Walcheren Zuid Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Bazenvereniging van De Schelde jubileert Het Venus kruid Dagblad De Slem Ondanks kritiek blijven G.S. bij hun voorstel Tarieven voor badhuizen te Kruiningen verhoogd Toeristenkerk te Zoutelande gereed Vergiftiging in zaal tijdens blindenfeest Drie bruiden in één gezin te Nisse DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 De bouw van het Zusterhuis Bijna afbeelding van Dobbele Poort Lezing voor Z.V.U. Diamanten bruiloft Subsidie voor Wit-Gele Kruis Begroting sluit zondePBAYERKRU1S Neem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN Hoogwaterstanden Spit in de rug Kloosterbalsem Burgemeester van Zoutelande krijgt kritiek Vragen over de ontwikkelingskernen Propagandacentrale „Walcheren" Bijeenkomst te Veere AGENDA Vandaag MIDDELBURG L. A. Schenk begraven Driehonderd personen waren woens dag aanwezig op de begravenis van de heer L. A. Schenk, in leven lid van de gemeenteraad. Op de algemene begraafplaats sprak burgemeester J de Widt. Hij huldigde het raadslid Schenk, waarvan de burgemeester zei, dat hij zeer veel deed voor de ge meente. Het moge blijken uit de zeer vele functies, die de heer Schenk ver vulde. Hij was een bezielende figuur in het Middelburgs muziekkorps, maar eveneens in de dilettantenver- eniging. Ook was do heer Schenk een waardig lid van de sociëteit De Ver genoeging. Nog verschillende sprekers brach ten hulde aan de nagedachtenis van de overledene. Parade der dronkaards De kantonrechter kreeg woensdag morgen een aantal klanten op visite, die zich hoofdzakelijk bezighouden met in cafés zoveel mogelijk te drin ken. Zo verscheen stadgenoot L. S., die door de politie zowel op 19 juli als 6 september op openbare dron kenschap was betrapt, voor de groene tafel. De goede man verdedigde zich door te zeggen, dat hij helemaal niet zo dronken was geweest en bovendien poneerde hij de stelling, dat de poli tie op hem loerde. De kantonrechter kon de man moeilijk duidelijk maken, dat hij op een van deze dagen zo dronken was, dat een taxichauffeur de politie opbelde. De chauffeur zag in de man, die met zijn bromfiets slingerde, een gevaarlijk weggebrui ker. Een agent, die L. S. helemaal niet kende, bracht de dronkaard op. De kantonrechter spoorde de ver dachte aan zich in verbinding te stel len met het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme en gaf tenslotte een boete van tweemaal f 20,—. De recidivist A. B. had even tevo ren een boete gekregen van f 30,—. Hij was op 17 juli een opvallend fi guur geweest in Middelburg. Deltacommissie van r.-k. en chr. middenstand Op de vergadering van de christe lijke middenstandsvereniging, woens dagavond in hotel Suisse gehouden, leverde de heer J. Aalders, voorzit ter, scherpe kritiek op de houding van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond met betrekking tot de instelling van een Deltacommissie voor middenstandszaken. In middenstands kringen werd behoefte aan een derge lijke commissie gevoeld en daarom kwamen de drie organisaties, de Kon. Ned. Middenstandsbond, de R.-k. Mid denstandsvereniging en de Christelij ke Middenstandsbond bij elkaar op provinciaal niveau. Door de Kon Ned. Middenstandsbond werd de eis ge steld, dat zij zeven leden van de com missie zouden krijgen tegenover vier van elk van de beide andere bonden. De katholieke en christelijke bonden konden daarmee niet akkoord gaan. Er volgden weer nieuwe besprekin gen, maar tot overeenstemming kwam men niet. Op een gegeven moment kon worden vastgesteld, dat de Kon. Ned. Middenstandsbond eert eigen deltacommissie had gevormd. Als te genzet daarop gingen de katholieke en christelijke bond opnieuw met el kaar spreken. Zij vormden eveneens een commissie, die een zeer breed georiënteerd karakter kreeg. Nu wer den van elke groepering zeven per sonen opgenomen. Deze commissie zal op 10 november worden geïnstalleerd. Delta en middenstand Drs. E. van Beusekom van het eco- nomisch-technologisch instituut Zee land