Met oog en oor te gast Onze gast v.s. max Factor REGERING ONTWERP DIENT VOOR PRIJZENWET IN Aan de GIYZE RONA Tito wil 100 miljoen lenen van Slotenmaker als chirurg; en niet eens slecht Schaakgroten gaven les MAX FACTOR'S MASCARA Nederlandse resolutie in de V.N. Voor de vuist weg 28 Oktober Eurovisiedag bij uitstek Morgen Onder het melkwoud Onze radio en T V-rubriek Komende week Blik achterom De Waarzegster Song of liedje Morgen., Flitsen Russen waarschuwen Noorse vissers tijdelijke aanbieding van MAX FACTOR Hollywood Bij aankoop van in nieuw tweekleurig plastic-doosje a ƒ2.75 ontvangt u geheel gratis een proef-wenkbrauwpotlood Dit is ssn tijdelijke aanbieding met een beperkte voorraad! HOLLYWOOD Vrije prijsvorming blijft voorop staan Te veel borden „Officiële'" botsing M. Miglia hetzelfde Renault-Alfa Romeo Vacatures bij het lager onderwijs v HUIDCREME I voor het gehele gezin IS DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 13 t J CJ De Roulette-dagen zijn voor- i r -. j. «i nvt oom ooi of to Nog maar zelden heeft het medium televisie zijn actuali teitswaarde zozeer bewezen als op dinsdag 28 oktober 1958. Een dag, waarop een samen treffen tussen een lang voor bereide ceremonie en een plot seling gebeuren leidden tot een huiskamerbeeld, dat niet al leen meer venster op de we reld, maar ook polsslag van de tijd'werd. De opening van het House of Parliaments door Hare Majesteit Koningin Eli sabeth de Tweede van het Brit se Imperium en de verrassende keuze van Zijne Heiligheid Paus Johannes XXIII: het wa ren voor de miljoenen kijkers in Europa geen verre gebeur tenissen meer. Zij waren als de Lords en Pairs in Londen en als de kardinalen in Rome van zeer dichtbij getuige van momenten, die zelfs verre toeschouwers hun leven lang niet vergeten. Mag men onverholen bewondering hebben voor de voortreffelijke uit zending vanuit de Engelse hoofdstad nog groter lof komt toe aan de Ita liaanse cameralieden die in te genstelling met het Britse program ma voor de vuist weg een docu mentaire samenstelden, die zó sug- (Advertentie) Al gerookt? "KTarTt h o n <Be had er eerder moeten zijn... gestief, zó juichend maar tegelijk ook zó ingetogen was dat de kijkers als vanzelf de handen vouwen en zich kruisten toen de pas benoemde Kerk vorst zijn eerste pauselijke zegen gaf. Een grootse televisiedag die uit de de kluwe van artificiële program ma's te voorschijn trad als een juich kreet op de grote mogelijkheden van dit medium. doen we een derde greep in de achterzak van Emile Lopez en Jan de Cler. Er is, zo vertelde men ons duchtig geschaafd en gespijkerd aan Blijf er niet voor thuis" dat verre van volmaakt, maar veelbelovend voor de toekomst enige tijd geleden debuteerde. Op de lijst van medewerksters ont breekt ditmaal de naam van oud- Bredase Corrie Brokken, die andere plichten heeft na te komen. Maar Yda Andrea, Joekie van der Valk, Jack Bow, Aart Brouwer, Herman 't Han en Robert Sobels hebben de beste voornemens. En mocht deze luchtige entre-nous u tegenvallen, wel u kunt de Cler vanwege zijn titel- advies niets verwijten. Dit cabaret en „Toerja-Toernee" het quizprogramma onder leiding van Jan Blaaser zijn niet te scheiden onderdelen van het KRO-amuse- mentsprogramma. Men zou het daar om kunnen betreuren, dat beide niet in één shot tot de kijker komen. Be treuren maar niet bekritiseren. Want het enorme studiogebrek, waaronder de gehele Nederlandse televisiewe reld gebukt gaat, is er de oorzaak van dat de kijker enkele malen per week het gedachtensprongetje van Bussum naar de Singerzaal in Laren moet maken. Wat tussen haakjes de VPRO afgelopen zaterdag inspireer de tot het grapje van verschillende omroepsters in dezelfde kledij. Het geen de kijkers een bijzonder grappig „beeldrym" voortoverde. Vóór „Toerja-Toernee" morgen avond een zingende pantomime uit het Quartier Latin in Parijs („Les trois Horaces") en de traditionele éénacter van Willy Corsari, waarin (Advertentie) heel in het teken van de film. Na ,,Abseits" (een impressie van een wad aan de Noordzee) Nacht zon der sterren", een speciale televisie bewerking van een film, die in een r.