Aan veiligheidseisen op de „Beatrix voldaan Louis Lecluse, IJzendijke heeft geen opvolgers Arnemuidse vissers Colijnsplaat naar Vierling in Polen—» Laatste klompenmaker van west-Zeeuwsch-Vlaanderen Directie prov. bootdiensten Zeeland: Kwaadaardig Amerikaanse stembus Opluchting DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 3 „De blauwe wimpel" wapperde te onheilspellend KARPET PIET v. TILBURG Gevaarlijke spoorwegovergang te Clinge wordt verbeterd Kapellebrug krijgt nieuwe verlichting Z.H. PAUS PIUS XII Bungalow-hotelpark te Renesse Nerts-show in Den Bosch Program wijziging Afd. Zeeland Hisard wint int. damvierkamp Te weinig bomen In voorjaar 1959 de beslissing De verkiezingen in de Verenigde Onlangs citeerden wij hetgeen in „De blauwe wimpel" door de heer Schot was geschreven over het gebrek aan reddingsmidde len aan boord van de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix". De visie van deze deskundige op het gebied van het reddings wezen hij vond een nieuw systeem voor het strijken van reddingsboten uit was alles behalve opwekkend. Van de leiding van de provin ciale bootdiensten kregen wij desgevraagd zowel de mening van de directeur, mr. J. Nieu wenhuis te horen, als van de inspecteur, de heer G. Vier hout. Het risico van een aanvaring, zo zeiden zij, is er natuurlijk, hoewel een ernstig geval zich nog nimmer voordeed en er nooit één slachtof fer viel. Bij dichte mist wordt er niet ge varen en bij slecht zicht is er de hulp van de radar Reddingsboten zijn er inderdaad niet aan boord, omdat men daarvoor de beschikking moet hebben over een hele ploeg geschoold personeel en die weelde kan men zich eenmaal niet veroorloven voor een zo kort traject. Wel zijn er twee werkboten en een massa reddingsmateriaal aan boord. Voor het geval, dat een der rui men lek zou stoten daarvoor zou het andere schip eerst vier meter in de veerboot door de luchtkisten moeten binnendringen blijft de boot op de andere drie, dank zij de waterdichte schotten, drijven. Honderden gordels In het ergste geval, dus bij het zinken van de boot, trekken de ma trozen de kleine touwtjes boven de dekken los en ploffen honderden red dingsgordels op de dekken. Zinkt het schip langzaam, dan wordt rus tig afgewacht op de hulp van toe snellende schepen of loodsboten en van de te Breskens gestationeerde reddingsboot, waarvan de bemanning met morse-seinen wordt gealar meerd. Zou de boot snel zinken dan zet men ook de grote vlotten overboord waaraan de te water gesprongen passagiers zich kunnen vastklampen. Vrouwen en kinderen kunnen eventu eel met de werkboten naar de vlot ten worden gebracht. Brandbeveiliging Ook tegen gevaren bij eventuele brand aan boord zijn alle voorzor gen genomen. Voor het bestrijden van brand wordt het zijdek door vier dwars scheepse watergordijnen in vijf sec ties verdeeld, welke via verstuivers worden aangebracht. Ook de door gangen in de langswanden worden afgeschermd door een mistgordijn. Verdeeld over het zijdek zijn boven dien twaalf luchtschuimstations inge richt en op beide scheepshelften is een centrale ingericht voor het in bedrijf stellen van de brandbestrij ding. Er zijn twee brandbluspompen met een capaciteit van zestig m3 per uur. Het plafond van het zijdek is geschilderd met brandvrije en het glas en de ramen is hitte-be- stendig. Ook is gedacht aan het uitvallen van het licht bij net onklaar geraken der gewone in stallatie. Daarom is in de schoor steen een nood-aggregaat opgesteld, dat automatisch