In Polen bloeit ook de cultuur p Wit De van Abbe-verzameling STEM-FEUILLETON Gasten van de K.L.M. Zwart o opgetogen naar huis Polen vandaag III Hoog boven het da! Goed beeld van de eigen eeuw Momento Rijst De R.-K. Kerk Niet alleen boeken Voor zo'n rauwe hoest ABDIJSIROOP RUMOERIGE SINT MAARTEN IN BOLSWARD GEEN REDEN TOT FEESTEN Na acht dagen in Japan: Lak 't zelf met NEDO-MEX Transparante kleurlak ceta-eUS Mr. de Wilde handelt „uit het innerlijk van zijn wezen ÜW TAFELWATER Helder en indringend Spionnen opereren in door Emily Grant en J4c Brand in bedrijf te Rotterdam UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in i/i literschroefflessen TV-RADIO-TV-RADIO-TV- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 emt Wac/neer men als buiten lands bezoeker een wandeling maakt langs de vele boekwin kels in een stad als Warschau en vooral als men daar eens bin nen loopt, dan doet men vele ont dekkingen, die in het geheel niet passen in het beeld dat men zich van een volksdemocratie gevormd had. In weinig landen wordt zoveel gelezen en verla ten zoveel boeken de drukpers als in Polen. Sinds de bevrijding werden hier reeds meer dan 1.000.000.000 (1 miljard) exem plaren gedrukt, wat neerkomt op bijna 40 per inwoner. Het is dan ook geen wonder, dat het altijd druk is in de boekwinkels, Iets wat door de lage prijzen na tuurlijk nog in de hand wordt gewerkt Wat ziet men nu zoal uitgestald hl de boekwinkels Zeker niet alleen en zelfs niet in hoofdzaak commu nistische lectuur. De vele Poolse klassieken genieten nog altijd de vol le belangsteling van het lezerspu bliek. In de eerste plaats natuurlijk de grootste Poolse dichter Adam Mickiewicz en zijn tijdgenoten uit de periode der romantiek, Juliusz Slo- wacki en Zygmunt Krasinski. Verder het oeuvre van de Nobelprijswin naars Wladislaw Heymont (wiens voornaamste werk „De Boeren" ook in het Nederlands werd vertaald) en Henryk Sienkiewicz, bij ons alleen bekend door zijn „Quo Vadis", maar die nog tal van andere veelgelezen werken op zijn naam heeft staan. Verder zag ik nog de werken van Maria Konopnicka, Boleslaw Prus, Jan Kochanowski, Cyprian Norwid, («ver wie juist een tentoonstelling werd gehouden), Maria Dambrowska Zofia Nalkowska en vele anderen, voor ons Nederlanders grotendeels onbekende personen, maar in de Poolse literatuur stuk voor stuk klin kende namen. En dan vooral niet te vergeten de boeken van de beroem de, in 1953 overleden joodse auteur Julian Tuwim. Ook de klassieke en moderne werken uit andere landen siet men overal geëtaleerd, gewoon- Reeds op de lagere school worden pogingen gedaan de kinderen cul- I tuurminded te maken. Zo zag ik op Een echtpaar uit onze ge- de stralende morgen van de 9e ok- westen bracht enkele voe- tober een groep van ongeveer 50 jaar of acht ken door in Polen. In vier artikelen vindt U hun interessante indrukken weergegeven. In vele op zichten zult V waarschijn lijk na lezing uw mening 1958 groep van schoolkinderen van een onder leiding van enige onderwij zeressen door de oude stad van Warschau lopen. Op bepaalde pun ten werd halt gehouden en besteeg één der leerkrachten een verhoging, waarna het aanschouwelijk onder wijs in de architectuur een aanvang nam. Eerlijk gezegd was de aan- m w dacht niet altijd onverdeeld hoewel OVer Polen anno ieder kind een levensgroot opschrijf- boek plus potlood bij zich droeg. J nerzien. Na een minuut of wat verhuisde de groep dan weer naar een ander object. Film en