-k. Blindeninstituut werd opgeno men. Voor ouder en dan 14 jaar wordt deze rolprenterige uitzending dan be sloten met ,,De wrede zee" waarin we Jack Hawkins, nog altijd een der meest geliefde acteurs, de hoofd rol zullen zien vervullen. Woensdagavond na „Luipaard op schoot" een zeer bijzondere toneel voorstelling door de Nederlandse Comedie en wel van Dylon Thomas' „Onder het melkwoud". Dit stuk is exclusief door zijn bijzondere vorm. Het is meer een stemmenspel dan een actie-gebeuren. Zou men daar om een verplanking weinig succes toedenken, de enorme bijval, waar mede theater-opvoeringen van dit werk zijn beloond, bewijst het tegen deel. Bewijst ook, dat wederom veel zorg is besteed aan deze wekelijkse televisie-toneelavond. Donderdag dan tenslotte het woord (en het beeld) aan de jongeren in „Testplaat" waarin ons deze avond de wederwaardigheden worden voor geschoteld van een baby-sitter, de ervaringen van een kundig ritmees ter worden gedemonstreerd in een Haagse rijschool en Puccini eer wordt bewezen in een muzikaal programma ter herdenking van het feit, dat deze Italiaanse operacomponist 100 jaar geleden in Lucca werd geboren. Vóór „Testplaat" interviewt Louis Frequin onze enige vrouwelijke mi nister, H. Exc. dr. Marga Klompé. Onze zuiderburen nemen morgen avond om 9 uur een amusements programma over van de BBC. De zondagavond der Vlamingen is op het gebruikelijke stramien gebouwd: nieuw (met sport), schlagers (in plaats van Mantovani) en de zeer populaire quiz „100.000 of niets waarin vorige week de 17-jarige Frans Marks, door een heleboel tie relantijnen tevoren doodzenuwachtig gemaakt, in het zicht van de haven strandde en met een desillusie rijker huiswaarts werd gestuurd. Onder protest van alle kijkers Niet de NTS, maar wel de Vlaam se sectie van de NIR besteedt maan dag aandacht aan de officiële ope ning van het nieuwe Unesco-gebouw uit Parijs, welke Eurovisie-uitzending om 15.05 uur 's middags begint. Woensdag en donderdag laten de Belgen de filmcamera weer voor het grootste deel het werk doen (donder- AI gerookt? "~MTr~a~t ho« <Re had er eerder moeten zijn... ditmaal de vrouw van inspecteur Lund een voorname rol zal spelen. Iemand heeft namelijk haar hondje gedood en zij gaat de dader zoeken omdat haar man geen tijd heeft. Ge volg: een heleboel rare verwikkelin gen, die zelfs inspecteur Lund met de ogbn doen knipperen. Na de waarschijnlijk weer televisie- loze zondag er hangt een ex traatje in de lucht, maar aankondi ging daarvan kan men pas op het laatste ogenblik verwachten treffen wij op maandagavond een merkwaar dige programma-combinatie op het scherm. Een filmdocumentaire over automatisering namelijk wordt ge volgd door de belevenissen in pen sion „Hommeles". In het eerste pro gramma dus een onderwerp, dat geen hommeles kan velen, in het tweede een plankenstuk, dat automatisch door de rol moet draaien. Diezelfde maandag heeft nog een verrassing in de vorm van een Eurovisie-uitzen ding vanuit Milaan van de interna tionale wedstrijden kunstschaatsen aldaar. Het programma van de KRO op dinsdagavond aanstaande staat ge (Advertentie) dag over de helderziende Hanussen die zelfs toegang verkreeg tot Hitier) en vrijdag een zware, naar onze smaak bijzonder interessante toneel versie van Schillers tragedie in ver zen „Maria Stuart". In een