Spanning tussen Philippijnen Indonesië en Desnoods geweld tegen ambassade van Indonesië Fa. P. J. v. AALST 25 jaar geleden erkenden V.S. de Sovjet-Unie Schandpaal voor te volle glaasjes... Ook een wereldrecord... „Si.-Thomas breekt met AS VA PERZISCH TAPIJT of KLEEDJE Koolstof-14 gevaarlijker clan strontium 90 Gevluchte is bandiet Pak je kans Asiel voor communistische rebellenleider op Manilla N IDEAAL ST.-NICOLAASGESCHENK Wild bewogen politieke betrekkingen ■Mik DAGBLAD VOOR ZEELAND Makarios naar New York voor debat Y.N. FLN-leiders beëindigen hongerstaking Douceurtje voor arbeiders in Vaticaan Aanklacht tegen Hans Kilb IJslands protest bij Engeland is een van Droog weer De 37 overgenomen door Kon. Marine 60.000 gulden uit aulo geroofd Tegenspraak romance Soraya Voorzitter van junta in Venezuela afgetreden Wapens van V.S. voor Brazilië Toestand Po-delta verbeterd Nederlandsche Bank verlaagt disconto 98e JAARGANG No. 22912 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat lt/. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 15 NOV. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. 1 Bij contract aanzienlijke r^luctie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 QQSTBURG^J^uwstraat^41^tel^n^^^ Aartsbisschop Makarios heeft gis teren te Athene verklaard, dat de Griekse regering namens de Cyprio ten de algemene vergadering der V. N. zal vragen aan Cyprus onafhan kelijkheid te verlenen. Hij legde deze verklaring af aan de vooravond van zijn vertrek naar New York, waar hij het debat over Cyprus in de alge mene vergadering wil bijwonen. Aanvankelijk ijverde de aartsbis schop voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, maar in het begin van dit jaar wijzigde hij deze politiek en hij eist nu onafhankelijkheid voor het eiland. De Griekse regering steunt dit standpunt. Makarios noemt zijn voorstel de grootst mogelijke con cessie van de zijde der Griekse Cy prioten. Ben Bella, minister van staat van de Vrije Algerijnse regering" en vier van zijn medewerkers, die in een gevangenis te Parijs zijn opge sloten, hebben gisteren hun honger staking, die 18 dagen heeft geduurd, beëindigd en hebben weer de rechten gekregen die zij als politieke gevan genen genoten. Zoals bekend werden de vijf man nen twee jaar geleden gearresteerd toen 't vliegtuig waarmee zij op weg waren naar Tunis, door de Fransen werd gedwongen op het vliegveld van Algiers te landen. Zij begonnen hun hongerstaking uit sympathie met een medegevangene Rabah Bitta die meer faciliteiten vroeg. iBtta was tot dwangarbeid verooideeld, maar is nu naar een andere gevangenis overgeplaatst. De Philippijnen zullen misschien gewapende troepen gebrui ken, om de Indonesische ambassade te Manilla te dwingen de communistische leider Alfredo Saulo, aan wie woensdag op de Indonesische ambassade politiek asiel werd verleend, uit te leve ren. Dit wordt uit regeringsbron te Manilla vernomen. EEN POLITIEONDERZOEK heeft uitgewezen dat de brand in het va kantie-oord ,,De Kakelhof" te Beek bergen, waarbij zoals wij in het grootste deel van onze oplage van gisteren nog konden melden drie kinderen uit het gezin J. Riphagen om het leven kwamen, ontstaan is door het spelen met vuur. TE WIESBADEN heeft de conserva tor van het Multatulimuseum te Am sterdam, de heer H.A. Ett, een tes tament van Multatuli gevonden waar uit blijkt, dat hij de twee kinderen uit zijn eerste huwelijk van zijn na latenschap heeft willen uitsluiten. IN CUBA zijn bij vijf gevechten in de