P. v. d. A. zegt niet langer gebonden te zijn aan regeringsprogram 1956 ^Schrijft U maar gewoon: de Paus deed dit, de Paus zei dat' Prof. Romme bestrijdt opvatting mr. Burger Mobilisatie in Israël Gerber Hogere vergoedingen voor Kamerleden r Minister optimistisch over oesters Beheersing prijzen landbouwgronden leidt tot conflict VciTaSt Op WcrcldspaarClB^ In februari naar Lourdes Vergrootglas zeer gewenst DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanleiding amendement Biewenga regen Mammoetontwerp minister Cals Thans één na de 37 .Genèveschijnt bij voorbaat mislukt Tel Aviv ontkentCairo paraat zware In Nevada kernontploffing Aanslag in Algerije Al jaren te laat zegt Kamer De Gaulle heeft antwoord van V.S. en Londen DE PAUS TOT HOOFDREDACTEUR OSSERVATORE ROMANO De vrijhandelszone Op dood spoor in Parijs 98e JAARGANG No. 22900 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur- J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 10. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 VRIJDAG 31 OKT. 1058 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentiepi voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i._). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. le. Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsmeel fplpfoon Bureau Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Biibureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 QOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. Ifl) (Van onze parlementaire medewerker) Op de vragen van de heer van Dongen (KVP) over de proble men voor de visserij in het Deltagebied heeft minister Von deling gisteravond het volgende geantwoord: Het onderzoek naar het pro bleem van de oestergronden heeft snellere resultaten opge leverd dan men had verwacht. Op de eerste plaats is nu geble ken, dat het biologisch mogelijk is om oesterbroed te kweken. Verder is uit de bus gekomen, dat het kweken van oesters op zandige bodem bij beperkte stroomsnelheid mogelijk is. Een volgende fase zal zijn, dat met deze gegevens in handen moet worden nagegaan of de rentabiliteit van de betreffende bedrijven voldoende zal zijn. Wat betreft de schaderegeling ex art. 8 van de Deltawet heeft de minis ter nauwelijks iets meer verteld dan dat de commissie met de organisaties overleg zal moeten plegen. (Van onze parlementaire medewerker) De fractie van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer lieeft ver klaard, dat ze zich niet langer gebonden acht aan het rege ringsprogramma 1956. Dit betekent, dat zij o.a. niet meer vast wil zitten aan de concessies, die destijds ten opzichte van de bezitsvorming zijn gedaan. De verklaring kwam van mr. Burger, de fractievoorzitter, die zeer ontstemd was over de steun, die andere partijen gaven aan liet amende ment Blewenga (A.R.). In dat amendement werd de werkingsduur van de wet, waar door de regering o.a. de prijzen van de landbouwgronden kan beheersen, tot vier jaar beperkt. Het oorspronkelijke wetsont werp stelde prijsbeheersing voor altijd voor, in aansluiting op het beleid, dat bij het optreden van het kabinet was vastgelegd. AMERIKA zal aan de Chinese natio nalisten in de komende maanden acht reusachtige amfibische voertui gen leveren voor de bevoorrading van de eilanden voor de kust. Kos ten: 1 miljoen dollar per stuk. RUIM HONDERD personen, die er van verdacht worden communist te zijn, zijn sedert maarschalk Sarit aan de macht kwam, in Thailand gearres teerd. DRIE GRIEKSE Cyprioten zijn te Nicosia ter dood veroordeeld, nadat zij schuldig bevonden waren aan een aanslag op drie Turkse herders, van wie er één bezweek. HET INDONESISCHE deviezeninsti- tuur heeft aan de Nationale Handels bank in Indonesië beperkingen opge legd voor transacties, waarbij bui tenlandse deviezen betrokken zijn. EEN UIT WENEN afkomstige arts, Paul Lister, heeft in Londen