Jordanië vraagt ingrijpen Y.N. Staat van beleg in Argentinië Ombuiging Raad van karakter State Kamerlid bij voorkeur geen lid van S.E.R. Vreugde om Hoesseins behoud Een beer in een eik.... Pak je kans in onze grote Sinterklaas-wedstrijd Schmelzer in Eerste Kamer DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer dagelijks vuur op Quemoy Straaljagers aangekomen Iets meer wind Moeder en dochtertje verdronken te Berlicum Commentaar op „Berlijn-plan der Sovjets Nieuwe patriarch van Venetië Paus eet met graag alleen Nobelprijs vrede „nieuwe uitdaging" zeggen communisten Vakbonden in Irak ontbonden Kettingbotsing in de mist Coty zinspeelt op zijn vertrek Aluminium bij woningbouw V.S. onderhandelen met landen van Bagdad-Pact Voorzitters van het? Belgisch parlement Montgomery bedoelde het niet zó.... »g« JAARGANG No. Uitgave N.V. Ultg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat lt/. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland i',.', PAG X.1 'NOV. Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2336 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 3^L Groot was de vreugde in Amman om de behouden terugkeer van koning Hoessein. Op de foto zien we, hoe twee sjeiks de koning kun loyaliteit betuigen. Overal vierde de bevolking feest, maar diplomaten merkten onder topspanning. In kringen van de inlichtingen dienst van nationalistisch China werd verklaard, dat communistische luid- iprekers op het vasteland tegenover dé Quemoy-eilanden bekend hebben gemaakt, dat de nationalistische eilanden weer dagelijks beschoten zullen worden, in plaats van om de dag. Uit communistisch Chinese bron it dit tot dusverre niet bevestigd DE VULKAAN Asama ten noorden van Tokio is tot een uitbarsting ge komen, die op een afstand van 250 km nog te horen was. Men had de uit barsting voorzien en er waren dan ook geen slachtoffers. BIJ DE „DRU" (Kon. fabrieken Die- penbrock en Reigers) te Ulft zullen 130 personeelsleden worden ontslagen. DE PORTUGESE regering heeft ge weigerd de Britse Labour-leider Bevan toestemming te geven het land te bezoeken. Hij was uitgenodigd door •lementen van de oppositie. KAAPSTAD en omgeving worden ge teisterd door een schorpioenenplaag. Een tweejarig meisje, Hilda van Wijk, werd door een schorpioen doodgesto ken, een 15-jarig zusje van Hilde raakte door een beet verlamd en haar toestand is kritiek. IN 198 ITALIAANSE gemeenten zijn gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De christen-democraten behaalden een grote overwinning. EE VEN JAAR gevangenisstraf met aftrek wegens doodslag luidde de eis van de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag tegen de 23- jarige Rotterdammer P. B., die op 8 februari zijn 62-jarige stiefvader had gewurgd. OP DE SPOORLIJN tussen Helmond en Sevenum is te Horst, op een door knipperlichten bewaakte overweg, de 36-jarige heer Telkamp in zijn auto door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. DE WEEKSTAAT van de Nederlandse Bank vermeldt een sterke stijging van het saldo van 's rijks schatkist. De deviezenaanwas bedroeg 55 miljoen, goud bleef onveranderd op 3779 mil joen en goud en deviezen samen ste gen van 5143 tot 5198 miljoen, een on geëvenaard hoogterecord. Jordanië heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld verzocht het onderscheppen van koning Hoesseins vliegtuig door Syrische straaljagers voor te leggen aan de Verenigde Naties, zodat dit incident met spoed in de Veiligheidsraad behandeld kan worden. Een officieel protest is reeds hij de V.N. ingediend. Pre mier Samir Rafai heeft dit, volgens radio Amman, meege deeld tijdens een spoedzitting van het parlement. De diplomatieke vertegenwoordigers van andere landen zijn van deze stap in kennis gesteld. Samir Rafai noemde het incident een schending van de beginselen van de V.N., van die van de Arabische Liga en van de Arabische resolutie, die op 21 augustus door de algeme ne vergadering der V.N. werd aan vaard. Soldaten, die grote foto's van ko ning Hoessein, de opperbevelheb ber van het Jordaanse leger, met zich voerden, dansten gisteren door de straten van Amman, ter wijl zij Hoessein, Hoessein, lang leve Hoessein" riepen en schoten in de lucht afgaven. Overal hingen de vlaggen uit. Schoolkinderen die vrij hadden, meng. 4 Weersverwachting van het K.N. J M.I. tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Aanvan kelijk hier en daar mist, later voornamelijk in het westen van het land plaatselijk enige regen. Tot matig of vrij krachtig toene mende wind tussen zuidwest en zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Verwachting van het Bejgisch Weerkundig Instituut: Eerst stil of lichte, veranderlijke wind. Zwaar bewolkt, betrokken met f enkele opklaringen. Nevelig met 4 zeer verspreide mist, vooral des J morgens. Daarna toenemende be- J wolking vanuit het westen met 4 kans op regen. 