ZO ZAG ROME DE PAUSKRONING posities verder Strijd om betere gaat hardnekkig Geallieerden rukken naar Roosendaal ChefariRe.4 Soldaat Haverkamp was in Breda de beste pijproker Duitsers gaven geen kamp Antwerpen stond op t spel L JUKrTrTZ2Ij&ÊÊL ook in de tabak der kampioenen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 11 In 1944 werd Roosendaal bevrijd Zuid-Beveland Naar de grens Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Opening zwavel- zuurjabrick te Sas van Gent Zo of anders BREDA 11 X De frontsituatie in het noordwesten van Europa was in de laatste week september 1944 voor de geallieerden zodanig, dat zij in het bezit waren van Antwerpen, alhoewel de Duitse troepen nog steeds standhielden in de noordelijke wijken van de stad. Daarenboven beheersten de Duitse troepen de toegang tot de haven, de Westerschelde, door de bezetting van west-Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland. Het ongeschonden bezit van de haven van Antwerpen was voor de geallieerden een voordeel van de eerste rang, vooral daar zij een ernstig tekort hadden aan havenaccommodatie in Frankrijk, en de verbindingen tussen de beschikbare havens aldaar en het front niet alleen te lang waren geworden, maar bovendien vrij slecht waren. Het vrije gebruik van de haven van Antwerpen was daarom van vitaal belang, omdat het de geallieerden in staat zou stellen om met kracht op te rukken naar het hart van Duitsland, een feit, waarvan de Duitse legerleiding zich volkomen bewust was. Zolang evenwel de Duitse troepen de toegangsweg tot de haven onder controle hadden, was de haven voor de geallieerde konvooien niet te be reiken. Daarenboven vormden de Duitse divisies ten noorden van Ant werpen, in noord-België en west- Noordbrabant nog een voortdurende bedreiging voor de haven zelf. De operaties van het le Canadese leger o.l.v. generaal H. D. G. Crerar (hij stelde de plannen op, maar werd tijdens de operaties zelf wegens ziekte vervangen door lt.-gen. G. Simonds) in de herfst van 1944 in Zeeland en west-Noordbrabant en die van het 2e Engelse leger o.l.v. generaal sir Miles Dempsey in midden-Noordbrabant, waren dan ook geheel gericht op de vrijmaking van de toegangsweg naar Antwerpen, door de verovering van west-Zeeuwsch-Vlaandercn, Walcheren en Zuid-Beveland en op de beveiliging van de haven door opschuiving van de frontlinie ten noorden en noord oosten van de stad tot aan het Hol- landsch Diep en de Maas. De taak, die op de 49e Eng. infanterie divisie, de Polar Bears, na de ver overing van Le Havre op 12 septem. ber ingezet aan het front ten noord oosten van Antwerpen kreeg opgedra gen, was tweeledig. Vooreerst moest deze divisie door een opmars naar de lijn Bergen op Zoom-Roosendaal-Breda, met als einddoel Roosendaal, mede zorgen voor een afdoende beveiliging van de over Zuid-Beveland oprukken de 2e Canadese infanterie divisie, en vervolgens moest zij door een opmars vanuit Roosendaal in de richting van het Hollandsch Diep meehelpen aan de uitschakeling van het Duitse saillant ten zuiden van het Hollandsch Diep en de Maas. Nadat op 22 september een brugge- hoofd was gevestigd over het Albert- kanaal door de 2e Canadese infanterie divisie, in de onmiddellijke nabijheid van Antwerpen, werden na harde ge vechten door deze divisie en de 49e Engelse infanterie divisie brugge- hoofden gevestigd ten noorden van het Antwerpen-Turnhout kanaal. Be gin oktober hadden de beide divisies een lijn getrokken van Merxem in noordoostelijke richting, lopend langs de noordelijke oever van het kanaal, I en van daaruit waagde de 2e Cana- Van de hand van J. Dellepoort en Theophile Nijman verscheen in 1949 het werkje „De bevrij ding van Oud-Gastel en Stam persgat". De