hield woensdagavond in hotel Suisse voor het CMV een uiteenzetting over het deltaplan en in het bijzon der de gevolgen daarvan voor de Mid delburgse middenstand. Na een korte uiteenzetting over het deltaplan in het algemeen te hebben gegeven, somde hij de voor- en nadelen op, die door uitvoering van het plan voor de mid denstand ontstaan. Als belangrijkste nadelige factor voor de Middelburgse middenstand zag drs. van Beusekom. dat allereerst de deltadijken gereed komen, die noord-Zeeland met de randstad Holland verbinden. Daardoor zal vanuit noord-Zeeland een trek ontstaan naar de randstad: een trek, die niet gemakkelijk omge bogen zal kunnen worden als de dij ken naar Walcheren gereed zijn. De middenstand op het Walcherse platte land wordt ook teruggedrongen, want door de mechanisatie van de land bouw lopen er arbeidskrachten weg naar de steden. Tenslotte is er de na delige factor voor de kleinere gemeen ten van het teruglopen van de visserij. Er zijn echter ook gunstige facto ren. De heer van Beusekom noemde de industrialisatie, die voor wat Wal cheren betreft, in het Sloe moet plaats grijpen. De tweede belangrijke factor zal Zeeland als recreatiegebied zijn, vooral ook Walcheren, dat nu reeds veel toeristen trekt, maar in de toe komst nog veel meer toeristen zal krij gen. Nog even stond de ETI-medewer- ker stil bij de ontwikjcelingskernen, die het provinciaal bestuur zich heeft gedacht, namelijk Breskens. Hulst. St. Maartensdijk, Goes en Zierikzee. GOES Het ontwerp voor de bouw van het nieuwe Zustershuis, dat naast de in aanbouw zijnde elfklassige katholieke school in west moet verrijzen, is ge reed en architect Loonen heeft het gehele werk bestekklaar. Over en kele weken zal de aanbesteding kun nen plaats hebben. BENOEMING BIJ P.T.T. Tot opvolger van de hoofdemployé, de heer M. van Strien, die onlangs naar Zoetermeer vertrok, is benoemd de heer P. van Balen, tot nu toe em ployé le klas op het postkantoor te Haarlem. De heer v. Balen wordt tevens chef van de expeditie. GEEN VOORRANG VERLEEND. Daar de wielrijder P. van H. geen voorrang verleende, kwam hij in botsing met de auto van H. van Houte uit Scherpenisse. Er waren geen persoonlijke ongelukken, maar de fiets kwam er slecht af. s-Gravenpolder Damwedstrijden Voor de competitie van de Z.D.B. werden in het verenigingsgebouw ,,Ons Dorpsleven" gespeeld: 's-Gra venpolder I Aagtekerke I (614) en 's-Gravenpolder II Aagtekerke II (99 en 1 afgebroken partij). GEMEENTEBEGROTING NIET SLUITEND De gemeenteraad is bijeengeroepen voor a.s. vrijdag om 8 uur 's avonds. O.a. zal ter sprake komen de vast stelling van een algemeen ambtena renreglement, de regeling van de jaarwedde van de gemeentewerk man en invoering werkclassificatie, beschikbaarstelling van een krediet voor inrichting er. meubilering van de kleuterschool, alsmede aanschaf fing van ontwikkelingsmateriaal. "Voorts stellen burgemeester en wet houders voor de Bakkersstraat van trottoirs te voorzien. Ook wordt de gemeentebegroting voor 1959 aangeboden. In afwijking van vorige, jaren zien b. en w. geen mogelijkheid deze begroting sluitend te maken. In feite komt het tekort van de gewone dienst neer op een bedrag van ca. 8.000.Dit tekort kèn door het bedrag van de batige Biervliet SLORDIGHEID Er wordt de laatste tijd nogal zo het een en ander verloren in onze 'plaats. Dat blijkt tenminste uit de lijst van gevonden voorwerpen op het politiebureau. Eerlijke vinders heb ben daar nl. de laatste tijd aangifte gedaan van de volgende vondsten: een zak tarwe, twee zakken erwten, twee gummibroeken, aktentas met broodtrommeltje, idem met thermos fles, een zak appelen, glacé hand schoen en een zakdoek waar enig kleingeld was ingeknoopt. Zoals te zien is uit deze lijst va riëren de gevonden voorwerpen nog' al in grootte en waarde. Eventuele verliezers zullen op het politiebureau met genoegen worden ingelicht. Men zal daar tenminste blij zjjn de voorwerpen en dan voor al de za'.ken tarwe en erwten, aan de rechtmatige eigenaars te