aanslaat als de nor male apparaten afslaan. Inspectie gehoord Om alle verantwoording te kunnen dragen heeft de directie van de pro vinciale bootdiensten zich voor het in de vaart komen van de ..Beatrix aan het toezicht van de scheepvaart inspectie onderworpen; het geschied de vrijwillig want veerboten zijn daartoe niet verplicht. Gevraagd is toen door de direc teur: ..Wat willen jullie voor red dingsmiddelen aan boord hebben?" De deskundige scheepvaart-inspec- Advertentie) Voor elke kamer een mooi Deze maand 10 korting Hk. Lindebaan-Bosstr, B. o. Zoom De raad van Clinge nam de volgen de besluiten: Op verzoek van het schoolbestuur zal voor do Bernardusschool worden aangekocht een copiëermachine van f 438,- en een projector met filmstro ken, voor een bedrag van f 1450,-. Een papiersnijmachine en een schrijfma chine achtten b. en w. niet nodig. Aan de school te Kapellebrug zullen ook enige verbeteringen worden aange bracht. Zo zullen de gang en de w.c.'s verbeterd worden. Het speelterrein achter de school moet nog even aan gehouden worden. De kosten worden begroot op f 10.000,-. En dit wordt te hoog geacht. Indien dit goedkoper uit gevoerd zou kunnen worden, kan dit ook aangelegd worden. In de Teer- lingstraat zullen in de trottoirs nieu we stukken gelegd worden, zodat de keien daaruit verdwijnen. Tevens zul len er twee en misschien wel drie lichtpunten bijkomen. Te Kapellebrug zal een nieuwe verlichting komen. De lichtmasten zijn reeds aangevoerd. Er wordt alleen nog gewacht op een schriftelijke toestemming van provin ciale waterstaat voor het plaatsen van de masten. Ook bestaan er plan nen om de Gentse Vaart te dempen. Deze is echter een internationale af voer. Er zullen dan ook nog bespre kingen gevoerd worden tussen de wa terleidingmaatschappij in Zeeuwsch- Vlaanderen en de gemeenten St. Jan steen en Clinge. Voor een speelterrein te Nieuw-Namen kan er zeer moeilijk een geschikt terrein gevonden wor den. De voorzitter wil maar hebben, dat ze tijdelijk met het oude sport terrein voortgaan totdat een nieuw terrein aangelegd kan worden. De ge vaarlijke spoorwegovergang in de Molenstraat wordt zo spoedig moge lijk verbeterd. Het gemeentebestuur heeft de nodige onderzoekingen ge daan om uiteindelijk te kunnen vast stellen dat er geen enkel contract be. staat tussen de Nederlandse Spoor wegen en de gemeente Clinge en de polder Clinge. Zodra dit vaststond, hebben zij besloten de kosten voor de verbetering van deze gevaarlijke overweg zelf te dragen. In totaal be dragen deze kosten f 6.600,-. 4 i 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De belangstelling voor de plaat van op het formaat 25 x 32 cm is dermate groot, dat de eerste oplage reeds geheel is uitverkocht. Inmiddels is een nieuwe oplage in voorbereiding, zodat U alsnog een exemplaar van deze buitengewoon fraaie af beelding kunt bestellen bij de kantoren en de agenten van het Dagblad De Stem. Levert U echte! Uw bestelling om gaand in. Piijs f 0,65, verpakt in gekartonneerde enveloppe (bij voor uitbetaling te voldoen). Gaarne zalik ontvangen: exemplaren „Plaat Z.H. Paus Pius XW in gekartonneerde enveloppe f 0,65 per stuk. naam) (straat) (plaats) kan tie besliste en zei: „Vlotten gordels." Hieraan is voldaan. Menselijkerwijze gesproken niemand iets overkomen bij gebruik van de nieuwe veerboot. Roekeloos varen is er niet bij. Naar de grootst mogelijke veiligheid werd en wordt steeds gestreefd en tot nu toe met volledig succes. Zowel de directeur als