k 1 G.S. deden NIETS voor vaste oeververbinding" Werkloosheid stijgt verder in Zeeland BOURJOIS IN HET ZUIDEN TEKORT AAN KATHOLIEK KADER Wie heeft viswaters vuil gemaakt H 1, 2, 3 r ring :ie MDA VOORZITTER K. v. K. TE TERNEUZEN Nu een laatste brief L. F. du Bois overleden I Z.H. PAUS PIUS XII j i i Tekenen van religieuze verzwakking Clingepolder contra Hulst dagblad 9 cetera Vul in en win i 4 S E 1 4 1 IV j 1 8 B 8 1 D 1 E 1 F a S SJ 1 K LJ Bouwnijverheid en landbouw de zwakke plekken BEURS VAN AMSTERDAM Gelukwens Wilsveen Spijt DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 van pijn andag Kwestie kreeg twee jaar geleden de hoogste prioriteit Schoondijker na aanrijding overleden Ver/ie voor Staten en Terneuzen Het afscheid te Zoutelande Burgemeester was met voorkennis afwezig Statenzitting vangt later aan Het Ka ski rapporteert Pater Stanislaus bediend St. Nicolaasveiling te Krabbendijke Van 3 t.m. 7 november 1958 DE regering bereidt een wetsont werp voor om de stichting van een satellietstad bij Den Haag te regelen. Deze stad Wilsveen zal 100.000 mensen moeten herbergen van de 220.000, welke anders Den Haag nog meer zou moeten opne men bij zijn gewone bevolkings aanwas als regeringscentrum. Met 60.000 mensen er bij is de residentie echter helemaal vol. De overigen wil men daarom in Leiden of Delft en in het nieuwe Wilsveen, oostelijk van de Haagse agglomeratie, onder brengen. i i i i at thans gelegd -verband. De be- een vlot verloop ewenste resultaat vroeg de heer mogelijkheid om ilaatsen bij de in- n-Brabantweg. De is, komende van Vaterlandkerkje in _oor auto's moeilijk "rzitter is van me- aldaar van een [itrische lamp veel -heden zal mee- J. C. van de Walle euvel zich voor- an de „Goudenpol- iiriedijk. en dat het aldaar ook een Rn. Ook daar is het de weg te vinden, kt op, dat wanneer la tot het aanbren- verlichting op alle itenwijken van de zulks gewenst is, tomelij ke moeilijk- te staan. Tenslotte roei te nemen met >aal bij de ingang bantweg. rtentie) spit, ischias, hoofd- onnodig. Togal be- aidoende van die baten, waar an- ■n. Togal zuivert de ielijk voor hart en n drog. f 0.95, i 2.40 96-oo Jaag icht op een sdhaduw, ■Electro: Die Sünderin j. Schouwburg: De ro's, 14 j. lhambra: Liane, het woud, 18 j. met enig ixor 8 uur: Het lok- ij. met enig voorb. uur: De zoon van All el 7.45 uur: De tijger um 6.30 en 9 uur: De 01ympia 8 uur: Santa »x Apers 3 uur: Kal- ■toza Everaert! 1.30 uur ng op staande wip. ur: Schieting. gebouw 8 uur: Duel ema v. Dijk 7.30 uur: de angst, als bijfilm: oys. of zicht 7.30 uur: De ië. on. Vlaamse Opera, ■fluit. rgen on. Vlaamse Opera, 8 uur: Othello. Ned. Schouwburg: itihea. um 3.45 uur: De ma ar: Blanke lading uit enig voorb. A. van Driessche 3 icht op een schaduw. Electro: Die Sünderin j. Schouwburg: De iro's, 14 j. lhambra: Liane, het woud, 18 j. met enig fzicht 4 en 8 uur: De lië. ïxor 2 uur: De zoon en 8 uur: Het lok- met enig voorb. Con- ur: De zoon van Ali de Lindeboom 5 uur: del 2 uur: Kruitdamp; De tijger valt aan. Roza Everaart 1.30 uur: gaande wip. Jan Pluym Lng op de liggende wip. ir: Schieting. school 11 uur: Fancy berta. Ph. de Block 6 g. Jos Inghels 6 uur: Bogaert 11 uur: Trit- em 6.30 uur: Dansen, v. Overloop 5.30 uur: g. van Hove 6 uur: Prija- Nijs 3 uur: Kalkoen- Rumste 6 uur: Wild- ■aanbeurs: Dansen. S. ur: Wildschieting. Bio- uur: Duel op de At- '30 uur: Blanke lading met enig voorb. Café h Prijskaarting. - Hotel Rotterdam 7.30 mpia 2.30 uur: Santia- Gezworen kameraden. nema v. Dijk 2.30 uur: »n de angst, als bijfilm foys. Zaal P. Metz: Het Witte Huis 5 Electro: Die Sünderin 18 j. Schouwburg: De jero's, 14 j. Alhambra: Liane, het erwoud, 18 j. met enig Toneelvoorstelling Ensemble. Jacht op een schaduw, ,uxor 8 