ï'i Gehuwde ambtenares wandelde weer door Middelburgs raad Gemeente Vlissingen komt drie ton tekort ruim Nederland heeft strikt eigen stijl gevonden Zoveelste nieuwe start STEM-toto met f 50 ZESDAAGSE VAN GENT BEGON METVALPARTIJ VAN SCHULTE En kwam in school J. terecht meester worst smaakt dubbel zo bést Hogere uitkering uit het gemeentefonds nodig §)asi>la9 $ej5>ifctn Verwarring Tragisch Gezonde democratie DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 MeeSfei 'n TIP VAN BOOTZ Confectiefabriek en café door brand vernield Dacova komt met lente-creaties TOTO-formulier Fruitaanvoer wordt minder in Kapelle Yul Brynner vervangt Tyrone Power Afdeling Zeeland van de KNVB Drie doden bij redding van hond Feestvergadering K.A.B Heinkenszand Eindhovenaar door stroom gedood Generaal Roëll overleden Propaganda voor onderwijsloopbaan Sovjet-Unie geen vluchten met kernwapens D® kring Groningen van de KVP heeft zich bezorgd gemaakt over de zuiverheid van de beleving der democratie in het zuiden. In het hoge noorden vreest men. dat hier niet overal voldoende rekening is gehouden met de rechten der minderheden bij de wethoudersver kiezingen. Men zou kunnen antwoor den: Waar bemoeit Groningen zich mee? Doch dit zou zeker geen juist antwoord zijn. Wat in het zuiden geschiedt, kan ook zijn weerslag hebben op de verhouding tussen de katholieken en „de anderen" in het noorden. Het is verder geen excuus, als „de anderen" in dit opzicht ook wel eens zondigen. Toch moet men bij de beoordeling van plaatselijke gebeurtenissen er altijd rekening meen houden, dat de simpele regel gecompliceerd kan worden door allerlei traditionele en persoonlijke factoren. Ook is er de vraag, hoe groot een minderheid moet zijn, om recht op medebestuursschap te ver krijgen. Maar dat erkenning van de rechten der minderheden in het algemeen tot de elementaire stel regels van een gezonde democratie behoort, zal men in de KVP moeten onderschrijven. In dit opzicht past in het zuiden hier en daar stellig gewetensonderzoek. Wat gij niet wilt, dat u geschiedt.... Tegenstander van „doe het zelf" De zitting van de Middelburgse raad werd begonnen met een herden king van het overlijden van het lid, de heer Schenk, door de voorzitter. Deze wees op de kwaliteiten van hem en vroeg een minuut stilte. Terstond daarop werden de geloofsbrieven van zijn opvolger ir. G. Kramer (V.V.D), nagezien en goedgekeurd. Als lid der financiële commissie (vacature-Schenk) werd gekozen de heer C. Kammeraad (V.V.D.) De kwestie-gehuwde ambtenares kwam aan de orde bij het voorstel om mevr. M. Weberv. Wezel te be noemen tot onderwijzeres aan school J. De heer P. Adriaanssens (K.V.P.) informeerde of er maar één sollici tant was geweest, gezien de éénhoof dige voordracht. Wethouder Kögeler zei, dat er in derdaad meer liefhebbers(sters) wa ren. maar bij een vorige sollicitatie was al gebleken, dat mevr. Weber verreweg de beste was. De heer Schut (S.G.P.) zei bezwaar te hebben tegen vaste aanstelling van gehuwde vrouwen. Straks zullen mis schien jongere mensen geen werk kunnen vinden. De heren de Bruyn en Wattel (A.R.) waren van gelijke mening. Wethouder Kögeler ging toen enigszins dieper op de zaak in. Over het algemeen is hij ook tegen de ge huwde ambtenares, maar in bijzon dere omstandigheden wil hij uitzon dering. Die uitzondering is z.i. hier aanwezig. Reeds vier jaar treedt mevr. Weber als plaatsvervangster op en noch de school noch haar gezin leed er onder. Men heeft daarom morele verplichtingen ten opzichte van haar. De heer Westerhout (P.v.d.A.) vatte hierop vlam. Hij wilde hele maal geen uitzonderingen en be treurde het, dat de Kamer beslissin gen in deze aan de gemeentebesturen overliet; de regering wilde