provincie Oriente 235 opstandelin gen gesneuveld. Drie vliegtuigen van de rebellen zijn neergeschoten. DR. DREES heeft gisteren het eer ste exemplaar van zijn boek „Van mei tot mei" ontvangen uit de han den van de wetenschappelijk uitge ver dr. H. J. Prakke, privaat-docent in de publicistiek aan de rijksuniver siteit te Groningen. DE BOYCOT van schepen, die onder de zogenaamde „goedkope vlag" va ren, circa 1200 in getal, zal geschie den van 1 tot 4 december a.s. Aldus een besluit van de internationale transportarbeidersbond. DE CONFERENTIE ter voorkoming van onverhoedse aanvallen, die te Genève wordt gehouden, verkeert in een volkomen impasse. KARDINAAL Wyszynski is gisteren door de paus in audiëntie ontvangen. Het was de eerste keer dat de kar dinaal een ontmoeting onder vier ogen had met de H. Vader. MEDIO OKTOBER hebben zich bij de gezamenlijke universiteiten en hoge scholen, 5.750 eerstejaars-studenten laten inschrijve' tegen 5.250 een jaar tevoren, een stijging dus met 9 per cent. Men zei, dat de troepen rond de am bassade zouden worden ontplooid als „maatregel om druk uit te oefenen", voor het geval de regering van Dja karta voort zou gaan deze propaganda- chef van de Hoekpartij te beschermen. Saulo is nummer drie in invloed van de communistische Hoekpartij op de Philippijnen. Ongeveer driehonderd betogers, meest studenten, hebben de am bassade met stenen bekogeld, eisende, dat Saulo uitgeleverd zou worden. De persattaché van de ambassade, Hardojo, heeft gezegd, dat de Philip- pijnse politie, die 'tot opdracht heeft, de ambassade te beschermen, niets deed, toen de menigte de ramen in gooide en het Indonesische wapen schild van de buitenmuur van het ge bouw afrukte. Hardojo voegde daar aan toe, dat hij en drie secretarissen van de am bassade voor hun leven vreesden, als zij zouden proberen het gebouw te verlaten. Saulo, die opgeëist wordt, beschul digd van rebellie, plundering, dief stal en moord kwam woensdag uit de wildernis te voorschijn, waarin De arbeiders in dienst van de Vati caanse staat hebben gisteren in op dracht van Raus Joannes XXIII een maand salaris extra gekregen. Het is het tweede douceurtje binnen een maand, dat hun ten deel valt, want tijdens het interregnum tussen de dood van Paus Pius XII en de ver kiezing van zijn opvolger, kende de kardinaal-camerlengo Benedetto Aloi- si-Masella eveneens een maand salaris extra toe. hij zich negen j,aren schuil had gehouden en zocht asiel in het am bassadegebouw. De Philippijnen stellen, dat het asielrecht ophoudt voor een bandiet als deze Saulo. De Indonesische ambassadeur, Mat- zir Pamontjak, verwierp een officieel verwijt van de minister van Buiten landse Zaken van de Philippijnen, Fe- lixberto Serrano, dat zijn regering de ambassadeautoHteiten zou hebben op gedragen, Saulo „zolang als deze dat zou willen" bescherming te verlenen. Het lid van het Philippijnse con gres, Benjamin Ligot, heeft er giste ren op aangedrongen, dat de Philip pijnen de diplomatieke betrekkingen met Indonesië zouden verbreken, als de Indonesische ambassade zou blijven weigeren, Saulo uit te leveren. Dc openbare aanklager te Bonn heeft een aanklacht ingediend tegen- de voormalige persoonlijke assistent van Adenauer, Hans Kilb en de di recteur van de Daimler-Benz fabrie ken Fritz Koenecke. Koenecke wordt ervan beschuldigd, dat hij steekpen ningen heeft aangeboden en Kilb dat hij ze heeft aangenomen. Soortgelijke aanklachten zijn inge diend tegen Rolf Staelin, commissa ris van de