Eijskens presenteert zijn nieuwe kabinet SCHOOLSTRIJD IN BELGIE NU TEN EINDE Paus richt zich tot 500 journalisten KAMERLEDEN HADDEN NIET VEEL BELANGSTELLING NIETS VROLIJKS MEER OVER Twaalf kath zeven liberalen in nieuwe regering Italiaans dorp breekt met regering in Rome Vorstin bij eeuwfeest Nieuwe regeling nog vóór I960, belooft minister Oostenrijkse blauwbaard PUZZELP0T IS ERUIT Amerikanen; op ijsschots geïsoleerd Vuurgevecht tussen Syriërs en Israëliërs Voorlichting over commerciële t.v. OFFICIEEL PROTEST VAN ITALIË DAGBLAD VOOR ZEELAND tZlIu Veranderlijke bewolking en gemeenten Bankdirecteur doodgeschoten op Cyprus VLAMINGEN EN WALEN i (vijfduizend gulden) De waarheid is heilig Het spel en niet de knikkers Monty's memoires Raketvlieg tuigeni bereikten hoogte van 50 kilometer PEDAGOGIE 98e JAARGANG No. 22905 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat lt/. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Konmom en VatheHami VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. 1—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch^l^^B^^^^^^raRNEU^^^^^^aat^^^^^Ol^^OOSTBURG, Nieuwstraat «pgr v-ï—VNX v>y< Op de afdeling „Vrolijk België" van de wereldtentoonstelling te Brussel heeft de vrolijkheid nu wel definitief plaats gemaakt voor de destructieve bedrijvig heid van de slopers. De foto toont het sloopwerk in volle gang bij de poort der boogschut ters. Op de achtergrond het Ato- mium, dat zal blijven staan. ZUIDSLAVISCHE diplomaten hebben woensdagavond een Oostberlijnse communistische bijeenkomst verla ten wegens aanvallen op Zuid-Slavië door premier Grotewohl. FRANKRIJK zal geen enkele gele genheid laten voorbijgaan om han del te drijven met de landen van het communistische blok. Dit heeft de Franse hoge commissaris voor de buitenlandse handel verklaard. UDEN heeft gisteren zijn 15.000ste inwoner gekregen. Veertien jaar ge leden telde de gemeente nog slechts tienduizend inwoners. WEST-DUITSLAND zal 300 Ameri kaanse straaljagers van het type Starfighter aankopen. De Bondsdag heeft aan deze transactie zijn goed keuring gegeven. IN ROTTERDAM is gisteren de 900.000ste telefoonaansluiting in Ne derland tot stand gebracht. OOK IN ITALIë zullen VéGé-zaken worden opgericht. Daarmee zal deze firma dan in alle Euromarkt-landen vertegenwoordigd zijn. (Advertentie) X Verwachting van het KNMI, tot; vrijdagavond, opgemaakt donder-! dagavond 23.15 uur. Veranderlijke bewolking en hier! en daar mist, maar geen regen! van betekenis. Weinig wind en i ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch; Weerkundig Instituut; Bewolkt en hier en daar enige neerslag. Lichte tot zwakke wind! uit het westen. Weinig verande- ring in temperatuur. Vandaag: zon onder 17.03 uur,! maan onder 15.07 uur. t Morgen: zon op 7.46 uur, maan; op 3.48 uur. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Struycken heeft by de verdere behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken de mo tie Smallenbroek (financiering van gemeenten in noodgebieden uit een apart provinciaal fonds) ontraden. Hy heeft de Kamer toegezegd, dat voor 1960 de verhouding tussen rijk en gemeente definitief in een nieuw wetsontwerp zal zijn geregeld. Een interimregeling in de geest waarin de heer Smallenbroek deze dacht, zal slechts vertragend kun nen werken. Tegen de motie-Frans- sen (voorlopig nog met subjectieve bijdragen verder gaan) had hij geen overwegend bezwaar. De motie, die de KVP had aange kondigd, om de minister te bewegen zijn veto op de plaatselijke regelin gen voor kindertoelage voor ambte naren op te heffen, is niets inge diend. De minister voerde als argu ment aan. dat de geleide