beide schrijvers gaan hierin aan de hand van gepubliceerde gegevens, per soonlijke ervaringen en ter plaatse ingewonnen inlichtingen de strijd na, die de Engelse 49e infanterie divisie, hier bekend als de Polar Bears, heeft ge voerd tussen 30 oktober en 6 november 1944. De episode van de strijd tussen het overschrijden van de Ne- I derlands-Belgische grens en de bevrijding van Roosendaal op 30 oktober 1944 wil de schrijver van deze artikelen pogen te schetsen. Min of meer gaat het hier dus om een inleiding op het bovengenoemde boek. In tegenstelling tot de auteurs van „De bevrijding van Oud- Gastel en Stampersgat" steunt de schrijver niet op persoonlijke indrukken of ter plaatse inge wonnen inlichtingen, maar uit sluitend op een drietal nog niet gepubliceerde Engelse verslagen. Een daarvan werd samengesteld in Roosendaal zelf op 2 novem ber door It.-kol. F.W. Sandars De beide andere werden res pectievelijk geschreven door de krijgsgeschiedkundige afdeling van het ministerie van oorlog te Londen en de toenmalige divisiecommandant gen.-majoor )sir Evelyn Hugh Barker aan de hand van zijn dagboek. dese divisie de sprong naar de land engte van Zuid-Beveland. Tot 8 oktober verliep de opmars vlot, toen echter zette de Duitse legerleiding op dit front vier batal jons paratroepen in en de meest verbitterde gevechten volgden met wisselend succes. Pas acht dagen later, in de ochtend van 16 oktober, slaagde de Royal Hamilton Light Infantry er in om Woensdrecht te veroveren en te behouden. Hierdoor was de situatie aanmerke lijk verbeterd, maar zolang de lijn Bergen op Zoom-Roosendaal-Breda niet was bereikt, bleef het voor de Canadezen onmogelijk om over de landengte Zuid-Beveland binnen te rukken. Overeenkomstig door veldmaar schalk Montgomery op 16 oktober uit gevaardigde instructies begonnen de in noord-België strijdende 4e Canadese pantser divisie (ten zuiden van Wouw), de 49e Engelse infanterie di visie (ten zuiden van Roosendaal) en de Poolse pantser divisie (ten zuiden van Breda), op 20 okotober de opmars naar deze lijn, terwijl twee dagen later generaal Dempsey's 2e Engelse leger vanuit de door oost-Noordbra bant lopende „corridor" in noord westelijke richting begon op te ruk ken. Op 21 oktober maakte radio Oranje bekend: „In een nieuw offensief maak ten de Britse en Canadese troepen goede vorderingen in de richting Roo sendaal en Breda...." De oprukkende brigades van de 49e Engelse divisie stuitten al direct op felle Duitse tegenstand. De gehele weg naar de grens moesten harde ge vechten geleverd worden, vooral bij de opmars naar Wuustwezel en Esschen. „De vijandzo schrijft It.-kol. Sandars in zijn ,,The liberation of Roosendaal1'die ons iedere duim grond betwistte werd met grote verliezen, zowel aan manschappen als materiaal teruggeworpen. Wij namen in die periode twaalfhonderd Duitsers krijgsgevangen, afkomstig uit vele verschillende eenheden.'* Op zondag 22 oktober, in de och tenduren, bereikten de eerste Engelse soldaten Esschen, dat direct daarop door de Duitsers werd verlaten. Diezelfde dag kreeg de 104e Ame rikaanse infanterie divisie die nabij Mechelen in reserve lag, opdracht om in de periode van maandag 23 okto ber tot woensdag 25 oktober de rech terflank van de Polar Bears over te nemen over een afstand van ongeveer 14 kilometer, in de omgeving van Wuustwezel. De hierdoor vrijkomende Engelse brigades werden daarop aan getrokken naar de „sector-Esschen". Deze troepenconcentratie was nodig om de te verwachten Duitse tegen stand met succes te kunnen breken. Wel kwam door deze reorganisatie het front ten zuiden van Roosendaal enkele dagen stil te liggen. Uit de ontvangen inlichtingen was het duidelijk geworden, dat de Duit