SITUATIE GEVAARLIJK ZEGT ADENAUER Iets van paniek in Partij v. d. Arbeid TYRONE POWER OVERLEDEN OOK ZIJ. Westen op de gaat niet in uitdaging Verstekelingen kregen hartelijke ontvangst Wat wil Kroestjev met Berlijn Geen „hokjesgeest5 bij de Hongaarse verkiezingen Groningse K.Y.P. spreekt in motie afkeuring uit VOOR 5? MISVERSTAND Twee gewonden bij gasexplosie Weinig wind 6 Voor binnenlands gebruik Mr. van Doorn in Arnhem Wethoudersverkiezingen. 295 395 495 595 2e das 25 Volgend jaar ATLANTISCH CONGRES Door messteken zwaar gewond Impasse in Genève B'j aankomst in Merauke: Hartaanval tijdens filmopnamen Gcorgi Malenkov doodgeschoten? Slachtoffers van verkeer Koninklijk gezin naar St. Anton jWeer prijs in j STEM-toto VULDE U AL EEN OPLOSSING IN? 98e JAARGANG No. 22913 Uitgave N.V. Ung. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 1U Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 17 NOV. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i._). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 35) In West-Duitsland heerst een nerveuze spanning als gevolg van c.e uitlatingen van Kroestjev over de status van Berlijn. Bonds kanselier Adenauer heeft zaterdag verklaard, dat er tegenmaat regelen genomen kunnen worden als Berlijn door de Russen of Oostduitsers opnieuw tot een geïsoleerd eiland zou worden ge maakt. Eerder had Kroestjev meegedeeld, dat zijn regering een document over de status van Berlijn aan het opstellen is, „met voorstellen aan de landen die hebben deelgenomen aan de oorlog tegen het Duitsland van Hitier en het Italië van Mussolini. Het aantal kandidatenlijsten voor de parlementsverkiezingen in Algerië is met elf vermin derd tot 42. Acht werden als onregelmatigafgewezen door de centrale commissie voor toe zicht op de verkiezingen, drie werden door de kandidaten zelf ingetrokken. Een van de lijsten werd af gewezen, toen de erop geplaat ste moslem-kandidaat onthulde, dat hij zijn handtekening had gezet, omdat hij dacht dat de Europeaan die met hem op de lijst stond, hem een ontvangst bewijs voor de huur liet teke- keken vol verwachting uit naar de komst van de Sint. Repatriantjes, voor het eerst opgenomen in de sfeer, die elk jaar Ne derlands prilste jonkheid enkele weken van zoete opwinding verschaft. Onze fotograaf knipte ze in Breda, waar St. Ni- colaas zijn glorieuze en tree deed. ZOWEL de socialistische partij in Bel gië als de liberale partij hebben hun goedkeuring gegeven aan het pact, dat een einde maakt aan de schoolstrijd. AARTSBISSCHOP Makarios heeft, op doorreis naar New York (waar hij voor een onafhankelijk Cyprus gaat pleiten) Schiphol aangedaan. Hij be antwoordde uiterst bereidwillig de vragen die hem door journalisten wer den gesteld. EEN felle, uitslaande brand heeft zon dag een dubbel houten woonhuis te Zaandam volledig in as gelegd. De be woners waren afwezig. Ook in Bruns- sum brandde een huis af, terwijl de bewoners elders vertoefden. SCHOUT-BIJ-NACHT L. Southerland commandant van een groep Ameri kaanse vliegdekschepen is in de buurt van Formosa, om het leven gekomen bij het neerstorten van een helikopter. WOENSDAG worden in de Fokker fabrieken op Schiphol de twee eerste Friendships officieel overgedragen aan de Ierse Luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus". PAN AMERICAN Airways begint van daag een geregelde Atlantische dienst met het nieuw» straalverkeersvlieg- tuig, de Boeing 707. TWEE van de Russische Nobelprijs winnaars voor natuurkunde, P.A. Tsje- rcnko en J. M. Frank, hebben de Zweedse Academie van Wetenschap pen medegedeeld dat zij naar Stock holm zullen komen om hun prijs in ontvangst te nemen. Verwachting van het K.N.M.I. tot maandagavond, opgemaakt zondag- avond 23.15 uur: Op vele plaatsen mist of laaghan- 1 gende bewolking, maar ook en- kele verspreide opklaringen. J W inig wind Ongeveer dezelfde 2 temperaturen als gisteren of iets J lagere. Verwachting van het Belgisch j Weerkundig Instituut: Kalm weer. j Lichte wind uit het noordoosten. 