f K 3URG KOMSOMOL 40 JAAR am\0K Australië en nog jong chauvinistisch s ATLAS ZWITSAL BALSEM a 95 ct R.-K. Hulsters Gemengd Koor laureaat Nu naar finale in Haarlem In Terneuzen smijt de Sint met televisietoestellen Sint-Nicolaas per boot uit Spanje naar Vlissingen Terneuzense hengelaars bespraken jaarresultaten ZWITSAPLAST strips DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 feXXX X X X X IXXXX liard t bij' VAREN LG I Het ontstaan en de eerste moeilijkheden Oppositie ZANGCONCOURS TE BREDA J. de Visser winnaar trekker op wedstrijd in Kapelle Vlassersdag te Terneuzen Belangstelling Appel-export naar West-Duitsland Het geheim van de pepernoot Oesterverzending in oktober Voordracht dijkgraaf Ooster Zwake Vertegenwoordigers poldervergadering bij een grote doos in handige stripcover (winkelprijs 30 Historie Provinciaals Foreig ner Zeeuwsch-Vlaamse jazzclub gaf bal in lerneuzen 101 Ichting FJe ter piegel ntiiur ir ere. Veertig jaar geleden, op 29 ok tober 1918, kwamen te Moskou in een onverwarmde, vochtige kazer ne 194 afgevaardigden van 120 Russische jeugdgroepen bijeen om mede te beslissen over het lot van welke tenslotte toch overgenomen zouden worden door de beter ge trainde bolsjewieken. Om van hun belangstelling voor de jeugd blijk te geven naar buiten nam het zesde partijcongres in augustus 1917 een resolutie aan, waarbij de communis ten zich voorstanders verklaarden van „actieve deelneming van de jeugd aan de economische en poli tieke strijd van de arbeidende klasse." Aangezien geen enkele Rus sische politieke partij ooit een beroep op de jeugd had gedaan werden door deze resolutie duizenden jongeren aangetrokken tot de bolsjewieken, die hen in de gelegenheid wilden stellen in deze rumoerige dagen plannen te maken voor een ge zamenlijke centnaal geleide actie. Het resultaat van een week pra ten was de oprichting van de creet uitgevaardigd waarbij de ar- K0rnST%mZZXh?™?iï?b? !mttUénVwn.art«1^dÓA^of1fê voor de communistische partij, be jonge arbeiders de gelegenheid werd stemd niet om de belangen van de geschapen universiteiten te bezoe- jeugd te verdedigen, maar om teken. Dat van deze beloften in de vechten voor het heil van de i praktijk niet veel terecht kwam bolsjewistische partij. Het Cen- 1 werd geweten aan de anarchistische trale Comité van 15 leden dattoestanden als gevolg van de burger door de 194 aanwezigen werd ge- i oorlog kozen bestond dan ook uitsluitend (n de oprichting van een centraal ,mn ae communistischp geleide jeugbeweging zag de eom- uit leaen van ae communistische munistische partij een welkom mid- partxj. 1 - - - Aan die bijeenkomst van 1918 was In februari 1919 kwamen de eerste moeilijkheden. De regering besloot toen dat 14- en 15-jarigen aan het werk moesten blijven, zij het slechts voor vier uur per dag. De Komsomol stelde, zonder overleg met de com munistische partij, voor, deze korte werkdag ook voor de oudere lieden te doen gelden. Twee maanden later vormde zich onder leiding van Wla- dimir Doenajewski te Moskou een groep binnen de Komsomol die in- vloed van de jeugd wenste in de vakverenigingen. Dit soort uitingen vin jeugdig enthousiasme overtuigde de communistische partij eryan dat het tijd werd om de touwtjes wat strakker aan te halen. In augustus 1919 gaven het cen trale comité van de Komsomol en het centrale comité van de com munistische partij een gezamen- Advertentie) Het nog pas ruim anderhalf jaar bestaande r.