Spanning rond tweede (verbeterde) Pionier I Afwijkingen kunnen hersteld worden NA NEGEN JAAR WEER THUIS Rotterdam Europoort tentoonstelling in Gufler verdoofde slachtoffers met slaapdrank zijn een OVER VIJF JAAR MENSEN OP DE MAAN ZEGT PROF. O BERTH Arrestatie in Amerikaans quiz-schandaal Lancering moest worden uitgesteld Eisenhower halverwege tegemoet NOODWEER TEISTERT SICILIË PARADE OP RODE PLEIN ELEGANTE" OPLOSSING lectie Binnenkort consistorie Buitenaardse wezens. DAGBLAD VOOR ZEELAND KERNPROEVEN Y.S. hebben nog even geduld Enige opklaringen Laatste proef van luchtmacht Demoeraten Brit vermoord op Cyprus Derde secretaris Canadese ambassade verongelukt Nederlandse troepen in Duitsland Bisschop laakt arbeiderstoestanden in Spanje Gevangen piloot Cubaans vliegtuig zendt telegram ÏCOAT gesneden toffen. Vol- afwerking 93e JAARGANG 'No. 22906 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat lti Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 8 NOV. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35K De beide jongste Russische atoom- proeven ontheffen de Verenigde Sta ten van hun aanbod om hun eigen atoomproeven op te schorten. Dit heeft president Eisenhower vrijdag middag in een verklaring van het Witte Huis gezegd. Toch zullen de V.S. voor het moment nog niet op nieuw met hun proeven beginnen. Zij menen te weten dat Engeland een zelfde houding zal aannemen. De V.S. gaan natuurlijk tijdens de Geneefse besprekingen door met het zoeken naar een hechte overeenkomst voor staking der kernproeven, maar zien zich dan gedwongen om hun stand punt te herzien indien Rusland niet binnenkort een soortgelijk besluit neemt, zo besluit de verklaring van Eisenhower. De verklaringen werd in Washing ton (en ook in Londen) gepubliceerd op het ogenblik dat in Genève de vijfde zitting van de atoomconferentie begon. Men verwachtte dat door deze verklaringen de toon van de confe rentie scherper zal worden. In Rome is vrijdagavond meegedeeld dat paus Joannes XXIII op het ogen blik bezig is met het opstellen van een lijst met namen van kandidaten voor de kardinaalshoed. De mededeling kwam uit onofficiële, katholieke bron. Men verwacht dat de Paus deze na men binnenkort zal bekendmaken en dat hij omstreeks Kerstmis een con sistorie zal bijeenroepen, waarop dan nieuwe kardinalen gecreëerd zullen worden. Het college van kardinalen telt op het ogenblik 52 leden. De New Yorkse districtsprocureur Frank Hogan heeft de arrestatie be kend gemaakt van Albert Freedman, producer van de TV-quiz „21", op twee aanklachten van meineed. In een door een „grand jury" uit gevaardigde akte van beschuldiging wordt gesteld dat Freedman bewust loog toen hy voor de jury verscheen om te antwoorden op de vraag of hij aan 21 deelnemers al dan niet vragen en antwoorden ter beschikking heeft gesteld voor zij in de quiz optraden. Hogan zeide dat de jury Freedman er in feite van beschuldigt, vragen en antwoorden vooraf onthuld te hebben aan deelnemers. AMERIKA is van plan een beperkte hoeveelheid lichte infanteriewapens aan Tunesië te verkopen, ter verster king van de strijdkrachten. Frankrijk zou met de levering hebben ingestemd. PRINSES Wilhelmina heeft een door haar zelf vervaardigd schilderij als prijs beschikbaar gesteld voor een pluimveetentoonstelling, die ter gele genheid van het 40-jarig bestaansfeest van de Puttense Pluimveevereniging wordt gehouden. DEZER dagen is een gewijzigde sub sidieregeling van kracht geworden voor de boerderij verplaatsing in ruil verkavelingen en de stichting van nieuwe boerderijen op grote ontgin ningscomplexen. onc*er het