ZIJLSTRA OPTIMISTISCH VOOR VOLGEND JAAR Cerber Verdere opleving te wachten Ook verbetering van de werkgelegenheid Oefening „Carillon Nasser erkent nieuw bewind in Soedan Dronkeman stak op vijf plaatsen de zaak in brand Benelux wil impasse doorbreken Maatregelen te wachten Nederlandse straaljager neergestort Samkalden belooft meer soepelheid Tokio verbied! hoelahoepels Ionen-motor ontworpen voor de ruimtevaart Omdat hij iets tegen de boeren had Ned. schuld aan IMF afgelost DAGBLAD VOOR ZEELAND Spijtoptanten Europese handel Voorzichtigheid blijft geboden Inbraak bij Zwolse juwelier Rebellen op Cuba schieten politie mannen neer Fotojournalisten tegen opneming in bedrijf sschap Pravda over Berlijn i Weinig verandering j Abboed niet anti-westers NOODWEER IN DE VER. STATEN In Duitsland Piloot omgekomen 98e JAARGANG No. 22915 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda. Reigerstraat IS. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 19 NOV. 1958 Abonnementsprijs- f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel^no. 35) (Van onze parlementaire verslaggever) Ten opzichte van de niet-Neder- landers (spijtoptanten) in Indonesië, die maatschappelijk gezien eigenlijk in ons land' thuis horen, heeft de minister van Justitie in de Tweede Kamer een meer tegemoetkomende houding aangenomen. Hij verklaarde zich bereid om naarmate de emigra tie van hier naar de V.S. op gang komt, nieuwe repatrianten uit Indo nesië toe te laten. Eigenlijk was dit in principe een herhaling van wat de minister de vorige week al had gezegd, maar de motie die de KVP bij de replieken indiende en die mede werd onderte kend door AR, CH en WD, heeft haar uitwerking toch kennelijk niet gemist. Prof. Samkalden verklaarde zich zelfs bereid, om over de aan tallen van hen, die nu naar Neder land kunnen komen, voortdurend met de Kamer overleg te blijven plegen. De zaak wordt dus zeer nauwlettend gevolgd. Na al deze bijval vond de KVP het niet meer nodig haar motie nog in s* mming te doen brengen. De for mele overbodigheid was wel bewe zen. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Zijlstra heeft in de Tweede Kamer met de meeste nadruk verklaard dat de economische ontwikkeling in de laatste tijd weer een duidelijk stijgende lijn te zien geeft Hij zei gister avond, dat de industriële produktie in het derde kwartaal van 1958 2 pet. hoger lag dan in dezelfde periode van 1957. Dit steekt wel sterk af met de cijfers over het eerste halfjaar 1958, toen de produktie lager was dan in 1957. Professor Zijlstra kon dan ook de conclusie trekken, dat het niet nodig is de ontwikkeling extra te stimuleren. Hij zei zelfs, dat zelfbeheersing nodig is om te voorkomen, dat de kiemen van overspanning, die in 1957 de bestedingsbeperking noodzakelijk maakte, opnieuw worden ge legd. Mocht echter blijken, dat de overgang tijdelijk is geweest, dan zal de regering niet aarzelen om in te grijpen. Maar de minister vond het veel waarschijnlijker, dat 1959 een verdere ontplooiing zal geven. Het is van het grootste belang van de situatie gebruik te maken om aldus een uitgangspunt te krijgen voor de moge lijke vervulling van vele onvervulde wensen, aldus de bewindsman. Het jaar 1959 moet echter worden gezien als periode van consolidatie van het herstel Pas daarna komen er weer mogelijkheden voor b.v. verhoging van de bestedingen. j meer in Nederland invoert dan om- gekeerd. De bewindsman zei, dat dit een belangrijk argument kan z(jn bij de bespreking over de invoer van iandbouwprodukten in België. Naar aanleiding van het misluk ken van dc jongste onderhandelingen over de totstandkoming van de vrij handelszone gaf minister Zijlstra in de Tweede Kamer een zeer kri tische beschouwing over de houding van Frankrijk. Hij richtte zich daar mee ook tegen de socialistische af gevaardigde Nederhorst, die het Franse