Dok in Polen eert men de vrijheid David Trieller maakt prachtig houtsnijwerk BOEKENPLANK s.- SUCROSE Nationale Reserve vervangen door N atres-pelo tons fes Twee oranjetakken met vier a ppels PHILIPS PHILISHAVE 120 De 37 verheugd Hartstochtelijk schutter Andere belangrijke opdracht J- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 Hqq maandag 22 oktober 1956 hoorde de wereld met verbazing van de grote omwenteling, die zich in het communistische Polen had voltrokken. Na dagen van ondragelijke spanning vond op 2l| oktober de historische zitting tflaats van het bestuur van de Poolse Communistische Partij, waarop zulke gewichtige beslui ten zouden vallen. Polen zou voortaan zijn eigen weg naar het socialisme gaan en de al te nauwe banden met de Sovjet- Unie werden in belangrijke mate losgemaakt. .receptie?... Geen angst INieuw lid Kamer van Koophandel De pers Paus ontving buitenlandse vertegenwoordigers Gaston Eyskens formateur in België Huwelijksreis naar Trento door koningsarend Betere zoetstof ontdekt Grote schade door brand op vliegveld te Brussel ^geneesmiddel Massamoordenaar was uil.... Zo knecht.... zo baas.... KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP Voor de kinderen In sterkere vorm Het menselijk tekort 1:1.f aaie [antique |,t, losse [oderne ahorn, sdikant, en 2 SO Irachti's It twee- stol ot v#r- bij mm h I «CO. 1 ratoun ?rgoed. 'I 33-33-3 A ■Deze befaamde Oktoberrevo lutie ligt thans al weer twee jaar achter ons en als vanzelf dringt zich de vraag op: Wat is er in deze periode terechtgekomen van de toen verworven vrijheid en van zo menige in uitzicht ge stelde verbetering van de mate riële omstandigheden? Over het algemeen bestaat in de niet-communistische wereld de nei ging het leven in de communistische landen als weinig aangenaam te be schouwen. Een van de laatste boe ken. die ik vóór mijn reis naar Polen in handen kreeg, was het werk van Tvo'-' Kovacs: ,,Het drama Honga rije Ook al neemt men in aanmer king dat een Hongaarse vluchteling de toestanden in zijn vaderland niet geheel objectie! weergeeft, dan kan men zich toch niet aan de indruk ontrekken, dat het leven in het Hon garije van vóór 1956 verre van aan genaam was en het is nauwelijks aan te nemen, dat de toestand sindsdien vee: verbeterd is. Ook de romanli teratuur over het leven in de oost- Europese volksdemocratieën is niet opwekkend. Boeken als: ,,De leugen is onze vader", „Anderen moeten blijven", „Voor jou bloeit geen boom" en hoe ze verder mogen he ten schilderen ons op indringende wijze het troosteloze bestaan dat de mensen achter het ijzeren gordijn [■melen leiden. Op elk gebied Met deze beelden voor ogen leek het mij interessant na te gaan, hoe het op dit ogenblik in Polen gesteld is. Ik geef onmiddellijk toe dat een ve blijf van enkele weken in een Ireemd land veel te kort is, om zich grondig van de stand van zaken op de hoogte te stellen. Dit euvel werd in mijn geval echter ten dele ge- (brnpenseerd, doordat ik het voor- ■cht had de gast te zijn van een poolse familie en daardoor meer rechtstreeks met de bevolking in ■nraking kon komen. Vanzelfspre kend hebben mijn reisindrukken niet pretentie, een deskundig overzicht te geven van de politieke of econo- ■ische toestand, ze willen slechts de weergave zijn van de dingen, zoals en eenvoudige toeriste die waar- leemt. Eén van de eerste dingen .lie men in Polen met enige verbazing er vaart, is de grote mate van persoon- nke vrijheid. Reeds het feit, dat ik de gast kon zijn van