de inspecteur waren vol lof over de Beatrix. Hun eenstemmig oordeel was: „Een prachtschip". Te Renesse op Schouwen is een begin gemaakt met de bouw van een bungalow-hotelpark naar een ont werp van architect Beye uit Veere. De gunning van het werk is opge dragen aan de fa. Schutte en Ooi horst te Dreischor en deze pakt nu flink aan. Eind maart van volgend jaar hoopt men met een paar blok ken al gereed te zijn. Dit hotelpark hard nodig omdat de trek van badgasten naar Renesse steeds gro ter wordt en men regelmatig men sen moet teleurstellen. Ook vele zomerwoningen zullen bij gebouwd worden. De Nederlandse vereniging yan fokkers van edelpelsdieren houdt op zaterdag 29 november haar jaarlijk se nerts-show in de veemarkthallen te Den Bosch. Een internationale ju ry zal de dieren keuren en kwalifice ren. De produktie van nerts over 1958 wordt geschat op 120.000 vellen met een exportwaarde van 5 a 6 mil joen. (.Advertentie) (Van onze redacteur) Louis Lecluse in IJzendijke is de enige klompenmaker van west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het klompenmakersvak is aan het uitsterven en in een gebied, waar veertig jaar geleden nog zo'n kleine vijftig klompenmakers bazen en knechten samen hun werk deden, is nu alleen de IJzendijkse klompenmaker Le cluse overgebleven. Als hij er mee ophoudt wordt er in geheel west-Zeeuwsch-Vlaanderen geen enkele klomp meer gekapt, want zijn zoon gaat beslist niet in het vak van zijn vader. Die is op de h.b.s. in Oostburg. De klompenmakerij sterft aan verscheidene ziekten: het klompendragen wordt met de dag zeldzamer, het vak is te veeleisend (,,je moet veel te hard werken", zegt Lecluse) en bovendien wordt het steeds moeilijker aan ge schikt hout te komen. nieuwe planten bomen zijn. Het hout is mede daardoor duur. De luciferfabrikanten kunnen enkele tientallen procenten hoger gaan en de fineerfabrieken zijn ook op de markt om er de beste bomen uit te halen. In België is een wat ruimere markt voor de klompenmakers maar de prijzen liggen er te hoog, zodat het voor de klompenmaker een voort- .durende zorg is aan bomen te gera ken. Hij gaat er de boer voor op en zo krijgt hij de 60 tot 70 bomen, die hij per jaar'verwerkt, bij elkaar. Of niet. De sporen van de oorlog zijn nog in de meeste bomen te zien: granaat splinters en kogels hebben duizenden bomen getroffen en het geoefend oog van de vakman ziet dat nog, na zo veel jaar, aan het litteken op de schors. Hij moet er rekening mee houden, want een oorlogswond in een boom moet buiten het ruwe blok val len, waaruit later de klomp gekapt wordt. Tachtigjarig bedrijf Afzet is er wel in .,het land van Cadzand". Om de mogelijkheden van de markt in het eigen gebied uit te buiten zou Louis Lecluse wel met zes man kunnen werken. Doch daarvoor is immers geen hout genoeg. Vandaar dat de west-Zeeuwsch-Vlamingen be halve klompen van de IJzendijkse vakman ook die van zijn collega's in het oosten en van de overkant dragen. Neen, het klompenmaken is geen handwerk met perspectief meer. Le cluse werkt van 's morgens 6 tot des avonds 9 uur. Hij is eigen baas en valt dus onder de groep der „kleine zelfstandigen", een weinig benijdens waardige groep, ^owel in sociaal op zicht als wat de belastingen betreft! Hij is nu 54 en kan dus nog honder den paren kappen voordat de staat hem pensioneert. En wat gebeurt er dan met het 80 jaar oude bedrijf, dat eens zijn groot moeder toebehoorde en waar hij als 11-jarige kwam om het vak te leren? Het enige