4 Vandaag: zon onder 16.55 uur, J maan onder 18.12 uur. Morgien: zon op 7.55 uur, maan op 10.16 u. Op de grens van de gemeenten Ber licum en Rosmalen is de 42-jarige mevrouw B.-H. uit Berlicum door verdrinking om het leven gekomen. Haar 4-jarig dochtertje Truus, dat bij haar was en dat eveneens te water schijnt te zijn geraakt, is niet meer teruggezien. Het eerste alarm bereikte de land bouwer Reynen, Waar het 3-jarig meisje Nellie B. met doorweekte kleertjes en huilend kwam vertellen, dat haar moeder en zusje in de langs zijn boerderij stromende Wetering in het water lagen. Het lichaam van de vrouw werd kort daarna gevonden bij een stroom afwaarts gelegen baileybrug. Van het meisje Truus is geen spoor meer ge vonden. De vrouw was de laatste tijd wat afwezig van geest en was nog deze week bij de huisarts op het spreekuur geweest. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de oproep van premier Kroestjev om de geal lieerde bezetting van Berlijn op te heffen, met nadruk verworpen. Geen van de vier bezettende mogendheden (Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland) kan eenzijdig zijn verplich tingen opzeggen, aldus een officiële verklaring van de V.S In Franse regeringskringen heeft men zijn verbazing geuit over Kroest- jevs voorstellen Men vond deze voorstellen neerko men op dreigementen, die een zeer ernstige crisis kunnen uitlokken als zij uitgevoerd zouden worden" Nieuwe commandant Uit welingelichte bron in West-Ber- lijn is vernomen, dat de Russische commandant van Oost-Berljjn, Za- charov, teruggeroepen zal worden en dat geen nieuwe bevelhebber hem zal opvolgen. 55 den zich onder de feestvierenden. Ook de kantoren waren gesloten. Maar al dit feestbetoon had door de aard van het incident een sombere ondergrond. Volledige censuur blok keert alle verbindingen uit Amman. Hoessein zelf, die vrijdag 24 wordt, heeft zich in het open baar laten zien. Dat was.... op het vliegveld van Amman, waar hij tegenwoordig was bij de over dracht van de eerste twee van in totaal twaalf straaljagers. Deze Britse ,,Jets", gekocht met Amerikaans geld, kwamen van Cy prus. De komst van de vliegtuigen was het resultaat van Amerikaanse kredieten, die met spoed aan Jor- De paus heeft de bisschop van Ve rona, mgr. Giovanni Urbani, tot pa triarch van Venetië benoemd. Paus Joannes is zelf vijf jaar lang pa triarch van Venetië geweest, tot aan zijn pausverkiezing. Door deze benoeming is mgr. Ur bani een mogelijke kandidaat voor kardinalaat geworden, daar de pa triarch van Venetië volgens traditie deze rang bekleedt. danië verleend waren in de moeilijke dagen na de opstand in Bagdad. Des kundigen van de Royal Air Force zullen arriveren om Jordaanse pilo ten voor deze straaljagers op te lei den. Syrië: Correct In tegenstelling met hetgeen zijn drie voorgangers gewend waren, gebruikt Paus Joannes de maaltij den niet alle alleen. Maandag di neerde de bisschop van Padua, mgr. Bortignon, met hem. Op zijn kro ningsdag had hij zijn zuster en drie broers aan tafel in zijn eigen eet kamer, terwijl in een aangrenzend vertrek voor zijn talrijke neven en Syrië tracht nog steeds vol te hou-nichten was gedekt. den volkomen volgens de regels ge- £>e jj. Vader zou gezegd hebben, handeld te hebben, omdat er geen alleen te eten hem erg zwaar I viel, omdat het hem het idee gaf een „gestrafte seminarist" of een vliegtuig om over Syrië te vliegen en omdat het toestel zijn identiteit niet opgaf, terwijl het niet wenste te handelen volgens de instructies van de verkeerstoren van Damascus. Overste Dalgleish ..Gcen van de inzittenden van ko ning Hoesseins vliegtuig heeft