kunnen teruggeven, want anders zou het bu reau op de duur meer op een pak huis dan op een politiebureau gaan lijken. En naar ons de postcommna- dant meedeelde is dit beslist de be doeling niet. „ZONSONDERGANG" De afdeling Biervliet-IJzendijke van van de L.J.G. en Z.P.M. heeft besloten ook dit jaar weer enkele uitvoeringen te verzorgen. Daarom werd door haar toneelclub „Zonson dergang" in studie genomen. „Zons ondergang" is een dramatisch toneel spel in drie bedrijven en werd ge schreven door J. van Eekelen. Inmiddels zijn de repetities reeds aangevangen en het ziet er naar uit dat men ongeveer half januari a.s. op de planken zal kunnen komen. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst Dubbele Poort 7 Tel 102 RayonredacteurM. J Groen RayonbeheerderL K M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes Westsingel 98 Tel 2236 Rayonredacteur: N Karhof RayonoeheerderJ Fait Prijs vooi losse advertenties oestemd voor de editie vooi Zeeland f 0.15 pex mm. Vooi .ingezonden Mededelin gen" f 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie Kleintjes i regels ol minder f 0.90, elke regel meer f 0.15 Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp f 1.50 en o.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen halt geld HULST Een mooie kans om eindelijk een afbeelding van de vroegere „Dobbe le Poort" op de kop te tikken, is helaas weer op niets uitgedraaid. De heer P. J. Brand kreeg een tip dat er in de stadsrekening van Bergen op Zoom van 1596-1597 een post ver antwoord werd als een betaling aan Francois Meys, die aan het stads bestuur heeft geleverd een „contre- feytsel van Stadt van Hulst metten omliggende schansen". Deze schilder of tekenaar heeft Hulst dus juist uit gebeeld in de jaren voordat de poort die men nu aan het uitgraven is, door Albert van Oostenrijk onder vuur werd genomen en daarna bedol ven onder een enorme hoop grond. De heer Brand heeft zich onmid dellijk in verbinding gesteld met de stadsarchivaris van Bergen op Zoom, de heer C. J. F. Slootmans, die ech ter moest laten weten dat de bewuste afbeelding van de stad, waarop wel bijna zeker de „Dobbele Poort" moet zijn voorgekomen, niet meer in het bezit van de stad is. Ze is gewoon verdwenen. Wie weet waar de teke ning, misschien de enige met een juiste afbeelding van de poort, nu ergens rondslingert. Jammer. St.-Jansteen Gouden huwelijksfeest Volgende week donderdag zal het echtpaar A. Rotties-Stevens zijn 50 jarige echtvereniging gedenken. Al hoewel een buurtcomité reeds de no dige voorbereidingen heeft getroffen om bij deze gelegenheid een gezellig feest te organiseren, heeft het jubile rende echtpaar te kennen gegeven dit feest in intieme kring te willen vie ren. Philippine Levensschaduwen door Esmoreit De toneelvereniging „Esmoreit" komt dit winterseizoen weer met een flink toneelstuk .pp de planken. Men heeft het stuk van Joh. v. Eekelen „Levensschaduwen" in studie geno men. Men hoopt begin december hiervan de eerste opvoering te ge ven. TERNEUZEN Dinsdag 11 november houdt de schrijver Jef Last in het programma van de Zeeuwse Volksuniversiteit een lezing over Korea en Japan. De ze lezing wordt gehouden in hotel Rotterdam. Jef Last heeft vele ja ren in het oosten doorgebracht en mag als een deskundige worden be schouwd. Hij promoveerde vorig jaar cum laude in de Chinese letteren. saldi van vorige dienstjaren worden gedekt. In de eerste plaats achten b. en w. de oorzaak van het tekort gelegen in de gebrekkige financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Ook de on derwijskosten zijn de laatste jaren enorm gestegen. Deze kosten met uitzondering van het gewoon lager onderwijs, bedroegen in 1955 ruim 7.600.in 1957 ruim 10.721.—, en worden voor 1959 geraamd op ruim 15.779.Inkomstenposten ter opvanging van deze verhoogde uit gaven zijn niet aanwezig. De kapitaalsposten voor de stich ting van een zgn. medisch centrum, de restauratie van de toren, de bij dragen in de restauratiekosten der Ned.