een willekeurig Pools gezin, is in dit opzicht merk waardig. Van enige beperking in de Bewegingsvrijheid is geen sprake. Niet alleen de Polen zelf, maar ook de buitenlandse bezoeker kan zich Vrij naar iedere plaats begeven die hij verkiest. Het maken van fotos' is evenmin aan beperkingen onderhe vig. Een uitzondering geldt natuur lijk voor bepaalde militaire inrich- lingen en daarmee gelijk te stellen Hbjecten. J Van uiterlijke manifestaties van het communisme merkt men in Po len weinig. Ziet men in de D.D.R. KOost-Duitsland) het ene spandoek naast het andere, in de Volksrepu- i bliek Polen is men daar uiterst te rughoudend mee. Alleen bij speciale gelegenheden uit zich de politiek wat overdadiger. In de laatste week van september b.v. waren alle hoofd straten van Warschau versierd met (Advertentie) Poolse en Russische vlaggetjes ter gelegenheid van de „Dag van de vriendschap tussen het Russische en het Poolse leger". In de namen van de straten vindt men weinig com munistische persoonlijkheden ver werkt. De industriestad Stalinogrod draagt sinds 1956 weer zijn oude naam Kattowice. De prachtige, met Een echtpaar uit onze ge-; westen bracht enkele we-j t ken door in Polen. In vier i artikelen vindt U hun inte ressante indrukken tveer-i gegeven. In vele opzichten J zult II waarschijnlijk na lezing uw mening over j Polen anno 1958 lier-I - zien. groen omzoomde Stalmallee in War- schau heet nu weer Ujazdowskie- allee, het Jozef Stalinpaleis staat thans bekend als Paleis voor Cultuur en Wetenschappen, in de volksmond kortweg Cultuurpaleis genoemd. Daarentegen leest men in de namen der straten veel figuren uit de Poolse geschiedenis, die als uitgesproken vijanden van Rusland bekend ston den. Op troosteloze ruïnes, die de oorlog veroorzaakte, bloeit nieuw leven. Een van de dingendie mij tel kens weer opvielenwas de vrij moedigheid waarmee de Polen hun mening durfden uitsprekenniet alleen tegenover hun landgenoten doch ook tegenover een vreemde ling. Geen enkele keer kreeg ik de indruk, dat iemand bang was in het gezelschap van een buitenlander gezien te wordenHet tegendeel was juist het aeval. Sinds 1956 is het contact met het Westen aanzienlijk verruimd. Reeds talloze mensen uit West-Europa en Noord-Amerika brachten een bezoek aan Polen, hetzij als familiebezoek, hetzij anderszins. Omgekeerd be zochten vele Polen het Westen of hebben plannen in die richting. Zo ontmoette ik verscheidene intellec tuelen die hopen het volgend voor jaar voor studie-doeleinden een be zoek te kunnen brengen aan de Verenigde Staten. plaats die het op grond van zijn be langrijkheid verdient. Het is in Polen waarlijk niet nodig om tussen de re gels door te lezen om te weten wat er in de wereld gebeurt. Afgezien daarvan kan iedere belangstellende gemakkelijk over nieuwsbronnen uit het Westen beschikken. Zo is het luisteren naar buitenlandse radio stations aan niemand verboden. En ook het verkrijgen van niet-commu nistische dagbladen is zeer eenvou dig, vooral in de steden. Aan alle grote stations kan men kranten uit het West enkopen en in enige pers clubs heeft men naast de communis tische kranten uit het buitenland eveneens de beschikking over een aantal niet-communistische dagbla den. In het grote persclubgebouw op de hoek van Nowy Swiat en Jerozo- lismkie-Allee zag ik o.a. de Man chester Guardian", de Times", de ,,New York Daily Herald" en de ..Neue Zürcher Zeitung". In deze persclub kan men zich onder het ge not van een kop (surrogaat) koffie