veel stof doen opwaaien. Als doodsoorzaak van een 40-jarige loodgieter vulde hij n.l. in: longkanker tengevolge van te veel roken. IN RUSLAND wordt gewerkt aan de aanleg van een pijpleiding van 7000 km lengte, die een olieveld ten wes ten van de Oeral zal verbinden met de steden in Oost-Siberië. DE MINISTER van Oorlog heeft be kendgemaakt, dat de staatssecreta ris van Oorlog, benoemd bij k.b. van 17 oktober j.l., meer in het bijzonder belast is met het volgens de richtlij nen van de minister uitvoeren van het dagelijks beleid. DE NOBELPRIJS voor geneeskunde is inderdaad toegekend aan de drie Amerikaanse geleerden, die wij in onze editie van gisteren publiceerden en van wie vermoed werd, dat zij deze prijs zouden krijgen: George Beadle, Edward Tatum en Joshua Lederberg. Prof. Romme (K.V.P.), die het al vreemd vond, dat de socialistische frac tie in de bres wilde springen voor handhaving van de regeringsverklaring terwijl minister Vondeling zelf welis waar bezwaren had tegen, maar niet het „onaanvaardbaar" uitsprak over het amendement, bestreed mr. Burgers opvattin., met tal van argumenten. Hij ontkende beslist, dat zoals mr. Bur ger had gezegd alle fractieleiders het bij de formatie over de regerings verklaring eens waren. De K.V.P.-fractie heeft zich dan ook nooit volledig met de regering ver bonden gevoeld al had zij er geen bezwaar tegen, dat de K.V.P.-minis- ters in het kabinet zitting namen. Bovendien, zo zei prof. Romme, deze regering komt voor 100 pet. aan haar trek, want wanneer het kabinet aan het eind van de parlementaire periode (1960) aftreedt, is de prijsbeheersing nog een feit. Die geldt immers tot 1 januari 1961. K.V.P.On juist" Maar helemaal afgezien daarvan vond de katholieke woordvoerder het onjuist, om zich voortdurend zo aan een regeringsverklaring ge bonden te voelen, dat nooit een wijziging in het beleid kan wor den aanvaard. Hij wees er op, dat een belangrijk p.b.o.-orgaan. het Landbouwschap, ernstige bezwaren tegen het regerings voorstel had en hij meende, dat men die bezwaren toch zeer zwaar moet laten wegen. Stemmen: 69—67. Minister Vondeling ging, zoals ge memoreerd, niet verder dan de ver klaring, dat hij aanvaarding van het amendement-Biewenga „ernstig zou betreuren" Hi. zei dus niet dat het onaanvaardbaar was. Dat gaf toen de doorslag. De Kamer kon het amen dement aanvaarden, zonder dat de re gering zou aftreden. De stemverhou ding was 69 tegen 67. Tegen waren P.v.d.A., communisten, bijna de ge hele C.H.U. en drie V.V.D.-ers. De wet vervreemding landbouwgronden, die aanleiding was van het debat, werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Minister Cals heeft bij de Tweede Kamer zijn ontwerp van wet tot rege ling van het voortgezet onderwijs in gediend. Elders in deze editie geven wij een overzicht alsmede commentaar (men zie hiervoo. Mammoetontwerp) van de vele wijzigingen, die de minister aan de orde stelt. De minister van justitie heeft beslist, dat de 20-jarige Indone siër Maximiliaan Kumentas uit Palembang, die kans heeft ge zien zich in deze Indonesische haven aan boord van het Shell- tankschip Tomo Cyclus te ver bergen, aan boord van dit schip moet blijven. In opdracht van het ministerie van Justitie moest de Rotterdamse rivier politie er voor zorgen dat Kumentas aan boord zou blijven. De verstekeling die om asiel heelt gevraagd, beriep zien erop familie in ons land te hebben. De commissie die de minister in dergelijke gevallen moet adviseren en de jongen aan boord ge hoord zou hebben, schijnt tot een an dere conclusie te zijn gekomen. Hem zal dus geen asiel worden verleend. Dit houdt in, dat hij met hetzelfde schip als waarmee hij gekomen is, terugge stuurd zal worden. De Tomo Cyclus heeft vannacht Rotterdam weer ver laten. De regering van de Sovjet-Unie heeft gisteravond in een officiële ver klaring de Brits-Amerikaanse