Walcharen Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland fZEKA Het Venus- kruid W.-Z.-Vlaamse grenswijzigingen Schoondijke besproken te Dagblad De Slem Geen verhoogde uitkering voor Waterlandkerkje Verantwoording uitsluitend voor de kapitein Kt Nu Hof zicht Theater - Yzendijke DE TIRAN VAN CALIFORNIë Hoor en wederhoor door G.S. Krimpen van pijn Meer subsidie voor restauratie Oostkerk Causerie voor K.A.B SPORTIEF Wordt „Het Sasse Zwembad"opgeheven: Doktersdiensten Dienst dierenartsen Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen In mist gevangen veerboot: Maandag 55 Schol al DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 MIDDELBURG In november 1953 besloot de raad om in de kosten der restauratie van de Oostkerk tien procent bij te dra gen met een maximum van f9430 en drie jaar later moest dit weer ver hoogd worden tot f12.760. Thans verzocht het college van kerk voogden der herv. gemeente het ge meentelijk subsidie te brengen op f22.260, daar de vermoedelijke restau ratiekosten f 95.000 meer zullen bedra gen dan men in 1956 meende. De toe stand van de houten koepel met be kroning bleek namelijk veel slechter te zyn dan men had kunnen voor zien. Eerst toen de steigers rond het werk stonden kon het houtwerk on der de loodbedekking worden onder zocht. Bijna al dit houtwerk bleek verrot of ten dele vergaan of ver stikt te zijn. Ook de leibedekking was veel slechter dan men had kunnen vermoeden. Op deze wijze groeide de restauratie van de enorme houten koe pel tot een groot en kostbaar werk uit. De aanvullende begroting ad f95.000 werd goedgekeurd door de minister van Onderwijs. B. en w. stellen de raad voor te besluiten het verzoek van het college van kerkvoogden in te willigen en het gemeentelijk subsidie te bepalen op 10 pet. van de door het rijk goedge keurde restauratiekosten, vermeer derd met de kosten van de aanleg van een elektrische verwarming, met een maximum van f22.260. Bestuur maatsch. zorg Eind van het jaar moeten drie leden van het bestuur der burgerlijke in stelling van maatschappelijke zorg aftreden. In overleg met dit bestuur boden b. en w. de raad de volgende dubbeltallen aan: 1 mr. J. Moolen- burgh (aftr.), 2 mr. J. Renk. 1 J. Her- togh (aftr.); 2 L. Damen. 1 M. Ton (aftr.); 2 j. v. d. Hofstede. (Advertentie) De film GIANT" wordt NIET vertoond op zaterdag 8 en zondag 9 nov,. doch op 15 en 16 nov. a.s. Wij brengen NU: zaterdag 8 nov. 8 uur, zondag 9 nov. 5 en 8 uur: met Cornel Wilde - Theresa Wright - Alfonso Bedoya - Lisa Ferraday Een strijdvaardig meisje en een dappere patriot leiden het verzet. Een kleurig, opwindend verhaal van de vrijmaking van een sprookjesachtig land, door een handjevol mannen onder leiding van een lachende waaghals. Toegang 14 jaar AXEL ST.-NICOLA AS AVOND K.A.B. De K.A.B. heeft ook dit jaar weer besloten een St.-Nicolaasviering te organiseren. Aangezien het ledenaantal steeds groter wordt en de plaatsruimte be perkt is, heeft het bestuur zich ge noodzaakt gezien de viering in drie gedeelten te doen geschieden. Zon dag 30 november zal de Sint 's mid dags voor de kleineren van 3 tot 11 jaar naar het Gezellenhuis komen, terwijl hij dit 's avonds voor de gro teren van 12 tot en met 15 jaar zal doen. Op woensdag 3 december zal de viering voor de oudere leden plaats hebben in de vorm van een gezellige avond. HULST Tijdens de algemene ledenvergade ring van de KAB-afdeling (die overi gens niet erg druk bezocht werd) heeft voorzitter A. van Raemsdonck meegedeeld dat het in de bedoeling ligt de gebruikelijke ontspannings avonden op een hoger peil te bren gen. Men heeft plannen om tijdens de jaarlijkse feestavond het toneel gezelschap „Studio" te laten optre- GOES Alliance Fransaise De kunst van het vervaardigen van „tapisserie"-wandtapijten, die in Frankrijk in de middeleeuwen en tot in de 16e eeuw zo'n hoge bloei had gekend, was in de laatste eeuwen totaal in verval geraakt. Tijdens en na de oorlog hebben enige kunste naars getracht deze kunst weer te doen herleven en hun pogingen heb ben tot zeer grote successen geleid. Een van die kunstenaars, Claude Bleynie, heeft in de Korenbeurs in een zeer boeiende lezing een uiteen