anders. Spreker vroeg een verklaring van b. en w. Raadslid contra Kamerlid Wethouder Kögeler zei alleen na- mens zichzelf te hebben 'gesproken. Overigens begreep hij niet, dat de heer Westerhout, die als raadslid steeds voor gemeentelijke autonomie was zich nu als Kamerlid er tegen uitspreekt.! De voorz. zei een verklaring niet te kunnen geven voor hij zich met de wethouders heeft beraden. Hierop werd mevr. Weber be noemd met 12 stemmen (vijf blanco). Tot onderwijzer aan de Ulo-schoo) werd de heer W. Hardon aangesteld. Voorzitter en lid der commissie werden respectievelijk de heren D. Lampe en J. v. d. Linde. Herbenoemd werden in maat schappelijke zorg" de heren mr. J. Moolenburgh, J. Hertogh en M. Ton. De raad aan de rekstok Het tweede punt, dat tot uitgebrei de discussie aanleiding gaf, was het voorstel van b. en w. om voor de ver beteringen aan en in het gymnastiek lokaal aan de Nieuwe Haven een be drag van f 16.800 uit te trekken. Wethouder Kaland zei, dat hij tegen het voorstel was. Z.i. gold het hier goed geld naar kwaad geld gooien. De school aan de Nieuwe Haven ver keert in treurige toestand en zal binnenkort wel afgebroken moeten worden. Spreker wilde zich bepalen tot een kleinere restauratie. Het uit geven van f 11.000,voor een berg ruimte is z.i. zeker niet verantwoord. Het vóór en tegen werd door heel wat leden bekeken en alles draaide om het punt: wordt de school vlug verlaten of zal zij, mèt het gymnas tieklokaal nog jaren staan. Zowel de voorzitter als wethouder Kögeler meenden, dat het laatste het geval was. Tenslotte is het gymnastieklokaal aan de Nieuwe Haven nog het beste van de drie in Middelburg. Voorts zei spreker zeker te weten, dat de school voorlopig zeker niet zal wor den afgekeurd. Wel zullen b. en w. diligent blijven om afdoende verbeteringen op dit terrein te bekomen. De heer Westerhout zei geen cent voor deze zaak te willen geven. Op lappen is niets; er moet nieuwbouw komen. De voorzitter merkte op, dat men niet zo onnozel moet zijn, om te ge loven, dat men in den Haag drie nieuwe gymnastieklokalen kan los krijgen, welke 1,5 ton per stuk kosten. Men kan toch niet jaren en jaren daarop wachten zonder iets te doen in deze. De heer Hoek (A.R.) zei, mèt de heer Kaland vóór een goedkopere op lossing te zijn. Na nog wat heen en weer gepraat werd het voorstel met 12 tegen 5 stemmen verworpen. Voorzitter: Dan zullen we nu maar hopen, dat de heer Westerhout gelijk krijgt. Restauratie gymnasium Het voorstel om f 31.000 uit te trek ken voor verbeteringen aan het ste delijk gymnasium ontlokte de heer Hoek (A.R.) de uitspraak, dat de toe stand daar niet veel beter is dan in de schoo] aan de Nieuwe Haven. Toch zou hij niet tegenstemmen. De heer Westerhout vroeg hoe het staat met de plannen voor het gym nasium, waarop de voorzitter ant woordde in de volgende vergadering met een nota te komen. Met algemene stemmen werd het voorstel aanvaard. T ransport-waterleiding Het zwaarste krediet was dat van f 42.000, hetgeen werd gevraagd voor het verleggen van de transport-wa terleiding aan de Noordweg. De financiële commissie kon zich ermee verenigen, maar vroeg waar men het geld moet halen. De voorzitter antwoordde, dat in dien G.S. hun toestemming geven, men kan aankloppen bij de Bank Ne derlandse Gemeenten. De heer Hubregtse (P.v.d.A.), vroeg wat men zou doen als G.S. geen goedkeuring gaven. Wethouder Kögeler zei, dat de pro vincie, die plotseling met een weg- omlegging kwam, moeilijk kan wei geren. De heer Adriaansens vond het wei nig elegant, dat de prov. waterstaat de gemeente voor een voldongen feit stelde. Wethouder Schorer gaf dit laatste toe. Met algemene stemmen werd het krediet verleend. Nog enkele andere voorstellen