Daimler-Benzfabrieker en nog enkele employés van deze onder neming. Kilb zit al sinds 22 september in voorarrest. Hij is zes maanden als persoonlijk assistent van Adenauer werkzaam geweest. Daarna werd hij benoemd tot hoofd van een afdeling van de Euratomorganisatie in Brus sel. IJsland heeft gisteren bij Engeland geprotesteerd naar aanleiding van 'n incident binnen de IJslandse drie- mijlszone, waarbij een Britse treiler een IJslandse kanonneerboot en een Britse torpedobootjagei betrokken waren. Het Britse oorlogsschip heeft volgens de IJslandse lezing verhin derd, dat de treiler werd opge bracht. IJsland eist nu, dat de treiler en zijn schipper naar IJsland worden gebracht voor een gerechtelijke pro cedure. (Advertentie) Het bestuur van de Amster damse Katholieke Studentenver eniging „Sanctus Thomas Aquinas" heeft een brief ge richt tot de A.S.V.A., waarin het zegt, dat het voor de katho lieke studentenvereniging ,>St.- Thomas" onmogelijk is gewor den de A.S.V.A. als vertegen woordigend voor alle Amster damse studenten te blijven er kennen. Het bestuur van „St. Thomas" mo tiveert zijn besluit om alle banden met de A.S.V.A. te breken door te wijzen op de reeds veelbesproken publikaties in „Propria Cures". Het hoopt dat de civitas-gedachte zo al niet vanuit de A.S.V.A.-ledenraad dan wel vanuit andere universitaire ge meenschapsbelangen tot nieuw leven gebracht zal worden, waaraan het te allen tijde zijn medewerking zal wil len geven. Catharinastraat 10 Breda Telefoon 38848 J Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt vrijdag- i avond 23.15 uur: Plaatselijk mist, overigens droog weer met hier en daar opklarin- gen. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. Onge- veer dezelfde temperaturen als J gisteren of iet-- lagere. t Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke wind uit veranderlijke richtingen. J I Bewolkt, afgewisseld met opkla- t ringen. Des morgens mist. Vooruitzichten voor zondag en t maandag: aanhoudend hetzelfde J i weer, maar nevel of mist des mor- gens. Vandaag: zon onder 16.50 uur. J Maan onder 21.18 uur. Morgen: zon op 8.01 uur. Zon ??der 1b-48 uur. Maan op 12.36 uur. Maan onder 22.27 uur. i zon op 8.03 uur. Maan t De zestienjarige Tore Hansen uit Frederikstad in Noorwegen heeft een merkwaardig wereldrecord ge vestigd: gedurende vier uur heeft hij een bal laten stuiten, zonder dat deze op de grond terechtkwam. Van zijn voeten naar zijn knieën en naar zijn hoofd ging de bal maar liefst 31.690 maal'. Op deze foto zien we Tore in actie. Gisterochtend zijn de 37 versteke lingen in de Arafurazee (ten zuidwes ten van Nederlands Nieuw-Guinea) van het m.s. „Johan van Oldebarne- veldt" door Hr. Ms. opnemingsvaar tuig „Luymes" overgenomen. Zij zullen door de Koninklijke Ma rine in Merauke aan land worden ge bracht, alwaar zij aan de zorgen van het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea worden toevertrouwd. Nog een De Shell-tanker „Tomocyclus" die een verstekeling uit Indonesië aan boord heeft, zal naar Cardon (Vene zuela) varen en Curagao niet aan doen. t op 13.47 uur. Een gemaskerde man heeft in een stille straat te Cambridge, Engeland, V1' auto een bedrag van 6.000 pond (ca. 60.000 gulden) geroofd. In de auto bevonden zich een chauf feur en twee kassiers, die salarissen voor het personeel van de papierfa briek waar zij werkten bij zich had den. Alh nasporingen zijn tot op heden vergeefs geweest. Morgen is het 25 jaar gele den dat de Verenigde Staten de