Zeeuwsch-Vlaanderen Tussen Schelde en Grens Het Venus- kruid ZsntrA Veel auto's in west- Zeeuwsch-Vlaanderen ZEER GESLAAGDE DUIVEN- KAMPIOENENDAG pas op uw tellen COMMANDANT RODE KRUIS TE AXEL GEHULDIGD Belgische pastoor stichtte vogelmuseum Dag!,!ad De Stem radio ACTIEF Gerepatrieerden in Breda bijeen i Grillen van de herfst VERWEER VAN IR. DIKOTTER Samenwerken en non eens samenwerken KARPET PIET v. TILBURG Ver boven landsgemiddelde Goes mag nieuwe veiling bouwen Gezelle in proza Bijzonder soort J i woningen in Sas van Gent Zonderlinge fout in notaris-zaak te Vlissingen Beroepen Vlissingse specialistenzaak Arrestaties in Venezuela AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 HULST In de Brujjn's Restaurant te Hulst werd zondag een grote internationale duivenkampioenendag gehouden, wel ke zeer goede belangstelling heeft gekend. Niet alleen uit geheel Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook van België waren de liefhebbers opgeko men om hun „soort" te bewonderen. De bijna 200 ingebrachte duiven waren in hun „éénpersoons-mandjes" overzichtelijk opgesteld langs de wan den met de nationale driekleur ge tooide zaal. 's Morgens om 10 uur werd deze dag geopend met een toepasselijk woord van voorzitter F. Meerschaert, waarbij hij tevens de kampioen van de de Combinatie Hulst over het afgelo pen seizoen bekend maakte. Het was de Hulsterse duivenmelker M. van Bever, die dit predikaat verwierf en hiervoor een prachtige beker in ont vangst mocht nemen. Kampioen van de sociëteit „De Hulsterse Lucht bode" werd A. d'Olieslagers van het Jagertje. De prijs voor de mooiste stand tijdens deze tentoonstelling werd toegekend aan de melker Pros. Smet uit Heikant. Een prachtige collectie duiven was ingebracht door Piet de Winne uit Kloosterzande. een liefhebber die in melkerskriwgen wel geen onbekende is. Dit lid van de sociëteit „De Her leving" heeft in het afgelopen seizoen (en trouwens ook daarvoor!) wel overduidelijk bewezen, dat zijn dui ven gevreesde tegenstanders zijn, speciaal op de fondvluchten. De Winne is daardoor de beste fondvlie ger van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen geworden. Aardpnhurt ETALAGEWEDSTRIJD Ter gelegenheid van de jaarlijkse winkelweek werd voor de jeugd een gratis etalagewedstrijd georganiseerd waarvoor een grote deelname be stond. Er waren dan ook mooie prij zen zoals een autoped, rolschaatsen en dergelijke, in totaal 10 stuks. De uitslag werd thans bekend gemaakt. 1 Agnes Verstraete, 2 Theo Roets, 3 Agnes Buijsse, 4 Alb. van Hulle, 5 Harry Lippens. DOORLICHTING Bij het onderzoek op TBC, dat on langs in de gemeente plaats vond, hebben zich -in totaal 2029 personen laten doorlichten, hetgeen een bevre digend resultaat mag worden ge noemd. Sluis Breskens won van KOT De biljartvereniging „Krijt op Tijd" uit Sluis speelde een wedstrijd tegen Breskens. Deze match werd door Breskens met 10-6 gewonnen. TERNEUZEN Bridge-drive voor goed doel Het Interparochiaal Sociaal Chari tatief Centrum te Terneuzen organi seert voor a.s. zaterdag 22 november een bridgedrive in het parochiehuis. De opbrengst van deze drive heeft het I.S.C.C. bestemd voor een goed doel in verband met het a.s. St.