Syrische straaljagers beschoten vliegtuig Hoessein Koning EMPIRE Sovjet-Berlijn wordt Oostduits Nobelprijs vrede voor Belgische pater G. Pire n „Eerst West-Irian, dan pas praten' Vorst ijlings terug in vakantie van twee uur Niet waar' zegt Syrië r-Willem Ruys-j Leeuw maakte uitstapje Soekarno over compensatie F KAAL? DAGBLAD VOOR HOESSEIN... Aan dood ontsnapt Opklaringen Massaal ontslag op Cyprus i Prijzen I Fotowedstrijd i Zakkenrollende moeder en dochter aangehouden Petroleum duurder Stranding „Zeven Provinciën' Marineraad voor Begin conferentie onverhoedse aanvallen Afvalwater van Mol via Schelde naar zee Portugees vliegtuig nog niet gevonden Opdracht aan Little Rock 51 ferd worden I »n het groeiproc** kan beginnen, bevat K5 haartine* amine K5, die d# an roosvorming be de remmende wtn cteriën op de haar» ift en dus nieuw# mogelijk maakL i week verdwijnt oos. Na 3 weke#» de haaruitval op.bif Jjezet gebruik vindï e haargroei plaats* 5USTRIE, HEERLEN er moeite zodra de schildwacht ie slotpoort voor Aram stemt on net het plan van een hartelijk af- ine-Kim en Otto ,n, de gids, naar 38e JAARGANG No. 22908 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 1 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 11 'NOV- 1956 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). Koning Hoessein van Jordanië, die gisteren ochtend per vliegtuig uit Amman was vertrok ken voor een vakantie in Europa van drie weken, is twee uur na zijn vertrek al weer terugge keerd in de hoofdstad van zijn land. Boven Damascus, de Syrische hoofdstad, ge komen, kreeg hij nl. opdracht aldaar te landen. De koning deed dit niet, doch vloog terug. Sy rische straaljagers achtervolgden hem. Twee Aan de hand van mededelingen van functionarissen te Amman, maakte het Arabische persbureau te Beiroet bekend, dat koning Hoessein van plan was een tussenlanding te maken te Beiroet, de hoofdstad van Libanon. Toen hij zich in zijn tweemotorige vliegtuig op vijftien km van het vliegveld van Damascus, de hoofdstad van Syrië, be vond, meldde hij zich aan de verkeerstoren van deze luchthaven. Syrische functionarissen gaven hem, via de radio, opdracht te landen. 55 55 De koning antwoordde hierop, dat hij naar Amman zou terugkeren, maar de verkeerstoren herhaalde de opdracht, dat hij moest landen. Hij werd gewaarschuwd, dat er geweld zou worden gebruikt als hy het bevel niet zou opvolgen. Koning Hoessein deelde toen mee dat hy een landing zou uitvoeren, maar in plaats van dit te doen, deed hij zijn vliegtuig snel stijgen en zwenkte naar de Jordaanse grens# al dus het Arabische persbureau. Als volgt gaat dit persbureau ver der: „Toen het vliegtuig van de vorst niet boven Damascus verscheen, ste gen Syrische straaljagers op voor de achtervolging. Intussen vloog het toe stel van Hoessein op topsnelheid naar IN THAILAND zijn opnieuw twee personen, die schuldig waren bevon den aan brandstichting, door een vuurpeloton terechtgesteld. CAMI, een bekende Franse schrijver en karikaturist, die door Charley Chaplin de beste humorist ter wereld is genoemd, is op 74-jarige leeftijd in Parijs overleden. PAUS JOANNES zal op 23 novem ber de Vatikaanse staat voor het eerst verlaten. Door het oude Rome zal de H. Vader zich naar zijn pau selijke basiliek St.-Joannes van La- teranen begeven om deze in bezit te nemen. NA DE BRAND te Montreal zijn thans de lichamen van zeven slacht offers geborgen. Nog elf personen worden vermist. COMMUNISTISCH CHINA heeft de landen, die vertegenwoordigd zijn in het opperbevel van de V.N.