gin gen zonder discussie onder de hamer door, waarna de voorzitter meedeel de, dat de volgende vergadering op 15 december zal worden gehouden (Advertentie) Advertentie) Eva bleek reeds de mannen te kennen; Haar verleiden begon met verwennen Benut. Eva's van thans Met TIP eens Uw kans TIP laat mannen door 't vuur voor U rennen! Inz. Hr. A. K.. A dam ontving 1 £1. TIP lLfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz - A'dai beste Gelder* rookworst VLEESWAREN F ABRltK J.MEESTER NV. WIIHE Bij een felle brand, die maandag ochtend in het café De Vries en de confectiefabriek Hargers, beide aan de Schurinkdwarsweg te Enschede heeft gewoed is een schade veroorzaakt van bijna 200.000. Vermoedelijk heeft een slordig weg geworpen sigarettepeukje een prulle- mand in vlam gezet, waarna de tap kast van het café in brand vloog. Het vuur bereikte de aangrenzende con fectiefabriek via enige houten schuif deuren. De brandweei stona machteloos, de gehele confectiefabriek ging in vlam men op. Een aantal machines en een aanzienlijke voorraad textiel werden vernietigd. In het café kwam een her dershond in de vlammen om. Boven het café woonden een gezin van vier personen en vijf kostgangers. Zij werden doo - geroep en gegil van voorbijgangers en buren gewekt B. en W. van Vlissingen hebben de raad de gemeentebegroting 1959 aangeboden. De gewone dienst heeft, met het hoofdstuk „Verrekeningen" met een eindcijfer van ruim 14 miljoen, waar onder een post „onvoorzien" van 43.500. Dit wil niet zeggen dat de zaak sluit, want onder volgnummer 391 der begroting is een tekort aan middelen geraamd van 324.298. Verwondering behoeft dit niet te wekken, menen b. en w., omdat de inkomsten uit het gemeentefonds hetzelfde bleven, terwijl door de groei van de stad de uitgaven toe nemen. De regering nam n.l nog steeds geen beslissing op het in de cember 1957 gedane verzoek van de raad om de uitkering te verhogen, hoewel Vlissingen behoort tot dé uitzonderingsgevallen. In den brede zetten b. en w. de moeilijke financiële situatie van de stad uiteen, ook wat de kapitaals voorziening betreft. Hoe zonderlinger de uitslagen zijn, des te gemakkelijker schijnt men die te kunnen voorspellen. Dat zagen we deze zondag weer eens. En wederom was een Bredase deelnemer de gelukkige, zoals in ons blad van gisteren te lezen viel. Daarmede stonden wij voor de noodzakelijkheid een nieuwe grondslag voor de STEM-toto te leggen. Als steeds is het bedrag vijftig gulden 50.-). Het mag dan geen opzienbarend bedrag zijn, daar iedereen deel kan nemen gratis blijft het meer dan de moeite waard mee te doen. De voorwaarden: Zoalj U weet, moet Ingevuld worden: 1 als U denkt, dat de thuisclub wint; 2 verliest en 3 bij gelijk spel. 1. Ieder kan aan onze Stem-toto deelnemen. 2 De deelneming is geheel gratis 3. Men kan het hiernaast staande Toto-formulier gebruiken en op een briefkaart plakken, echter ls het óók geoorloofd de wedstrijden op een brief kaart over te schrijven. Niet per brief! Frankering van briefkaarten, die op éen van onderstaande adressen worden ingeleverd is niet nodig. Dit moet natuurlijk wel met briefkaarten geschie den, die per post verzonden worden. De inzendingen moeten uiter lijk a.s vrijdagmiddag te 12 uur op een der onderstaande adressen aanwezig zijn. Later binnengekomen formulieren worden terzijde gelegd. Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd. Indien twee wedstrijden, voor- Komende op het Toto-formu lier, worden afgelast, blijft het bedrag, dat beschikbaar is, staan tot de daarop vol gende week. Er kan maar één uitslag per briefkaart worden ingevuld. 4. 5. Sparta-N.A.C. Elinkwijk-N.O.A.D. Willem II-D.O.S. V.V V.-S.C. Enschede Fortuna-Rapid S.H.S.-Feyenoord P.S.V.