Heilig College tot 75 uitgebreid H. VADER BENOEMT EEN DER LAATSTE FOTO'S KARDINALEN OOK IN SOEDAN STERKE MAN" AAN HET BEWIND Ook mgr. Paolo Giobbe prins der kerk BEVOLKING VAN ARTIS KWAM BRUIDSPAAR GELUKWENSEN ZIEKENFONDSCOUPON WORDT AFGESCHAFT Britten zien geen hand voor ogen MacMillan richt zich tot de Gaulle Prof. Gelissen voorzitter van de A.N.V.V. En nu gratis j naar Trento I Nieuw voorstel van Bonn nu dagblad voor zeeland Mgr. Tardini nu staatssecretaris Abboud ontbond partijen Vrijh an delszon e Werkgeversbonden richten zich tot Kamerleden Droog Verlaging van de premie Kadar juicht over zege Duitse hereniging; 98e JAARGANG No. 22914 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat KJ. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 18 NOV. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. i._) Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Op 15 december a.s. zal een consistorie worden gehou den, waarop nieuwe kardinalen worden gecreëerd. Paus Joannes XXIII zal dan een traditie van 400 jaar doorbre ken. Hij lieeft nl. 23 kardinalen benoemd, onder wie geen Nederlander, wel echter de apostolisch nuntius in ons land, Mgr. Paolo Giobbe, over wie elders in deze editie meer -, waardoor het college van kardinalen 75 man zal tellen. Paus Sixtus V, die in 1590 overleed, breidde het toen malige college van kardinalen uit tot 70 man en sindsdien heeft men dit aantal als het maximum beschouwd. Voor het eerst sinds 43 jaar maken nu ook twee broers deel uit van dit college. Het zijn Amieto en Gaetano Cicognani. Op het komend consistorie, dat op 15 december met een geheime zitting begint, worden de benoemingen officieel bekrachtigd. De don derdag daarop wordt een openbare zitting gehouden, waarop Paus Joannes de nieuwe kardinalen de kardinaalshoed zal uitreiken. De kerkvorsten, die op 15 decem ber tot kardinaal gecreëerd zullen worden, zijn: Giovanni Battista Montini, aarts bisschop van Milaan (61); José Bueno y Monreal, aartsbisschop van Sevilla (54)Antonio Maria Barbieri, aarts bisschop van Montevideo (66); José Garibi y Rivera, aartsbisschop van Guadalajara (Mexico), 69 jaar; Am ieto Cicognani, die al 25 jaar aposto lisch gedelegeerde in de V.S. is. Hij is een broer van kardinaal Gaetano Cicognani, die prefect van de congre gatie dèr riten is. Domenico Tardini, staatssecretaris. William Godfrey, aartsbisschop van Westminster (69); Richard Cushing, aartsbisschop van Boston (63); John o'HARA, aartsbis schop van Philadelphia (70)Julius Dopfner, bisschop van Berlijn (49) Franciscus Koenig, aartsbisschop van Wenen (53). Voorts: Giovanni Urbani, de pas benoemde patriarch van Venetië (58); Paul Marie Richaud, aartsbis schop van Bordeaux (71)Alfonso Castaldo, aartsbisschop van Napels (67)Paolo Giobbe, apostolisch nun- AMJERIKA heeft bij Moskou een ern stig protest Ingediend tegen het be schieten van Amerikaanse vliegtuigen door Russische jagers, boven de Oost zee en de Beringzee, honderden kilo meters van de Russische grens. JORDANIë zal zijn klacht bij de Ver. Naties tegen de V.A.R., naar aanlei ding van het incident met het vlieg tuig van koning Hoessein, laten vallen. Dit op verzoek van de koning. TE WEESPERKARSPEL is de 23-ja- rige hulpkok M. S. aangehouden, die bekend heeft in de nacht van 13 op 14 november, op het centraal station te Amsterdam, de overval te hebben ge pleegd op een controleur van de Wa- gons-Lits. IN VATICAANSTAD is ontkend, dat radio-Vaticana plannen zou koesteren voor televisie-uitzendingen en de op richting van een t.v.