VIVA IL PAPA Te Rome alles gereed Grote paardenmarkt in Hedel Indonesië gaat bij wet nationaliseren Drievoudige spion te Berlijn gearresteerd Schikking voorgesteld in kort geding over de 37 verstekelingen Raadsels rond Russische Dokter Zjivago uitgave van Dodelijke zee-microbe bij Plymouth gevonden Rusland zou controle willen toelaten Ruim duizend officiële gasten5 onder wie familieleden Paus Sampietrini hadden dispensatie Op Expo al bij honderden verspreid DAGBLAD VOOR ZEELAND Poging tot moord te Winterswijk Verhoging toeslag Indonesische pensioenen Vliegtuig in Italië neergestort Spoedig opnieuw Amerikaans schot op de maan Ex-ministers uit Tunesië veroordeeld Verkiesingen op Cuba na bewogen weekend Weinig wind Verongelukt vliegtuig na 13 jaar gevonden in Nieuw-Guinea 98e JAARGANG No. 22902 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H B Brader. Hoofdredacteur J J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J, IK. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 1(a Tel 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Pub^ITPoort 7, telefoon 102— (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel, no. 35h De lijst van officiële gasten voor de Pauskroning bevat ruim duizend namen. Op een enkele uitzondering na waren zij gisteren allen te Rome gearriveerd, de vele officiële vertegenwoordigers van christelijke zowel als niet-christelijke landen: ministers, di plomaten en hoge prelaten. En temidden van hen ook de eenvou dige familieleden uit Sotto il Monte van de H. Vader. Een nicht, Anna Roncalli, kwam per vliegtuig uit Eritrea in Oost-Afrika, waar zij als missiezuster werkzaam is. Dag en nacht, vrijwel tot vlak voor de plechtigheid, is men in de St.-Pieter in de weer geweest. De „sampietrini" de werklieden hadden dispensatie gekregen om op Allerheiligen en de daarop vol gende zondag het werk voort te zetten. Tweeduizend anjers zijn door kwekers aan de Italiaanse Rivièra naar Rome gezonden voor de versiering van het hoogaltaar in de St.-Pieter, boven het graf van Petrus, waaraan de Paus de Kroningsmis opdraagt. 14 t.v.-camera's Veertien televisiecamera's zijn boven op de zuilengang op het St.-Pieters plein en op andere punten bij de basiliek en het Vaticaanse paleis op gesteld. De Italiaanse televisie-uitzen ding wordt door alle Europese sta tions gerelayeerd. In Londen wordt de uitzending gefilmd en de film zal per speciaal straalvliegtuig naar de Verenigde Staten worden gebracht. De tiara driekroon welke de Niet alleen de officiële kerkelijke wereld, maar ook het volk van Ro me heeft zich voorbereid op de fees telijke kroning van de nieuwe Paus. Joannes XXIII. Zo kan men de laat ste dagen alom in Rome grote aan plakbiljetten aantreffen tuaarop in uitbundige letters het „Viva il Pa pa" (Leve de Pausprijkt. De fo to's tonen deze biljetten achter op een huurkoetsje en in een oud Ro meins straatje. Artikel één van het wetsont-drag van de schadevergoeding werp tot nationalisatie van Ne-]zal worden vastgesteld door een ierlandse bedrijven in Indone- speciale commissie, waarvan de sië bepaalt, dat de Nederlandse j leden door de regering zullen ondernemingen, die zullen wor- i worden aangewezen. den genationaliseerd, zullen wor- De eigenaren van de onderne- c mingen en de regering kunnen in den aangewezen m een afzon- beroep gaan bij de Indonesische derlijke ordonnantie. Het be-1 Paus wordt opgezet, geldt als symbool van zijn drievoudige autoriteit: opper priester, opperherder en opperste leraar. Het is geen liturgisch stuk in de eigenlijke zin. De H. Vader draagt de tiara alleen, behalve bij de kro ning, wanneer hij in feestelijke pro cessie naar de St.