Nederlandse industrie kan voor 70 percent atoomcentrale te Geertruidenberg bouwen Arbeidsdienst in Egypt' La tl l it HERFST-HOEDJES Eerste Duitse straaljager Cerber Minister verduidelijkt beleid rond de 37 verstekelingen Tunesië wil wapens achter ijzeren gordijn en in Finland kopen Geen protest Jordanië bij V.N. Spoed met voetbalpool Meer Nederlanders naar Mol DAGBLAD VOOR ZEELAND Spionage in Israël Zeven kinderen verbrand Iets minder koud Achterstand niet te somber Samkalden zegt toe Kapitein op Cyprus ontsla gen Unilever keert bonus uit van 25 percent Nog geen ruimere armslag voor de spijtoptanten schuimrubber- matras Arrestatie naar aanleiding van dood in 1954 Krasse maatregel 38e JAARGANG No. 22911 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 10. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 14 NOVEMBER "ZZS_ Abonnementsprijs 7.per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. J 1.—). Bij conti-act aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch -Vlinderen: HULST. Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSIBURÜ Nieuwstraat 41, te no. Van welingelichte zijde in Am man wordt verklaard, dat Jor danië waarschijnlijk niet bij de V.N. zal protesteren tegen het onderscheppen van koning Hoesseins vliegtuig boven Syrië Bij onderzoek is namelijk ge' bleken, zo wordt gezegd, dat men in Jordanië ten onrechte meende toestemming van Syrië voor de vlucht te hebben ge kregen. De vertegenwoordiger van Hammarskjoeld in Amman, Spi nelli, doet zijn best om de ge moederen in de Jordaanse hoofd stad te kalmeren. Waarnemers in Amman zijn van mening, dat het er alleen nog om gaat een lezing van het gebeurde te vin den, die Jordanië in staat stelt zijn gezicht te redden en de zaak verder te laten rusten. De Israëlische veiligheidsdienst is een spionage-organisatie op het spoor gekomen, die werkte ten behoeve van de Syrische geheime dienst. Een tiental Arabieren zou zijn aangehou den. Het merendeel van hen woonde in dorpen in Galilea, de noordelijke provincie van Israël, vanwaar men gemakkelijk de Syrische grens kan oversteken. Zeven kinderen uit een gezin, wier leeftijden varieerden van zeven we ken tot elf jaar, zijn om het leven gekomen, toen een houten huis te Fort Wayne in Texas in de as werd gelegd. De ouders en het oudste kind brachten het er levend af. HET DAGBLAD ,,Merdeka" in Dja karta heeft gemeld, dat sultan Hamid II van Pontianak de onderscheidingen die koningin Juliana en de Neder landse regering hem destijds hebben verleend, zal teruggeven. ,,Geen commentaar", zegt de sultan er zelf van. DE LANCERING van een intercon tinentale Atlas"-raket van de Ame rikaanse luchtmacht is gisteren te Cape Canaveral tijdens het aftellen afgelast wegens technische moeilijk heden. AAN DE T.H. te Delft is, nadat zes jaar geleden de afdeling der alge mene wetenschappen besloten had studenten op te gaan leiden tot wis kundig ingenieur, de heer J. Kalker uit Den Haag als eerste geslaagd voor het examen wiskundig ingenieur. HET 502 ton grote tankschip ,,Atjeh" ingericht voor het vervoer van palm olie, werd enige maanden geleden door de K.P.M. te Singapore ver kocht. Thans heeft Indonesië dit schip gekocht. DE U.L.Ö.-scholen in ons land telden in september jl. 228.200 leerlingen te gen 202.200 op 16 januari van dit jaar. TE SPRINGHILL zullen de mijnen van de Dominion Steel and Coal Company niet worden heropend. MADAME TUSSAUDS van het be roemde wassenbeeldenmuseum in Londen heeft een nieuw beeld moe ten maken voor koningin Juliana, om recht te doen wedervaren aan het nu slankere figuur van onze vorstin. NEDERLAND en Polen hebben in gemeenschappelijk overleg besloten hun gezantschappen te Warschau en te 's-Gravenhage te verheffen tot de rang van ambassade. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Over wegend zwaarbewolkt met slechts hier en daar enige regien of mot regen. In de ochtend plaatselijk mist. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke wind, meestal uit het noorden. Verspreide mist met nog plaatse lijk regen of sneeuw in het oos ten. Enkele opklaringen in het westen. Lichte stijging van de maximumtemperatuur in het wes ten, geen wijziging in het oosten. Vandaag: zon onder 16.51 uur, maan onder 20.11 uur. Morgen: zon op 7.59 uur, maan op 11.59 uur. (Van onze parlementaire medewerker) De financiering van de te bouwen energie centrales moet, gezien de structuur van de Nederlandse elektriciteitsvoorziening, worden beschouwd als behorend tot de taak der provin ciale en stedelijke elektriciteitsproduktiebedrij- ven. De toepassing van kernenergie zal niet tot tariefverhoging hoeven te leiden, aldus de Me morie van Antwoord betreffende de nota inzake de kernenergie aan de Tweede Kamer. Door de P.N.E.M. zal zo mogelijk nabij Geertruidenberg een kernenergiecentrale worden gebouwd van Wat betreft de internationale samenwerking op het gebied van de kernenergie wordt gewezen op het besluit tot de bouw van de proeffabriek voor de behandeling van bestraalde reactor elementen in Mol (België). De samenwerking met België begint zich meer te ontwikkelen als gevolg waarvan het onder meer mogelijk is geworden het aantal Nederlanders, dat in het centrum in Mol werkzaam is, uit te breiden. Bovendien is op het terrein van de bescherming tegen radioactieve straling een niet formele samenwerking tussen Belgische en Nederlandse volksgezondheids- autoriteiten tot stand gekomen. te kunnen toepassen en het zich toe leggen op die gebieden, waarop reeds een zekere eiger. ervaring bestaat. Ne derland zal zich op het gebied van het onderzoek en de ontwikkeling van de kernenergie grotere financiële offers in de toekomst moeten getroosten, al dus olijkt verder uit deze Memorie van Antwoord. De minister van Eco nomische Zaken had zich in deze nota beperkt tot het aspect van de elektrici teitsvoorziening. De Tweede Kamer heeft in het Voorlopig Verslag ook andere aspecten van de kernenerge tische ontwikkeling ter sprake ge bracht. De regering is in de Memorie van Antwoord ook op deze aspecten ingegaan. Daarom is de nota mede ondertekend door de ministers van Bui tenlandse Zaken, van Onderwijs, Kun- circa 150 megawatt, indien hiervoor een tech nisch en economisch aanvaardbaar project wordt verkregen en de Staat bereid zal zijn het niet op aanvaardbare basis te verzekeren risico van wettelijke aansprakelijkheid te dragen. De in- schakeling van de Nederlandse industrie bij de bouw van kernenergiecentrales is naar de mening van minister Zijlstra van het grootste belang. Het aandeel dat de Nederlandse industrie in de bouw kan hebben, kan op zeventig procent ge steld worden. sten en Wetenschappen en van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De achterstand van Nederland op nucleair gebied moet niet te somber worden gezien. Uiteraard kan Neder land niet zo volledig aan deze ontwik keling deelnemen als bijvoorbeeld de Verenigde Staten en Engeland. Dit is mede de reden dat de regering streeft naar zo intensief mogelijke internatio nale samenwerking. Wat Nederland in de eerste plaats wil bereiken, is het opdoen van erva ring om elders bereikte resultaten zelf Atoomraad In verband met de reorganisatie van de Commissie voor Atoom energie meent de regering dat er geen behoefte bestaat aan de in stelling van een staatscommissie, die klaarheid in de situatie zou moeten brengen. De ministers van Economische Za ken en van Onderwijs verwachten dat het Reactor Centrum Nederland een belangrijke en centrale plaats zal in nemen bij de ontwikkeling van de praktische toepassing van de kern energie in ons land. Zij achten de door het R.C.N. bereikte resultaten zeker niet onbevredigend. Het R.C.N. heeft zich tot de re gering gewend met het verzoek om verhoging van de kapitaalsbij- drage van de Staat met veertien miljoen. De regering zal aan dit verzoek voldoen. De structuele energiesituatie van West-Europa en die van Nederland in het bijzonder dwingt tot een krachtige bevordering van de toepassing van kernsplijting voor de energievoorzie ning, aldus de Memorie van Ant