-Nico- laasfeest. Er zijn reeds vele waardevolle prij zen beschikbaar gesteld. Waterlanrlkprkjp KANKERBESTRIJDING Door de plaatselijke vrouwenver eniging zal een avond worden geor ganiseerd ten behoeve van het Ko ningin Wilhelminafonds. Donderdag a.s. zal er in het Dorpshuis een film worden vertoond over kankerbestrij ding, nl. „Er is een tijd van ko men...." De gemeentearts, dokter Lievens, zal spreken over kankerbe strijding. Naast genoemde film zul len er ook nog twee interessante ontspanningsfilms worden gedraaid. Met de verkoop van jonge duiven werd 's middags begonnen, waarbij men de beschikking had over een fenomeen op dit gebied, namelijk de bekende afslager, de heer Arthur Eeckhout. Herhaaldelijk klonk zijn „Wie biedt er meer voor deze duif? niemand? Om gulden". Mede hierdoor zal Herwonnen Le venskracht zeer zeker een flinke versteviging van haar kas hebben ge had. Een uitzonderlijke opbrengst le verde een jonge duif van de bekende j melker uit Antwerpen, de heer R. van Gulick. Voor niet minder dan f 37, werd de heer Meerschaert uit Hulst koper. GOES Goes heeft zijn hoepla- kampioen Ongeveer 300 jongens en meisjes hebben zaterdag te Goes gestreden om het hoepla-kampioenschap van Goes, voor een jury bestaande uit onderwijzers en onderwijzeressen. Er werd in zes groepen gekampt en uiteindelijk traden de zes winnaars tegen elkaar in het krijt. Tenslotte werd René van Hemert kampioen en kreeg een beker en een tafeltennis spel; goede tweede werd Karei Greve en derde Wim Dekker. De wedstrijd werd gespeeld on. der grote belangstelling op het tegelplateau van The Streaks. Na anderhalf jaar wachten is thans van de directie van Volkshuisvesting en bouwnij verheid bij het veilingbestuur te Goes de toestemming afge komen voor de bouw van het nieuwe veilingcomplex ten zuiden van het Goese spoor wegemplacement. Het is een project van anderhalf miljoen. Men hoopt in december tot aanbesteding te kunnen over gaan. Zondag leek het alsof de natuur een mengelmoes van mist en zonlicht willekeurig over Nederland had la ten uitdwarrelen. Terwijl het nl. op vele plaatsen zonnig weer was, had men op evenveel andere plaat sen te kampen met een dichte kille mist, welke de zon geen kans van schijn gaf. Advertentie) In aanwezigheid van burgemeester van Oeveren, de artsen uit Axel en diverse autoriteiten van het Rode Kruis, had ten overstaan van een talrijk publiek in „Het Centrum" te Axel een huldiging plaats van de commandant van de plaatselijke afdeling en zijn colonne, die onlangs op de nationale wedstrijden te Goes zulk een prachtige resultaten wisten te behalen. Voorzitter le Feber, wist in zijn huldigingswoord de talrijke factoren naar voren te brengen, die er toe hebben geleid, dat commandant P. Michielsen de nationale comman- dantenprijs nl. een zilveren medaille, geschonken door H.M. de Koningin in ontvangst kon nemen, terwijl zijn colonne de vijfde prijs in de wacht wist te slepen. De heer le Feber prees comman dant Michielsen om zijn ijver, zijn doorzettingsvermogen en plichtsge voel, dat de commandant zo kernach tig wist vast te leggen in de woor den: „Als het Rode Kruis roept of vraagt moet men komen of geven"; Als dank voor het vele, dat hij ge durende zijn 12-jarig lidmaatschap yoor het Rode -Krui^ er^ de Jbevolking had feedain, werd' hem een fiets, re genkleding en aan de gehele colonne een vulpen aangeboden. Burgemeester van Oeveren ver tolkte de dank en de trots van het gemeentebestuur en de bevolking, en Eclatant succes voor R. K. Hulsters Gem. Koor R.