Rome bereidt zich voor op Pauskroning Nederland-Zwitserland 2-0 Relletjes in Aden Dag en nacht gewerkt in de St. Pieter Eerste officiële vlucht over de Noordpool Pasternak zegt Rus te willen in alles blijven Droomhuis was voor Terneuzenaar geen luchtkasteel Weer zeven geredden uit mijn te Springhill De elfde was een zoon Uitzending en radio t.v. Consistorie eind voor Akkoord in Belgische schoolstrijd januari Vijf doden5 vele arrestaties Weer winnaar in STEM-toto nov. i: DAGBLAD VOOR ZEELAND De Gaulle laat 1.000 gevangenen in Algerije vrij j Iets hogere temperaturen Algerijnen vallen Morice-linie aan Auteur protesteert tegen t.v.-uitzending 98e JAARGANG No. 22901 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 1U Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor GodKoningin en Vaderland MAANDAG Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities mi Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel telefoon bureau voor 7,pen wseh-Vlaand eren: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN,__Noordstagat_5_6. tel. 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41, tel. no. 35) In de St.-Pieter is dag en nacht gewerkt aan de voorberei dingen voor de Pauskroning, die morgenochtend om half negen begint en door K.R.O. en televisie wordt uitgezonden. De buiten gewone missies, die op gereserveerde tribunes een plaats zullen vinden, twee bedevaarten alleen al uit Venetië, die een gereser veerd gedeelte in de St.-Pieter krijgen toegewezen, bedevaarten uit andere landen en een stroom van pelgrims uit vele landen, veroorzaken een overstelpende drukte. Tal van extra-treinen zul len in Italië rijden. In de Gregoriaanse kapel en in de absis zijn de drie tronen opge richt, waarop de paus telkens gedu rende de plechtige Pausmis zal plaatsnemen. Ook wordt het bal dakijn op de buitenloggia in gereed heid gebracht, waar de eigenlijke kroning, bestaande in het opzetten van de tiara door kardinaal Canali, zal plaatsvinden. Honderdduizenden zullen dit op het St.-Pietersplein zelf kunnen zien, miljoenen zullen via de televisie hiervan getuigen kunnen zijn. Familie Paus Voor de drie broers en een zuster van Paus Joannes, en voor tal loze verdere bloedverwanten, is het nog een vraag, of zij naar Rome zullen gaan voor de kro ningsplechtigheid. Een van 's Pausen achttien nichten en neven vertelde in Sotto il Monte: Ik ben naar de enige telefooncel in ons dorpje geroepen. Een van de nieuwe secretarissen van mijn oom.... pardon, van Zijne Hei ligheid... vertelde me uit zijn naam, dat wij voor het ogenblik hier maar maar ,,in laetitia" moesten blijven en dat er spoedig instructies vol gen." Het denkbeeld, naar Rome te zul len reizen, vervult deze mensen, die nooit gedroomd hadden dat iemand uit de familie tot de machtigste soe vereinen ter wereld zou behoren, met grote opwinding. Een van de drie broers van de H. Vader, Alfredo Roncalli, worstelt met het probleem wat hij voor een das moet omdoen bij de kroning. Een zwarte, had men hem gezegd Waarom een zwarte? We zijn toch niet in de rouw? vond Alfredo, die naar verluidt enige tientallen jaren geleden voor het laatst een das droeg, en dat was bij een bruiloft. De roem van hun familielid is deze mensen bepaald niet naar het hoofd gestegen. Toen een verslagge ver hun vertelde, dat de broers van Paus Pius XII tot prinsen verheven waren, lachte Zaverio Roncali, een 75-jarige: „Dan zijn wij prinsen zon der portefeuille." Sotto il Monte viert zijn Paus, maar viert hem met nuchterheid en boerenhumor. Men vlagt, vlagt met wit-gele vlaggen, maar zij die geen pauselijke vlag hadden, hesen een witte en gele vlag broederlijk naast elkaar, waardoor het dorp een beetje het aanzien