-k. Hulsters Gemengd Koor heeft een opmerkelijke presta tie geleverd door in het Nederlands Koorfestival, georganiseerd door de Kon. Bond van Zang- en Oratorium verenigingen in Nederland, met een hoog aantal punten een eerste prijs te behalen. Voor dit festival, waar van op zaterdag 20 december te Haarlem de finale wordt gehouden, zijn vier voorronden vastgesteld, waarvan er nu drie gehouden zijn. Het r.-k. Hulsters Gemengd Koor kwam uit in het concours te Breda. Eerder kwamen in Hilversum ca. zes eerste-prijswinnaars uit de bus, doch te Hengeio, waar eveneens een voor wedstrijd werd gehouden, behaalde geen der deelnemende koren het ver eiste aantal punten om een eerste prijs te verwerven. Dit tekent met een de zwaarte van dit koorfestival, waarvan de drie bekende musici Frans van Amelsvoort, Oscar van Hemel en Piet van Egmont als jury leden optreden. De kosten Het koor uit Hulst, onder leiding van de dirigent Jo Ivens, kwam uit in de eerste afdeling. Het behaalde aaarin 354 punten, een opmerkelijk "°°g aantal, dat overeenkomt met een gemiddelde van ruim 8Het t.-Jc. Hulsters Gemengd Koor heeft van alle tot nu toe gehouden voorron den (en slechts één volgt er nog) het hoogste aantal punten behaald en over alle andere afdelingen tezamen gerekend, op twee na het hoogste aantal. Wanneer men bedenkt dat tot nu toe al 54 koren uit geheel Neder land hebben meegedongen, dan blijkt wel dat de prestatie der Hulsterse zangers en zangeressen uitzonderlijk hoog is. De eerste-prijswinnaars zongen als verplicht nummer ,,De Raadselrid der" van Kees Kef, een zware op gave, en als vrij nummer „II est bel et bon" van Passereau. De onafhan kelijk van elkaar' opgestelde juryle den gewaagden van de voortreffelijke kwaliteiten van het koor en van de grote muzikaliteit van de dirigent. Met deze eervolle onderscheiding komt het r.-k. Hulsters Gemengd (Advertentie) Koor het recht toe deel te nemen aan de finale in Haarlem. Het enige bezwaar tegen de reis (met 70 men sen!), is de financieel niet zo gewel dige positie van het koor. Mogelij kerwijs zal overig Hulst zijn koor, dat bewezen heeft tot de beste van ons land te behoren, op een of andere manier wel in staat stellen de kosten daarvan te bestrijden. Het jonge koor komt dit alleszins toe. Vierenzestig: heren en een dame hebben in Kapelle meegedaan aan de behendigheidsivedstrijden voor tweewielige tuinbouwtrekkers met aanhangwagens. Deze wedstrijden trokken een zeer grote belangstelling en werden gehouden op het veiling terrein. Het was een bijzonder fraaie en aantrekkelijke wedstrijd, welke werd gewonnen door de heer J. de Visser uit 's-Gravenpolder. Deze kwam hier door in het bezit van de hoofdprijs voor deze wedsthijd: een nieuwe tweewielige machine voor het tuin bouwbedrijf, de zgn. Agriëtte. Met deze machine kan zeer veel werk op de bedrijven worden gedaan. Het is een nieuw fabrikaat en eerst vorige week was het eerste exemplaar uit de fabriek gekomen. Het was toen direct naar Kapelle verzonden voor de alhier gehouden show en bestemd als hoofdprijs. De waarde van deze prijs is 823.zodat de heer Visser wel een zeer goede dag had. De tweede prijs was voor de heer Chr. Daane uit 's Heer Hendrikskinderen. De heer de Visser had 61 strafpun- ten, de heer Daane 67. De verdere prijswinnaars waren: 3 A- Joosse. Kapelle; 4 S. J. Wisse, Aagtekerke; 5 M. L. Kloet, Duiven- dijke; 6 H. A. Hoogedeure, Veere; 7 J. Meulpolder, Biezelinge; 8 J. Kop- pejan Zoutelande; 9 M. Weemaes, Westdorpe; 10 K. Janse, St.. Laurens. Er was een baan op het veilingter rein aangelegd met vele hindernis sen. Vooral de opdracht om tussen een slingerweg van stenen door te rij den veroorzaakte vele strafpunten. De tegelijk in het veilinggebouw ge houden Agria-show trok eveneens honderden