uur: Het lok- j. met enig voorb. del 7.45 uur: De tijger Olympia 8 uur: Ge en, 18 j. rum 8 uur:' Blanke la- 18 j. met enig voorb. pgebouw 8 uur: Blanke 18 j. met enig voorb. nema v. Dijk 7.30 uur: an de angst, als bij- cleine foys. D, MAAR NU WIL IK ZETTEKI l'j;evaks j De voorzitter van tie Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koophandel, die vrijdag te Terneuzen bijeen kwam, heeft ernstige kritiek geuit op het beleid en de activiteit van het provinciaal bestuur inzake de kwestie van de vaste oeververbinding. Van verschillende kanten, aldus de heer Horstmann, had men hem gevraagd hoe het nu stond met de commissie die door Ged. Staten zou worden ingesteld en wier taak het zou zijn de mogelijkheden van een vaste oeververbinding te bestuderen. Als antwoord op deze informaties gaf de heer Horstmann een be knopt resumé van wat er sindsdien is gebeurd, concluderende dat Ged. Staten kennelijk niet die aandacht aan het onderhavige probleem be steden die de hoopvolle uitspraak van Ged. Staten op 19 oktober 1956 deed verwachten. bij hem niet in wilde, dat Ged, Sta ten nu ook in de voorbije zomer, toen er immers een zeer druk contact is geweest tussen Middelburg en de mi nister over de verenkwestie, geen gelegenheid zouden hebben gehad de aandacht van de bewindsman te vra gen voor het probleem, waarover de minister zich persoonlijk tot Ged- Staten had gewend. „Het is nu no vember en er is verder weer niets gebeurd", aldus de heer Horstmann, die als zijn mening te kennen gaf, dat het nu verder geen zin had weer brieven te schrijven. Hij sprak zijn diepe teleurstelling uit over het feit, dat er zelfs nog geen commissie ge vormd is en hij betreurde het, dat men aan een uitspraak van het hoog ste bestuurscollege in Zeeland ken nelijk zo weinig waarde kan hechten. de bewuste brief naar alle parlemen tariërs alsnog zou uitgaan. Dit laat ste achtte ir. Denie nl. niet juist. We moeten niet dreigen, zei. hij. De brief, die de Kamer van Koophandel nu aan Ged. Staten schrijft, zal op voorstel van de voorzitter, ook ter publikatie aan de pers worden doorgestuurd. Op die datum nl. verklaarde het college van Ged. Staten, als conclusie van een hearing over het probleem van de verbinding tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en overig Nederland, dat aan dit vraagstuk de allerhoogste prioriteit" verleend werd. In april 1957 hadden de voorzitter en de se cretaris een bespreking met de Com missaris der Koningin, waarbij zij deze een lijst overhandigden van mensen die eventueel in de te vor men commissie zitting zouden kun nen nemen. Op 25 juni van dit jaar informeerde de Kamer van Koop handel hoe ver het stond met de zaak. Toen bleek de lijst met namen, in duplo overhandigd, zoekgeraakt. De Kamer zond een nieuwe lijst. Op 12 september 1958 bracht een grote groep parlementariërs een bezoek aan Zeeland en tijdens een bijeen komst te Vlissingen vroeg de Com missaris der Koningin wèl de aan dacht der leden van de Eerste en Tweede Kamer voor het Sloeplan, maar over óns probleem repte hij met geen woord, aldus de heer Horst mann. De heer Horstmann bestreed overigens, dat Ged. Staten dit parle mentaire bezoek zouden hebben geor ganiseerd, zoals zij beweerden. Dit hebben de bonden van werknemers gedaan, zeide hij. Daarna is er verscheidene malen geschreven en op 12 maart 1958 werd besloten, dat Ged. Staten zo spoedig mogelijk een onderhoud met de Mi nister van Verkeer en Waterstaat zouden aanvragen, nu de minister in tussen door de Kamer was gedrongen de kwestie van de vaste oeververbin ding met het Zeeuwse provinciale be stuur te bespreken. Ruim 2 maanden later, aldus de heer Horstmann, zei de minister tot de heer v. d. Peyl. die hem ernaar vroeg, dat hij van Ged. Staten