gezien dat er door de MIG-straaljagers van de Verenigde Arabische Republiek, die ons toestel belaagden, geschoten is", aldus heeft luitenant-kolonel Dal gleish, de tweede piloot van het vliegtuig van Hoessein meegedeeld. „Zij doken op ons neer en ik ben cr zeker van dat zij van plan waren te schieten", aldus de overste. Hij zei het vliegtuig van de koning steeds recht op de aanvallende straaljagers te hebben ingestuurd, waardoor het doel heel klein werd en zii niet snel genoeg van richting kondén veranderen om in een gunsti ge vuurpositie te komen. „Wij hebben niet meegedeeld dat koning Hoessein aan boord was, maar er was geen geheim van het vertrek van de koning gemaakt", zo zei hij over zijn contact met de verkeers toren van Damascus. Het toestel had zich bij de verkeerstoren gemeld, zo dra hét boven Syrisch grondgebied was. Eerst had men toestemming ge geven door te vliegen, maar een half uur later kreeg men bevel op het vliegveld van Damascus te landen, aldus Dalgleish. Tsjechische bladen hebben de be kroning van de Belgische pater Do minicaan Georges Pire, die, zoals bekend de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen, ,,een nieuwe uitda ging aan en een belediging van alle waarachtige en zich opofferende strij ders voor de vrede" genoemd. De voornaamste activiteit van de nieuwe Nobelprijswinnaar is het ge ven van steun aan de vluchtelingen uit de communistische landen en dat zijn zij, die hun vaderland verraden hebben, zo schrijven zij. Anna Frankdorp Het plan van pater Pire om het geld van zijn Nobelprijs (ruim 160.000 gulden) te gebruiken voor de bouw van een vluchtelingendorp in Noor wegen, dat naar Anne Frank zou worden genoemd, zal waarschijnlijk op verzet stuiten. In Noorwegen geeft men nl. de voorkeur aan volledige opneming van vluchtelingen in de gemeenschap bo ven het vormen van afzonderlijke vluchtelingengemeenschappen. ..geëxcommuniceerde te zijn. benedictijn" Alle vakbonden in Irak zijn op last van de regering ontbonden, aldus meldt radio-Bagdad. De enige toelichting op het besluit is, dat ,,deze organisaties niet de wettige vergunning van het ministe rie van sociale zaken hebben gekre gen". (Van onze pari. medewerker) De benoeming van de jeugdi ge drs. J.W de Pous (38 jaar) tot lid van de Raad van State, leide in de Tweede Kamer tot 'n debat, waarbij minister Struy- cken, die hiervoor verantwoor delijk is, heeft verklaard, dat de ze benoeming niet ten doel heeft om te komen tot een ombuiging van het karakter van de Raad van State. Prof. Romme had hiernaar ge vraagd naar aanleiding van perscom mentaren. De fractieleider van de K.V.P. had, vooral door zijn ervaring als oud-minister, grote waardering voor de Raad van State, omdat dit college dikwijls het juiste ministeriële In de dikke mist raakten gister avond twee personenauto's met el kaar in botsing op de oprit van de Waalbrug bij Zaltbommel, waarbij 'n 13-jarig meisje gewond werd. Tenge volge van de ontstane opstopping lie pen op de Waalbrug nog drie auto's op elkaar. Een daarbij beginnende brand kon door aanwezigen worden geblust. Om het geheel te complete ren drukte een zware vrachtauto nog 'n paar wagens in elkaar. Er waren gelukkig slechts enkele licht gewon den De materiële schade was zeer groot. beleid helpt bepalen. Van de bezoldi ging van een emeritaat voor verdien stelijke Nederlanders kan volgens hem geen sprake zijn. De terminolo gie was ontleend aan een boek van prof. Oud, die vanzelfsprekend in het debat kwam en een geheel andere mening vertolkte. Hij kon de Raad van State geen reële betekenis in het staatsrecht meer toekennen. De hui dige wetgeving is veel te omvangrijk geworden, dat dit alles nog door veertien leden kan worden beheerst. Op de.vraag van de heer Franssen (P.v.d.A.) of drs. de Pous zijn lid maatschap van de Raad van State zou blijven combineren met het ad viseurschap van de Prot. Chr. werk gevers antwoordde minister Struy- cken ontkennend. President Coty heeft bij de herden king van de wapenstilstand van 1918 in Compiègne bij het bekende ,,Car- refour de l'armistice" o.a. gezegd: Luistert goed naar een oud man, die heden ongetwijfeld voor de laatste maal tot u spreekt: Fransen, blijft verenigd." Het is duidelijk dat Coty daarmee aan wilde