-herv. kerk, bijdragen in de elektrificatie van de zgn. onrendabele gebieden en de financiële afwikke ling van de kleuterschool, zijn voor memorie geraamd. Wat de inkomsten betreft is het gemeentebestuur geheel afhankelijk van het rijk. De uitkeringen uit het gemeentefonds, alsmede de rijksbe lastingen, de opcenten daarop en de compensatie-uitkeringen daarvoor be dragen in totaal ruim 108.000.—. De meer eigen belastingen, rechten en retributiën, waaromtrent de raad in beperkte mate nog de hoogte kan bepalen, bedragen slechts ca. 3.200.De overige inkomstenpos ten zijn slechts huren, pachten en enkele andere minder belangrijke posten. Een eigen financiële gemeen tepolitiek kan dan ook h.i. niet wor den gevierd- 's-H eerenhoek MET DE DOOD VOOR OGEN De actrice Virginia McKenna, be kend om haar grote rol in de film ,Mars door de hel", speelt de hoofd rol in de uitstekende film „Met ce dood voor ogen", uit de verzetsstrijd in de laatste wereldoorlog. Onder, de naam Violette Szabo werkte m Frankrijk een der dap perste vrouwen van het verzet, en deze historische figuur wordt op aan grijpende wijze uitgebeeld. Een prachtig gespeeld filmwerk dat niet zal nalaten diepe indruk op de bezoekers achter te laten. (14 jaar). Heinkenszand GEVAARLIJKE „RACES" Scholieren die zich in files per rij wiel van en naar Goes begeven, blij ken de laatste tijd het Clara's pad steeds meer te gebruiken als „aan looproute" voor racepartijen. Dat dit niet van gevaar ontbloot is on dervond de scholier P. Tr. Bij een van die „wedstrijden" vloog hij aan de achterzijde met zijn rijwiel tegen een bestelauto van de fa. K. De bot sing kwam vrij hard aan. Na de botsing maakte Tr. een salto en bleef op het wegdek liggen. Zijn ver wondingen waren van dien aard, dat hij per auto naar zijn woning moest worden vervoerd. Een tweede jeugdige wielrijder F. J. kwam eveneens ten val maar fjKfp slechts lichte verwondingen op. Auto en rijwielen werden beschadigd. Door de politie werd tegen de jeug dige wielrijders proces-verbaal op gemaakt. Tijdens het passeren in de Dorps straat „timede" de bestuurder van een bestelauto, de heer J. H., de dborgang tussen enkele geparkeerde auto's onjuist- Het gevolg was een botsing met de personenauto van de heer B. N. Beide voertuigen liepen materiële schade op. OUD-HOPMAN VERZORGT FILMPROGRAMMA De oud-hopman van de verkenners- groep Karei Doorman, de heer R. v.d. Riet, momenteel vanuit Curacao in Nederland met vakantie, za] 7 no vember a.s. in Kadogro een film avond verzorgen voor ouders en ge nodigden. De heer v.d. Riet vervaardigde een film van de Jamboree in Cana da en enkele dia's, die hij met een toelichtend woord op deze avond gaat presenteren. FIETSPADEN GEREED De aanleg van de rijwielen langs de jftovinciale weg is zover gevor derd, dat eind deze week het ge deelte vanaf de Dorpsstraat tot aan Vijf wegen (tweezijdig) en vanai Vijf wegen tot gemeentegrens Hein kenszand-' s-Heer-Arendskerke (een zijdig) in gebruik wordt genomen voor rijwielen en bromfietsen. Kruiningen Zwarte Dameverloor ,De Zwarte Dame" te Kruiningen speelde haar eerste competitie-wed strijd in de 2de klasse A van de Zeeuwse Schaakbond tegen Middel burg III. De Kruiningse schakers moesten met 73 de eer laten aan hun meer geroutineerde tegenstan ders. K icadendamme HET VERENIGINGSGEBOUW GEGUND. Van de architect, de héér Loonen, vernamen wij, dat gisteren de bouw van het kath. verenigingsgebouw is gegund aan de laagste inschrijfster. de fa. Geus en Rijk te Heinkenszand. Wolphaartsdijk Maandag 17 november hoopt het echtpaar B. v.d. Kreeke-Verrijzer te Oud-Sabbinge zijn zestigjarig huwe lijksfeest te vieren. De bruidegom is 85 en de bruid 81 jaar. Het echtpaar heeft vier kinderen in leven en ne gen kleinkinderen. Bij de behandeling in de afdelingen der Staten van het voorstel van G.S. ter verhoging van het subsidie aan het Wit-Gele Kruis, werd er weer door verschillende leden kritiek op uitgeoefend. De kritiek is in hoofdzaak gericht op het cijfermateriaal dat door G.S. is overgelegd en