rustig aan de lezing van deze kran ten wijden. Natuurlijlk mag men uit het voor gaande niet opmaken, dat de pers in Polen volkomen vrij is in de be tekenis, die men daar in het Wes ten aan hecht. Weliswaar is kritiek op de regering of bepaalde maatre gelen toegestaan (en deze kritiek is soms lang niet mis) maar toch zijn er bepaalde grenzen. Toen het com munistische studentenblad ,,Po Pros- tu". dat zulk een belangrijke rol had gespeeld bij de oktoberomwenteling van 1956, een al te onafhankelijke koers ging volgen, leidde dit in okto ber 1957 tot een verschijningsver bod. De inval in het klooster van Sasna Gora in juli 1958 moet men in hetzelfde licht bezien. FL. 6.45 PER FLES- VOOR BE HANDEL: H VAN IOOR IZ. VLAARDIN6EN verkrijgbaar bij elke goede slijter Helmich, Min. Ver- te Etten gekozen tot lid ti Kamer voor de groep industrie, feature van w. Janssens. De hori? zittende leden werden [herkozen voor de groep: Industrie; drs. P.M.J.C. Asselbergs re bergen op Zoom, dr. ir. J.P.M. uilse te Roosendaal, E.H.Th.M. de 'n nt teEreda. L.P. v. Malland te Breda U'' W-J'H' Thunnisseu te L Middenstand: J.A. Topman te Bre- TU 'Domen te Oosterhout, J.A.F. v. Spaandonk te Oudenbosch. Bankwezen: mr. G.E.F.M. v.d. pchrieck te Breda. ^Verkeer: mr. D. v. Setten te Bre- Groothandel: Ant.C.M. Asselbergs te Bergen op Zoom. verzekeringswezen: H.W. Kuijper te In de niet-communistische wereld leeft over het algemeen de overtui ging, dat het met de nieuwsvoorzie ning in de communistische landen treurig gesteld is. Niets is echter minder waar, althans wat Polen be treft. Meer dan 700 dagbladen en periodieken benevens 22 radiostations zorgen voor een regelmatige en vol ledige berichtgeving aan het volk. Het Poolse persagentschap P.A.P. heeft zijn correspondenten in alle grote steden van de wereld. Wan neer men de Poolse kranten verge lijkt met die uit de overige commu nistische landen, dan ziet men een aanmerkelijk verschil. In bv. Oost- duitse bladen beslaat het nieuws over de vorderingen van het socia lisme meestal het grootste gedeelte van de beschikbare ruimte, terwijl belangrijk wereldnieuws niet of on volledig wordt vermeld of op een on opvallende plaats terecht komt. De meeste Poolse kranten daarentegen geven de belangrijkste gebeurtenis sen in binnen- en buitenland over het algemeen volledig weer op een Paus Joannes XXIII heeft gisteren de vertegenwoordigers ontvangen van 54 landen en vijf internationale orga nisaties die de pauskroning hebben bijgewoond. De paus herinnerde er aan, dat zijn voorganger, Pius XII zijn pontificaat aan de vrede in de wereld had ge wijd. Hij zei dit voorbeeld te zullen volgen en zijn hoop te vestigen op een „rechtvaardige en broederlijke vrede onder de volken". (Advertentie) Koning Boudewijn van België heeft gisteren, na het gebruikelijke overleg met de drie grote Belgische politieke partijen katholieken, socialisten en liberalen de aftredende premier Gaston Eyskens verzocht een nieuwe regering te vormen. Eyskens had eergisteren het ontslag van zijn homogene katholieke minder heidsregering aan de koning aange boden. Hij is, zoals bekend, van plan een coalitiekabinet van katholieken en liberalen te vormen, dat over een meerderheid in de Kamer van Volks vertegenwoordigers kan steunen. De 26-jarige heer M. B. C. de Lang en de eveneens 26-jarige mejuffrouw Maud Calbo, beiden uit Amsterdam, zullen zich, wanneer zij op maandag 17 november des morgens te 9 uur op het Amsterdamse stadhuis in het hu welijk worden