Met oog en oor te gast V 'raa g geen verf.vraag RIPOLIN De Achtervolging Eigen werk De Regen WIP, WAP en KAREL Rare verhoudingen aan het licht door een ontslag is N N V. Boards Raadsels BRIEVENBUS Klein Doortje De Koningin Ongehoorzaam «~asss" Jaaie Jaliiti De Scheepjes vandaag automation komende week BLANKENHEYM burenvisite Onze radio en TV-rubriek ÏONZE GAST: 1 Jan Blaaser! I i radi io.. Verdi Vandaag Komende week FLITSEN V DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 I :not liermd lair lering. 36650 en 36651 JEDA kantoortijd: 1069 en 33828 lENSEWEG 122 ;tand rijzen uit de oven deze vreemd- odem drijven de etten van een oos- .Ziedaar, Aram, in de Touareggs", i plechtig, ,,daar ze zoutwoestijn zit e gij wilt redden, (Advertentie) 1. Welke letter staat midden in de kamer 7 2. Het is zwart, het is bruin en het is groen. Wat is het 7 3. Welk dier roept zijn eigen naam 4. Wat staat in de hemel op drie poten 5. Ik ben een zwarte man. Draai me om dan komt er... van. Maar al 't nog z» hard, Ik ben en blijf pikzwart. Wie ben ik 7 Ingez. door Marijke Frijns Klein Haasdal F 14 Sohimmert. •(uagaj) MaSau usg 'S 'W Z31131 8(3 V ■Jt303[305f aa 'S 'PI8ASEJ3 U33 do s;ajj epno u, do jaSau uag z 'LM sa 'T Jan Hoogstraten te B. De mooiste tekening die wij deze week heb ben ontvangen, is van jou Jan. En toch staat hij niet in de krant zul je zeggen. Ja, maar het' is een gekleurde plaat van 60 cm lang en 30 cm hoog. Nu moet je eens meten hoe klein de plaatjes maar zijn die in de krant staan. J Als we dat schilderij van jou zo klein moeten afdrukken kun je t helemaal niet meer zien wat er J op staat. Daarom kon het niet. Maar weet je wat je doen moet Opletten wanneer de Sint-Nicolaas tekenwedstrijd komt en daaraan meedoen. We hebben je schilderij nu aan de muur gehangen, dat verdien je wel; we denken dat 'je t er verschillende dagen aan ge- werkt hebt. Wim Heeren te H. Vind je het goed dat we Doortje niet dood i hebben laten gaan 7 We hadden zo'n medelijden met hem; nu is hij weer naar school i I Zulma Verschueren te S.J. Mie- zemoes naar tante Poes heb je leuk nagetekend. Stel je voor, nog twee andere meisjes hebben ons precies dezelfde tekening ge stuurd. Die is wel in de smaak gevallen zeg. Ina Cieremans te T. Je hebt mooie-eendjes getekend Ze zijn niet geschikt voor de-krant, maar ze liggen in het boek dat tante Thea aan het lezen is. Zo komt ze de eendjes telkens tegen en kijkt er met plezier naar. Eduard Swij te K. Weet je wel wat dat zeggen wil eigen werk". Dat betekent ,,ik heb het zelf ver zonnen". Dat kunnen wij van het aardig „bieken" niet goed gelo ven. Wie heeft een rode auto gete kend Het is een mooie tekening op een stukje bruin karton, maar er staat geen naam bij. Zullen jullie altijd je naam onder het werk schrijven 7 Bertje de Smet te Y. Dat waren mooie tekeningen die je ons hebt gestuurd. Vooral die met de trein erop. Vind je tekenen fijn 7 Wij prikken jouw platen op de muur en dan kunnen wij er veel naar kijken. Rla Thomaes te H. Heb jij ons wat verteld over het kinderuurtje van de radio. Dat is leuk. We zul len luisteren als je met de Kare- kieten meezingt; Klein, klein kleuterke. Of zing je niet mee en luister je ook alleen maar 7 OOM JAN EN TANTE THEA TEDDYBEER OP STAP Doortje was een goede jongen Maar ook wel eens stout. Hij deed wel eens wat weghalen Met kleine Nout. Dat was ook een goede jongen Hetzelfde als Doortje. Alléén die kleine Nout Hing altijd aan het poortje. Klein Doortje Was ook een léuke jongen. Maar op laatst Kreeg hij 't aan de longen. Het was erg. Moeder is r.aar de dokter gegaan. En dié zei: Ik heb wat graan. Dat moet hij inslikken. Hij