zeer sterke rolbezetting wagen de Belgen zich aan dit spel, dat rond 1800 werd geschreven. Twee kleine feiten hebben de afge lopen week een tot nu toe verzwegen opmerking over een vroegere uitzen ding vermeldenswaard gemaakt. Die kleine feiten zijn, dat twee omroe pen respectievelijk in een quasie „Jules Verne"-film en tijdens een pianorecital duidelijke voorkeuren aan de dag legden voor een bepaald sigarettenmerk en voor een overbe kende handel in muziekinstrumenten. Die vroegere uitzending werd verzorgd door dezelfde omroep, die bij monde van de heer Rengeling steeds het zwaarst stelling nam te gen reclame in de ether. Die om roep dan accepteerde het vorige week als heel gewoon, dat ene mijn heer Geesink regelmatig de lof ver kondigde van een grote gloeilam penfabriek in het zuiden des lands en voorzag zowaar niet dat een tref fen tussen deze film-sales-manager van de eerste orde en de bijzonder handige wereld-publiciteitschef van reeds omschreven bedrijf zou re sulteren in een verkoopbabbeltje, waar de advertentiespaanders van afvlogen. Wij hebben tegen deze juist nog on schuldige vormen van vrije publici teit nog een ander bezwaar dan het sombere vooruitzicht dat, als een maal het hek van de dam is....! Want het is de formidabele inconse quentie, het enorme verschil tussen theorie en praktijk, tussen woord en daad. waaraan principiële kijkers aanstoot nemen en die een kleine of grote het aantal doet er in dit ge val weinig toe schare leden van omroepverenigingen kopschuw maakt Rest ons tenslotte in deze korte te rugblik véél waardering aan de dag te leggen voor de fraaie vertolking van éénmans-,,Sammy" door John Soer en weinig voor het uiterst sim pele, niet boeiende zaterdagavond programma van de VPRO. De eer ste amusementsavond zonder quiz, maar zelfs mét een Parijse filmin las niet te genieten door dilletantis- me en goedkope effecten. fZSIJS i6T een van de beste oude genevers van Nederland voor 'n belegen genever zo zuiver gestookt en heerlijk zacht! Zeer Oude Genevei een S B product Ao 1822 Vraag Uw leverancier ook om S&B voor jonge jeneverf. 7.40 per liter Veel liedjes-tekstschrijver komen bij de radioluisteraars maar slecht aan hun trekken. De Nederlandse omdat zij slechts bij uitzondering hun produkten de ether in zien gaan de Engelse, Amerikaanse, Franse, Italiaanse, Spaanse en Duitse, omdat zij een taal bezigen, die zeer kun stig doorheengerijmeld zelfs voor 'n goed talenkenner haast niet is te ver staan. Met andere woorden: radio luisterend Nedereland hoort via de beide Hilversums liedjes, die het slechts afgaande op de begeleidende muziek op de melodie moet waar deren. Dit „Mekka van het vreemde woord" is niet een door de omroep verenigingen opgebouwde stad. Heus, er zijn weinig Nederlandse teksten, die een verantwoorde ether start verdragen. Maar het zou e taak voor diezelfde omroepen kun nen zijn om onbekende tekstschrijvers te zoeken, te stimuleren, kansen te geven. Zoals de KRO nu hoorspel auteurs vormt. richten wij uw bijzondere aandacht op het optreden van Mary O'Hara, een zeer beroemde Ierse soliste, die om tien over vijf enkele landliedjes met eigen begeleiding gaat zingen. Onze Zeeuwse lezers attenderen wij op de streekuitzending van 2.55 tot 3.20 uur. In deze reportage hoort u gesprekken met de heren Mazure, Tamminga en Houtekamer. Zij deden veel voor de instandhou ding van de Zeeuwse folklore. Voorts zullen enkele inwoners van Westka- pelle het een en ander over gaai schieten en ringrijden vertellen. Het mysterie van d Pekari-hand- schoenen is opgelost en het manco, dat de KRO nu in het zondagavond- prorgamma opvult, kreeg wel een bij zondere bestemming door de uitvoe ring namelijk van Verdi's „Messa de