op het feit, dat de eigen kring niets bijdraagt in de kos ten van de dienst geestelijke volks gezondheid. Weer werd geschermd met het idee: één instantie of vergaande samenwer king. In hun antwoord stellen G.S. dat het hier gaat om een afzonderlijke tak van werkzaamheid met een eigen budget, die reeds sedert 1955 zijn er kenning heeft gekregen door het ver lenen van een afzonderlijk provinciaal subsidie. Naar het oordeel van G.S. zou het dan ook juister zijn, die tak van werkzaamheid op eigen finan ciële mérites te beoordelen nu hier voor een hoger subsidie wordt ge vraagd. Ook bij de beoordeling van de financiële positie van de niet- katholieke dienst voor geestelijke volksgezondheid wordt toch ook de financiële positie van de in die dienst samenwerkende organisaties buiten beschouwing gelaten. Het onderbrengen van de katholieke DGV in een apart orgaan heeft intus sen wel de aandacht. In verband ech ter met de financiële onzekerheden met betrekking tot deze tak van werk zaamheid en met het feit dat ook overigens het instellen van weer een nieuw orgaan met daarbij behorend apparaat in eigen kring nog wel enige problemen opwerpt, is daarvan tot nu toe niets kunnen komen. Binnenkort zal hieraan echter weer een bespre king worden gewijd. G.S. wijzen er op dat het Wit-Gele Kruis bereid is voor 1958 een exploi tatierekening en balans over te leggen. Met betrekking tot de rekening 1957 van het kraamcentrum kunnen G.S. mededelen, dat het uiteindelijk tekort op deze rekening f 18.837,73 bedraagt, welk tekort geheel ten laste van de provinciale bond komt. Dit betekent, dat de aanvankelijk ter financiering van het kraamcentrum verstrekte kas- voorschotten in feite moeten worden beschouwd als bijdragen in het tekort van dit centrum tot voornoemd bedrag. Met betrekking tot de financiering van de tekorten over 1956 en 1957 in totaal rond f42.080 belopende, kun nen Ged. Staten mededelen, dat in derdaad in 1958 een kasgeldlening van f20.000 is opgenomen. Het restant heeft de Provinciale Bond tijdelijk ge financierd met een uit het Rampen fonds (de z.g. Italiaanse gelden) be schikbaar gesteld bedrag van pro resto f23.000 voor de bouw van twee wijkgebouwen (Hontenisse en Ter- neuzen). Noodgedwongen wordt dit, voor een ander doel bestemd geld als •werkkapitaal gebruikt, teneinde te kunnen voldoen aan de behoefte aan liquide middelen. In verband met het feit. dat het wijkgebouw in Hontenisse inmiddels is tot stand gekomen, is een deel van voornoemd bedrag van f23.000 opvorderbaar geworden. Tenslotte delen G.S. mee dat zij in het algemeen verslag der afdelingen geen aanleiding vinden om wijziging te brengen in hun voorstel dat een subsidieverhoging met f 16.000 beoogt. Deze week zal de r.-k. toeristen kerk, die door de parochie Mid delburg te Zoutelande is ge bouwd, worden opgeleverd. Het is de eerste toeristenkerk in Ne derland. Het merkwaardige van het gebouw is, dat achter een muur zich een open „terrein" be vindt, waar de kerkbezoekers kunnen staan. Bij slecht weer kunnen zij schuilen onder de afdaken, aan weerszijden van de open ruimte ingericht. Centraal staat het altaar, waarop iedere bezoeker een goed zicht heeft. De kerk is uiteraard alleen in het toeristenseizoen open. i Advertentie) In de openbare raadsvergadering van Kruiningen deelde de voorzit ter, burgemeester A. Schipper mee, dat een sluitende begroting kon wor den aangeboden. Alhoewel diverse posten erg „krap" zijn geraamd, verheugde het hem toch, dat dit maal geen tekort behoefde te wor den geraamd. De gewone dienst ver meldt in inkosten zowel als in uit gaven in totaal 1.783.057,41. De ka- pitaaldienst vermeldt in inkomsten 5.080.665,50, in uitgaven 5.730.007,22 alzo een tekort van 649.341,72. De gemeenterekening over 1957 werd eveneens aangeboden. In de ge wone dienst vertoont de rekening een klein nadelig saldo; de inkomsten hebben bedragen 1.749.304,58 de uitgaven 1.751.104,99, dus een te kort van 1.800,32. De kapitaal- dienst vermeldt in inkomsten 4.891.799,66 