voor stellen tot stopzetting van de kern wapenproeven voor een jaar. van de hand gewezen zo meldt het Russisch persbureau Tass. Aan de andere kant wordt evenwel gezegd, dat de besprekingen over kernwapenproeven die vandaag in Genève beginnen alle kans bieden op stopzetting voorgoed van kernwapen proeven. De Sovjet-Unie beschuldigt de V.S. en Engeland ervan, met het voorstel tot stopzetting voor een jaar van kern wapenproeven eenzijdig militair over wicht op de Sovjet-Unie te willen verkrijgen. In officiële kringen te Tel Aviv zijn de Egyptische persberich ten over een algemene mobili satie in Israël tegengesproken. Er zijn geen tekenen van ongewone militaire activiteit en men heeft de berichten met verbazing ontvangen. Wel is er een normale manoeu vre aan de gang. In gezaghebbende Israëlische krin gen te Jeruzalem verklaart men. dat de Egyptische beschuldiging, dat Is raël het voornemen heeft om Jorda nië aan te vallen, een manoeuvre is om de Jordaniërs angst aan te jagen en hen ertoe te brengen hulp van Egypte te vragen. Strijdkrachten van de Verenigde Arabische Republiek hebben op- Ad verten tie1 J Volle room Alpenweiden i Weersverwachting van het K.N. 0 M.I. tot vanavond, opgemaakt 0 donderdagavond 23.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met J t plaatselijk wat regen en later op 0 de dag van het westen uit enkele 0 verspreide opklaringen. Overwe- gend matige zuidwestelijke wind. J Dezelfde temperaturen als gisteren 0 of iets hogere. 0 Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit zuid tot west en t daarna uit het westen. Over het algemeen zwaar bewolkt tot be- J f trokken. Zeldzame opklaringen. 0 Een weinig regen of motregen van t J af het westen. Plaatselijk mist des morgens. Later vanaf het westen J zwaar bewolkt met opklaringen f en enkele neerslagvlagen. 0 Vandaag: zon onder 17.14 uur. Maan op 19.53 uur J Morgen: zon op 7.34 uur. Zon onder 17.12 uur. Maan op 20.45 i uur. Maan onder 11.47 uur. Zondag: zon op 7.36 uur. Zon onder 17.10 uur. Maan op 21.45 J uur. Maan onder 12.30 uur. 0 Maandag: zon op 7.38 uur. Maan onder 13.08 uur. Import; Fa. E. van Vliet Ezn. - Amsterdam kaas uit Zwitserland De Verenigde Staten hebben gisteren een ondergrondse ontploffing teweeg- gebraeht met een kernwapen, dat even krachtig wan als de atoombom, die in 1945 boven Hirosjima ontplofte. Het was het zwaarste wapen, dat in de Verenigde Staten ondergronds tot ontploffing werd gebracht. Er ont stond een zuil van modder en stenen van driehonderd meter hoogte. De waarnemers die op zeven kilometer af stand stonden, voelden de aarde tril len. Negen mensen zijn omgekomen en 26 gewond toen twee granaten, die in een auto waren geplaatst, in een druk ke straat in Tiaret, ten zuidoosten van Oran, ontploften. dracht gekregen zich paraat te houden, als voorzorgsmaatregel tegen enigerlei stap van Israël, welke zou samenvallen met het /ertrek der Britse troepen uit Jordanië, zo wordt te Cairo van welingelichte zijde vernomen. Het bevel paraat te zijn behelst geen mobilisatie. (Advertentie) (Van onze parlementaire medewerker) De verhoging van de schade loosstelling voor de leden van de Tweede Kamer is gisteren middag door de Kamer met vrij wel algemene stemmen aan vaard. De Kamer steunde tevens een voorstel tot verhoging van haar onkosten- en reisvergoeding en soortgelijke maatregelen voor de leden van de Senaat. Slechts de communisten, de S.G.P. en een C.H.