-station. Enkele persbureaus hadden van zulke plan nen gewaagd. „TACO", het nieuwe toneelwerk van de 79-jarige Vlaamse auteur Herman Teirlinck. zal op woensdag 26 novem ber te Rotterdam zijn première be leven. GISTEREN is de 32ste landelijke kin- derpostz°gelactie op het hoofdpostkan toor te Rotterdam begonnen. Mevrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel ver kocht daar de eerste zegels aan haar echtgenoot, de burgemeester van Rot terdam. DE DIRECTIE van de N.A.C.O., die enige tijd geleden de chauffeurs op dracht had gegeven de zg. „Rock and RoU"-jeugd op zondag de toegang tot de autobussen te weigeren „omdat zich in het verleden moeilijkheden hadden voorgedaan", heeft dit verbod opge heven. tius in Nederland (78)Fernando Cento, apostolisch nuntius in Portu gal (75)Giuseppe Fietta, aposto lisch nuntius in Italië (75)Carlo Chiarlo, voormalig apostolisch nun tius in Brazilië; Carlo Confalonieri, secretaris van de congregatie voor de seminaries: Francesco Bracci, secretaris van de congregatie van de Heilige Sacramenten; Francesco Ro- berti, secretaris van het Concilie; André Julien, deken van de Rota; Alberto di Jorio, secretaris van het college van kardinalen. De benoeming van deze laatste, mgr. Alberto di Jorio, was al be kend. Direct na zijn verkiezing zette Paus Joannes mgr. di Jorio zijn eigen kardinaalsbonnet op, waarmee hij de traditie, dat de secretaris van her- het conclaaf een kardinaal is, stelde. In een adres tot de leden van het pauselijk staatssecretariaat heeft Paus Joannes gisteren de benoeming bekendgemaakt van mgr. Domenico Tardini tot secretaris van staat („minister van Buitenlandse Za ken"). Mgr. Tardini werd kort na de ver kiezing tot paus van Joannes XXIII tot pro-secretaris van staat benoemd. Onder de regering van Pius XII was hij substituut van het staatssecreta riaat. „Niet langer pro-secretaris van staat, waarde mgr. Tardini, maar vanaf dit ogenblik staatssecretaris", zei de Paus in antwoord op een door mgr. Tardini voorgelezen toespraak. Zoals hierboven gemeld, is ook mgr. Tardini verheven tot kardinaal Met de nieuw te creëren kardina len meegerekend zal het college 29 Italianen tellen en 46 niet-Itaiianen. Het aantal curie-kardinalen, dat on der het pontificaat van Pius de Twaalfde aanzienlijk was geslonken, wordt met elf aangevuld, zodat het 24 zal bedragen. Tot de curie-kardi nalen gaan behoren de nuntii, die hun huidige post zullen moeten op geven, evenals de congregatie-secre tarissen en mgr. Tardini, mgr. di Jorio en mgr. Jullien. Het aangevulde college van kar dinalen zal, behalve de 29 Italianen, acht Fransen tellen, vier Spanjaar den. vier Amerikanen, drie Duit sers drie Brazilianen, twee Canade zen,' twee Portugezen, twee Argen tijnen, en verder een lid uit de vol gende landen: Oostenrijk, Australië, Chili, Cuba. Hongarije, China, Ecua dor, Zuid-Slavië, Ierland, Polen, Co lumbia. India, België, Turkije, Ar menië, Uruguay, Mexico en Enge land. 55 In Soedan heeft gisteren de opperbevelhebber van de strijd krachten, generaal Ibrahim Ab boud, de regering van premier Khalil gewipt en zelf het be wind in handen genomen. De achtergronden van de staats greep zijn nog niet helemaal duidelijk. Hij schijnt echter op de eerste plaats te maken te hebben met de politieke chaos in het land en de corruptie, die de laatste tijd welig tierde. In hoeverre de coup de verhoudin gen tussen Soedan en Egypte zal wijzigen, moet nog worden af gewacht. Generaal Abboud staat bekend als een man, die Nasser welgezind is, maar zich de laatste tijd een voorstan der toonde van een onafhankelijk Soe dan. Het land kreeg in 1956 onafhan kelijkheid. Tot dan toe was het een Engels-Egyptisch condominium. Maandagavond was alles rustig in Soedan. De inmiddels ontbonden re geringspartijen haddeq verklaringen uitgegeven, waarin zij zich met de maatregelen van Abboed zeiden te verenigen. De generaal heeft alle krantebureaus laten sluiten. De staatsgreep werd uitgevoerd op het moment, dat met Nasser onder handelingen aan de gang waren over het gebruik van het Nijlwater, een ernstig geschilpunt tussen beide lan den. Soedan ligt aan de boven-Nijl. Het eerste werk van het nieuwe re gime zal, volgens een communiqué van Abboed, het regelen van de „kunstmatige geschillen" met de Ver enigde Arabische Republiek zijn. Verder zegt hij, dat in het land cor ruptie en een onevenwichtige toestand waren ontstaan doordat politieke par tijen met