aardoppervlak heeft wCïl oosten van het Japanse eiland xiokkaido, een zware aardbeving voor gedaan. Ze veroorzaakte slechts lichte schade. DR. C. DE JONG, professor aan het groot-seminarie te Hoeven, is door mgr. Mutsaerts benoemd tot geeste lijk adviseur van de Landelijke Ver eniging voor Gezinshulp en Patronage. ZOZEER is de radiovoordracht van pater Werenfried van Straaten, daags voor Allerzielen, ingeslagen, dat alle Lodspenningen van Oostpriesterhulp al uitverkocht zijn. Binnen enkele we ken komt er een nieuwe oplaag. IN NIJMEGEN heeft gisteren de di recteur van de jubilerende N.V. Ko ninklijke Zeepfabrieken Dobbelman san de Franse ambassadeur in ons land de feestgave van het bedrijf voor dr. Albert Schweitzer overhan digd: voor een jaar wasmiddelen en tandpasta ten behoeve van het hospi taal te L&mbirene. VOLGENS gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in sep tember 7.629 woningen voltooid. In dezelfde maand van het vorig jaar werden 7.909 woningen opgeleverd. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond, opgemaakt vry- dagavond 23.15 uur: Z Overwegend droog weer met van het westen uit enkele opklaringen. Z Matige tot vrij krachtige weste- Z lijke wind. Ongeveer dezelfde mid- J dagtemperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 17.08 uur. I Maan onder 15.36 uur. Morgen: Zon op 7.48 uur, zon I onder 17 uur, maan op 5.10 uur, I maan onder 16.06 uur. Z Maandag: zon op 7.49 uur, maan op 6.32 uur. Grote spanning heerste gisterenavond op de Amerikaanse ruimtevaartbasis Cape Canaveral, waar de tweede raket, die diep in de ruimte moet doordringen en rond de maan zou moeten gaan cirkelen, nog altijd op de startplaats stond. „Technische moeilijk beden" waren er oorzaak van, dat de start van de gigantische raket, die vrijdagochtend zou plaats vinden, moest worden uitge steld. Kort na de bekendmaking van dit uitstel deelde men de journalisten mee, dat zaterdagochtend, om ongeveer zeven uur, een nieuwe poging zou worden gedaan. Als de raket inderdaad van start is gegaan, moet ze op het moment dat U dit leest dus al ette lijke duizenden kilometers van de aarde verwijderd zijn. De autoriteiten, die met dit project te maken hebben, geven de satel liet van de telescoopvormige raket één kans op tien, in de nabijheid van de maan te komen d.w.z. binnen een afstand van 64.000 km maar zij voegden daaraan toe, dat de nieuwe Pionier maar één kans op de vijf entwintig heeft, in een baan rondom de maan te geraken. De nieuwe raket is een verbeterde versie van de Pionier I, die op 11 oktober op een afstand van 127.000 kilometer van de aarde is gekomen. Onderweg geraakte deze raket uit zijn baan, waarna hij in de damp kring terugviel. De nieuwe raket is voorzien van een inrichting voor het corrigeren van afwijkingen. Evenals de Pionier I is de nieuwe raket voorzien van achtendertig en een halve kilogram aan instrumen ten, waaronder een soort televisie camera voor het geven van een beeld van de achterzijde van de maan. Er is een kleine, maar belangrijke wijziging aangebracht in de nieuwe maanraket, welke ten doel heeft, te maken, dat de tweede trap, met zijn voortbewegingskracht, niet te spoe dig „afgehaakt" wordt. Ditmaal zal de motor" van de tweede trap door middel van radio signalen vanaf de grond worden stopgezet (waarna die trap van de raket af zal vallen). Dat zal gebeu ren op het moment, dat de raket haar juiste hoek met de aarde zal hebben bereikt en de benodigde vaart te weten 40.000 km per uur om in de buurt van de maan te komen. Een toestel, „Acceleromter" ge naamd, dat de Pionier I was aan gebracht, veroorzaakte