in uitgaven 5.990.400,88, derhalve een nadelig saldo van 1.098.601,22. Tot het nazien van deze rekening werden aangewezen de heren Z. J. Jansen (KVP) en A. Weststrate (PvdA). De tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke badinrichtingen, zo- Zaterdag a.s. viert de Bazenvereni ging op de Kon. mij. de Schelde te Vlissingen haar gouden jubilee met een receptie in het Scheide-kwartier Wij ontvingen van het bestuur een welverzorgd gedenkboek, dat opent met een artikel van de voorzitter der directie, de heer J. Hupkes. De heer Hupkes constateert dat het bedrijf sinds 1875 met stijgend succes opdrachten heeft uitgevoerd en dat dit mogelijk was dank zij een trouw en bekwaam bazenkorps Dat de bazen zich destijds aaneen sloten was vanzelfsprekend en nut tig en ook het bedrijf profiteerde daarvan. Het bestuur van de Bazenvereni ging geeft in het gedenkboek een his torisch overzicht. De Bazenvereni ging werd op 1 juli 1908 opgericht met 24 leden, nadat door een com missie uit de bazen en onderbazen daarover was vergaderd met de di rectie. Het klinkt ons in deze dagen wat vreemd in de oren, dat een der redenen voor de oprichting van de Bazenvereniging was: een bolwerk op te richten tegen de aanvallen van de werklieden! Uit de eerste notulen van de ver eniging blijkt, dat men het onder ling ook lang niet eens was over het standsverschil. Men kon in die dagen zelfs aan de kleding zien of men met een baas of onderbaas te doen had Het eerste bestuur bestond uit de heren: J H. van Dijk. voorzitter; L. Vuyk, de voorzitter; A. C. Lod der, le secretaris; J. H. de Kok, 2e secretaris en C. van Herk, penning meester. De sociale positie Vooral in de eerste jaren waren de sociale voorzieningen en de positie van de baas onderwerpen van be spreking. Ai spo'edig werd de toe zegging van de directie verkregen, dat geen- enkele baas de maatschap pij zou verlaten zonder financiële steun, in afwachting van een te stichten pensioenfonds.. Voor de op richting van dat pensioenfonds heeft de vereniging baanbrekend werk verricht. In 1911 werd een weduwenfonds ge sticht, dat na de stichting van het pensioenfonds in 1922 geliquideerd kon worden. De vereniging ging zich toen spe ciaal toeleggen op ontwikkeling en ontspanning. De periode van 1925 tot 1935 was niet gunstig voor ..De Schelde' door werkstaking en door de ernstige crisis. Een groot deel van de arbeiders raakte werkloos De bazen werden .getroffen door een drastische salarisverlaging. Maar de directie zat niet stil en zij deed al het mogelijke om de fa briek van werk te voorzien. Geluk kig dreven de donkere wolken over en nam de bloei van de maatschap pij weer snel toe. Rechercheur Ook in de bezetting wist de ver eniging zich te handhaven als „tech nische" vereniging. Zij kwam onder toezicht, maar dat toezicht werd uit geoefend door een goed bekend Vlis- sings rechercheur, zodat men zelfs in staat was waardevolle tips aan de leden door te geven. Na de bevrijding heeft het nog wel enige moeite gekost weer ordelijk in het gareel te gaan lopen. In de Bazenvereniging veranderde toen veel. Ingezien werd, dat de so ciale takën overgelaten moesten wor den aan de vakorganisaties. Toen naast de arbeiderskern een beambtenkern werd opgericht, na men drie leden van de Bazenvereni ging daarin zitting. Ook de directie werd geheel ver nieuwd en mede door de voortva rendheid van deze heren werd de band in het bedrijf merkbaar ster ker. De bekroning van dit alles was wel de totstandkoming van de on dernemingsraad, welke de Bazenver eniging evenwel niet overbodig maakte Zij bleef onder leiding van het bestuur, waarvan thans de heer C. v.d Graaf voorzitter is, een punt van samenkomst. Cursussen en discussiebijeenkom sten hebben er veel toe bijgedragen om met de ontwikkeling van het be drijf bij te blijven. Hoogtepunten in het verenigingsle ven waren de excursies naar andere bedrijven. Het historisch overzicht besluit dan met de verzekering, dat de vereni ging bereid is nog heel wat te doen voor ontwikkeling