legale en illegale middelen probeerden voordelen voor zichzelf te behalen en zeggenschap over de hulp bronnen van het land te krijgen. Premier Khalil zou donderdag a.s. aan het hooofd van een delegatie van vijf ministers in Cairo zijn aangeko men. Met de regering Nasser zou hij „hangende vraagstukken tussen beide landen bestuderen". Vorige week was er in het Soeda- nese kabinet een crisis ontstaan ten gevolge van het ontslag van zes minis ters uit de anti-Egyptische Oemma- partij, geleid door Khalil. Daarna trachtte men tot een „regering van nationale eenheid" te komen. De zit' ting van het parlement die op 17 november zou zijn begonnen was tot 8 december uitgesteld. Het recente bezoek aan Cairo van de voorzitter de democratische volks partij, deel uitmakend van de rege ringscoalitie, en van Azhari, oud-pre mier en leider der oppositie, schijnt de crisis te hebben doen ontstaan. Zij zouden tegenover Nasser te toe geeflijk geweest zijn. Een Westerse kenner van de Soedan gaf in Londen als zijn mening dat de berichten over de coup duiden op een zuiver interne actie. Hij vergeleek de affaire met de coup die generaal Ayub Khan onlangs in Pakistan heeft uit gevoerd. Zoals gemeld is de beroemde Amerikaanse filmster Tyrone Power in Madrid aan een hart aanval overleden terwijl hij be zig was met opnamen voor zijn nieuwste film „Salomon en Sheba". De foto toont Power bij zijn aankomst op het vliegveld van Madrid voor de filmopnamen, waarvoor hij zijn baard had la ten groeien. Hij werd hier ver gezeld door zijn vrouw Deborah, die in verwachting is. De Britse minister-president Mac Millan heeft in een brief aan gene raal De Gaulle gewezen op het be lang van overeenstemming tussen Engeland en Frankrijk over de vrij handelszone. Engeland heeft de onderhandelin gen over de vrijhandelszone, die woensdag a.s. te Parijs zouden zijn hervat, voor „onbepaalde tijd" uit gesteld. Dit besluit is het gevolg van de „duistere en buitengewoon ontmoe digende toestand, welke is ontstaan na de verleden week door de Franse minister van voorlichting Soustelle afgelegde verklaring, dat het Britse voorstel voor de voorgenomen vrij handelszone onaanvaardbaar leek." Zweden heeft stappen bij de landen van de Euromarkt gedaan, om hen te waarschuwen voor de gevaren van het ontstaan van een „handelsoorlog" in Europa na de inwerkingtreding van de Euromarkt op 1 januari a.s. Naar aanleiding van de ingediende wetsontwerpen inzake verlenging van de tijdelijke verhoging van enige be lastingen, maatregelen met betrekking tot de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek, en verlenging van de tijdelijke vrijstelling van omzetbe lasting voor sigaren, hebben de geza menlijke werkgeversbonden een brief gezonden aan de Tweede Kamerleden, waarin er onde** meer op wordt aan gedrongen de voorgestelde belasting verhogingen slechts te verlengen tot 31 december 1959. Verwachting van het K.N.M.I. tot J dinsdagavond, opgemaakt maan- J dagavond 23.15 uur: J Droog weer met plaatselijk wol- kenvelden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren, j Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte oos- tenwind. 's Nachts en 's morgens mistig. Later meer bewolking, maar nog mooi. Vandaag: zon onder 16.45 uur; maan op 13.33 uur. Morgen: zon op 8.06 uur; maan I onder 0.41 uur. Onder de vertegenwoordigers van Artis die de bruid geluk wenstenwas ook een slangZe kweet zich met een innige om helzing van haar plicht De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer heeft prof. dr. ir. H. Gelissen met een over weldigende meerderheid van stemmen tot haar nieuwe voorzitter gekozen. De benoeming wordt op 1 januari 1959 van kracht. Prof. Gelissen is de opvolger van mr. dr. L. N. Deckers, die sinds 1940 voorzitter is geweest van de A.N.V.V. en die in verband met het bereiken van de 75-jarige leeftijd voor zijn functie heeft bedankt. Prof. Gelissen werd op 15 mei 1895 te Venlo geboren. Aan de Technische Hogeschool te Delft promoveerde hij in 1925 cum laude tot doctor in de technische wetenschap. In 1930 werd hij benoemd tot directeur van de N.V. Provinciale Limburgse Elektriciteits- Maatschappij. In hetzelfde jaar werd JIJ buitengewoon hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. De nieuwe A.N.V.V.