I/ióMh-K&oU Films Raad van Terneuzen met benoemingen had moeite Monument gemeenten van Noordhollandse op Tholen onthuld Plan voor nieuw ziekenhuis te Vlissingen in bespreking 'n zee van genot Modieus verzorgd smaakvol gekleed In commissie van advies inzake havenoverdracht Geen samenvoeging met Sluis, wel intensieve samen werking Idee op mars Doorbraak Benei DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 S Reuzenflat in Valkenslot te Goes Platform van losinstallatie te Sas van Gent ingestort Burgemeester van Westkapelle vertrekt ntet tekRert m5«JI iElcEenl lJniïn£ics- |f|C)E PVhIVn'wza- Herinnering aan hulp tijdens watersnood en AXEL TI P\El ZEN IJZEN WK F. HULST SAS VAN GENT OOSTBURG GOES VLISSINGEN MIDDELBURG 9 effent Voorzitter Statenkring Hulst KVP Wordt Soraya katholiek ux Bil een van de eerste agendapunten die donderdagavond in de raadsver gadering te Terneuzen aan de orde kwamen, was een voorstel van b. en w. tot benoeming van een tweetal le den in de commissie van advies in zake de overdracht van de haven. Aanbevolen werden de heer J. G. v. d. Peyl te Papendreeht in de vacature G. J. W. v. d. Peyl en vervolgens de lieren F. H. M. de Meyer en Y. H. M. Simenel, directeur, der Terneuzense overslagmij. Ovet, en J. Huisman, hoofd van het handelsagentschap der N.S. te Breda in de vacature H. A. IVI. A. de Meyer. De heer Henry (PvdA) had bezwa ren tegen de kandidatuur van de heer Simenel, omdat deze geen Nederlan der is en hij vond het evenmin nodig deze commissie verder uit te breiden. De voorzitter wees er op, dat de heer Simenel aanvankelijk een eventuele benoeming niet wenste te aanvaarden, omdat hij er zelf van overtuigd was, dat hij in deze commissie als buiten lander geen zitting kon nemen. Bur gemeester Tellegen had daartegen het motief aangevoerd, en dit herhaalde hij voor de raad, dat het feit, dat de heer Simenel Fransman is, geen be zwaar moet zijn. De heer Simenel is volgens de voorzitter terdege in ha venaangelegenheden ingewijd, mede doordat hij verscheidene jaren in Rot terdam de havenproblemen leerde kennen. Bovendien vestigde mr. Tel legen er de aandacht op, dat, hoewel dit enigszins te betreuren was, vooral buitenlandse industrieën belang heb ben bij de haven van Terneuzen. Later vroeg de heer Weterings bij zondere aandacht voor het feit, dat deze commissie van advies het ge meentebestuur moet terzijde staan in de overname van de Terneuzense rijks haven. Hij deed dit, omdat hij van verschillende kanten bezwaren had vernomen tegen de kandidatuur van de heer Simenel als Fransman. Dr. Camps (KVP) zag graag de heer J. de Klerk, directeur van de Terneu zense scheepswerf, als kandidaat toe gevoegd, omdat deze op de hoogte is van kranenconstructies enz. De voor zitter wilde er niets van horen, toen de heer Henry voorstelde enigszins van het principe van de adviescom missie af te wijken. De heer Henry zei. dat hij niet goed kon zien, waar om er een vacature H. A. M. A. de Meyer was ontstaan. Het feit. dat de heer de Meyer inmiddels wethouder is geworden vond de fractieleider van de PvdA geen bezwaar. De voorzitter van de adviescommis sie is tenslotte burgemeester Telle gen. Tenslotte had de raad er geen be zwaar tegen, dat een lid zitting heeft in de commissie. De heer Henry bleef tegen de vacature van de heer Si menel, waarbij zich wethouder de Vos en vervolgens de hele P.v.d.A. fractie aansloot. De commissie met één lid uit te breiden werd uiteinde lijk een voorstel, waar de P.v.d.A. Van de secretaris van het R.