-afgevaardigde waren te gen. Door vrijwel alle fracties werd erkend, dat het tijdstip van de ver hoging psychologisch niet gunstig is, omdat in deze tijd zo de nadruk wordt gelegd op de noodzakelijke zuinigheid. Minister Struycken zei hierover later, dat er eigenlijk nooit een tijdstip is, dat gunstig lijkt om te spreken over een verhoging van de vergoeding voor Kamerleden, die daar zelf over moe ten beslissen. Maar door alle voorstanders werd er op gewezen dat de verhoging al reeds jaren te laat is. Sinds 1953 is er aan de vergoedingen niets gewijzigd, hoe wel sindsdien zowel de lonen als de kosten van levensonderhoud sterk zijn gestegen. „Alleen al de aanvaarding van de algemene ouderdomswet betekende voor de Kamerleden een verminde ring van de werkelijke inkomsten met 500, welke premie niet werd gecom penseerd, zoals dat bij loontrekkenden wel het geval was", zei de socialisti sche fractieleider, mr. Burger. De Kamer meende, dat het redelijk was, dat in een democratie de vertegen woordigers van het volk behoorlijk betaald worden. Over het feit, dat vele leden ook over inkomsten uit an dere bronnen kunnen beschikken, werd gezegd, dat ook Nederlanders, die dat niet hebben, in de gelegenheid moeten zijn het lidmaatschap te aan vaarden. Het brengt nu eenmaal bij zondere onkosten met zich mee. De verhoging De schadevergoeding van de Tweede Kamer wordt verhoogd van 7.500 toe 10.000, de onkos tenvergoedingen, die eerst liepen van 2.500 tot 3.700, zijn nu ge bracht van 3.000 tot 6.000, af hankelijk van het aantal kilome ters. dat de woonplaats van de Residentie verwijderd is. Reiskos ten worden vergoed tot een be drag gelijk aan de kosten van een algemene abonnementskaart eerste klas der Ned. Spoorwegen, zomede voor openbare middelen van ver voer, waarvoor genoemde abonne mentskaart niet geldt. Minister Struycken heeft toegezegd, dat hij op zeer korte termijn een voor stel zal indienen voor verhoging van de pensioenen van oud-Kamerleden en van weduwen en wezen van leden Engeland en de Verenigde Staten hebben geantwoord op de voorstellen van De Gaulle om tot meer overleg te komen tussen de Grote Drie over problemen, die buiten het gebied van de NAVO bestaan zo wordt uit diplo matieke bron vernomen. De zegslieden weigerden inlichtingen te verstrekken over de inhoud van deze antwoorden. Gisteren was liet wereldspaardagt de inleggers kregen een geschenkje. Dat was een hele verrassing voor de vijfjarige Richard Barkey, gere patrieerd uit Indonesië en ongeveer zes maanden irtS Amsterdam woon achtig. Of de betekenis ook tot zijn tweejarig zusje Ingrid doordrong? Enfin: zij sparen, zoals deze foto van een Amsterdamse spaarbank laat zien. En dat sparen... dat is al heel wat! Voor het eerst sedert de comrnis- sie-Maudling een jaar geleden werd ingesteld zijn de leiders van de 17 delegaties van de O.E.E.S.-landen te Parijs in een besloten zitting bijeen geweest, welke 2,5 uur duurde. Na afloop daarvan gingen de deuren der vergaderzaal open en begon een ple naire bijeenkomst van de commissie- Maudling, welke de laatste zou moe ten zijn van deze zitting. Gisterenavond zijn, na deze niet- openbare bijeenkomst van de delega tieleiders, nieuwe moeilijkheden ont staan in de comrnissie-Maudling, die de procedure betroffen. De Engelse delegatie had een ontwerpresolutie ingediend, waarin zij weer op haar aanvankelijke standpunt terugkwam, ondanks het compromis, dat bereikt scheen te zijn. Een conferentie tussen de Gaulle, MacMillan en Adenauer wordt in Ne derlandse delegatiekringen gezien als een uitweg voor de in Parijs op een dood punt geraakte besprekingen over de vrijhandelszone. (Advertentie) De hoofdredacteur van de „Osservatore Romano", graaf Giu seppe Dalla Torre, heeft van Paus Joannes XXIII opdracht ge kregen in het vervolg in de berichtgeving geen adjectieven te gebruiken voor de naam of de persoon van de Paus. „Schrijft u maar gewoon: de Paus deed dit, de Paus zei dat", zei de Paus. De hoofdredacteur heeft de opdracht direct doorgegeven, en de „Osservatore Romano" heeft, in zijn berichten van gisteren, voor het eerst de vrijwel traditioneel geworden adjectieven als „verlichte", „begeesterde" en „doorluchtige" laten vallen. De H. Vader zou van plan zijn in februari aanstaande naar Lourdes te gaan voor de sluiting van het ..Eeuwfeest der verschijningen" en ook een bezoek aan Venetië te bren gen. waar hij patriarch was. Dit heeft de hulpbisschop van Venetië, mgr. Olivotti, die de paus in het Vaticaan een bezoek bracht, mee gedeeld, doch de particuliere secre taris van de H. Vader heeft dit ontkend. Pius XII is als paus nooit verder weggegaan van het Vaticaan dan het zomerverblijf te Castel .Gan- dolfo. F 20.000.