-voorzitter is in de dertiger jaren ook minister van Handel geweest. Wanneer de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn goedkeuring hecht aan een in middels door de Ziekenfondsraad genomen besluit, zal met ingang van 1 januari a.s. de ziekenfonds coupon verdwijnen. De huidige ziekenfondscoupon, zo heeft een commissie uit de Zieken fondsraad geconcludeerd, heeft geen waarde. Het is een bewijsstuk, dat de ontvanger daarvan verzekerings- plichtig is ingevolge het Ziekenfonds- besluit. Bij afschaffing van de cou pon wordt de premie voor de ver plichte verzekering op gelijke wijze als bij de andere sociale verzeke ringswetten geïnd. Aan de verzekerden zal in plaats van de huidige ziekenfondscoupon door de werkgever een bewijs van verzekeringsplicht worden afgege- 55 55 De huwelijksdag van het jon ge Amsterdamse bruidspaar de Lange-Calbo, dat gisteren te Amsterdam in de echt werd verbonden, is wel zeer onge woon en voor de bruid wel erg opwindend geweest. Dit bruidspaar, waarvan de brui degom medisch student is, was door een gelukkig toeval in aanmerking gekomen voor een gratis huwelijksreis naai de Noorditaliaanse stad Tren- to. In januari 1954 had Artis, na ken nisneming van een triest bericht uit Trento over de wijfjeszwaan Cleofe. die om het verlies van haar echt genoot treurde, een kloeke manne tjeszwaan naar deze stad gezonden. De zwaan was daar met grote plechtigheid ingehaald. Uit dank baarheid voor deze daad schonk het gemeentebestuur van Trento een steenarend aan Artis. De VW van Trento bood daarenboven een reis naar haar stad aan voor het bruids paar dat op de dag, waarop de arend uit quarantaine zou worden ontslagen, als eerste in het huwe lijk zou treden. En nu werd dan in het Artisres- taurant het uitverkoren bruidspaar met zijn familieleden opgewacht o.m. door de directeur van Artis, dr. F. F. Jacobi en een vertegen woordigster van het Nationaal Ita liaans Verkeersbureau, die de in een feestelijke verpakking gestoken tickets voor de reis, wat folders van de omgeving van Trento en enige versnaperingen voor onder weg aanbood. Midden in het restau rant, in een met een grijze molton deken afgedekte kooi, stond de steenarend, die uit zijn isolement zou worden verlost. Zijn even zicht bare stevige poten bewogen zich onrustig op het stokje. En toen het ogenblik was gekomen dat hij zou worden „onthuld" en de oppasser de deken ten aanschouwe van bruid en bruidegom en andere belangstel lenden voorzichtig terugsloeg, vloog de grote vogel, die door de tralies nu een uitzicht kreeg op het gezelschap, in paniek tegen zijn gevangenis. Het dier verwondde zich bloedend aan de vleugels. Rondvliegende bloedspatten kwa men zelfs tot op de wang van de in een smetteloos wit bruidstoilet geklede bruid. Om verder onheil te voorkomen sloeg de oppasser de deken weer snel over de kooi. De verrassing, die de directie van Artis 't bruidspaar hierna had bereid was wel even schokkend: het aanbieden van gelukwensen door vertegenwoordigers van de Artisbevolking. Als eerste kwam het neusbeertje, aan een halsband door een oppasser in toom gehou den. de zaal binnen. Als afgevaar digde van de roofdieren de pan ters en tijgers waren verhinderd liet het zich enige aaien van de bruid over zijn pelsje welgevallen. Op het beertje volgde een wolaapje namens alle Artis-apen, een slang namens het kruipend en zwemmend gedierte, een hamstertje als ver tegenwoordiger van de knaagdie ren. Ook Gerrit de kraai behoorde tot de groep. Een groet namens alle vogels kon er echter niet meer af want Gerrit had eerder de om standers al enige keren goedendag gezegd, zei de oppasser. Een oli fant maakte buiten zijn opwachting cn sloot hiermee de rij. Vandaag