toneel staan in Polen veel minder in dienst van de politieke propaganda dan ik me had voorge steld. Zo concludeerde ik, dat in het filmprogramma voor Warschau van begin oktober slechts één Russische film draaide, „De stille Don", de overige films waren in ongeveer ge lijke verhouding Poolse en Franse. (De Polen waren in cultureel opzicht altijd zeer frankofiel). Van tijd tot tijd draaien er ook Engelse en Duit se rolprenten. Van de toneelstukken zag ik o.a. het bekende werk van Tennessee Williams: Tramlijn Be geerte". Tenslotte een zeer belangrijk punt: Hoe staat het met de positie van de r.-k. kerk in Polen, waar naar schat ting 95 van de 28.000.000 bewoners toe behoort? En alweer, voor de zo veelste maal moet de bezoeker uit het Westen zijn vooropgezette me ning herzien. Dat iedereen in Polen vrij naar de kerk kan gaan en dat aan de uitoefening van de eredienst niets in de weg wordt gelegd, is een verheugend feit. Sinds de machts overneming door Gomoelka werd het zelfs mogelijk, dat gelovige katholie ken tevens lid waren van de Com munistische Partij. De kerken in Polen zijn op zondag altijd overvol. Overigens hoort men op ieder uur van de dag de gelovigen luidop hun gebeden zeggen, eenvoudig geknield op de stenen vloer naast een pilaar of op de treden van een der vele al taren. Voor ons Nederlanders doen de kerkinterieurs zeer rijk, bijna overdadig aan. Het aantal priesters dat in de 25 diocesen van Polen werkt, bedraagt liik in het Pools vertaald. Ik zag o.a. ongeveer 12000. Het aantal priester- it-i;~iI muninocn nx/Artrpft net aantal be- noré de Balzac, Alexandre Dumas, Ernest Hemingway, John Steinbeck, Victor Hugo, Hans Christiaan Ander sen, Selma Lagerlöff, Rudyard Kip ling. Vele boekwinkels hebben ook 'n Russische afdeling, waarop behalve de grote Russische klassieken ook tal melijk gekleed. schikbare plaatsen op de seminaria. De verschillende religieuze orden ontplooien een toenemende activiteit en overal in het land ontmoet men dan ook mannen en vrouwen die tot deze orden behoren, vaak zeer ar- v»n boeken uit de tijd na de revolu tie liggen. In bepaalde katholieke boekwinkels is meer speciaal religieuze lectuur verkrijgbaar. In deze zelfde winkels verkoopt men ook artikelen van ker kelijke kunst. Wiet alleen voor goede boeken, doch ook voor andere uitingen van het culturele leven bestaat tegenwoordig in Polen veel belangstelling. Musea en tentoonstellingen hebben nooit over gebrek aan bezoekers te klagen. Op een prachtige zondagmid dag zag ik in het Lazienkipark in Warschau een lange rij mensen ge duldig op hun beurt staan wachten om te worden rondgeleid door het paleis van de laatste Poolse koning, Stanislaw Augustus Poniatowski. Men kan er dan ook zeker van zijn dat de dezer dagen in Warschau ge opende tentoonstelling van Neder landse landschapsschilders uit de 17e eeuw, zeer druk bezocht wordt. Ook voor reprodukties van beroemde schilderijen bestaat zeer veel be langstelling. Voorjaars boekenmarkt Het godsdienstonderwijs op de schoten, dat sinds 1956 ongestoord kon worden gegeven, schijnt thans nieuwe moeilijkheden te ontmoeten, daar de crucifixen uit de klaslokalen verwijderd dienen te worden. Overi gens komt er van de uitvoering van een dergelijk verbod in Polen meest al niet veel terecht, daar zo'n maat regel vaak alleen bestemd is voor buitenlands gebruik. Bljjkt dus uit het bovenstaande, dat het met de geestelijke vrijheid van het Poolse volk niet ongunstig gesteld