I 11 Kerk schitterde in aloude luister bij kroning van Paus Joannes ONVERGETELIJKE OGENBLIKKEN preek Onverwachte van H. Vader De 37 gaan naar Nieuw-Guinea f H. VADER HUILDE Belgische regering afgetreden Donderende ovaties en gewijde stilte Ogenblikken van zeldzame ontroering Vliegtuig met atoomwapen neergestort y Westelijke ote Drie V.N.-commissie in Libanon gaat vertrekken DAGBLAD VOOR ZEELAND niet beter op el rast. ineens voor de diverse -lijk, waar zo hier en is toch niet al te sterk ok bij de jongste ver- 'ictoria en Queensland ligt de politiek niet <jp doch praktisch te'i- mogelijk dat door de I e immigranten, waar- I in juist principieel ge- I ilks in de toekomst zal I ip het ogenblik geldt I raliërs nog dat degene I leeste beloofd, hem in 9 t ook heeft''. Attracties i dat bij de stembus- agen ingezet, dr. Evatt iociale attracties" op- reeds dadelijk door tegenstanders als een rookjesland" werd om men begint thans in e immigranten in het >olitieke spel eveneens :n. g om hen tóch nog bin. eren te trekken, had de enige tijd geleden eej voor hen opgericht d kroop waar het me dezer dagen onder veel leven, omdat de leden >or als „tweede rangs rndeld wensten te wor. blijkbaar gebeurde. anse, Britse en Franss ;n door middel van di. rleg over het voorstel ïse minister-president, laulle, tot nauwere sa. tussen de drie landen n van belangrijke be< het gebied van de bui. itiek, aldus is in rege- ie Parijs vernomen. it OP trek-tape WOENSDAG 5 NOV. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, S 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 Om één minuut voor één gisteren middag plaatste kardinaal Canali op de loggia van de Sint-Pieter de zware Tiara op het lioofd van Paus Joan nes XXIII. Ruim een kwart miljoen mensen, van wie de eersten zich in het holst van de nacht van een plaatsje verzekerd hadden, waren samengestroomd op het plein voor de Sint-Pieter, om van dit historisch moment getuigen te kunnen zijn. Vier en een half uur van indruk wekkende plechtigheden waren voorafgegaan aan dit culminerend ogenblik. Even later sloeg uit de onder kleurige paraplu's schuilen de menigte - het had pas geregend - een donderende ovatie los. De Ro meinse roep „Viva il Papa, viva il Papa", - leve de Paus - in triomfe rende cadans herhaald, klaterde omhoog tegen de muren van de Sint- Pieter en het Vaticaans paleis, plant te zich voort over de tinnen der daken van Rome en vond via radio en televisie zijn weg naar honderd duizenden huiskamers. De katho lieke wereld bezat weer een ge kroonde Paus Paus Joannes XXIII. Opname van het culminerende hoogtepunt na een reeks van luisterrijke plechtigheden: De katholieke wereld bezit weer een gekroonde paus. Hier zien we de H. Vader Joannes XXIII met de rij kbewerkte tiara op het hoofd. Onze Vader, terwijl een assistent de microfoon bij de mond van de kardi naal hield. Intussen nam mgr. Enrico Dante, prefect van de pontificale plech tigheden, de mijter van het hoofd van Paus Joannes en was het grote mo ment van de pauskroning aangebro ken. De tiara in beide handen nemend plaatste kardinaal Canali het van ju welen schitterende hoofddeksel op het Terwijl kardinaal Tisserant, met een in het ho^ m^meirtLtT H.Sv^d™. kerklatijn duidelijk doorklinkend Frans accent, luide bad, had mgr. Dante, de prefect van de cere moniën, de gouden mijter van 's Pausen hoofd genomen. Kardinalen, bisschoppen, ambassadeurs, prinsen en edelen, tienduizenden priesters en an dere religieuzen, sloegen de plechtigheid