het te snel wegvallen van de tweede trap, als gevolg van een verkeerde bereke ning. Maar hoewel de nieuwe installatie „aan boord" van de raket een ze kerder middel schijnt te zijn om de raket daarheen te leiden, waar men haar hebben wil, heeft zij tevens een nieuw element naar voren gebracht, dat de kansen van succes ook zou kunnen verminderen, omdat men er de werking nog 0 van zal moeten af wachten. De raket van bijna 30 m lengte, dus van hetzelfde model als de vroe gere maan-vehikels, bestaat uit een „Thor"-projectiel, een „Vanguard" als tweede trap en de kortgeleden vervaardigde derde trap, ook een „Vanguard", die voor het eerst bij de tweede maanraket werd gebruikt, bruikt. En dan het leger.... Na deze poging zal de luchtmacht voorlopig met haar maanraketten uit het beeld verdwijnen, om „de ruimte te geven" aan het leger, dat twee proefschoten naar de maan wil los sen, het eerste waarschijnlijk in begin december. Daarna zal de luchtmacht, zo zegt men, wellicht spoedig met een spectaculair plan terugkeren. Er zijn berichten geweest, dat de luchtmacht de machtiging heeft ge kregen voor nog twee „ruimte-proef nemingen". wat aanleiding is ge weest tot de veronderstelling, dat zij wellicht spoedig zal proberen „de maan voorbij te schieten." Koningin Frederika van Grieken land, die met haar kinderen prins Constantijn en prinses Sophie een bezoek aan de V.S. brengt, vertoeft te Cape Canaveral om de lancering van de raket bij te wonen. Zij is hiervoor uitgenodigd door generaal Twining, de voorzitter van de com missie van Amerikaanse stafchefs. Koningin Frederika weet zeer veel van natuurkunde af. De leider van de democratische meer derheid in de Amerikaanse Senaat, se nator Lyndon Johnson, heeft verklaard dat zijn partijgenoten, die de jongste congresverkiezingen hebben gewonnen president Eisenhower tenminste hal verwege tegemoet zullen komen, om in de komende twee jaar een strijd va.i partijgangers te voorkomen. „Een land kan zich niet op het ge bied van buitenlandse politiek en landsverdediging staande houden, wanneer er met twee stemmen wordt gesproken", aldus de democratische senator. De telling der laatste stemming in de Amerikaanse verkiezingen heeft toch nog een verrassing opgeleverd. Volgens de laatste gegevens zijn in het Huis van Afgevaardigden 280 de mocraten en 154 republikeinen geko zen. Eén zetel ging naar een onafhan kelijke. (Van onze redacteur) Onder grote belangstelling heeft burgemeester Van Walsum gisteren middag in het Bouwcentrum te Rot terdam de tentoonstelling: „Euro poort, een schakel" geopend. De tentoonstelling is georganiseerd door de Ned. Economische Hogeschool (in verband met de viering van haar ne gende lustrum) die de wetenschap pelijke gegevens ter beschikking heeft gesteld en het Bouwcentrum, dat met de praktische uitwerking belast is geweest. De gemeente Rot terdam en het bedrijfsleven hebben de tentoonstelling financieel moge lijk gemaakt. Het is in alle opzichten een juweel van een tentoonstelling geworden. De politie heeft gisteren van de Gufler raakte in grote opwinding Oostenrjjkse „Blauwbaard" Max toen hij vernam dat Herta Junn ge- Gufler te horen gekregen dat hij zijn arresteerd was. Aanvankelijk hield slachtoffers verdoofde met een eigen hij vol dat hij geen vragen zou be- gemaakte drank, voor hij hen ver- i antwoorden voor zij weer was losge- moordde. laten. Maar plotseling begon hij Gufler, die zijn eerste grote be- zijn bekentenis, nadat de politie hem kentenis donderdagavond heeft ge-i verteld had: „Wij kunnen Herta daan, na gedurende zeven dagen 1 Junn pas vrijlaten wanneer we jouw steeds weer scherp verhoord te zijn, j bekentenis hebben." zei dat hij zijn vriendinnen over- i Gufler heeft ook toegegeven dat haalde een brouwsel te drinken, be- i hij zijn slachtoffers pas vermoordde staande uit een donkerrode likeur ge mengd met een slaappoeder, ge naamd „Somnifen". Dit mengsel maakte zijn slacht-1 offers bewusteloos, zei Gufler. Hij voegde hier aan toe dat hij in de oorlog Somnifen was gaan gebruiken, toen hij aan slapeloosheid leed. De 48-jarige handelsreiziger uit St.