bezoekers. Vrijdag 28 november a.s. zal op initiatief van de contact-commissie opvoering produktiviteit te Terneuzen een Vlassersdag worden gehouden met als sprekers drs. G. Baarspul van het Eti en ir. J. Butler, inspec teur van de landbouw. De inleidingen worden gevolgd door een forum onder leiding van mr. A. Mes, lid van G.S. en voorzitter van het Eti. Besproken zullen worden de ern stige moeilijkheden voor en de mo gelijkheden van de vlasteelt. het vaderland. Een week nadat de bolsjewieken aan de macht waren gekomen erd bovendien een de- del om de rusteloze jeugd onder con trole te houden. Maar er schuilde een intensieve actie van de bolsje- ook een een gevaar in het bundelen wieken voorafgegaan om de tot dan van de krachten, toe bestaande jeugdgroeperingen te infiltreren en er de leiding van in handen te krijgen. Direct na het af treden van de Tsaar, in maart 1917, waren reeds jeugdorganisaties ont staan. In Petrograd, het bolsjewis tische centrum, was de groep ,,Werk en Licht" opgericht die de uiteinde lijke overwinning over het kapitalis me wilde overlaten aan de oudere generatie en die als taak van de jeugd zag ,,door werk en door het verzamelen van kennis de revolutie te verstevigen, omdat scheppende arbeid en het onpartijdig licht van de wetenschap altijd geweest zijn en steeds zullen blijven de enige bases van het leven, de fundamenten van de verbetering van de mens en van cultuur." (Leninskoje Pokolenije Leningrad 1923 pag. 63). De bolsjewieken kenden het gematigde programma van deze jeugdbeweging niet goedkeuren. Onder leiding van Oskar Rywkin begonnen zij „Werk en Licht" aan te vallen en reeds in juli 1917 richtten zij een eigen orga nisatie op: „Socialistisch Verbond van de Werkende Jeugd", die o.a. een zes-urige werkdag voor jeugdige arbeiders op hun programma zette. In augustus moest „Werk en Licht" de strijd staken en sloot het meren deel van de ex-leden zich aan bij het socialistisch verbond. De activiteit van de jeugd had van het begin af de belangstelling van de bolsjewistische partij. Haar poli tiek, vooral gesteund door Lenin's vrouw Kroepskaja was er een van welwillende neutraliteit, die naar men meende, de activiteit van de jeugd zou kunnen houden binnen de grenzen van de eigen organisaties, Op het ogenblik wordt in Moskou en in geheel Rus land het feit herdacht dat veertig jaar geleden de Komsomol, „het algemeen Leninistisch communistisch verbond van de jeugd" werd opgericht. In de gebruike lijke redevoeringen wordt nu het werk van de Kom somol geprezen, de belang rijke rol die de jeugd heeft gespeeld bij de opbouw van de socialistische staat wordt nogmaals onderstreept, haar aandeel bij de verspreiding van de marxistisch-leninis- tische theorieën wordt naar voren gebracht en voor de 1 zoveelste keer wordt aan de jeugd verteld dat de kapi talistische landen op het punt staan failliet te gaan en dat binnen afzienbare tijd het communisme in de gehele wereld zal zegevie ren. Een medewerker geeft hier een stuk geschiedenis van deze organisatie. lijke verklaring uit waarin werd gesteld dat de Komsomol baas was in eigen vereniging maar dat gewerkt moest worden onder con- tröle van de communistische par tij. De organen van de Komsomol werden direct ondergeschikt aan overe- mstige organen van de com che partij. Onde /as de burgeroorlog in een k stadium gekomen. De Komsomol .verd ingeschakeld om de jeugd te mobiliseren en het is onge twijfeld mede dank zij het enthousi asme waarmee de Russische jeugd ten strijde trok, dat de Bolsjewieken de macht in handen konden houden. Als de jeugd gedacht had