geven dat hij binnenkort na de verkiezingen, plaats zal maken voor generaal de Gaulle als de pre sidentsverkiezing aan de orde is. Dat ontzenuwt dus de berichten dat Coty als president van Frankrijk aan zou blijven, terwijl de Gaulle ook na de presidentsverkiezing premier zou zijn. President Frondizi van Ar gentinië heeft de staat van be leg afgekondigd. Het besluit van de president heeft ten doel een eind te maken aan de 31 oktober jl. begonnen staking der arbei ders bij de oliebedrijven in de provincie Mendoza. Bij wijze van voorzorgsmaatregel zijn alle leden van leger, politie en luchtmacht in deze provincie geconsigneerd. Gistermorgen zijn in voorsteden van Buenos Aires talrijke personen met extremisti sche politieke opvattingen gear resteerd. Voorts wordt vernomen' dat de politie voorbereidingen treft om op te treden tegen de 62 Argentijnse vakbonden, die een Peronistische inslag hebben. Tevoren had de Argentijnse presi dent zijn veto uitgesproken over een akkoord met de arbeiders uit de olie industrie dat ten doel had een eind le maken aan de oiiestaking. Tussen vertegenwoordigers van de regering en van de bond van olie arbeiders was overeengekomen, dat een commissie zou worden opgericht die de kritiek van de oliearbeiders op de met buitenlandse maatschap pijen gesloten contracten inzake de ontwikkeling van de Argentijnse olie- (Van onze pari. medewerker) De regering zal zoveel moge lijk trachten te voorkomen, dat kamerleden tevens zitting krij gen in de SER. Staatssecretaris drs. Schmelzer verklaarde gis termiddag in de Eerste Kamer nogmaals, dat het onjuist is wan neer dezelfde mensen, die eerst als SER-lid advies aan de regering hebben uitgebracht, la ter in de gelegenheid zijn als Kamerlid over het beleid een oordeel te vellen. Dit is vooral van belang wanneer de beslissing van de regering niet in overeenstemming is met het uitge brachte SER-advies. De regering zal dan ook, een enkele uitzondering daargelaten, niet meewerken aan de benoeming van Kamerleden in de SER. Het benoemingsrecht van de vrije organisaties blijft echter on aangetast. Er was in de Kamer, waarvan ver schillende leden zelfs zitting hebben in de SER of daarin zitting hebben gehad, nogal wat verzet tegen het beleid van de regering. Men vond dat de bezwaren tegen het samen gaan van beide functies niet bewe zen waren. Drs. Schmelzer zei toen, dat de regering dan wel in een zeer De kon. mij. „De Schelde" heeft in samenwerking met een Rotter dams architectenbureau een n.v. op gericht, welke zich zal bewegen op het gebied van de aluminiumbouw en de toepassing van lichtmetaal in de bouwnijverheid. In de Verenigde Staten wordt bij de woningbouw in toenemende mate al gebruik gemaakt van aluminium en men ziet er al hele gevels van ver rijzen. Ook in ons land breekt deze nieuwe methode zich baan. ,,De Schelde" te Vlissingen beschikt al over een uitgebreide lichtmetaal afdeling en de nieuwe n.v. maakt het mogelijk de vleugels op dit terrein breder uit te slaan. Het maatschappelijk kapitaal van de n.v. „Scheldebouw" bedraagt 300.000, verdeeld in 300 aandelen van 1.000, waarvan geplaatst en in contanten volgestort 60 aandelen. In het kapitaal wordt deelgenomen door de n.v. Koninklijke Maatschap pij ,,De Schelde" te Vlissingen voor 30 aandelen. Directeur is de heer A. Sinke, commissarissen zijn de heren J.W. Hupkes, G.N. van Ginkel, mr. A.W. Bokma en H. Veth. Een ontsnapte beer uit de dieren tuin van Hannover had in de nacht van zondag op maandag een wijk plaats gezocht in een eik. Toen de bewakers het dier boven in de boom ontdekten, scheen het heel weinig neiging te hebben uit zichzelf naar zijn 'gebruikelijk ver blijf terug te keren. Zij riepen de hulp in van de brandweer, die het dier met brandslangen bespoot. De bee' bleef waar hij was, keek op zijn belagers neer en at een blad of wat. In de nacht van maandag op dins- daci werden schijnwerpers op de boom gericht en stonden politie agenten met machinepistolen gereed om 'n uitvalspoging te verhinderen. Ook gisteren verzonnen zijn bela gers allerlei middelen hem uit de boom te krijgen. Zij vielen hem aan met lange bamboestokken en met stokken met fakkels. Die fakkels brachten hem wel wat in het nauw. Hij gromde, bekogelde de