heeft het gedaan. Het hielp goed, Doortje kon weer naar school toe gaan. Wim Heeren De Heul 7, Hoeven Eugeneke Vroomen, 6 jaar De Koningin, de Koningin, Die had totaal geen zin. Ja, waarin had de Koningin Totaal, totaal geen zin 7 Nou, de Koningin moest eieren leggen 't is een schandaal om zo te zeggen. Ja heus, 't is echt of geloof je me niet 7 Nou, ga 't dan vragen aan tante Riet. Tante Riet woont bij de Koningin Die van nu af aan heet: ik heb geen zin. Elvire Boitelle Berlagelaan 143 Hilversum Hier stond NIET bij: eigen werk. Maar wij dachten dat het zelf ver zonnen was. KLEINE FRANS was jarig. Hij was 's morgens al vroeg wakker en kleedde zich vlug aan. Toen Fransje beneden kwam, raad eens wat er stond Een mooie, grote boot. Wat was hij daar blij mee. Die had hij van vader gekregen. Hij vloog vader om de hals en gaf hem een dikke zoen. Fransje had vandaag geen school. Dus mocht hij de boot in de teil laten varen. Maar toen Fransje er een poosje mee bezig was werd hij het beu. Als hij de weg overstak, kwam hij bij een sloot. Daar liet hij toen zijn bootje varen. Fransje moest er op letten dat hij het touwtje niet losliet. Maar owee, op hetzelfde ogenblik liet hij het los. Fransje probeerde nog het te pak ken. Maar hij viel er zelf ook in. Ge lukkig dat de sloot heel ondiep was. Fransje kon eruit krabbelen. Hij kwam huilend en druipnat thuis. Moeder zei: ,,Nu komt de boot in de kast en vandaag niet meer eruit." Dat was nu Fransjes verjaardag. Cobi Weterings Gouwstraat 15 Teteringen TAE zomer is weer voorbij. -L* Hier is nog een laatste blik van mij. Volgend jaar dan kom ik terug, Maar dat is nog niet zo vlug. Dan breng ik wederkeer Van het zonnige weer. Richard Hermans Haagweg 416 Breda Marian rol schaatst en Elsje doet boodschappen door Marian ne Adriaan- sen, S jaar. Raadhuisstr. 25, Hoogerhei- de. jjj De een z'n dood is de ander z'n brood lil Zo zeggen de mensen, zo denken ook de apen die hoog in de bomen op het eilandje slapen. Hl Ze spelen aldoor op het strand van Taaie Tahiti, het apenland m Maar eens op een morgen, wat was me dat Het strand was bedekt met kist en krat. 0 Oom Jim vond al gauw een kist met sigaren, II Hij stak er een op, want dat is je ware. En Jolly die vond er een zeemanspet en heeft die gauw op zijn kop gezet. 1 I Ziezo, sprak hij, ik ben nu kapitein, JJJ ik zoek een bemanning, een fijne schuit, Hl we varen dan gauw het zeegat uit. We maken dan reizen naar verre landen, UI Ook naar het land waar de kachels branden. m We wonen in huizen, we slapen in bed, »door onze meisjes wordt koffie gezet. In deze kisten zitten nog kleren, Wij trekken ze aan en dan zijn we heren. En worden wij het in dat vreemde land moe, Dan varen wij weer naar ons eiland toe. Wij leven gelukkig en zijn dan tevree JJJ Op Taaie Tahiti ons eiland in zee. Gerda Helledoorn Van WIM EN JEANNE SEGERS kregen we twee tekeningen. Er is samen één plaatje van gemaakt. Het paddestoelenhuisje is van Wim, de boom van alletwee en het kaboutertje van Jeanne. Ze wonenOude Kerkstr. 23 Made. Er varen scheepjes op de zee De ene kan al niet zo ver meer mee. De golven slaan tegen de boot De mensen schrikken zich bijna dood Straks slaat in het schip misschien Een gat zo groot als een vlieg- machien. Felix Jansen Dongen Voor het tekeningetje was geen plaats meer, Felix. De vaas bloemen is van ANNE- LIES MEEUWESEN en de kabouter tjes van ELS MEEUWESEN. Er stond nog veel meer op en het was erg mooi, maar we hebben één plaatje gemaakt van twee stukken uit de twee tekeningen. Anneliesje en Eis wonen Maurits- straat 10, Roosendaal. Wat 'n weer, wat 'n weer Ik krijg het koud ervan Al die regen, al