als tegen prestatie voor haar daden ook mede zeggenschap te krijgen bij de latere opbouw van het land, dan gaf Lenin haar wel een ijskoude douche op het derde Komsoloncongres dat in okto ber 1920 werd gehouden. Had hij voor de revolutie beweerd, dat de jeugd actief moest deelnemen aan de poli tiek, nu zei hij dat de politiek hun zaak niet was maar dat hun.belang rijkste taak bestond in studeren en werken. „De plicht van de jeugd in het algemeen en van de Komsomol en andere organisaties in het bijzon der kan in één woord worden samen gevat: leer!" En hij voegde er aan toe dat de jeugd zich moest bezig houden met zulke prozaïsche aange legenheden als groentetuinen aan leggen in de voorsteden, meewerken aan de voedselvoorziening en vooral in haar vrije tijd vrijwillig zonder betaling moest werken. Het was een harde slag voor de jongere garde, die vol idealen was opgetrokken om de marxistische ideeën met de wa penen in de hand te verdedigen. Maar de genadeslag kwam toen de NEP-periode zijn intre de deed, toen het communisme werd vervangen door een men geling van staats- en privé- kapitalisme. Niet alleen bleek toen dat er van de gepropageer de ideeën voorlopig niet veel terechtkwam, de jeugd was bo vendien het eerste slachtoffer van de nieuwe situatie. Met dui zenden tegelijk werden zij wer keloos. Elke week wordt door het Produkt- schap voor Groenten en Fruit nage gaan of er wijzigingen moeten plaats hebben met betrekking tot de appel export naar West-Duitsland. In verband met de prijsontwikke ling op de appelmarkt is besloten dat met ingang van 17 november de minimummaat van de rassen Coxs I Orange Pippin en Golden Delicious met 5 mm zal worden verlaagd Coxs Orange Pippin mag nu vanaf 55 mm naar West-Duitsland worden j geëxporteerd en Golden Delicious vanaf 60 mm. Verder zijn de rassen James Grie- ve en Glorie van Holland met in- I gang van 17 november van de lijst van naar West-Duitsland te exporte ren appelrassen afgevoerd, i De tijd van de James Grieve is nu voorbij en voor de Glorie van Hol- lahd is de reële marktwaarde geko men beneden 24 cent per kg. Voor alle appels, welke naar West- Duitsland worden geëxporteerd, blijft gelden dat ze op de veilingen min stens 24 cent per kg moeten hebben opgebracht. De waarde van alle op de exportlijst voorkomende rassen ligt hier boven. Advertentie) (Advertentie) Ook dit jaar bezoekt Sint-Nicolaas (zaterdag 22 november) Terneuzen. Hij komt weer om ongeveer drie uur met de boot aan om na een rondrit door oud-Terneuzen officieel op de Markt te worden ontvangen. Hij brengt een bezoek aan het Juliana- ziekenhuis en aan het rusthuis „Scheldeoord". Aan de patiënten van het St. Elisabethziekenhuis in Sluis kil zal hij ook weer verrassingen stu- i ren. Maar deze keer zal hij Terneu zen niet verlaten na een rijtoer door nieuw-Terneuzen. Ook 's avonds blijft hij nog even om het eerste televisie- toestel aan de gelukkige winnaar uit te. reiken. I De middenstandsvereniging „Klim op" heeft een even originele als ver- i rassende reclame bedacht om win- l kelend Zeeuwsch-Vlaanderen (en waarom ook niet van de eilanden) bijna te dwingen naar Terneuzen te komen om de St.