-K. Armbestuur te Vlissingen, de heer v. Hijfte, vernamen wij een en ander over de plannen welke het bestuur heeft voor de bouw van een nieuw ziekenhuis, inplaats van het tegen woordige aan de van Dishoekstraat, daar dit met zijn 110 bedden te klein gaat worden. De heer van Hijfte be treurde voorbarige publikaties in de ze daar alles nog in het beginstadium is en alleen overleg werd gepleegd met de hoofdinspecteur van Volksge zondheid. Ontzaggelijke moeilijkheden zijn te overwinnen. Niet alleen dat het fi nancieren van een ziekenhuis voor ongeveer tweehonderd bedden, het fourneren van een zeven a acht mil joen gulden betekent, maar ook moet de minister van Sociale Zaken wor den gewonnen voor het plan en zal men een geschikt terrein moeten vin den. Zo kan het nog jaren duren eer alles in kannen en kruiken is. Aanvankelijk had het bestuur ge- 'acht aan een vergroting en restaura- ie van het bestaande St.-Jozefzieken- nuis. maar wilde men dit afdoende uitwerken dan zou er ook een miljoen of vijf mee gemoeid zijn en blijft het uiteindelijk lapwerk, terwijl ook de onmiddellijke nabijheid van de werk plaatsen en werven van „De Schelde" een bezwaar vormt. Het bestuur zou liefst, wanneer Enkele jaren geleden sprong door allerlei omstandigheden een plan van het mijnwerkersfonds, om hier hui zen te bouwen, af. Thans keerde het fonds naar Goes terug en er werd overeenstemming met het gemeente bestuur bereikt voor de bouw van een reuzenflat in Valkenslot. Op de begane grond zullen vijftien garages plus bergruimte komen en daarboven vier woonlagen, ieder van achttien woonruimten. Behalve de rijkspremie is vergunning aange vraagd bij de provinciale directie van volkshuisvesting en bouwbedriivig- heid te Middelburg. Gezien de werk loosheid in de bouwvakken op de ei landen zal de toestemming wel spoe- dig afkomen. (Advertentie) de plannen uitvoerbaar blijken, een bouwterrein ten noorden van de President Rooseveltlaan van de ge meente kopen, tenzij er een andere geschikte plek vrij is, welke ook ruimte bevat voor een tuin. Blijft de in de naaste toekomst ver wachte snelle bevolkingsgroei van Vlissingen uit, dan zullen allicht de plannen wat bescheidener moeten worden opgezet. Wat er uiteindelijk, indien er een nieuw ziekenhuis komt, met het oude wordt gedaan, wist men ons niet te vertellen. Dat is trouwens een punt dat nog geen zorg geeft. Van andere zijde vernamen wij, dat de mij. de Schelde, die om meer terrein zit te springen, er vast en zeker grote in- j Sint-Nicolaas. teresse voor heeft. tegen stemde, maar alle andere frac ties stemden voor. In plaats van de heer G. J. W. v. d. Peyl werd de heer J. G. v. d. Peyl te Papendreeht met algemene stem men gekozen. Weer bezwaren Vervolgens waren het weer de he- ren dr. Camps en Henry, die meen den, dat in de plaats van de heer J- Huisman, hoofd handelsagentschap der N.S. te Breda, een topfunctiona ris uit Utrecht moest worden aange wezen in de commissie zitting te nemen, gezien de grote belangen, die er voor Terneuzen met de havenover name gemoeid zijn. Ook hierover werd langdurig van gedachten gewis seld, want burgemeester Tellegen en ook'wethouder de Meyer waren er van overtuigd, dat een N.S.