is, tot een minder gunstige conclusie komt men wanneer men de materiële omstandigheden be schouwt, waaronder men moet leven. Doch daarover in een volgend arti kel. (Advertentie) neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst va* af, want die ver zacht en geneest 'AKKER SIROOP Bij de viering van Sint Maarten in Bolsward hebben zich in het centrum van de gemeente ongeregeldheden voorgedaan. Opgeschoten jongelui had den vuurtjes aangestoken en lieten daarbij allerlei soorten vuurwerk knallen. De rijkspolitie voerde met motoren charges uit onder de samen gestroomde menigte en een uur later was de rust hersteld. Vorig jaar heb ben zich te Bolsward ook ongeregeld heden voorgedaan bij de viering van Sint Maarten, waarbij toen nogal wat vernielingen zijn aangericht. Op 16 november is het 40 jaar gele den dat de Vereniging van Rijksac countants werd opgericht. In deze ver eniging zijn vrijwel alle accountants in 's rijksdienst georganiseerd. Het bestuur heeft gemeend aan dit jubi leum geen feestelijk karakter te moe ten geven. Aanleiding tot dit stand punt is, dat de regering ondanks haar belofte om de salarispositie van de accountants nader te bezien, deze kwestie nu reeds 2 jaar slepende heeft gehouden, aldus deelt het bestuur mede. In de Alpen geeft de televisie-uitzending bijzondere moeilijkheden. Dat men die overigens weet op te lossen mag deze foto bewijzen. In opdracht van de Oostenrijkse Radio bouwde Siemens een zender op de Patscher- kofel, ten zuiden van Innsbrück, 2200 meter hoog. De ontwikkeling van speciale antennes was nodig om ondanks de zeer moeilijke zendmoge lijkheden voor TV in de Alpen in het bijzonder de dalbewoners, een goede ontvangst te verzekeren. De gasten van de K.L.M., die ter gelegenheid van de openingsvlucht Amsterdam-Tokio over de Noordpool een bezoek van acht dagen aan Japan hebben gebracht, hebben woensdag, vol van de indrukken over het Japan se politieke, sociale en culturele leven die zjj tijdens het goed bestede bezoek hebben opgedaan, de terugreis aan vaard. De hoogtepunten van het verblijf waren een bezoek van drie dagen aan Kyoto en Nara. de vroegere Japanse hoofdsteden, die bekend staan om hun legendarische tradities, heilige plaat sen, tempels en kleurrijke festivals, een tocht over de beroemde Hozoe- watervallen en een Japans diner, waarbij zij in kimono aanzaten, ge volgd door traditionele geisha-dansen. De K.L.M.-gasten vertegenwoor digers van de sportwereld, muziek, handel, politie, geloof, film, landbouw, wetenschap, ballet, vakverenigingen, bedrijfsleiding, pers en radio in de Westeuropese landen hebben Ja panse theaters bezocht, alsmede zijde en lakwerkfabrieken en ook bezochten zij de grote van Gogh-tentoonstelling die dagelijks meer dan 10.000 bezoe kers trekt. Voorts hebben deze eerste gebrui kers van de Nederlandse luchtlijn over de pool aan een officieel diner aan gezeten met prins Mikasa, broer van de keizer van Japan, en meer dan 100 Japanse en Westelijke persoonlijk heden. Dr. Paumgartner, directeur van het Mozarteum in Salzburg, heeft een Ja pans symfonie-orkest gedirigeerd en een lezing over Mozart gehouden. Prof. Blaser, directeur van het obser vatorium van Neuchatel, heeft met Japanse geleerden over astronomie en astrofysica van gedachten gewisseld. Onder de voornaamste indrukken die de K.L.M.