verbonden, ongetwij feld „het bruidspaar van de dag" voelen. Als eerste Amsterdamse bruidspaar van die datum wordt hun nl. een reis naar de Italiaanse stad Trento plus een week verblijf aangeboden, ais gast van de V.V.V. aldaar. Op die dag nl. wordt de konings arend. die dezer dagen op Schiphol is aangekomen als geschenk van de stad Trento aan Artis, bevrijd uit zijn 14-daags verblijf in quarantaine. De 37 Indonesische verstekelingen aan wie door de Nederlandse rege ring toelating in Nederland was ge weigerd, doch die thans vergunning hebben gekregen zich in Nederlands Nieuw-Guinea te vestigen, kregen gisteren van deze beslissing telegra fisch bericht aan boord van de ,,Jo- han van Oldebarneveldt" die op dat ogenblik in de haven van Melbourne lag. De verstekelingen waren uitermate verheugd over de nieuwe wending die hun lot heeft gekregen en stonden juichend op het dek van het Neder landse c hip. Zij zullen, zoals ge meld, per vliegtuig van Sydney naar Nieuw-Guinea vertrekken. KwailtgitsgmiJuct »an da WyDart-Fabrlaken. 70 an 90 ct alléén bij Apothekers en Drogisten (Advertentie) Goed nieuws voor hen die geen suiker mogen gebruiken (diabetici, slanke lijn) I In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt, met zulk een zuivere smaak dat men in de hele wereld enthousiast is. Aanvankelijk was dit nieuwe middel vrij kostbaar, maar door Chefaro wordt zij nu onder de naam Sucrose voor een billijke prijs beschikbaar gesteld. de nieuw* in Amerika ontdekte zoetstof, waarover oion in d« hole wereld enthousiast is I De brand op het vliegveld Meis broek te Brussel, waarvan wij in on ze editie van gisteren reeds melding maakten, heeft een schade aange richt van ongeveer 55 miljoen gul den. Er werden geen vliegtuigen be schadigd en persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Acht mensen, die door het vuur waren ingesloten, konden met behulp van brandweer ladders in veiligheid worden ge bracht. Twee leden van het personeel van de controletoren konden ternau wernood door een helikopter worden gered. Noodmaatregelen zijn geno men om het verkeer gaande te hou den. (Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten In een winkeltje aan de Domburgse Weverijstraat woont David Trieller, een tachtigjarige grijsaard met karakteristieke gelaatstrekken, een stro kleurige baard en dito snor en op het hoofd een platte pet. David Trielier is tachtig jaar, maar niet oud; hij draagt een matig sterke bril, doch zijn gezicht is scherp en zijn hand is nog steeds vast. Met naaldfijne beiteltjes en mesjes oefent hij een handwerk uit, dat alleen in Zeeland nog voorkomt en ook daar dreigt uit te sterven: hij maakt kunstig gesneden handvaten voor messen, naar oud Zeeuws model, broodplanken met randschrift en nu en dan ook een sierlijk bewerkte sigaren- of juwelendoos of een tableautje. „Da s best mogelijk, maar ik vind het niet mooi". Dat is een van die mooie trekken uit de Domburgse samenleving; men windt er geen doekjes om, men zegt precies waar het op staat. Een verdwaalde uil heeft de dood van veertien volwassen kippen op zijn geweten. Toen de landbouwer D. van V. te Scherpenzeel in een der afgelopen nachten door een hef tig spektakel uit zijn slaap werd gewekt, schoot hij zijn kleren aan en ging op onderzoek. Het bleek, dat in zijn kippenhok een grote uil rond fladderde, temidden van hevig pro testerende, angstige kippen. De die ren waren van doodangst in en op elkaar in een hoekje gekropen, waar door veertien kippen waren