communistische Sovjet- Unie erkenden en daarmee een wild-bewogen politieke betrekking aangingen. Op 16 november 1933 wisselden pre sident Franklin D. Roosevelt en de Russische minister van buiten landse zaken, Maxim Litwinov no ta's. waardoor de diplomatieke be trekkingen tussen Mokou en Was hington werden opgenomen. Het had zestien jaai geduurd voordat de V.S. hun weigering, de nieuwe machthebbers in Rusland te erken nen, lieten varen. Uit die dagen stamt de profeti sche opmerking in de „San Die- go Union": Indien ons land Rusland erkent, dient het ook maatregelen te nemen om de moeilijkheid te erkennen met Rusland op te schie ten". De „vriendschappelijke betrekkin gen" tussen beide landen want zo heten immers de diplomatieke relaties van oudsher zijn altijd van hachelijke aard geweest. Zij hebben, zo mogelijk, in onze dagen hun dieptepunt bereikt, nu de twee wereldreuzen in een verbitterde ..koude oorlog" vervvikkeïd zijn. Op hun best waren ze tijdens de twee- de wereldoorlog, toen in de hitte van de strijd tegen Hitier de V.S. aan Rusland ruim elf miljard dob lar aan „lend-lease" oorlogsmate riaal leverden. Doch ook in die dagen was het of ficiële contact achter de facade van vriendschap, vaak onvriendschappe. lijk. Door alles heen schemerde meestal het diepgewortelde Russi sche wantrouwen tegenover de Amerikaanse bedoelingen. Open lijk werd zelfs het conflict toen de Russen er de V.S. van beschuldig den. dat zij treuzelden met de vor ming van een tweede front in Europa. Men had dus in Washing ton zijn ervaringen opgedaan in de omgang met het Kremlin. Niette min was men niet voorbereid op de pijlsnelle desillusionering na de oorlog. Gedurende de zestien jaren vóór 1933 verzetten zich verschillende stromingen in de V.S. tegen een er kenning van de Sovjet-Unie. Som migen betoogden, dat communisti sche agenten in de gehele wereld actief waren ten behoeve van een internationale revolutie. Voor an deren gold vooral het bezwaar, dat het communisme atheïstisch was. De Sovjet-Unie had reeds een re putatie wegens het ignoreren van het volkenrecht. Vóór erkenning spraken vooral eco. nomische motieven. In Amerika heerste de depressie op haar ergst. Velen meenden, dat handel met Rusland verlichting kon brengen. De Russen kweekten deze illusie aan. Zij betoogden en men ziet hier een parallel met de tegen woordige argumenten van Kroest- jev dat de Sovjet-Unie bereid was „voor miljarden dollars" aan Amerikaanse goederen af te ne men. Daarvan kwam in de jaren '30 niet veel. De Russen bleken deze „mil jarden dollars" namelijk wel te wil len besteden, doch op krediet... Thans, na vijfentwintig jaar, lijkt de situatie meer bevroren dan ooit. In regeringskringen in Washington hoort men vaak beweren, dat de vrede afhangt van een „balans van de vrees". Beide partijen realise ren zich dat de ander in staat is tot volkomen vernietiging... van zichzelf, van de tegenpartij en van de wereld. (Men vergelijke ook ons commen taar elders in deze editie onder de ti tel „Breuk"). Reactie ASVA Het bestuur van de A.S.V.A. heeft op het schrijven van „St. Thomas" gereageerd met de mededeling dat geen nieuwe toestand geschapen is, aangezien de A.S.V.A.: „1. met „St. Thomas" net zo min als met andere gezelligheidsvereni gingen banden onderhoudt, die ver broken zouden kunnen worden. Uit hoofde van haar statuten ondersteunt de A.S.V.A. echter deze verenigin gen. Deze steun vervalt hierdoor uiteraard niet. 2. geen overkoepende organisatie doch een algemene