's Nachts en 's morgens verspreide mist. Vandaag: zon onder 16.46 uur, maan onder 23.35 uur. Z Morgen: zon op 8.05 uur. Adenauer legde er de nadruk op dat de verklaringen van Kroestjev een buitengewoon gevaarlijke situatie hebben geschapen, niet alleen voor West-Duitsland maar ook voor de hele wereld. Het is moeilijk de starre houding van Moskou te begrijpen omdat wij niet weten wat er nu eigenlijk pre cies gebeurt in de Sovjet-Unie, aldus Adenauer. Hij wees in dit verband op de gis singen rond de positie van de Rus sische premier. Kroestjev zou op het eerstkomende partijcongres liever over buitenlandse kwesties willen spreken dan over binnenlandse aan gelegenheden, zoals het optreden te gen Boelganin! Ondanks de aanvallen van de Rus sische premier zal de volgende nota van de Westduitse regering aan de Sovjet-Unie niet in krachtiger be woordingen gesteld worden, zo ver volgde Adenauer. Wij zullen niet ingaan op de uit daging met betrekking tot Berlijn." De Westduitse nota waarop Adenauer doelde, zal vandaag overhandigd worden. Het is een antwoord op de Russische nota van 19 september, waarin de Westduitse voorstellen voor instelling van een vier-mogend- hedencommissie, die de plannen voor de hereniging zou moeten voor bereiden, worden verworpen. Adenauer dankte voorts de Weste lijke landen voor hun „vastberaden antwoord op de Russische uitda ging." Incident De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt heeft in een interview met „Berlingske Tidende" verklaard dat de communistische dreigemen ten betreffende een blokkade van Berlijn misschien een wanhopige po ging betekenen om de stroom van vluchtelingen te blokkeren, door de indruk te vestigen dat West-Berlijn spoedig in handen van de Russen komt. Als andere mogelijke doelstel lingen van de nieuwe communistische zenuwoorlog, zag Brandt de wens de economische stabiliteit van West- Berlijn te verzwakken en de Berlijn- se verkiezingen te beïnvloeden. Brandt zeide dat hij de mogelijke economische consequenties voor West-Berlijn van de communistische dreigementen niet onderschatte. Russische grenswachten hadden eerder vrijdag drie vrachtwagens van het Amerikaanse leger, die van In een huis aan de Acellestraat te Landsmeer heeft zich zaterdagmid dag tegen half zes een enorme gas-1 ontploffing voorgedaan, waarbij twee personen gewond werden en het splinternieuwe huis van binnen bijna geheel vernield werd. De bewoner, i Berlijn naar West-Duitsland wilden de heer Fennema, nam een gaslucht rijden, de doortocht geweigerd. in zijn huis waar en ging met een De wagens werden acht-en-ecn-half buurman, de heer J. Brommers, op uur aangehouden by een door Sovjet- onderzoek uit naar een lek in de militairen bemande grenspost even gasleiding. Daarbij maakte men, zo buiten Berlijn. werd door het Gem. Energiebedrijf te De Russische wachten eisten het Amsterdam medegedeeld, gebruik recht de wagens te doorzoeken al- van een lucifer. Ook onder de vloer vorens ze door te laten. De chauf- werd gezocht. Plotseling deed zich feurs weigerden dit echter. een hevige explosie voor, waarvan Zij werden eerst vrijgelaten toen de luchtdruk zo krachtig was, dat een vertegenwoordiger van de Ame- het plafond naar beneden kwam, het rikaanse commandant in Berlijn zich dak werd opgelicht en de voordeur naar het Russische legerhoofdkwar- circa 35 m werd weggeslingerd, tier in Oost-Berlijn begaf en eiste dat Geheel ongedeerd werd door ijlings de wagens zouden worden vrijgege- toegeschoten buurtbewoners een kind ven. onder het puin vandaan gehaald. De De Russische grenswachten ston-1 bewoner zelf bleef eveneens onge- den echter niet toe dat de tocht naar deerd, doch zijn 32-jarige vrouw en West-Duitsland werd voortgezet, zo-i <je 31-jarige buurman raakten ge- dat de wagens naar West-Berlijn te- wond en werden naar het ziekenhuis rugkeerden. overgebracht. Zowel in Oost-Duitsland als in Hon garije zijn gisteren verkiezingen ge houden. Men had het de kiezers bui tengewoon gemakkelijk gemaakt. Ze hoefden zich niet, zoals in de kapita listische landen, het hoofd te pijnigen over hun feitelijke voorkeur, want in beide landen