Requiem". Zondagmiddag geeft Dick van Rijn een ooggetuige-verslag van de voet balwedstrijd Nederland-Zwitserland (uitverkocht, maar géén TV vanwege „veto's" uit België en Duitsland). Om vijf voor drie worden we verbon den met het Feijenoord Stadion. Bladerende door de rest van de weekagenda wijzen wij u voorts op het luisterspel, dat de KRO dinsdag avond uitzendt „Het jaar Lazer- tis" en op een concert door het Radio-Kamerorkest, dat donderdag avond wordt gedirigeerd door de Hongaarse Amerikaan Andor Foldes, die tijdens datzelfde concert zal so- liëren in het tweede pianoconcert van Beethoven. De Roulette-dagen zijn voor bij. „Je moet de mensen niet te lang hetzelfde voorschotelen. Dat geldt ook voor radiopro gramma's". Dat zegt onze gast van vandaag: Jules de Corte. Deze cabaretier-radioman, wiens eigen rubriek we in het nieuwe seizoen tevergeefs zoeken, leer de pianospelen in het Blinden instituut van Grave. Jules mist het gezichtsvermogen, maar hij bezit een enorme scherpe con- sentratie, die tot uitdrukking kwam in zijn reeds genoemd, deels echt, deels gemonteerd programma. In 1946, drie jaar voor hij het Staatsexamen L.O.- muziek met goed gevolg afleg de, stapte hij de radiowereld binnen als medewerker aan Alex van Wayenburgs „Zonne bloem". In dat programma ont dekte men de improvisator, bij uitstek, in staat een eigen ru briekje te maken, dat uitermate exclusief zou zijn. Jules zei ,,ja" En wat de toekomst betreft: „Ik heb mijn plannen", zegt hij, „maar geen goede kok, die zijn recepten verraadt voor de gerechten zijn opgediend!" Kleurentelevisie op grootscherm. Die primeur had Marseille deze week tijdens een medisch-instruc- tieve uitzending. Duke Ellington speelt morgen en overmorgen in Nederland Debus- siaanse jazz. TV laat verstek gaan, radio maakt opnamen voor later. Het KRO-programma voor morgen is samengesteld als op zondag. Vanavond over de radio de uitslag van de monsteractie „Bijstand". Snip en Snap, Cees de Lange en Cees Schilperoort „versieren" de uitzending. De NTS heeft uit haar portiers een zeven man sterke brandploeg ge formeerd om zelf de eerste tegen stand aan het vuur te kunnen bie den. De Eurovisielanden gaan volgend jaar hun nationale gerechten via het beeldscherm uitwisselen. 12 november: Nederland - Zuid- Afrika, te spelen in Eindhoven. En ditmaal wis en waarachtig: TV- uitzending. Een illegale commerciële TV-zen- der in Italië werd daags voor de eerste uitzending door de Staat „aan de ketting gelegd". Otto Sterman en Wim Sonneveld gaan beiden apart natuurlijk optreden voor de BBC-televisie. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat de Verenig de Staten een Zuidslavisch verzoek bestuderen om leningen te verstrek ken tot een totaal bedrag van iets meer dan 100 miljoen dollar, voor de uitvoering van plannen op het gebied van ontwikkeling van vervoer, land bouw en energie. Binnenkort zullen besprekingen beginnen over een nieuw programma voor de verkoop van Amerikaanse overschot-land- bouwprodukten aan Zuid-Slavië, zo zei hij. De Russen hebben Noorse vissers gewaarschuwd in verband met kern proeven, niet in het oostelijke deel van de Barentszee te komen, aldus een bericht in het dagblad Lofot- posten. De boten mochten volgens een visserijdeskundige, die juist uit het gebied was teruggekeerd, niet verder oostelijk gaan dan 40 graden. De vorige week verluidde in Zwe den dat de Russen op een 700 km van Noorwegen af ter hoogte van Nova Zembla proeven namen. Een gerechtshof te Boedapest heeft een 30 jaar oude slotenmaker tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld, wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunst. Het hof heeft als verzachtende omstandig heid zie het lichte vonnis in