lastposten met takken en klom nog wat hoger. Een aanval met schuimblussers wachtte de beer niet meer af. Hij liet zich langzaam van tak tot tak zakken en eindelijkna veertig uur, stond hij weer op de begane grond. Zonder aarzelen wandelde het dier waardig naar zijn kooi. onverkwikkelijk en persoonlijk debat terecht zou komen. Er was bij het debat een motie van de heer Rip (AR) ter tafel, waarin werd gevraagd om een wette lijke regeling, indien de regering bij haar standpunt zal blijven. Het was duidelijk de bedoeling dat de Kamers dat wetsontwerp dan zouden kunnen verwerpen. Maar de staatssecretaris ging daar niet op in. Hij zei de motie ernstig te ontraden en liet duidelijk merken, dat, als de motie toch werd aangenomen, de regering desondanks haar eigen beleid zou blijven volgen. De Kamer kon niet ontkennen dat de regering daartoe het recht heeft. De heer Rip volstond met de verkla ring, dat de Kamer „het beleid van de regering nauwkeurig zal volgen" en zag van zijn motie af. Ambtenaren van het State Depart ment hebben meegedeeld, dat de Verenigde Staten onderhandelingen voeren met Perzië, Turkije en Pa kistan over nieuwe akkoorden op het gebied van defensie en economie ter ondersteuning van het Pact van Bag dad. industrie, zou onderzoeken. De olie- arbeiders wensen, dat een streep wordt gehaald door deze contracten. In ruil voor de toezegging, dat een commissie zou worden ingesteld, zeg de de bond toe, dat zij een sympa thie-staking. die is uitgeschreven voor geval de stakers van Mendoza bij het leger worden ingelijfd krachtens de bepalingen van de noodtoestand, zou afgelasten. Toen Frondizi dit akkoord afwees, bood de onderminister van arbeid, Ruben Virue, zijn ontslag aan. Baron Paul Kronacker, voormalig liberaal minister, is gisteren bij het begin van de winterzitting van het Belgische parlement tot voorzitter van de kamer van volksvertegenwoor digers gekozen. Hij volgt de 87-jarige socialist Camille Huysmans op. Paul Struye van de christelijke volkspartij werd tot voorzitter van de senaat herkozen. Baron Kronacker, die 61 jaar is. is een vooraanstaand zakenman, die voornamelijk in suiker handelt. Tij dens de oorlog is hij naar Londen uitgeweken, waar hij militair atta ché werd. Na de bevrijding van België werd hij door prins-regent Karei tot baron verheven. Baron Kronacker is de eerste voorzitter van de kamer van volksvertegenwoordigers met een adelijke titel sedert België onafhan kelijk is geworden. De Britse veldmaarschalk Montgo mery heeft verklaard, dat de opmer kingen, welke hij in zyn gedenk schriften heeft gedaan, niet bedoeld waren om een blaam te werpen op de moed van de Italiaanse soldaat. Hij deed dit in een brief aan do Britse ambassadeur te Rome, wie hij verzocht de inhoud van het schrijven ter kennis van de Italiaanse regering te brengen. De veldmaarschalk zegt het te be treuren, dat zijn woorden tot gevolg hadden, dat een volk was beledigd, dat hij enige jaren had gediend in zijn hoedanigheid van plaatsvervan gend N.A.V.O.-opperbevelhebber in Europa. In die tijd had hij het Ita liaanse leger zien groeien en gecon stateerd, dat het een hoge mate van geoefendheid en discipline bezat. In de tweede wereldoorlog was het mo reel van het Italiaanse leger laag ge weest, omdat het niet met hart en ziel achter de fascistische zaak stond en bovendien slecht was uitgerust. Men mocht evenwel niet vergeten, dat „vele dappere Italianen toen langza merhand met het fascisme hadden ge broken en Italië aan de geallieerde kant brachten." Thans is het Italiaanse leger echter even goed als elk ander leger in de NAVO, aldus veldmaarschalk Mont gomery. Komt deze tekening jullie niet bekend voor Juist, het is er een van de Sinterklaaswedstrijd, die DAG BLAD DE STEM vorig jaar gaf. Ansje van Aken uit Zeven bergen won er een prijs mee. Enige daffen geleden kwam er weer een inzending binnen. Het was een tekening van de 9-jarige Lucien Segers uit St. Jansteen. Er had nog wel niets van de wedstrijd in de krant gestaan, maar Lucien dacht: „Ik zal ze er eventjes aan helpen herinneren". Het was niet nodig, want allicht geven we dit jaar wéér een Sinterklaaswedstrijd. Lees elders in deze krant maar, hoe het precies gaat. Pak je kans...

de Stem | 1958 | | pagina 1