-Pieter gaat of er van terugkeert. Stipendium Tijdens de H. Mis worden epistel en evangelie eerst in het Latijn en dan iri het Grieks gezongen om de univer saliteit van de kerk van Rome aan te duiden. Na de mis biedt de kardinaal aartspriester van de basiliek de H. Va der namens het kapittel van de Sint- Pieter het stipendium aan voor de op gedragen mis: 25 oude munten in een witfluwelen beurs. De 36-jarige procuratiehouder J. B. K. uit Winterswijk heeft tegenover de politie bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag jl. zijn vrouw van het leven te hebben willen be roven. Hij deed deze bekentenis gis teren, na een verhoor van drie uur, het eerste dat de politie hem had kunnen afnemen, nadat de man in de nacht van vrijdag op zaterdag ge heel overstuur in het r.-k. ziekenhuis te Winterswijk was opgenomen. De man heeft toegegeven, dat hij vrijdagavond van plan is geweest zijn vrouw met een hamer buiten bewustzijn te sjaan en haar daarna voor de geopende gaskraan te leg gen, teneinde de indruk te vestigen dat zij zelfmoord zou hebben ge pleegd. De slag met de hamer kwam ech ter niet hard genoeg aan. K. heeft vervolgens nog geprobeerd haar te wurgen, maar zij slaagde erin naar de buren te ontkomen. Vermoedelijk heeft een verhouding met een andere vrouw K. tot zijn misdaad gebracht. HET COMMUNISTISCH geschut is gisteren een hevig bombardement begonnen op de' Quemoy-eilanden. t DJ tal bataljons uitgerust met geleide projectielen van 30 in 1958 op meer dan honderd in 1963 te brengen. Dit zou tot gevolg hebben, dat 30 tot 40 squadrons vliegtuigen kunnen wor den afgeschaft. DE TWINTIG stakende Amsterdam se heiers, die krachtens een vonnis van de Amsterdamse rechtbank gis teren het werk normaal hadden moe ten hervatten, op straffe van een dwangsom van f 25,- per dag bij niet nakomen, zijn niet op hun werk ver schenen. EEN TWEEJARIG jongetje is te Rotterdam uit een raam op straat gevallen, een val veertien meter. Het jongetje is in het ziekenhuis over leden. Mr. CALS, de Nederlandse minister van O., K. en W. heeft aan de Unes co te Parijs het Nederlands geschenk voor deze organisatie overgedragen: een perskamer. TE DUESSELDORF en Keulen heeft de Westduitse politie 37 partijfunctio narissen van de (verboden) commu nistische partij gearresteerd. OP CYPRUS is gisteren een 70- jarige Engelsman, die al dertig jaar op het eiland woont, door een on bekende vermoord. HET KLM-VLIEGTUIG de „Ca- raïbische Zee" is gisteren behouden te Tokio gearriveerd, waarmee de geregelde dienst tussen Amsterdam en Tokio/Biak over de Noordpool of ficieel is ingeluid. De Westberlijnse politie heeft gisteren medegedeeld, dat zij zes weken geleden een zeer gesle pen spion, die achtereenvolgens of tegelijkertijd voor drie op drachtgevers heeft gewerkt, heeft gearresteerd. De arrestant, de 37-jarige Alexander Fuss, werkte in de tweede wereldoor log als geheim agent voor de Duitse tegenspionagedienst, onder admiraal Canaris. Na de oorlog bood hij de geallieer den zijn diensten aan. Deze werden aanvaard en hij werd agent van een Westerse geheime dienst. In 1953 ging Fuss opnieuw overstag, hij werd spion voor de Sovjetrussische geheime dienst. In 1956 meldde hij zich bij Westber lijnse autoriteiten met het verhaal, dat hij ontvoeri en naar Oost-Duits- land was overgebracht, waar hij tot een langdurige gevangenisstraf werd veroordeeld. Dit door de Russische ge heime dienst verzonnen verhaal werd indertijd geloofd; Fuss mocht als po litiek vluchteling in West-Duitsland blijven. De spion zou bekend hebben, dat hij maandelijks spionageberichten zond aan het Sovjet-hoofdkwartier in Oost- Berlijn, waarvoor hij per rapport dui zend mark kreeg uitbetaald. Door het rijk zal een toeslag van 3 pet. worden verleend pp de Indo nesische pensioenen, voor zover de ge pensioneerden niet ouder zijn dan 65 jaar. De toeslag staat in verband met de huurverhoging. Ze heeft een maxi mum van 7,50 voor ongehuwden en van ƒ10,50 voor gehuwden per maand. Ze heeft verder een terugwerkende kracht tot 1 augustus 1957. Een desbe treffend wetsontwerp is ingediend bij de Tweede Kamer. hoge raad, indien zij niet met de beslissingen van de commissie te vreden zijn. Het totale bedrag