vereniging is, hebben de stappen van een buiten de A.S.V.A. staande vereniging geen in vloed. Anders zou dit zijn. indien deze gedaan werden door individuele leden. Zo hebben onze voorouders een misdadiger of deugniet in het schandblok zien staan, terwijl de slachtoffers met tomaten of eieren werden bekogeld. De gsechiedenis werd gisteren in Amsterdam terug gedraaid, toen op de Herenmarkt een kastelein, die de glaasjes van zijn klanten te vol(!) schonk, in het schandblok werd gezet. Een en an der maakte deel uit van de Piet Heinviering in 'n grote winkelstraat Een woordvoerder van de Per zische ambassade in Keulen heeft persberichten tegengesproken, vol gens welke ex-keizerin Soraya in het huwelijk zou treden met Harald Krupp, de 42-jarige jongere broer van de Westduitse staalmagnaat Al fred Krupp. De Amerikaanse Nobelprijswin naar dr. Linus Pauling, professor in scheikunde aan het technisch instituut van Californië, die een van Amerika's meest vooraan staande tegenstanders van de proeven met kernwapens is, is aan de hand van mathematische berekeningen tot de conclusie ge komen dat koolstof-14 gevaarlij ker is dan het veelbesproken strontium-90 en andere bij kern- Schout-bij-nacht Wolfgang Larraza- bal is gisteren als voorzitter van de Venezolaanse regeringsraad afgetre den. Hij is opgevolgd door Edgard Sanabria, die al lid van de junta was. De nieuwe voorzitter van de junta is in 1911 te Caracas geboren. Hij stu deerde politieke wetenschappen en theologie. Kapitein-ter-zee Miguel José Rodri guez Olivares is benoemd tot lid van de junta, in de plaats van Sanabria. De junta blijft samengesteld uit drie militairen en twee burgers. In officiële Amerikaanse kringen wordt vernomen, dat Amerika en Brazilië in beginsel zijn overeenge komen, dat Amerika wapens zal le veren in ruil voor het gebruik van een controlestation voor raketten op het eiland Fernando de Noronha. explosies vrijkomende afvalstof fen. De conclusie van zijn berekeningen is, dat bij het huidige aantal kern proeven per jaar 55.000 kinderen worden geboren met ernstige geeste lijke en lichamelijke afwijkingen en 595.000 kinderen dood geboren wor den of vroeg sterven. Dr. Pauling laat zijn berekening een ruime marge (de gevolgen voor de toekomst zouden vijf keer zo erg kunnen zijn, zegt hij, of „slechts" een vijfde van zijn berekening), maar dat koolstof-14 een zeer reële be dreiging vormt, acht hij onweerleg baar. Voor de nu levenden is koolstof een even grote bedreiging als strontium- 90 en andere afvalstoffen wat betreft been- en bloedkanker, zegt hij en een grotere bedreiging wat betreft de aantasting van andere weefsels. Als gevolg van een algemene verbe tering van het weer in Italië is de hoop dat men ernstige overstromingen in de Po-delta zal kunnen voorkomen toegenomen. Deskundigen zijn van oor deel. dat de toestand aanmerkelijk is verbeterd. De Nederlandsche Bank verlaagt met ingang van heden haar officiële wisseldisconto van 3'4 percent tot 3 percent. Onmiddellijk nadat onze grote Sinterklaaswedstrijd begon, ging het inzendin gen „regenen". Dat zal wel zo blijven duren tot maan dag 24 november twaalf uur 's nachts. Dat is de laatste dag, waarop je je tekening, je verhaaltje of je gedicht kunt insturen. Was er al iets van jou bij? Nog niet? Nou, je hebt vanmiddag en morgen de hele dag de tijd en daarna nog een volle week. Het is de moeite waard. Er liggen prachtige prij zen klaar. Misschien er is een voor JOU bij. Pak je kans

de Stem | 1958 | | pagina 1