loonpoli tiek dit veto nu eenmaal onvermij delijk maakt. De KVP heeft kenne- In Limassol is gisteren de 48-jarige Britse bankdirecteur Joseph Brander doodgeschoten. Hij was juist uit zijn auto gestapt en stond op het punt het bankgebouw binnen te gaan. De Oostenrijkse politie heeft vol doende bewijsmateriaal gevonden om Max Gulfer uit Sankt Poelten (bij Wenen) te kunnen be schuldigen van drie moorden op vrouwen die hij beloofd had te zul len trouwen. Toen het onderzoek in eerste instantie afgerond was had men bovendien nog tal van andere aanwijzingen ontdekt, waaruit men afleidt, dat de 48-jarige reiziger in wasmachines nog acht andere vrou wen om het leven heeft gebracht. De verdachte ontkende aanvanke lijk, al maakte hij tijdens een ver hoor wel de opmerking, dat hij zes in zijn woning aangetroffen kunstgebit ten ,.uit de monden van de dode vrou wen had verwijderd met het doei identificatie te voorkomen". Aanleiding tot Guflers arrestatie was de moord op de 47-jarige Maria Robas, die op 22 september dood aangetroffen werd in een bergbeekje. Uit het toen ingestelde onderzoek bleek dat Gufler contact had gehad met een aantal an dere vrouwen die sedertdien spoorloos zijn verdwenen. Gufler had de ver wanten van deze vrouwen geschreven dat ze bij ongelukken of in zieken huizen overleden waren. Gisterenavond werd meegedeeld dat Gufler heeft bekend drie vrou wen te hebben gedood. Het waren de 47-jarige Maria Robas. de 44-jarige Josephine Kammleitner en de 44-jarige Juliane Nass. De politie te Sankt Poelten, heeft donderdagavond meegedeeld, dat de vriendin van Gufler. Herta Junn. is gesfrresteerd, omdat zij verdacht wordt van medeplichtigheid. Bij haar is een lijst gevonden met de namen van zeven vrouwen, waar van drie in rode en vier in zwarte inkt waren geschreven. Op deze Tijst staat de naam van Josephine Kammleitner in rode inkt. lijk geen meerderheid voor haar standpunt kunnen vinden in de Kamer. Zij had juist de vrijere loon politiek als argument aangevoerd. De begroting is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van de PBO van de afdeling publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie heeft staatssecre taris Schmeltzer bij de vraag, of de PBO vrijwillig of wel met enige dwang moet worden ingevoerd, het standpunt verdedigd, dat dit laatste wel mogelijk moet zijn wanneer er duidelijk onwil wordt gedemon streerd. Hij was echter van mening, dat het bedrijfsleven nuchter genoeg is om in te zien, dat de medezeg gingschap in geen enkele bedrijfstak meer kan worden onthouden aan de arbeiders, wil men althans op de vakbeweging kunnen blijven steunen. Deze ontwikkeling vooral was het, die hem optimistisch stemde ten aanzien van de toekomst van de PBO. Even nadat gisteren premier Eyskens van België de samenstelling had bekendgemaakt van zijn nieuwe katho liek-liberale kabinet, deelde minister van Hemelrijck in een radio- en televisierede mee, dat de vertegenwoordigers van de drie grote partijen een schoolpad hebben gepara feerd, dat een einde maakt aan de schoolstrijd in het land. Voortaan zullen alle ouders op gelijke voet staan bij de keus van de schoolopleiding voor hun kinderen. Het middelbaar onder wijs wordt kosteloos voor zowel het openbare als het bijzondere onderwijs. Een stelsel van beurzen zal begaafde leerlingen in staat stellen hun studies aan de universiteit voort te zetten. Voorts verzekert het schoolpact aan het onderwijspersoneel gelijkheid, ongeacht de school waar zij- werkzaam zijn. Van het nieuwe.'