heeft van een dorp dat zich overgeeft tijdens een quaran taine. Nederlandse missie Bij de kroning zal Nederland wor den vertegenwoordigd door een bij zondere missie, bestaande uit mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buiten landse Zaken, F.R.W.H.M.J. graaf de Marchant d'Ansembourg, Neder lands gezant bij de Heilige Stoel, mr. mgr. J. W. L. Damen, honorair ge- zantschapsraad voor kerkelijke aan gelegenheden bij het Nederlands ge zantschap bij de Heilige Stoel. Herderlijk schrijven In een herderlijk schrijven, giste ren in alle kerken voorgelezen, waarin het Nederlands episcopaat of ficieel kennis gaf van de opvolging van Paus Pius XII door Paus Joan nes XXIII, hebben de Nederlandse bisschoppen tevens richtlijnen gege ven voor de dag van morgen, de Pauskroning. Zij schrijven voor, dat morgen in alle kerken en kapellen, waar dit mogelijk is, een plechtig Te Deum zal worden gezongen en dat gedurende november van dit jaar in alle H. Missen, waarin dit door de rubrieken is toegestaan, het gebed voor de Paus wordt gebeden. De H. Vader heeft aan de Venetia- nen een afscheidsbrief geschreven waarin hij te kennen geeft, hoe zwaar het hem is gevallen zich uit het herderlijk werk in Venetië terug te trekken. Hij vraagt de gelovigen daar hem van tijd tot tijd in Rome te komen opzoeken. Hij spoort hen aan op drie verschillende punten in het bijzonder de liefde te beoefenen: de liefde tot St.-Marcus, tot de jeugd en tot de naasten. Verwacht wordt, dat Paus Jo hannes XXIII zijn eerste consis torie voor de benoeming van nieuwe kardinalen vóór eind januari zal houden. Hij zal zich echter eerst op de hoogte moeten stellen van de behoeften van elk land, de kwaliteiten van elke mo gelijke kandidaat, in het kort de doop ceel van de man, die de eer van de kardinaalshoed waardig wordt geacht. Volgens Vaticaanse zegslieden wil de H. Vader met alle buitenlandse kardi nalen een persoonlijk gesprek hebben en hun meningen polsen over even tuele kandidaten voor het kardinalaat. De afgevaardigden van de drie nationale Belgische partijen: li-1 beralen, socialisten en de Chris- telijke Volkspartij C.V.P. zijn tot overeenstemming gekomen in de nationale onderT"ijscom-1 missie. Deze commissie werd begin augus tus op initiatie' van eerste minister G. Eyskens samengesteld, om een op lossing te zoeken voor het school- vraagstuk in België. De overeenkomst zal donderdag wor den geparafeerd om dan voorgelegd te worden aan de drie partijen. Hoewel de tekst nog niet bekend is, weet men toch. dat zowe' het officieel als het vrij onderwijs elk 1.200 miljoen a 1.500 miijoen Belgische francs (dus tussen ƒ90 en ƒ110 miljoen) meer van staats wege zullen ontvangen dan zulks tot nog toe het geval was. Dit akkoord zal een einde maken aan de schoolstrijd die reeds 150 jaar in België woedt. Deze onderwijsvrede, die een einde maakt aan 150 jaar schoolstrijd in Bel gië, zal gebaseerd zijn op kosteloos onderricht, zowel op de openbare als op de bijzondere scholen, tot 18 jaar. Generaal De Gaulle heeft bevel ge geven duizend personen, die als po litieke gevangenen in Algerije wor den vastgehouden, de vrijheid te her geven. Een protestbetoging tegen de ken en de autoriteiten riepen de hulp arrestatie van een journalist, die de gerechtshoven corruptie had verwéten en daarom veroor deeld werd, is te Aden uitge lopen op een oproer, dat aan vijf personen het leven heeft gekost. Er zijn in totaal 350 per sonen, over het algemeen Jeme- nitische arbeiders, gearresteerd. Het oproer begon vrijdag. Verschil lende huizen en winkels en een Britse auto werden door betogers in brand gestoken. Op enkele plaatsen moest de politie van vuurwapens gebruik ma- in van het Engelse