zetting gegeven over de moderne Franse tapisserieën. Na een kort his torisch overzicht wees hij op de spe ciale moeilijkheden, waarvoor de kunstenaar zich geplaatst ziet, om dat hij vanwege het materiaal niet de onbeperkte uitdrukkingsmogelijk heden heeft, die b.v. de schilderkunst biedt. Tot slot gaf hij de verschillende richtingen aan, die ook in deze kunst t« onderscheiden zijn. Projectie en kleurenfilm verhel derden de woorden van de spreker, maar het duidelijkst werden de mo gelijkheden van deze kunst geïllu streerd door de vele prachtige wand tapijten die hij had meegebracht en die de muren van de grote zaal van de Korenbeurs sierden. DE VAKSCHOOL OVER. De vakschool voor meisjes Is van de Vlasmarkt verhuisd naar het nieuwe gebouw is Goes-oost. Twee vleugels van het imponerende gebouw zijn door de leraressen en de 235 leerlingen al in beslag genomen en de andere vleugel, waarin de enorme gymnastiekzaal en dt kantine zijn ondergebracht, komt 1 december klaar. De officiële opening, door een ver tegenwoordiger van minister Cals, is gezet op dinsdag 16 december a.s. Heinkenszand RAAD VERWERKT LIJVIGE AGENDA De raad, welke maandag a.s. bij eenkomt om 19.30 uur, heeft de na volgende punten op haar agenda: ontslag gemeentebode, vaststelling bouwverordening, wijziging jaarwed- deregeling ambtenaren ter secreta rie, vaststelling studietoelage voor diezelfde ambtenaren, benoeming le den commissie woonruimtewet, be noeming lid burgerlijk armbestuur, vaststelling destructieverordening, goedkeuring begroting Burgerlijk Armbestuur, vaststelling verorde ning keuringsdienst, beschikbaarstel ling gelden ingev. art. 72 l.o. wet t.b v. de r.k. school, principe-besluit verlening garantie voor te bouwen woningen, aanwijzing afvaardiging naar vergaderingen streekzieken huis en bespreking verkoop gemeen tewoningen. Koperen feest L K. Bouwvakarbeidersbond Op 16 november is het 12,5 jaar geleden dat de r.k. bouwvakarbei- dersbond St. Jozef, afdeling Hein kenszand, werd opgericht. De eer van het initiatief tot de oprichting komt toe aan de heer A. Geus. In het voorjaar van 1946 klopte hij met zijn plan aan bij de heren A. de Jong en Fr. v. Walra ven, beiden „oudgedienden" in het bondswerk van de afdeling Goes. De eerste vruchtbare besprekingen hadden tot resultaat dat in mei van datzelfde jaar de oprichtingsvergade ring kon worden belegd. Twaalf le den traden op deze vergadering tot de afdeling toe en het bestuur werd als volgt geformeerd: A. Geus, voor zitter, A. Pieters, secretaris en C. Rijk, penningmeester. De initiatiefnemer en eerste voor zitter droeg na jaren van vrucht baar bestuursbeleid de voorzittersha mer over aan de heer C. v. 't West einde, die juist enkele maanden ge leden werd opgevolgd door de heer Jos Verbrugge. Oudste bestuurslid is de heer A. Pieters, die vanaf de op richting het secretariaat waarneemt. Hij is het op wiens voorste] het jaarlijkse zo gewaardeerd KAB-St.- Nicolaasfeest werd ingesteld. De afdeling telt thans zes en twin tig leden en met gerechtvaardigde trots kan zij zich erop beroemen dat zij daarmee honderd procent van het aantal r.k. bouwvakkers in haar gelederen heeft. De viering van het jubileum vindt plaats op zondag 16 november met het opdragen van een plechtige H. mis voor alle levende en overleden leden in de parochiekerk. Daarna volgt een feestvergadering en een gezamenlijke maaltijd voor de leden en hun echtgenoten. Het woord zal o.m. worden gevoerd door de heer N. van Kaam, Districtsbestuurder uit Bergen op Zoom. FEESTVERGADERING KAB De traditionele jaarlijkse feestver gadering van de KAB-afdeling valt ditmaal op zaterdag 15 november. Na het huishoudelijk gedeelte ver meldt het programma o.m. als spre ker de KVP-afgevaardigde de heer Lansu, het optreden van het trio Coppens- de Jonge- Pieters, een ge- zamelijke koffietafel, een aantrekke lijke verloting en dansmuziek. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwseh Vlaanderen- Hulst. Dubbele Poort I Tel 102 RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL K M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel QH Tel. 2236 Rayonredacteur: N. Karhof RayonoeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties oestemd voor de editie voor Zeeland t 0.15 per mm. Voor .ingezonuen Mededelin gen" f 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie Kleintjes": 3 regels of minder f 0.90, elke regel meei f 0.15 Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1.50 en O.