was er maar één lijst: die van de communisten. In Boedapest werden buitenlandse journalisten, onder aanvoering van een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, in de gele genheid gesteld stemlokalen te be zoeken. De groep waartoe een correspon dent van United Press International behoorde, werd naar een stemlokaal in de wijk Boeda gebracht. Geduren de de tijd dat de buitenlandse journa listen daar waren, gingen alle kie zers, zonder uitzondering, de met witte vredesduiven" versierde stem hokjes binnen. Aan de kiezers die niet van plan leken te zijn de hokjes te gebruiken, werd beleefd verteld door de voorzitter van het stemlokaal dat zij in het hokje ,,in het geheim" moesten stemmen. Maar de correspondent van U.P.I. zag later een totaal ander beeld, toen de officiële tour achter de rug was. De correspondent passeerde toe vallig een klein stemlokaal in de bin nenstad Als buitenlands journalist mocht hij geen enkel stemlokaal be treden zonder door een ,,gids" verge zeld te zijn. Maar daar dit lokaal ge- In de zaterdag gehouden kring raadsvergadering van de kring Gro ningen van de Katholieke Volkspartij is met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin ter kennis van het hoofdbestuur van de KVP wordt gebracht, dat de kring Groningen met kleurstelling heeft kennis ge nomen van de feiten, welke in enkele grotere gemeenten in het Zuiden zich bij de jongste wethoudersverkie zingen hebben voorgedaan en waar bij de indruk is gewekt, dat in deze gemeenten door de meerderheid (Advertentie) COLLECTIE DASSEN van rhodia, rhodia-organsin en wol In dezelfde serie: «NïD* EINDHOVEN HEERLEN vormende KVP-fractie een der meest elementaire stelregels van een ge zonde democratie, namelijk erken ning van de rechten der minderhe den, niet in acht genomen werden. De kring Groningen spreekt daar over haar diepe teleurstelling uit; ziet in deze houding een gevaar voor de zo gewenste goede verhoudingen tussen de katholieken en niet-katho- lieken in andere delen van het land, waardoor ook andere grote belangen dan zuiver politiek-staatkundige wor den geschaad. Het bestuur van de KVP wordt verzocht alles in het werk te stellen teneinde aan deze betreurenswaar dige verschijnselen een einde te maken. vestigd was in een winkel, kon de correspondent door een etalageruit zien wat gebeurde. In een periode van ongeveer 20 minuten gingen slechts 4 van de ongeveer 50 kiezers het hokje binnen. Alle anderen staken hun stembiljet in de enveloppe ten aanschouwe van de kiescommissie en niemand kreeg te horen dat hij het hokje moest gebruiken. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie zal koningin Eliza beth van Engeland op 5 juni van het volgend jaar te Londen een „Atlan tisch congres" openen dat vijf dagen zal duren. Dit is zondag meegedeeld door het secretariaat-generaal van de NAVO te Parijs. Aan dit congres zullen verscheidene regeringsleiders deelnemen, onder wie waarschijnlijk president Eisenhower. Men zal van gedachten wisselen over de militaire, politieke, economische en culturele aspecten van de NAVO, als mede over de betrekkingen met de minder ontwikkelde gebieden en met het communistisch blok. In de nacht van zaterdag op zondag is in een café te Heerlen ruzie ont staan tussen de 52-jarige van d B. enerzijds en de 60-jarige A. M. en diens 28-jarige zoon anderzijds. Op een gegeven ogenblik trok v. d. B. een mes en bracht daarmede zijn tegen standers ernstige verwondingen toe. Tot de cafébezoekers, die de man trachtten te overmeesteren, behoorde ook een agent van politie, die een flinke steekwonde aan de rechterhand opliep. De 28-jarige M. werd getroffen aan de longen en moest in levensgevaar lijke toestand in het St.