-k. Hulsters gemengd koor, onder leiding van de heer J. Ivens. heeft in Breda een eclatant succes behaald. Men kwam daar uit in de le afdeling gemengde koren tijdens een voor ronde tot het Nederlands Koorfesti val en legde beslag op de eerste prijs met 354 punten. Dit betekent, dat dit koor zal deelnemen aan de landelijke finale, die 20 december a.s. georga niseerd wordt door de kon. bond van zang- en oratoriumverenigingen in Nederland en die in Haarlem ge houden wordt. Vele natuurvrienden van Overslag hebben een bezoek gebracht aan pastoor Camerman, die een speciale liefhebber is van vogels. Voor velen in Zeeuwsch-Vlaanderen zal hij wel licht een onbekende zijn. Hij is gebo ren in Callo in Oost-Vlaanderen (België) en bracht zijn jeugd en zijn vakanties door, zwevend langs de boorden van de Schelde, door de schorren van het Verdronken land van Saeftinge en de eenzame pol ders, te midden waarvan zijn ge boortedorp ligt. Hij was het liefst in de vrije natuur en was geboeid door alles, wat er in zijn omgeving groeide en bloeide. Deze jonge natuurvriend had op later leeftijd het geluk kapelaan en daar na pastoor te mogen worden in de bood namens het gemeentebestuur een paar fietstassen aan. Kringsecretaris Constance wist in een gloedvolle speech de aanwezigen op te wekken om door daadwerke lijke steun mee te werken aan de uitbouw van de afdeling. Een gezellige avond wist de goo chelaar Marquinie te aanwezigen op een verbazingwekkende wijze bezig te houden. Dagblad oor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch Vlaanderen; Hulst Dubbele Poort 'I Tel 102. RayonredacteurM J Groen Rayunbeheerder L K M de Jong Rayonkantoor voor Walcneren en Z. Beveland; Goes Westsingel 98. Tel 2236 Rayonredacteur-. N Karhof Rayonoeheerder: J Fait Prijs vooi losse advertenties oestema voor de editie vooi Zeeland t 0.1S pei mm. Vooi Ingezonuen iVlededelin gen" I U.37 pei mm Bij contract aan zienlijke reductie Kleintjes 3 regels ot minder f 0.90, élke rege) tneei f 0.16 Bij plaatsing ook in de Biabantse oplage resp r 1 50 er j 40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen hal1 geld parochie Wachtebeke. Nog altijd voelde deze priester de drang, die hem dreef naar de akkers, bossen en meersen, waaraan zijn parochie zo rijk is. En ofschoon de hele na tuur zijn aandacht had, ging zijn hart vooral uit naar de vogels. Daar aan gaf hij al zijn vrije tijd. In de vroege morgen, 's avonds laat en zelfs 's nachts trok hij er op uit om hun levenswijze en eigenaardigheden er steeds beter te leren kennen en er van te genieten. Pastoor Camerman woont nog altijd te V/achtebeke thans als rustend pastoor. Maar het is niet juist bij deze man te spreken van rust, want zijn leven is nog ten- volle gevuld. Hij io nu directeur van het Kloosterinternaat en zijn be langstelling voor de vogelwereld is nog even groot. Op een leeftijd waar op gewone mensen niets anders ver langen dan rust en gemak vloog hij naar Belgisch-Kongo om ook daar de vogels te bestuderen. Tijdens zijn verblijf in dat tropenland werd hij 80 jaar. Een jaar later bezocht hij ook Canada, jaagde er in de bossen en viste aan de westkust in de Grote Oceaan. Hij schrijft nog altijd in dagbladen en tijdschriften, staat be reidwillig iedereen te woord, die be lang stelt in zijn werk en is daarbij de eenvoud zelve. In 1957 verscheen van zijn hand ,,De taal en het leven der vogels". Hierin vertelt hij op boeiende wijze allerlei merkwaardigs uit het leven van zijn gevleugelde vrienden. Het is zo aantrekkelijk geschreven dat men niet eens vogelliefhebber moet zijn om er van te kunnen genieten. Maar het levenswerk van deze or nitholoog is wel het door hem ge stichte vogelmuseum, dat enig is in Europa. Alle hier te lande levende vogels zijn er te zien en ook de Kongolese vogelwereld is er verte genwoordigd. De meeste exempla ren zijn door hem zelf geprepareerd en van elk weet h\j iets bijzonders te vertellen. Bij een bezoek