-gasten uit Japan met zich meenemen zijn de snel wijzigende levenswijze als gevolg van mechani- I satie en andere factoren in platte landsgebieden en de nadruk die men legt op de jeugd. De Zweedse schrijf ster en artieste Elsa Bjorkman-Gold' schmidt verklaarde, dat zij nog nooit onder normale omstandigheden „zo'n dramatische spanning had gezien bij de overgang van oud naar nieuw". Zij noemde overigens de reis de meest fantastische die zij ooit had gemaakt. (Advertentie) UITSPRAKK 7n Hamm (West-Duitsland) j heeft een rechtbank officieel I uitspraak gedaan in de zaak van een mevrouw, die haar man voor het gerecht had ge- J sleept, omdat hij weigerde te j J helpen bij het opwassen. „De I man is niet in staat naast zijn normale arbeid nog kopjes om S te wassen en de vloer aan te J vegen", meende de rechter. Het gejoel van de publieke tri- 5 bune kwam uitsluitend van de dames. J Zuinig De politie van Ridgewood heeft de heer Leibowitz in zijn kraag gepakt, omdat hij in een openbare telefoon- Plaatsvervangster Op de bruiloft van de heer Yang Shih-ming te Taoyan op Formosa was alles geregeld. Alleen de bruid ontbrak. Ze bleek zich op het laat ste moment bedacht te hebben en verscheen niet. De heer Yang Shih- ming vroeg onmiddellijk een van d« bruidsmeisjes ten huwelijk en stapt* met haar naar de ambtenaar van d* burgerlijke stand. Examen Drie mensen uit Denver, die een vergunning hadden gekregen om zich per auto te begeven naar de plaats, waar het examen voor een rijbewijs zou worden afgenomen, knalden in het centrum op elkaar. Van de auto's bleef niets over. De examen-kandi daten moeten nog een poosje op hun rijbewijs wachten. Vergunning In Cairns (Australië) heeft men voortaan een vergunning nodig om cel probeerde met een vals muntstuk met krokodillen te gaan wandelen, te telefoneren. De man had op dat De beesten moeten bovendien aan ogenblik een portefeuille met 10.000 een (stevig) bandje gehouden wor- gulden op zak. Zijn poging tot op- den. lichting zal hem duurder komen te staan dan het dubbeltje, dat hij no dig gehad zou hebben om op een eerlijke manier telefonische verbin ding te krijgen. Benzine De heer O. Huff reed een benzi nestation te Milwaukee binnen en zei tegen de eigenaar: „Je hoeft niet naar de benzine te kijken. Die heb ik niet nodig. Het is mij be gonnen om je geld". Hij vertrok met een bedrag van 300 gulden. Drie straten verderop kon de po litie hem arresteren. Hij had niet snel genoeg veiliger oorden kun nen bereiken, omdat zijn auto zon der benzine kwam te staan. (Advertentie) SPA Vooi familiegebruik, in 1/1 literschroefflessen We hebben over de directeur van het stedelijk van Abbe- museum te Eindhoven, mr. E. L. L. de Wilde, in ons blad al eens ooit beweringen gedaan en feiten aangehaald die nu niet bepaald bedoeld waren hem in de ogen van onze lezers populair te maken. We zijn zelfs zover gegaan, dat we het denkbeeld opperden zijn museum te boycotten, zolang hij zich met eenzijdige experimenten bezig bleef houden. Vandaag gaan we als een daad van eenvou dige rechtvaardigheid echter een zijde van mr. de Wilde belichten waarmee en waardoor hij aanspraak maakt op onze eerlijke be wondering. We gaan het hebben over „De Verzameling", de cata logus van de Eindhovense museumcollectie en dus over deze col lectie zelf. Ook deze catalogus is een experi ment. Naast de zakelijke opsomming van wat aanwezig is is namelijk een (geslaagde) poging ondernomen om de lezer enig inzicht te geven in de hoofdstromingen van de XXste eeuw- se kunst. Bijzonder helder en indrin gend worden verantwoorde onder scheidingen gemaakt. Wat