woord. De minister van Economische Zaken tekent hierbij aan, dat conjunc turele verschijnselen, zoals de thans sterk toegenomen steenkolenvoorraden bij de Westeuropese mijnen, dit struc turele beeld reeds nu moet Neder land de helft .an „c >.ndstoffen voor zijn energiebehoefte importeren op lange termijn niet wijzigien. Voorspellingen omtrent de aardolie- en gaswinning zijn moeilijk te doen, zo blijkt verder uit de Memorie. Dure kolen Ook als het enèrgieverbruik minder zou toenemen dan in de nota wordt voorzien, zal, volgens minister Zijlstra de importbehoefte aan energiegrond stoffen nog altijd zo groot zijn, dat de oprichting van kernenergiecentrales aanbeveling verdient. Ook bij de uit voering van het in de nota geschetste programma voor de oprichting van deze centrales, zal Nederland in be langrijke mate op de invoer van con ventionele brandstoffen blijven aange wezen. Wat de kolenprijzen betreft ziet minister Zijlstra de recente ver laging van de zeevrachten voor het vervoer van Amerikaanse kolen als een conjunctureel verschijnsel; de toenemende behoefte aan kolen van overzee zal op lange termijn gezien alleen reeds op grond van hogere vrachtprijzen tot hogere kolenprijzen leiden. (Advertentie) (Van onze parlementaire medewerker) Over de voetbalpools heeft mi nister Samkalden gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat een wetsontwerp met de meeste spoed zal worden ingediend. Of men daarmee nog gereed zal komen voordat de Hoge Raad arrest gaat wijzen in de zaak tegen de Caritaspool, is geheel onzeker. Op een vraag van de VVD-er mr. Berkhouwer, hoe de AR-ministers in het kabinet te genover dit wetsontwerp staan, luidde het antwoord kort en bondig: „Dat gaat U niets aan. U zult als het wetsontwerp ver schijnt wel zien, wat met mede werking, óók van de beide AR- ministers, aan de Kamer kan worden voorgesteld". Een kapitein van het Britse leger is te Nicosia veroordeeld tot ontslag uit de dienst, omdat hij zich door een groep Cyprische jongeren zijn revolver met bijbehorende munitie had laten ontnemen. Een legerpre- dikant kreeg voor hetzelfde feit een ernstige berisping. De twee mannen hadden met enige Britse burgers op een strand gepicknickt toen acht Cyprische jongelui hen bij het inpakken over vielen. Zij werden naar het water gesleurd en met het hoofd onder water gehouden. Toen de aanval lers zich van de wapens hadden meester gemaakt, kwam een meisje uit het gezelschap met een mes op hen toelopen, waardoor zij op de vlucht gingen. De officier gaf toe. dat hij zich op verboden gebied had begeven. Op het vliegveld Biem bij München is het eerste straalvliegtuigdat in West-Duitsland is gebouwd, officieel overgedragen aan de inspecteur van de Westduitse luchtstrijdkrachten, Josef Kammhuber. Het vliegtuigj, een door Messerschmitt en Heinkel in licensie gebouwde Franse „Fouga Magisterzal worden gebruikt voor de opleiding van toekomstige Duitse I straaljagerpiloten. De hoogste snel heid is 715 km per uur. Er zijn nog 200 van deze toestellen besteld. De foto toont op de voorgrond een aan tal geïmporteerde „Fouga Magis ters" voor de controletoren op het vliegveld. Op de achtergrond het eerste in Duitsland gebouwde toe stel dat juist zal opstijgen. (Advertentie) Ideaal als -.-raperitief garnituur Een handige onderwijzeres van de Philip Reis-kleuterschool in Frank fort aan de Main heeft haar kleu ters uit dorre bladeren leuke muts jes laten maken. De foto laat zien hoe de kleintjes deze aardige hoofd tooi opgezet kregen voor een wan deling door het herfstbos. kaas uit .Zwitserland Imporit fa E. van Vliet Ezn. - Amsterdam. De regering van president Nas ser werkt aan een plan voor een nationale arbeidsdienst voor de uitvoering van grote projecten in Egypte, zo wordt uit be trouwbare bron in Caïro ver nomen. Het plan zal waarschijnlijk deze maand nog openbaar worden ge maakt. Het arbeidsleger zou onder leiding komen van de minister van defensie, generaal Abdel Hakim Amer, die ook het hoofd is van de commissie voor de Assoean-dam. De