van de schadevergoeding zal worden bepaald volgens een procedure, die bij afzonderlijke wet zal wor den geregeld. Dezelfde wet zal bepalen, hoe de schadevergoeding zal worden uitbetaald. Alle wetsbepalingen in strijd met de bepalingen van het wetsontwerp zullen buiten werking worden gesteld. Een gevangenisstraf van vier jaar of een bo^je van een miljoen roepiahs is ge steld op overtredingen van de bepa lingen van het wetsontwerp. Politieke kringen zeiden te ver wachten, dat de wet nog voor het einde van het jaar door het parlement zal worden aangenomen. Regeringsgezinde dagbladen in Dja karta meldden gisteren nog eens, dat naar verluidt over compensatie alleen kan worden gesproken „nadat West- Irian aan Indonesië is overgedragen". De wet zal. met terugwerkende kracht, in werking treden op 3 de cember 1957, aldus de memorie van toelichting. In het wetsontwerp is bepaald, dat de Nederlandse bedrijven in Indone sië staatseigendom zullen worden. Een Jemenitisch vliegtuig is gisteren avond op de Monte Maggio nabij Pe rugia in middcn-Italië verongelukt. Het toestel vloog in brand. In het toe stel zate:, vier bemanningsleden en vier passagiers. Officieel is meegedeeld, dat Ame rika over enkele dagen een derde maanraket zal lanceren. De kans. dat de raket werkelijk in de nabij heid van de maan komt. wordt klei ner dan een op 25 geacht. De president van de rechtbank te 's-Gravenhage, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft gisteren in het kort geding, dat de 37 ver stekelingen tegen de Staat der Nederlanden hebben aangespan nen, een schikking voorgesteld. Hij stelde voor te onderzoeken, of de 37 verstekelingen, die thans met de „Johan van Olden- barnevelt" naar Indonesië wor den teruggezonden, mogelijk naar Nederlands Nieuw-Guinea overgebracht zouden kunnen worden. De pleiter van de verstekelingen, mr. A. G. Maris, had hierop een kort onderhoud met de contactper soon van de verstekelingen, ir. Ma- noesama en deelde daarna aan de president mee, dat deze oplossing sympathiek is, als de 37 uitgeweze nen in vrijheid daar kunnen verblij ven. Mr. Maris nam aan, dat de ver stekelingen deze schikking zeker zul len aanvaarden als de staat hierin meegaat. De pleiter voor de staat, mr. G. J. Scholten, kon uiteraard nu hierover geen beslissing nemen, maar moet eerst op de kortst mogeijke lermijn overleg plegen. De president zeide o.m., dat men zou kunnen denken dat er dan een hele stroom verstekelingen .zou ko men, die allemaal op die manier naar Nederlands Nieuw-Guinea kon den gaan. Maar dat zou wel meeval len, meende hij, omdat de frequen tie waarmede Nederlandse schepen Indonesische havens aandoen, thans zeer gering is. Voorts betekent zo'n enkele schikking geenszins dat het een algemene regel wordt. De pre sident zag een grondige reden voor een dergelijke schikking in het feit, dat er aan deze kwestie zeer veel ruchtbaarheid is gegeven, hetgeen voor de verstekelingen mogelijk ern stige gevolgen in Indonesië kan heb ben. De president schorste de zitting tot hedenmorgen. In de tussentijd zal mr. Scholten over dit voorstel over leg plegen. Het Tunesische hoge gerechtshof heeft de vroegere Tunesische pre mier Salah Eddin Bakkoesj tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens samenwerking met de Fransen toen Tunesiëë nog een Frans protec toraat was. Bakkoesj is voorts voor het leven uit de burgerrechten ont zet. Vier andere vroegere ministers zijn om dezelfde reden tot vUf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Een vijfde kreeg bij verstek de doodstraf. Deze laatste, Hedi Ben RaiS, zou in Frankrijk vertoeven. De openbare I scherpe perscensuur van kracht aanklager had ook tegen de anderen de doodstraf geëist. Bijna drie miljoen Cubanen zijn gisteren naar de stembus gegaan, na een weekeinde van incidenten di® door de rebellen zijn veroorzaakt, waaronder het verongelukken van een verkeersvliegtuig, dat aan 17 mensen het leven heeft