standpunt had verdedigd. De minister vond, dat reeds vele con cessies aan Frankrijk zijn gedaan. Wij willen geen vrijhandelszone tegen elke prijs, zo bevestigde prof. Zijl stra het standpunt van de KVP. Maar als dc vrijhandelszone defini tief zou mislukken, zouden ook bin nen dc EF.G de spanningen niet kun nen uitblijven. Nederland zal alles doen om de onderhandelingen weer op gang te krijgen. De Beneluxlanden hebben besloten tot een initiatief, dat de impasse bij de besprekingen over de vrijhandelszone zou kunnen doorbreken. Minister Luns heeft over dit plan getelefoneerd met zijn Belgische collega Wigny. De Benelux zou, teneinde de vrijhandels zone te redden, opnieuw het vroegere voorstel willen lanceren, om de ko mende tariefverlaging van tien pro cent, die voor de E.E.G.-landen zou gelden, ook uit te breiden tot die Europese staten, welke niet bij de Europese Economische Gemeenschap zijn aangesloten. Intussen heeft ook Frankrijk, ge schrokken van het Britse besluit de onderhandelingen op te schorten, nieuwe plannen aangekondigd. De minister legde er de nadruk op, dat hij bij zijn oordeel over de algemeen gunstige ontwikkeling van de economie uitdrukkelijk een voor behoud moest maken voor sommige streken van ons land, waar nog bij zondere problemen bestaan. Prof. Zijlstra zei verder nog: 1 De particuliere consumpties, blij - kens cijfers van de bestedings beperking, zijn niet overmatig sterk gedaald. Het gemiddelde was in 1956-'57 (periode van overbesteding) 60,2% van het nationaal produkt. In de jaren van de bestedingsbeperking (1958-'59) wordt het gemiddelde ge schat op 59,3%. 2 Er is nog geen reden om de be- stedingen op te voeren. Slechts een omvangrijke deviezenreserve geeft de mogelijkheid voor effectieve werkgelegenheidspolitiek. We moeten niet nu reeds die reserve in belang rijke mate gaan aanspreken. Dat is gelukkig ook niet direct nodig omdat er gelijk met de verbetering van de deviezenreserve ook een verbetering van de werkgelegenheid kan worden geconstateerd. De regering blijft de prijsontwik- keling met de grootste aandacht volgen. Dit geldt vooral voor de prij zen van de eerste levensbehoeften. Dc minister zei dat in de jaren 1951-'58 de lonen met meer dan 50% zijn gestegen en de index van kosten van levensonderhoud met slechts ruim 20%. A Als België de invoer bouwprodukten uit van Iand- Nederiand aan sterke restrictie bl(jft onderwer pen, zal minister Zijlstra zijn Bel gische ambtgenoot er op wijzen, dat over het geheel genomen België veel KONING Mohamed de Vijfde van Ma rokko heeft in zijn troonrede te ken nen gegeven, dat de Amerikaanse troe pen het land dienen te verlaten. IRAK heeft zijn territoriale wateren tot twaalf zeemijlen uitgebreid, daar mee Let voorbeeld volgend van enkele andere landen, zoals IJsland en com- munistisch-China. NAAR uit een blad van de Chinese ..Patriottistische Katholieken" valt op te maken, zijn er in rood-China weer een aantal onwettige bisschopswijdin gen toegediend. IN BANGKOK heeft de politie drie mannen gearresteerd, die gepoogd zou den hebben de nieuwe revolutionaire regering omver te werpen. UIT MADRID is gisteren een vlieg tuig vertrokken met aan boord het stoffelijk overschot van de plotseling overlede i filmacteur Tyrone Power. De begrafenis zal in Californië ge schieden. ARNOLD ZWEIG, een Duitse auteur, heeft dinsdag te Moskou de Leninprijs gekregen „wegens het bevorderen van de vrede onder de naties". TOKIO is aangewezen als de stad waar de organisatie van de G.A.T.T. (algemeene overeenkomst inzake ta rieven en handel), in oktober 1959 zal bijeenkomen. De politie van Tokio heeft het spelen met hoelahoepels op straat verboden, nadat zich enige onge lukken hebben voorgedaan, waarbij een meisje om het leven is gekomen en twee kinderen ernstig gewond zijn. De kinderen mogen hun hoe pels ook niet meer mee