Nieuwe fase in werk aan stadspoort te Hulst Ontwerp-Cals dwerg-mammoet Moeten veehouders delen in het risico Schoolmelk te Baarland Hoogst interessante vondsten Volk en ruimte Gevaarlijke weg Ruimer zien DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 n Veren erdag KAV men enf Twee theorieën bewezen Hoge Amerikaanse gast te Rilland Waar blijft het vlees der noodslachtingen Bij prijsdaling zuivelprodtikten Borstbeeld voor Wilhelminapolder Handgemeen in rechtszaal te Roermond Verdiensten en bezwaren Ongegronde vrees Schoonheidsfout Ongelukkige namen Bespreking over de problemen der vissers Kolonel Aref gearresteerd paQbïaD 9 e j&ïeitt Vreemde vondst in vliegtuigwrak Illegale dundruk van Dr. Zjivago voor Rusland in komt za- hotel Meert preking van e K.A.V. mde uit af- in ertien krin- i bijeen ge in het ko- i voor een ren. Dezelf den aange- in het af- e Lourdes- indernomen. n de K.A.V. de komen- leiding wor- taak van de ."Na de in- i door de le- gebracht. e geconsta- ar alle kan- taan zeven itapel. Men iwe afdelin- r het stimu- op huishou- atteland en >or het vol- De vlucht r: Cupido op g voorb. a 8 uur: In dienst grijpt Geen liefde roorb. De mijnen Een kinder- 18 j. e nacht, al: Recital Verraad in 'hee en sym- m eis je voor schouwburg: In het ontgravingswerk van de oude stadspoort te Hulst is een nieuwe fase gekomen. Nu men met het graven enkele meters dieper is gegaan (aan de kant van de ingang van de waterpoort) heeft men allerlei hoogst interessante details gevonden, die het vele werk aan het oude, voor de krijgshistorie zo belangwekkende gebouw iedere dag, ja met iedere nieuwe steek van de spade, meer rechtvaardiging verschaffen. lijk heeft gehouden, op grond van het feit dat men een bepaald deel van het in die tijd aanwezige grach tenstelsel droog kon zetten. Gave steen De natuursteen die men op de nu bereikte diepte aantreft is uiterst Ter linkerzijde van de ingang der waterpoort, die tot dusver de be langrijkste ontdekking is geweest, heeft men nu de bovenkant van een fraaie steunbeer gevonden, die op kunstige wijze overgaat in een met een natuurstenen ,,nok" bekroonde waterkering in de vroegere gracht rond de poort. Deze vondst bewijst twee theorieën: ten eerste die van van Lansberghe, die in zijn beschrij ving van Hulst beweerde dat de Land- en Waterpoort van Kelder mans een „konstig bouwwerk" was en vervolgens die van de heer P. J. Brand, die de aanwezigheid van de waterkering altijd voor waarschijn- Het kweekbedrijf te Rilland, onder deel van de koninklijke kwekerij en zaadhandel van v. d. Have te Kapelle. kreeg hoog bezoek in de persoon van de ex-vice-president van Amerika, Henri Wallace. De heer Wallace is zeer geïnteresseerd bij de planten veredeling en kwam zich op de hoogte stellen van de te Rilland gevoerde methode. Onder leidin gvan de heer Dirkzwager werd de bezoeker alles getoond waar hij belang in stelde Vandaag vertrekt de heer Wallace weer (Advertentie) gaaf en de mensen die er aan het werk zijn tonen ware Hulstenaren te zijn, met liefde voor stad en historie, want ze doen alles voorzichtig om niets te beschadigen. Men heeft in tussen een hele diepte bereikt, maar vanaf het nu bereikte diepste punt zal men ongetwijfeld nog wel een meter of vier verder moeten graven. Voordat men echter zo ver is, zal men eerst aan de andere kant moe ten beginnen, tegenover de Over- damstraat dus. Dat zal de volgende fase in het werk zijn. Daarmee krijgt men meteen vanuit de stad het gezicht op de oude poort, die steeds meer ook officiële be langstelling gaat genieten. Hulst zal er een unieke historische trekpleister bij krijgen, die het wallenstadje in nog meerdere opzichten interessant maakt voor de krijgshistorie. In verband met het besluit van de regering met ingang van 1 september 1958 de verstrekking van melk op scholen een subsidie te verstrekken van cent per liter zijn van het Cen traal Schoolmelkcomité te Rijswijk (Z.