gekost. Er zijn slechts drie overlevenden, een vrouw, een 14-jarige jongen en een genaturaliseerde Amerikaan, Osiri Martinez. Martinez heeft verklaard, dat tij dens de vlucht van Miami naar Va» radero op Cuba, vier of vijf rebellen aan boord van het verkeersvliegtuig de piloot onder bedreiging met vuur wapens hebben gedwongen koers te zetten naar Preston in de door d® opstandelingen beheerste Cubaans® provincie Oriënte. De piloot probeerde op het vlieg veld van Preston te landen, maar in het donker stortte het toestel in on diep water in de buurt van het vliegveld neer. In Havanna zijn zondag een reek* bomaanslagen gepleegd, die «en slachtoffer hebben geëist. De opstandelingenleider Fidel Castro had de Cubanen aangespoord de verkiezingen te boycotten. Tijdens de verkiezingen is «en en opschorting van constitutionele waar borgen. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt maandag- avond 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer j met overdrijvende wolkenvelden en sl -chts enkele opklaringen. J Plaatselij)- mist. Weinig wind en tamelijk zacht. J Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Matige tot J zwakke wind uit noordwest tot noord. Afgewisseld zwaarbewolkt met opklaringen. Nevel of mist in l de ochtend. Daling van de tempe- J ratuur. J Vandaag: zon onder 17.07 uur. Maan op 23.59 uur. J j Morgen: zon op 7.41 uur. Maan I onder 14.11 uur. •«•MMMtMMMMiattll In onze editie van gisteren meld den wij rced^, dat de Haagse druk kerij Mouton en Co voor de Itali aanse uitgever Feltrinelli die de uitgaverechten heeft 3.000 exem plaren van Pasternaks „Dokter Zji vago" in het Russisch zal drukken. Nader blijkt, dat reeds op de Expo enkele honderden illegaal in de Rus sische taal gedrukte exemplaren van Dokter Zjivago zijn verspreid. Dat >s gebeurd op het informatiebureau van het Vaticaanse paviljoen, bijna recht tegenover het Russische pavil joen. Deze Russische uitgave was, in een oplage van 1160 stuks gedrukt bii een relatie van Mouton. Het staat vast, dat de schrijver Pasternak niet van het bestaan van deze „piraten-editie" op de hoogte is geweest.In die uitgave stond als uitgever „Feltrinelli" vermeld, doch Feltrinelli had op dat moment nog geen order voor het drukken in het Russisch gegeven. In juli van dit jaar zocht men contact met Mouton. Een fotocopie van het manuscript werd naar Den Haag gestuurd. Korte tijd later werd Mouton bena derd door de Hagenaar R. van der Beek. Deze is directeur van de anti communistische organisatie Vrede en Vrijheid en secretaris van de cultu rele organisatie van het comité Benelux. In eerstgenoemde functie stelde hij zich evenwel niet voor en Mouton stelde zoveel vertrouwen in het co mité Benelux, dat hij de heer Van der Beek terwille wilde zijn. Van der Beek had fotonegatieven bij zich van het manuscript. Mouton had dus de kans een ongecontroleerde uit- gav® van Dokter Zjivago hst levens licht te doen zien, maar omdat men geen afbreuk wilde doen aan Fel trinelli, waarmee men in onderhan deling was, werd met de Italiaanse uitgever contact gezocht. Deze bleek wegens vakantie onbereikbaar. Toen heeft Mouton het besluit genomen door zijn bemiddeling het boek el ders te doen drukken on er de naam van „Feltrinelli, Milano" in de eigen Russische letters van Mouton op te zetten. Na aflevering van de 1160 exemplaren aan Van der Beek werd de uitgeverij Feltrinelli, waar van de directeur nog steeds onbe reikbaar was, op de hoogte gesteld. Later heeft men bij Mouton verno- Expo men, dat deze boeken op de zijn opgedoken. Feltrinelli nam een advocaat, om dat men dacht, dat Mouton onjuist gehandeld had. Mouton zegt ver trouwen te hebben gehad in het co mité Benelux en slechts een illegale uitgave enigszins te hebben willen legaliseren, niet wetende, dat er an dere bedoelingen achter schuilgin gen van een anti-communistische or ganisatie. Gebleken is intussen, dat een foto copie van het manuscript, dat