-troepen in Zuid-Korea verzocht om terug trekking van deze troepen. IN OSAGE (West-Virginia) is een middelbare school met 300 blanke en 93 neger-leerlingen zwaar beschadigd door een dynamietontploffing. Er wa ren geen slachtoffers. OP 3 DECEMBER, de feestdag van de H. Franciscus Xaverius, wordt op de Nederlandse katholieke scho len een speciale les gewijd aan de missie in Afrika, aldus een besluit van het Katholiek Onderwijzersver- bond. IN ALGERIJE is op de spoorlijn Bli- da-Djelfa een mijn ontploft. Een trein ontspoorde waardoor zes mensen, on der wie drie militairen, werden ge dood en zeven ernstig gewond. Amman. De vorst bracht de autori teiten in deze stad op de hoogte van de toestand en zij zonden onmiddellijk Vampire-straalvliegtuigen om hem te escorteren. De Syrische straaljagers schonden bij de achtervolging het Jordaanse luchtruim". In een radio-uitzending ver klaarde Hoessein later, in afwij king van bovenstaande lezing van het Arabische persbureau, dat zijn vliegtuig ook door twee Syrische toestellen was aangevallen. Vol gens de in Tel Aviv opgevangen uitzending, zei de vorst dat hij ternauwernood aan de dood was ontkomen. Zesmaal waren de Sy rische vliegtuigen al vurende op zijn toestel gedoken, maar „door een mirakel van God" hadden zij gemist. De tweede piloot van Hoesseins vliegtuig bevestigde de ze lezing. De koning bestuurde zelf het toestel. Geen vakantie De koning deelde mee, dat hij zijn bezoek aan Europa had opgegeven. Tezamen met de regering zou hij de noodzakelijke stappen doen om te ant woorden op de aanval op zijn vlieg tuig. Nadat de vorst zo onverwachts ruim twee uur na zijn vertrek was teruggekeerd, riep hij het kabinet bij een om de gebeurtenissen te bespré ken. Functionarissen zeiden, dat het incident zeer ernstig werd opgevat. Alle bijzonderheden van het voorval zijn ter kennis van de vertegenwoor diger van de V.N. te Amman, Pierre Spinelli, gebracht. Zodra het nieuws van het incident bekend was geworden, verzamelde zich een menigte bij het paleis. De demonstranten riepen „Lang leve de koning" en zij schoten geweren en vuurwerk af. Scholen en kantoren zul len vandaag in Jordanië gesloten zijn Syrische tegenspraak Volgens een communiqué van het eerste legercommando in Syrië, waar. van de inhoud dooi- radio-Cairo werd bekendgemaakt, is de beschuldiging dat jachtvliegtuigen van de V.A.R. het vliegtuig van koning Hoessein zouden hebben gevolgd „om het tot dalen te dwingen" onwaar. Hieraan werd toe gevoegd, dat een Jordaans militair toestel over de Syrische grens was gevlogen op een vlucht van Jeruza lem naar Beiroet, zonder dat tevoren van de bevoegde autoriteiten van de toestellen vielen hem zelfs aan. Amman werd gewaarschuwd en terstond schoten Jordaanse straaljagers hun vorst te hulp. Koning Hoessein landde veilig te Amman. Van Syrische zijde wordt ontkend, dat jachtvliegtuigen van de Verenigde Arabische Republiek het toestel van koning Hoessein heb ben gevolgd om het tot landen te dwingen. V.A.R. toestemming was gevraagd. Volgens de Syrische lezing had de piloot van dit toestel desgevraagd geen inlichtingen willen geven over zijn bestemming. Daarop was hem verzocht te landen. Toen de piloot ook dit weigerde, maar meedeelde dat hij naar Jordaanse gebied zou terug keren, was, overeenkomstig de in structies betreffende de mogelijkheid van een luchtaanval, aan patrouille vliegtuigen opgedragen, het toestel