nog geen antwoord had ontvangen. De voorzitter van de Ka mer van Koophandel zei, dat het er Bij het per bromfiets oversteken van de Lange Herenstraat in Schoon- dijke, is de drieënzestigjarige heer M.L. de Regt door een uit Oostburg komende personenauto zo ernstig ge wond, dat hü later in het ziekenhuis overleed. De bestuurder van de auto kon, ofschoon hij krachtig remde, niet voorkomen dat de heer de Regt werd geraakt. De verongelukte liep om. een bekkenfractuur, een been breuk en inwendige kneuzingen op. Aanvankelijk lieten zijn( verwondin gen zich niet ernstig aanzien. Des te groter was de verslagenheid van de Schoondijkse gemeenschap bij het kennis nemen van zijn overlijden. „Niet dreigen De leden van de Kamer deelden in de teleurstelling van de voorzitter en er ontstond een discussie over de vraag of men nu alsnog een laatste brief aan Ged. Staten zou schrijven, of dat men zich regelrecht met een brief waarin een resumé van de zaak. tot alle leden van de Eerste en Twee de Kamer zou wenden. Dit laatste was een idee, welke de voorzitter aanvankelijk wel lag, maar op aan dringen van de heer J. F. Denie be sloot men dan inderdaad nog een laatste brief naar Middelburg te zenden, zonder daarin te zeggen, dat, wanneer de Kamer een week voor de aanvang van de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat nog geen resultaat zou hebben gezien, Geheel onverwacht overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil de heer L. F. du Bois te Terneuzen. Ge durende vele jaren was de heer du Bois een vooraanstaande figuur in de Terneuzense gemeenschap. In 1956 vierde hij zijn veertigjarig ambtsjubi leum bij het Spoor, waar hij de func tie van inspecteur vervulde. Geduren de vele jaren was hij lid en daarna voorzitter van St. Rafaël. In de bezet ting ijverde hij voor de Nederlandse Unie en ging door met illegaal werk, toen de bezettei deze organisatie ver bood Het gevolg was. dat hij werd opgesloten als gijzelaar in St.-Michiels gestel. Direct na de bevrijding werd hij lid van de PvdA en al zeer spoe dig voor deze partij lid van provin ciale staten van Zeeland. Bovendien was de heer du Bois lid van de R.-K. Werkgemeenschap in de P.v.d.A. Als secretaris van de vereniging Haven- belangen had hij zitting in de door de gemeenteraad ingestelde havencommis sie in verband met de overdracht van de rijkshaven aan de gemeente Ter neuzen. Bovendien was hij lid van de commissie van bijstand voor de raads fractie in de gemeente. Hoewel dik wijls een veel omstreden figuur, zijn degenen, die nauwer met hem samen werkten ervan overtuigd, dat de heer du Bois in alle oprechtheid zijn vele en grote capaciteiten in een eerlijke overtuiging in dienst van de gemeen schap stelde. In 1957 werden zijn verdienstel, beloond met de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. De heer du Bois was 59 jaar en laat een vrouw en vier kinderen ach ter. Maandag a.s. om 10 uur heeft de begrafenis te Terneuzen op het r.-k. kerkhof plaats. In Nederland steeg gedurende de maand oktober het aantal werklozen van 54.644 tot 59.270 en in Zeeland van 1690 tot 2096. Het landelijk ge middelde steeg van 2 tot 2.1 procent en dat van Zeeland van 1.4 tot 2.5 procent. Dat zijn voor ons gewest geen fraaie cijfers en ze spreken des te meer als men weet. dat eind oktober 1957 het aantal werklozen slechts 1173 be droeg. Naar verhouding zijn Middel burg met 502 en Oostburg met 327 werkloze er 't slechtst aan toe. Dan volgen Hulst met 252 en Vlissingen met 395 werklozen tegen resp. 195 en 305 werklozen eind september j.l. Goes heeft 184 werklozen (155); Ter neuzen 181 (120)Sas van Gent slechts 18 (14); Kruiningen 55 (44); Zierik- zee 75 (57) en Tholen 107 (98). Van het totaal aantal werklozen in Zeeland bevinden