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Advertentie) EEN UITGEBREIDE COLLECTIE MANTELS JAN ELICH Lievevrouwestr 9 Bergen op Zoom Kruiningen BAZAAR VOOR PIANO Gisteren opende de zangvereniging „Crescendo" een bazaar in het Dorpshuis, die vandaag nog voort duurt. Aan de voorbereiding is hard gewerkt. Een aantal mooie artike len is bij de vorige week gehouden ophaalactie beschikbaar gesteld. Ook kwamen giften in geld bin nen, zodat deze bazaar, die wordt gehouden ten behoeve van de aan schaffing van een nieuwe piano, on getwijfeld een succes zal worden. TENTOONSTELLING VAN DUIVEN De vereniging de „Vrijheidsduif" houdt op 15 november een postdui- vententoonstelling in de grote zaal van het Dorpshuis. De tentoonstelling is voor het publiek geopend vanaf 16.00 uur. Ruim zestig duivenhouders zonden samen 395 duiven in. Als keurmeesters zullen optreden de he ren Boonaerts te Uden en Snelders te Halsteren. 's Avonds heeft de trekking van de verloting plaats. Verder wordt rad van avontuur en een schiettent opgesteld. GEVAARLIJKE BINNENWEG Een personenauto, bestuurd door de heer J. Lokerse geraakte op de 2e Vlietweg in de sloot. De auto werd vrij ernstig beschadigd. De bestuur der bekwam geen letsel. De oorzaak was waarschijnlijk een te grote snel heid op een door bietenslik glad ge worden weg. BENOEMING Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school te Kruiningen werd benoemd mej. P. Seip, thans onderwijzeres te Kapelle. den. Een St.-Nicolaasfeest organi seert de afdeling dit jaar niet, om dat de middenstandssint voldoende geacht wordt. Het streven van het bestuur om de bijeenkomst op hoger peil te bren gen, werd al deze avond gedemon streerd door de lezing, die de heer P. J. Brand hield over „de historie en bezienswaardigheden van Hulst", een hoogst belangwekkende causerie, waarvan iedereen genoten heeft, niet in het minst de al oudere stadsge noten. De heer Brand getuigde in deze lezing van zijn uitgebreide en gedegen kennis van de stadshistorie, die zijn hobby is en op welk gebied hij al landelijk erkende verdiensten heeft verworven. Hij had een groter gehoor verdiend. Prijskaartingen voor patronaat Gedurende het gehele wintersei zoen worden in het St. Joseph-patro- naat weer prijskaartingen gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor de verfraaiing van het patronaat. Vanavond is er een kaarting met als inzet 25 kilo paling, waarvan 5 kilo voor de verliezers. Hervormd kerkkoor opgericht Dezer dagen heeft men opgericht een Hervormd kerkkoor, waarvan twintig van onze protestantse stadge noten, dames en heren, lid zijn ge worden. Tot directeur van het koor is benoemd de heer J. Neeteson, het hoofd van de school voor christelijk volksonderwijs. BILJARTKAMPIOENEN METEN ELKAAR. Vanavond is er voor de liefhebbers van biljart in hotel Eggermont, bij de heer A. van Oosterom, te genieten van een duel tussen de biljartkam pioenen Kees de Ruyter en C. van Oosterhout, S t.-Jansteen WINTERACTIE R.K. MIDDENSTAND Na de zeer geslaagde Expo-actie is door de R.-K. Middenstandsvereni ging St.-Paulus besloten om nu een nieuwe winteractie op touw te zet ten. Reeds een twintigtal winkeliers uit verschillende branches gaven zich voor deze actie op. Deze winkeliers zullen zegels verstrekken en voor een bepaald aantal zegels zal men een vrijkaart kunnen bekomen voor te houden feestavonden, die in het r.k Jongenspatronaat zullen gehouden worden. Als eerste data voor deze avonden zijn reeds vastgesteld 15 en 18 december. Koewacht STÜDIEAVONDEN De bond van oud-leerlingen der al gemene tuinbouwcursus alhier is de ze week zijn studieavonden begonnen, die de gehele winter zullen duren. Deze eerste avond werd officieel ge opend door burgemeester Dierick. die zijn tevredenheid uitsprak over onze plaatselijke tuinders. Verder werd op deze avond een lezing ge houden door de heer Oele, assistent bij de rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst, die het onderwerp „Klein- fruit" behandelde. OOSTBURG „De Scheepsbouw" Wethouder D. Geuze heeft in de burgerzaal van het Raadhuis de on derwijstentoonstelling „De Scheeps bouw" officieel geopend. De heer J. Ammerlaan hield een inleiding voor een dertigtal leer krachten van het lager, uitgebreid lager, middelbaar en technisch on derwijs, waarbij hij op vlotte wijze het doel en het streven van de onder wijstentoonstelling toelichtte. Vervolgens werd onder deskundi ge voorlichting van de heer Ammer laan de tentoonstelling bezocht. Op de tentoonstelling is in de eer ste plaats de ontwikkeling van de scheepsbouw te zien vanaf de holle boomstam, tot de Willem Ruys. Van al deze schepen zijn nauwkeurig vervaardigde modellen aanwezig. Naast de geschiedenis van de scheepsbouw wordt op een vijftal ta fels aanschouwelijk voorgesteld het bouwen van schepen in deze tijd met alles wat daarbij te pas komt. De tentoonstelling is geopend van tot en met 15 november. Sas van Gent Op de aanstaande raadsvergade ring, die gehouden zal worden op dinsdag 11 november om 18.30 uur, zal beraadslaagd worden over een voorstel, om tot de opheffing te ko men van de stichting „Het Sasse Zwembad" en tot het opnieuw in be heer nemen van het gemeentelijk zwembad. Verder zijn er voorstellen tot het wijzigen van de gemeentelijke poli tieverordening, het verlenen van te gemoetkomingen aan diverse aanvra gers en het verlenen van een ver gunning aan A. Ransschaert. Op de agenda staat naast de be noeming van een onderwijzer in vas te dienst aan de openbare lagere school A, de behandeling van ver zoekschriften van J. F. Rouw uit Terneuzen om optie op gemeente grond, gelegen aan het Bolwerk, voor de tijd van zes maanden voor de bouw van huurkoopwoningen, van de Vogelwacht oost-Zeeuwsch-VIaan- deren om een gemeentelijke subsidie en het geven van gemeentegrond in erfpacht aan een drietal aanvragers. Daarna is de voorlopige vaststel ling van de rekening van de ge meentelijke vleeskeuringsdienst aan de orde en die van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg, beide over het jaar 1957. Ook is er nog een herhaalde be handeling van een voorstel tot aan wijzing van een vertegenwoordiger bij de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht en toezicht op de ge- gemeentewerken in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het laatste gedeelte van de agen da bevat de vaststelling van de be grotingen van de gemeenschappelij ke vleeskeuringsdienst te Sas van Gent, tevens centrum-gemeente voor de gemeenten Terneuzen en Hoek, en van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg voor 1959, evenals de gemeente-begroting voor dat jaar. St. Lodewijkgroep houdt ouderavond Onlangs, werden door kapelaan Magnus zeven jongens tot verkenner en een tot rowan-lid gëinstalleerd. Ook bij de welpen vonden enkele in stallaties plaats. De gestadig groei ende St.-Lodewijk-groep is nu van plan, om op 30 november een ouder avond te organiseren, waarop de jon gens van de verschillende afdelingen, de welpen, de verkenners en de ro wan, zullen laten zien, wat zij kun nen. Deze avond zal voor de ouders en belangstellenden een gelegenheid zijn, om nader kennis te kunnen ma ke met de jeugdbeweging. Srhoondijke Aardappelen ontvreemd Van het bouwland van de gebr. Moggre aan de Groeneweg werden 18 zakken met aardappelen ont vreemd. De aardappelen, ongeveer 900 kg in totaal, stonden klaar om door de commissionair te worden af gehaald. De politie heeft de zaak in onderzoek. IJzendijke DE TIRAN VAN CALIFORNIë Er is een wijziging gekomen in het filmprogramma van het „Hof- zicht-theater". In plaats van de film „Giant" die wij gisteren in de filmrubriek besproken hebben, zal vandaag en morgen worden vertoond ,De tiran van Californië". De film „Giant" is versteld naar het komende week-end. (Advertentie) De zondagsdienst te Goes wordt waargenomen door dokter Bruynzeel; te Middelburg door dokter Feikema; te Vlissingen door dokter Sluyter; te Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk door dokter van Maanen en te Kruiningen, Hansweert, Rilland en Krabbendijke door