garnizoen. Politie en gevangenisbewaarders werden met stenen bekogeld. De po litie gebruikte eerst traangas, doch toen dat niet hielp, maakte zij van vuurwapens gebruik. De samenwer kende vakverenigingen kondigden een algemene staking af. Op schepen in de haven werd niet gewerkt. Later werd die aangekondigde staking weer afgelast. Zaterdag braken opnieuw rel letjes uit. Groepen betogers vielen het postkantoor aan en probeerden het in brand te steken. Er werd een onmid dellijk uitgaansverbod afgekondigd. De politie hield opnieuw tientallen be. togers aan en geleidelijk keerde de rust terug. Gisterenavond zijn de krachtige maatregelen, die het Britse bestuur had genomen, iets verzacht. EEN 18-jarige gevangene, dit uit een bijzondere strafgevangenis te Zut- phen was ontsnapt, is nog op dezelf de dag van zijn ontsnapping te Am- sterdam aangehouden. DE COMMUNISTEN hebben giste-1 ren de Quemoy-eilanden 24 uur lang niet beschoten. Het is de eerste on- j derbreking van een dag in het bom-1 bardement sinds de communisten hun bestand twee weken geleden eindigden. UITGELEIDE gedaan door koning j Hoessein hebben de laatste nog in Jordanië gebleven Britse troepen zich gisteren te Akaba ingescheept. 1 IN DE UITSPANNINGEN langs de grote nieuwe autoweg, die het vol gend jaar Londen met Birmingham zal verbinden, zullen slechts alcoho lische dranken verkocht mogen wor den in combinatie met een maaltijd. DE PANAMERIKAANSE autoweg, de grootste weg ter wereld, zal bin nenkort gereed zijn. Nog 1.000 km moeten worden voltooid en dan zal £leXUZ»n(^r n™eili.ihheden van Alas ka naar Vuurland kunnen rijden. fenJfttnril0a0o^frikaanse vr°uwen zul len vandaag m een massaproces te- Johatwesburg terechtstaan op be schuldiging van deelneming aan be togingen tegen het gedwongen bezit van persoonsbewijzen. AAN minister mr. J. Algera heeft dr Drees de versierselen uitgereikt behorende bij de koninklijke onder scheiding Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Boris Pasternak heeft een brief aan Kroestjev gezonden, waarin hij meedeelde, dat hij vrijwillig afstand heeft gedaan van de No belprijs voor letterkunde en dat hij zich door geboorte, leven en werk gebonden voelt met de Sovjet-Unie. De brief was bestemd voor de rege ring en het centrale partij comité, zo meldt het officiële Sovjet-persbureau „Tass". Voorts maakte „Tass" bekend, dat de Sovjet-regering Pasternak niet zal verhinderen de Nobelprijs in ontvangst te gaan nemen als hij daartoe de wens te kennen zou geven. De schrijver heeft echter tot op heden nog geen verzoek om een visum voor een reis naar het buitenland in gediend. Ook als Pasternak voorgoed zou willen vertrekken uit de Sovjet- Unie en het sociale stelsel en het volk dat hij met zijn boek dokter Zjivago heeft belasterd zou willen verlaten, zouden de officiële instanties geen be zwaar maken. Voor Pasternak bestaat de mogelijkheid om de Sovjet-Unie te verlaten om „alle charmes van het ka pitalistische paradijs aan den lijve te ondervinden", aldus Tass. De vergadering van Moskouse schrij vers heeft de regering verzocht „de verrader Pasternak van zijn Sovjet staatsburgerschap te beroven". Een stemmig hechtten deze schrijvers hun goedkeuring aan het besluit Pasternak uit de unie van Sovjet-schrijvers te zetten. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger j Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt zondag- J avond 23,15 uur. J Aanvankelyk veel bewolking met plaatselijk enige regen, later verspreide opklaringen en hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest l en noordwest. Iets hogere tempe- l raturen. Verwachting van het Belgische J Weerkundig Instituut. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west. Meestal zwaar bewolkt met bij tussen- Pozen regen of motregen. Lichte stijging van de temperatuur. Vandaag: zon onder 17.09 uur. Maan op 22.50 uur. I Morgen: zon op 7.39 uur. Maan onder 13.41 uur. J Zaterdag vertrok een DC-7C van Schiphol voor de eerste officiële KLM-vlucht over de Noordpool. Voor zijn vertrek werd minister ir. H. B. J. Witte al direct geconfron teerd met de Noordpool. In de hal stond een grote ijsbeer. De bewinds man ging met vrouw en kinderen het dier wat nader bekijken Strijdkrachten van de Algerijnse opstandelingen hebben aanvallen uit gevoerd op de zgn. Morice-linie" langs de Algerijns-Tunesische grens, ueze linie bestaat uit onder stroom staande versperringen. Zij werd aan gelegd om het vanuit Tunesië in Se£le binnendringen van Algerijnse rebellen te voorkomen. Het doel van de actie is de ,,Mo- rice-linie" op bepaalde punten te vernielen, aldus de Vrije Algerijnse regering." (Van onze correspondent) Eén glimlach van Fortuna, de godin van het geluk, grillig als een prima ballerina (en daarom waarschijnlijk Vrouwe For tuna. heeft van de heer J. W. Dusebout in de Leliestraat 4 te Terneuzen een beduusd man gemaakt. Hij won een huis in de Actie Bijstand 2. Hij won HET droomhuis, het huis dus met de complete inboedel, ter waarde van' nog eens 25.000. Niet minder beduusd, niet minder gelukkig dan de heer Dusebout, wa ren zijn vrouw, die ziek te bed lag, en hun inwonende dochter met echt genoot G. de Graeve en vijfjarig zoontje. De 59-jarige heer Dusebout woont sedert een jaar of acht in Terneuzen en werkt aan de sorteerafdeling van de coöperatieve Vruchtenveiling ..Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneu zen. Hij kwam op de avond voor Al lerheiligen tegen acht uur van zijn werk thuis. De overige familieleden keken naar het televisieprogramma, maar omdat hij een lot had van de actie Bijstand 2 vond hij het maar beter naar het radioprogramma te luisteren, omdat de uitslag van de loterij werd bekendgemaakt. Dat lot was eigenlijk ook maar toevallig in zijn bezit gekomen. De heer Meertens uit Hoek. die ook bij de veiling werkt, had voor verschil lende collega's loten besteld. Ook voor d$ heer Dusebout. Hij had het pas vorige week ontvangen. Toen hij plotseling hoorde, dat op zijn num mer een woning was gevallen, sprong hij een halve meter van zijn stoel. Buren moesten hem later vertellen, dat hij niet alleen de woning, maar ook de complete inboedel, ter waar de van nog eens f 25.000,- had ge wonnen. Toen was hij zo ongeveer helemaal van de kaart. Het zal je gebeuren, dat je bij zo'n woning nog een auto, televisietoestel, wasmachi ne, elektrische naaimachine, sigaren, drank, een koelkast, kleren en nog een hele lange waslijst van waarde volle artikelen krijgt voor de somma van één enkele gulden.... Het huis dat de heer Dusebout nu bewoont, is zijn eigendom. En daar om kon hij echt nog niet vertellen, wat hij allemaal van plan is. ..Maar dat nummer E 230046 vergeet ik van mijn leven niet meer", zo zei hij. En niemand zal daaraan twijfelen. V itnodiging Het Nederlands elftal won giste ren te Rotterdam met 2-0 van Zwit serland. Op de foto zien we, hoe middenvoor Kruiver in de 30ste minuut uit een pass van Moulijn het eerste Nederlands doelpunt scoorde. Op de sportpagina's geven wij een uitgebreide reportage. ••••••MM» De burgemeester van Wellington in de Amerikaanse staat Kansas heeft Pasternak telegrafisch uitgenodigd zich in Wellington te komen vestigen. Een Haagse drukkerij (de firma Mou- ton en Co.) zal 3.000 exemplaren druk ken van het boek van Boris Paster nak „dr. Zhivago" voor de Italiaanse uitgever dr. Giangiacomo Feltrinelli. Het zal een editie in de Russische taal worden. De