in stilte gade. Op de kleine ruimte, die zij voor de basiliek hadden vrijgehouden, presen- tpprrlpn Italiaanse snlrlaten ma Prelaten °P de loggia, gevolgd door ceeraen Italiaanse soldaten, ma- Eugène kardinaal Tisserant. Eindelijk ,„C„CUC11,1R trozen, luchtmachtpersoneel en kwam de Paus in vol ornaat met een naai Canali nog eens in het Italiaans Alneniaeers het geweer De his- ,npt juwelen bezette mijter op het herhaald. En toen Paus Joannes op- J ons hoofd en ging ziUen op de zetgl op n.euw naar vQren trad en ene£d schoppen namen hun mijters af, het balkon. Vijftien preiaten en ande- 2yn hand over de menigte uitspreidde, wie op het Sint-Pietersplein re geestelijken namen hun plaatsen in ging er een donderende ovatie op 1 nn bot KollzAn non «roomiidon ttbn na rv_lj 1 X roer loos, zijn handen gekruist over de borst, het hoofd gebogen. Maar spoedig kwam hij tot de werke lijkheid terug, stond op, en begaf zich naar de microfoon om de ze gen „Urbi et orbi" aan de stad en aan de wereld te geven. Hierna werd in het Latijn bekendgemaakt dat allen, die de zegen hebben ont vangen, ook het radio- en televi siepubliek, een volle aflaat was verleend. Deze mededeling werd door kardi- De H. Mis, voorafgaande aan de sende wendingen van het protocol, zo- kroning van de Paus, heeft op de aan- als het zingen in het Grieks en Latijn wezigen, onder wie delegaties van vijf- van epistel en evangelie om het tig landen, een onvergetelijke indruk leiderschap van de H. Vader over de gemaakt. Het prachtige, uiterst ver- Westerse en Oosterse Kerk te beklem- zorgde zingen door de koren, de groots- tonen, dat alles boeide en ontroerde, heid van de basiliek, het verfijnde ce remonieel en de telkens weer verras ruimte had knielde. op het balkon aan weerszijden van de Daarna verdwenen bij en de prelaten gouden troon. Onder hen bevond zich van het balkon. Het was een passende de kardmaal-deken 1..colas Canali. climax op een morgen van grote plech- wiens voorrecht het was de tiara op tigheid. temidden van een schitteren- het hoofd van de paus te zetten. Het de pracht en praal in de reusachtige gehele toneel op het balkon leek op ruimte van de basiliek van de St.- een schitterend fragment uit de Mid- Pieter. deleeuwen. En het geroezemoes op het reusachtige plein overstemmend, klonken de jubelende tonen van de antifoon „Corona aurea super caput eius". Kardinaal Tisserant, met onbe dekt hoofd, staande onder een rood baldakijn, stapte naar voren en leidde doodse stilte, waarin de kro- de menigte in het opzeggen van het ning zich voltrokken had, jubelden de honderdduizenden hun geluk uit. StiltegejuichEn dan weer DE ALGERIJNSE opstandelingen hebben opnieuw zes gevangenen vrij gelaten, allen burgers, die één tot acht maanden in gevangenschap hadden vertoefd. VANDAAG KEERT op Schiphol het KLM-toestel Caraïbische Zee terug van de eerste vlucht over de Noord pool naar Tokio. Er komen 46 gas ten uit Japan mee. EEN DER belangrijkste deelnemers in het kartel „De algemene verband- stoffencommissie" heeft zijn lid maatschap opgezegd door onenig heid over de prijzen en verkoop voorwaarden. DE DUITSE vereniging van uitvin ders heeft de universiteit van Stock holm een eerste kandidaat aangewe zen voor de Nobelprijs voor natuur kunde van het volgend jaar: prof. H. Oberth, 64 jaar, de vader van de ruimtevaart. EEN BANKWERKER uit Maasniel, die dronken een motor had bestuurd en daardoor de dood van iemand had veroorzaakt, is door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met