dokter Arends te Hansweert. Dokter Luyckx te 's-Hee- renhoek neemt waar voor dokter Fol- mer; dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gelderblom en dokter Wöst- mann te Kwadendamme voor dokter Kole. In de raadsvergadering van Water landkerkje waren bij de Ingekomen stukken enkele goedkeuringsbesluiten van G.S., o.a. tot onderhandse aan besteding van de elektrische en me chanische installatie van de te bou wen waterzuiveringsinrichting, het aangaan van een vaste geldlening -, T-l L TWU veil V tton, g^iniCUIilK rt 1S aP° e ^or^e 8e" k met de Bank voor Nederlandse Ge- opend. Te Axel wordt de dienst waarge nomen door dokter Schiltman en te Terneuzen door dokter van Breda- Vriesman. Te Oostburg en Aarden burg neemt waar: dokter Rijk, Aar denburg: te Breskens, Groede en Schoondijke: dokter Ossewaarde te Breskens; te Cadzand, Sluis en Zuid- zande: dokter Bom, Cadzand en te Biervliet en IJzendijke: dokter Lie- vens, IJzendijke. Op Zuid-Beveland hebben dienst de heren J. Klaassen Heinkenszand en G. Boneschanser, Kruiningen. Voor Sas van Gent, Axel en Zaamslag wordt de dienst waargenomen door de heer J. F. de Haas, tel. 366 te Zaamslag (van zaterdag 20,00 uur tot zondag 24.00 uur) en voor Hulst en Nieuw-Namen doet dienst de heer Born te Nieuw-Namen. Te Oostburg, Sluis en Groede neemt waar de heer W. van Veen, Oostburg en te Biervliet en IJzendijke: de heer J. F. Westendorp, IJzendijke, Morgen, zondag 9 november, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 0.49 en 13.03 uur; te Terneuzen om 0.12 en 12.32 uur en te Vlissingen om 12.03 uur. Maandag 10 november is het hoog water te Hansweert om 1.36 en 13.53 uur; te Terneuzen om 0.56 en 13.15 uur en te Vlissingen om 0.28 en 12.47 uur. Magnetisch algarettanalul aoht lader kleeft rmiurvMt «en lm diehboird meenten tot een bedrag van 5000. en het aankopen van een perceel grond, gelegen langs de Molenweg voor het erop bouwen van een water zuiveringsinstallatie. Er was een dankbetuiging ontvan gen van de Vogelbeschermingswacht west-Zeeuwsch-Vlaanderen voor de verleende subsidie voor 1958- Van G.S. was vergunning ontvangen voor het leggen, hebben en onderhouden van een riolering in de dijk, gelegen tussen de Goudenpolder en de Passa- geulenpolder. Blijkens mededeling van de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Financiën was het verzoek, door de gemeente gedaan voor een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds, af gewezen. In verband hiermee moest een te kort op de begroting weggewerkt worden van meer dan 10.000. Hoofdzakelijk door vermindering van de kapitaalslasten en door gebruik making van de reserves op de kapi- taaldienst is het gelukt voor 1958 dit tekort te overbruggen. Zonder hoof delijke stemming werd de daarmee verband houdende wijziging in de be groting aangenomen. Met de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten zal een vaste geldle ning worden aangegaan ten bedrage van 5000. Aan de bijzondere kleuterschool wordt overeenkomstig de bepalingen van de kleuteronderwijswet een be drag voor 1958 beschikbaar gesteld van 10.50 per kleuter en 7.80 per lokaal. De raad besloot tot toetreding tot de stichting Beschuttende Werkplaat sen west-Z-Vlaanderen. De burge meester werd als vertegenwoordiger aangewezen. De voorzitter deelde mee, dat er een bespreking heeft plaats gehad met het gemeentebestuur van IJzen dijke over de aansluiting van de wo ningen van de „Goudenpolder" op het nieuwe rioolnet van de gemeente (Van onze verslaggever) Ged, Staten van onze provin cie hebben gisteren te Oostburg een speciale zitting belegd ten einde een samenspreking te hoyden over de plannen tot grenswijziging tussen de ge meenten Breskens en Groede en de gemeenten Oostburg en Schoondijke. Aanwezig waren de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de gede puteerden mr. dr. A. Mes, ir. G. Dikötter, A. Schout en M. van Poelje, alsmede de burgemees ters van Breskens, Groede, Oostburg en Schoondijke met diverse wethouders, raadsleden en secretarissen. De heer Everaars, burgemeester van Groede, bracht als eerste dank aan G.S. voor de in de na-oorlogse jaren ondervonden medewerking op velerlei