aanmerking genomen dat de ver dachte zijn medische bezigheden met de grootste voorzichtigheid ver richt heeft en beschikt over een, voor oen leek, buitengewoon grote kennis van medische zaken. Istvan Greczi werkte reeds jaren lang als arts toen hij in 1957 door het gemeentebestuur van Boedapest aangesteld werd als medisch verzor ger van het achtste stadsdistrict. In 1956 had aan de zijde der opstande lingen gestreden, maar betrekkelijk weinig „misdaden" begaan, zodat hij slechts zes maanden gevangenisstraf kreeg, die later bij zijn benoeming niet in aanmerking werden genomen. De zaak kwam aan het rollen toen een van Greczi's voormalige colle ga's, een slotenmaker, na kennisma king met de „chirurg" die hem zou opereren, fel protesteerde. Hij ver tikte het onder het mes te gaan bij een slotenmaker, zei hij. Er volgde een gerechtelijk onder zoek en Greczi kwam voor de rech- bank. Verschillende ex-patiënten want behalve in Boedapest had hij (Advertentie) Al gerookt? die had er eerder moeten zijn... Te Zutphen en Zaandam zijn si multaanseances gespeeld door Flohr, Botwinnik en onze landgenoten Don- ner en Withuis. Botwinnik speelde te Zutphen aan 27 borden. Hij boekte 23 overwinnin gen, 3 remises en 1 verloren partij. Donner speelde aan 30 borden. Zijn resultaat was: 25 overwinningen, 2 remises en 3 nederlagen. Withuis die aan 27 borden speelde won er 19, speelde 4 remises en verloor 4 par tijen. In Zaandam „opereerde" Flohr aan 40 borden. Hij won 31 partijen, speelde 8 remises en verloor er één. (Advertentie) 142.50 De ERRES Jumbo stofzuiger - werkt ongekend grondig I SI on doelmatig voor U ook in andere plaatsen als arts ge werkt verklaarden nooit een be tere arts te hebben gehad. Ambte naren verklaarden dat „dokter Greczi" wat zijn receptering betreft de grens van het toelaatbare nooit had overschreden. Echte artsen ver klaarden diep respect te hebben voor een leek die zo goed op de hoogte was met medische feiten .omstan digheden en technieken. Hij heeft nimmer een gevaarlijke vergissing begaan, zo werd van Greczi ver klaard.... (Advertentie) Al gerookt? die had er eerder moeten zijn. (AdverBstetirt Laat uw ogen schitteren en sprankelen als champagne Max Factor's Mascara schenkt U een boeiende oogopslag met lange, bekoorlijke wimpers - irriteert.de ogen niet - vlekt niet. Max Factor's wenkbrauwpotlood verfraait en verlevendigt uw wenk brauwen - geeft ze meer vorm en glans - accentueert de schoonheid van uw ogen. Imp. Marfac N.V. Huddestraat 5 - Amsterdam v Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp-prijzenwet (wet houdende regelen op het gebied van de prijzen van goe deren en diensten). De regering heeft dit ontwerp-prijzenwet in gediend met het doel blijvend te kunnen beschikken over be voegdheden voor het geven van prij svoorschrif ten. Deze nieuwe wettelijke rege ling zal t.z.t. in de plaats treden van thans nog van kracht zijnde bepalingen, opgenomen in de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, het prijsvormingsbesluit 1941 en het prijsaanduidingsbe- sluit 1941. Nade voltooiing van het naoorlogse economische herstel, zo wordt ge zegd, heeft de regering zich de prin cipiële vraag gesteld, of zij niet blij vend diende te beschikken over een bevoegdheid tot beïnvloeding van de prijsvorming, wanneer deze als ge volg van de inwerking van bepaalde factoren een karakter zou aannemen, dat in strijd met het landsbelang zou moeten worden geacht. De regering heeft, alvorens een standpunt ten aanzien van bovenbedoelde vraag in te nemen, het oordeel van de SER hierover gevraagd. De raad heeft de ze vraag bevestigend beantwoord. De regering deelt in grote trekken de mening van de SER en de hierbij ge geven argumentatie. Zij stelt