-M.V.V. R.B.C.-Vitesse Baronie-U.V.S. D.H.C.-Dosko Controle-totaalcijfer: Reservewedstrijd: Longa-Hilversum Wat er nodig is Toch zijn er tal van objecten wel ke dringend om uitvoering Dit zijn o.a.; vragen sanering van de binnenstad; het vernieuwen en uitbreiden van de aula op de begraafplaats; de bouw van een garage voor de reinigingsdienst; de bouw van een openbare, een christelijke en een r.-k. uloschool; de bouw van een r.-k. lagere school; de verbouw van het schoolgebouw aan de Glacisstraat tot gemeente werkplaats; de uitvoering van de tweede fase van de bouw van de lagere tech nische school; de bouw van een christelijke en een school; openbare, een nuts-kleuter- het aanleggen van straatverlichting in plan-Oost in verband met de bouw van 328 woning vetwoningen; de verdere vernieuwing van de be staande straatverlichting; de aanschaffing van een hamerslag molen voor de composteringsinrich- ting; de restauratie van de Gevangento ren en de Sint Jacobstoren; de verharding van het verlengde van de Burgemeester van Woelde- renlaan; de aanleg van de nieuwe uitvals weg naar West-Souburg; de vernieuwing van de brug in dt Hogeweg; het maken van verschillende wer ken aan de Vissershaven; het verbeteren van de Badhuis straat vanaf de Koudekerkseweg tot het Bet je Wolff plein; het vernieuwen van diverse wegen met gesloten wegdek; verschillende kapitaalswerken van geringere omvang; voorbereidingen met het oog op de stadsuitbreiding; de bou wvan een nieuw stadhuis, de bouw van een nieuw stadhuis; minder-validen; een sporthal; een clubhuis voor speeltuinvereni gingen. T.a.v. al deze objecten kunnen b en w. niets anders doen dan nagaan of het in de naaste toekomst moge lijk is enkele ervan te realiseren. Veel zwart en weinig wil B. en w. geven nog enkele ge gevens over voordelige en nadeli ge verschillen, waarbij de laat ste het zwaarste wegen. Voor de verpleging van krankzinnigen Kan 1.000 lager worden geraamd en de subsidie aan het Gasthuis a 52.000 vervalt nu het nieuwe be jaardenhuis er is; maar hoofdza kelijk daarom moet het subsidie aan maatschappelijke zorg" met 181.000 worden verhoogd. Het nijverheidsonderwijs vergt 23.000 meer en het middelbaar on derwijs 18.000; daarentegen is het onderhoud der scholen 12 000 lager geraamd. Voor de sociale werkplaats moest 36.000 meer wot den geraamd en de exploitatie van het internaat van de De Ruyterschool is niet uitslui tend te krijgen. De salarisverhogingen komen de gemeente op 42.000 meer te staan en openbare veiligheid gaat 26.000 meer kosten. De B.B. daarentegen zal het gemeentelijke budget met 13.000 minder belasten. (Van onze modemedewerkster) In de Nederlandse confectie- industrie werken ruim 50.000 atelier meisjes. Sedert enige tijd, met een variant op de beroemde Franse me- dinettes, modinettes genaamd. Gis termorgen werd de vierde DACOVA in het RAI-gebouw te Amsterdam ge_ opend door een allerliefste vertegen woordigster van dit gilde. In een voorhof van de Beurs waren mees terlijke ontwerpen, slechts met rijg draad en spelden, maar met groot élan door Max Heymans op artis tieke poppen gemaakt. DACOVA-herfst '58 presenteert lentemode '59 in 120 tot 150 collecties. Na de oorlog is de Nederlandse vrouw zich beter gaan kleden. Zij be steedt thans 9 tot 10% van de gezins uitgaven aan textiel. Van juni 1957 tot juni 1958 werden 4 miljoen ja ponnen en deux-pieces gekocht, waarvan 3miljoen van Nederland se origine. IV2 miljoen mantels, bijna allemaal van Nederlandse oorsprong en 700.000 Nederlandse mantels, die in het buitenland een grote faam hebben, werden geëxporteerd. Voorts 2% miljoen blouses en half zoveel rokken. Het ouderwetse idee: naar de grote stad orr. te gaan winkelen, gaat er, ondanks