gestikt. Een flinke schadepost voor de land bouwer, die hij op niemand kan ver halen. De uil was door een opening in het gaas binnengekomen. Het dier werd door de heer van V. in vrij heid gesteld. Vier jaar geleden won de heer P. Arbeider te Delfzijl in één van de „SUS"-acties een woonhuis. De heer Arbeider was in dienst van de aannemer P. Vos en liet het huis in Delfzijl door de heer Vos bouwen. Een 23-jarige zoon van de heer Vos, die zich zondag aanstaande gaat verloven, kocht een lot van de actie ..Bijstand 2" en blijkt recht te heb ben op een woonhuis van f 25.000. (Advertentie) Misschien niet het mooiste, maar zeker een van de opvallendste werk stukken van de heer Trieller is on getwijfeld een afbeelding van toen prinses Juliana en prins Bern- hard, gemaakt in 1937 ter gelegen heid van de verloving van dit ko ninklijk paar. De beelteniss'en zijn goed gelijkenci. hoewel Trieller zelf er niet al te best over te spreken is, maar het merkwaardige is de garnering van het portret, die onder meer bestaat uit twee oranjetakken met daaraan.... vier appels! Het is moeilijk aan te nemen, dat Trieller in 1937 inderdaad voorzien heeft dat er vier koninklijke kinderen uit dit huwelijk zouden worden geboren, maar toch is het opmerkelijk. Zijn vader heeft indertijd ook eens iets dergelijks gepresteerd, zij het op iets lager niveau. Hij maakte voor David eens een mesgreep, waarop David als jager stond afgebeeld, maar de jongen had toen nog nooit een geweer in zijn handen gehad. Hij is echter een hartstochtelijk schutter geworden en is tot op de dag van vandaag nog een actief lid van de Domburgse schietvereniging. Vaders portret Trieller is al vroeg met deze wijze van houtbewerking begonnen. ,,Op de schoolbanken", zei hij zelf, „maar ik snee meer in mijn vingers dan in het hout". In de loop der jaren is daaraan natuurlijk wel het een en ander veranderd, getuige de weinige, maar prachtige werkstukken, die Trieller nog in zijn bezit heeft. De meeste zijn natuurlijk verkocht. Zijn eerste grote succes behaalde hij om streeks 1922, toen in Haarlem een tentoonstelling van uit hout gesneden pollepels werd gehouden. Hij stuurde één werkstuk in en kreeg de tweede prijs uit driehonderd inzendingen. Maar zelf vindt hij het mooiste stuk dat hij ooit maakte nog steeds het uit 1937 daterende portret van zijn vader. Jan Toorop Met een sterk wisselende mate van waardering preekt Trieller over zijn oude vriend Jan Toorop, die tussen 1900 en de eerste wereldoorlog veel in Domburg verbleef, in het begin voornamelijk in de zomermaanden, maar later vrij permanent. „Ik heb veei van hem geleerd", zegt hij. „Hij was een heel goed schilder en ik ge noot erg van zijn werken, maar zo dra hij modern ging doen heb ik ge zegd, dat ik er niets van snapte". „Dan heb je niet het ware kunste naarsoog, David", zei-t-ie. Gegolfde scheer- sleuven compleet in etui 5® Stoffeerder Trieller is van beroep eigenlijk stof feerder en hij heeft dat werk dan ook vele jaren lang gedaan, tot twee jaar geleden, toen een van zijn zoons de zaak heeft overgenomen. Hij wijdt zich nu vrijwel geheel en al aan zijn kunstzinnige liefhebberij. Beuke-, eike- en palmhout zijn de drie meest gebezigde materialen, beuke voor de broodplanken, omdat het niet ver kleurt door het afwassen, eike voor de kistjes en dergelijke en palm voor de messeheften wegens de schier on zichtbare nerf. Zijn eerste mes sneed David in 1896 voor zijn zuster Catharina. Het werd een juweeltje. Hij heeft het nog en toont