Sovjet zou troepen uit Oost-Duitsland willen gaan terugtrekken Puzzelpot blijft staan Jacques Gans grondbezitter Maar....,, Westen terug uit West-Duitsland Prinses verkocht kranten DESERTIE OM EEN MADE... .Hollandse" visie op Randstad en Delta Minister teleurgesteld in Belgische regering Verkoop op Walcheren DAGBLAD VOOR ZEELAND Zeven vrouwen gedood bij instorting Veel bewolking Fonn vooral zeer ongerust De 37 voorlopig naar Merauke Jeugdspaarwet heeft succes Soebandrio naar Londen Maximum-heffing zuivelprodukten Peronistisch komplot verijdeld OLIE VOLOP 98e JAARGANG No. 22910 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 10. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 13 NOV. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuw straat 41. tel. no. 35h_ De Oostduitse premier Grotewohl heeft gisteren op een persconferentie in Oost-B'erlijn gezinspeeld op de mogelijkheid, dat Sovjetrussische troepen uit Oost-Duitsland zouden worden teruggetrokken. Hij gaf geen aanwijzingen over het aantal Sovjet-troepen, «lat zou worden teruggetrokken. Volgens officiële schattingen van Westelijke zijde waren er in april jl. 22 Sovjetrussische divisies, met een gezamenlijke sterkte van ongeveer 350.000 man, in Oost-Duitsland. De puzzelpot (groot 1217.56) blijft deze week staan. Er is volgende week dus een dubbele pot ter be schikking. Voor charitatieve instellin gen, gevestigd in Limburg en in het verspreidingsge bied van Dagblad De Stem in west-Brabant en Zeeland kwam deze week ter be schikking 405.85. Tg Alstaette, een plaatsje in het Duits$ grensgebied, even ten zuiden van Enschede, is gisteren de betonnen vloer van een kunstmestzolder be zweken. Zeven vrouwen, die in een eronder liggende ruimte bezig waren aardappelen te schillen, raakten bedol ven onder het puin en een grote hoe veelheid kunstmest. Zij stierven ter plaatse. De zeven vrouwen werkten voor een conservenfabriek, onderdeel van het bedrijf, dat ook kunstmest verhandelt. Oorzaak van de instorting is waar schijnlijk overbelasting van de zolder vloer. OP DE CONFERENTIE te Genève ter voorkoming van een verrassings aanval is ook gisteren geen vorde ring gemaakt. Men is het nog niet eens over de agenda. DE NIEUWE BEGROTING van de UNESCO ad 26 miljoen dollar is met 48 tegen 9 stemmen bij 2 onthoudin gen (20 waren afwezig) aanvaard. TE ENSCHEDE is op 78-jarige leef tijd overleden de heer G.J. van Heek jr., textielindustriëel. AMSTERDAM krijgt een Rembrandt- park. Het ten oosten van het uitbrei dingsgebied Overtoomse veld gepro jecteerde parkgebied zal aldus ko men te heten. Het wordt ongeveer even groot als het Vondelpark. OP HET FILMFESTIVAL te San Francisco is aan de Nederlandse in zending „Rembrandt, schilder van mannen", gemaakt door Bert Haan stra. een speciale prijs toegekend voor de beste kunstfilm. DE VARKENSPRIJZEN gaan om hoog. Het bestuur van het Produkt- schap voor vee en vlees heeft met 11 tegen 2 stemmen een verhoging van de baconprijs met tien cent tot 2.43 per kilo goedgekeurd. HET KATH. Maatschappelijk Beraad en het Landelijk Centrum voor Ka tholieke Actie hebben besloten om samen te werken aan een „inventa risatie" van het katholieke organi satieleven in Nederland. 4 Weersverwachting van het KNMI 4 4 tot van,avond, opgemaakt woens- J dagavond 23.15 uur. Overwegend zwaar bewolkt met 4 4 hier en daar enige regen of mot- 4 i regen. Aanvankelijk plaatselijk J J mist. Zwakke tot matige wind uit J zuidelijke richtingen. Iets hogere 4 temperaturen. Verwachting van het Belgisch f Weerkundig Instituut: Kalme of 4 lichte zuidenwind. Zwaar bewolkt 4 tot betrokken met brede opklarin- gen. Nevelig met zeer verspreide J mist. Daarna lichte tot matige 4 wind uit zuidwest tot west. Toe- nemende bewolking en regen van- J uit het westen. Temperatuur zon- J der grote verandering. 