die modder De kachel moet warempel an. Ziezo, 's kijken even.... Ja, zo is 't goed, Nu nog mijn naam geschreven En dan kan 'k naar De Stem toe gaan. En dan kan 'k naar de Limburger gaan. Marjorie Kochman Toke Meys, 8 jaar 17" AREL was een vos cn de -LV twee anderen waren konijn tjes. Karei had eens een keer tje zin in een lekker konijne boutje. Maar hjj kon dat zelf niet vangren. Want de mensen hadden hem gevangen genomen. Maar 's nachts brak hjjj een paar tralies kapot en hij wrong zich uit de kooi en hij liep wee:, het bos in. Toen zag hij opeens twee konijn tjes. Het waren Wip en Wap. Hij rende op ze af, maar de twee konijntjes vluchtten naar hun hol. Ze kropen achter in hun hol. De vos wou ook naar binnen ko men. Maar dat hol was natuur lijk veel te klein voor die grote vos. Tn ze lieten de vos heel lang in de ingang zitten. En toen kon de vos er niet meer uit. Ze groeven een nieuwe uitgang. Toen de vos was gestorven van de honger gingen ze hem begra ven. En toen de koning hoorde wat er gebeurd was, liet hjj een groot feest houden ter ere van Wip en Wap. Het is een heerlijke dag geworden en dat vonden ze fijn. Maar de volgende morgen werden ze vroeg wakker en wis ten niet waarvan. En toen ze uit het raampje keken, zagen ze een muziekkorps van krekels en de burgemeester zei nog een mooie toespraak op en ze kregen een gouden medaille cadeau THEO CIEREMANS, 8 jaar TERHEYDEN John P. Irving was bij de Bereden Politie in «oord Canada. En hij had de naam dat hem geen misdadiger ontsnapte. John. P. Irving stond voor recht en wet en ieder die meende dat hij >n het Hoge Noorden in eenzaamheid zijn mede- niensen kwaad kon doen, kreeg met de politie man Irving te doen. Onvermoeid zette hij de mis daad na. En duizenden kilometers legde hij af in zijn slede in een gestage achtervolging van de vluchteling. En zo was het ook nu. Enige weken geleden was er in de Turpinher- herg iets verschrikkelijks gebeurd. De herbergier Cardigan was dood gevonden achter de tapkast en een pelsjager met wie hij reeds lang op slechte voet stond werd van het misdrijf verdacht J P Irving werd er op uit gestuurd en met zijn hon- aenslede trok hij de onherbergzame wildernis in. Hij was al bijna 4 weken op zoek naar Redkin, de pelsjager en hoewel hij soms sporen van hem zag, gevonden had hij hem nog niet. Nu had John ZICh na een vermoeiende driedaagse tocht weer een igloo gemaakt, de z.g. Eskimosneeuw- nut die warmte en bescherming beloofde Want Johns geoefende ogen hadden een naderende sneeuwstorm gezien, die zich snel verplaatste. Gestadig hakte hij de grote vierkante stukken sneeuw uit de grond, die precies ineen moesten passen en die opgebouwd tot een igloo hem en zijn honden beschutting moesten geven voor het na derend geweld. John Irving was bijna klaar toen het begon! De sneeuwvlokken stoven omlaag en een ijzige wind gierde door de pijnbomen, die overal ver spreid stonden. John trok zich met zijn honden terug in de igloo. De sneeuwhut was klaar, wat hem betrof mocht het noodweer losbarsten. Hij maakte binnen een heerlijk verwarmend vuur en wachtte op de dingen die komen zouden. Plotse ling hoorde hij buiten een gerucht. De ingang van de igloo was versperd door sneeuw, zodat hij met een Eskimomes snel een gat boorde in de zij wand om te zien wat er aan de hand was. Voor de sneeuwhui stond een man. Hij zag er bekla genswaardig uit. Zijn ene been sleepte en zijn neus en oren waren bevroren. Hij scheen in staat van grote uitputting te verkeren en Irving haastte zich de ingang vrij te maken om de man binnen te laten. Hij lag in de sneeuw en kon zich niet meer oprichten. Het was Redkin, de man die