uitgave is uitsluitend bedoeld voor de buiten de Sovjet-Unie levende Russen. De auteur Hugo Claus deelt mee, dat hij niet alleen geen toestemming heeft verleend voor het overnemen door de Belgische televisie van de uitzending via de AVRO-televisie van „Onder het melkwoud" van Dylan Thomas, maar ook de uitzending er van door de AVRO-televisie op 5 no vember niet zal toestaan. Volgens de heer Claus heeft het auteursrechtenbureau Sepa, dat na mens hem met de AVRO onderhan delde, zijn goedkeuring niet wat de honoraria betreft. Voor één deelnemer aan de Stem- toto heeft de gure herfst-zondag een zonnige kant gehad. Op zyn formu liertje stonden alle wedstrijden uit het Engelse programma goed ver meld. Uiteraard was hy ook Neder lander genoeg om Oranje als win naar te tippen en voila: Hij werd f 75,- ryker. De gelukkige is. VAN DE NOORT VERLAATSTRAAT 10 BREDA Zondag 9 november beginnen we dus opnieuw met een inzet van f 50^-. De juiste uitslagen waren: Nederland-Zwitserland 1, Zwitser land B-Nederland B 2, Arsenal-New castle Un. 1, Birmingham-Ports mouth 3, Bolton Wanderers-West Ham Un. 2, Burnley-Nottingham F. 2. Everton-Blackburn 3, Leeds Un.- Manch. Un. 2, Leicester-Blackpool 2, Luton Town-Aston Villa 1. Controle totaalcijfer 19. Zaterdag zijn opnieuw mijn werkers gered, toen zeven in getal, die op 23 oktober op meer dan 4.000 meter diepte in de Amerikaanse kolenmijn te Springhill ingesloten werden. Door hun wonderbaarlijke red ding is het aantal overlevenden van de ramp van Springhill ge stegen tot honderd. In de eerste 24 uur na het grote on geluk wisten 81 arbeiders de mijnuit- gangen te bereiken, donderdag jl. wer den nog twaalf mannen gered. Voor zover definitief bekend, zijn 43 man nen om het leven gekomen en worden er nog 31 vermist. Men heeft thans echter geen enkele hoop meer. Gisteren werden nog zeven lijken geborgen. Een der geredden, die zaterdag uit de mijn is gehaald, verklaarde met ge zwollen lippen, dat hij acht en een halve dag in een kleine ruimte van twee vierkante meter had opgesloten gezeten, zonder eten of drinken. „God dank, ik leef", waren de eerste woor den die hij sprak, toen hij zaterdag op een draagbaar uit de mijn naar een ziekenhuis werd vervoerd. Enige me ters bij hem vandaan hadden de zes anderen gezeten. Zij hadden eten en water dat voor de eerste vier dagen toereikend was. Een der andere ge redden is vader van twaalf kinderen. De eerste dagen hadden zij gezongen en gebeden. De mannen waren geblinddoekt toen zij uit de mijn werden gehaald, om hun ogen te beschermen tegen het daglicht. Voor een achtste man van de groep kwam de redding te laat. Hjj was zaterdag van uitputting overle den, zo hebben zijn kameraden ver teld. Men vermoedt, dat circa 30 van de 40 vermisten op dezelfde diepte waar deze mannen zich bevonden, op gesloten zijn. De resterende tien be vonden zich verspreid over de andere mijngangen toen de ramp zich voltrok. (Advertentie) Toen hij achttien jaar gele den trouwde, hoopte Ngo Dinh Luyen, ambassadeur van Viet nam in Londen, dat zijn eerst geborene een zoon zou zijn. Zijn eerste vrouw echter schonk hem vijf dochters: Ker sebloesemknopje. Harmonieu ze muziek, Sierlijke wolk, Zui vere diamant en Zwarte orchi dee. Zijn tweede vrouw deed niet beter (of slechter) en schonk hem eveneens vijf dochters: Kersebloesem, Kersetakje, Zwa luw op de wolken, IJle morgen stond en Gouden orchidee. Verleden week heeft mevrouw Ngo Dinh haar zesde kind ge kregen: de langverbeide zoon. De ouders waren zo in de wol ken, dat ze een persconferentie bijeenriepen om hun vreugde aan de wereld mee te delen. De •stamhouder heeft overigens normaal klinkende namen: Jean- Michel.

de Stem | 1958 | | pagina 1