er zich 321 op aan vullende werkobjecten. Bekijkt men de onderverdeling dan ziet men dat de J De belangstelling voor de plaat op het formaat 25 x 32 cm J van i is dermate groot, dat de eerste oplage reeds geheel is t uitverkocht. f t t Inmiddels is een nieuwe oplage in voorbereiding, zodat U J alsnog een exemplaar van deze buitengewoon fraaie af- f f beelding, op hoogglanzend kunstdrukpapier, kunt bestellen bij de kantoren en de agenten van het Dagblad De Stem. f Levert U echter Uw bestelling omgaand in. i t t i Prijs f 0,65, verpakt in gekartonneerde enveloppe (bij voor- J J uitbetaling te voldoen). Gaarne zal ik ontvangen: J J exemplaren „Plaat Z.H. Paus Pius Xll" f t in gekartonneerde enveloppe d 0,65 per stuk. J (naam) (straat) J J J (plaats) t zwakke plekken in de werkgelegen heid in Zeeland schuilen in de bouw vakken en in de landbouw. Het aan tal werklozen in de eerste categorie liep in één maand op van 293 tot 413 en bij de tweede van 19 tot 122. Alleen in het district Oostburg staan 39 met selaars als werkzoekend ingeschreven en 15 timmerlieden; te Middelburg 20 metselaars en 8 timmerlieden. Te verwachten valt. dat de komende maanden deze cijfers nog wel zwarter zullen worden. Ook voor de landbouw ziet men de zaken donker in nu de winter gaat naderen. Het goede weer en de toe nemende mechanisatie spelen hierbij de hoofdrol. Een conjunctuurver schijnsel is ook, dat er momenteel nog 85 jongens als werkzoekend staan in geschreven, waaronder ook geslaagde leerlingen van ambachtsscholen; vorig jaar eind oktober was dit totaal 46. Nog sterker spreken de volgende cij fers. Eind oktober 1957 liepen er in Zeeland nog 941 aanvragen naar di verse vaklieden en nu bedraagt dit nog slechts 260. Het aanbod van vrouwelijk perso neel voor de huishouding steeg tot 39; vorig jaar was dit 17. Enerzijds komt er bij de meisjes weer enige neiging tot deze taak en anderzijds moeten diverse huisvrouwen, gezien de financiële consequenties, van der gelijke hulp afzien. Goes eldorado In tegenstelling met diverse andere Zeeuwse rayons, is er te Goes nog volop bouwbedrijvigheid, terwijl er nog voor 8,5 miljoen gulden aan werk objecten in portefeuille is; o.a. con sulentenhuis, veilinggebouwen, twee middelbare scholen, enz. Vandaag de dag komen er reeds uit Walcheren regelmatig een vijftig bouwvakarbei ders naar de Ganzenstad. Komt de toestemming voor de genoemde grote werken af, dan zal dit zeker niet min der worden. De slapte in het bouwbe drijf is hoofdzakelijk ontstaan door het verminderen van de woningbouw. Werden er bijvoorbeeld in 1957 niet minder dan 1568 premie-woningen ge bouwd, dit jaar komt men amper aan de 1100 toe. Dat dit zijn terugslag heeft op de arbeidsmarkt spreekt van zelf. Ook het aflopen van het herverka- velïngswerk en de vermindering der aanvullende werken werkt door. Men moet er niet van opzien, dat men deze winter te maken krijgt met een werk loosheidscijfer van ongeveer 5000. Maar mogelijk dat het uitroepen van ons gewest tot probleemgebied winst gaat afwerpen. Enkele dagen geleden is melding gemaakt van het feit, dat de ge meenteraad van Zoutelande er zijn af keuring over had uitgesproken dat de burgemeester niet aanwezig was geweest bij het afscheid van de her vormde predikant van Zoutelande. De burgemeester, het Tweede-Ka merlid de heer D. Kodde, verzoekt ons thans mede te delen, dat de raad zijn afwezigheid niet heeft afge keurd, doch er slechts zijn teleur stelling over heeft uitgesproken. De burgemeester voegt hieraan toe, dat de uitnodiging tot het bijwonen van het afscheid van de predikant was gericht tot het college van burge meester en wethouders en dat hij de wethouders heeft verzocht dit college te vertegenwoordigen, aangezien hij persoonlijk