hij langer dan 3 weken rusteloos achtervolgde. REDKIN KRIJGT EEN KANS Irving goot hem wat cognac tussen de lippen en wreef zijn polsen met sneeuw. Toen kwam de vluchteling bij. Kon niet meer, bracht hij moeilijk uit, de ontbering en nu de sneeuwstorm. Been be zeerd. John P. Irving antwoordde niet. Nadenkend [-JET is hommeles in de Neder landse televisiewereld. Een ontslag dat van de heer J. Velleman heeft dat aan het licht gebracht. De heer Velle man was de Eurovisie-deskun dige van de N.T.S. En Eurovisie is het stiefkind van drie om roepverenigingen, die een groot internationaal aandeel in de pro grammering van de hand wij zen. Eén van deze omroepver enigingen is de AVRO. En AVRO's directeur de heer Rep- ko, is bestuurder van de NTS. En het is deze bestuurder, die J. Velleman heeft ontslagen. Wel, dat geeft het motief, waarom deze deskundige op straat is gezet namelijk, om dat hij in werktijd vrSgen sa menstelde voor er - wel zeer duidelijk het aKter van de goede smoes of, zo men wil, van de stok, die eindelijk gevon den werd om de hond te slaan. Om eerlijk te zijn: de situatie is te onoverzichtelijk, de achtergronden zijn te vaag en de informatie, die men over dit alles kan krijgen, zo weinig ophelderend, dat het niet mo gelijk is in deze kwestie nü een standpunt in te nemen: reeds te oor delen en te véroordelen. M»ar het feit dat van vijf omroepvei-ti-igingen er drie KRO, AVRO en tfï'-HV knabbelen aan de groter windende invloed van de NTS en twee VARA en VPRO streven naar sa menwerking met deze overkoepelende organisatie, heeft onbetwistbaar ge volgen voor de programma's, die ons in de schaars toebedeelde zendtijd bereiken. Dat is al goed te merken. En het is jammer dat een grote groep kijkers de dupe wordt van de ze onverkwikkelijke verhoudingen, die ontstaan zijn door standpunten, inge nomen door hun vertegenwoordigers, de besturen namelijk van de om roepverenigingen waarvan zij tÜj de gratie van hun abonnement op radio- gids of dito-bode zijn lid geworden. Hopen we dat deze gehele kwestie in een sfeer van wederzijds begrip en met het belang van de meer dan 350.000 kijkers in Nederland voor ogen spoedig en radicaal wordt opgelost erg goed van inborst, want hij komt op voor het recht van de slaven. En voor zichzelf voorts als het er om gaat de gunsten van een mooi meis je te verwerven. Wie 14 jaar is kan dat allemaal zelf zien. Tevoren in dit NTS-programma een documentai re film van de Canadese televisie, opgenomen in Skidrow, een wijk in Vancouver, waar de lieden die tot de zelfkant van de maatschappij be horen, psychisch en fisiek ten on der gaan aan de verslaafdheid aan spiritus. En dan op woensdag: voetbal op TV, warempel en zelfs een landen- ontmoeting. De camera's staan op het veld, waar de eerste tel^yisie- uitziending in de open lucht in Ne derland werd gemaakt: dat van PSV te Eindhoven. En u weet natuurlijk al lang, dat het Bondselftal bestre den wordt door de Zuidafrikanen. Leo Pagano gaat het commentaar verzorgen. roerde hij de soep, die hij uit een blik in een "?eIen„pan h?d gegoten, die nu boven het vum TH? i stak een pijp op en gaf ook de man tabak, Buiten woedde de sneeuwstorm voort Bin. nen aten de twee mannen, achtervolger en' ach tervolgde. Toen begon Redkin te vertellen. Ik ben onschuldig, zei hij, maar ik kon hh =n,lel,^W1JZen' T,? heb C5rdigan gevonden toen hij al dood was. Maar omdat ik verdacht werd ben ik er van door gegaan. De sneeuw in. Stom, zei Irving langzaam, terwijl 'hij de man tegenover zich aankeek. Hij pufte nadenkend zijn rook uit. Iets in zijn lange ervaring met mens en misdaad zei hem dat de man de waarheid spraA maar het was zijn plicht hem te arreste ren. De lange tocht naar huis echter zou de man op het ogenblik niet doorstaan. Daartoe was hii te verzwakt. Irving was een man van weinig woorden. 