naar school nemen. Het meisje dat om het leven is gekomen, werd door een auto gegre pen toen zij zonder op te letten achter haar hoepel aan de rijweg opliep. Een jongetje is ernstig ge wond, doordat zijn hoepel aan een passerende auto bleef haken waar door hij werd meegesleurd. Een an der kind heeft dom veelvuldig hoe pelen een darmbreuk opgelopen. Door de hoelahcmdrage hebben ook veel volwassenen vooral door het forceren van de ruggegraat letsel opgelopen. In de nacht van maandag op dins dag, om half twee, hebben twee man nen de etalageruit van de juwelier en horloger H. Stutvoet, aan de Assen- dorperstraat te Zwolle, met twee bakstenen ingegooid en zich uit de voeten gemaakt met 118 gladde, gou den ringen, 48 heren-zegelringen, 72 dames-fantasieringen en een aantal horloges. De heer Stutvoet was door het la waai van de brekende ruit niet wak ker geworden, maar wel de garage houder L. J. Spaay, die tegenover hem woont. Deze sprong onmiddellijk uit bed en toen hij aan de overkant de mannen bezig zag, bonsde hij tegen het slaapkamerraam, waarna de die ven in allerijl aan de haal gingen. Zo haastig was de vlucht, dat zij 24 fan- tasie-damesringen verloren, alsmede enkele horloges. Rebellen op Cuba hebben vier po litiemannen doodgeschoten en nog acht gewond. Elf politiemannen werden neerge schoten op de stoep van een politie bureau in een buitenwijk van Havan na, toen twee zwarte auto's langs raasden, vuur van automatische wa pens uitbrakend. Een twaalfde politie man werd op enige afstand van het politiebureau gewond door de vluch tende rebellen. De politie is een razzia begonnen. Op strategische kruispunten in de hoofdstad zijn controleposten inge richt. Voor het eerst sinds vier jaar is in Oost-Berlijn een perscon ferentie gehouden. Er waren een 300 Duitse en buitenlande jour nalisten naar de conferentie ge komen, in de verwachting, dat er een verklaring over de status van Berlijn zou worden afge legd. Een woordvoerder van de Russische ambassade verklaar de, dat er een eind moest komen aan de anti-Russische propagan da! Op de persconferentie wa ren twee Russische emigranten aanwezig, die uit Amerika wa ren teruggekeerd een offi cier nu een circusartiest. Zij vertel,':,), van hun „ervaringen met de Amerikaanse geheime dienst". Foto links: de Russische gen.- maj. S. W. Wischniwski, voor zitter van het comité „voor te rugkeer naar het vaderland". Foto rechts: de twee terugge keerde emigranten: de vroegere "-fiesf W. K Hiinski (links) en de voormalige le luitenant l. W. Owtschinnikov. (Telefoto) Er is een bedrijfsschap in wording voor het fotografisch bedrijf, waarin, volgens het ontwerp van de SER, ook de fotojournalisten en het foto- bedrijf van het Algemeen Neder lands Persbureau zullen worden op genomen. De Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten en het ANP hebben hiertegen bezwaar gemaakt, omdat zij de nieuwsverstrekking door mid' del van de foto als hun eerste en belangrijkste taak zien. Ze zijn van mening, dat bij opneming in het bedrijfsschap ondeskundigen hierop minder gewenste invloed zouden gaan uitoefenen. De SER heeft de bezwaren van het ANP terzijde geschoven, maar het Persbureau heeft laten weten, dat het zijn standpunt handhaaft, te meer waar de SER juist op het bo vengenoemde en voornaamste argu ment niet is ingaan. North American Aviation heeft een ionen-motor ont worpen, welke in het bijzonder voor de ruimtevaart van belang wordt geacht. De motor is in staat met een vermogen van één pond een projectiel of ruimteschip met een gewicht van 10.000 pond voort te stuwen en wel vanaf het ogenblik, dat het projectiel niet meer onderhevig is aan de zwaarte kracht van de aarde. In de „ruimte" gekomen kan een veertje (de ionen-motor) de olifant (het ruimteschip) voortstuwen, aldus een zegsman van North American. De snelheid, waarmee het