generaal zou voorlopig de be schikking krijgen over ongeveer 70.000 dienstplichtige arbeiders, voor wie een even lange diensttijd zou gelden als voor militairen, namelijk drie jaar (voor universiteitsstudenten anderhalf jaar). President Nasser heeft bij decreet volmachten gegeven aan Abdel Ha- kim Amer voor de financiering, de administratie en de aanleg van de stuwdam bij Assoean. Het is de eer ste maal dat Nasser zulke uitgebrei de bevoegdheden aan een van zijn medewerkers verleent. Unilever n.v. en Unilever Limited zullen aan houders van gewone aan delen uit de in het bedrjjf gehouden winsten een uitdeling doen van 25 in gewone aandelen, teneinde daar- i voor de aandelenkapitalen der maat- schappüen meer in overeenstemming te brengen met het eigen vermogen. De uit te reiken bonusaandelen zullen gerechtigd zijn tot de dividen den over het boekjaar 1959 en volgen de jaren, aldus een voorstel van de raad van bestuur. De raad van Unilever n.v. is voor nemens om in december op de ge wone aandelen de volgende interim-J dividenden, betaalbaar te declareren: met het oog op de betaling van de over de uit te reiken bonusaandelen door de in Nederland wonende aan deelhouders verschuldigde inkomsten, belasting een eerste interimdividend van 6 14 en bovendien een tweede interimdivi dend van 3 De raden van bestuur verwachten t.z.t. over 1958 op de gewone aande len een slotdividend van 9 1/4 bij Unilever n.v., zodat dan het totale gewone dividend over 1958 bij Uni lever n.v. 3 hoger zal zijn dan het totale dividend over 1957. (Van onze parlementaire medewerker) Minister Samkalden heeft in de Tweede Kamer duidelijk ge maakt, waarom de Nederlandse regering in de terugreis van de 37 verstekelingen naar Indonesië op het laatste moment toch heeft ingegrepen en de groep in Nieuw-Guinea aan wal heeft laten zetten. De reden was de steeds gevaarlijker wordende posi tie van de verstekelingen zelf, vooral nadat zij de schikking hadden aanvaard die de Haagse rechter hun had voorgesteld. De minister zette uiteen, dat de reacties, waarmee men in het belang van de verstekelingen zelf rekening moest houden, de regering hadden belet om destijds vrijuit te spreken. Hij kon dat thans wel doen, nu de verstekelingen zelf al een tip je van de sluier van de motieven van hun komst naar Nederland hebben opgelicht. De minister had uit publikaties gelezen, dat ze waren gevlucht uit vrees in militaire dienst te moeten. En hij bevestigde deze geruchten. De minister heeft voorts verklaard dat de toelating in Nieuw-Guinea geenszins betekent, dat de versteke lingen nu toch door een achterdeur ooit weer in Nederland terecht zul len komen. Zij zijn en blijven niet- Nederlanders en kunnen dus zonder visum in ons land niet binnendrin gen. De minister concludeerde, dat de regering zich geen beleidsverande ring heett laten opdringen, zoals wel is gesuggereerd. Nog eens 36.000...? Wat de spijtoptanten (Indische Nederlanders, die de Indische na tionaliteit hebben aangenomen en nu spijt hebben en de Neder landse nationaliteit terug willen) betreft, kon hij de Kamer niet tegemoet komen in haar verlan gen om deze mensen allen zon der uitzondering een visum te geven. De 36.000, waarom het hier gaat, zouden als een tweede golf van re- patriërenden hier niet zo maar in eens verwerkt kunnen worden. Wij zijn nog niet geheel met de 37.000 die eind 1957 tot de overtocht beslo ten hebben, gereed gekomen. Nederland kan dit eenvoudig niet opbrengen. Tot degenen die van plan zouden zijn een eventueel nog in te dienen motie van mr. van Doorn (KVP) te steunen zei hij: .,Ik kan niet aannemen dat de Kamer zich geen rekenschap zou willen geven van de consequenties, ook op andere ter reinen dan die van justitie". Hij schaarde zich achter de ge dachte van zijn geestverwant mr. Vrolijk om in een debat met andere ministers deze zaak in brede kring te bespreken. Straks misschien.... De minister wees voorts ook op de psychologische reacties in Indo nesië, die zouden ontstaan wanneer deze groep in onbeperkte