-H.) een aantal stukken ontvangen inzake de verstrekking van melk op school. Waar deze materie nieuw is voor alle betrokken partijen hebben b. en w. de ouders voorgesteld de schoolmelkverstrekking bij wijze van proef gedurende 1 maand te proberen en dan een definitief standpunt in te nemen. Van twee ouderparen is be richt ontvangen dat zij niet deel wen sen te nemen voor vier kinderen, ter wijl voor 32 kinderen bericht is ont vangen dat zij wel deel wensen te nemen aan de proef. Een en ander is inmiddels doorgegeven, doch door bepalingen van de Keuringsdienst van Waren is deze zaak nog niet tot een oplossing gekomen. B. en w. stellen voor een en ander te subsidiëren, waartoe z.h.s. wordt besloten. Potpourri 488,- Radio en grammofoon zijn in de Potpourri op ideale wijze gecombineerd. U spaart ruimte en geld, terwijl al Uw muzikale wensen volmaakt worden vervuld. Keuze uit radio's en radio- grammofooncombinaties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 16 modellen; van f215,- tot f 1260,-. In welke prijs U ook wilt slagen, Uw geld is altijd méér waard, ais U 'n GRAETZ koopt! Importeur; N.V. Thabur, Den Haag. (Van onze parlementaire medewerker) Vandaag zal de Tweede Kamer bij het in stemming komen van enige moties een beslissing ne men over de vraag in hoeverre ook de veehouders een fleel van het risico, dat bij prijsdaling van de zuivelprodukten kan ontstaan zelf zullen moeten dragen. Deze vraag vooral heeft de landbouw deskundigen bij het begrotings debat nu al enige dagen bezig gehouden. Zij hebben minister Vondeling al hooft ^e^rtgenV <*a,.t toegezegd heeft met het Landbouwschap nog eens te zullen gaan praten om te voorkomen, dat bij zeer ongunstige vanZ6hot •boeren een zo groot deel "s'c° zouden moeten dra gen dat het begrip „garantie" ge heel zal verdwijnen. De minister had opgemerkt, dat hij voor garantie liever een ander woord zou willen invoeren. Moties Door de toezegging van nader overleg met het landbouwschap dacht hij, dat de moties, die door de heren Engelbertink (KVP) en Vredeling (PvdA) waren inge diend, nu wel overbodig zouden zijn. Er zijn er echter nog twee bij gekomen. De ene is ingediend door de heer Biesheuvel (AR). Daarin wordt ge- vraagd om de minimum-prijsgaran tie te handhaven, maar zonder dat de boeren een deel van het risico mee gaan dragen. Wel zal, wanneer er budgettaire moeilijkheden zouden ontstaan, de Kamer later met de minister de garantieprijs nader kun nen bezien. De heer Biesheuvel voeg de er aan toe, dat dan wellicht kan worden nagegaan, of van andere be volkingsgroepen een bijdrage zal kunnen worden gevraagd. De minis ter bestreed deze laatste motie, om- dat hij het uitgangspunt niet juist vond. Er zijn reeds budgettaire moei lijkheden. Werd de motie Biesheuvel sterk ontraden, de motie De Ruiter (CH) moest de minister reeds bij voorbaat onuitvoerbaar verklaren. Daarin wordt voorgesteld om de garantie te handhaven voor 5 miljard kg melk en tevens werd gevraagd de garantie te verbreden voor akkerbouw, door ook voor vlas en koolzaad een ga rantieprijs in te voeren. Het is nog niet te overzien, wat er precies met het melkbeleid zal ge beuren. Hoewel de minister ook de motie Engelbertink overbodig vond, lijkt het ons waarschijnlijk, dat een van beide toch wel zal worden aan genomen. Koolzaad en vlas Het voorstel De Ruiter om voor koolzaad en vlas een garantie in te voeren bestreed de minister met de opmerking dat het koolzaad niet essentieel is voor onze akkerbouw en bovendien zeer verliesgevend. Een garantie zal minstens een kwart mil joen uit de schatkist