-1 Poelten, die in het bezit van een I Duitse pas is, heeft bekend dat hij 1 Josefine Kammieitner, 45, Maria Robas, 47, en Juliane Nass, 47, ver moord heeft. Telkenmale pleegde hij de moord op de dag dat hij hen in zijn auto bij hen thuis had opge haald „om een nieuw leven te be ginnen." Gufler hééft verteld dat hij Jose fine Kammieitner en Juliane Nass in de Donau heeft gegooid na hen ver doofd te hebben. Maria Robas werd in een bergbeekje nabij het dorp Pernegg. in Stiermarken, geworpen. De politie zegt dat zij een vriendin van Gufler, de 45-jarige Herta Junn uit St.-Poelten, vasthoudt als een mogelijke medeplichtige. nadat hij hen had overgehaald be zittingen te verkopen om zo een nieuw leven te kunnen beginnen. Op die manier heeft hij ruim 100.000 shilling in de wacht gesleept. De politie zegt dat zij sterke aan wijzingen heeft dat Gufler minstens nog vier vrouwen vermoord heeft. Het zijn Emilie Meystrzik, Karoline Trattnig, Theresia Anderl en een Duitse vrouw, wier naam de politie niet wenst te noemen. (Door een misverstand is het eer ste bericht over de Oostenrijkse Blauwbaard gisteren tweemaal in ons blad opgenomen. Onze excuses voor deze onnauwkeurigheid. Red.) Te Nicosia op Cyprus is gisteren een Britse bankbediende door verzetslie den doodgeschoten. In het kabinet van de minister voor Onderwijs te Brussel hebben vertegenwoordigers van de drie gro te politieke partijen in België het schoolpact geparafeerd, daarmee een eind makend aan de schoolstrijd in België. De foto laat zien hoe de heer Destenayvoorzitter van de libera le partij, zijn paraaf plaatste. Op de rijksweg Den Haag-Utrecht, ca 300 m voor het verkeersplein Oude Rijn, is vrijdagmiddag een auto-ongeluk gebeurd, waarbij mej. L. Saint-Pierre, de 28-jarige 3e se cretaris van de Canadese ambas sade, om het leven is gekomen. De door mej. Saint-Pierre bestuur de wagen, die juist met 90 km snel heid een auto van de PTT ingehaald had is, waarschijnlijk door de sterke wind, in de rechterwegberm geraakt en tweemaal over de kop geslagen. Mej. Saint-Pierre werd daarbij uit de wagen geslingerd, zij overleed vrijwel onmiddellijk. Professor Hermann Oberth, oud 64 jaar en de geestelijke va der van de moderne raketkunde, heeft voorspeld dat over vijf jaar de mens een eis naar de maan zal maken, met een elektrisch £en aangedreven raket. Hij zal ver trekken van een ruimtestation, waar hij met een normale raket naar toe gereisd is. Waarschijn lijk zal hij bij aankomst op de maan ondervinden dat daar bui tenaarde wezens wonen. „Ik noem ze uraniden en geloof dat zij zeer intelligent zijn", aldus professor Oberth. Werner von Braun, een oud leerling van professor Oberth, concentreert zijn meeste energie momenteel nog op onbemande ra ketten, hoewel hij het bouwen van een bemande maanraket als zijn voornaamste opdracht beschouwt, verklaarde de professor. „De tijdfactor is natuurlijk af- per seconde bereiken, hoewel in de praktijk 20 km per seconde vol doende zal blijken. „Het grote voordeel van de elek trische raketten is dat zij desnoods maanden achtereen op lage snelhe- kunnen