- Belgische kabinet behoren 12 leden tot de C.V.P. De ove rige zeven zijn liberalen. De porte feuilles zijn als volgt verdeeld: Minister-president Gaston Eyskens (kath.), vice-premier Albert Lilar (lib.), Financiën Jean van Houtte (kath.), Landbouw Albert de Vleesch- auwer (kath.), Buitenlandse zaken Pierre Wigny (kath.), Verbindingen P. W. Segers (kath.), Kongo en Roeanda- Oeroendi van Hemelryck (kath.), Ar beid Oscar Behogne (kath.), Maat schappelijke zorg L. Servais (kath.), Gezondheidszorg P. Meyers (kath.), Defensie Arthur Gil=on (kath.), Mid denstand P. van den Boeynants (kath.) Binnenlandse zaken René Lefèbvre (lib.), Openbar* werken Omer Van- audenhove (lib.), Justitie L. Merchiers (lib.), Economische Zaken J. van der Schueren (lib.) Onderwijs Pierre Har- mei (kath.), Onderwijs Charles Mou- reaux (lib.), Buitenlandse handel Jac ques van Offelen (lib.) Geen deel van de regering maken meer uit de vorige ministers Heger, Scheyven, Petition, Houben en Deqae. Onder de 19 ministers van de nieuwe regering zijn 8 senatoren en 11 volks vertegenwoordigers. Vier ministers ne men voor de eerste maal deel aan een regering, namelijk Moureaux, van Of felen, van der Schueren en Merchiers, de andere liberalen waren reeds mi nister in de vorige socialistisch-libe- rale regering van Acker: Lilar, Le fèbvre en Vanaudenhove. Premie: Eyskens verklaarde donder dag toen hü de samenstelling van zijn regering bekendmaakte o.a., dat hjj bij het verlenen van sommige bevoegd heden aan bepaalde ministers van welbepaalde bedoelingen is uitgegaan. Zo hoopt hjj dat het nieuwe ministe rie van culturele zaken een vernieu wing in de betrekkingen tussen Vla mingen en Walen zal kunnen inluiden, vooral op het gebied van de moeilijke vraagstukken als de taalkwestie. Eyskens hoopte dat dit ministerie zal kunnen bijdragen aan de ontplooi ing van de twee nationale Belgische culturen op volkomen gelijke voet. Het dorp JLignano, gelegen aan de Adriatische kust van Italië, op het puntje van het zuidelijke eind van de Laguna Marano, heeft zich on afhankelijk verklaard en de brug, die de enige verbinding vormt met het vasteland opengedraaid. De carabinieri die uit Undine naar Lignano zijn gestuurd staan nu met hun jeeps voor die brug en moeten, zolang zij geen invasie mogen begin nen, toekijken. De 2400 inwoners van Lignano heb ben de regering al twee jaar geleden om autonomie gevraagd, maar zeg gen nu wel genoeg te hebben van die slepende zaak en zelf de kwestie maar te zullen oplossen. Uit hun mid den zijn 500 gezinshoofden als de officiële woordvoerders van het dorp aangewezen. Zij zullen vroeger of later naar Rome gaan, om de onafhankelijkheidsverklaring op te eisen. Intussen gebeurt er verder niets. Honderd man carabinieri staan voor de brug en wachten, 2400 dorpelingen zitten thuis en wachten ook. Het dorp zal een ..passieve op stand" voeren. De politie zal niets in Snelle tussenkomst van militaire waarnemers der Ver. Naties heeft don derdagmiddag een eind gemaakt aan een Israëlisch-Syrisch grensincident, waarbij geschut en mortieren in actie warén gekomen. Het incident vond waarschijnlijk zijn oorsprong in incidenteel geweervuur op een Israëlische tractor, die op be twist land zuidelijk van het Hoeleh- meer aan het ploegen was. In korte tijd was het een ware slag geworden, waarbij van beide zijden artillerie en tanks ingezet werden. Een Israëlische woordvöerder zei dat zijn artillerie op Syrische stellingen tegen de heuvels had geschoten toen de Syriërs op een groep boeren met hun politiebescherming begonnen te schieten. de weg worden gelegd als ze Lig nano binnen wil gaan, maar de brug blijft opengedraaid. ,,Kijk eens", vertelde een van de dorpsouderen, ,,in een jaar hebben wij in ons dorp de krotten opge ruimd, nieuwe huizen gebouwd voor de armen, de