klompenmakersbedrijf, dat het gehele land van Cadzand nog be zit men moet tot St. Jansteen en Clinge gaan om nog collega's van Louis Lecluse te vinden zal dan waarschijnlijk verdwijnen. Want wie zou het willen overnemen? Men moet er een flinke duit voor hebben, want het is kapitaal-intensief en slechts zeer beperkt rendabel. Neen, het ziet er naar uit dat de laatste der 50 west-Zeeuwsch-Vlaamse klompenmakers geen opvolger zal krijgen. In de 3e klas B van de zondag competitie werd alsnog ingedeeld Middelburg IV. Programmawijziging 9 november: uitgesteld: le klas B: Zierikzee II— Renesse II; ingelast: 3e klas B:Mid delburg IVGoes IV. De internationale damvierkamp in Den Haag is gewonnen door de Fransman Hisard. De uitslagen van de laatste partijen waren: Vijfde ronde: Deslauriers-Piet Roo- zenburg 1-1, Hisard-Delhom 1-1. Zesde ronde: Deslauriers-Delhom 2-0, Hisard-Zaad 2-0. De eindstand: 1 Hisard 8 p.; 2 Des- lauriers 7 pt.3 Delhom, 5 p.; 4 „Da mas", 4 pt. „Als er in heel west-Zeeuwsch- Vlaanderen nog 200 geschikte boimen staan, is het veel", vertelt de IJzen dijkse klompenmaker. In de oorlog hebben de bezetters alle jonge boom pjes gerooid en daardoor is de voor raad voor tal van jaren beperkt. Na tuurlijk heeft men later bijgeplant, maar het duurt 20 tot 30 jaar voordat de bomen groot genoeg zijn om het Louis Lecluse te IJzendijke, de laat ste klompenkapper in het land van Cadzand. vorsend oog van een klompenmaker te behagen. „Het is niet lijk 'n oogst die mislukt", zegt de enige klompen kapper van west-Zeeuwsch-Vlaande ren. Inderdaad, als er een oogst mis lukt is ,dat een strop voor een heel In Den Haag heeft het bestuur van Zevibel de voorzitter der Arnemuidse vissersvereniging en drs. Floor van de stichting „Nederlandse visserij" een be spreking gevoerd over het ver plaatsen van de Veerse vissers haven. Gevreesd werd n.l. dat Burghsluis, waar reeds een goede haven is, zou worden aangewezen, terwijl de Veer se vissers meest Arnemuidena- ren liever een nieuwe haven te Colijnsplaat hebben, omdat die dan dichter bij huis is. Ir. Maris kon natuurlijk geen toe zeggingen doen- Hij zei dankbaar te zijn voor de eenheid onder de vissers op dit punt en gaf te kennen, dat hij voorstander is van het voort bestaan der visserij en daarnaar te handelen. De beslissing waar de toekomsti ge haven komt, zal pas in het voor jaar vallen. De vloot De vissers boden nog een verzoek schrift aan. waarin werd aangedron- dieten cn dan liefst vóór de afslui ting van het Veerse gat een feit is geworden. \Y/AT in Propria Cures over de overleden Paus Pius XII werd gelasterd, is slechts een minachtend stilzwijgen waard. De hardhandige behandeling, welke men de schrij ver er van deed ondervinden, was er nog te veel eer voor. Het doet echter pijn, dat een toch in het al gemeen hoogstaand blad als het Algemeen Handelsblad op gezag van zijn Romeinse correspondent een kwaadaardig stuk deed verschijnen, hetwelk zowel aan mgu Bacci, die bij de opening van het conclaaf een rede hield, als aan de roemrijke Pius schromelijk onrecht doet. Die rede wordt namelijk zodanig ge ïnterpreteerd als zou ze aan Pius XII tal van tekortkomingen hebben aangewreven. „Openlijke kritiek op overleden paus trof toehoorders als een bliksem," aldus de sensationele constatering. De volledige tekst van de rede omwille van de tijdnood werd ze in verkorte vorm uitgesproken zoals ze thans is gepubliceerd, rechtvaardigt echter in geen enkel opzicht de uitleg, welke de anti- cle'ricale