en ontspanning. (Advertentie) - en drijf zo die Rheum&tiek uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen on dervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. als die thans gelden, dateren al van af 1 januari 1952. Het valt dan ook geenszins te verwonderen, dat me de tengevolge van de algemene prijs stijgingen de uitgaven ten behoe ve van de badhuizen de laatste ja ren niet meer door de inkomsten worden gedekt- Het gemeentebestuur heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat het verantwoord was, dat deze nuttige instellingen de ge meente wel iets mochten kosten, mits de verliezen van beperkte om vang bleven. Nu de tekorten echter steeds groter worden, waarbij ook de afschrijving en rente voor het nieuwe badhuis te Kruiningen een be langrijke rol spelen, menen b. en w. dat tariefsverhoging niet langer kan uitblijven. Het tekort over 1957 bedroeg voor de beide badinrichtin gen ƒ3046 of ƒ0,13 per bad; voor 1958 kan gerekend worden op een tekort van ongeveer 0,10 per bad. Een verhoging van de tarieven is dus alleszins gewenst. B. en w. ach ten dit mede verantwoord, omdat al le badinrichtingen in de omgeving belangrijk hogere tarieven voeren. Gelet op vorenstaande menen zij dan ook te moeten voorstellen in gaande 1 januari 1959 de volgende tarieven in te voeren. Voor kinderen 20 cent per bad, voor een abonne ment van 12 baden 2; voor vol wassenen: 25 cent, resp. 2,50. Bij invoering van deze tarieven, welke dan nog tot de laagste in de omge ving behoren, zal het exploitatiete kort worden teruggebracht tot onge veer 3 cent per bad. Na enige discussie ging de raad met het voorstel akkoord. Bij het begin van de vergadering deed de voorzitter de verheugende mededeling; dat de reeds lang lopen de kwestie over de kosten van het aanbrengen van een grondvochtin stallatie in de woningen aan de Slot- straat tot een bevredigende oplossing is gekomen. De „wederopbouw" zal deze kosten aan de woningbouwver eniging vergoeden. Indertijd werd besloten de kwestie voor te leggen aan de Raad voor arbitrage, welk besluit thans dus kon worden ingetrokken. Zowel voor de aannemers als voor de woningbouw vereniging betekent dit dus het ein de van een langdurig geschil. Aan de heer I. Stel werd, op diens verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare lagere school te Kruiningen. De functie van hoofd van de openbare u.l.o.-school blijft hij bekleden. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Kruiningen werd be noemd de heer A. J. Brugge, thans onderwijzer aan de Prinses Marijke- school te Axel. Het ligt in de bedoe ling de heer Brugge te belasten met de waarneming van het hoofdschap van de openbare lagere school. De heer Brugge zou voorgedragen zijn voor een benoeming tot hoofd, indien hij kon voldoen aan de wettelijk voorgeschréven eis van een diensttijd van 3 jaar als onderwijzer. Deze diensttijd zal hij eerst bereiken in september 1959, dart zal hij dus de finitief tot hoofd benoemd kunnen worden. Aan de heer P. M. Jansen te Krui ningen werd het perceel bouwland bij de algemene begraafplaats op nieuw verpacht voor de tijd van 6 jaar Pogingen van het gemeente bestuur om dit bouwland beschikbaar te krijgen voor tuingrond zijn niet mogelijk gebleken. De heren J. Sinke te Kruiningen en J. Ruissen te Oostdijk werden beiden opnieuw benoemd tot be stuurslid van de instelling voor maatschappelijke zorg. Het is gebleken, dat de waterover last in de Schoolstraat te Hanswèert is te wijten aan een verwaarlozing van de riolering aldaar. Men is thans bezig deze grondig schoon te maken, hetgeen door de omvang der werkzaamheden slechts langzaam vordert. Bij deze gelegenheid werd gewezen op het euvel van de eigen machtige en ondeskundig verrichte aansluitingen op de riolering door particulieren. Gepleit werd hiervoor regelende voorschriften vast te stel len. De heer Z. J. Jansen informeerde naar de mogelijkheid tot aanleg van een trottoir op de hoek Schoolstraat- Nieuwe Kerkstraat te Hansweert, waarover