voor velen tot nu toe eqn chaotisch geheel moet zijn geweest, kan dank zij de catalogus thans een wei-geordend beeld wor den. En hier begint onze grote bewon dering voor de man die welbewust, doortastend en vaak tegen stormen in zijn moeilijke weg ging. In een wonderlijk korte tijd maakte mr. de Wilde een begin van wat, naar we hopen, eenimaal zal (moeten) uit groeien tot een volkomen representa tief beeld van de beeldende kunst vanaf het expressionisme. En niet zo maar een begin: het is al een prach- 27) een functionaris van de Amerikaan- „Dapk u duizendmaal voor uw goe- se ambassade (die vent is er voor de zorgen, mijnheer Jansen, en voor Speciale Diensten dacht Laaghuis) uw wenk inzake de wapenvergunning op het hoofdbureau te Amsterdam weet u, waarom die vrouw die De conducteur en de agent herken kerel naar mij stuurde?" den dr. Webstrom eveneens onmid- „Weet ik niet. mevrouw Xantho- dellijk. Beide mannen kregen vervol- poulos", zei Jansen, „maar er is na- gens toestemming huiswaarts te ke Zonder koken I de héérlijkste droge rijst! I Altijd (koog - nook wik pannes j mr vmkefiet j tuurlijk verband met die spionage- affaire.. en het was niet zo moei lijk om vast te stellen dat u de laat ste tijd veel contact had met dr. Laaghuis, met commissaris van Eer- kerk, met commissaris Durand en met mij. En Jansen dacht: Ja, waarom juist naar die Xanthopoulos? „Wilt u niets van dit incident ver tellen aan dr. Laaghuis, mijnheer Jansen?" vroeg Vera, ,,u kent hem en u weet, hoe gauw hij dingen overdrijft.heus ik heb liever niet, dat dr. Laaghuis hier iets van hoort voorlopig". Jansen beloofde niets te zullen zeg gen, en dacht: Ja, hoe die Laaghuis is weet ik wel ten naaste bij, maar hoe u bent, mevrouwtje, dat weet ik misschien iets minder goed. Toen hij van Eerkerk de volgende ochtend op de hoogte bracht van het incident, was hij reeds druk bezig met de opsporing van een vrouw die beantwoordde aan het signalement van haar, die de afgezant naar Ve ra's flat had gestuurd. Vera had Jan sen niet gevraagd hoe die vrouw er uit zag, omdat ze niet te grote be langstelling wilde tonen en omdat ze sterke vermoedens had, dat die vrouw en Lady Maureens gouvernan te veel op elkaar leken. Dit vermoe den was juist. Terwijl Vera zoals ze later schertsend vertelde ,,soir" hield, hadden in Amsterdam de gebeurte nissen niet stil gestaan. Zodra van Eerkerk, Laaghuis en het Tonnetje op het hoofdbureau ar riveerden, had men de gearresteer de dr. Webstrom geconfronteerd met het Tonnetje. De hoofdredacteur van „De Hofkoerier" had in de arrestant onmiddellijk en zonder een spoor van aarzeling de man herkend die hem de vorige dag had bezocht en hem enige stukken voor de krant had verkocht. Een half uur later kwamen met een grote politieauto ook de politie agent de tramconducteur, alsmede ren. Zij brachten een gezellig uurtje door in de hoofdstad (zo'n kans kreeg je niet iedere dag, vond de conducteur) en gingen met de laat ste trein terug naar Den Haag. Van Eerkerk, het Tonnetje en Laaghuis bleven op het hoofdbureau. Van Eerkerk vroeg om het proces verbaal van het eerste verhoor. Zijn Amsterdamse collega liet het stuk komen. Van Eerkerk zei, dat Laag huis en diens vriend het stuk ook mochten lezen, maar dat het niet atoomonderwerpen te koop aanbie den. De dag daarna dus van daag moest ik mij omstreeks half twaalf vervoegen bij de Ame rikaanse ambassade in Den Haag en daar vragen naar de heer Car ry Donovan. Deze