aan het museum is het de moeite waard pastoor Camer man zelf te ontmoeten. Hij vertoeft er veel, want al zijn vogels zijn her inneringen. En hij kan vertellen. Vol spanning kunt U luisteren naar zijn bloemrijk en gezapig Vlaams en onder het luisteren vraagt U zich af: „Waar heb ik deze taal meer ge hoord?" Hij is Gezell* in proza. Naar aanleiding van het in de on langs gehouden raadsvergadering ge nomen besluit om aan de heer J. F. Rouw te Terneuzen optie te verlenen op gemeentegrond aan het Bolwerk voor de bouw van tweemaal zes wo ningen, kunnen we meedelen, dat het hier gaat om een soort woningen, die wat prijs betreft zeer bijzonder is. Deze woningen kosten, nadat de bouwpremie eraf getrokken is, name lijk nog geen f 10.000,per stuk. De eigenaar van zo'n woning heeft dan de beschikking over een ruime woon kamer, een keuken, vier slaapkamers en een douchecel. Om deze woning in bezit te krijgen is het voldoende om bij een garantieverklaring van de gemeente een som van ongeveer f 900,te storten, terwijl de aflos singssom van het resterende gedeelte ongeveer gelijk is aan de huur van een normale woningwetwoning, per maand berekend. Volgens de archi tect van deze woningen, de heer M. J. Rouw uit Zoetermeer, bestaat er reeds een voldoende belangstelling voor deze woningen. Ook het ge meentebestuur verheugt zich in het feit, dat er op deze manier weer een aantal woningen in het hier en daar nu nog lege Bolwerk zullen komen. Ook zullen er zodoende weer enige woningen voor particulieren worden gebouwd, iets wat tot nu toe niet zo erg het geval was. Wat de bouw betreft, deze zal wor den uitgevoerd door de aannemers firma de Gebr. van Steenbergen te Sas van Gent. Door de architect Rouw zijn ook reeds in Zoetermeer een aantal van deze woningen gebouwd. Televisie immers is geen artikel dat U zo maar even gaat kopen. U gaat 'n heleboel geld uitgeven en verlangt hiervoor de hoogste waarde terug. Het BESTE apparaat, eerste klas antenne's, vakbekwame mon teurs wachten slechts op 'n sein tje van u, om U televisie op z'n best in de huiskamer te brengen. U SLAAGT BIJ ONS VAST VOORDELIGER DAN U DACHT. Voor Uw PHILIPS TELEVISIS naar: L. BRUGSTRAAT 4 TEL. 31379. BREDA Uit den Haag wordt bericht, dat mr, Zaayer zijn cassatie-beroep in de zaak van notaris V. te Vlissingen niet introk. Het verkeerde bericht is te wijten aan een fout van de griffier van het Gerechtshof, die met een naam in de war is geweest. i (Ingezonden) Reageren op hetgeen in de dagbla den wordt gepubliceerd is niet mijn gewoonte, doch nu de laatste dagen in de streekbladen en in de landelijke pers publikaties zijn verschenen, waarmede de Zeeuwse belangen niet worden gediend, moet ik spreken. Hetgeen door mij op 18 oktober j-1 in een vergadering van de Statenkring Hulst van de K.V.P. is gezegd, in verband met de tarieven voor de ve ren over de Westerschelde, is aanlei ding gewórden tot het schrijven van kranteartikeien en het uiten van protesten in ongebruikelijk felle be woordingen. In bedoelde vergadering werd door de voorzitter van de K.V.P.