gebied, wat volgens hem niet inhoudt, dat men met alles zon der meer akkoord moet gaan. Hij bracht de mening van de gehele raad en dus van de hele bevolking van Groede tot uitdrukking, toen hij beweerde vierkant tegen de grenswij ziging met Breskens te zijn. Hij zag niet in dat Breskens te weinig grond gebied heeft en als het ware uit het keurslijf gedrongen wordt en dat de huizen, die op het grondgebied van Groede staan, tegen de kom Bres kens, bij Breskens zouden moeten behoren, enkel en alleen omdat ze praktisch met Breskens vergroeid zijn. Hij wees er op, dat deze situatie zich in geheel west-Zeeuwsch-Vlaan deren manifesteert en herinnerde in dit verband als burgemeester van Biervliet aan dezelfde toestand tus sen Groede en Biervliet. Wanneer de geografische ligging een motief moet zijn, aldus burgemeester Everaars, moet ik opmerken, dat geografisch gezien west-Zeeuwsch-Vlaanderen bij België behoort en niemand van zal dit zo maar zonder meer aan nemen. Hij wees er tenslotte nog op, na verschillende voorbeelden te hebben aangehaald, dat de raad van Groede geen tegenstander is van grenswijzi ging, maar dat hij deze grenswijzi ging graag zou zien in streekver- band, omdat de grenzen in geheel west-Zeeuwsch-Vlaanderen grillig zijn, wat beslist niet enkel en alleen het geval is bij Groede-Breskens. Streekbeelang Burgemeester Eekhout van Bres kens zag de voorgestelde grenswij ziging niet direct in het belang van Breskens, doch veeleer in het be lang van de gehele streek. Hij wees er op dat de gemeente alleen dan welvarend kan zijn, wanneer men de enge gedachte laat varen, en hiervoor in de plaats stelt de streek- belangengedachte. Spreker wees op de toenemende werkloosheid en op het vertrek van de mensen naar el ders. Nu de regering west-Zeeuwsch- Vlaanderen gaat zien als een pro bleemgebied kunnen de gemeenten moeilijk nog langer hun eigen gebied gaan beschouwen als een apart ei landje Hij wees er op, dat Breskens in dit probleemgebied is aangewezen als industriekern, wat voor Breskens een grote verantwoordelijkheid met zich meebrengt, plus de nodige ex tra zorgen en kosten. Voorwaarden Burgemeester F- van Rosevelt uit Schoondijke voerde als eerste het woord inzake de voorgestelde wijzi ging tussen Oostburg en Schoondijke. Hij haalde twee spreekwoorden aan n.l. „Al te goed is buurmans gek" en „Een goede buur is beter dan een verre vriend". „Prefereer dan het laatste spreekwoord", zo zei hij. Hij achtte de voorgestelde wijziging niet strikt noodzakelijk, maar achtte het niet nodig zich te verzetten te gen annexatie van tweeëneenhalve ha landbouwgrond. De raad neemt aan, dat de om legging van de rijksweg rond Oost burg er komt, wat het belangrijkste motief voor deze wijziging is ge weest. De raad van Schoondijke had als tweede voorwaarde gesteld, dat het bij deze annexatie zou blijven. Wij begrijpen, aldus burgemeester van Rosevelt, dat G.S. evenmin als de raad van Schoondijke in de toe komst kunnen zien, maar hebben met deze voorwaarden gemeend tot uitdrukking te moeten brengen, dat de raad geen vrijbrief heeft gege ven, noch aan Oostburg noch aan G.S. of de minister van Binnenland se Zaken, inhoudende, dat ook met eventuele volgende grenswijziging zo maar akkoord zou worden gegaan. Wijzend op de gevraagde gekapita liseerde schadevergoeding, welk standpunt door de minister en G.S. niet wordt gehuldigd omdat de finan ciële offers voor Schoondijke gering zijn, bracht de burgemeester naar voren, dat dan ook de vergoeding voor Oostburg gering was of nog ge ringer, omdat deze gemeente bij de wijziging is gebaat. Waterlandkerkje, dat thans gelegd wordt in D.A.C.W.