8 Ik zal je een kans geven, zei hij, om ie onschuld te bewijzen. We blijven hier totdat je sterk genoeg bent om huiswaarts te gaan en dan moet je vechten voor je leven. En zo gebeurde het. Het krachtvoedsel dat Ir ving op zijn slede had bracht Redkin, die een sterk geste] had, er spoedig bovenop. En Irving schoot een beer, die ze roosterden. De honden kregen ook hun deel en er groeide een eigenaar dige vriendschap tussen de twee mannen, die toch eigenlijk eikanders vijanden waren. Toen Redkin na 14 dagen in de igloo te zijn verpleegd, zo zeer aangesterkt was dat hij de terugtocht kon aanvaarden, begaven ze zich op weg. Redkin stribbelde niet meer tegen. Het was zijn laatste kans wist hij. In de sneeuwwoestijn was hij toch verloren. Toen ze in het noordelijk dorp vermoeid en half bevroren aankwamen, wachtte de beide mannen een verrassing. Een rondreizend huidenkoopman die de herbergier nog geld schuldig was, had be kend de misdaad te hebben gepleegd. En hierdoor was Redkins onschuld bewezen en de beide man nen zijn na het avontuur in de igloo voor het verdere laven vrienden gebleven. worden we voor de tweede maal in dit seizoen geconfronteerd met Tom Manders, alias Dorus. Of be ter: we ontmoeten Tom Manders in een door hem gecomponeerd en geleid cabaretprogramma. Want schlemiel Dorus is niét meer de man, die een half uur achtereen geheel geïmproviseerd het publiek deed schuddebuiken van 't lachen. Hoe goed zijn eerste TV-program- ma dit seizoen ook uit de verf kwam, voor velen zal juist het feit dat men de echte Dorus miste, een tegenvaller zijn geweest. Wel, we kennen nu de nieuwe formule en we mogen vanavond van het ca baret weer het alleramusantste ver wachten. Daartoe in stemming ge bracht door de quiz „Je neemt er wat van mee" onder de voortref felijke leiding van Theo Eerdmans en een tussenspel dat geheel gewijd is aan een demonstratie door de winnaar of winnares van de hoela- hoepelwedstrijd die vanmiddag in Amsterdam wordt gehouden. vertoeven we maandagavond na journaal, weeroverzicht en de NCRV- rubriek Attentie" in de Baliem Val lei. Die vallei ligt in het hartje van Nieuw-Guinea en wordt bewoond door Papoea's, die de landbouw op een hoge trap van ontwikkeling hebben gebracht. De documentaire film wordt ingeleid door oud-gouverneur dr. van Baal. Dezelfde avond verricht dominee A.C.D. Bosch uit Nieuw- Ginneken de dagsluiting. Op dinsdag (film) avond ontmoeten we in ,,Spartacus" een held van die naam, die de strijd aanbindt met niet minder dan 24 leeuwen. Deze held dus van jewelste is bovendien (Advertentie) (met de baard) heeft de sleutel van de gezelligheid om van die goeie jonge (7.40) niet te spreken Ook al sportlieden, maar héél an dere ontmoeten we donderdaga J op het scherm, weliswaar dan ook in een héél ander soort programma. Dr. Max Euwe namelijk en de Russische grootmeester dr. ir. M.M. Botwinnik werken mee aan ,,De taal van de machine", een documentaire over aard en perspectieven van automa tion, samengesteld door Simon Vin kenoog, die een keer tijdens een TV- vraag- en antwoordspel verschrikke lijk hautain en ergerlijk de intervie wer (en de kijkers) tegemoet trad. Dank zij de voetbal op woensdag deze week dan tenslotte toneel op de anders TV-Ioze vrijdagavond. Opge voerd wordt „Des Konings Welbeha gen", dat in de plaats komt van „De openbare aanklager", waarvan de telerecording komt te vervallen om dat er met de acteurs en actrices in dit stuk niet op te lossen menings