4 Vandaag: zon onder 16.53 uur. i Maan onder 19.08 uur. J Morgen: zon op 7.57 uur. Maan 4 op 11.13 uur. 4 „Wellicht zal er aan een dergelijke actie de voorwaarde wor den verbonden, dat het Westen het voorbeeld volgt", zo voegde de Oostduitse premier echter hieraan toe. Ondanks het feit, dat de aanwezige „binnen- en buitenlandse correspondenten Grotewohl duidelijk hadden horen zeggen, dat er „wellicht" voorwaarden aan verbonden zouden worden, gaf het Oostduitse persbureau A.D.N. later een „verbetering" op Grotewohls woorden door en veranderde dit „wellicht" in „na tuurlijk". Daarmee lijkt het uitgesloten dat de Russen uit Oost-Duits land zullen trekken, voordat de Westelijke mogendheden zich bereid verklaren hetzelfde uit West-Duitsland te doen. Wanneer de Russen hun controle bevoegdheden in Berlijn aan Oost- Duitsland zouden overdragen, kon Grotewohl niet zeggen. Volgens hem moesten de Westelijke mogendheden inzien, dat hun aanwezigheid in West- Berlijn niet in het belang van het Duitse volk is. De Westduitse regering heeft giste ren verklaard, dat de Sovjetvoorstellen betreffende Berlijn op gevaarlijke wijze de internationale spanning zou den doen vermeerderen. De regeringsperschef, Felix von Eckardt, las te Bonn op een perscon ferentie een verklaring voo„ waarin wordt gezegd dat de Sovjet-Unie alle verantwoordelijkheid voor een derge lijke ontwikkeling zou moeten dragen. De Bondsregering is van oordeel, dat Kroestjevs verklaring er op wijst, dat de Sovjetregering een eenzijdige op zegging van internationale akkoorden overweegt. Dit zou de waarde van de Russische onderschrijving van verdra gen ernstig in twijfel doen trekken. In officiële en diplomatieke krin gen te Bonn is men zich de tref- baarheid van Berlijns 160 km lange verkeersslagader naar het Westen en vooral ook van de luchtcorri- dors zeer bewust. Het luchtverkeer met West-Berlijn staat onder auspiciën van een bureau voor luchtveiligheid in Berlijn, dat een van de nog slechts twee vier-mogend- hedenorganen is die nog bestaan. Het andere is het beheersorgaan voor de Spandau-gevangenis De luchtcorndor is de Oostduitsers een doorn in het oog, omdat zij hierover geen controle kunnen uitoefenen en vluchtelingen, die West-Berlijn wekelijks ten getale Deze telefoto toont Grotewohl, hef tig gebarend, bij zijn persconferentie, die internationaal veel stof deed opwaaien, evenals de verklaring van Kroestjev, die hij besprak van een 2000 binnenstromen, op deze manier West-Duitsland bereiken. Dat het standpunt van Bonn ge deeld wordt door de grote Westelijke mogendheden, bleek al uit de eerste commentaren op de Russische verkla ring, dat Sovjet-Berlijn Oostduits zou worden. Deze eerste commentaren pu bliceerden wij reeds in onze editie van gisteren. Zij zijn nadien nog eens on derstreept: „Geen van de vier bezet tende mogendheden (Rusland, Ameri ka, Engeland en Frankrijk) kan een zijdig zijn verplichtingen opzeggen". Gezamenlijk antivoord Te Bonn heeft de Westduitse re-ge ring een officiële verklaring uitgege ven. waarin wordt gezegd, dat de burgers van Berlijn, het Duitse volk en de gehele vrije wereld hun ver trouwen hebben gevestigd op de Westelijke wereld. Diplomaten van die Westelijke we reld zijn van oordeel, dat de Sovjet- Unie tracht de thans opnieuw ge creëerde spanning om Berlijn uit te buiten om een nieuwe conferentie op hoog niveau te forceren, op basis van de Russische verlangens en hoogst waarschijnlijk dan bij te wonen door een Oostduitse zowel als een West duitse delegatie. Naarsti-g wordt tussen de Weste lijke mogendheden overleg gepleegd. De bedoeling is, dat Frankrijk, Enge land. de V.S. en West-Duitsland geza menlijk een antwoord zullen geven op Kroestjevs verklaring. Van niet-officiële zijde in Hol- landia wordt vernomen, dat de 37 verstekelingen, die zich aan boord bevinden van de „Johan van Oldenbarnevelt", door het marine opnemingsvaartuig „Luymes" zullen worden over genomen. De verstekelingen worden morgen in Merauke ver wacht, waar zij zullen worden ontvangen door een vertegen woordiger van de dienst voor sociale zaken. Zij zullen voorlopig in Merauke worden ondergebracht, doch zullen zich verder als vrije burgers kunnen bewegen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft ten behoeve van de verstekelingen 'n bedrag geschonken. (Advertentie) Blijkens voorlopige gegevens is het aantal jeugd-spaarovereenkomsten per 1 november jl. de honderddui zend gepasseerd. Dit betekent, dat sedert het in werking treden van de jeugdspaarwet op 1 oktober jl., het aantal deelnemers aan het po pulair genoemde „ideaal spaarplan de zilvervloot" met gemiddeld dne- tot vierduizend per dag is toegeno men. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, wordt op 19 november in Londen ver wacht voor een bezoek van enkele da gen op uitnodiging van de Engelse regering. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Soebandrio en Seiwyn Lloyd bij hun besprekingen de mogelijkheid van aankoop door Indonesië van Engelse wapens zuilen behandelen. Bryan Jones, een jongen van 20, dienstplichtig soldaat in het En gelse leger, heeft tijdens een krijgsraadzitting die in de Engelse garnizoensplaats Bordon gehouden werd, verteld hoe een made hem er toe bracht te deserteren. Majoor Adamson. president van de krijgsraad, vroeg soldaat Jones waarom hij gedeserteerd was. „Om een made, sir," antwoordde Jones. „Waar kwam die vandaan?" „Uit de grond, sir." „Ja, dat zal wel. Maar waar vond jij hem en: was het een levende made?" „Ja, sir. De made kwam uit een aardappel, in mijn avondeten. Ik heb het aan de officier van dienst verteld en die zei dat hij de klacht zou behandelensir." „Heeft de officier van dienst er iets aan gedaan?" „Nee, sir. De made maakte me misselijk, en ik kon mijn avond eten niet naar binnen krijgen." Kapitein Taply, de auditeur militair. vroeg: ..Was het eten in de legerplaats zo slecht, dat u er voor deserteerde?" „Ja, sir. Het eten was zo ver schrikkelijk, dat ik het niet uit hield." „Wat voor dier was deze made?" ..Een kleine dikke, sir." De auditeur-militair betuigde zijn spijt: hij was niet in staat ge weest een sfufc van overtuiging in handen te krijgen. Het maakte geen verschil. Jones had om die made niet mogen de serteren. Gisteren is hij begonnen zijn straf, 112 dagen militaire detentie, uit te zitten. De leden van het Nederlandse pad- vindstersgilde zullen in de komende weken trachten het geld, dat nodig is voor het „Blauwe-vogel-werk" van het N.P.G., ten bate van licha melijk gehandicapte leden, zelf te verdienen. Er zal nl. een werkblad ontworpen door mej. Hil Bottema worden verkocht, waarop allerlei voorbeelden voor het maken van kerstversieringen staan afgedrukt. Deze foto laat zien hoe prinses Marijke de actie begon door in Baarn onder haar klassegenootjes werkbladen voor de Blauwe-vogel steun-actié van het N.P.G. te ver kopen. Een ontwikkeling van het Wes- terscheldebekken in aansluiting op het Belgische havengebied en een daarmee samenhangende ontwikkeling van westelijk Bra bant behoort naar mening van mr. J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen, in „het westen des lands" te worden opgeno men. Hij was een der sprekers over „Randstad en delta" op een vergadering van de Vereniging van Zuidhollandse gemeenten te Scheveningen. Het rapport „Randstad en Delta" draagt het kenmerk van haast. Zoe ken naar aanvullende oplossingen, waarbij tevens meer aandacht aan de financieel-economische zijde van de realisering zal moeten worden be steed, lijkt hem niet alleen nodig, maar ook mogelijk. De capaciteit aan werk- en woongebieden in bestaande Zuidhollandse gemeenten is op het ogenblik en in de nabije toekomst nog aanzienlijk. Voor alle oplossingen is het tot stand komen van de Delta voorwaarde. Er is dus nog tijd vol doende om Zeeland en west-Brabant in het zoeken naar oplossen van randstad- en delta-vraagstukken te betrekken, aldus mr. J. Heusdens. De burgemeester van Sommelsdijk en Middelharnis, de heer P.W. Hor dijk, bleek voor de verdere ontwik keling van westelijk Nederland voor keur te hebben voor een oost-west ontwikkeling van de Westerschelde met Vlissingen en Bergen op Zoom als centra. Sprekende over de land bouwgebieden acht de heer Hordijk het