daarbij voorop, dat de vrije prijsvorming een essentiële functie in ons economisch leven vervult en dat ingrijpen in het economische verkeer zoveel mogelijk moet worden vermeden. Er kunnen zich echter omstandigheden voor doen, waaronder de overheid in staat dient te zijn in de prijsvorming in te grijpen. De regering noemt hier van verschillende voorbeelden. Wat de toekomst betreft, verklaren de ministers met nadruk, dat zij ook voor de toekomstige situaties van gespannen hoogconjunctuur een po litiek van overleg met belanghebben den voor het in de hand houden van (Advertentie) Al gerookt? ~jCTa~r~a~t h o die had er eerder moeten zijn... In Engelse politiekringen heerst de mening, dat er veel te veel verkeersborden langs de weg staan. Er zijn voorstanders van net systeem om waarschuwingen en aanwijzingen OP het weg dek aan te brengen. Het is geen gek idee. Een automobilist heeft beide ogen hard genoeg nodig om zich op de weg te kunnen concentreren. Als hij ook nog rechts en links moet gaan spieden naar allerlei gebods- en verbodsborden, gaat dat zonder twijfel ten koste van die concentratie. „Er zijn aldus een politie-autoriteit, „vele steden, waar het de automobilist absoluut onmogelijk is het oog op de weg gericht te houden en tegelijkertijd alle parkeer- borden, éénrichtingsverkeerborden en wat niet meer in de gaten te houden". Hetgeen een conclusie is die elke bestuurder met heftig geknik van het hoofd 'zal beamen. Nu doen we even de redacteur na, die „Zwart op wit" schrijft. Het volgende dwaze verhaal speelt namelijk bij zonder ver weg, in het Amerikaanse Medina. Daar draaide chauffeur Charles Reed zijn vrachtauto een zijstraat in om daar de geparkeerd staande auto van de politiecommissaris een duw te geven. De personen wagen drukte zich krakend in de auto van de plaatse lijke rechter en die auto schoot weer op een patrouille wagen van de verkeerspolitie. Toch zit onze Charles niet in de gevangenis. De commissaris had zijn wagen ver keerd geparkeerd. Charles gaat vrij-uit. Te Brescia zijn de plannen bekend gemaakt voor de Mille Miglia 1959. De formule voor deze rit komt vrij wel overeen met die van dit jaar. De totale afstand is opnieuw 1600 km. Start en finish zqn te Brescia. De enige wijziging van betekenis is, dat in 1959 de tra jecten voor onge limiteerde snel heid een totale af stand van 250 km zullen hebben. In 1958 was deze af stand 82 km. „Ik snap niet waarom je die salade niet lekker vindt. Ik heb er de beste olie voor gebruikt, die ik in de garage kon krijgen." De Franse staatsautofabriek Renault heeft met de Italiaanse Alfa-Romeo een overeenkomst voor industri ële en commerciële samenwerking gesloten. Alfa- Romeo zal onder licentie de Dauphine in Italië vervaar digen en tevens voor de afzet in dit land zorgen. Renault zal de merken van Alfa-Romeo gedeeltelijk assembleren en haar verkooporganisatie -gebruiken voor de afzet van deze wagens. het prijsverloop als het meest ge wenst z.ien. Dit neemt niet weg, dat bij onvoldoende medewerking van een deel van het bedrijfsleven aan het voorkomen van ongerechtvaardig de prijsverhogingen (waardoor de be heersing van het prijsverloop zoveel mogelijk op vrijwillige basis ernstig kan worden ondermijnd en zelfs ge heel kan mislukken) een rechtstreeks ingrijpen onvermijdelijk zal zijn. Dit ingrijpen zal evqnwel steeds zo be perkt mogelijk moeten worden gehou den, terwijl het wordt beëindigd zo dra door een wijziging in de om standigheden voor een ongewenste prijsontwikkeling niet langer behoeft te worden gevreesd. Het thans ingediende wetsontwerp kent de overheid een drietal bevoegd heden toe resp. t.a.v. het geven van prijs-, administratie- en prijsaandui dingsvoorschriften. a. Maximumprijsvoorschriften. De