overhevelen. De ontwikkeling met het vlas wilde hij nog even wachten. Er is eerst sinds 1,5 a 2 jaar sprake van moei lijkheden met deze teelt. Het mo ment om tot garanties over te gaan is dus volgens hem nog niet geko men. De verwerkingspremie wordt om sociale redenen gegeven. Zij is geheel gericht op de nood in de kleine vlasgebieden. Het is namelijk van belang, dat deze verwerking van vlas daar niet verdwijnt. Zonder steun zou daar alle kans op zijn. De heer de Ruiter had gevraagd om het bedrag van de verwerkingssteun als garantie uit te keren. De minis ter vond dat minder juist. Ook in vergelijking met België, waar men een hogere verwerkingspremie uit keert, vond hij niet ter zake dienen de. Er wordt daar wel een toeslag gegeven van f 15,- per ha, maar wanneer men het verschil in pacht prijs in beide landen in aanmerking neemt, is het duidelijk, dat dit ver schil daardoor wordt opgeheven. Hij berekende aan de hand van sta tistieken van het L.E.I., dat in ge bieden met de laagste kostprijs een prijs van f 17,50 per 100 kg vlas, strovlas, zal moeten gelden, terwijl het vlas slechts f 15,50 opbrengt. Het verschil van twee gulden zal voor de schatkist een bedrag van 2,5 a 3,5 miljoen betekenen, (f 165,- per ha). Er is een korte woordenstrijd ge weest tussen PvdA en KVP over de maatregelen, die de KVP nodig achtte voor de tuinbouw. De minister zei, dat hij het niet zeker achtte, dat structuurverbetering voor de tuinbouw nodig zou zijn. Deze ge dachte was hem voorgelegd door zijn partijgenoot Egas (PvdA). Hij zal zich echter beraden. Op voorstel van b. en w. en z.h.s. wordt besloten tot de vaststelling van een wijziging van het uitbreidings plan. hetwelk inhoudt dat een strook van 70 meter uit de zeedijk niet mag worden bebouwd i.v.m, eventuele werkzaamheden aan deze dijk. De Herkavelingscommissie Zeeland heeft verzocht ook voor de in aan bouw zijnde woning van de heer Mol aan de Hellenburgstraat de gemeen telijke bijdrage ad 1180.in de aan- sluitingskosten op het elektrisch licht- net in het zogenaamde onrendabele gebied ter beschikking te stellen, waartoe z.h.s. wordt besloten. Bouw- en woningtoezicht Van de districtscommissie van de Centrale dienst Bevelanden was een ontwerp ontvangen voor een nieuwe regeling van het bouw- en woning toezicht. Deze regeling komt er in feite op neer dat het huidige district 's-Gravenpolder van de Centrale dienst Bevelanden na 1 maart 1959 als zelfstandige eenheid naar voren komt. Het werd aanvaard. In de raadsvergadering van 28 sep tember 1956 was ter bevordering van het tempo der omschakeling van pri- vaatton op closetinstallatie het be sluit genomen tot toekenning van een extra-premie van 50.dan wel 100.al naar gelang de bouwkosten. Nu de regeling een paar jaar heeft gegolden en dientengevolge de men sen ruimschoots de gelegenheid heb ben gehad hiervan gebruik te maken, stellen b. en w. voor tot beëindiging der ïegeiing te besluiten per 1 maart 1959. Op voorstel van de heer Beulens (KVP) werd die termijn verlengd tot 1 november 1959. De brandstoftoeslag werd iets verhoogd en voor woning verbetering werd 500.toegekend aan de heer P. de Koning. Rondvraag Bij de rondvraag zegt de heer van Damme te weten, dat destijds is me degedeeld, dat vlees van noodslach tingen bij toerbeurt in de verschillen de plaatsen van de kring Goes zal worden gedistribueerd, doch hij heeft tot dusverre nog niet anders gezien dan advertenties waarin mededeling dat vlees te Goes verkrijgbaar is, ook voor inwoners van buiten Goes. Dit is niet zoals het beloofd is bij de inwerkingtreding van de dienst De heer de Mol bevestigt dat dit destijds wel degelijk is toegezegd en ziet gaarne dat deze toezegging vol ledig wordt ingelost. De heer de Vriend zegt dat destijds de dienst wel is aanvaard, rnaar hoe zit dat nu toch met de keurlonen, de raad heeft deze niet aanvaard en toch moeten de mensen de verhoogde keurlonen betalen, dit klopt niet. De voorzitter zegt dat momenteel 9.keurloon voor een varken wordt betaald. De heer de Vriend zegt, dat de raad het nog steeds bij de oude toestand heeft gelaten. De heer de Mol zegt, dat de oude keurlonen nog steeds geldig zijn. 5.