onduidelijk dat bestaande studies voorzien in een grote open ruimte in de randstad, doch dat door het be trekken van het Haringvliet in het zeehavencomplex 50.000 ha goede cultuurgrond moet worden opgeof ferd. (Van onze speciale verslaggever) Dr. A. Vondeling, minister van landbouw, sprak gisterenmorgen zijn grote teleurstelling uit over de houding van de nieuwe Bel gische regering, die als eerste daad de maximumheffingen leg de op de invoer van een aantal zuivelprodukten. Door het leg gen van deze heffingen zal de export van Nederlandse zuivel produkten ernstig worden ge schaad. De minister verklaarde, dat het verschijnsel van deze maximumheffingen zeer veront rustend is voor de verdere sa menwerking in de Benelux op agrarisch tererin. Dit temeer om dat de heffingen tot stand kwa men zonder enig overleg. De minister, die sprak voor een breed gehoor van zuiveldirecteuren in het Casino van Den Bosch, noemde de grootte van de heffingen voor de verschillende produkten: voor melk poeder 10 ♦franks, voor condens met suiker 5 franks, voor zachte kaas 7 franks, voor andere kaassoorten 15 franks. „Dit alles is voor Nederland toch wel erg teleurstellend" ver klaarde de minister. „Zeker, ik ont ken met, dat België formeel niet de mogelijkheid heeft heffingen op te leggen, dat het echter zonder over leg gebeurt, is zeer verontrustend". De minister zei dat de begroting 1959 van zijn departement ruimte overlaat voor de stichting van twee nieuwe zuivelvakscholen. De minister verklaarde nadrukkelijk dat op deze scholen ook vakonderwijs zal worden gegeven aan zuivelarbeiders. De zui velindustrie vergt een zeer goed ge schoolde arbeider. Na gezegd te heb ben, dat de kwaliteit van de grond stoffen voor de zuivelindustrie nog opgevoerd kan worden, behandelde dr. Vondeling de prijs van de grond stoffen. Hij constateerde, dat de grondstoffenprijzen vergeleken mo gen worden met de naburige landen. „Er is echt geen reden om te mor ren. Ik durf elke veehouder recht in de ogen te kijken" zei de spreker, die aan het onderwerp de vele moge lijkheden vastknoopte die er zijn de kostprijs van de melk te verlagen door een grotere produktiviteit en een grotere rationalisatie. De minister stelde de komst van een instituut voor marktonderzoek in het vooruitzicht. Hij zei dat de Ne derlandse zuivelproducent praktisch niets afweet van de verlangens van de consument. De heer Vondeling kwam vervol gens terecht bij de prijs van con- sumptiemelk. Hij zei dat indien de Sociaal Economische Raad (SER) straks advies heeft uitgebracht over de huursubsidies en melksubsidies èn men een soepele behandeling van de melkprijs voorstelt, eerst dan beke ken kan worden of er ruimte over blijft het vetgehalte van de Con- sumptiemelk (nü 2.5 met een half percent te verhogen. Verhoging van het vetgehalte van de consumptie- melk met een half percent is gelijk aan de verhoging van de melkprijs met 1% cent per liter. Voeding ,.Zou het verbruik van consumptie- melk met één percent stijgen, dan resulteert een hogere opbrengst van 1 tot 1 }/2 miljoen gulden", verzucht- I te hij. De minister besprak terloops ook nog even het verband tussen de J voeding in het bijzonder de vetten en in de volksmond zo genaamde aderverkalking". Wel iswaar, aldus spreker, heeft men I gemeend onderlinge betrekkingen te kunnen aantonen tussen het verbruik van bepaalde voedings stoffen en de sterfte aan aderver kalking, maar positieve bewijzen dat er een oorzakelijk verband bestaat, zijn er niet. De Voedingsraad heeft een commis sie ingesteld, die zich met dit vraag stuk zal bezighouden en ook heeft de Gezondheidsorganisatie T.N.O. reeds sedert enkele jaren een werk groep, die op verschillende labora toria en klinieken onderzoek op dit gebied verricht. Hij achtte het vraag stuk zó ingewikkeld en van zoveel factoren afhankelijk, dat hij het nog allerminst rijp achtte om buiten de wetenschappelijke vakpers te behan delen. Van de overige inleiders noemen wij nog de heer B. Engelbertink, lid van de Tweede Kamer voor