wegens zijn kerkelijk ambt verhinderd was. ln verband met de begrafenis van het te Te/rneuzen overleden Sta tenlid, de heer L. du Bots. zal de Statenzitting in plaats van maan dagmorgen, pas maandagmiddag aanvangen. (Advertentie» PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS Naar aanleiding van Willibrord- zondag heeft het KASKI (Ka tholiek Sociaal-Kerkelijk Insti tuut), een zij het beknopt rapport samengesteld, dat in grote trekken neerkomt op en kele aantekeningen bij de so ciaal-kerkelijke problematiek van de afzonderlijke bisdommen der Nederlandse kerkprovincie. Van de zuidelijke bisdommen zegt het rapport, dat de levensbeschouwe lijke homogene structuur, welke ken merkend is voor het zuiden van het land en voor de zuidelijke bisdom men, lang bewaard is gebleven. De kerkelijke observantie heeft zich in 't algemeen gehandhaafd, doch in som mige parochies valt een min of meer sterke teruggang van het zondags misbezoek waar te nemen. Door toe nemende economische activiteiten zijn in het zuiden dikwijls ook in kleinere traditionele gemeenschap pen belangrijke veranderingen geko men. De verslaggevers constateren bovendien een tekort aan katholiek kader, dat van eminent belang is voor de toekomstige ontwikkeling van de zuidelijke provincies- Brabant en Limburg zullen bij de toenemen de spreiding van de katholieke eman cipatie in Nederland katholieke lei dende figuren moeten leveren voor geheel Nederland. Een historische achterstand zal in Brabant en Lim burg op het gebied van het onder wijs nog ingehaald moeten worden. Wat de godsdienstig-kerkelijke sa menstelling betreft behoort het bis dom Breda met 419.000 katholieken tot de kleine bisdommen. Zij vormen de meerderheid van de totale bevol king nl. 59,9 pet. Breda telt slechts 20.000 non-paschanten, d.i. 4,4 pet. van alle non-paschanten in Ne derland- Kerktellingen in de stad Breda hebben aangetoond, aat het percentage non-dominikanten per pa rochie sterk varieert en zeker hoger ligt. dan het hier genoemde per centage non-paschanten. Zeeuwsch - Vlaanderen, dat belangrijke katholie ke nederzettingen bevat, zo zegt het rapport, en in totaal voor ongeveer 56 pet. katholiek is, vertoont duide lijke tekenen van religieuze verzwak king. Het bisdom Den Bosch heeft 24,4 pet. van alle Nederlandse katholie- (Advertentie) In het kapucijnenklooster te 's^Her- togenbosch werd pater Stanislaus van Harderwijk, O.F.M., Cap. voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Pater Stanislaus, die 79 jaar oud is, werd tot driemaal toe gekozen tot provinciaal der Neder landse Provincie van de Paters Ka pucijnen. Brei mooier met NEVEDA wol 'n klasse apart! IVoor 2 Neveda wikkels 6 leuke borduurkoartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam ken, nl. 898.000 en op de totale be volking betekent dit een aandeel van 90,1 pet. Er zijn in dit bisdom 40.000 non-paschanten. De werkelijke situa tie van de dominikantie is nog in vele gevallen gecamoufleerd. Andere bisdommen De katholieke groepering in het bisdom Haarlem is het grootst: 638.000 of 29,4 pet. Het aandeel der Ned. Hervormden bedraagt 22,7 pet. en de overige kerkgenootschappen 13.8 pet. Haarlem kent het grootste percentage buiten-kerkelijken van al le bisdommen nl. 34,1 pet. of 600.000 Alleen in Amsterdam woont 22 pet. van alle buiten-kerkelijken van ge heel Nederland. Van alle katholieken is in het bisdom Haarlem 21,8 pet. non-paschant- Van alle non-paschan ten in de Nederlandse kerkprovincie nl. 444.000 bevinden zich 120.000 in het bisdom Haarlem. Deze beide per centages liggen voor Rotterdam nog hoger nl. 37,5 pet., of 166.000. In de stad Rotterdam is 43,9 pet. non-pa schant, het hoogste percentage van geheel Nederland, wat de grote ste den betreft. In