— voor een varken) H.M. de Koningin heeft de Haagse beeldhouwer G. A. Graff toestem ming verleend een marmeren kopie te vervaardigen van een borstbeeld van wijlen koningin Wilhelmina van Pruisen, de echtgenote van wijlen koning Willem de Tweede. Deze kopie zal worden aangebo den aan het bestuur van de stichting „Wilhelminapolder" op Zuid-Beveland ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van de Wilhelminapolder. De viering van dit jubileum zal ge schieden op 10 en 11 juni van het volgend jaar. De parketwacht van de rechtbank te Roermond moest gisteren tussen beide komen, toen op de publieke tri bune van het Roermondse paleis van justitie een verwoed gevecht ont stond tussen de woonwagenfamilies E. en V. De aanleiding tot het hand gemeen was een strafzaak, waarin de opkoper J. E. uit Grave, die met zijn gezin in het woonwagenkamp Horn verbleef, onder beschuldiging van opzettelijke brandstichting te recht stond. De parketwacht moest enkele vech. tenden in hechte greep nemen, alvo rens de orde kon worden hersteld. De zitting van de rechtbank moest voor dit ingrijpen even worden on derbroken. De officier van justitie, mr. Uiter- waal, achtte de opzet tot brandstich ting bewezen en eiste een gevange nisstraf van 6 maanden tegen de op koper. Twee van de zes maanden heeft hij voorwaardelijk gesteld met een proeftijd van twee jaar. De uitspraak is op 18 november. (Advertentie) SigaretHunter! De bekende Amerikaan voor de man die uieet wat geurige tabak is (Van onze onderwij smede werker) Zoals uw dagblad u weinige dagen geleden berichtte, heeft minister Cals op de laatste dag van oktober zijn langverwachte wetsontwerp voor het voortge zet onderwijs bij de Tweede Ka mer ingediend. Dit is op zich zelf reeds een belangrijke ge beurtenis voor ons nationale on derwijs, omdat sinds zovele ja ren op deze stap werd gewacht. Men kan wel zeggen, dat minis ter Cals van dit wetsontwerp zijn levenswerk beeft gemaakt en men mag dankbaar zijn, dat hij een tweede ambtsperiode in het teken van deze arbeid heeft kunnen zetten. Hierdoor is hij in staat geweest, een werk te voltooien, dat door zijn voorgan gers Gielen en Rutten door tijds gebrek onaf moest worden achtergelaten. Tijdens de jarenlange voorberei dingen op dit wetsntwerp zijn de na men „raamwet" en „mammoet wet" gemeengoed geworden, waar van de laatste benaming duidde op een te verwachten reusachtige afme ting. Men kende immers het streven, om in één wet een regeling te tref fen voor alle onderwijs tussen lagere school en universiteit; een materie welke thans in meer dan 6 afzonder lijke wetten ligt vervat. Nu dan ein del ijk het definitieve wetsontwerp ter tafel ligt, is het eerste wat opvalt: de beperkte afmetingen van deze mammoet. In 117 artikelen heeft de bewindsman kans gezien, deze uiter mate omvangrijke materie vorm te geven. Het wordt wel gezegd, dat het talent om wetten te redigeren in onze na-oorlogse tijd schaars geworden is. Welnu wij menen dan toch, dat mi nister 'Cals op het gebied van redactie een huzarenstuk heeft uitgehaald, dat alle respect verdient. Tevens heeft hij hiermee de eer ste slag gewonnen: hij leverde het bewijs, dat het mogelijk is een over zichtelijke, hanteerbare wet voor alle voortgezet onderwijs te ont werpen, die enerzijds voldoende houvast geeft voor de concrete ver werkelijking, anderzijds