-ambte naar uit Breda wellicht meer kennis van zaken heeft betreffende de ha ven dan een topfiguur te Utrecht. Na lang -gepraat ging men tot stem ming over, waarbij de heer Simenel vier stemmen kreeg, de heer de Klerk zes en er niet minder dan zeven blanco stemmen uit de bus kwamen. De heer de Klerk werd dus be noemd. Oneens.... Ook over het voorstel van b. en w. tot vaststelling der regels als be doeld in art. 41 tweede lid van het reglement van orde voor de vergade ring van de raad kon men het niet eens worden. Dit artikel behelst o.a., dat de raad zich de bevoegdheid voor houdt bij het doen van keuze of voordrachten van personen te stem men voor meer dan één persoon te gelijk. Hoewel er van verschillende kan ten voorstellen werden gedaan kwa men de vroede vaderen er niet uit en was het college van b. en w. ge noodzaakt het voorstel t~r te ne men. De heer Weterings (KVP) was naar aanleiding van een aanvraag van de vereniging voor chr. onderwijs te Sluiskil om gelden o.a. voor de wij ziging van de constructie der ramen helemaal niet tevreden Indertijd is de nu gevraagde constructie niet toe gepast. om de bouwkosten te drukken en nu zitten we er mee, aldus de heer Weterings, wat hem volmondig werd toegegeven. Voorlichting De rondvraag behelsde enkel ver lichtingsmisères. De heer Compiet (K. V. P.pleitte, hoewel hij weet, dat op de begroting een hoog bedrag voor verlichting staat, voor een verlichting aan het postkan toor te Sluiskil. De heer de Feyter (CHU> betreurde het. dat een lamp, juist in een gevaarlijke bocht te Driewegen, was weggenomen. Wet houder de Vos kon dit raadslid troosten met de mededeling, dat er vijf lichtmasten voor in de plaats ko men. Niet vor niets loopt het tegen (Van onze correspondent) Donderdagavond omstreeks ne gen uur is een gedeelte van de losinstallatie van de Cen trale Suikermaatschappij te Sas van Gent ingestort. Het betreft hier een zgn. platform, dat dient om bieten, die uit de grijper van de overslagkraan aan de Westkade vallen, op te vangen. Door de instorting werd de grote verkeersweg Terneuzen- Gent totaal gestremd. Gelukkig passeerde op het moment van de instorting geen verkeer, zo- lat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. Het verkeer moest de afgelopen nacht door de kom van de gemeente Sas van Gent worden ge leid. Alle bietenwagens stonden in het centrum opgesteld, wat een ern stige stagnatie betekende. Personeel van d^ C.S.M. was gisteravond druk in de weer om het gevaarte met snijbranders in stukken te branden en te verwijderen. Burgemeester mr. M. Tydeman van Westkapelle is met ingang van 1 de cember benoemd tot burgemeester van Blaricum, een Gooise gemeente van 6000 zielen. In de zomer van 1940 was mr. Ty deman burgemeester van Westkapelle geworden. Advertpntie i (Advertentie) aiick^kgijiMghctd bn Ier! een (nu Turr mcr <r pcrrners-ima<fr iw n hatdige jplasye HjJlSAPOTHEE kou. aar in POTHEEK rs). ogist MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^i^i hoofdpijn, kies pijn. hoest, griep,^■arrhee. influenza, rheumatiek, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen air. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist M^NX'y^oy^E^ JaeLseul-Er zijn rheumatieK^oortsignei^Hi gc\att<^cou, fcrkfjgbaar in ctlis VreE6l^oBeR(nSKir«ook in o.»r, Konrlioo UI MC A OATUCCP Van een onzer verslaggevers) „Uit het leed van de water snoodramp is toch iets goeds naar voren gekomen. In die dagen groeide de verbonden heid tussen alle inwoners van het land: de liefde in die dagen was niet gebonden aan grenzen. Bijna zes jaren na de ramp zijn wij, bewo ners van het eiland Tholen en vertegenwoordigers van Noordhollandse gemeenten, bijeengekomen. Wij onthul len een monument, dat een blijvende herinnering