twee jaar proeftijd, in welke tijd hij geen motorrijtuig mag besturen. EEN PENSIONHOUDER uit Am sterdam, die in een vlaag van woede zijn vrouw met een breekijzer op het hoofd had geslagen, hoorde we gens poging tot doodslag vier iaar tegen zich eisen. TE FAMAGUSTA op Cyprus heeft gisteren een grote brand gewoed in een opslagplaats van het Britse leger. woorden kennen, als van de Goede stralen door de ramen van de basiliek Heroer. Daar de paus de plaatsbekle- binnendrongen (later begon het te re der van Christus is, en Zijn belangen genen) en de zang van de Capella moet behartigen kan hij niet anders Julia, het koor van het Griekse col- dan gehoorzamen aan dit beeld". lege zich mengde met de geur van het Alle andere menselijke kwaliteiten- wierook, had Paus Joannes XXIII. wetenschap, diplomatie en tact en geassisteerd door diakens, subdiakens, organisatorische kunde kunnen het en acolieten, de H. Mis opgedragen die pauselijk bestuur verfraaien en aan- voorafging aan zijn kroning, en de vullen maar het nooit vervangen, al- hulde in ontvangst genomen van de dus voorts de H. Vader. kardinalen, bisschoppen, patriarchen Hij smeekte aan het slot de gelo- en priesters uit de Romeinse curie, vigen van de gehele wereld bij God Toen werden televisiecamera's op de voor hem te bidden, opdat hij dee- loggia gericht en om tien minuten vóór moedig en nederig zou zijn. een verschenen kardinalen en andere Weersverwachting van het KNMI, J tot vanavond, opgemaakt dinsdag- avond 23.15 uur: 1 Overwegend droog weer met plaat- S selijke mist. Weinig wind en iets l lagere temperaturen. Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Eerst zwak- J 5 ke wind uit het noordwesten, later J uit veranderlijke richtingen. Af- wisselend bewolkt met opklarin- gen. Zeldzame regenvlagen. 's Morgens mist of nevel. Verwachting voor donderdag en S vrijdag: Kans op meer bewolking met regen, vooral in het westen. J Nadien waarschijnlijk continenta- J S le, frissere luchtstromingen. J Vandaag: zon onder 17.06 uur. Morgen: zon op 7.42 uur. Maan op 1.13 uur. Het meest verrassend, protocolair een intens plechtige stilte, toen Paus geheel niet voorzien, was echter wel, Joannes zijn zegen „Urbi et orbi" gaf, dat Paus Joannes na het evangelie dichtbij de balustrade staand en met een preek in het Latijn hield, die drie krachtige stem. En toen opnieuw die kwartier duurde. donderende ovaties. De H. Vader begon met alle kardi- Dit waren momenten van de groot- nalen, aartsbisschoppen en bisschoppen ste schoonheid, innigste tederheid en alsmede de gelovigen van beide riten, opperste extase, door de massawerking de Oosterse zowel als de Westerse te soms haast angstaanjagend, maar groeten. steeds fel en diep ontroerend. Hij ging in op het type paus, dat hij Tot ver buiten Vaticaanstad had zou willen zijn en verwees daarbij de politie verkeersknopen moeten naar de uitlating van Christus, die eens tot Zijn apostelen gezegd heeft: „Ik ben Jezus, Uw broeder". „Wij als paus", zeide Joannes XXIII, „willen vooral dit beeld var Jezus in ons ver wezenlijken, dat wij uit Zijn eigen ontwarren. De Italiaanse premier arriveerde me' zijn regeringsdele gatie in de Sint-Pieter toen de plechtigheden reeds begonnen waren. Terwijl aanvankelijk gouden zonne- Paus Joannes heejt 3 1/2 uur na zijn kroning zijn eerste algemene audiëntie gehouden. Hij stond deze toe aan duizenden pelgrims uit het aartsbisdom Venetië en uit Lombar- dije waar hij geboren is. Tegen het einde