-Staten fractie medegedeeld welk standpunt deze fractie in meerderheid heeft in genomen bij de behandeling door de Provinciale Staten van de zogenaam de „vrije verenkwestie". Duidelijk werd gesteld dat deze fractie bij mon de van haar voorzitter voor het be houd van de vrije veren heeft gestre den en steeds heeft gewaarschuwd tegen het loslaten van eenmaal ver leende rechten. Bij de openbare be handeling in de Staten van de bekende moties werd door het bedrijfsleven niet gereageerd. De reacties kwamen eerst toen in de zomer 1958 de nieuwe tarieven waren aanvaard, maar toen was het te laat. In feite, zo besloot hij, heeft het bedrijfsleven, dat zich nu over de tarieven beklaagt, het aan zichzelf te wijten dat het zover is ge komen. Hieraan vastknopend werd mijner zijds medegedeeld, dat de Kamers van Koophandel in Zeeland een brief hadden geschreven aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, waarin zij stelden redelijke tarieven te kun nen aanvaarden indien de outillage werd verbeterd en de wachttijden zouden worden verkort. Inderdaad heb ik toen gezegd dat deze brief zonder overleg met Gedeputeerde Staten was geschreven, daar hij in afschrift aan dit college was gezonden en van de inhoud dus eerst kennis kon worden genomen toen de brief reeds in handen van de minister was. In de vergaderingen van de Kamers van Koophandel van Zeeland werd deze uitlating van mij een bewuste leugen genoemd. Uit het hiernavol gend historisch relaas blijkt echter onweerlegbaar de juistheid van het geen door mij werd gezegd. 1. De lange wachttijden aan de veren moede, namen de Kamers van Koop handel in begin 1956 het initiatief tot een actie voor de verbetering van de veren-outillage, desnoods met aan vaarding van redelijke tarieven (zie de Zeeuwse dagbladen van 10 maart 1956). Hierover was contact opgeno men met het college van Gedeputeer de Staten, waarvan in de vergadering van 9 maart 1956 van de Samenwer kende Kamers van Koophandel mede deling werd gedaan. 2. Bij de brief van 18 april 1956 schreven de Kamers van Koophandel aan het college van Gedeputeerde Staten onder meer: „Zullen de bestu- Zowel de Vlissingse zenuwartsen als het ziekenfonds Walcheren zijn in beroep gegaan tegen het vonnis, dat de president der Middelburgse recht bank in het bekende kort geding uit sprak. (Advertentie» wal le dragen, welk merk hel beste „werk", ook op den duur het juiste uur. De keus valt dra op het meesterwerk van Z tot A ren van beide Kamers het op hoge prijs stellen, met uw college vooraf nog eens van gedachten te wisselen over de te volgen meest doelmatige gedragslijn". 3. Gedeputeerde Staten doen de Ka mers bij schrijven van 24 mei 1956 weten, dat zij eerst met de Staten der provincie willen spreken. 4 Na bedoelde bespreking met de Provinciale Staten wordt aan de Ka mers van Koophandel bij brief van 21 juni 1956 het volgende bericht: „Na raadpleging van de Provinciale Staten moeten wij u, naar aanleiding van uw te onzer kennis gebrachte zienswijze, met betrekking tot een eventuele herziening van de tarieven voor de veren over de Westerschelde mededelen dat de Provincie aan geen gezamenlijk initiatief in de door u voorgestane zin zal deelnemen, noch ook daaraan steun zal verlenen. Indien, ook met dit standpunt van het Provinciaal Bestuur voor ogen, van rijkswege in beginsel tot een herzie ning van de tarieven mocht worden besloten, zo zal in het licht van zodanig besluit ons streven erop zijn gericht, dat bij de vaststelling daarvan met de belangen van Zee land, in het bijzonder die van Z. Vlaanderen, terdege rekening wordt gehouden". Het Provinciaal Bestuur had niet duidelijker afstand kunnen nemen van het door de Kamers van Koophandel genomen initiatief. 