zal zijn aan onze verbonden heid", zo zei mr. H. J. Wyte- ma, burgemeester van Alk maar donderdagmiddag. De burgemeester stond met negen van zijn colega's op een drie sprong, onder een naakte linde boom. ergens tussen Sint Maar tensdijk en Stavenisse. Over het monument voor hem hing de driekleur, rood wit en blauw. (Advertentie) „Ik vraag aan Tholen het mo nument van Gerrit Bolhuis te willen aanvaarden ais een bewijs van onze warmste menselijke gevoelens", zo sprak hij en hij verwijderde het doek. Een mon strueuze vis-in-steen kwam te voorschijn. „Ik heb de ramp op deze wijze willen uitbeelden," vertelde beeldhouwer Gerrit Bol huis. „Ik heb voor mijn compo sitie een monstrueuze vis gekozen om daarmee uiting te geven aan het monstrueuze water, dat hier in de rampdagen vloeide." Burgemeester D. C. Bouwense van Sint Maartensdijk dankte de „Stichting Adoptie Tholen", een organisatie, waaraan door 42 ge meenten uit Noord-Holland werd deelgenomen. Zij hielpen de ge meenten van het eiland Tholen in hun heropbouw. Als sluitstuk van hun activiteit schonken zij de Tholense gemeenschap een monu ment als eeuwige herinnering aan ramp, hulp en herstel. Tijdens een bijeenkomst, die te voren in Sint Maartensdijk was gehouden, schetste burgemeester D. C. Bouwense de hulp, die Tho len van de Noordhollandse ge meenten mocht ontvangen. Hij vertelde hoe door gelden, die door de activiteit van die gemeenten werden bijeengebracht 1 ier een dorpshuis kon worden gebouwd, daar een harmonie van instrumen ten kon worden voorzien. Hij schilderde de arbeid, in het bij zonder verricht voor de jeugd, die liefderijk in Noordholiandse gezinnen werd opgenomen voor een prachtige vakantie. „Het behoeft geen betoog," zei de burgemeester, „hoezeer wij de Noordhollandse gemeenten dank baar zijn." Na de onthulling van het mo nument werd in Sint Maartensdijk een fraai verenigingsgebouw ge opend, eveneens een geschenk van de gemeenten. Woonden alle burgemeesters van het eiland Tholen de plechtighe den bij, van Noordhollandse zijde waren aanwezig de burgemeesters van Alkmaar, Hoorn, Oudorp, Abbekol, Hoogwoud, Midwoud, Twisk en Opperdoes, Egmond aan Zee, Egmond Binnen en Ursem. Ook aanwezig was de heer J. Bosch van de Koninklijke Neder landse Stoomvaartmaatschappij on der wiens leiding het eerste voed sel van Amsterdam naar Tholen werd verzonden. Het kenmerk van de op en top charmante vrouw Zij kiest haar Mantel of Mantelkostuum met de grootste zorgvuldigheid bij: In Luxor draait de Duitse rol prent ..Heimwee, dort wo die Blumen blüh'n" (Cl). Het hele verhaal speelt zich af rond een joviale pater die met een jongens koor door het land reist. Op een van die tournees redt hij toevallig een levensmoe meisje van zelf moord. Samen met het koor brengt hij Renate zo heet het meisje de oude levenslust weer bij. Een gevoelige film met hu mor en pit. In „Haaien en kleine vissen" (Cl) herleeft de onder zee-oorlog, waarin de haaien, de grote mannen zoals Hitier, spelen met de kleine visjes, die de jon gens van de marine clan zijn. Een spannend en hard verhaal. In het Concertgebouw draait Osceola, opperhoofd der Semi- noles" (Cl), een boeiende avon turenfilm uit het wilde westen. Hofzicht Theater draait Giant" (B), waarin James Dean als erf genaam van een kapitale boerde rij optreedt. Hij ontmoet op een van zijn reizen een charmant meisje, dochter van een aanzien lijke familie, dat hij mee neemt naar zijn woonplaats. Vooraleer zij door zijn familie wordt geac