sers direct ten zuiden van Roosen daal sterke verdedigende stellingen hadden aangelegd en dat zij deze ze ker niet zonder strijd zouden prijs geven. Daarom kreeg de 4e Canadese pant ser divisie, die op de linkerflank van de 49e divisie streed opdracht om door te stoten naar Wouw, omdat daardoor het gevaar van Duitse flank- aanvallen vanuit het westen, bij de te verwachten strijd tegen de „stel- ling-Roosendaal" zou worden bezwo ren, Nadat de Canadezen een brug had den geslagen over de antitankgracht nabij de Warbergse brug, en Wouwse Hil hadden bezet, begonnen de Polar Bears de opmars in de richting Roo sendaal. In de ochtend van donderdag 26 oktober zuiverde brigade-generaal M. S. Ekins' 56e brigade Nispen en ruk ten Ekins' troepen vervolgens op tot ongeveer twee kilometer ten zuiden van Roosendaal. Terzelfdertijd rukte de 147e brigade onder brigade-generaal H. Wood ten westen van Nispen op in de richting Tolberg op twee kilometer ten zuid westen van Roosendaal, terwijl de 146e brigade onder commando van brigade generaal J. F. Walker door de door de Canadezen bezette linie nabij Wouwse Hil optrok in de richting Vinkenbroek, op ruim twee kilometer ten zuidwesten van de stad en west van Tolberg. Op vrijdag 27 oktober maakte radio Oranje bekend: „De bedreiging van Breda. Roosendaal en Bergen op Zoom wordt groter," terwijl de Duitsers de zelfde dag toegaven: „Ten zuiden van Roosendaal duren de doorbraakpogin gen van de Engelsen en Canadezen voort..." De Engelse troepen waren Roosen daal nu tot op enkele kilometers ge naderd en stonden voor de Duitse verdedigingslinie. En zoals de divisie commandant sir Evelyn Hugh Barker in zijn „Personal story of the battle of Roosendaal" opmerkt: „Alles werd nu gericht op de verovering van Roosendaal." A. d. B. De genoemde Engelse rapporten zijn: F. W. Sandars: „The liberation of Roosendaal". „Short history of the 49th (West Riding) Division 1939-1945". ..Personal story of the battle of Roo sendaal by the then divisional com mander general sir Evelyn Hugh Bar ker, KCB, KBE, DSO, MC, DL." 'Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meteiim Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. jm Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd dooi hei bestanddeel CJuUrex Niemeyer N.V. organiseerde in sa menwerking met de personeelsvereni ging van de H.K.I. een pijprookwed strijd in de Beurs te Breda. Het re cord voor Noordbrabant lag bjj de Roosendaler Jan Eggink, die zijn pijp 73 minuten brandende wist te houden. Hij is geslagen door soldaat J. Ha verkamp te Breda met 75 min. Als bijzonderheid mag wel genoemd worden dat mevrouw Reijnders uit Maastricht op elke wedstrijd een re cord haalt van 80 min. Iedere deelne mer kreeg 3,3 gram tabak uitgereikt, verpakt in cellofaan, om het juiste vochtgehalte te bewaren. Nadat de pijpen gestopt waren, werd het startsein gegeven, en met het gezicht op een smaakvol decor ontwerp van onze stadgenoot A. J van Poppel, werden de gouwenaars beproefd. Na een half uur waren er 3 uitval lers en na 3 kwartier was het aantal deelnemers van 42 gereduceerd tot 12. Na 59 min., toen er nog 3 deelne mers over waren, was Eindhoven met 1 minuut geslagen. De drie overgebleven deelnemers waren, J. Eerstens, J Haverkamp en W. v. Deursen. 