vertrekt het bruidspaar naar Trento. De Hongaarse algemene verkie zingen zijn geëindigd met een „over weldigende" overwinning van het communistische bewind. Er was een officiële lijst en er waren geen tegen kandidaten. Westerse politieke waarnemers hadden voorspeld, dat de enige com munistische lijst, die was ingediend uit naam van het vaderlandslievende volksfront een soortgelijke overwin ning zou behalen als het bewind van de communistische premier Matyas Rakosi, dat 98 pet. van alle kiesge rechtigde stemmen kreeg bij de laat ste verkiezingen voor het Hongaarse parlement in 1953. Rakosi, die naar Moskou uitweek, durft zich nog steeds niet in Hongarije te vertonen. Het Oostduitse persbureau ADN heeft bekendgemaakt, dat bij de verkiezingen in Oost-Duitsland 99.87 procent der stemgerechtigden op het Nationale front gestemd heeft. 0,13 Procent stemde tegen. ven. Dit bewijs kan bestaan uit een mededeling, die op naam is gesteld en waarop de periode staat vermeld, waarover de loonbetaling is geschied. Indien de werkgever dit wenselijk acht, kan hij gebruik maken van een geperforeerde strook aan het loon zakje of van een betalingsstrook. De werkgevers zullen, indien zij daar van mededeling doen aan de Zieken fondsraad, vrijstelling van het uitrei ken van deze verzekeringsbewijsstuk ken kunnen verkrijgen. Deze vrijstel ling kan worden verstrekt aan alle werkgevers, die tenminste vijftig personeelsleden in dienst hebben. - De Ziekenfondsraad heeft zich ook beziggehouden met een mogelijke verlaging in 1959 van de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring. Aanleiding hiertoe was o.m. dat door de wijziging van de couponrege ling voor de ziekenfondsverzekering de kosten voor inning e.d. zullen da len. In de raad kon voor een advies tot verlaging van de premie niet de vereiste tweederde meerderheid worden bereikt. Binnenkort zal de Sociaal Economische Raad zich met deze zaak bezighouden. Wanneer de SER wel tot een advies tot verlaging komt zal de premie, naar men ver wacht, voor het jaar 1959 op 4,5 pro cent worden vastgesteld. (Advertentie) CITROEN De Westduitse regering heeft in een nota aan de Sovjet-Unie ver klaard, dat een vier-mogendheden- commissie. waarin vertegenwoordi gers van Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie de hereniging van Duitsland zouden moeten bespre ken, ook de voorbereiding van een Duits-vredesverdrag zou kunnen be handelen. De nota, die maandag in Moskou is overhandigd, is een antwoord op een Sovjet-nota van 18 september. Daar in werd een Westduits voorstel voor instelling van een vier-mogendheden- commissie voor de Duitse hereniging verworpen, doch een Oostduits tegen voorstel dat een dergelijke commis sie met vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland over een vredesverdrag zou moeten onderhan delen, goedgekeurd. Volgens Bonn zou de commissie nu zelf moeten beslissen, of verte genwoordigers van Oost- en West- Duitsland gehoord moeten worden. •s werelds zuinigste grote kleine auto Sedert zondagavond zit de helft van Engeland in een mist die de dichtste sedert jaren is. Sommige ziekenhui zen geven speciale „smog-maskers" aan personen die daar om vragen. De maskers, waarin een nieuw type filter zit, hebben ten doel ademha lingsmoeilijkheden te vermijden die vijf jaar geleden aan ruim 1.700 per sonen het leven gekost hebben. Vol gens de Royai Automobile Club za ten in de afgelopen nacht 26 van de 44 counties van Engeland dicht. In het gebied van Londen is het de negende achtereenvolgende dag met mist. Het verkeer in de lucht, per rail cn op de weg is verlamd en de eer ste vlucht van de dagelijkse dienst van Pan-American met straalvlieg tuigen tussen New-York en Londen werd verstoord. De Boeing 707 moest te Shannon in Ierland landen. Op sommige punten nabij Londen was het zich* tot bijna nul geredu ceerd. Veel automobilisten parkeer den hun wagens langs de troittoirs en vervolgden hun weg per trein of bus.

de Stem | 1958 | | pagina 1