tot buiten het Syrische luchtruim te es corteren. Van een aanval op het Jor daanse toestel was evenwel geen sprake geweest. Het voorlichtingsbureau te Cairo deelde voorts mede, dat het vliegveld van Damascus er niet van in kennis was gesteld, dat koning Hoessein aan boord van het toestel was. Koningin-moeder Zain, die in Lau sanne vertoeft, kreeg gisterochtend in een telefoongesprek met de Jor daanse ambassade de eerste inlich tingen over het gebeurde. Uit het restaurant waar zij de lunch gebruik te ging zij direct terug naar haar hotel. Vrijdag zou in Lausanne ko ning Hoessein een verjaardagsfeestje houden: koningin Zain. de dochter en een zuster van de koning, en zijn beide thans in Engeland vertoevende broers, zouden het feestje vieren. Psychologisch niet juist Voor het vertrek van de koning deden vele geruchten de ronde. Radio Moskou wist reeds te melden dat verwacht werd dat de 23-jarige Hoessein afstand zou doen van zijn troon, ten behoeve van zijn broer, de 12-jarige prins Hassan. De laatste twee weken heeft de koning door het land gereisd, tot hij Weersverwachting van het KNMI vanavond, opgemaakt maan- J dagavond 23.15 uur: a ^'klaringen en in hoofdzaak in t t kustprovincies slechts verspreid i voorkomende buien. In de ochtend 4 hier en daar mist. Zwakke tot t matige noordelijke wind. Dezelfde t temperaturen als gisteren maar in Limburg iets hogere. Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Lichte tot t matige noordenwind. Zwaar be- J i wolkt tot betrokken en nevelig. 4 Enkele opklaringen, regen en vla- i 4 gen van smeltende sneeuw. Plaat- i selijk mist. Fris weer. J i Vandaag: zon onder 16.57 uur. 4 Maan onder 17.23 uur. 4 Morgen: zon op 7.53 uur. Maan De Engelse luchtmacht heeft, op de bases op Cyprus, drieduizend Grieks-Cypriotische burgers ontsla gen die als kelners, kantinepersoneel cn kantoorpersoneel werkzaam warei: bij instellingen van de R.A.F. Zij zul len vervangen worden door lucht machtsoldaten, van wie het eerste contingent reeds is ingescheept. Het ministerie van luchvaart verklaarde in Londen, dat geen der ontslagen Cyprioten verantwoordelijke functies bekleedde. Algemeen wordt aangenomen, dat de maatregel het antwoord van de R.A.F. is op de bomaanslag op een kantine vol R A.F.-personeel, zater dagavond gepleegd, waarbij twee do deaen talrijke gewonden vielen. Inmiddels hebben ruim honderd Engelse burgers gebruik gemaakt van de gelegenheid om zich te wapenen en uit de wapenkamers bij de schiet baan te Nicosia pistolen (van 7.65 mm) ontvangen. Zij werden direct daarna door onderofficieren geïnstru eerd en vuurden vervolgens ongeveer twintig schoten ieder af. Daarna wer den zij ingeschreven. van mening was dat de situatie sta biel genoeg was om een vakantie mo gelijk te maken. Dit alles nam niet weg dat er velen in het rijk waren, die hoopten of vreesden dat de ko ning langer weg zou blijven dan hij had gezegd. Psychologisch was het ogenblik on gunstig. Hoessein vertrok praktisch vlak achter de laatste teruggeroepen Britse strijdkrachten. Hij liet het roer van het staatsschip over aan mi nister-president Rifai, waarschijnlijk de meest gehate man in Jordanië. Niemand ontkent Rifai's bekwaam heid, een politie-staat te leiden. Maar een politiestaat is niet popu lair. Op last van de minister-presi dent waren ongeveer 3.000 politiek- verdachten opgesloten, onder wie, naar verluidt, minstens honderd le gerofficieren. De lezer vindt vandaag op J pagina 3 een foto-pagina, waarop