heer zou mij dan vragen, wie ik was, en ik zou heb ben moeten antwoorden: Een bode van de „Practical Joker". Het be trof, zei de vreemdeling in Lyng- by mij, een grap, een weddenschap met de heer Donovan, een zeer rijk man, die best een paar duizend dollar kan verliezen. De wedden schap bestond hieruit, dat de heer Donovan mijn zegsman gezegd had, te kunnen verdwijnen op Ame rikaans gebied zonder 'n spoor ach niet meer dan 50 pet. van mijn be loning ontving, wees op 'n bona fi de transactie. Ik weet nu nog niet zeker of mijn reis met documen tendiefstal samenhangt maar acht het niet onmogelijk. De vreemde ling was een gentleman, sprak uit stekend Frans, maar iets langza mer dan de meeste Fransen. Dit is alles wat ik in verband met mijn reis naar Nederland kan vertellen. Ik wijs erop, dat duizend kronen voor mij een groot bedrag is, om dat ik geen vaste werkkring heb en geen vermogen bezit. (w.g. dr. J. Webstrom) zei Laag- vinden. Ik moest de „Hofkoerier' bezoeken en tijdens mijn gang naar de Amerikaanse ambassade bestemd was voor de krant. Het pro ces-verbaal luidde: „Ik heet Jorgen Webstrom. Ik ben geboren in Kopenhagen op 8 april 1913. Ik bezit de Deense na tionaliteit. Ik ben journalist van be roep. Ik ben ongehuwd. Mijn komst naar Nederland had de volgende oorzaak: Op 24 oktober bevond ik mij in Lyngby bij Kopenhagen. Ik at in het restaurant van Moller. Een deftige vreemdeling, die Frans sprak, vroeg mij, of ik hem een dienst wilde bewijzen. Hij bood mij een bedrag van betekenis (dui zend kronen) aan, als ik hem wil de helpen. Hij maakte een betrouw bare indruk. Ik behoefde omdat geld te verdienen slechts naar Ne derland te reizen (reiskosten voor mijn eigen rekening) en daar aan het Haagse blad „De Hofkoerier", een bezoek te brengen. Tijdens dat bezoek, dat moest plaatsvinden gis teren, mogst ik bijdragen over „Klinkt aanvaardbaar' huis, ter te laten. Mijn zegsmah had gë- a "Jf'\ zei de commissaris van de wed om tweeduizend dollar dat hij Amsterdamse recherche, die de zaak de heer Donovan, zijn vriënd zou h,anden had „dat doet het voor- - - - - - al als u weet, dat onze Kopenhaag- de collega's ons reeds telefonisch mededeelden, dat Webstrom een be kende figuur is., een beetje een dwaas, twaalf ambachten en dertien ongelukken, maar wel knap en be gaafd. naar dat onderhoud in res taurant Moller in Lyngby wordt een onderzoek ingesteld., daarover ho ren we dus wel spoedig iets naders". „Bel Durand eens op, van Eer kerk", zei Laaghuis, „vertel hem, dat we hier zijn en wat we gehoord hebben., en vergeet vooral dat fraaie Frans van die Kopenhaagse „Pratical Joker" niet en misschien zegt de naam natuurlijk een valse naam Pierre d'Aboisville die opvallend doen om naderhand door Franse veiligheidslucifer ook iets..." middel van getuigen te kunnen be- De Amsterdamse commissaris wijzen dat ik in Den Haag was ge- keek verbaasd, toen hij Durand zo weest en mijn doel had bereikt. De hoorde bestempelen, zodat Eerkerk vreemdeling noemde mij zijn naam zei: „Ja, zo zijn de manieren van Pierre d Aboisville. Ik besloot de mijn goede vriend Laaghuis nu een- UClCf opdracht uit te voeren en ontving vijfhonderd kronen. De resterende vijfhonderd kronen zou ik na terug komst in Kopenhagen ontvangen Ik ging naar Den Haag en deed maal. Van Eerkerk belde Den Haag op, gaf opdracht Durand op te sporen en dan Durand te vragen, het hoofd bureau te Amsterdam op te bellen, wat mij gevraagd was""vanmiddag de kamer van