reizen", verklaarde Men is uitgegaan van de enorm stijgende bevolking, de toegenomen produktie en de grotere consumptie behoeften. Tal van verrassende vondsten op tentoonstellingsgebied maken de bezoeker bewust van de vele gevolgen van deze ontwikkeling. De consequentie ervan, een steeds groter wordende behoefte aan ver- voers- en verkeersmogelijkheden is in beeld gebracht in een tweede deel van de tentoonstelling. Met name is hier aandacht besteed aan de posi tie van Nederland -en het gebied van de Nieuwe Waterweg uit vervoers- en verkeersoogpunt. Vooral de nieuw, ste ontwikkelingen op het gebied van de bouw van supertankers krijgen hier de nodige aandacht. Dat de transportkosten van de olie, ver voerd in supertankers, dalen is één kant van de zaak. Wat echter de be handeling van die tankers aan ha- venoutillage vraagt is een ander aspect, dat tot de nijpende proble men van de moderne haven behoort. Een voorbeeld uit de tentoonstel ling: wanneer een tanker van 45.000 ton een dag op het lossen moet wach ten, kost dat ongeveer f 46.000 gul den. Foto's (een ervan is vijftien meter lang), diapositieven, kaarten, ma quettes en werkende modellen van kranen, vemen enz. geven een uiterst instructief beeld van „Rot terdam Europoort" en van de eerste fase ervan: het Botlekplan, inclu sief het plan voor het daar te ves tigen hoogovenproject. „Een onderneming, die fantasie en durf zal vragen van alle erbij betrok kenen," zo werd bij de opening van de tentoonstelling betoogd. Eind 1959 zal alleen in het Botlekplan voor honderd miljoen gulden zijn geïn vesteerd door de overheid en voor zelfs vierhonderd miljoen gulden door het bedrijfsleven. En die gigan tische bedragen vormen „slechts een aanloop" van de ontwikkeling, waar mee enkele miljarden gemoeid zul len zijn. Hevige stormen en slagregens heb ben vrijdag het oostelijk deel van Si cilië geteisterd, waardoor minstens vijftien personen om het leven kwa men. Akkers werden overstroomd, vee verdronk, gewassen werden vernield en op sommige plaatsen werden zelfs boerderijen van hun fundamenten los gerukt. Twee kinderen werden door het wa ter meegesleurd toen een boerderij werd overstroomd. Vier volwassenen trof hetzelfde lot, maar zij werden later gered. Een brug werd weggespoeld juist toen een auto met zeven personen pas seerde. Alle inzittenden verdronken. Een andere auto werd door een aard verschuiving onder aarde bedolven. Er zaten vier personen in, wier stof felijke resten nog niet zijn gevonden. hankelijk van de politieke ontwik kelingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie. Maar wij mogen eraan twijfelen dat de eer ste bemande raketvlucht de maan als doel zal hebben." Met de voortstuwingsmiddelen waarover de wetenschap thans be schikt kan geen expeditie naar de maan worden gemaakt, „Dat is alleen te doen als een ruimtestati on, dat 500 tot 1000 km van de aarde zweeft, als beginpunt wordt gebruikt. De beste kansen liggen bij de elektrisch aangedreven ra ketten, die werken met het begin sel van een „elektrische wind". Die kunnen snelheden van 100 km professor Oberth. „Ik geloof dat er bovennatuur lijke levensvormen bestaan, die de aarde reeds lange tijd hebben geob serveerd. Als men alles wegschrapt wat in de berichten over vliegende schotels fantasie is, en alles wat niet helemaal juist kan zijn, dan houdt men nog twee percent over waar men met aardse middelen geen verklaring voor vindt. Ik noem deze buitenaardse levensvormen uraniden en ik geloof dat zij zeer intelligent zijn" merkte hij ten slotte op. Professor Oberth legde deze ver klaringen af in een onderhoud met