cepteerd, moeten heel wat voor oordelen worden overwonnen. „Und abends in die Scala" (A) is een sprankelend verhaal dat al vooruitloopt op de herbouw van de beroemde Scala in Berlijn die overigens nog volkomen in puin ligt. In de film leeft ze al weer en ter gelegenheid van de opening komt er een ster van wereldfor maat optreden. Rond deze dame is echter iets geheimzinnigs aan de hand: niemand mag weten dat zij het is en daarom treedt een ander in haar plaats' op. Hoe het allemaal afloopt behoeven we niet te verraden, maar het is een boeiend en zeer onderhoudend verhaal, waarin te genieten is van humor en muziek, evenals van veel show. Alleszins de moeite waard. Verder „De dochter van de woestijn" (B), een spannend avon turenverhaal dat in de Sahara speelt. „Und abends in die Scala" (A) vindt men hierboven onder Hulst besproken. Verder ..Over moord wordt niet gesproken" (B), een avontuurlijk verhaal rond een Zuidamerikaan- se president die door zijn terug keer naar zijn land een revolutie dreigt te ontketenen. Tegenstan ders willen dat beletten en beraden een aanslag. Daardoor dreigen tientallen mensen gedood te wor den. (Reeds besproken). Tenslotte „The tin star" (B), het verhaal van een jonge sheriff die het vak leert van een oude rot. Ze beleven een heel avontuur als het dorp zich tegen het gezag verzet, maar weten toch te over winnen. AXEL „Und abends in die Scala" (A) zie onder Hulst. Verder een spannende detecti ve: „Maigret zet een val" <C2), waarin de nieuwste figuur onder de populaire romandetectives op het filmdoek verschijnt. Een knap opgezette misdaadfilm. „Het meisje uit het oerwoud" (C2) is een avonturenverhaal waarin nu eens een vrouwelijke tarzanfiguur optreedt (al bespro ken). Verder ..Tussenspel in Mun- chen" <B>. de belevenis van een jong meisje dat in Europa, door haar werk, een romance beleeft. Ze bevindt zich echter op glad ijs en het is na vele spannende gebeurtenissen dat alles tenslotte in orde komt. In het Grand-Theater draait de film ,,De dood was sneller" (C3) In een donker straatje wordt een alom beminde parochieherder ver moord. Als de politie arriveert is van de dader geen spoor meer natuurlijk. Een vriend van het slachtoffer neemt ontslag als agent, om vrijer aan zijn onder zoek te kunnen werken. Hij krijgt de dader te pakken. De mense lijke gerechtigheid kan evenwel geen vonnis vellen, want ,,de dood was sneller". Verder gaat in dit theater „Geintjes met geesten" (A) en ,,My man Godfrey". In het Luxortheater gaat „Even afrekenen heren" (A), een kolder- gebeuren met Hans Moser en Paul Hörbiger. Zij zijn kelner in een Wiener Kaffeehaus en dromen van een eigen zaak. Als ze ieder plotseling het geld hebben, wordt de oude zaak gesplitst. De ene kant wordt een moderne bar (Hörbiger's droom) en de andere kant blijft een Kaffeehaus (Mo ser's droom). Tegenstrijdigheden tot en met en „kolder"-ruzie blijft dan ook niet uit. Verder „Als de heide roept" (B). Een verhaal met als achter grond de Lünenburgerheide ,,in kleuren". „De slavin van Pointe du Loup" (B) in Alhambra is een rol prent, die de nabloei van de sla venhandel goed weergeeft. Een slavin van bijzondere standing wordt gekocht door een man (Clark Gable), die verliefd op haar wordt. Gable is dus de man „met het goede hart". Negers zin gen prachtige spirituals. Verder gaat hier „Jacht zonder genade" (Cl), een spannende de tective, waarin een onschuldig veroordeelde politieman wraak neemt. In dit theater draait ook Baby-doll" (A). In