-Nicolaasgeschenken j te kopen. Op bepaalde dagen zullen Zwarte Pieten door Terneuzen trekken en pepernoten op straat gooien. In vele Traditiegetrouw zal Sint Ni- colaas ook dit jaar weer in Vlissingen zijn feestelijke in tocht houden en kan het in deze Scheldestad anders? per boot arriveren. De Goedheilig man zal zaterdag 22 november om half drie aan de Koopmanshaven bij het Bellamypark voet aan.wal zetten. Hij wordt „er gens op de Schelde" door een loods boot van het grote uit Spanje komen» de schip gehaald. Bij de Koopmans haven staat zijn schimmel reeds te het traditionele geschenk aan de burgemeester zal worden overhan digd. Men rijdt dus van de Koop manshaven over de Nieuwe Dijk, Zeil- markt, Gravestraat. Paardestraat naar de Houtkade. Na de plechtig heid op het stadhuis rijdt men over het Droogdok, de Steenen Beer, Wil- helminastraat, Zeilmarkt, Walstraat, Betje Wolffplein, Glacisstraat, Schel- destraat. Singel (tot aan Ford ga rage), Paul Krugerstraat, Badhuis straat, Betje Wolffplein, G. Busken- straat, Spuistraat, Bellamypark en Beursplein, Op het Beursplein wordt de stoet ontbonden, waarna de Sint - per auto naar de beide Vlissingse wachten en zodra de Sint m het za ziekenhuizen vertrekt voor het bezoe del zit, vangt de gebruikelijke rijtoer aan. De stoet wordt geopend door twee politie-motoren, daarna komt het mu ziekgezelschap „St. Cecilia" gevolgd door enkele Zwarte Pieten, waar schijnlijk op scooters en dan komt Sint-Nicolaas, fier te paard. Twee Zwarte Pieten op scooters, auto's met leden van het ontvangst comité en het muziekgezelschap „Ons Genoegen" sluiten de stoet. Route Van de Koopmanshaven wordt al lereerst naar het stadhuis gereden waar, op de trappen van het stadhuis (Advertentie) ken van kinderen, verpleegd. die daar worden De oesterverzending over de maand oktober 1958 was als volgt: Nederland 223.479 stuks (vorig jaar 241..898 stuks); België 2.383.530 stuks (vorig jaar 2.425.917 stuks); Enge land 170.500 stuks (vorig jaar 104.850 stuks); Duitsland 207.895 stuks (vo rig jaar 163.666 stuks)diverse lan den 99.984 stuks (vorig jaar 82.996 stuks)totaal 3.085.388 stuks (vorig jaar 3..019.327 stuks). van die pepernoten zit een zegel met „Klimop"-embleem en een cijfer vei'-1 borgen. Met zes zegels kan een wil lekeurig getal worden gevormd. De op een briefkaart geplakte zegels moeten aan de secretaris van „Klim op", de heer L. Stolk, Margrietstraat 2 worden gezonden. Ook bij aankoop van een gulden wordt een zegel ver strekt en de klanten moeten daar wèl op letten. Door de notaris werd van te vo ren een getal van zes cijfers vastge steld en zaterdag om 12 uur wordt dit op de Markt bekend gemaakt. De gene die het juiste getal heeft gera den of er het dichtste bil is, krjjgt 'savonds bezoek van St.-Nicolaas, die het gewonnen televisietoestel thuis brengt. Zeven maal Vóór het Sint-Nicolaasfeest is aan gebroken, zullen zeven televisietoe stellen aan de gelukkige winnaars worden uitgereikt. Een extra attrac tie voor de kopers is, dat wanneer zij de eerste maal geen prijs hebben, zij met alle ingezonden kaarten blij ven meedingen tot het einde toe. Men moet dus, wanneer men in het begin een kaart met zegels heeft in gezonden en de eerste maal buiten de prijs valt, niet denken, dat deze kaart nu vervallen is. Deze kaart blijft geldig. Natuurlijk is het bij deze wedstrijd ook weer zo: hoe meer kaarten met zes zegels men inzendt, hoe meer kans men heeft. Een zeer groot aantal „Klimop"- leden toonde zich enthousiast toen op een vergadering dit plan door het bestuur werd ontvouwd. Ook voor het publiek zal deze reclame-actie van de Terneuzense winkeliers een grote attractie blijken te zijn. Zoals van ouds zullen ook dit jaar vele Zeeuwsch-Vlamingen naar Terneuzen komen om te kopen. Voor zeven kopers ligt er de kans bij hun aankopen waarmee zij ande ren willen verrassen, zelf te worden verrast. En deze mogelijkheid valt niet te versmaden. U bent zo gezond als U zich voelt. En voelt U zich wel eens oververmoeid, prikkelbaar, nerveus? Doe