-Jozefzieken- huis te Heerlen opgenomen worden. Ook van de B. wordt nu in het zieken huis verpleegd. Hij heeft een kaak fractuur opgelopen. (Van onze verslaggever Tijdens de zaterdag gehouden ver gadering van de jongerenorganisatie der KVP, welke in Musis Sacrum te Arnhem gehouden werd en die door vrijwel alle afdelingsbestuurderen werd bijgewoond, heeft mr. F. van Doorn gesproken over de politieke stunts, welke de laatste weken door de PvdA in de Kamer en daarbuiten gelanceerd worden om daarmede de t naar de oppositie te kunnen ef fenen. Ln dit verband zei mr. van Doorn en met name aan het adres van de heer Burger, (die zich namens de PvdA onlangs in de Tweede Kamer losmaakte van de regeringspolitiek), ,,dat de socialisten op het ogenblik in een soort van paniekstemming verkeren, omdat er een duidelijke breuk dreigt tussen de ouderen en de jongeren in de PvdA." ,,De PvdA" zo vervolgde de heer van Doorn, heeft de laatste tijd heel wat jongeren aan de Pacifis tische Partij verloren. Vandaar, dat (Advertentie) men aan de rode kant alles probeert om tot de een of andere succesvolle politieke operatie te komen. Het zich losmaken van de regeringspolitiek I door mr. Burger, noemde spr. een belangrijk symptoom. Toch moet de heer Burger wel bedenken, aldus de KVP-voorzitter, dat als er onver- wachte politieke moeilijkheden ko- men, het dan waarschijnlijk het beste is om opnieuw een beroep op de kiezer te doen." De KVP-voorzitter stelde vast, dat er een groeiend vrijheidsverlangen is en dat de afkeer van dwingelandij en bureaucratie in sterke mate toe neemt. (Voor verslag afscheid drs. C. Cosijn, zie elders in dit blad.) Rusland heeft in Genève een ont- werp-akkoord van vijf punten inge diend inzake staking van kernproe ven. De vijf punten zijn: 1. De drie grote mogendheden ver binden zich vanaf de ondertekening geen enkele kernproef meer te ne men; 2. Zij zullen voorts samen trachten te bereiken dat alle andere landen dezelfde verplichting op zich nemen; 3. De landen die het akkoord onder tekenen zullen een controle-apparaat oprichten met een net van controle posten; 4. De grote mogendheden staan de vestiging van dergelijke posten op hun gebied toe. 5. Het akkoord zal voor onbepaalde tijd gelden. Amerika heeft het Russische plan van vijf punten verworpen. Men zag als voornaamste bedoeling van het voorstel een akkoord over een blij vende staking van kernproeven te verkrijgen zonder voorafgaande over eenstemming over een controlesys teem. De 37 Indonesische verstekelingen, die vrijdagochtend in de Arafoerazee door het opnemingsvaartuig ,,Luy- mes" van de Koninklijke Marine wer den overgenomen van de ,,Johan van Oldenbarnevelt", zijn in Merauke van boord gegaan. Vóór de ontscheping hadden het hoofd van het plaatselijk bestuur van Merauke, een arts en ambtenaren van de immigratiedienst zich aan boord begeven. De verstekelingen viel een hartelij ke en waardige ontvangst ten deel. Op de kade van Merauke stonden een delegatie van de Ambonese inwoners en twee vertegenwoordigers van de Tnd' ch-Nederlandse gemeenschap te wachten. De bemanning van het KPM-schip ,,Kaloekoe" zond een welkomstgroet in de vorm van een De Amerikaanse filmster Tyrone Power is zaterdag te Madrid, tij dens filmopnamen, aan een hart aanval overleden. Hij werkte aan de film „Salomon en Sheba", Power speelde de rol van Salomon. De ac teur is 45 jaar geworden. In mei van dit jaar was hij in het huwelijk getreden met de 26-jarige Deborah Montgomery Minardos. Power was bezig een scène uit een dolkgevecht te repeteren, waar in hij tenslotte op de grond kwam te liggen en de dolk van zijn tegen stander op het laatste ogenblik ont week. Hij zei dat hij zich niet goed voel de, en begaf zich naar zijn kleedka mer, een grote caravan. Daar klaagde hij over pijn in de armen en ademhalingsmoeilijkheden. Een glas brandy bracht geen uitkomst. Hij raakte bewusteloos, en werd naar het Ruber-ziekenhuis overge bracht. Bij aankomst bleek hij over leden. De doodsoorzaak was angina pectoris, aldus een der artsen na een kort onderzoek. De echtgenote van Tyrone Power is in verwachting. Zij was met hem naar Spanje gekomen, maar was niet aanwezig toen Power onwel werd. Powers tegenspeelster, Gina Lo- lobrigida, was wel aanwezig, even als een groot aantal figuranten, al len gekleed en geschminkt. Tyrone Power, van wiens recente films Witness for the Prosecution" de bekendste was, speelde in 