van de audiëntie brak de H. Vader in tranen uit. „U kunt mijn gevoelens begrijpen", zei hij. „In mijn binnenste hoor ik zo vaak en duidelijk zeggen: Je zal Venetië en je geboortestad nooit meer terugzien". De Paus droogde toen zijn tranen en vervolgde: „Maar wat kon ik doen? De wil van God, door de kar dinalen geuit, manifesteerde zich duidelijk. Had ik kunnen zeggen „neen", ik wil in Venetië of Berga mo blijven? Neen, dat had ik niet kunnen doen". De Nederlandse regering heeft goedgevonden, dat de 37 verste kelingen van de Johan van 01- denbarnevelt als vrije burgers naar Nederlands Nieuw-Guinea mogen gaan. Daarmee is de schikking, die de president van de rechtbank van 's-Gravenhage, jhr. mr. G. Witsen Elias, in het kort geding over deze affaire voorstelde waarvan wij gisteren melding maakten aan vaard. In een verklaring, die de advocaat voor de Staat der Nederlanden, mr. G. Scholten, aflegde, wees deze erop, dat de regering in beginsel van me ning blijft, dat de 37 verstekelingen niet in Nederland kunnen worden aanvaard en naar het land van in scheping behoren te worden terug gezonden. De door de president gesuggereer de ontwikkeling zou echter volstrekt incidenteel zijn, zowel wat betreft de houding van de regering jegens ver stekelingen en anderen die langs niet legale weg naar Nederland komen, als ten aanzien van vestiging van Indonesiërs in Nederlahds Nieuw- Guinea. De bereidverklaring van de reg«ring, zo werd gesteld schept geen precedent. De verstekelingen zijn bereid naar Nederlands Nieuw-Guinea te gaan, mede. De president verleende daar op royement van het geding, zo deelde hun advocaat, mr. Maris, De Belgische premier, Gaston Eyskens, heeft gisteren aan ko ning Boudewijn het (verwachte) ontslag van zijn katholieke min derheidsregering die vier maanden geleden werd gevormd aangeboden. Het ligt in de bedoeling dat Eyskens een krachtiger regering van katholie ken en liberalen zal vormen. Men verwacht, dat de nieuwe rege ring voor de nieuwe zitting van het parlement die volgende week dins dag begint zal worden geïnstalleerd Een Amerikaanse middelzware B-47 bommenwerper met een kernwapen aan boord is gisteren in Texas dadelijk na de start in brand geraakt en neergestort Het wapen ontplofte niet en er was geen gevaar voor de omge ving, aldus heeft de luchtmacht te Washington bekendgemaakt. Als voorzorgsmaatregel werd ech ter het luchtmachtpersoneel verzocht het wrak niet te naderen. Van de vier inzittenden wisten drie zich met valschermen in veilig heid te stellen. De vierde, de vlie ger, kwam om het leven. Het toestel was opgestegen van een vliegveld bij Abilene. Het be reikte een hoogte van 450 meter en stortte acht kilometer van de start baan neer. Een woordvoerder der regering heeft medegedeeld, dat de zich in Libanon bevindende groep waarnemers der Verenigde Naties eind november zal vertrekken. De bovenste foto laat zien, hoe Paus Joannes XXIII, zittend op zijn troon in de St.-Pieter te Libanese Rome tijdens de kroningsplechtigheden zijn zegen gaf. Daaronder zien we enkele familieleden van de H. Vader. Eenvoudige mensen, overstelpt door indrukken.... Op de voorgrond twee broers van de Paus, uiterst rechts een nicht, en op de tweede r(j een zuster. De onderste foto geeft een overzicht van de St.-Pietersbasiliek tijdens de plechtigheden. 98e JAARGANG No. 22903 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 1U Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland extern

de Stem | 1958 | | pagina 1