-verband. De be sprekingen hebben een vlot verloop gehad en tot het gewenste resultaat geleid. Bij de rondvraag vroeg de heer Th. Pijcke naar de mogelijkheid om een lichtpunt te plaatsen bij de in gang van de Klein-Brabantweg. De Inrit van die weg is, komende van de weg Oostburg-Waterlandkerkje in het dOTiker, zelfs voor auto's moeilijk te vinden. De voorzitter is van me ning dat plaatsen aldaar van een lichtmast met elektrische lamp veel technische moeilijkheden zal mee brengen. De heer J. C. van de Walle zei dat hetzelfde euvel zich voor doet bij de inrit van de „Goudenpol der" bij de zgn. Driedijk, en dat het wenselijk is dat er aldaar ook een lichtpunt zou komen. Ook daar is het 's avonds moeilijk de weg te vinden. De voorzitter merkt op, dat wanneer men zou overgaan tot het aanbren gen van openbare verlichting op alle punten in de buitenwijken van de gemeente waar zulks gewenst is, men voor onoverkomelijke moeilijk heden zou komen te staan. Tenslotte besluit men een proef te nemen met een witgeverfde paal bij de ingang van de Klein-Brabantweg. (Advertentie) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U snel en afdoende van di« pijnen. Togal kan baten, waar an dere middelen falen. Togal zuivert d« nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f2.40 f 8.88 06-OO GOES Grand: Jacht op een achadirw, 14 jaar. MIDDELBURG Electro: Die Siinderin vom Fernerhof, 18 j. Schouwburg: D« charge der Vaquero's, 14 J. VLISSINGEN Alhambra: Liane, het meisje uit het oerwoud, 18 j. met enig voorb. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het lok kende moeras, 18 j. met enig voorb. Concertgebouw 8 uur: De zoon van All Baba. OOSTBURG Ledel 7.4S uur: De tijger valt aan. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: De machinist. SAS VAN GENT Otympia 8 uur: Santa Lucia, a.l. ZUIDDORPE Alex Apers 3 uur: Kal- koenschieting. ST. JANSTEEN Roza Everaert 1.30 uur Grote wildschieting op staande wip. Jan Pluym 3.30 uur: Schieting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Duel op de Atlantic. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: De gevangene van de angst, als bijfilm: De zeven kleine foys. IJZENDIJKE Hofzicht 7.30 uur: De tiran van Californië. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De Toverfluit. Waardering Burgemeester mr. K. Hoekzema sprak zijn waardering uit voor de prettige behandeling van deze zaak tussen Oostburg en Schoondijke. Hij deelde mee, dat de door Schoondijke naar voren gebrachte punten door de raad van Oostburg voor kennis geving zijn aanvaard, omdat volgens de raad een oordeel niet behoort tot zijn competentie. Mocht besloten worden, aldus bur gemeester Hoekzema, dat Oostburg vergoeding betalen moet, dan zal de raad zich hiertegen zeker niet ver zetten. Hij deelde vervolgens nog mee, dat inmiddels een tracé van de rijksweg rond de gemeente Oostburg is vastgesteld en nog de goedkeuring van de minister behoeft. Hierna sloot de commissaris onder dankzeg ging de vergadering. De Kamer van Koophandel voor Z. Vlaanderen kende de Handelsavond school te Terneuzen een subsidie van 1000 gulden toe. De rijkssubsidie gaat pas in op 1 januari a.s., maar de cur sus is al op 1 september aangevan gen. Ter overbrugging zullen de ge meente Terneuzen (4000 gulden) en de Kamer van Kophandel nu steun verlenen. Voor de Kamer kan dit wel, nu de reserve voor wijlen de helikop- terdienst toch opgesoupeerd kan wor den. De voorzitter, ir. C. A. L. Horst- mann, deelde mee dat het bestuur bij het Directoraat-generaal voor het Verkeer te Brussel had aangedrongen op het verlenen van dezelfde facili teiten als na februari 1953 voor de doortocht van vrachtverkeer tijdens hevige mistperioden. De laatste maal, aldus de heer Horstmann, hebben er in Zeeuwsch-Vlaanderen aan de veer havens zo'n 200 vrachtauto's staan wachten, terwijl de chauffeurs niet ingesteld waren op een verblijf van een of meer dagen. In de rondvraag bracht de heer A. J. Cambier de nieuwe veerboot op Breskens-Vlissingen ter sprake: bi) mist wordt al spoedig niet gevaren en hij wilde er bij Ged. Staten op aangedrongen zien, dat men de mo- kunnen meren. gelijk te strenge voorschriften voor de gezagvoerders wat verzacht, opdat zij eerder van wal steken dan nu het geval is. De voorzitter waarschuwde ertegen, het vermoeden als zouden de kapiteins ondei; druk van het provin ciaal bestuur een overmaat aan voor zichtigheid in acht nemen, te laten meespelen. „De Raad voor de Scheep vaart heeft meermalen kapiteins, die bij mist aanvaringen veroorzaakten, schuldig bevonden en daarbij stelde de Raad dat radar een hulpmiddel is, waarop men niet mag „dichtvaren" zodat de gezagvoerders, die zelf de verantwoordelijkheid dragen, niet