veel ruim te Iaat voor een vrije ontplooiing van persoonlijke initiatieven. Een tweede bezwaar, dat tijdens de talrijke informele vormen van voor overleg een grote rol heeft gespeeld, was gericht tegen het plan, in één wet het openbaar en het bijzonder onderwijs op gelijke voet te behan delen. Van vele kanten klonk de vrees, dat het bijzonder onderwijs te zeer het eigen karakter verliezen zou. terwijl men ook niet gelukkig was met de heersende figuur, waarin het bijzonder onderwijs als aanhangsel verscheen. Wij menen, dat de minis ter er op overtuigende wijze in is geslaagd, in zijn wetsontwerp het openbaar en bijzonder onderwijs ge lijkelijk onder de zorg van de over heid te plaatsen, zonder aan beider karakter tekort te doen. Zijn verde diging van deze wetsstructuur in de Memorie van Toelichting, waarbij de inhoud van de wet wordt omschre ven als een bindende regeling voor het openbaar en een opsomming van subsidievoorwaarden voor het bij zonder onderwijs is overeenkomstig de teneur van art. 208 van de Grond wet en een voortreffelijk staal van onderwijspacificatie, waarop vele Eu ropese landen jaloers zullen zijn. Als speciale verdienste van het wetsontwerp willen wij ook beschou wen, de voorgestelde planning van het voortgezet onderwijs. Deze pro spectieve schoolstichtingspolitiek ligt geheel in de lijn van de hedendaagse opvattingen omtrent doelgerichte be vordering van het volkswelvaren. De ze moderne gedachtengang van de minister blijkt uit de gehele opzet van het wetsontwerp. De grondge dachten: determinatie doorstroming en vrijheid van inrichting beheersen de totale structuur, maar ook in de tails treedt het eigentijds denken van de bewindsman aan het licht, bijvoor beeld in zijn pleidooi voor scholen' gemeenschappen, en in een terloopse kleinigheid als het rekeniing-houden met de idee der vakantie-spreiding. Merkwaardigerwijze draagt niet de ganse Memorie van Toelichting deze moderne kleur. Het ia ons bijvoor beeld niet geheel duidelijk, welke doorslaande argumenten er thans nog zijn, bepaalde takken van onderwijs te laten ressorteren onder het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Wij kennen na tuurlijk de historische en vaktechni sche redenen, maar als er na bijkans een eeuw denken en schrijven einde lijk een stuk op tafel komt, dat pre tendeert een overzichtelijk en samen hangend onderwijsplan te geven, dan beschouwen wij toch de genoemde situatie als een schoonheidsfout. Mi nister Cals kan vanzelfsprekend deze situatie niet eigenmachtig klaren, maar was het nu niet het ogenblik om het toch minstens te pogen? Een gelijksoortige teleurstelling hebben wij ervaren bij het raadplegen van het zeer uitgebreide vooroverleg. Wel zelden zal een zo groot aantal particulieren en instanties door een minister zijn geraadpleegd bij de voorbereiding van een wetsontwerp. De officiële lijst brengt ons reeds dicht bij het getal 100. Hoe prijzens waard deze democratische werkwijze ook moge zijn, tot onze verbazing be merken wij in de Memorie van Toe lichting weinig van empirische onder zoekingen. Waar minister Cals de ge wenste planning van het onderwijs bespreekt, duidt hij wel met name op het inschakelen van sociografische researchinstituten, maar in zijn per soonlijke argumentatie bemerkt men weinig of niets van deze exacte in stelling. Als hij bijvoorbeeld de finan ciële consequenties aangeeft van de nieuwe onder wij sstruc tuur, stelt hij, dat ongetwijfeld het aantal doublures zal gaan af nemen. Maar deze bewering wordt met geen enkel gegeven gestaafd. Wij mogen dit geloven of betwijfelen, het is immers een bewering zonder bewijs. Hopelijk zal tijdens de Kamerdebat ten blijken, dat er toch nog een grote hoeveelheid empirisch cijfermateriaal achter de