5. Hoewel dus op de medewerking en steun van het Provinciaal Bestuur niet mocht worden gerekend, schre ven de Kamers de op 15 augustus 1956 gedateerde „fatale brief" aan de Mi nister van Verkeer en Waterstaat. Dat zij hiertoe de bevoegdheid had den is wel aan geen twijfel onder hevig, doch men kan zich slechts af vragen of de Kamers hiermede de democratische tradities getrouw ble ven, waar toch Provinciale Staten vertegenwoordigend de bevolking van Zeeland zich tot dan toe positief voor het behoud van de toen bestaan de gematigde tarieven hadden uitge sproken. Hoe de zaak verder is verlopen i* voldoende bekend: invoering van nieu. we, hogere tarieven per 1 augustus 1958; de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking en niet het minst het bedrijfsleven, heeft zich heftig verzet en doet dit nog. Moge ons aller streven erop gericht zijn, niet om „zondebokken" te zoe ken niet om elkander te veroordelen op k ranteberichten, waaruit mijn, inziens gebleken is dat de pointe van het verhandelde niet voldoende is be grepen. Ik laat hierbij daar, dat ik volkomen overtuigd ben van de goede trouw van de betreffende verslaggevers. Het ge ven van een getrouw verslag van een vergadering is nu eenmaal een hoge kunst, die niet iedereen in dezelfde mate bezit. Mogen de Zeeuwse bevolking en haar organisaties slechts één streven bezitten: samenwerken en nog eens samenwerken, niet in verbitterdheid en in versplinterend individualisme, maar in verbondenheid. Terneuzen, 15 november 1958. G. P. M. DIKöTTER, Lid Gedeputeerde Staten van Zeeland. (Advertentie) Voor elke kamer een mooi Deze maand 10 korting Hk. Lindebaan-Bosstr. - B. o. Z. Allerwegen kan men bespeuren, dat het aantal personenauto's In Ne derland toeneemt. Wel ligt ons land nog achter bij de ons omgrenzende landen en vooral bij België en Frankrijk, maar toch is men druk doende om deze achterstand in te lopen. Men merkt het aan de drukte op de wegen vooral bij weekends en in de steden vooral op de spitsuren. Men spreekt van een tweede tunnel voor Rotterdam omdat men het verkeer er bijna niet meer kan verwerken en zo zou men kunnen door gaan. Natuurlijk zijn er in de grote steden de meeste auto's, maar toch staan de steden verhoudingsgewijze lang niet altijd aan de kop. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft onlangs de cijfers gepubliceerd van het aantal personenauto's in Nederland naar de toestand van 1 augustus 1957. Het lijkt ons wel interessant om eens na te gaan waar verhoudingsgewijze de meeste auto's lopen, gelet op het aantal inwoners Uit de gepubliceerde cijfers konden deze cijfers eenvoudig worden berekend. Ti Ti. ztet men, dat vooral de eemeenten dat a wSf Zeeuwsch0VIJerJachténu iS gs de grens verhoudingsgewijze fan tnn i reT r I een groot aantal auto's hebben. Ot- ?lrva" I schoon dit verband kan houden met - - tie vlashandel zou men ook vermoe de oorzaken zijn? Men behoeft op woensdagmiddag maar eens haar de Markt te Oostburg te gaan om te zien hoeveel landbouwers met hun auto naar de markt komen. Aange zien de boeren veelal een eind van de dorpen wonen, is het in deze streek reeds zover, dat nagenoeg alle land bouwers een auto hebben en daarme de weer en wind kunnen trotseren. Er is dan ook op de woensdagen moeilijk een parkeerplaatsje te krij gen in Oostburg, wanneer men er niet op tijd bij is. Tegenover een lan delijk gemiddelde van 1 auto op 29 inwoners treft men in deze streek aan: in Zuidzande 1 auto op 14 inwo ners, in IJzendijke, Biervliet en Cad- zand 1 op 15 inwoners, in Aardenburg en Nieuwvliet 1 op 16 inwoners, in Groede en Oostburg 1 op 17. Verder op komen Retrgnchement met 1 op 20, Schoondijke, Sluis en Breskens met 1 op 23 en tenslotte Hoofdplaat met 1 op 30. Stelt men daar tegen over oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, dan Zaterdag jl. is op kasteel Bouvigne een contactbijeenkomst