reeds eerder werd gespro ken. De voorzitter deelde mede, dat de eigenaar van het betrokken per ceel de heer ir. Beun, tot nog toe op geen enkel schrijven van het ge meentebestuur heeft gereageerd. Morgen, vrijdag 7 november, gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 10.58 en 23.52 uur; te Ter- neuzen om 10.37 en 23.20 uur en te Vlissingeh om 10.09 en 22.54 uur. (Advertentie) Flink wrijven niet Klooster balsem; de warmteopwekkende stoffen verjagen snel de pijn. "geen goud zo goed' J In Helmond werd een feestelijke bijeenkomst gehouden met een tach tigtal Brabantse blinden, toen op een gegeven ogenblik een aantal bezoe kers onwel werd en verschillende van hen zelfs het bewustzijn verlo ren. Het bleek een gevolg te zijn van het feit, dat in de zaal door een mankement aan de centrale verwar ming een hoeveelheid koolmonoxyde was doorgedrongen, nadat 's mor gens de zaaleigenaar al bewusteloos bij de ketel van de centrale verwar ming was gevonden. Leden van B.B. en E.H.B.O. assis teerden twee artsen bij het verle nen van eerste hulp. Een twintig tal patiënten werd door politie- en ambulanceauto's naar het Sint Lam- bertusziekenhuis vervoerd, doch slechts een van hen moest daar ter verdere verpleging achterblijven. De bijeenkomst werd in een ande re zaal voortgezet. Vermoedelijk zal geen der slachtoffers blijvend nade lige gevolgen van de vergiftiging on dervinden en na enige tijd kon de zaaleigenaar zijn werkzaamheden weer normaal verrichten. De drie zusjes, Corrie, Riet en Le- nie de Pundert, uit het gezin van de heer W. de Pundert alhier, zijn in ondertrouw opgenomen: Corrie met de heer J. Koens uit Ovezande; Le- nie met diens broer, de heer K. Koens en Riet met de heer A. Simons te Heinkenszand. Op woensdag 26 november zal het drievoudig huwelijk in de parochie kerk worden ingezegend. Burgemeester D. Kodde van Zou telande, lid van de Tweede Kamer voor de staatkundig gereformeerde partij, heeft bij het afscheid van de hervormde predikant te Zoutelande verstek laten gaan. De gemeenteraad heeft met vier tegen drie stemmen daarover zijn afkeuring uitgespro ken, wijl hij van oordeel is, dat het aanwezig zijn bij dergelijke gebeur tenissen een taak is, die uit het ambt van burgemeester voortvloeit. Zowel aan de betrokken predikant als aan de hervormde kerkeraad van Zoutelande is deze uitspraak van de raad ter kennis gebracht. Het lid der Prov. Staten voor de C.H.U., de heer H. IJsel te Zierik zee, heeft aan het college van G.S. de volgende vragen gericht: Hebben G.S. zich beraden op het verzoek van de minister van econo mische zaken, om hem hun mening kenbaar te maken inzake de keuze van de (5) plaatsen, die als ontwik kelingskern in het „probleemgebied Zeeland" zouden moeten worden aan gewezen? Zo ja, geeft het resultaat van dit beraad het college aanleiding aan de Provinciale Staten op korte termijn omtrent een en ander nadere mede delingen te doen? Op dinsdag 17 november zal te Veere de najaarsvergadering plaats hebben van de propagandacentrale „Walche ren". Op deze bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door de heer B. N. van Griethuysen van het minis terie Vhn O. K. W. De hee. van Griethuysen, die op het ministerie chef is van het bureau vrije tijdsbesteding zal spreken over het toerisme in de komende wereld. Voor af zal door de burgemeester van Veere een inleidende toespraak worden ge houden. Ter gelegenheid van deze bij eenkomst wordt door stadsbeiaardier W. Broere een carillonconcert gegeven. GOES Grand: Hun laatste nacht. Slot Ostende: Voorbereidingsbijeenkomst voor a.s. dienstplichtigen van de pa rochies Goes, Hansv^eert, Ierseke en Rilland-Bath. MIDDELBURG Concertzaal: Recital Juda en Hengeveld.Electro: Verraad in Korea. VLISSINGEN Alhambra: Thee en sym pathie. Luxor: Een kindermeisje voor papa gezocht, 18 j. GENT (B.) Kon. Ned. Schouwburg: Het concert, 7.30 uur. PHILIPPINE 7.30 uur: Gemeenteraad. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Turandot.

de Stem | 1958 | | pagina 2