Electro wordt ,,De lift naar het schavot" (C3) vertoond. Het is een bijzonder knappe film. waarin een ex-militair een fa brieksdirecteur vermoordt omdat hij met diens vrouw een nieuw leven wil beginnen. Door omstan digheden wordt hij gearresteerd verdacht van moord op een an der, hetgeen hij slechts ongedaan kan maken door de eigen moord te bekennen. Schouwburg draait ..Over moord wrdt niet gesproken" (B). In een Zuidamerikaanse staat breek re volutie uit, terwijl de president aan de Rivièra zit. De opstande lingen hebben handlangers op het vliegveld van Nice, die een tijd bom plaatsen in het privé-vlieg- tuig van de president. Deze be sluit op het laatste ogenblik een lijntoestel te nemen. Er volgt nu een enorme spanning, de bom al dan niet in dit vliegtuig te plaat sen, waardoor 50 „onschuldigen" de dood tegemoet zouden gaan. A: voor alle leeftijden; B: Per sonen boven de 14 jaar; Cl: Voor 18 jaar zonder voorbehoud; C2 voor 18-jarigen met enig voorbe houd; C3: voor 18-jarigen met voorbehoud; D: ontoelaatbaar. Ten vervolge op het bericht in ons blad van woensdag j.l. inzake de mo gelijke samenvoeging van de Staten- kringen Hulst en Sluis van de KVP schrijft de voorzitter van de Staten kring Hulst, de heer E. F. Poppe, ons het volgende: Tijdens de laatst gehouden verga dering van Statenkring Hulst, waarop de heer Dikötter zou spreken over het Deltaplan en wat er mee annex is, werd besloten deze spreekbeurt op te schorten vanwege het vergevorder de uur. Hierop aansluitend kwam het voorstel te trachten de beide staten- kringen Hulst en Sluis gezamenlijk te laten vergaderen om dergelijke spreekbeurten waarbij zowel west als oost beiden belang hebben, ook ge zamenlijk te kunnen beluisteren en bespreken. Het statenkringbestuur van Hulst heeft hierop toegezegd, deze vorm van samenwerking te zullen zoeken. Genoemd bestuur heeft aan dit probleem een bestuursvergade ring gewijd en heeft zijn standpunt in deze zeer duidelijk bepaald. Beide statenkringen zullen blyven bestaan, omdat ook de Rijkskieskrin gen blijven en er nog meerdere zwaar wegende factoren zijn, die een samen voeging tot één statenkring alleszins verwerpelijk maken. Wel zal worden getracht een overkoepelend bestuur te vormen, waarin beide statenkrin gen met eenzelfde aantal leden zullen j zijn vertegenwoordigd. Getracht zal worden minstens twee of drie ver gaderingen in een jaar gezamenlijk te beleggen te Terneuzen als centrum van het gewest. Op deze vergaderin gen kunnen dan de onderwerpen wor den behandeld en besproken, die in derdaad voor beide delen van ons ge west van even groot belang zijn. Tegenover het motief, dat de be langen en problemen voor oost en west dezelfde zouden zijn, kan men alleen maar stellen, dat industriali satie iets anders vraagt dan waaraan een agrariër behoefte heeft. We zullen verder maar rustig moeten afwach ten. welke de resultaten van de be sprekingen te Philippine zullen zijn. Het Italiaanse weekblad ..Europeo" heeft een bericht gepubliceerd, waar in het zegt, dat binnenkort de verlo- vmgsaankondiging kan worden ver wacht van ex-keizerin Soraya van Perzië met baron Alfred Krupp von Bohlen. Het blad meent verder te weten dat de ex-keizerin zich op 25 december katholiek zal laten dopen. U)E „Hollandse" visie op de proble- men van Randstad en Delta blijkt zich sterk te verwijden. Dat is gebleken uit redevoeringen, wel ke deze week zijn gehouden. Ir. W. Mulders, hoofdingenieur van de Provinciale Planologische Dienst, heeft