Fel trinelli aan Mouton zond, is zoekge raakt. Verduisterd...? Hoe Van der Beek aan de fotonegatieven van een manuscript gekomen is? Hoeveel manuscripten zijn er? Moutons reke ning aan Van der Beek vanwege de drukkosten is nog niet voldaan. Op de eerste maandag na Allerhei ligen dit jaar dus gisteren werd te Hedel weer een grote paar denmarkt gehouden. Reeds in de vroege morgen, nog in de donkere ochtendurenkwamen de kooplui met hun paarden van alle kanten naar het Maasdorpje. De inwoners zorgden voor een gastvrij onthaal: huis aan huis stonden zij met koffie en erwtensoep, waarvan men tegen een geringe vergoeding kon genie ten. En dat de belangstelling zeer groot was, bewijst deze foto wel. Engelse geleerden hebben in de zee-engte van Plymouth een dodelijke zee-microbe ge vonden, die de zee bloedrood zou kunnen maken, ieder le vend wezen in de zee zou kun nen doden en het water van de zee zelfs gevaarlijk zou kunnen maken voor de mens. De microbe is, naar men gelooft, de gesel, waarover gesproken wordt in het boek van de Exodus in het,Oude Testament: „En alle water, dat in le rivier was werd tot" bloed en de vissen, die in de rivier waren, gin gen dood". Mrs. Biddy Hepper, een lectrice in botanie aan de Bangor-universiteit in Wales, zei, dat de microbe alleen gevaarlijk was, als zij „bloeide". De specimen, die totnutoe in Engelse wateren gevonden zijn, bevinden zich in „de knop". Mrs. Hepper heeft hieraan toege voegd: „Niemand heeft nog ooit kunnen ontdekken, welke de om standigheden zijn, die het organis me ertoe brengen te bloeien, maar de situ'atie wordt zorgvuldig in het oog gehouden". Een andere geleerde, die zich met deze bedreiging van onze zeeën be zighoudt, dr. Mary Parke van het „Plymouth Marine Laboratory" her innerde er aan, dat de microbe in grote hoeveelheden gebloeid heeft langs de kust van Florida in de veertiger jaren. In die periode stapelde de dode vis zich in grote hopen op aan de kust van Florida. Het zeewater was zo gevaarlijk voor het leven van de mensen, dat hotels en scholen langs de kust gesloten werden. De Sovjet beweert nog steeds een definitief en algeheel verbod van proefnemingen met kernwapens te willen. Engeland en Amerika willen ccn verbod telkens van jaar tot jaar bezien en daarbij eerst garanties heb ben over een deugdelijk inspectiesys teem. De Sovjet wil daar niet aan. En dus is men ook gisteren te Genève, op de „conferentie over het niet voort zetten der proefnemingen met kern wapens", ondanks twee bijeenkomsten, geen stap verder gekomen. Vandaag wordt verder vergaderd. Wel is er een verklaring van Tsarapkin, de leidet van de Rus sische delegatie, dat de Sovjet-Unie wil toestaan, dat controleposten op haar gebied worden ingericht. Tsarapkin heeft dit gezegd tot een groep vrouwen, merendeels afkomstig uit Engeland. De Engelse mevrouw Clark, lid van de Londense gemeenteraad, zei, dat Tsarapkin aan zijn toezegging had toe gevoegd: „En dit is geen papieren verklaring". Bij de dames, die dit uit de mond van Tsarapkin hadden gehoord, be vond zich ook een zekere mejuffrouw J. Ie Rutte uit Groningen, lid van het „Actiecomité tegen kernproeven". De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld. heeft meegedeeld dat deze .conferentie en de komende bespreking over het voorkomen van verrassingsaanvallen elk naar schat ting zes weken zullen duren. Hij ver klaarde dit in een aan de Algemene Vergadering van de V.N. voorgelegde aanvullende begroting tot een bedrag van 166.000 dollar ter bestrijding van de kosten dezer conferenties. Bij het verder openleggen van de Baliemvallei in Nederlands-Nieuw- Guinea heeft dezer dagen een be- stuurspatrouille op de noordooste lijke helft van de grote vallei de plaats bereikt, waar in 1945 een Dakota van de Amerikaanse lucht macht met 24 inzittenden te pletter vloog. Men vond wrakstukken van het vliegtuig en stoffelijke resten van slachtoffers.

de Stem | 1958 | | pagina 1