er dan wat aan! Drink elke dag zuivere ATLAS bloed- wijn. Dan werkt U aan Uw gezondheid met 6 stimulerende medicamenten, die U in betere conditie brengen. De smaak is prima! ATLAS echte medicinale bloedwijn - een smakelijk tonicum - Alleen verkrijgbaar bij de slijter-wijnhandelaar. Prijs f 4.25 per hele fles. Voor de handel EMCOVINOS SCHIEDA Op de aanbevelingslijst voor dijk- g.aaf van het waterschap Ooster- Z.vake zijn geplaatst: 1 C. Boogaard, 2 H. C. Heijboer en 3 J. Rijk, allen landbouwer te 's Gravenpolder. Adv 'ftentiet Als vertegenwoordigers naar de vergadering van de Brede Watering van Zuid-Beveland zijn aangewezen voor de Boonepolder, de heer A. P. Wouterse te Hoedekenskerke, voor het Waterschap Ooster Zwake de heer C. Boogaard te 's Gravenpol der, voor het waterschap Middel Zwake de heren C. Boogaard en A. J. Blok, beiden te 's Gravenpolder en i voor het waterschap 's Gravenpolder de heren J. Rijk en J. Boonman, beiden te 's Gravenpolder. HET EULAN I ETIKET DE GA GARANTIE VOOR BLIJVENDE MOTECHTHEID EULAN voor motechte behandeling van wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pioniers-prestatie van BAvenj tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. VX/ luister op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag om 9.52 uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 m. De leden van de Terneuzense hen gelaarsvereniging hielden, onder voorzitterschap van de heer C. J. van de Broek in café „La Belle Vue" hun najaarsvergadering, om balans zoen. Deze balans was spoedig op- op te maken over het voorbije sei- gemaakt. De voorzitter was blij om het groeiend ledental (275) en was tevreden over de bereikte resultaten op de diverse concoursen. Vooral het hengelconeours te Tilburg was een hoogtepunt. Een reusachtige beker (de eerste korpsprijs) werd in triomf mee naar huis gevoerd en de eerste prijs was ook voor een Terneuzenaar n.l. de heer Donze, die een kapitale bromfiets won. Het hoogtepunt van de vergadering was de uitreiking van de kampioens beker 1958. Hij kwam in handen van (tijdelijk) (Van onze correspondent in Australië) Australië is in vele opzichten nog niet volgroeid. Daarvan kan men niet alleen binnen de eigen grenzen de voorbeelden vinden, doch ook ten aanzien van de buitenlandse politiek, ten gevolge waarvan óók de buitenlandse correspondent er in een vreemde positie verkeert. De Australiërs zijn nog in sterke mate in denken en doen tot binnen de grenzen van hun eigen land beperkt, hebben nog niet ontdekt dat de wereld daar niet ophoudt, doch dat gewild of ongewild zij daarbij toch betrokken zijn. Australië is nog een jong land; het is te pas en te onpas reeds ge zegd. Te pas, wanneer het betreft de binnenlandse ontwikkeling waarin het nog aan de beginperiode toe is; te onpas, ten opzichte van een te sterk chauvinisme en zich opsluiten binnen de landsbegrenzing. Men vindt in vee) opzichten nog geen vaste lijn in de buitenlandse po litiek; gedeeltelijk ook als gevolg van het vrij scherpe duel dat reeds vele jaren gaande is tussen minister president mr. Menzies en diens op ponent óók op politiek terrein dr. Evatt. Moge eerstgenoemde zich óók wat zijn politiek betreft sterk ver want voelen met de Engels-Ameri kaanse verstandhoudingen, dr. Evatt eens gelezen, dat het kardinale punt is, de geografie te verenigen met de historie. Nu behoort Australië histo risch gezien tot Europa, geografisch is het een eiland, dichtbij de kusten van Zuid-Oost Azië. Geen land kan aan zijn geschiede nis ontkomen; mogelijk voelt mr. Menzies in zijn politiek meer histo risch en dr. Evatt