1936 in zijn eerste film, Lloyd's of Lon don" en heeft nadien ongeveer in 24 andere films meegespeeld. Zijn vader was een toneelspeler, die in de Verenigde Staten beroemd was als Shakespearevertolker. Zijn moe der, Patis Power, was bekend van radio en toneel. In de tweede we reldoorlog heeft hij bij het Ameri kaanse korps mariniers gediend en als vlieger de strijd in de Stille Oceaan meegemaakt. grote hoeveelheid sigaretten. Na de debarkatie werden de ,,37 ontvangen in het door de katholieke missie ter beschikking gestelde mi litaire tehuis, waar de afdeling Me rauke van het Rode Kruis sandwiches en dranken serveerde in een gezellige en ongedwongen sfeer. Later werd in het opvangcentrum van het kampe ment der marine een kerkdienst ge houden. De nieuw aangekomenen waren zeer onder de indruk van de ont vangst. De gezagvoerders van de ,,Luymes" en ,,Johan van Oldenbar nevelt" waren zeer te spreken over hun gedrag aan boord, en ook in Me rauke maakten de verstekelingen, die alleen Nederlands spreken, een keuri ge indruk. Door de dienst voor Sociale Zaken zal worden nagegaan welke arbeids mogelijkheden er voor de nieuwelin gen bestaan. Het Amerikaanse blad Sunday-News meldt dat de gewezen Sovjetrussische premier Georgi Malenkov is doodge schoten. Hij zou door een ..kortaange bonden" ondervrager met kogels zijn doorzeefd toen hij bleef weigeren als getuige mede te werken aan een door premier Kroestjev beoogd zui ringsproces. Het blad haalt als bron „welinge lichte kringen te Londen" aan. Kroestjev wil zich volgens het be richt door middel van een proces ontdoen van zijn gevaarlijkse rivalen: Malenkov, Molotov. Zjoekov, Kagano- witsj, Sjepilov en Boelganin. Tijdens de zaterdagmiddag in Arnhem gehouden samenkomst van de jongerenraad van de KVP heeft de heer C. Cosijn afscheid genomen als voorzit ter. Deze foto toont v.l.n.r. op deze bijeenkomst: de heer C. Cosijn; de voorzitter van de KVP, mr. van Doorn en de heer E. Ver moert, die nu de voozittersha- mer van de J.O. hanteerde. In de nacht van zaterdag op zondag is op de Birkstraat te Soest een auto, waarin vier personen waren gezeten, uit de bocht gevlogen en tegen een boom terecht gekomen. Een der inzit tenden, mevrouw Herrebrugh-van den Berg uit Soest werd daarbij op slag gedood. Haar zuster, mevrouw van Heteren-van den Berg. die naast haar zat, werd gewond en moest naar het ziekenhuis worden overge bracht, evenals de heer Herrebrugh, die de auto bestuurde. In Den Haag is zaterdagmiddag de 51-jarige mevrouw J. Verbeek-van Deventer, op de hoek Tasmanstraat- Prins Hendrikstraat met haar brom fiets in botsing gekomen met een auto. Zij werd naar het ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht, waar zij zondagochtend is overleden. Te Oostwold (Gr.) is zaterdagmid dag een autobus van de maatschappij E.S.A. tegen 'n boom gebotst en ern stig beschadigd. De chauffeur werd gewond en ook zes van de dertig pas sagiers liepen verwondingen op. Prinses Irene, momenteel in Oos tenrijk, heeft medegedeeld dat de overige leden van het koninklijk ge zin vóór Kerstmis een ski-vakantie in Sankt Anton zullen doorbrengen. De prinses kwam zaterdag in Innsbruck aan. Zij reisde vervolgens naar Kufstein bij de Duitse grens waar zij Oostenrijks oudste ski- fabriek bezocht. Van Kufstein vertrok zij naar het ski-centrum Weissee. Zelfs de meest onverwachte uit- slagenlijst schijnt de deelnemers aan onze STEM-toto geen bezwa- ren meer op te leveren. Ondanks de vele „drietjes" voor een gelijk spel presteerde het na- melijk wederom iemand alle wed- J strijden goed te voorspellen. Het is: P. SNOEIJS Lachapellestraat 11 Breda die daarmee 75.in de wacht S sleept. t Zondag beginnen we dus wederom met 50.als inzet! J Hieronder nog even de juiste uit- slagen: ADO-PSV 3, NAC-DWS-A 3, NOAD-Fortuna '54 3, Blauw- Wit-Willem II 1, BW-Haarlem 1, GVAVRBC 1, DOSKO-LONGAt 1, EDO-Wilhelmina 1, De Valk- Velox 1, Xerxes-Baronie .1 Con- Z trole-totaalcijfer 16. J BRIE l Hier Uw naam en adres invullen EEN, TWEE OF DRIE POSTBUS 2500 AMSTERDAM

de Stem | 1958 | | pagina 1