gehouden voor de gerepatriëerden In het bis dom Breda. De bijeenkomst had o.m. tot doel de gerepatrieerden wat meer vertrouwd te maken met bepaalde as pecten van het gezinsleven in Ne derland. Mevrouw N. M. L. L. Mol-Sinnige uit Breda sprak daarom over „de ouders in het Nederlandse gezin". Spreek ster zei, dat de gerepatriëerden, on danks de veranderde omstandighe den, tóch moeten proberen gelukkig te worden in ons land: een eerste vereiste om ook de kinderen naar een gelukkige volwassenheid te lei den. Daarbij moet, volgens mevrouw MolSinnige, gezocht worden naar de hoofdzaken in het leven; naar het eeuwige, naar de betrekking tot God. De heer J. B. Deelen, arts te Box tel, maakte de aanwezigen wegwijs in de meest elementaire begrippen van de Nederlandse gezondheidszorg. Nadat men „broodjes uit het vuist je" had gegeten, werden nog twee films vertoond. De ene had de inhul diging van koningin Juliana in 1948 tot onderwerp, de tweede de reis van prinses Beatrix naar de West. Ongeveer tweehonderd ouders uit Brabant en Zeeland namen aan de contactbijeenkomst deel. Vaarwel, telefoonjuf frouw, vanaf woensdag middag 1 uur draaien we zelf onze (nieuwe) nummers en bellen we zonder dat V eraan te pas komt naar de verste hoeken van het land. Toen de automatisering van de telefoon begon door te dringen, ver dween de romantiek, zeggen een heleboel mensen en het is ons nooit duidelijk gewor den wat men daarmee bedoelde. School die ro mantiek in het klassieke kastje met de zwengel of zat ze in uw stem, de stem van de telefoon juffrouw? We zullen die nog slechts enkele ma len horen, voor het ge val dat er opgebeld moet worden naar een uithoek des lands waar men nog niet zo ver is als men woensdagmid dag om 1 uur in geheel oost Zeeuwsch-Vlaande ren zal zijn, waar dan het hele Land van Hulst geautomatiseerd wordt. Zulke achtergebleven gebieden zijn er nog wel en soms moet je er eens heen telefoneren. West- Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoorbeeld is nog niet zo ver. Daar leeft dus nog de romantiek, maar daar komt men overi gens pas achter wan neer ze verdwijnt. Hoewel er door dui zenden mensen duizen den malen, op V ge mopperd is, spijt het ons eens" is er na woensdag middag 1 uur niet meer bij. Er zijn mensen die jarenlang met een goede relatie telefonisch zaken gedaan hebben, zonder van elkaar eigenlijk het nummer te weten. Dat kon, onder uw nu aflo- dat U, telefoonjuffrouw, pend regime, en dat was, er tussenuit trekt. We hebben wel eens mee- gemopperd met al die duizenden. De wrevelige uitroep „Juffrouw, komt er nog wat van?" zult V wel in alle vormen kunnen verbuigen, want we schatten dat U dat dagelijks ongeveer drie honderd keer heeft moe ten horen. „Zitten jullie te slapen?" zullen uw abonnees nu niet meer vragen. Nu zullen ze, na drie vergeefse pogingen een lijntje vast te krij gen, woedend de hoorn op de htak smijten en bij gebrek aan een tele foonjuffrouw op wie zij hun toorn kunnen doen uitwoeden, de onvolko menheden der techniek de schuld geven. Ze zullen alle num mers moeten opzoeken, want de hoorn oppak ken en zeggen „Juf frouw, geef me Louis denken wij, de roman tiek ervan. Als er vanuit een verre plaats iemand ons opbelde en wij gaven geen gehoor, dan kwam U er even tussen en ver bond de verre optelefo neerder met het num mer waar hij ons, naar U vaak terecht) dacht, wel zou kunnen berei ken. Straks moet hij dat zelf maar uitzoeken. Daarom, al zijn we wel verheugd over de voort schrijdende techniek, vinden we toch dat we iets gaan missen, Soms liet V ons wel een