commissaris van Laa- vernam ik uit de krant, dat er do- them- ,,Ik; zou graag zei van Eerkerk toen tegen commissaris van Laathem ..die Deense arrestant nog een vraag stellen. Webstrom werd opnieuw binnenge- cumenten waren gestolen op de ambassade der Verenigde Staten Ik waarschuwde telegrafisch de hoofdredacteur van „De Hofkoe rier". Ik spreek Nederlands gebro ken, omdat mijn grootmoeder Ne- leid- derlandse was. Ik vermoedde niet „Waarom vroeg van Eerkerk dat mijn reis naar Nederland iets hem> „noemt u zich uitgerekend uitstaande had met verdwijning atoomjournalist? Ik heb zoiets nooit van belangrijke stukken en zae eerder gehoord", het geheel als een excentrieke Webstrom glimlachte, zei toen: grap. Da omstandigheid, dat ik (wordt vervolgd) tig mozaïek, waaraan dan wel enkele glanspunten ontbreken maar dat toch het eigen karakter van de XXste eeuw in de tot dan toe aanwezige aspecten doeltreffend en indrukwekkend toont. Het verloop van het statische naar het dynamische wereldbeeld kunnen we in de collectie, hoe onvolledig deze noodgedwongen dan ook zijn moge, zeer wel volgen. De tekst van de uit stekend verzorgde en goed geïllu streerde catalogus is oorzaak, dat de lacunes gemakkelijk worden over brugd. Hoezeer kleur en geluid, het woord en de klank, de totale compositie en de louter materiële verfbehandeling in een schilderij, de symbolen en de realiteit, de innerlijke bewogenheid en de „vaart" der vlakken, de grootte der figuren en de juiste spankracht der gebaren kunnen samenwerken om een niets en niemand ontziende tref kracht aan een kunstwerk te verlenen, toont ons Kokoschka in „Die Macht der Musik". Heeft mr. de Wilde uit dit doel wellicht de inspiratie en de kracht geput om zijn collectie (en nu bedoelen we zowel de catalogus als de collectie zelf) deze inhoud en deze vorm te geven? We zijn geneigd dit te geloven. Uitsondering Dienovereenkomstig geloven we, dat hij als de man die een verzame ling moet opbouwen en beheren to* de zeldzame uitzonderingen behoort! hü beleeft persoonlijk wat Mare hecM gezegd over de eigen vorm ran d* (moderne) Europeaan, dat hij d*z* namelijk zal moeten scheppen „uii het innerlijk van zijn wezen". Dit heeft mr. de Wilde in „De Ve*. zameling" gedaan. Daarmee heeft hjj ons dus tegelijk de enig juiste weg gewezen die voeren moet naar begrip van en waardering voor de eigentijdse symbolentaal. Niet kan worden ont- kend, dat het radicalisme van mr. de Wilde gevaarlijke kanten heeft. Hoe gemakkelijk zullen minder sterke persoonlijkheden er imimerg onder zijn invloed toe kunnen komen oni met het aanvaarden van het eigen tijdse de vroeger zo zorgvuldig be hoede waardering voor andere stijlen en perioden te verketteren? Maar bat is een daad van eenvoudige rechtvaar» digheid te erkennen, dat in zo'n geval niet mr. de Wilde als de zondebok de woestijn in moet worden gestuurd. Leo Boekraad In de nacht van dinsdag op woens dag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een magazijn van de constructiewerkplaats en machinefa briek Braat NV aan de Doklaan te Rotterdam-zuid. Behalve in het ma gazijn, dat uitbrandde, ontstond ook brand in een daarachter liggende sme derij, die slechts gedeeltelijk is ver brand. Een aangrenzend transforma torhuis heeft eveneens schade opgelo pen. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Omstreeks kwart over vijf was de brandweer, die het vuur met negen stralen heeft bestre den, de brand meester en kon men aan het nablussen beginnen. Verzekering dekt de schade. (Advertentie) VRIJDAG, 14 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,15 Gram. 7,30 en 7,40 Idem 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Waters! 9,40 Schoolradio 10,lo Gram. 10,30 Idem 11.00 V.d. zieken 11,40 Gram. 12,00 Middagklok noodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Nederl. liedjes 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 2kmnewijzer 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Me- tropole ork., klein koor en sol. 14,40 Franse volksmuz. 15,00 Schoolradio 15,30 V.d. zieken 16,30 Orgelconc. 17.00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17,45 Pianorec. 18,05 Lichte muz. 18,25 V.d. zieken 18,50 Regeringsuitz.Emigra- tierubr.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,20 Gram. 19,25 VVD, pol. caus. 19,35 Verz. progr. v.d. mil. 20,30 Ja, met mij 20,35 Gram. 21,00 Amus.muz. 21,35 Fries progr. 22.05 Pianotrio 22,50 Wanneer begint een bekering, caus. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Jazz- muz. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 Nws. 8.18 De ontbijtclub 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Mor genwijd. VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 Gram. 11,20 V.d. kleuters 11,35 Orgelspel AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,20 Rege ringsuitz.: Landb. rubr.: Landschap en ruilverkaveling (2) 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Sport en progn. 12,50 Piano spel 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Gitaarspel 14,20 Voordr. 14,40 Pianorec. 15,10 Cabaretprogr. VARA: 16,00 Muz. caus. 16,30 V.d. zieken 17,00 V.d. jeugd 17,30 Lichte muz. 17.55 Act. 18,00 Nws 18,15 Vlaamse notities 18,20 Gram. 18 50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V.d. jeugd 19,10 Jazz VPRO: 19,30 Rep. 19,46 Evan gelie en industrie, caus. 19,50 VPRO-nw*. 20,00 Nws. 20,05 Onderling verkeer, caus. 20,20 Boekbespr. 20,25 Filmpraatje 20,35 Europees comm. 20,45 Het zingende hart VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorap. 21,20 Lichte muz. 21,35 Pol. cabaret 22,05 Jazz 22,25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, gespr. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Kamerork. RADIO VATICANA, golflengten 25 31.10 en 196 meter, 22,15 uuart Wat denkt de H. Stoel over....? BRUSSEL, 324 m. 12,00 Omr.ork. 12,20 Weerber. 12.34 GTam. 13,00 Nwa. 1S,1Ö Orgelspel 14,00 Schoolradio 15,45 GTam, 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,30 Omr.ork. 17,00 Nws. 17,10 Ritm.muz. 17,45 Duitse les 18,00 Pianorec. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Gram. 20,00 Symf.ork. 20,45 Kunstcaleidoscoop 21,00 Symf.ork. 2l'45 Gram. 22.00 Nws. 22,15 Jazzmuz. 22 45 Negro-spirituals 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 12,00 Nws. 13,10 Gram. 14,00 Fidelio, opera lo,15 Gram. 15,30 en 16.05 Idem 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Gram. v.d. zie ken 18,39 Gram. 19.30 Nws. 20,30 Kamer ork. 22,00 Nws. 22,55 Idem. Televisie VRIJDAG, 14 NOVEMBER KRO: 20,00 Gesprek 20,40 De» koning» welbehagen, TV-spel. FRANS BELG.: 19,00 Kath. uitz 39,30 Onbekend 20,00 Journ. 20,35 TV-speï 22,00 Le Temps et les oeuvres 22,30 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 V.d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Schipper naast Mathllde 20,40 Fllmfragm. 21,10 Te gast bij,,., 22,0* Nws. «n joum.

de Stem | 1958 | | pagina 9