de KVP die sprak over de perspectieven voor het hoger agrarisch onderwijs. Hij liet vooral uitkomen dat alle aan dacht moet worden besteed aan ka tholiek hoger agrarisch onderwijs. Hij acht het van belang dat in het deltagebied op bescheiden schaal in dustrievestiging zal plaats hebben en dat de ontwikkelingsplannen in den brede gespreid worden. De samenkomst werd o.m. bijge woond door de secretaris-generaal van binnenlandse zaken, mr. J.M. Kan, leden van gedeputeerde staten van Zeeland en Zuid-Holland en mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissin gen. De federale politie van Argentinië heeft bekendgemaakt dat aanhangers van de afgezette dictator, Juan Pe- ron, een komplot hadden gesmeed om de regering omver te werpen. De commandant van de zeemacht Raul Angelini, die de politiële acties had geleid, deelde mede, dat in to taal 250 personen zijn gearresteerd van wie 35 in Buenor Aires. (Advertentie) Zo ja, dan wacht U een verrassing. Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-F ABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking enkele couvert-artikelen W®1 als begin van Uw toe- lEA-^lbu^l komstige SOLA-UITZET CIG«U9D(MD VOOR UW JfVtM Een Amerikaanse geleerde, dr. John Grebe van de Dow Chemical Corporation, heeft op een bijeen komst van de vereniging van schrij vers over de kern-energie verteld, dat praktisch onbeperkte hoeveelhe den olie kunnen worden vrijgemaakt door petroleum in de olie-lagen te „smelten" door middel van H-bom- explosies. Dr. Grebe zei dat er voldoende pe troleum in ondergrondse lagen zit om bijna elk land op 10 meter van zijn eigen olie te laten drijven. Het nabije en Midden-Oosten is maar 'n druppel in de emmer, vergeleken met de kolossale reserves die liggen onder Spanje, Frankrijk, Engeland, België, Nederland, Duitsland, Dene marken en andere Oostzee-landen. Ook zijn er bijzonder rijke reserves onder Brazilië, de Verenigde Staten en China. Volgens dr. Grebe kan de benutting van de olielagen West- Europa onafhankelijk maken van de olie-aanvoer uit het Midden-Oosten. (Van onze correspondent) Een opzienbarende zaak met een vreemd slot. Dat is de ge rechtelijke verkoop van een per ceel grond van de landbouwer F. Dekker uit Oostkapelle giste ren geworden. Zoals gemeld, had de heer Dekker geweigerd te voldoen aan zijn verplichtingen jegens het Landbouwschap hij betaalde de heffing niet waarna in februari jl. een per ceel weiland van ruim 45 are in beslag werd genmoen. De executeriale verkoop vond nu gisteren plaats en koper werd de Mid delburgse procureur mr. J.F.C. van Deinse, die optrad namens de heer Jacques Gans, medewerker van een Amsterdams dagblad. En deze zal de grond weer overdoen aan boer Dek ker, die zodoende eigenaar van ziin grond blyft. De verkoop werd aanvankelijk vast gesteld op 1 oktober. Maar toen bleek op het laatste moment, dat bij de voorbereidende werkzaamheden niet aan een formele verplichting was vol daan. Men had vergeten in de vei lingcondities de hoogst toelaatbare veilingprijs op te nemen, zoals in de wet vervreemding landbouwgronden is vastgelegd. En hoewel de Grond kamer toestemming had gegeven, moest de zaak voor een zestal we ken worden aangehouden. Gistermorgen was het dus zover. Boer Dekker en een aantal belang stellenden, onder wie de burgemees ter van Oostkapelle, de heer F.G. Sprenger, waren aanwezig toen dé vice-president van de rechtbank, mr. B.S. Sieperda, bekend maakte, dat gewerkt zou worden met het systeem van de meest biedende of de hoogst afmijnende. De inzet bedroeg voor het opbieden 300. „Driehonderd gulden. Wie verhoogt dit bod" sprak deurwaarder van Maaren. Er was echter niemand, die aan verhogen dacht, zodat men spoe dig aan het afmijnen toe was. Hier bij werd begonnen met een bedrag van 1471,53, de maximum prijs die de Grondkamer voor het perceel had vastgesteld. ..Mijn", riep mr. van Deinse haastig en een kroniekschrij ver uit Amsterdam was eigenaar geworden van een stukje weidegrond op Walcheren,

de Stem | 1958 | | pagina 1