzij schuiven van het Dienstplicht- ontwerpje. Het zou zo urgent niet meer zijn, omdat Soekarno immers braaf heeft verklaard, dat Indo nesië toch nooit geweld zal gebrui kenHet dunkt ons maar een kwalijke uitweg uit de moeilijkheid, dit terugwijken voor een PvdA-gril. Waarom stelt men haar niet voor de volle verantwoordelijkheid van haar houding? Het tijdstip om poli tieke brokken te maken is juist voor haar zeer ongunstig. We geloven nog altijd, dat ze daarvoor zal terug schrikken. Lips N.V. te Drunen heeft een order ontvangen van de Tide Water Asso ciated Oil Comp. te San Francisco, (Verenigde Staten) voor een schroef van 36.9 ton in Cunial (dit is een ko per, nikkel en aluminium-legering). Deze schroef is bestemd voor een tur binetanker van 71.600 ton, die te Duin kerken bij de Ateliers et Chantiers de France wordt gebouwd. De schroef kan worden beschouwd als een dei- grootste schroeven, die ooit voor de wereldscheepvaart zijn gegoten. De diameter van de schroef zal 7,5 meter bedragen en het gietgewicht circa 50 ton. De schroef heeft vijf bladen. De facricage zal voor de produktieleiding niet zonder problemen kunnen ge schieden. Er zullen o.a. doorgangen moeten worden verbreed, de hijs hoogte der kranen zal verhoogd moe ten worden en bovendien zal een mo gelijkheid moeten worden geschapen dat tegelijk met twee kranen kan wor den gehesen. Bij kon. besluit van 18 november is met ingang van 1 december a.s. benoemd tot burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaelis, thans burge meester te Bruinisse. De heer Michaelis werd 2 juli 1920 te Arnhem geboren. Hij is gehuwd en heeft 2 kinderen; behoort tot de Ned. Herv. Kerk; zijn politieke richting is C.H.TJ. De nieuwe burgemeester was destijds ambtenaar ter secretarie te Noordwijk en naderhand ambtenaar ter prov. Griffie, prov. Zeeland. Sedert 14 oktober 1951 is de heer Michaelis burgemeester te Bruinisse. een daadkrachtig Reeds lang werd in verband met de langdurige burge meesters-vacature te Goes bijna een half jaar de naam van bur gemeester Micha elis genoemd en zoals vaak kreeg de ,,vox papuli" gelijk. De nieuwbenoem de burgervader der Ganzenstad staat op Schouwen-Dui veland bekend als man en kwam vooral in de periode van de waters nood en zijn gevolgen naar voren. De heer Michaelis heeft in ruim 40 com missies en verenigingen zitting. Zio is hij bestuurslid van de Zevibel en momenteel tijdelijk secretaris van de ze visserij-vereniging. Ook is hij voor zitter van de raad van beheer van de Waterleidingmij. Schouwen; bestuurs lid van het Rode Kruis-ziekenhuis; lid Jeugdraad herv. kerk, enz. De burgemeester was, toen de be noeming gisteren afkwam, niet thuis: hij bevond zich in Den Haag. Vrij laat kwam hem dus zijn promotie ter ore. Mevrouw Michaelis vertelde ons, dat ook zij zeer verheugd was naar Goes te kunnen vertrekken, ook met het oog op de kinderen, die straks mid delbaar onderwijs nodig hebben.

de Stem | 1958 | | pagina 3