verschillen over de honoraria (20 of 50 percent) waren gerezen. Vlaams Brussel relayeert van avond de amateur-danskampioen- schappen in het Duitse Kassei. Mor genavond komt Tony Corsari (wat 'n veelzijdig quizmaster!) weer met zijn spel „100.000 of niets" dat men nu onderhand beter „helemaal niets" kan noemen. Veel te moeilijke vragen en een sidderend-ernstige jury bewa ren namelijk die somme gelds alsof het uit eigen zak moet worden bij gepast. Maandag na Paul v.d. Vel- de's quizprogramma een nieuwe Per ry Comoshow. Nadere toelichting na de NTS-relais overbodig, dinsdag film („The browning version"), woens dag voetbal vanuit Eindhoven, don derdag voor de afwisseling film („Het dak", de bekroonde rolprent van Vittorio de Sica) en vrijdag een bezoek aan het huis van Floor Pe ters, organist van de kathedraal te Mechelen. Terugkijkende willen we een ogen blik verwijlen bij het amusements programma van de KRO, waarvan zaterdag jl. de derde aflevering werd gepresenteerd. „Blijf er niet voor thuis" was aanmerkelijk beter, correcter dan vorige malen, maar „Toerja Toernee" had weer één gro te handicap. In dit quizprogramma ontbreekt de vaste hand, het talent van één man, die een in conceptie best en meest gevarieerd amuse mentsprogramma, dat de televisie ons ooit bood, strak en feilloos voor de camera brengt. Jan Blaaser deed verwoede pogingen om helemaal al leen de vloedgolf van optredens. In terviews, quizvragen en amusante entre-nous-tjes als een plezierig kab belend beekje in de huiskamers te laten binnenstromen. Wie neemt het hem kwalijk dat hij af en toe struikel, de, ge-ondervraagden liet staan waar ze stonden, in een sneltreinvaart de vragen stelde en dan op de koop toe een weekse reis naar Italië weggaf alsof het een doosje bonbons was. Jan had het te druk, veel te druk en dat hij dit programma nog enig cachet wist te geven, is pure ver dienste. Maar wij zouden willen aan dringen op een exactere voorberei ding, een fermere quizvorm en een flitsender regie. Waartoe nodig is, dat Jan Blaaser steun krijgt van tech nische en organisatorische vaklieden. „Onder het melkwoud" ging dan na veel heen - en - weer - geschrijf woensdagavond toch door en niemand die daarom niet blij zal zijn geweest. Want er ging een grote suggestieve kracht uit van dit stemmenspel van Dylan Thomas, vooral door het ster ke optreden van Han Bentz van den Berg en de voortreffelijlke presenta tie van onlangs bekroonde Ton Len- sink. S Éénmaal in de maand in Toerja-totrnee, elke zaterdag- avond in Tierelantijnen rijst de j ster van Jan Blaaser, geboortig uit een .jestacht van toneelspe- J tlers. Jan staat al lang op de planken. Met grapjes en mop- jes, waarin hij het sterkst is. Tom Manders heeft hem als zodanig .ontdekt" maar hij J „maakte" zichzelf. Want Jan is t behalve quizmaster en artiest ook schrijver en conferencier. Hij koos na zijn toneelloop- baan de lichte muze en vertelt in die trant over de drie maanden, dat hij burgemees- S ter was van Raghun, 'n klein 1 dorpje in Duitsland. Toen hij in Amsterdam-zonder-eerste- burger terugkeerde, probeerde hij daar het pas begonnen edelachtbare beroep voort te J t zetten. „Men prefereerde d'Aïl- ly", zegt Jan. „Wel, ik heb in S mijn verdere loopbaan meer applaus gehad dan hij....!" De- ze KRO-man, die in zijn hui- J dig televisie-programma een gigantische taak heeft te ver- richten, pakt de zaken erg se- rieus aan. Elke „Toerja-toer- nee" bereidt hij drie weken voor. Omdat hij van zijn werk l en.... van zijn publiek houdt. 2 Daarnaast dan, omdat hij erg 2 2 gevoelig is voor kritiek en j schouderklopjes. Waarvan hij de eerste Met vreest, maar als leerzaam beschouwt, de tweede J o zo dankbaar in ontvangst neemt. 