nog enkele prijzen in de Zomer-fotowedstrijd van Dagblad De Stem zijn weergegeven. In verband daarmee is de j gewestelijke pagina bij deze gelegenheid verhuisd naar pagina 5. De Amsterdamse recherche heeft in een damesmodemagazijn aan het Damrak een 39-jarige vrouw en haar 16-jarige dochter aangehouden, toen zij betrapt werden op zakkenrollerij. Dat moeder en dochter bijzonder vin gervlug zijn, bleek uit het feit, dat zij in een half uur tijd negen perso nen in de drukke modezaak van hun portemonnee of portefeuille beroof den. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat zij de laatste maanden actief opereerden in winkels in de binnenstad. De politie is in het bezit gekomen van een deel van de buit: een vijftigtal portemonnees, porte feuilles, trametuis, op portemonnees gelijkende poederdozen enz. De Sovjetrussische premier Kroestjev heeft gisteren te Mos kou verklaard, dat de Sovjet russische regering van plan is het gedeelte van de overeen komsten van Potsdam, dat be trekking heeft op «ie vierzijdige status van Berljjn op tte zeggen, aldus heeft radio-Moskou mee gedeeld. Kroestjev verklaarde dit op een bijeenkomst te Moskou, die gehouden i t op 9.09 uur. i (Eigen bericht) Met ingang van morgen wordt de petroleum in prys verhoogd en wel met een kwart cent per liter. De Belgische pater Dominicaan Georges Pire heeft de Nobelprijs voor de vrede gekregen, zo is in Oslo bekendgemaakt. Pater Pire werd op 10 februari 1910 te Dinant geboren. Aan het Bel- levue-college aldaar studeerde hij klassieke letteren. In 1928 trad hij toe tot de Dominicaner Orde. Van 1932 tot 1936 studeerde hij te Rome om zijn doctorstitel in de filosofie te be halen. Gedurende tien jaar gaf hij onder wijs in moraal-filosofie en sociologie. In 1938 stichtte hij twee charitatieve instellingen, hetgeen de basis legde voor zijn later werk ten behoeve van de vluchtelingen. In 1950 stichtte pater Pire te Hoey (B. het eerste vluchtelingen- huis ter wereld, gevolgd door derge lijke instellingen te Esneux, Aertse- lacr (nabij Antwerpen) en te 's-Gra- venbrakel. Zes jaar later begon hij Pater Georges Pire werd i.v.m. het bezoek van de Pool se delegatie o.l.v. Gomulka aan de Sovjet-Unie. Kroestjev maakte het duidelijk dat de Sovjet-Unie het beheer over het gedeelte van Berlijn, dat hsar bij het verdrag van Potsdam werd toegewezen, aan de Oostduitse regering wil over dragen. Laten de Westelijke mogendheden nu dit voorbeeld volgen", aldus de Russische premier ,.en zich niet lan ger mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van de Oostduitse hoofdstad en afzien van hun spoor- cn luchtverbindingen door Oostduits grondgebied. Is het nu niet de tijd om het verdrag van Potsdam weer eens onder de loep te nemen?" al dus kroestjev. In de speciaal voor dit doel vrij gemaakte Rolzaal in Den Haag is de* Marineraad gisteren bijeengekomen teneinde een onderzoek in te stellen naa rde gebeurtenissen, die leidden tot het aan de grond lopen van de kruiser Zeven Provinciën op 26 augustus jl. In het bijzonder is nage gaan of er eventueel fouten zijn ge maakt bij 't manoeuvreren met het schip, dat onder commando stond van kapitein ter zee M. J. de Vos, waardoor dit een heel etmaal on wrikbaar vast zat op de kop van het westelijk havenhoofd van de nieuwe marinehaven in Den Helder. Er bestond voor deze zitting van de Marineraad veel belangstelling van de zijde der marineautoriteiten en van het publiek. Het verhoor van een zevental getuigen nam de gehele dag in beslag. De Marineraad zal later uitspraak doen. Gisteren is te Genève de conferen tie ter voorkoming van onverhoedse aanvallen geopend. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie, William Foster, liet namens de deelnemende Westerse landen (V.S., Canada, Enge land. Frankrijk en Italië) weten, dat het Westen alleen naar Genève geko men is om over technisohe problemen te spreken. De Russische afgevaardigde Koez- netzov bracht de sfeer van de koude oorlog in de conferentiezaal door het Westen, in een met zakelijke stem voorgedragen betoog, te beschuldigen van een politiek van de sterke arm, die de wereld telkens brengt tot aan de rand van oorlog. Hij eiste een vol ledig verbod van kernwapens, beper king van de voorraden ervan, ophef fing van buitenlandse bases en een aanzienlijke beperking van de conven tionele strijdkrachten. Kroeznetzov's toespraak maakte de indruk een terugkeer te zijn naar de Russische buitenlandse politiek in de tijd van Stalin. De atoomwapenconlerentie, die te Genève aan de gang is en gisteren zou worden voortgezet, is uitgesteld tot dinsdag. Volgens ,,Het Volk" is besloten het afvalwater van het kerncentrum van Mol rechtstreeks naar de Zeeschelde te voeren om daar geloosd te wor den. Die maatregel werd getroffen op verzoek van de waterdistributie maatschappij te Antwerpen, die de overheid sedert verscheidene jaren gewaarschuwd had voor het gevaar van besmetting van het drinkwater in de Antwerpse agglomeratie. Van Mol naar de Schelde zal een grote afvoerleiding worden aangelegd waarvan de kosten op een miljard frank worden geraamd. In Rome werd het klassieke ballet „Feest" van F. C. Haendel opge voerd. De ballerinas waren getooid met de Empire-haarmode. Foto: gezien met de klok mee: Gabria Cusat. Wally Gario, Lucia Parise en Alba Barit. De piloot van een Amerikaans ma- rinevliegtuig dat was uitgezonden om op de Atlantische Oceaan te zoeken naar het verdwenen Portugese water vliegtuig met 36 inzittenden, heeft naar zijn basis te Port Lyautejr in Marokko geseind, dat hij een grote olievlek heeft aangetroffen. Noor Fridtjof Nansen genoemd. Vorige maand verklaarde pater Pi re tijdens een bezoek aan Noorwegen dat hij daar een dorp wilde stichten dat hij graag naar Anne Frank wil de noemen. Tijdens de oorlog was hij aalmoeze nier bij de Belgische verzetsbewe ging. Voor zijn werk in die jaren kreeg hij de verzetsmedaille met ge kruiste zwaarden. De Nobelprijs voor de vrede be draagt ongeveer 214 000 Zweedse kronen (ruim 150,000 gulden). Hij wordt verleend aan de persoon of de instelling, die naar de Nobelpommis- sie van vijf leden, aangewezen door het Noorse parlement, „het meest of het best geijverd heeft voor de broederschap onder de volkeren, de afschaffing of vermindering van de staande legers en de bevordering van de vrede". met de stichting van de „Europese dorpen", waarvoor hij uil de gehele ,,Ik ben er te jong voor dat de No wereld steun verkreeg. Het eerste belprijs voor mij een beloning vormt' dorp verrees in dat jaar bij Aken. verklaarde pater Pire in het Domi- In datzelfde jaar werd een dorp bij nicanerklooster nabij Namen, toen hij Bregenz (in Oostenrijk) gebouwd, het bericht uit Oslo vernam. ..Het is waarna in 1957 een dorp bij Augs- geen beloning, maar een beroep om burg (Beieren) en in 1958 een dorp het beter te doen", bij Berchem-St Agatha volgden. j Hij zal het geld besteden voor het Deze laatste plaats werd naar de Anne