wegen en de riolering hersteld. De hulp die wij hiervoor van de regering hebben gekregen is minimaal geweest. Nu hebben we het recht om onze zaken zelf te be- herqn." I Paus Joannes XXIII heeft gisteren in Vaticaanstad vijfhonderd buiten landse journalisten, wier standplaats Rome is, in audiëntie ontvangen. Hij hield een toespraak, waarin hij verklaarde dat de pers een grote taak heeft. „De waarheid is heilig. Ze zal nimmer verraden mogen wor- d~n", verklaarde hij. De Paus sprak gemoedelijk. ,,Ik kijk de kranten dikwijls in. Niet om mijn gevoel van eigenwaarde te stre len, maar meer in het bijzonder om te zien welke geheimen van het con claaf onthuld worden." Vijfhonderd journalisten lachten luid. ..Hoewel er nauwelijks twee regels zijn gepubli ceerd die waarheid bevatten, was het goed te zien dat de poging om het publiek voor te lichten door het hart was ingegeven.. Het journalistiek werk wgs bewonderenswaard, maar stilzwijgen zou nog beter zijn ge weest", aldus de H. Vader. „Het is begrijpelijk", zo ging hij voort, .dat journalisten soms vergis singen begaan. U komt terecht in een massa, neemt op wat gebeurt en wat gezegd wordt, gaat terug en schrijft dan iets dat soms niet ge heel exact kan zijn." De Paus trok zijn schouders op, spreidde de handen uit en zei: „Eh! eh zoals de Italianen doen wan neer ze duidelijk willen maken dat vergissen menselijk is. Maar over de pogingen „om de Paus af te schilderen als een poli tieke figuur, een diplomaat enzo voort" was Joannes XXIII kort: Een Paus is in essentie een opperste her der en verder niets. MEN VERWACHT, dat de Britse (genationaliseerde) spoorwegen dit jaar een verlies zullen boeken van 85 miljoen pond sterling, 20 miljoen meer dan het vorige jaar. Ernstige kritiek om de houding van het parlement, met betrekking tot de commerciële televisie, heeft gisteren jhr. W. van Andringa de Kempenaer geuit tijdens het twin tigste congres van het genootschap voor reclame te Utrecht. Als voorzitter van het genootschap merkte hij op, dat het bestuur zich had voorgesteld, dat beslissingen op dit punt afhankelijk waren van de werkelijke merites van het vraag stuk in kwestie. Daarom meende men, ter verhel dering van deze in ons land nog ta melijk onbekende materie, wellicht de behulpzame hand te kunnen bie den door de organisatie van een commerciële televisiedag, die op 10 maart jl. in Scheveningen is gehou den. Alle 150 leden van de Tweede Ka mer werden voor deze dag uitgeno digd. Ondanks de drukke agenda van tal van zakenmensen bleken er 400 zich voor deze dag te moeten vrij maken, teneinde kennis te nemen van hetgeen een keur van binnen- en buitenlandse deskundigen op het gebied van de commerciële televisie had te zeggen. In tegenstelling tot de zakenlieden vonden er van de 150 Kamerleden, die zich binnenkort over deze mate rie zullen moeten uitspreken, maar drie gelegenheid deze dag bij te wo nen. Eerst toen meende ook het be stuur van het genootschap voor re clame enige parlementaire ervaring te hebben opgedaan, aldus Jhr. van Andringa de Kempenaer en te moe ten vrezen, dat het weer niet om de knikkers, maar wel om het spel zou gaan. „Het spel van de hokjes en de heilige huisjes, het spel, van de kwa dratuur v?n de cirkel, waaruit dan tenslotte het alleenzaligmakende compromis te voorschijn komt. Geen vlees en geen vis." H.M. de Koningin heeft donder- I dag in het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit te Utrecht de plechtige herdenkingsbijeen komst ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Oog- lijdersgasthuis bijgewoond. Prof. H. J. M. Vieve ontving bij deze gelegenheid de benoeming tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Prof. Weve is oud-hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht en oud-ge- I neesheer-directeur van het Utrechts Ooglijdersgasthuis. Op de foto ziet men de vorstin bij het betreden van de aula. De pot is eruit. De heer J. van Hees te Maastricht heeft 5.047,79 gulden gewonnen. De pot van deze week (nr. 3) bedroeg f 1763.25, na aftrek van 25 pet bestemd voor caritatieve instellingen in Limburg en in het verspreidingsgebied van Dagblad De Stem in west- Brabant en Zeeland. Daarbij komt pot nr. 1 ad f 1875,-" en pot nr. 2 ad f 1409,54. Volgende week beginnen we dus opnieuw. Radioberichten maken melding van ongeveer 20 Amerikanen, die geïso leerd zijn op een ijsschots in de Noordelijke IJszee. Dit is donderdag uit New-York gemeld. Door een he vige storm is het niet mogelijk de mensen te redden. De mannen behoren deels tot een groep geleerden, die waarnemingen verrichten in het kader van het in ternationale geofysische jaar, en deels tot het personeel van de Ame rikaanse luchtmacht. Zij kwamen in de moeilijke positie doordat de grotere schots, waarop zij zich bevonden, is gebroken. De landingsbaan voor vliegtuigen be vindt zich op een ander stuk, dat ongeveer twee kilometer van de ijsschots met de mannen verwijderd is. Volgens de laatste mededelingen bevond de schots met de waarne mingspost en de landingsbaan zich op 1.600 kilometer ten noordoosten van Barrow in Alaska en 1000 kilo meter ten noordwesten van Thuele op Groenland. „Reuter" meldt uit Rome, dat de Italiaanse minister-president Amin- tore Fangani, de ambasadeur te Londen heeft opgedragen op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken diplomatieke stappen te doen in verband met „bepaalde zinsne den" in de memoires van Montgo mery. Radio-Roma, dat dit mededeelde, sprak in dit verband nog over het „eenstemmige protest in Italië tegen de laster over de gevechtskwaliteit van het Italiaanse leger", in de tweede wereldoorlog. „Reuter" meldt uit Londen, dat veldmaarschalk Montgomery aldaar tegenover verslaggevers heeft ver klaard dat het hem zeer veel genoe gen zal doen de uitdaging tot een duel van Caputo te ontvangen, een nationalistische leider, die al bijzon der gramstorig is over Monty's de nigrerende opmerkingen (zie ook el ders in ons blad). „Ik zal haar inlijsten en tegen de muur hangen", verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe verder niets te zullen doen. ,,Ik heb niet eens een. revolver en ik geloof niet, dat er in Engeland geduelleerd mag worden. En ik heb het veel te druk, om hiervoor naar Italië te reizen", M- dus Montgomery. De vooraanstaande Duitse raketdes- kundige prof. Oberth heeft donderdag te Bonn gezegd, dat Amerikaanse be mande straalvliegtuigen, waarvan en kele ook van raketten waren voorzien, tot in de ruimte zijn doorgedrongen. Ze bereikten een hoogte van 50 km! De kinderrechter in Darm stadt, een beminnelijke figuur, heeft de volgende straffen uit gedeeld. Voor een meisje van 17 dat zonder rijbewijs op een scooter had gereden: zij moet een kin- der-scooter kopen en aan een kindertehuis in Darmstadt schenken. Een jongen van 17 die vijf vogels uit een dierenwinkel had gestolen moest twee voederbak jes voor de gestolen vogels ma ken en de diertjes tot de lente blijven voorzien van voer. Ook moet hij lid worden van de Duitse vereniging tot bescher ming van vogels. Een 17-jarige leerling in een fabriek die acht mark, welke niet van hem waren, in sigaret ten had omgezet, moet iedere dag een sigaret minder roken en elke week de zeven overgespaar de 'sigaretten afdragen aan de vereniging voor bejaardenzorg.

de Stem | 1958 | | pagina 1