belangrijkste van de bevoegdhe den, die het wetsontwerp de overheid toekent, is dit tot het uitvaardigen van maximumprijsvoorschriften t.a.v. roerende goederen en diensten in die gevallen, waarin blijkt, of het ge vaar dreigt, dat zodanig hoge prijzen en vergoedingen worden berekend, dat strijd met het algemeen belang ontstaat. b. Administratieve voorschriften. Vervolgens zal de regering bevoegd zijn voorschriften te geven tot het voeren van een administratie, waar uit de vorming van de prijzen van goederen of diensten blijkt. Deze ad ministratieplicht zal slechts opgelegd kunnen worden voor die goederen of diensten, waarvoor maximumprijsre gelingen zijn vastgesteld. c. Prijsaanduidingsvoorschriften. Aangezien een algemene kennis van het prijsverloop nodig is voor het voeren van een effectieve prijspoli tiek is verder in het wetsontwerp opgenomen de bevoegdheid tot het geven van voorschriften met betrek king tot de prijsaanduidinge van goe deren of diensten. Deze voorschriften bevorderen bovendien de prijsbewust heid van het publiek, terwijl hiervan ook een remmende invloed uitgaat op verholen prijsopdrijving. De regering (Advertentie) overweegt daarom bij de inwerking treding van deze wet opnieuw soort gelijke voorschriften als thans op dit gebied bestaan uit te vaardigen. Het voorstel van de SER tot instel ling van een onafhankelijke advies commissie van deskundigen, die steeds zou moeten worden ingescha keld alvorens prijsmaatregelen wor den getroffen, hebben de ministers niet overgenomen. Zij menen, dat de ze procedure een ernstige belemme ring zou vormen voor de vereiste snelheid van handelen in het prijsbe leid, waardoor de effectiviteit van dit beleid er door in gevaar zou wor den gebracht. De centrale adviescommissie voor de prijspolitiek zou echter moeten blijven voortbestaan, en in het ver volg weer regelmatig bijeen moeten worden geroepen. Hierbij verdient het overweging deze commissie om te zetten in een commissie, zowel het actuele prijsbeleid kan bespreken, als advies kan uitbrengen over de alge mene problemen van dit beleid. Mr. J. P. Bannier heeft namens Nederland in de economische en fi nanciële commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een ontwerp-resolutie ingediend. Hierin wordt de algemene verga dering verzocht de regeringen uit te nodigen in de toekomst zoveel bij te dragen voor de uitvoering van het technische hulpprogramma voor de V.N., dat dit programma geleidelijk kan worden uitgebreid. Voorts vraagt Nederland de alge mene vergadering in deze ontwerp resolutie haar bezorgdheid erover uit te spreken, dat de bijdragen voor 1959, die al zijn toegezegd, en de mo gelijke nieuwe, wel een ontoereikend kunnen zijn voor uitbreiding van het programma in het komende jaar. (Advertentie) Al gerookt? die had er eerder moeten zijn... Er waren op 16 september van dit jaar in totaal 7799 vacatures bij het lager onderwijs, waarvan er 6986 door tijdelijke krachten (gehuwde vrouwen, gepensioneerden) werden vervuld en waarvan er 813 onvervuld waren. Dit blijkt uit een overzicht, dat de minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen aan de Twee de Kamer heeft verstrekt. Bij het gewoon, het voortgezet en het bui tengewoon lager onderwijs waren 4251 vacatures voor het verplichte personeel (waarvan 246 onvervuld) en bij het uitgebreid lager onderwijs 419 (103 onvervuld). Voor bovental lig personeel waren er bij g.l.e., v.g. l.o. en b.l.o. 1167 vacatures, bij het u.l.o. 326. Op 16 september waren in totaal 1635 onderwijzers en onder wijzeressen afwezig wegens ziekte, militaire dienst, verlof, zuivering enz. I geneest, verzorgt en geeft f natuurlijke bescherming

de Stem | 1958 | | pagina 13