het met genoegen. Het is veel mooier dan de heften, die in opdracht gemaakt worden, maar dat is ook alleszins begrijpelijk, want goed handwerk is onbetaalbaar.... David Trieller, tachtig jaar oud, beschikt nog steeds over een vaste hand. Daardoor snijdt hij onafgebroken zijn fraaie mes heften en ander houtsnijwerk. (Advertentie) Openverende scheer hoofd houder Ook verkrijgbaar de wereldvermaarde „Philishave" van 39.75 Annemarieke, naar het gelijknami ge hoorspel van Peter Jaspers, is 'n zo sympathiek geval, dat we er graag deze bespreking van enkele kinderboeken mee beginnen. Er steekt namelijk een zo grote hoeveel heid leed en vreugde, heerlijke fan tasie en argeloze vrijmoedigheid in deze bladzijden, dat we Annemarie ke voorrang verlenen. Zij is door en door kind, zij zou ons eigen kind kunnen zijn met al haar engelachtige bedenksels en haar schijnbaar gril lig gedrag. Met haar ondeugende opwellingen en haar lieve uitvluch ten. Kortom, Annemarieke is op ver rassende wijze helemaal kind geble ven: dit is een boek om te vertroe telen De uitgever is Hoilandia te Baarn. Op een geheel ander vlak verdient het boek „Spelend werken" van Lot te Marie van Oordt en Lütz de Jong aanbeveling. De handvaardigheid voor kinderen is hier op eik denk baar en uitvoerbaar gebied onder de loep genomen: tekenen en sohüderen stempel- en krastechniek, applicatie en mozaïek, vormen en vouwen, boetseren en batikken, werken met draad van metaal en het maken van Nitfe^kl„T^dciar0ef-re) "Natim,alf' Reserve" is overgenomen door de inetewilen T en hlervan: de taak, die de Nationale Reserve kreeg Ipn l lrn'a ZIJ D1® meer aan; maar voor alies in de ambtelijke kan- dat veie pntklL*?' i'5j CT een lange tijd mee gemoeid geweest, zo lang to \orUoit>rk as*e J^den van de Nationale Reserve hun geduld begonnen ten waar«rhiM«UHr. 1 2 aa" ^aYen- ZÜ hoorden van niets meer en dach- zuUen wij ons da" druk ^nakern k,aa'bliJkel«* ^eft, wat zich in te zetten voor het behoud van de vrijheid door opvoering der pa raatheid. Nu is de hervorming tot stand ge komen. De Nationale Reserve heeft eigenlijk de oorspronkelijke naam be houden maar een andere, zij het niet minder belangrijke opdracht gekre gen- ..Natres" betekent ook Nationale Reserve, maar in de plaats van de vroegere compagnieën. Hun taak is ae bewaking en beveiliging van ob jecten, die voor de oorlogvoering van belang zijn. Een peloton mag ten hoogste uit 38 man bestaan en door deze nieuwe organisatie is de Natres in een veel sterkere vorm gegoten. De jongens, die destijds de gelederen der Natio nale Reserve verlieten omdat zij zich teleurgesteld zagen, kunnen opnieuw hun ideaal verwezenlijkt zien door Objecten Werden vroeger de compagnieën samengesteld uit mensen die van heinde en verre naar een verzamel punt moesten komen voor de weke lijkse oefeningen, geheel anders ligt dit nu met de Natres-pelotons. Deze zijn speciaal bedoeld om de voor de oorlog belangrijke objecten te bewa ken en te beschermen. Voor een streek als de kanaalzone, met zijn fabrieken tussen Terneuzen en Sas van Gent, is dit van uitzonderlijk be lang, Voor Terneuzen zelf niet min der. Men denke hierbij alleen nog maar aan de sluizen, bruggen, ha venwerken en -installaties. Degenen die deel wensen uit te ma ken van een Natres-peloton, moeten geoefende militairen zijn, dus zij die aan hun dienstplicht hebben voldaan. Zij zullen niet iedere week, maar ééns in de maand voor oefeningen bij elkaar komen. Overigens is het de bedoeling, dat in de