geponeerde stellingen schuilt. Wij vrezen anders, dat het debat zal ontaarden in beweringen en tegen-beweringen, een uitwisseling van opvattingen zonder einde, waarin reeds tientallen jaren de reorganisa tie van onderwijs is verzand. Een niet-essentieel, maar psycho- logisch-belangrijk bezwaar tegen het wetsontwerp is de ongelukkige naam geving aan de diverse takken van on derwijs. De minister verklaarde zelf reeds, dat hij met de naam Atheneum voor de gewijzigde HBS niet gelukkig is. Welnu, wij zijn weinig gelukkig met de ganse namenrij, het gymna sium uitgezonderd. De namen zijn on welluidend en bergen misverstand in zich. Een typische vorm van hoger alg. voortgezet onderwijs zal bijvoor beeld de middelbare meisjesschool zijn. Het primaire onderwijs voor meisjes zal gerekend moeten worden tot lager beroepsonderwijs, hetgeen strijdt met de doelstelling. Dit zijn ondergeschikte opmerkingen, maar het betreft storende details in een overigens zo gaaf werkstuk. Er zijn intussen belangrijker kwesties in de ze materie, waarover gaarne in een volgend artikel. Over de problemen van de vissers in het Deltagebied zal op korte ter mijn een bespreking plaats vinden tussen de betrokken ministers en de Deltacommissie uit de Tweede Ka mer. Minister Vondeling heeft op het dringende verzoek van de heer van Dongen (KVP) toegezegd, dat hij zijn bemiddeling voor een dergelijk gesprek zal geven. Bij de behande ling van de begroting van landbouw en visserij had de heer van Dongen gevraagd of men zich niet de zorgen van de vissers in Veere kan inden ken, daar de haven over een jaar dicht gaat en ze nog niet weten waar ze heen moeten. Ook van an dere zijden werd over deze proble men gesproken. Minister Vondeling was nog steeds vaag over de proeven voor kunst matige oestercultuur. Hij zei, dat de theoretische mogelijkheid nu wel vast schijnt te staan, maar dat voor de praktische proeven nog verschil lende vragen moeten worden beant woord, zoals: op welke wijze en wat gaat het kosten. De minister kon die vragen nu niet beantwoorden. De minister bestreed, dat reeds eerder de commissie kon worden in gesteld die zich moet bezighouden met het probleem van de vergoe ding voor de bedrijven, die in het Deltagebied worden bedreigd. De commissies zijn ingesteld kort na de aanvaarding van de Deltawet in de Eerste Kamer. Radio-Bagdad heeft een bekend making van de Iraakse legerleiding omgeroepen, waarin de arrestatie wordt meegedeeld van kolonel Abdel Salem Aref, die in de eerste, na d< revolutie in Irak gevormde regering, vice-premier en onder-minister van binnenlandse zaken was. Kolonel Aref, die als aanhanger van de Egyptische president Nasser bekend stond, werd kortgeleden van deze functie ontheven en tot Iraaks ambassadeur te Bonn benoemd. Hij is gisteren te Bagdad gearresteerd, waarheen hij, zonder toestemming van zijn regering, was teruggekeerd. Hij zal, blijkens de bekendmaking, terecht staan wegens het ,,in gevaar brengen van de veiligheid der repu bliek." TN Amsterdam is een stichting „Volk en Ruimte" tot stand ge komen uit bezorgdheid over de sterke bevolkingsgroei en de daar uit voortvloeiende bevolkingsdicht heid in ons land. De bedoeling van deze stichting is alle Nederlanders te doordringen van de ernstige ge volgen, welke uit die bevolkings groei en bevolkingsdichtheid zouden kunnen voortvloeien. Die ernstige gevolgen worden in tussen sinds lang onderkend en heb ben aanleiding gegeven tot de re gionaal-economische en ruimtelijke plannen van onze overheidsinstan ties. Deze zijn toch op het scheppen van woon- en werkgelegenheid voor onze toenemende bevolking gericht. De Amsterdamse stichting gaat evenwel uit van de veronderstel ling ener aanstaande overbevolking van Nederland, waarbij de