Den Haag is 34,5 pet. non-paschant. Het bisdom Groningen heeft procentueel de minste non-pa schanten t.w. 1,3 pet. In Limburg met een bevolking, die over 94,5 procent katholiek is, neemt het zondags-misbezoek ook sterk af. Het geding dat de Clingepol der tegen de gemeente Hulst, de gemeente St. Jansteen en de vlassersvereniging „Ons Belang" te St. Jansteen aanhangig heeft gemaakt, is een gevolg van een al lang lopende kwestie tus sen de heer A. Lion te Axel en tiet waterschap Hulster en Axe- ler Ambacht. De heer Lion heeft nl. reeds geruime tijd geleden lit waterschap gedaagd wegens ie vervuiling van zijn viswater. Het waterschap, op zijn beurt, stelde voor de vervuiling van de wa teren de onderscheidene polders aan sprakelijk en die zochten weer hun handen in onschuld te wassen. De Clingepolder. als één van de door het waterschap Hulster en Axeler De veiling „Krabbendijke en Om streken" te Krabbendijke heeft be sloten op 27 november haar traditio nele Sint-Nicolaasfruitveiling te hou den. Op deze bijzondere veiling wordt een flinke aanvoer verwacht van verpakt fruit van eerste kwaliteit. Vele telers hebben de laatste tijd hun beste partijen appels en peren hiervoor bewaard. Voor de kwekers zijn verschillende prijzen beschikbaar gesteld en ook voor de kopers zijn er attracties. De bedoeling van deze Sint-Nico- laasveiling is, de handel tijdens de komende feestdagen te voorzien van verpakt fruit van prima kwaliteit- In voorgaande jaren werd dit altijd een succes en ook thans heeft men er goede verwachtingen van. Er zijn slechts enkele veilingen in ons land welke een speciale Sint-Ni- colaasveiling houden. Enkele weken later worden meestal wel op zeer veel plaatsen Kerstveilingen gehou den. Vrijd. 7/11 Koersverschil Laagste Hoogste laatste t.o.v. Alg. Kunstzijde Unie koers koers tijdvak vorige week 250 1/4 263 256 1/4 4 3/4 Van Berkels Patent 204 204 Van Gelder Zonen 193 3/4 195 195 3 Kon. Ned. Hoogovens 334 345 345 13 Ned. Kabelfabriek 293 300 293 5 Philips 379 388 1/2 384 3/8 6 1/2 Unilever 458 472 1/2 464 1/2 6 Wilton Feijenoord 213 215 215 2 Kon. Petroleum 183.60 188. 60 188.25 0.30 Holl. Amerika Lijn 154 1/4 162 161 3/8 8 3/8 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 157 1/2 162 161 1/2 1 1/4 Ned. Scheepvaart Unie 134 1/4 142 140 1/2 7 1/8 Van Ommeren 236 265 1/2 265 15 Amsterdam Rubber 72 1/2 78 77 1/4 6 H.V.A. 121 1/2 127 125 1/8 2 Ver. Deli Mijen. 129.50 132 131.60 ~E 0.75 3-3% Ned. '47 89 7/8 90 7/16 90 11/32 3/32 Invest, cert. Ned. 95 7/16 95 3/4 95 9/16 3/32 1 Ned. 1962-64 93 1/4 93 7/8 93 7/8 1/32 6 Woningbouw 108 1/2 108 15/16 108 7/8 5/8 Ambacht aansprakelijk gestelde pol ders, heeft nu de oorzaak van de watervervuiling geweten aan de ge meenten St. Jansteen, Hulst en de vlassersvereniging ,,Ons Belang" omdat deze „rootwater en andere schadelijke afvalstoffen" op de water lopen van de polder lozen. Hulst onschuldig Deze zaak werd behandeld in de gemeenteraad van Hulst, die, zoals wij reeds meldden, verweer in dit rechtsgeding gaat voeren, en uit het ingewonnen advies van mr. H.B.L. de Rechter bleek de gehele achter grond van de kwestie, zoals hierbo ven in het kort uiteengezet. De voorzitter, burgemeester A. L. S. Lockefeer, vertelde dat b. en w- hun ogen verbaasd hadden opengetrok ken toen het deurwaardersexploit arriveerde. „We worden betrokken in een kwestie waarmee we niets te maken hebben" meende hij. Het rechtskundig advies van mr. de Rechter maakte duidelijk, dat Hulst zich op goede gronden kan verzetten. Rootwater wordt in Hulst niet geproduceerd en met die ande re schadelijke afvalstoffen moet dus worden bedoeld: rioolwater. De af voer daarvan gaat echter naar een bezinkingsveld en vandaar terug in de richting van het Groot Eiland, zonder dat het ergens in aanraking komt met waterlopen, die verbin ding geven met de Clingepolder. Het is dus een hele rel, die ont staan is door de gestoorde visgenoe- gens van een Axelaar. (Advertentie) VAN MIERLO EN ZOON u. Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN jyjEN mag onze zuiderburen geluk wensen met het feit, dat de drie grote partijen een vergelijk gevonden hebben inzake de school kwestie. Die heeft daar de onder linge verhoudingen al een kleine honderd jaar vergiftigd en tot voor kort stonden de partijen scherper tegenover elkaar dan ooit tevoren. Onder het soeialistisch-liberaal be wind, dat in 1954 aantrad, werd een schoolpolitiek doorgevoerd, die er op uit was het vrije (wij zeggen „het bijzondere") onderwijs in een hoek te duwen. De katholieken heb ben daarop uiterst fel gereageerd met protestvergaderingen en mon sterbetogingen. Het ging bijna op een burgeroorlog lijken. Toen de CVP na de verkiezingen de kans kreeg een regering te vormen, heeft ze gelukkig niet aan weerwraak gedacht. Integendeel, premier Eys- kens heeft zich ingespannen de par tijen bij elkaar te brengen voor het totstandkomen van een compromis, dat deze giftige angel uit de Bel gische samenleving moest verwijde ren. Met de nodige scepsis toog men aan de arbeid, doch het is nu waar lijk gelukt tot een overeenkomst te geraken, die voor twaalf jaar zal gelden. Van een volkomen gelijk heid kan men nog niet spreken. Het openbare onderwijs blijft nog altijd de pré behouden. Voor geestelijke leerkrachten wordt maar 60 pro cent van de staatswedden vergoed. Doch alles bij elkaar wordt een enorme stap vooruit gezet in ver gelijking met de wet-Collard. Van daar de felicitatie aan onze zuider buren. Het is niet zo radicaal als men in Frankrijk nu met Parijs doet, maar het is ook enigszins een de centralisatie, voorkomen van ver dere congestie in Den Haag door spreiding van de mensen over de omgeving. Ter ontlasting van de Randstad zal men evenwel méér moeten doen da.n bewust de groei van werk- en wooncentra in de buitenprovincies dienen te bevorderen. Beter is dan bestaande kernen uit te breiden, zoals men met Leiden en Delft doet, dan in vrijwel onbewoonde streken langs het Haringvliet steden als Wilsveen of nog grotere weg te gaan zetten. In geheel westelijk Noord brabant zitten bestaande kernen klaar om verlichting te helpen be zorgen aan de benauwd geraakte randstad. J-JET Algemeen Handelsblad heeft gereageerd op de ernstige be zwaren, ingebracht tegen een be schouwing van zijn Romeinse cor respondent over de rede van mgr. Bacci. Het blad sluit de mogelijk heid niet uit. dat er bij het lezen van het gewraakte artikel verwar ring ontstond. Voor dat geval be tuigt het zijn spijt. Het verwerpt echter ieder verwijt van boos opzet en kwade trouw. De Romeinse correspondent zelf citeert niet-katholieke Italiaanse kranten „van standing", zoals hij zegt die zijn interpretaties be vestigen. Dit dunkt ons geen sterk verweer. Het ware juister geweest, de rede van mgr. Bacci in haar ge heel weer te geven en dan de lezers te laten oordelen. Die volledige tekst laat. dunkt ons, deze inter pretaties geenszins toe. Daar komt het per slot op aan. Dit is het door slaggevende document en niet dat wat niet-katholieke bladen erach ter menen te kunnen ontdekken. We willen overigens aanvaarden, dat hier bij het Handelsblad niet van „boos opzet" sprake is geweest. Dat vele katholieken zich niettemin gegriefd voelden, is en blijft een i feit. I kwartje per kolom"! 4 kolommen f I.- 1 II III «v 1 A 1 i R B s f s c 1 _J 1 D I 1 f f 1 F r 1 G L i 1 H R t f J f i 1 6 1 i üwaasa Hl —i i I kwartje per kolom 4 kolommen f I.- II Ill 1 A 1 i 9 1 r 2 a i i i - B G i 1 E 1 9 5 Hl ■B. MM

de Stem | 1958 | | pagina 3