toekomst een Natres-peloton een volwaardig leger onderdeel met een eigen plaats in het grote geheel van de landsverdediging wordt. Reeds begonnen Axel heeft een eigen Natres-pelo ton, dat met de oefeningen een be gin heeft gemaakt. Dit peloton is echter nog niet op volle sterkte. Er zouden nog twintig man bij moeten komen. De commandant Zeeland, overste Meeter uit Middelburg, bezoekt ver schillende gemeenten om te trachten mensen hiervoor aan te werven. Te Sluiskil bemoeit de pelotonscomman dant. de heer E- Hallegraeff, Merel straat 9, zich hiermee. Zij zijn van mening dat het mogelijk moet zijn, dat Terneuzen een eigen peloton vormt en dat daarnaast een peloton kan bestaan voor de vele belangrijke objecten in de kanaalzone. Zij, die het wachten moe waren en de Na tionale Reserve de rug toekeerden, kunnen er nu weer terecht. een poppenkast, feestversieringen en een zandtafel behoren allemaal tot de rijke inhoud. Het boek is bevatte lijk geschreven en met een enorme hoeveelheid duidelijke plaatjes ver lucht. Cantecleer te Utrecht mag trots zijn op deze uitgave. Dezelfde uitgeverij bracht voor de iets smallere beurs een reeks in d» handel onder de titel „Vrije Tijd**» Dan kan men in frisse boekjes tek kens over één onderwerp een pa#» handenvol wetenswaardigheden vin* den over dat onderdeel van de hftpd* vaardigheid, waarheen de eerst® be« langstelling gaat. Zo verzorgde fon Zonneveld „Viltwerk" en W. van den Hoek „Eenvoudig metaalwerk". Ook hier weer goede illustraties. Van Peter Jaspers gaf Hoilandia te Baarn ook een boekje met kinderge dichten uit ,,De gouden bel". Leuke versjes in de trant van Annie Schmidt om uit het hoofd te leren en voor te dragen. Dan is er ook een kinderboek „met de leeuw", een uitgave dus van Leo polds uitgeversmij in Den Haag. Het heet „De wonderbaarlijke avonturen van Bartje Kokliko" en is geschre» ven door Johan Fabricius. Bartje i» een kabouter die uit de stille en ge heimzinnige sfeer van het grote bos zo erg graag de grote-mensenwereld wil binnengaan. Hij maakt een plan en voert dat zonder medeweten van hoofdman Grijsbaard nog uft ook. Wat hij allemaal beleeft en hoe hij tenslotte een „grote Bart" wordt moet u zelf maar lezen. Het wordt door Fabricius veel beter verteld dan wij zouden kunnen doen. Voor de kleinste kinderen is er ook nog een kabouter: Pinkeltje. Dit is een boek van Dick Laan en verscheen bij v. Holkema en Warendorf. Tekst en plaatjes (van Rein van Looy) zijn alleraardigst. Vermelden we nog met verwijzing naar vroegere besprekingen het uit. stekende boek „De oude sprookjes" 1 van J. Riemens Reurslag. Het is de zesde (goedkope) uitgave. Deze Hol- landia-uitgave is bij jong en oud be kend genoeg om hiermee te vol staan. Tenslotte ontvingen we van het Groot-seminarie Liesbosch te Princenhage ook dit jaar weer een Kinderkerstboek met versjes, ver haaltjes en een leuke prijsvraag. En voor de rest: de goede Sint moet maar uitzoeken, wat en aan welk kind hij een mooi boek schenken wil. André Malaoux' „La Condition Hu- maine blijft een der grote meester werken van de Europese literatuur. Het beschrijft een laatste fase van de Chinese Kwomintang-revolutie in 1927, doch stijgt ver uit boven de schilde ring van een historische episode door de diepgaande karakterontleding en psychologische verkenning van de menselijke natuur. De vertaling door E. du Perron is nu ook in een Prisma- boek verschenen. We moeten er bij aantekenen, dat het ernstig voorbehoud eist.

de Stem | 1958 | | pagina 13