de goede verbin dingen, helemaal uit. Want het blijkt, dat in Heerenveen, Bergen op Zoom of Breda ook damesmodezaken zijn met een evengrote sortering in alle prijsklassen. Dit ligt aan de winke liers, die wel profiteren van de goede verbindingen en minstens één maal per maand naar de confectiecentra, vooral Amsterdam, gaan om er zich te oriënteren en in te kopen. Men kan echter in het korte bestek van de collectietijd onmogelijk alles zien. Daarom is er de DACOVA, waar circa 5000 bezoekers komen die niet in de eerste plaats inkopen, maar die kopen en afspraken maken voor de definitieve inkoop. Veel keus Na de officiële opening werd een selectie van modellen aan de pers getoond. Wij zullen in het voorjaar telkens horen spreken van structuur weefsels. Garen, en stoffenfabrikan- ten buiten alle mogelijkheden uit met veel fantasie. Voor japonnen is er katoen, die op wol lijkt en jaquard, die is geperfectioneerd. Er is minder imprimé. Er zijn meer geweven des sins, vooral strepen. De Italiaanse katoen is zeer verfijnd. Voor mantels is, behalve de bekende wollen zomer stoffen, ook licht bouclé gebruikt. Aangezien de Nederlandse vrouw een zeer veelhoofdig wezen is, moe ten de modellen ook zeer veelzinnig zijn. Sommige confectionnairs hebben de empirelijn geheel geadopteerd, ande re in verzachte vorm. Dit geeft vooraf voor de zwaardere figuren een zeer geslaagd silhouet. De prin- sessenlijn handhaaft zich intussen nog steeds. De japonnen of pakjes met zeer korte jasjes, die de laatste Pa- rijse mode bracht, zijn op charmante wijze tegenwoordig. Van de zeer wijd gerokte zomerjurken met petty-coat, waar wij blijkbaar nooit vanaf ko men, kan men, nu ze ook zoveel kor ter zijn geworden, niet zeggen dat ze gedistingeerd zijn. De gladde ja pon in empire-effect wint het in be schaafde stijl. De modellen van de mantels zijn iets meer in het klas sieke genre gehouden-. De regenman tels daarentegen zijn erg vooruitstre vend. Het leren jasje heeft burger recht verkregen en het heeft, te zamen met wollen tricot, de eertijds populaire topper verdrongen. Zo ook neemt rok en blouse, of rok en trui, al vaak de functie van de japon over. DACOVA heeft geen enkele vrouw vergeten. De opzichtige en de saaie, maar ook zij, die het juiste midden houdt, zal in voorjaar '59 uit de Nederlandse confectie haar keus kunnen maken. De fruitaanvoer gaat op het ogen blik in Kapelle reeds minder wor den. Omdat er volgende week boven dien de dankdag voor het gewas wordt gehouden op een veilingdag van Kapelle, is besloten dat in deze week enkel fruit- en fcroentenveiling zal worden gehouden op dinsdag en vrijdag. De dinsdagveiling begint dan om 11 uur en de vrijdagveiling om 1 uur. Dit geldt maar voor één week. Voor de daarop volgende week is nog geen definitieve beslissing geno men maar verwacht wordt dat het aantal veilingdagen wel definitief tot twee keer per week zal kunnen worden ingekrompen. Yul Brynner heeft er in toegestemd de rol van Tyrone Power in So lomon and Sheba" over te nemen, aldus is officieel in Hollywood be kendgemaakt. Brynner zal hoogstwaarschijnlijk de volgende week naar Spanje vertrek ken, na in Hollywood zijn werkzaam heden voor ,,The sound and the fu ry" van 20th Century Fox te hebben beëindigd. Solomon and Sheba" was voor vrijwel zestig procent gereed bij het overlijden van Tyrone Power. Op de uitslag behoeft IJ niet lang te wachten. Die vindt L maandagmorgen In onze krant. De adressen van onze kantoren, waar de briefkaarten kunnen worden ingeleverd, ztfn: Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16 Breda Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45 Bijkantoor BEROEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26 Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189. Bijbureau OOSTERHOtJT, Kloosterstraat 50 Bijkantoor GOES, Westsingel 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7. Bijbureau OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Bijbureau TERNEUZEN, Noordstraat 56. le klas A: Domburg 1Groede 1, Vogelwaarde 1Schoondijke 1, Wal cheren 1-Kruiningen 1, Aardenburg 1- Robur 1, Koewacht 1-Noormannen 1. le klas B: Renesse 2SVOWK 1, Brouwershaven 1Zierikzee 2, Burgh 1Burgh 2. Reserve le klas: Luctor 2Terneu- zen 2, Zeelandia 2Breskens 2, Steen 2Zeel. Sport 3, Vlissingen 4Oost burg 2. 2e klas A; Noormannen 2Hoofd plaat 1, RCS 3Retranchement 1, Biervliet 2Zeel. Sport 4, Zuidzande 1Aardenburg 2. 2e klas B: Volharding '32 1Krui- ningen 2, Yerseke 2Patrijzen 1, Hansw. boys 2Kwadendamme 1, Ro- bur 2Cortgene 1. 2e klas C: Zonnemaire 1Zierikzee 3, SVOWK 2Dreischor 1. 3e klas A: Zeeland Sport 5Patrij zen 2, Vlissingen 5—Schoondijke 2, Walcheren 3Jong Ambon. 3e klas B: Middelburgse Boys 1 Lewed. Boys 2. Patrijzen 3Goes 4, Zeelandia 3Walcheren 2, 's-Heer Arendskerke 2Middelburg 4. 3e klas C: Terneuzen 3Corn. Boys 2, Hontenisse 3—Philippine 2, Sluiskil 2 Ria W 2, Axel 3Vogelwaarde 2. Drie mensen zijn bij Durban (Zuid- Afrika) om het leven gekomen bij een poging een hond uit zee te red den. Eerst trachtte een tienjarige jongen het dier te grijpen, maar hij werd evenals een vrouw die hem volgde, door de zee meegesleurd. Ook een man moest zijn poging met de verdrinkingsdood bekopen. De red dingsbrigade kon hen niet tijdig meer bereiken. De hond werd gered. WOOR de jongerenraad van de KVP heeft partijvoorzitter mr. van Doorn een heel aardige teke ning gegeven van de verwarring, waarin de Partij van de Arbeid is geraakt. „Paniekvoetbal" noemde hij het en een dreigement van de aanvoerder, om het veld te verla ten. Mr. van Doorn verwacht zelfs een grote aanval op het kabinet en professor Romme heeft de KVP- getrouwen aangeraden gereed te zijn voor het geval er vervroegde verkiezingen zouden worden uitge schreven. We zijn van mening, dat het inderdaad altijd goed is, paraat te zijn. De politiek is een grillig wezen en van haar kuren kan men nooit op aan. Doch we moeten het nog zien gebeuren, dat de PvdA nu een crisis forceert. Want inderdaad is de verwarring binnen haar gele deren zeer groot. Inzake Nieuw- Guinea. inzake de militaire verde diging, ja zelfs inzake de sociaal- economische koers. Men ziet het NVV optornen tegen Hofstra en Vondeling. De tegénzin tegen het dirigisme breekt ook in de socialis tische gelederen baan, terwijl de Marxisten van het Sociaal-Demo cratisch Centrum vinden, dat er al te veel staatsinmenging is afgebro ken. In Vrij Nederland van deze week stond een uitvoerig stuk van twee oud-voorzitters van de jon gerenorganisatie „De Nieuwe Koers" overlopend van onbehagen met be trekking tot de PvdA en haar ge dragingen. In de jongerenwereld heeft ze de naam vervelend, ouder wets en fantasieloos te zijn, verze keren deze insiders. Ze gewagen o.a. van een groeiende weerzin te gen het stelsel der sociale verzeke ringen. dat de jongeren niet voor komt als de goede Sint, maar als een octopus, die het leven dreigt te verstikken. Ze menen dat na de weduwen- en wezenverzekering het sociale verzekeringsstelsel is vol tooid en gestreefd moet worden naar een administratieve vereenvoudi ging. Daarna moet volgens hen het doel naast een verhoging van pos ten als onderwijs en hulp aan de minder ontwikkelde gebieden ook zijn.... bezitsvorming. Al zulke stemmen bewijzen, hoe moeilijk de PvdA op het ogenblik vaart. De twee stembussen van dit jaar hebben ook getoond, dat het socialisme zeker de wind in de zeilen niet heeft. Zou men in deze omstan digheden een