geografisch. In cultuur en taal liggen er hechte banden tussen Australië en Enge land; óók in economisch opzicht. Maar óók de Aziatische achtergrond vertoont zich duidelijk in dit land aan deze zijde van de wereldbol. Sinds de laatste wereldoorlog heeft Australië in de buitenlandse politiek de vleugels wijder uitgeslagen. Het vecht voor nauwer betrekkingen met departement van buitenlandse zaken in Canberra telde toenmaals slechts 28 ambtenaren; thans zijn het er 423, waarvan er 134 in buitenlandse di plomatieke diensten. Tot 1339 was Australië alleen in Londen vertegenwoordigd, in andere landen behoorde dat tot de taak van het United Kingdom en dus maakte Australië zelf in het buitenland geen indruk. Thans is Australië vertegen woordigd in elf Aziatische landen, zeven Europese en acht andere lan den ter wereld. Dit alles betekent Rusland en China. Uiteraard is dat zijn goed recht, doch de twee felle stromingen in de buitenlandse politiek veroorzaken draaikolken, waar menig Australiër, ongeschoold zwemmer in de politiek als hij is, niet uit kan komen. In een definitie omtrent de Austra lische buitenlandse politiek heb ik niet, dat Australië daardoor in de buitenlandse politiek „volgroeid" is. De 28 diplomatieke posten in de wereld zijn overigens nog zeer be perkt, indien men weet dat bijvoor beeld Zwitserland 42 posten bezet; Zweden 47 en Nederland in bijna 60 landen vertegenwoordigd is! Wie spreekt met ,,the man in the export vast gaat lopen; de toerist wordt welkom, nu men gaat zien dat hij geld in het laatje brengt, doch eigenlijk gaat het alles onwillig, stribbelt men tegen waar en zovéél men kan. Dat gebeurt door het pu bliek en door de ambtenaren. Men is Australisch doof en kortzichtig. „Foreigner" (buitenlander) bete kent in het Australisch nog altijd zo iets van: zoveelste rangs mens; een minderwaardig wezen. De „foreig ner", de buitenlander wordt hoog stens geduld; allerminst verwel komd. Hij „mag" in Australië zijn, doch attentie moet hij niet verwach ten, nog veel minder eisen. Zulk een „foreigner" is ook de cor respondent der buitenlandse pers, of hij nu die van Amerika, Japan, Ca nada, Frankrijk of Nederland verte- genwoordigt. Hij ziet hetzelfde beeld street" bemerkt als spoedig, dat de binnen en buiten de ambtelijke krin- - - - - gen; een gebrek aan hetgeen de we reld voor Australië heeft te beteke nen. De buitenlandse correspondenten in Australië behoeven niet op veel wel willendheid of medewerking van,.Can berra" noch van regerings. of amb telijke instanties in diverse staten te rekenen. Zij moeten zelf hun weg maar zoeken, Australiër eigenlijk nog steeds wat we in Nederland met „provinci aals" zouden betitelen. Dat wil zeggen, zijn denken is uitermate beperkt, meestal reikt dat niet verder dan zijn directe omge- ving. hoogstens binnen zijn lands-1 grenzen, al strekken deze zich dan I ook even ver uit als die van heel Europa! Zijn kennis omtrent buitenlandse gebeurtenissen gaat in het algemeen niet verder dan die inzake de sport. Men kan het hem niet tezeer kwa lijk nemen; hij leeft nu eenmaal op een heel groot eiland, hetwelk ech ter in wereldgebeuren allerminst on belangrijk kan worden geacht. Het maakt hem echter geen zorgen, zo lang het alles maar niet binnen zijn landsgrenzen komt. In de maandelijkse ciubbijeenkom- sten van de buitenlandse correspon denten in Sydney, waar de vijftien tot twintig vertegenwoordigers der wereldpers bijeen zijn, kan men her haaldelijk dezelfde klacht over ge brek aan contact en medewerking beluisteren. Mogelijk vindt dit mede oorzaak in de uitermate slechte ver- standhouding