2 Daarom Jan, onze beste com- 2 plimenten, welgemeend....! geselecteerde keuze maar vooral door de wijze, waarop de actrices en ac teurs zich in hun rollen hadden in gespeeld. Vele van die medewerker» beluisterden wij in andere uitzendin gen graden minder. Maar dan wa ren er die spelen ook naar. Een be wijs dat talent gevoed wordt door een goed repertoire. De KRO heeft ons een enorm stijl volle 2 november-zondagavond gebo den. Was het praatje van de „Spek pater" treffend door de schrijnende nood, waarmede we werden gecon fronteerd, niets minder dan impo sant was de uitvoering van Verdi's Messa di Requiem in een werkelijk voortreffelijke presentatie door het Omroeporkest en dito-koor onder lei ding van Paul Hupperts nieuwe ster aan het dirigentenfirmament en met zorgvuldig voorbereide me dewerking van Juliana Farkas, Annie Delorie, Michel Molese en Herman Schey, van wie de laatste ons zeer heeft ontroerd. Er was nog een hoogtepunt in het KRO-programma, dat achter ons ligt en dat was het hoorspel „Het jaar -s/f n Lazertis In de bonte mengeling van fTjmflflU I hoorspelen en klankbeelden, die ogen- I V WI%VI| schijnlijk zonder veel vorm van kri-TiNnPiüTi tiek door de micro komen, sprong dit j stuk uit, niet alleen door een zeer naait Tierelantijnen onder ander» een uitzending vanuit het Sehevening- se Kurhaus, waar Kurt Edelhagen zijn orkest presenteert. Een orkest dat faam heeft en terecht. De Ne derlandse zangeres-weduwe Rita Reys, die de laatste tijd steeds meer op de voorgrond treedt, is vocaal medewerksters aan dit programma. zondagavond na Bel Canto in het KRO-programma het hoorspel „De glimlach der apostelen", een radio- legende van Kurt Heynicke. Het is een bekende Italiaanse sage, waarvan de Nederlandse bewerking werd toe vertrouwd aan Louis Povel, die én weet wat vertalen is én het medium radio door en door kent. Wacht ons dus een goede uitvoering. Dinsdag avond behandelt mr. H.C.M. Edel man in zijn rubriek „Aan de poorten van een nieuwe tijd" een actueel en nieuw onderwerp, namelijk de kern energie met bétrekking tot haar toe passing in het verker. Deze spre ker heeft al enkele malen blijk gege ven van voortreffelijke technische ken nis, gepaard aan een vermogen om moeilijke stof in voor ieder verstaan bare termen tot ons te brengen. Duke Ellington komt 17 november op het televisiescherm. Op de avond voor Kerstmis brengt de NCRV-televisie het spel van Dickens: „A Christmas Carol". Er bestaan plannen om vanaf 1961 een groot jaarlijks Eurovisiesport evenement te organiseren. Men denkt daarbij vooral aan atletiek en voetbal. De AVRO heeft (tfldelijk) twee nieuwe omroepsters: mej. Kanbier uit Amersfoort en mej. Goossens uit Leiden. Ageeth Scherphuis ver wacht een baby en komt volgend jaar bjj de kijkers terug. De AVRO begint in januari met een veertiendaagse rubriek van Ne derlandse liedjes. Letty Kosterman onderwijzeres en voortreffelijke omroepster in „Nieuwe Oogst" is ontdekt. 18 november is zij gastvrouwe in „Tip Top Taptoe" in plaats van Mies Bouwman. Wjj hoorden dat Letty gauw de katheder voor de micro zal ruilen. In Amerika beginnen de ochtend- televisle-programma's met „zons opgangscursussen" over: „De an tieke beschaving", „Toegepaste psycho-analyse" en soortgelijke an dere. In Italië is het aantal TV-kijkers de één miljoen gepasseerd. Gelezen: „Televisie is kauwgummi voor de ogen....!" De Duitse TV-zenders zijn geza menlijk ongeveer 97000 uren per jaar in de lucht. Per zender gemid deld 5 uren per dag. (Advertentie) TANDPASTA dan ontvangt U de béste, welke er Is

de Stem | 1958 | | pagina 11