65 Minuten na de aanvang waren Den Bosch en Oss, die tijden maakten van resp. 63 en 63,5 min., door de twee overgebleven deelnemers verslagen. Ook Helmond werd door hen, na 67,5 minuut, over wonnen. De heer W. van Deursen was in middels uitgevallen met een tijd van 61 min. Overgebleven waren de heer J. Kerstens, van origine Belg en thans verblijvend in het gasthuis aan de Haagdijk. Hij maakte een tijd van 70,5 min. Kampioen van Breda werd de dienst plichtig soldaat J. Haverkamp uit Rotterdam van de L.O.K.S. Trip van Zoutlandkazerne, met een prachtige tijd van 75 minuten. Het was de eer ste keer dat hij aan een wedstrijd deelnam, maar het zal niet de laatste keer zijn, want in december mag hij aan de kampioenswedstrijd van N. Brabant deelnemen. Hij mocht een Delftsblauwe tabaks pot in ontvangst nemen, versierd met het voortrekkers-embleem, plus een half pond tabak. Bovendien mocht hij nog eer. keus doen uit een collectie pijpen. De tweede prijs bestond uit tabak en een pijp, terwijl de vijf volgende prijswinnaars tabak in ontvangst mochten nemen. Ook de eerste uitvaller werd geho noreerd met een pakje tabak. De personeelsvereniging van de H.K.I.die van de teams de eerste prijs in de wacht sleepte met 202,5 min, kreeg als aandenken 'n Delfts blauwe tegel aangeboden. De vijf deelnemers waaruit het team bestond, kregen, hoe kan het ook anders, tabak. Tussen het roken door en na afloop in de rook, hielden W. van Berkel, met z'n gitaar en J. Selsig re aanwezigen aangenaam be zig. De semiprofs vatten komende zondag de draad voor het zware competitiewerk weer op. Tal van clubs hebben op de inter landdag overigens niet stil geze ten. Zij speelden oefenpartijtjes tegen sterkere of zwakkere clubs, alleen om in conditie te blijven. Dit wijst op de grote ernst, waarmede men over vrij wel de gehele linie de ontwikke ling in de lopende competitie gadeslaat, maar ook op de zucht naar behoud èn een betere po sitie in de standenlijst. Allicht, want degradatie betekent van daag heel wat anders nog dan vroeger, toen wij geen betaald voetbal kenden Voor sommige I verenigingen zijn er immers ka pitalen mee gemoeid Deze situatie is er ongetwijfeld mede aanleiding toe, dat praktisch iedere week uitslagen worden geno teerd, waarvan weinigen tevoren hadden gedroomd. Neem bijvoorbeeld nog maar eens dat duel van NAC te gen PSV, waarin nummer laatst NAC er in slaagde een der kop- lopers van zijn voetstuk te stoten en meteen zichzelf een weinig uit de gevaarlijke zone te werken. De vraag rijst nu onmiddellijk of de Bredanaars capabel zullen zijn om daar, voorlopig zeg maar, mee door te gaan. Bij een beoordeling der wederzijdse krachten is men ge neigd NAC, dat nu te gast is bij het Haagse ADO, ongeveer dezelfde winstkansen toe te schrijven als de thuisclub. Als Kuys c.s. inderdaad thans over de diepe inzinking heen zijn, krijgt ADO vermoedelijk méér dan de handen vol. Verder het rijtje langs Verder het „rijtje" volgend, zien we dat DWS-A thuis als tegenstan der fungeert van Rapid JC. In Am sterdam zijn de DWS'ers heel wat mans, doch daartegenover staat, dat Rapid bijzonder op schot is (werd ADO niet met 60 gekraakt In de jongste ontmoeting?) Vooralsnog en De vernieuwing van de Fosfaat- fabriek te Sas van Gent, die zich na de oorlog in een deplorabele toestand bevond, heeft haar sluitstuk gevon den in het gereedkomen van de nieu we zwavelzuurfabriek. Ter gelegen heid hiervan zal de directie van de n.v. Nieuwe Ned. Mij. tot vervaar diging van spiegelglas, glazen voor werpen en chemische produkten op 14 november een kleine kring van gasten ontvangen. Ze worden om kwart over elf op de Fosfaatfabriek verwelkomd en zullen om kwart voor twaalf de officiële inbedrijfstelling bijwonen van de nieuwe installatie door de commissaris van de konin gin, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot. Om half een is er een lunch in ho tel Rotterdam te Terneuzen. déérom voorspellen wij DWS een ne derlaag. Sparta zal wel te sterk zijn voor het te gast komende NOAD. Of herhaalt zich daar in Rotterdam wat bij NAC-PSV gebeurde Fortu- na '54 kan men niet bepaald vooraf reeds verloren wanen op