ruimteschip, eenmaal onttrokken aan de zwaartekracht, zich zou voortbewegen, is dermate beperkt, dat het projectiel zeker drie maanden nodig zou hebben om de maan te bereiken. De ionen-motor werkt als volgt: cesium, een licht blank me taal wordt zodanig verhit, dat het in gasvormige toestand verandert. Dit metaalgas stroomt in een kamer, waarin de temperatuur 1500 graden bedraagt. Door deze hoge temperatuur wordt een elektron gedwongen zich ,,los te maken" van een metaalgasmolecule, die daardoor positief geladen wordt. Een 12.000-volts stroom wordt door de positief geladen molecule gezonden met als resultaat, dat de molecule een snelheid verkrijgt van 500.000 km in het uur. Deze positieve stroom van positief geladen ionen vormt de voortstuwingskracht van de motor. De „Pravda" heeft geschreven, dat de Sovjet-Unie vastbesloten is de maatregelen die allang genomen had den moeten worden met betrekking tot Berlijn, ten uitvoer te brengen. Rusland heeft de toestemming van Engeland, Frankrijk en de V.S. niet nodig om een einde te maken aan de bezetting van Berlijn, aldus het blad. Het zegt verder, dat de Westelijke mogendheden alle juridische en mo rele rechten hebben verspeeld op be zetting van de stad. De Pravda geeft echter geen nadere bijzonderheden over de maatregelen die de Russen van plan zijn te nemen. Verwachting van het KNMI tot 1 woensdagavond, opgemaakt dins- 2 dagavond 23.15 uur: 2 2 Droog weer met overdrijvende 2 2 wolkenvelden. Overwegend ma- J tige oostelijke wind. Weinig ver- andering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind uit het oosten. Eni- ge bewolking. Mooi weer. 2 Vandaag: zon onder 16.44 uur, 2 2 maan op 13.57 uur. 2 2 Morgen: zon op 8.08 uur, maan onder 1.46 uur. Dinsdagochtend heeft de chef van de generale staf, luit.-ge neraal G. J. le Fevre de Mon ti gny het bevel gegeven voor een alarmoefening voor een deel van de landmacht. Zij heeft ten doel na te gaan. of de in vre destijd voorbereide maatregelen een juist aanvangsoptreden I waarborgen bij het uitbreken van een oorlog. Deze oefening is een vervolg op een andere oefening, welke ver leden jaar gedurende 4 dagen in november is gehouden en be vat enige elementen die deze oefening ontbeerdeeen zeer beperkte opkomst van kleiv- verlof-gangers en het doen in gaan van de oorlogstoestand or> een zeer onverwacht ogen blik. Foto: Bij de foerier werden de militairen die via de radio en door andere ijlboodschappen waren opgeroepen, opnieuw van wapens en dekens voorzien. Begin december, op een nader te bepalen datum, zal mgr. Paolo Giobbe, die door de H. Vader tof het kardina laat werd geroepen afscheid nemen als internuntius in Nederland. De Soedanese radio heeft de vor ming van een nieuw kabinet onder generaal Abboed bekendgemaakt. De generaal neemt tevens Defensie waar. Er is ook een revolutionaire Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 35-jarige fabrieks arbeider A. de M. uit Gouda te recht gestaan, de man die in de nacht van 28 op 29 juli jl. vijf bran den zou hebben gesticht in Willes- kop, Haastrecht en Gouderak. De officier van justitie eiste te gen hem ontslag van rechtsvervol ging en terbeschikkingstelling van de regering. Men sprak van een ernstig ge stoord, volkomen ontoerekenbaar man, die een gevaar vormt voor zichzelf en zijn omgeving. „Heel ernstig is het wat hier ge beurd is", zei de officier van Justi tie in zijn requisitoir. „Niet alleen loopt de schade van de drie in vlammen opgegane boerderijen en twee hooibergen in de 300.000 tot 400.000, maar er is ook groot le vensgevaar ontstaan voor de be woners. Het waren meest boeren met grote gezinnen en als ze niet gewaarschuwd waren dat er brand was, zouden er zeer zeker slacht offers gevallen zijn." Met nog één lucifer op zak, de laatste uit een doosje „veiligheids lucifers", was verdachte tenslotte aangehouden, zo