zin naar Nederland zou kunnen gaan. Er be vinden zich daar nog ver over de 100.000 ..maatschappelijke Nederlan ders". Dezen zouden het voorrecht van de spijtoptanten niet kunnen be grijpen. Wel kon de minister de toezegging doen, dat, naarmate de groep gere- patrieerden hier geheel zal worden opgenomen, de regering verruiming van de mogelijkheid voor de anderen zal voorstaan. Hij wees er op, dat het kabinet in 1956, onmiddellijk nadat het aan het bewind kwam, reeds in die richting maatregelen had genomen. De mi nister zei, dat de nieuwe algemene vreemdelingenwet nog in een stadium van voorbereiding is. De eerste taak van de „Egypti sche „Koenraads" zal de bestrijding van Bilharzia zijn, de ernstigste ziek te waarmee Egypte te kampen heeft. De ziekte wordt veroorzaakt door wormen die in de bloedvaten komen door het drinken van water uit irri gatiekanalen. In sommige gebieden lijdt 70 procent van de bevolking eraan. Als tweede taak wordt genoemd het graven van diepe putten in de woestijn langs de Egyptische noord kust en het bouwen van windmolens voor het oppompen van water voor de irrigatie. En dan zou generaal Amer zijn arbeidsleger kunnen inzetten voor de bouw van wegen en huizen in de om geving van de Assoeandam. Het is mogelijk dat de eerste ar- beidsdienstplichtigen reeds begin '59 worden opgeroepen. President Bourguiba van Tu nesië heeft meegedeeld, dat Tu nesië zich gedwongen heeft ge zien zich voor de aankoop van dringend noodzakelijke wapens te wenden tot Tsjecho-Slowa- kije, Zuid-Slavië en Finland. „Onze politiek jegens het Westen is iets veranderd", aldus de presi dent in zjjn wekelijkse radiotoe spraak. „Het Westen moet begrip hebben voor onze toestand en zjjn houding veranderen voor het te laat is" zo voegde hij er aan toe. „Wat wij gezegd hebben over het Oostelijke en het Westelijke blok blijft van kracht, maar wij moeten onze politiek iets wijzigen", zo zei Bour guiba. „Wij kunnen geen wapens aanvaarden, die ons worden aangebo den op onaanvaardbare voorwaar den". En hij vervolgde: „Ons onmid dellijk doel is de wapens te krijgen die wij dringend nodig hebben. Daar wij normale handelsbetrekkingen met Tsjeeho-Slowakije en Zuid-Slavië on derhouden en deze landen reeds goe deren van ons hebben gekocht, is het normaal, dat wij om zuiver zakelijke redenen deze landen vragen ons wa pens te leveren. Het enige waar het voor ons op aankomt, is de kwali teit van de wapens en de datum van aflevering". Niet in W esten Tunesische ambtenaren hebben eer der deze week gezegd, dat een aan koop van wapens in Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten niet is doorgegaan, omdat de „soevereini teit van Tunesië niet werd geëerbie digd". Deze twee landen hadden bij zonderheden over de onderhandelin gen over de aankoop meegedeeld aan een derde land, namelijk Frank rijk en verder garanties geëist, dat de wapens niet in handen van de Al gerijnse opstandelingen zouden ko men. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte woens dagavond echter bekend, dat de on derhandelingen over de aankoop van lichte infanteriewapens nog voort duurden. En een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken deelde gisteren mee, dat er nog contact met Tunesië werdt on derhouden over de mogelijke leve ring van Britse wapens aan dat land. De politie te Roterdam heeft de 29- jarige man A. A. en de 39-jarige vrouw M. A. P. gearresteerd. Zij worden ervan verdacht op 19 novem ber 1954 de echtgenoot van de vrouw, de toen 39-jarige L. P. van W. van het leven te hebben beroofd. Van W. viel toen uit het raam van een tweede etage in het noorden van de stad en werd dood aangetroffen. Er schijnen naderè bijzonderheden naar voren te zijn gekomen, die een ander licht op de dood van deze man zouden wer pen. De politie geeft nog geen na dere inlichtingen. De directeur van een kabelfabriek te Chester, in de staat New York, heeft een vakbondsleider doodgescho ten. die er voor had gezorgd, dat stakers voor zijn bedrijf postten.

de Stem | 1958 | | pagina 1