gezegd, dat de plaats van de z.g. Deltastad aan het Haringvliet nog niet geheel vaststaat en dat een ontwikkeling op Brabantse bodem zeer wel mogelijk is. Op een studie dag van de Vereniging van Zuid hollandse gemeenten hebben de bur gemeesters van Vlaardingen en van Middelharnis en Sommelsdijk nog sterker betogen in deze richting ge houden. Het ontwikkelen van het Westerschelde-bekken en de ont plooiing van west-Brabant noem de hij als „andere oplossing", die op korte termijn bestudeerd moet worden. In dit verband had hij het ook over het Sloe, dat naast Am sterdam en Rotterdam als haven complex kan uitgroeien. De burgemeester van Middelhar nis noemde daarnaast ook Bergen op Zoom als toekomstig groot cen trum. Zo ziet men, dat van Brabantse en Zeeuwse zijde met jjardnekkigheid verdedigde gedachten nu ook wor tel schieten in de „Hollandse" op vattingen. Ze zijn in het kader van de huidige ontwikkeling dan ook veel logischer dan de theoretische constructie van het Haringvlietplan. Ook in ons blad is dat al verschei dene malen onwederlegbaar aan getoond. T ECTUUR is zeker een belangrijke vorm van vrijetijdsbesteding. Boekhandel, bibliotheken en leesza len moeten in de behoefte voorzien. Zijn deze verkoop- en uitleenappa raten talrijk genoeg, om die taak naar behoren te vervullen? Die vraag kan zeker niet volmon dig bevestigend beantwoord worden. Speciaal ten plattelande bestaan er nog grote leemten in dit opzicht. In Brabant is een speciale studie commissie het vraagstuk aan het bestuderen. Inmiddels echter is er een geheel nieuw element in deze materie gekomen, doordat een uit geversmaatschappij in Zaltbommel kruidenierswinkels en bakkerijen wil gaan inschakelen bij de ver koop van het pocketboek. Dit in navolging van Amerika, Zwitserland en nog enkele andere landen. De boekhandelaren verzet ten zich hevig tegen dit plan. Ze menen, dat boeken verkopen in houdt het geven van deskundig ad vies en dat kan men van kruide niers en bakkers in de regel niet verwachten. In overleg met de uitgevers trach ten ze nu dit nieuwe plan tegen te gaan. Echter lezen we nu weer, dat erkende uitgevers al overstag zijn gegaan en aan grote kruideniersor ganisaties offertes hebben gedaan. Zo ziet het er naar uit, dat de door braak van het pocketboek naar an dere winkels niet te stuiten is. Ten zij de regering ook hier zou ingrij pen, om deze opzienbarende bran che-vervaging tegen te gaan. JNZAKE Benelux zijn een paar verveende symptomen te signale ren. Het verdrag van de Economi sche Unie, dat met enige fanfare deze zomer werd geparafeerd, kan niet op 1 januari 1959 in werking treden. Ons parlement had nog geen tijd voor de behandeliag. Alsof alles zo gewichtig is wat men nu behalve de begrotingen aan het afdoen is. En is een overgrote meerderheid niet glad vóór dit ver drag? Het ligt nu eenmaal zo en de inwerkingtreding van de Economi sche Unie zal op zijn minst een half jaar worden verschoven. Een prettige indruk maakt dat niet. Nog onprettiger is datgene, waarover minister Vondeling in een toespraak te Den Bosch klaagde. De regering te Brussel heeft zonder overleg de maximumheffingen ge legd op de uitvoer van Nederlandse zuivelprodukten. Volgens de letter van de bestaande verdragen kan dit net, doch de ware Benelux-geest had hier moeten inspireren tot voor afgaand overleg. Op die manier kan Benelux niet levenskrachtig wor den. We hopen, dat men deze klacht in Brussel zal verstaan. (Advertentie)

de Stem | 1958 | | pagina 3