tussen de Australische I pers en de overheid, doch dit zou Moge dit gezegd worden ten aan- zeker geen discriminatie jegens het zien van de man in de straat, men I buitenland behoeven in te houden. kan een soortgelijke houding toch ook in sterke mate aantreffen in hogere en zelfs zeer hoge ambte lijke kringen. Men voelt zich veilig in de eigen vesting, acht het onnodig rekening te houden met hetgeen zich daarbuiten afspeelt. En indien men zulks doet, dat gebeurt dat onder de drang van financiële omstandighe den. Zo slaat men wel het oog op mogelijkheden voor handelsuitbrei dingen, nu het met de Australische Naar ik meen ligt dit sterker bin nen de sfeer als hiervoor omschre ven: een mogelijk niet „buitenlands opgegroeid" zijn van Australië en een uitermate sterk ontwikkeld chau vinisme, hetwelk dit land van andere delen der wereld afsnijdt -en niet de plaats geeft, waarop het oordelend naar zijn toekomstige ontwikkeling recht geeft. Doch: Australië is immers nog een jong land de heer J. de Fouw die met 141 pun ten de beste visser was in 1958 hoe wel men hat er over eens was dat de vis dit jaar wel op opvallende ma nier verstek had laten gaan. Het bestuur houdt altijd een afzon derlijk concours. Het was de heer E. IJsebaert die met 125 punten kam pioen was geworden en daarmee mocht de voorzitter afstand doen van de beker die in 1957 zijn eigendom was geworden. Door de firma IJsebaert (Noord straat) was daarvoor nog een extra prijs beschikbaar gesteld. Het aanstellen van controleurs die geregeld nagaan of er niet geknoeid wordt met ondermaatse vis en ver gunningen, blijkt een prima maatre gel. De leden blijken zeer sportief te zijn. Ongeregeldheden werden niet geconstateerd. Had men aanvankelijk weinig op met de Belgen, algemeen was vastgesteld dat deze vissers zich zeer sportief hebben gedragen. Er werd nog een boom opgezet over het ai of niet uitzetten van vis op ,,'t Gat van Pinte". Men werd het er over eens dat er genoeg vis „op zit" maar een beetje snoek om de ande ren op te jagen zou geen kwaad kun nen. Een week geleden bezocht het da gelijks bestuur een vergadering te Bergen op Zoom. Men voelt daar de noodzaak tot een federatie te komen van zeehengelaars. Dit gold vooral voor de prijzen die beschikbaar wor den gesteld. Over het algemeen gaat het wel maar sommige hengelaars verenigingen gooien er met de pet naar en dat moet worden voorkomen. Veel belangstelling was er in Bergen op Zoom niet en daarom zal men het binnenkort ook nog eens in Goes pro beren. De heer van de Broek meende echter dat dit moet gaan in samen werking met een officiële Nederland se bond (de A.H-B. of de C.A.H.V.). Over het puntenstelsel bij de eigen wedstrijden was men het ook niet eens. Het is niet juist dat iemand kampioen kan worden door alleen maar ondermaatse vis te vangen. En dat zit er nu wel in. Op de voor jaarsvergadering zal dat allemaal uit de netten worden gedaan.. (Advertentie) weerstand In hotel Rotterdam" te Terneuzen heeft de Zeeuwsch-Vlaamse Jazzclub een balavond gegeven, die plezierig is verlopen.. De muziek werd ver zorgd door de Sugar Foot Stompers uit Breda. De heren Remery uit Sas van Gent en H. de Klerk uit Terneu zen vertelden tussen de bedrijven door een en ander over de groei van de jazzclub, tegenover de werkwijze waarvan veel ouderen nog afwijzend blijken te staan, door een verkeerd inzicht in de ontspanningsbehoeften van de jeugd. De club telt nu onge veer honderdtwintig leden. Er ligt een ledenvergadering in het ver schiet, tijdens welke een definitief bestuur zal worden gekozen.

de Stem | 1958 | | pagina 7