een groot provinciaal dagblad in West-Duitsland. Naar aanleiding van het bericht van de „Daily Express" over nieuwe NAVO plannen voor de verdediging van E ropa men zie elders in deze edi tie meldt de Legervoorlichtings- dienst: „De mededeling van de „Daily Ex press" over de niet-bereidheid van de Nderlanders om troepen in Duitsland te legeren, is onjuist. Zoals reeds meermalen is gezegd, streeft Nederland naar de mogelijk heid om troepen in Duitsland te le geren. De Engelse defensiechefs weten goed vandaar hun rustig oordeel dat de Nederlandse strijdkrachten de hun toebedeelde taak kunnen vervullen". Een woordvoerder van het Westduit- se minisierie van defensie in Bonn heeft verklaard niets af te weten van een wijziging in de defensieplannen van de NAVO. Na. bijna negen jam- in Indone sische gevangenissen te hebben doorgebracht is de heer Sjarif Hamid Alkadri, de voormalige sultan van Pontianak, naar Ne derland gevlogen. De foto toont de gelukkige familie in de huis kamer. V.l.n.r.: de negentienja rige dochter Edith, de sultan, zijn vrouw en de zestienjarige zoon Max. Op het Rode Plein te Moskou is gisteren met een grote parade de 41ste verjaardag van de Russische revolutie herdacht. De Russische minister van Defensie, Malinowsky, hield een toespraak waarin hij zei dat de Sovjet-Unie zijn strijdkrachten de allermodernste wapens zal geven en gereed is „om aan agressie het hoofd te bieden." President Woro- sjilov en premier Kroestjev waren op het mausoleum aanwezig om da parade af te nemen. Het défilé duurde ongeveer een kwartier In Stalins tijd duurde de parade doorgaans een uur of langer. De luchtmacht defileerde niet, om dat de wolken boven Moskou te laag hingen. Militaire attachés uit de westelijke landen verklaarden dat zij bij de pa rade niets nieuws hadden gezien. Kroestjev zei 's avonds tijdens een receptie in het Kremlin, dat de dag niet ver is waarop Rusland de eerste plaats in de wereld bij de absolute produktie en de produktie per hoofd zal innemen, „wat voor onze volke ren 's werelds hoogste levens standaard zal verzekeren." De aartsbisschop van Saragossa, mgr. Morcillo, heeft in een herderlijk schrijven met scherpe bewoordingen gewezen op de ellendige toestand van de arbeiders in Spanje. „De ar beider voelt hoe alles in hem ver stikt, hoe alles in zijn leven hem geestelijk totaal afstompt. Op zijn vijftiende jaar gaat hij vol verwach ting het arbeidsleven in, maar later werkt hij in doffe vertwijfeling voort", aldus mgr. Morcillo. De moeder van de piloot van het vermiste Cubaanse DC-3 passagiers vliegtuig heeft verteld, dat zjj uit Santiago een telegram heeft gekre gen dat door hem was getekend en waar in stond, dat hy in handen is van de rebellen. Het Cubaanse leger heeft onder tussen zijn jachtvliegtuigen op on derzoek uitgezonden naar het ver borgen vliegveld van de rebellen in de woeste bergketen van de Sierra Maestra, in de provincie Oriënte, waar de opstandelingen enkele twee- motorigc commerciële passagiers vliegtuigen en de bemanning ervan hebben „opgeborgen." 5? De „Manchester Guardian" heeft vrijdag de suggestie geopperd dat Australië •en Nederland zullen aan bieden Papoea, het gebied van Australisch Nieuw-Guineja en weste lijk Nieuw-Guinea om te vormen in een nieuw beheerschapsgebied onder ibestuur van Australië namens de 'jVer. Naties. Dit zou Nederland in •staat stellen zich op elegante wijze uit het betwiste Nederlands-Nieuw- Guinea terug te trekken, zonder het over te dragen aan Indonesië, ter wijl de Australiërs dan zullen kunnen bewijzen geen kolonialisten te zijn.

de Stem | 1958 | | pagina 1