paar minuten aan de draad hangen voordat U ant woord gaf, maar de tele foon is nog altijd geen visafoon en we konden dus nooit zien waarom U ons zo lang liet wach ten. Maar we vergeven het graag, want een vol gende keer draaide V vlot de tien interlokale nummers die wij opga- conde meer tijd kostte ven, zodat het geen se dan het straks, na woensdagmiddag zal vergen. En als wij mis schien eens, na een paar mttal vergeefs getik, en gerammel, op uw „Welk nummer?" antwoordden „Hè, hè, al wakker?", dan moet V ons dat ook maar vergeven. Straks den, dat de auto's die aan „grenshan- del" doen hier ruim in aantal zijn. Hier gaat Sint Jansteen aan de kop met 1 auto op 20 in%oners. Daarop volgen Sas van Gent, Koewacht en Hulst met 1 op 22 en Clinge met 1 op 23 inwoners. Ook Terneuzen slaat hier een vrij goed figuur met 1 auto op 25 inwoners. Twee gemeenten ko men in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen ver achteraan en wel Graauw met 1 auto op 44 en Hontenisse met 1 op 38 inwoners. Ook in Vogelwaarde, Westdorpe en Philippine heeft men minder auto's dan het landelijk ge middelde. Axel telt 1 auto op 27 in woners. Stelt men daar tegenover de andere grote plaatsen in Zeeland, dan komen deze ver achteraan. Vlissingen telt 1 auto op 44 inwoners hetgeen wel een gevolg is van het grote aantal arbei ders dat daar woont in verband met de werkgelegenheid op „De Schelde". In Nederland is het nog niet zo dat de arbeider er met zijn auto naar zijn werk kan gaan, zoals in Amerika ge beurt. Middelburg telt 1 auto op 33 inwoners, doch Goes telt het grootste aantal auto's van de Zeeuwse gemeen ten, in totaal 686 ofschoon het kleine* is dan Middelburg en Vlissingen. Hier moeten het 21 mensen met 1 auto doen. Ook Zeeland in zijn geheel ligt bo ven het landsgemiddelde en wel met 1 auto op 27 inwoners, tegen 1 op 38 in Noord-Brabant en Limburg, doch 1 op 23 in Noord-Holland en 1 op 26 in Zuid-Holland. In Venezuela zijn vijf legerofficie- ren gearresteerd, die er van verdacht zullen we zwijgend moe- w.orden f™, konlplot tefen de reg'" ten aanvaarden dat een rlT hebben gesmeed. Reeds eerder hadden geruchten de nummer geen gehoor ron<je gedaan dat men een militaire geeft. Tot nog toe kon- opstand zou trachten te ontketenen den we wat wrevelig vóór de algemene verkiezingen van 7 zeggen Juffrouwbel nu december gehouden worden. nog eens flink door, ze MOETEN thuis zijn." En als het dan toch niet lukte, dan hielp uw vriendelijk „Het spijt me meneer, er komt geen gehoor" ons over de diepe teleurstelling heen. U wordt nu vervangen door draadjes, relais, dingetjes, palletjes en wat er verder aan tech nisch mysterie in zo'n centrale zit. Dat spul trekt zich van het ge grom der abonnees niets aan. We zullen U dus missen, omdat we niet meer zullen kunnen mopperen. GOES Grand: De dood was sneller, 18 j. met voorb. MIDDELBURG Electro: De lift naar het schavot, 18 j. met voorb. Schouw burg: Over moord wordt niet gespro ken, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: De slavin van Point du loup, 14 j. Luxor: Even af rekenen heren, a.l. HULST Kantine Jausenius Lyceum: De wereldkerk nu, voor jongerengemeen- schap. OOk ziel ma, vero lang een drag derg men: wete moef roek( behe( ande even? voetg Het laatst toege ons, geeft de bijzor om den: 'QNZE ijvert algeme keersu kunner druk voorscl technis niet ah van leven lichaan van and men bij niet zo men weten gaat ze zowel van we de verl hen ge houden stal, hij rnademoise ling naar trekken lang tele matieke De quinti was, dat

de Stem | 1958 | | pagina 2