- Paus Joannes heeft 20.000 gulden geschonken aan de door de mijn ramp getroffen gezinnen te Spring- hill in Nieuw-Schotland. Gezond De lijfarts van de nieuwe Paus prof Venchierutti, deelde gisteren mede, dat de Paus een goede gezondheid geniet, ondanks zijn leeftijd. In de afgelopen vijf jaar had hij wel eens kou gevat, maar dat was dan ook alles, aldus de arts. „Hij heeft een robuust uithoudings vermogen, dat niet door zijn jaren is verzwakt", voegde prof. Venichierutti eraan toe. Boeken Het laatste boek dat Paus Joannes zich als patriarch van Venetië aan schafte. was een Italiaanse vertaling van Jim Bishop's „The Day Christ died". De kardinaal kocht het boek op 23 oktober en had gelegenheid het tot aan pagina 208 te lezen toen werd hij naar Rome ontboden voor deelne ming aan het conclaaf. Of de Paus de best-seller zal kunnen uitlezen die de kardinaal achterliet, is de vraag. Op een der boekenrekken in zijn studeerkamer staan de verzamelde werken van Pius XII: redevoeringen, encyclieken, enz. Naast de Bijbel staat het Italiaanse „ABC van de sport". Kamers Zijn werkkamer bevat meer comfort dan zijn slaapkamer. Paus Joannes heeft zich geïnstalleerd in apparte menten op de derde verdieping van het Vaticaanse paleis. Deze omvatten 22 vertrekken, waarvan vier voor het personeel. Als slaapkamer gebruikt hij hetzelfde vertrek, dat ook door zijn voorgangers werd gebruikt, met een venster aan de kant van het Sint Pie tersplein. Alle vertrekken hebben ge verfde muren. Een der ramen van zijn werkkamer is gevat in neonbuizen, die aanknippen wanneer de H. Vader zijn zegen wil gever, aan de mensen, die op het Sint Pietersplein postvatten. Pius XII deed dat vrijwel iedere dag. De verlichting werd aangebracht om het raam duidelijker te doen uitkomen onder de vele ramen, die vanaf het plein zichtbaar zijn. Kroning De plechtigheden van de pauskro ning op dinsdag a.s. beginnen 's mor gens om half negen (Ned. tijd). Men verwach*, dat ze ruim vier uren zullen duren. Volgens inlichtingen van Vaticaanse zijde zal Paus Joannes, evenals zijn voorgangers, in de loggia van de Sint Pieterskerk, ten aanschouwe van de menigte op het plein, de tiara opgezet krijgen en wel door kardinaal Canali. De H. Vader heeft gisteren zuster Pasqualina, de verzorgster van Paus Pius XII, en de zusters Ewaldis en Corrada, die ook in de huishouding van zijn voorganger werkten, in het Vati caans paleis ontvangen en haar doen blijken van zijn erkentelijkheid voor de goede zorgen, die zij besteed heb ben aan de pauselijke huishouding en apartementen. In verband met het Hoog- feest van Allerheiligen, zal ons blad morgen niet ver- schijnen. 5 - Directie J DAGBLAD DE STEM Liefhebbers die het atelier van de Neurenbergse schilder Ernst Schachner wiUen bezoeken, doen er goed aan een vergroot glas mee te nemen. De 39-jarige schilder heeft na melijk zo juist de laatste hand gelegd aan wat hij zelf „het kleinste olieverfschilderij ter wereld" noemt. Dit minuscule werk een berglandschap ge schilderd op de wijzerplaat van een damesarmbandhorloge meet 8 bij 10 millimeter. Schachner gebruikte bij het schilderen, behalve penseel en verf, een vergrootglas. Met zijn berglandschap beweert Schachner het record verbeterd te hebben van zijn Duitse col lega August Diterich, die een gezicht op het stadje Ebern" in olieverf geschilderd heeft in de afmetingen 10 bij 13 milli meter.

de Stem | 1958 | | pagina 1