speurzin er in dacht te kunnen opsporen. Naar we in „De Volkskrant" lezen heeft bovenbe doelde Romeinse correspondent zijn sensatieverhaal ook in een zevental provinciale dagbladen geplaatst ge kregen. Daarvan is het „Haarlems Dagblad" zo eerlijk geweest een protestbrief van mr. Diepenbrock pr. met een afdruk van de volle dige tekst van mgr. Bacci's toe spraak te plaatsen. Elders echter is dit lasterstuk onweersproken ge bleven. We komen terug op onze opmer king van de vorige week, dat in ons land spontane protesten opklinken, als socialisten, joden, calvinisten of welke volksgroep ook worden be ledigd. Maar als het katholieken geldt, voelen velen dat niet aan. Het is spijtig, dit nog steeds te moeten constateren. Staten hebben, zoals verwacht werd, aan de democraten grote winst bezorgd. Dit betekent, dat de beide takken van volksvertegen woordiging sterker dan tot ntr toe president Eisenhower dwarsbomen kunnen gedurende de twee jaar, dat zijn ambtstermijn nog duurt. Het was al zo, dat de democraten een meerderheid in het parlement be zaten, doch in de senaat was die uiterst gering (47 tegen 49). Nu echter beheersen de politieke te genstanders van de president het parlementaire slagveld volkomen. Het is typisch voor de Amerikaanse verhoudingen, dat niettemin een president van andere politieke kleur de zaken des lands blijft leiden. Er blijkt wel uit, dat de tegenstellingen niet zo scherp zijn als men uit een verkiezingscampagne zou kunnen afleiden. Eisenhowers slagvaardig heid en daadkracht, die toch al ern stig geleden hebben, zullen echter meer verzwakt worden, omdat hij telkens compromissen zal moeten zoeken met zijn politieke tegenstan ders. De vooruitzichten voor het wederom verkiezen van een repu blikein tot president over twee1 jaar zijn nu ook wel zeer verduisterd. Er zou veel moeten gebeuren, om de opinies nog vóór die tijd te doen omzwenken. Misschien, dat de re publikeinen in Nelson Rockefeller een populaire kandidaat vinden, die hun nog kansen geeft. Zijn verkie zing tot gouverneur van de staat New York in een hete strijd met de democraat Averell Harriman toont wel, dat zijn figuur bij de kiezers massa in de smaak valt: {-{ET geeft een gevoel van opluch ting, dat de regering er in heeft toegestemd de veelbesproken 37 vluchtelingen een toevlucht te ver schaffen in Nieuw-Guinea. De mo tivering willen we laten voor wat ze is: een doekje voor het juridische bloeden. We blijven het ernstig be treuren, dat de Kamer zich met grote meerderheid achter het betoog van minister Samkalden had ge schaard. We blijven het vooral be treuren, dat de KVP-fractie met uitzondering van twee leden dit ook deed. We willen nu echter zeggen: Eind goed al goed. Als men in Nieuw-Guinea voor de 37 nu ook maar zonder bureaucratisch gemaat- regel een levenskans zal scheppen. ituut, Otylia. jozef. -- J I'd n.\ Zeven maanden geleden werd inworden nog steeds verzorgd in 'n de Poolse stad Krakau de vierling i kliniek te Krakau, waar de vrou- o -CU K WW! -CU U--I i VA OU - a „v, ill uiVUUi, HJIA.COI U/O UI U LC~ jaar. maar als de gehele bomenvoor- gen op verbetering van de bestaan- Annu, utyua, Jozef en Franciscekl welijke arts dr Stanislawa Bako- raad wordt gerooid, moet men jaren de vloot door middel van beschik- geboren, die het, getuige deze foto wa met de bewaking van hun en jaren geduld hebben alvorens de1 baarstelling van aanvaardbare kre- I uitstekend maakt. De kinderen gezondheid is belast

de Stem | 1958 | | pagina 5