Frank-dorp. President Soekarno heeft gis teren verklaard, dat Indonesië niet meer zal onderhandelen met Nederland, tenzij de Neder landers bereid zijn onderhande lingen te houden, die gebaseerd zijn op de overdracht van West- Irian aan Indonesië. In een radio-uitzending tol de gehele natie, gehouden ter gelegenheid van de „heldendag", verklaarde Soekarno: Pleidooièn, vragen en onderhandelen hebben ons niet geholpen, doch de achillespees van de Nederlanders is hun economie en we hebben aan die pees een slag toegebracht door hun economische ondernemingen over te nemen. Over een regeling betref fende deze ondernemingen zullen we alleen onderhandelen nadat West- Irian aan ons is teruggeven". In het bij het Indonesische par lement ingediende wetsontwerp tot nationalisatie van Nederlandse bedrijven in Indonesië is geen en kele bepaling opgenomen ten aan zien van het uitstellen van beta ling van compensatie tot na rege ling van de kwestie Nieuw-Guinea overeenkomstig Indonesië's aan spraken. De minister van Buitsenlandse Za ken, dr. Soebandrio, verklaarde nog de vorige week in Washington, dat Indonesië zich aan de internationale opvattingen van nationalisatie zal houden: behoorlijke compensatie met het recht voor de eigenaren bij de rechterlijke macht beroep aan te te kenen. Het achtste Amerikaanse federale hof van beroep te St.-Louis heeft de onderwijscommissie van Little Rock opgedragen, de nodige „positieve maatregelen" te treffen om de her opening van de middelbare scholen op basis van rassenintegratie te ver zekeren. (Advertentie) Na vele jaren trouwe dienst Gaat onze Willem, Ruys Als Indiëvaardermet pensioen, Met een nieuw plan naar huis, Waar hij nu grondig wordt „herschoold" En gemoderniseerd En straks tot Vaartuig van Plezier Cum laude promoveert. 't Wordt een vacantie- sprookjesschip, Dat dller oog bekoort: Al wat er niet modern is, gaat (Figuurlijk) over boord. Zelfs 't oude tafelzilver gaat Met wèlverdiend pensioen En straks zal SOLA op de Ruys Zijn gastheerplichten doen. Ruim vier en veertig duizend stuks SOLA voert hij dan mee Op zijn plezierreis om de aard Over de wereldzee. 't Is op dat drijvende paleis Der Koninklijke lijn Dat SOLA zich écht thuis gevoelt En op zijn plaats zal zijn. De opgetogen passagiers Vertellen later thuis Van vorst'lijke vacantievreugd, SOLA en Willem Ruys. CLINGE DOORENBOS. Loom uitgestrekt naast een wieg met een slapende baby, zo vond een Italiaanse leeuwentemmer zijn gevaarlijk troetelkind in een huiskamer terug, nadat het dier kans had gezien uit een circus te ontsnappen. Maar voordien had de eigenzinnige leeuw gisteren bij zijn onver wacht verschijnen in de straten een ware paniek onder de be volking van Cantueen dorpje nabij Milaan, veroorzaakt. Vrouwen gilden en ieder zocht een goed heenkomen. De leeuw nerveus door het ongewone van zijn toestand en de gedragingen van de mensen, grauwde naar een vrouw en takelde haar met zijn klauw dermate ernstig toe, dat zij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De deur van een flatgebouw stond uit nodigend open en de leeuw stapte naar binnen. Met wijd- opengespalkte ogen zag een 28- jarige bewoonster het ongewone huisdier haar huis verkennen. In verwarring wist ze met vijf Van haar kinderen te vluchten, maar vergat de drie maanden oude baby. Toen de politie en de leeuwen temmer het huis betraden, von den ze de leeuw echter in alle gemoedsrust als een waakhond naast de wieg liggen...

de Stem | 1958 | | pagina 1