bleek uit het ver hoor door de president. In de namiddag was hij al be gonnen met drinken: bier, jenever en cognac. Omstreeks middernacht was hij in Montfoort op zijn brom fiets gestapt om naar Gouda te gaan. In Willeskop stak hij de eerste hooiberg in brand. Dat hij hier de bewoners hielp met het naar buiten dragen van de inboe del, is tenslotte dc oorzaak ge weest dat hij diezelfde nacht nog door de politie kon worden aange houden. Hij viel nl. de mensen op door zijn vreemde gedrag. Toen men even later in de rich ting waarheen h(j weggereden was, weer een vuurgloed tegen de nachtelijke hemel zag, groeide het vermoeden dat men met brand stichting te doen had. Binnen een uur tijd deden zich nog drie ge vallen voor, steeds in westelijke richting. De politie is toen gaan proberen hem „voor" te komen. Bij de vijfde brand kwam men de bromfietser tegen, die aan het op gegeven signalement voldeed. Op de vraag van de president waarom hij dit nu gedaan had, antwoorde de M. dat hij dronken was, en dan kwam zijn haat tegen de boeren, die in de hongerwinter ontstaan was, boven.... Toen de president hem aan het eind van de zitting de betekenis van de eis uitlegde, zei hij hui lend: „Dat vind ik heel erg." raad van 13 man in het leven ge roepen, met Abboed als voorzitter. De raad heeft „constitutionele de creten" uitgegeven, waarbij wordt bepaald dat Soedan een democra tische republiek is, waarvan de soevereiniteit bij het volk berust. Abboed, de nieuwe „sterke man", heeft het huisarrest voor de minis ters van de oude regering opge heven. Alle politici kunnen zich weer vrij bewegen. Alleen banken, buiten landse ambassades en PTT-kanto- ren worden nog bewaakt. Gemeld wordt, dat het overal in het land rustig is. Nasser heelt het nieuwe bewind in de Soedan intussen erkend. Naar het zich laat aanzien is de regering Abboed niet anti-Westers. De vrees onder directe invloed van Moskou te komen wordt door sommigen zelfs als een der oorzaken van de coup beschouwd. De Nederlandse regering heeft gis teren aan het Internationale Mone taire Fonds 30.000.000 dollar overge maakt. Zoals bekend, had de regering op 22 september 1958 al aan het fonds 33.750.000 dollar betaald als gedeelte lijke aflossing op de Nederlandse schuld aan die instelling van 63.750.000 dollar. Thans is overeengekomen, dat van vorengenoemde 30 miljoen dollar een bedrag van 19.6 miljoen wordt gestort m goud, terwijl het restant in conver- tibele valuta wordt voldaan. Hierme de is de schuld geheel afbetaald. Een vroege, krachtige winterstorm heeft de afgelopen twee dagen tien doden geëist in de staten van het Ame rikaanse midden-westen. Op sommige plaatsen bereikte de storm de kracht van tornado's. Te Alamosa (in Colo rado) daalde de temperatuur tot 29 graden Celcius onder nul. Plaatselijk ontstonden overstromingen en werd het verkeer door zware sneeuwval ontwricht. (Advertentie) fijnste kaas uit Zwitserland Import, Fq. von Vliet Ezn, - Amsterdam Ben F 84 F „Thunderstreak" straaljager van de Nederlandse Ko ninklijke Luchtmacht, afkomstig van de vliegbasis Volkel, is gisteren in de heuvels bij Moehringen, in Duits land, neergestort. De piloot is daar bij om het leven gekomen. Twee straaljagers waren van Volkel opgestegen voor het maken van een oefenvlucht boven zuid- Duitsland. De vliegers hadden steeds door middel van hun boordradio contact met elkaar gehouden, maar in de omgeving van Donaueschin- Ê.elï, zwee8 de radio van een der toe stellen plotseling. De andere vlieger ging daarna op onderzoek uit, maar rt?oest dit zonder enig resultaat afbreken, waarna hij naar Neder land terugvloog. Eerst tegen de avond werd gemeld dat het wrak van de straaljager was gevonden. De omgekomen bestuurder is de tweede-luitenant vlieger F. A Kath- mann. Hij was 23 .jaar, ongehuwd en woonde in Wassenaar.

de Stem | 1958 | | pagina 1