verkiezingscampagne zo aanlokkelijk vinden? We kun nen het ons moeilijk voorstellen. In zaal Hoondert te Heinkenszand hield de K.A.B. haar jaarlijkse druk bezochte feestvergadering. Een hon derdtal leden met hun echtgenoten kon de waarnemend voorzitter, de heer J. Koens, welkom heten, waar onder de pastoor, de waarnemend bur gemeester, de heer Andriessen en de spreker van de avond, de heer Lansu, propagandist van de K.V.P. Tijdens zijn openingswoord herdacht de voor zitter het overleden lid, de heer Jac. Priem en vroeg de speciale belang stelling van de leden voor de zojuist gestarte St.-Nicolaasactie ten bate van de K.A.B.-kinderen. Als eerste spreker benadrukte de heer Andriessen het belang van het K.A.B.-lidmaatschap en als een der meest enssentiele redenen noemde hij het uitdragen der katholieke gedach te. Na de koffietafel hield de heer Lansu een gloedvol betoog onder het motto: De plaats, die ons als katho liek volksdeel toekomt. Nadat spre ker het belang van een positief chris telijke opvoeding van onze jeugd had belicht, spoorde hij vooral de katho lieke jongeren aan zich te ontwikke len om bij de komende structuuront wikkeling in verband met het Delta plan hun posten te kunnen betrekken. Bij de bespreking van de stemmen verhouding in Zeeland merkte spreker op, dat bij de laatste verkiezingen 4,5% der katholieke kiezers niet ka tholiek stemden. Als ideaal stelde hij aan het slot: elke K.A.B.-er lid van de K.V.P. De pastoor roemde als geestelijk adviseur de uitstekende familiegeest, die in de afdeling heerste. Het slot van de avond werd verzorgd door het trio Coppens-de Jonge-Pieters met een verdienstelijk gebracht cabaret- programma, waarbij de liedjes in Zuidbevelands dialect het uitstekend deden. Een bliksemverloting, gezelschaps spelen en dansmuziek waren het ge zellige slot van deze geslaagde avond. Toen de 24-jarige B. Lamers in de ouderlijke woning aan de Ten Hage- straat een looplamp gebruikte, is hij met de elektrische stroom in aanra king gel omen, met het noodlottig ge volg, dat hij vrijwel op slag gedood werd. De jongeman heeft vermoedelijk de lamp stuk gestoten en daarna de fit ting vastgepakt. Hierdoor kreeg hij de stroom door het lichaam. (Van een speciale verslaggever) GENT, maandagavond. Om half tien vanavond precies knalde het startschot voor de zoveelste zesdaagse van Gent, en nadat een interessant voorspel gezorgd had voor de nodige at tractie ten genoege van de on geveer zesduizend toeschouwers die in en rond de „kuip" waren verzameld. Een aantal, dat aan leiding was om van een bom volle piste te spreken. Het was dus weer eens een uitstekende start. Gerrit Schulte kon daarvan nu niet direct getuigen. Vijf minuten was de zesdaagse oud, toen hij, tijdens de aflossing met zijn ploegmaat Denov- ette (die zijn landgenoot Leon van Daele, geblesseerd, verving) met de houten latten kennis maakte Gerrit was zoals later (na een half uur) bleek, vrij goed weggekomen; hij ver scheen toen namelijk hier en daar be pleisterd, maar verder geheel in orde weer op de baan. Enthousiast toege juicht. Gerrit is hier wel zeer popu lair en men ziet hem altijd graag. De blonde Bosschenaar is intussen de enige Nederlander in het dertien kon- pels tellende veld. Stem ming-rijden Arnold-van Looij brachten als eer den de stemming op peil door een ronde voorsprong te nemen en daar mede de eerste premie van duizend francs in de wacht te slepen. Maar zij konden zich niet lang aan de kop handhaven, zoals na een uur fietsen uit de opgemaakte stand bleek Er waren toen twee leidende ploe gen: van Steenbergen-Severeijns en De Corte-De Baere. Op één ronde volgden de overige favoriete koppels. Zaterdagavond jl. is te 's-Graven- hage op bijna 85-jarige leeftijd over leden generaal-titulair b.d. jhr. W. Roëll, die van 1932 tot 1937 comman dant van het veldleger is geweest, tevens commandant der vesting Hol land en gouverneur der koninklijke residentie. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal in stilte geschieden. Tijdens de jaren van de Duitse be zetting heeft generaal Roëll drie jaar, met een doodvonnis boven het hoofd, in Duitse gevangenschap verkeerd in ongeveer 18 gevangenissen en een tuchthuis. In 1946 trad hij op als voor zitter van de adviescommissie inzake militaire zuivering. Toen hij op 30 april 1954 afscheid nam van het mili taire leven, was hij generaal-titulair b.d. Generaal Roëll was drager van een groot aantal onderscheidingen. Daartoe in staat gesteld door de medewerking van de besturen en hoofden van vrijwel alle Uloscholen en dagscholen voor V.H.M.O. heeft minister Cals, aan de ouders van doen (34.000 leerlingen, die in de zo mer van 1959 eindexamen zullen doen (34.000 Ulo-leerlingen en 1500 leerlingen van gymnasia, hogere burgerscholen, lycea e.d.) een brief gericht. In deze brief wijst de minis ter op de mogelijkheden voor hun kinderen, t.z.t. een functie bij het onderwijs te gaan vervullen. Bij iedere brief was een vouwblad gevoegd, bestemd voor de leerlingen zeli. Tevens was ingesloten een kaart voor het aanvragen van een gratis exemplaar van de brochure: uw toekomst voor hun toekomst. Hiermede heeft minister Cals de voorlichtingscampagne 1959 ,,Kies een loopbaan bij het onderwijs" in geleid. Niet aangepast Opvallend, voor de niet-insiders al thans, was het ver in de staart han gende duo Anquetil-Darrigade: op dat tijdstip hadden zij namelijk niet min der dan vijf ronden achterstand. De reden is niet ver te zoeken, zij heb ben nooit eerder op een piste van zulke kleine afmetingen als hier in Gent gefietst. Maar dat zal straks naar alle waarschijnlijkheid als zij zich hebben aangepast, wel ten gun ste veranderen. De Sovjet-Unie heeft maandag op de conferentie ter voorkoming van on verhoedse aanvallen, die te Genève wordt gehouden, het Westen verzocht in te stemmen met een verbod om met kernwapens aan boord te vliegen „over het grondgebied van andere lan den en boven open zee". Van conferentiezijde werd meege deeld dat dit voorstel volgens het Wes telijke vertegenwoordigers een poli tiek karakter heeft er als zodanig bui ten het kader van de conferentie valt. Zoals bekend stelt het Westen dat deze conefrentie van technische aard moet zijn. TN Oost-Duitsland en in Hongarije zijn zondag verkiezingen gehou den. Ja ja, verkiezingen.Er was maar één lijst. Er warén net zo veel kandidaten als er gekozen moesten worden. En er was het gevaar, dat men door niet-stemmen een „aan tekening" zou krijgen van slecht gedrag. Voor het overige was het net echt: stembureaus, stembiljet ten, stembussen, stemhokjes. Het is een stille hulde van de dictatuur aan de democratie, welker requisie- ten ze zo gaarne overneemt. De ziel ontbreekt echter: de vrije keuze door vrije burgers. Groot gejuich wordt er nu georganiseerd voor pers en radio, omdat 98-komma- zoveel procent zich van harte eens heeft verklaard met de regerings- politiek. Het is een komische en tegelijk in-tragische vertoning, de wolf van de tirannie in het schaaps vel van de democratie. Toen de 32-jarige gasfitter Alf Smith uit Londen een nieuw behangetje in zijn kamer wilde plakken en daartoe eerst het oude papier van de muur wilde halen, trok hij niet alleen de oude laag er af, maar bovendien de hele muur en schoorsteen mee. Een deel van het dak stortte in en in de naastgelegen keuken ontstond een grote ra vage. Smith is nu een fervent tegenstander van de leuze „doe het zelf".

de Stem | 1958 | | pagina 5