ruimte voor nog meer mensen zou gaan ontbreken. Zij wil daarom bewust aansturen op het afremmen van de bevolkingsgroei. Het is duidelijk, dat zij zich hiermee op een duistere weg begeeft. pTR is op zichzelf niets tegen men kan het integendeel zelfs toejuichen dat de groeiende be volking en de toenemende bevol kingsdichtheid van Nederland als centraal probleem naar voren wordt gebracht en aanleiding wordt voor de stichting van een speciaal studie genootschap. De Amsterdamse stichting stelt zich echter, om dreigende overbe volking af te weren, meteen voor propaganda te gaan voeren voor het remmen van de bevolkingsgroei. Hoe dit remmen moet geschieden, wil zij in het midden laten, omdat zij zich wel bewust is hierbij ethisch terrein te betreden, waar wereld en levensbeschouwing haar stem laat horen en verschillen van over tuiging noodwendig met elkaar in botsing komen. Klem geven aan een noodzaak de bevolkingsgroei negatief te be ïnvloeden zal evenwel praktisch vaak niet anders worden verstaan dan als een aanbeveling van ge boortebeperking. hoe dan ook. Het is niet goed te zien, hoe de Amster damse stichting dit zou kunnen ver mijden, en het is zelfs de vraag, of zij het vermijden wil. Daarom is het ook begrijpelijk, dat katholieken zich van haar opzet verre hebben gehouden. J-JET probleem, dat de stichting „Volk en Ruimte" benauwt, onze bevolkingsgroei met een mil joen zielen per zeven en een half jaar, heeft zeker verontrustende en zorgwekkende aspecten, als men het louter en alleen binnen Neder lands kader beschouwt en oplossen moet en wil. Maar zo staat de zaak feitelijk toch niet. Of wij de toestand van overbevolking weldra hebben be reikt. is ook nog de vraag. De eco nomische blokvorming dn groot ver band kan toelaten, dat in Neder land nog aanzienlijk meer mensen een bestaan kunnen vinden dan thans. „Het Parool" ziet daarom ook direct nog geen dringend aspect aan het probleem dan het strikt ruim telijke. Nederland leeft echter niet ge- isoleerd in de wereld of in West- Europa. Men moet het bevolkings probleem dan ook in ruimer kader zien. De Europese integratie ver hoogt de levenskansen voor onze groeiende bevolking en, als zij wer kelijk integratie is, kan zij voor deze ook meer ruimte betekenen, overal waar eerder sprake van on derbevolking is. Brengt men de mo gelijke overbevolking hier en de tegengestelde ontwikkeling elders met elkaar in verband aan de orde en dat kan een gebod zijn van het uur dan is er nog geen reden tot pessimisme, eerder tot opti misme. In het wrak van een DC-3 uit Vemen, die tijdens een vlucht van Rome naar Belgrado eergisteravond nabjj Poggiodomo in Italië in een wijngaard is neergestort en waar bij, zoals gemeld, acht doden te be treuren waren heeft de Italiaanse politie gisteren ruim tweehonderd pistolen en een hoeveelheid munitie ontdekt. Over de herkomst of de bestem ming van deze respectabele hoeveel heid wapens verkeert men nog in het onzekere. Direct toen in Rome bekend was, dat het vliegtuig was neergestort, had de legatie van Yemen de politie gevraagd het wrak onder bewaking te plaatsen. De politie heeft verklaard, dat de pistolen Beretta's van 7,65 mm waren wapens van Italiaanse makelij. In het wrak had men bovendien een krachtige telelens aangetroffen, van het type waarmee men zeer ver verwijderde objecten kan fotografe ren. Zo spoedig mogelijk zal een ille gale dundruk-editie ter verspreiding in de Sovjet-Unie van Boris Paster- naks boek Dr. Zjivago verschijnen. Dit is gisteren op een persconferen tie in Den Haag medegedeeld door de heer E. J. Garamin, lid van het uitvoerend bureau van het verbond van Russische solidaristen N.T.S., de anti-communistische wereldorganisa tie van uitgeweken Russen.

de Stem | 1958 | | pagina 3