be- invloed mogen worden. De vraag „varen of niet varen" is uitsluitend door hen te beantwoorden", zo bena drukte de heer Horstmann. De voorzitter wees er nog op dat Rijkswaterstaat van plan is de fuik uit de vroegere vissershaven in mei en juni over te brengen naar de nieu we haven. „Als daarbij vertraging ontstaat, loopt de zaak in het hoog seizoen wellicht geheel in het hon derd", waarschuwde hij, en hij zei er meer voor te voelen dat men de oude fuik daar laat en in de nieuwe haven een andere maakt waarin de „Prins Bernhard" en de „Koningin Juliana" ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 2.30 uur: Traviata; 8 uur: Othello. GENT (B.) Kon. Ned. Schouwburg: 3 en 7.30 uur: Tab'lthea. AXEL Het Centrum 3 43 uur: De ma chinist, 14 j.; 8 uur: Blanke lading uit Parijs, 18 j. met enig voorb. LAMSWAARDE A. van Driessche 3 uur: Schieting. GOES Grand: Jacht op een schaduw, 14 jaar. MIDDELBURG Electro: Die Sünderin vom Fernerhof, 18 J. Schouwburg: De charge der Vaquero's, 14 J. VLISSINGEN Alhambra: Liane, het meisje uit het oerwoud, 18 j. met enig voorb. IJZENDIJKE Hofzicht 4 en 8 uur: De tiran van Californië. TERNEUZEN Lnxor 2 uur: De zoon van Ali Baba; 4.30 en 8 uur: Het lok kend moeras, 18 J. met enig voorb. Con certgebouw 8 uur: De zoon van All Baba. TERHOLE Zaal de Lindeboom 3 uur: Dansen. OOSTBURG Ledel 2 uur: Kruitdamp: 4.30 en 7.45 uur: De tijger valt aan. ST. JANSTEEN Roza Everaart 1.30 uur: Schieting op de staande wip. Jan Pluym 3 uur: Wildschieting op de liggend» wip. P. Leeraert 2 uur: Schieting. HEIKANT Oude school 11 uur: Fancy fair t.b.v. zr. Egberta. Ph. de Block uur: Prijskaarting. Jos Inghels 6 uur: prijspierlng. Aug. Bogaert 11 uur: Trit sen. R. v. Goethem 6.30 uur: Dansen. ABSDALE G. v. Overloop 5.30 uur: Palingprijskaart tng. KOEWACHT P. van Hove 8 uur: Prijs kaarting. Alf. de Nijs 3 uur: Kalkoen- schieting. G. v. Rumste 6 uur: Wild- prijskamp. HULST De Graanbeurs: Dansen. S. Blommaert 2.30 uur: Wildschieting. Bio scoopgebouw 2.30 uur: Duel op de At lantic: 5.30 en 8.30 uur: Blanke lading uit Parijs, 18 j. met enig voorb. Café De Ster 6.30 uur: Prijskaarting. SAS VAN GENT Hotel Rotterdam 7.30 uur: Dansen Olympia 2.30 uur: Santia go; 5 en 8 uur: Gezworen kameraden. 18 jaar. DE KLINGE Kinema v. Dijk 2.30 uur: De gevangene van de angst, als bijfilm De zeven kleine foys. Zaal p. Metz: 6 uur: Dansen. KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 3 uur: Dansen. MIDDELBURG Electro: Die Sünderin vom Fernerhof, 18 j. Schouwburg: De charge der Vaquero's, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Liane, het meisje uit het oer-woud, 18 j. met enig voorb. Britannia: Toneelvoorstelling Perrichon door Ensemble. GOES Grand: Jacht op een schaduw, 14 jaar. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het lok kend moeras, 18 j. met enig voorb. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: De tijger valt aan. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ge zworen kameraden, 18 j. AXEL Het Centrum 8 uur:- Blanke la ding uit Parijs, 18 j. met enig voorb. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Blanke lading uit Parijs, 18 j. met enig voorb. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: De gevangene van de angst, als hij film: De zeven kleine foys. De vul vrijdag beleid e| van de Horstmal die dooil de mogë Als ail knopt ril Staten 11 steden dl deed veil Op die college Vcj van een van de vl VlaanderJ aan dit vl prioriteit' f 1957 hadd cretaris e| missaris deze een mensen men con nen neme! informeeij handel hd zaak. Toe| in duplo De Kame| 12 septen groep pail aan Zeelaf komst te missaris dacht der! Tweede maar ovei met geen F mann. Del overigens, mentaire ganiseerd, hebben de gedaan, ze| Daarna geschreven I besloten, dl mogelijk eT nister van zouden aanl tussen door| de kwestie ding met hl stuur te bel later, aldul de ministel die hem eil Ged. Stateil ontvangen. mèr van K| Bij het van de Lap dijke, is M.L, de komende pij wond, dat overleed. De best ofschoon voorkomenl werd geraf o.m, een breuk en Aanvankelil gen zich te groter de Schoonq kennis ner r l is uil In] als be< bij Le Pr uit Gat

de Stem | 1958 | | pagina 2