eigen grond tegen DOS en Elinkwijk kan men rustig gewonnen geven op eigen terrein tegen Blauw-Wit. Willem II staat voor een zeer zwaar duel con tra Sportclub Enschede. Of vallen daar in Tilburg misschien ook al verrassingen te noteren Ajax zal wel met grote vreze de strijd tegen Feyenoord tegemoet zien. Als de mannen van Rijvers wederom zo schotvaardig zijn, weten we het wel! VW MVV is een bij uitstek Lim burgse derby. De Maastrichtenaren zijn de laatste weken alsmaar verlie zer geweest. Gaat de rivaliteit hier in verandering brengen PSV, dat voorlopig zonder Trevor Ford speelt hij is nog steeds geblesseerd krijgt de handen vol aan Schevenin- gen Holland Sport; niettemin zien wij de volle winst in Eindhoven te recht komen. Herstel bij B.V.V.? Terecht vraagt men zich in Den Bosch af, waar dat wel heen moet met BW, vooral na die verschrik kelijke nederlaag tegen Wageningen (0—45). Zondag kan er hoop op her stel zijn, nu de ontmoeting bij Graaf schap (op een na laatst) voor de deur staat. Het zal er wel heet naar toe gaan Vermoedelijk om het aantal ge speelde wedstrijden in de tweede di visie B een weinig recht te trekken is bijvoorbeeld het Roosendaalse RBC komende zondag niet in het programma te ontdekken. Dat is in tussen wel jammer, want de sterk opgaande lijn, welke de RBC'ers hebben weten te volgen, wordt er door onderbroken. Men kan benieuwd zijn naar het resultaat bij Volewij- ckers-Sittardia, met name of het de Amsterdammers zal gelukken Sittar- dla de eerste nederlaag te bezorgen. En hoe h:er? Het begint er op te lijken dat Ba ronie en Dosko terug op de goede weg zijn. Zowel de Bergenaren als de groenwitte Bredanaars kwamen uit hun laatste wedstrijd zegevierend tevoorschijn. Vooral de zege van Ba ronie bij t' Gooi werd een veel be sprokene. Dosko wacht nu een prak tisch even zware opgave bij Hil versum als twee weken geleden Baronie bij 't Gooi. Men is uiteraard ERE-DIVISIE ADO - NAC (2) DWS-A Rapid JC (2) Sparta - NOAD (1) For tuna '54 - DOS (1) Elinkwijk Blauw-Wit (1) Willem II-SC Enschede (2) Ajax - Feyenoord (2) VW - MVV (3) PSV - SHS (1) EERSTE DIVISIE A Helmond - Volendam (2) DFC - Leeuwarden (1) Graafschap - BW (2) Haarlem Eindhoven (3) Limburgia AGOW (1) SVV - VSV (1) Fortuna (Vl.)-Alkmaar (1) EERSTE DIVISIE B Heracles - Herm. DVS (2) Stormvogels - HVC (3) Excelsior RCH (1) Volewijckers-Sittardia (1) KFC - Vitesse (3) Roda Sport - GVAV (2) Rigtersbl.-Helmondia (1) TWEEDE DIVISIE A Hilversum - Dosko (1) DHC - EDO (1) Wilhelmina - de Valk (1) Velox - UVS (1) Zeist - Xerxes (1) Baronie - EBOH (1) ONA - 't Gooi (2) TWEEDE DIVISIE B Rheden - PEC (3) Oldenzaal - Veendam (3) Velocitas - NEC (1) Ensch. Boys-Go Ahead (2) Be Quick - Zwartemeer (1) Zwolse B.-Heerenveen (1) Oosterpark.-Tubantia (3) 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 P 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 zeer benieuwd naar de uitslag in de radiostad. Verwacht mag worden, dat Wilhelmina voor eigen omgeving de Valk gaat verslaan en in de Ba ronie-gelederen zal de hoop op een overwinning contra het bezoekende EBOH zeer levendig zijn. Terecht menen wij. (Advertentie) W ..'n heerlijk lichte mélange van 16 edele tabakssoorten in handige plastic tabakszak. ;-V s 7.V. Paus Joannes XXIII wordt op de sedia gestatoria de St.-Pieter binnengedragen. Het is alsof hij de zwaarte voelt van de last die hem op de schouders is gelegd. Linksboven: De tiara, sym bool van de drievoudige waardigheid van de H. Va der, gefotografeerd op het moment dat hij de basiliek van de St.-Pieter wordt bin nengebracht. Hiernaast: Paus Joannes XXIII op de troon in de antichambre van de St.- Pietersbasiliek. Rechts de Heilige Deur.

de Stem | 1958 | | pagina 11