IS „Uw broer Paus geworden halfzware shag waar u dubbel van geniet! Pasternak mag blijven .chrij ven maar. Zwart o Wit Interland wordt „gegarneerd met amateur-voetbal STEM-FEUILLETON halfzware BON lerkx irantie 17 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 17 Bela Bartok in de hoofdstad Momenten uit het leven van Z.H. Joannes XXIII Vonnissen tegen Afrikaanse vrouwen |Pk Dulles over het Noordpoolgebied Joden in Polen uit leidende functies KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP Brandwonden Kloosterbalsem Spionnen opereren in door Emily Grant 'en Mc tv-radio-tv-radio-tv- sttNir nr*4 twM anva betaal Ik 4et wordt ver* waarop 4- eert «He, Naeeao- glro 2260670. 55 indien ment ergens sprijsd of' it kopen'of volkomen dan nejrien slement terug (tot levering) en edige koop- erugbetaald. MER 1959, voorbeeld van sfeer, welke me interieur te Royaal dressoir- met een zee nte, een ronde in een fijne ink eiken, ttende stoelen bekleding eekt niet, niet nderscheiden). :o thuis Te Amsterdam arriveerde Bela Bar tok uit Boedapest. Hij is de oudste der twee zonen van de befaamde Hon gaarse componist met dezelfde naam. Zijn bezoek is het gevolg van een uitnodiging van het Nederlandse Bar- tok-genootschap, dat hem verzocht voor de leden een lezing over zijn va- de rte komen houden; dit zal zater dagavond in het muziekcentrum te Amsterdam geschieden. Tevens zal dan het woord worden gevoerd door de Belgische Bartok-kenner Denijs Dille, die over de ongepubliceerde werken van Bartok zal spreken. De Nederlandse pianist Herman Uhlhorn zal een en ander aan de vleugel illu streren. In „Klein Stalingrad", een communistische voorstad van Milaan werd dinsdagavond een 72-jarige vrouw staande gehouden door een priester. „Uw broer is Paus geworden", zei de priester. Hij zei dit tot Assuta Ron- calli, een zuster van de nieuwe Paus, die kort geleden naar Milaan verhuisde om bij haar dochter te gaan inwonen. Toen zij over haar verbazing heen was, vertelde zij de priester, hoe haar moeder, toen Angelo op elfjari ge leeftijd naar het seminarie wilde, een dag erop uit was geweest om financiële steun te vragen bij vrien den. Zij kwam thuis met twee lire. Als seminarist had de nieuwe Paus de gewoonte zich tijdens de vakantie met studieboeken op te sluiten in zijn kamer en zich nagenoeg geen tijd te gunnen voor andere dingen, zo ver telde Assunta. Maar hij was bijzon der gehecht aan zijn ouderlijk huis en aan geheel zijn geboorteplaats. De enige keer dat zijn zuster hem zag huilen, zo verteld zij, was, toen hij op zekere dag bij zijn thuiskomst merk te, dat de oude kerk was afgebroken en vervangen door een nieuwe. We geven hier nog een telefoto, voorstellend het ogenblikdat Z.H, Joannes XXIII zijn eerste zegen Urbi et Orbi geeft. Zijn familie In de geboorteplaats van de Paus, Sotto il Monte, wonen nog drie broers van hem, twee getrouwde (een met tien kinderen en een zonder kinderen) en een vrijgezel. Een andere broer van hem stierf een jaar geleden. Een zuster van hem stierf eveneens vorig jaar. Terwijl de drie broers dinsdag avond in de kerk baden voor de nieu we Paus, begon in het dorp een feest, compleet met vuurwerk, dat voort duurde tot diep in de nacht. ,,In heel mijn leven heb ik steeds getracht de laatste te zijn, maar de Heer heeft mij steeds naar voren ge schoven". Dit zijn de woorden van Paus Johannes XXIIf, uitgesproken enkele uren vóórdat het conclaaf be gon, in het klooster van de zusters missionarissen van Jesus' Heilig Hart in Rome, waar hij als kardinaal vaak verbleef. Bij zijn laatste bezoek vroeg hij de zusters, zo vertelde de Moeder Over ste, Zuster Speranzina, te bidden, dat alles rustig zou verlopen en dat hij zou kunnen terugkeren naar Venetië. Als het mogelijk was zou ik het liefst pastoor worden van mijn geboorte plaats, zei hij. Sotto il Monte Als kardinaal kwam de Paus elke zomervakantie naar Sotto il Monte. Hij kent nagenoeg alle 1.773 inwoners bij naam. Uit dit dorp ook werd hij begin deze maand opgeroepen om deel te nemen aan het conclaaf dat hij als Paus zou verlaten Het huis, waarin hij steeds ver bleef, ziet uit op het dal van de rivier de Adda. In het programma van de Italiaan se televisie over de nieuwe Paus wa ren een aantal opnames opgenomen uit dit dorpje, 70 kilometer van Mi laan. Als patriarch van Venetië heeft Paus Johannes XXIII eraan meege werkt, dat de speelbank van Venetië niet werd verplaatst van het Lido naar het centrum van de stad. Toen daarvoor plannen werden beraamd, gaf hij een verklaring uit, waarin hij onder meer stelde, dat gokken op grote schaal een ernstige kwaal is, als het In het geheim gedaan wordt, maar dat het Venetië als stad van beschaving totaal onwaardig zou worden, als men het met veel publi citeit zou maken tot een verlokking tot immoreel en onnut leven. De speelbank bleef aan het Lido. Diplomatische gaven Monseigneur Montini, oud-prosecre taris van staat van het Vatikaan en nu aartsbisschop van Milaan, die vol gens velen spoedig naar het Vatikaan terug zal keren als nieuwe staatsse cretaris, heeft naar aanleiding van de Pauskeuze verklaard: ,.Ik ben in de gelegenheid geweest kennis te ne men van de diplomatieke gaven van Zijne Heiligheid Paus Johannes, toen hij de katholieke Kerk vertegenwoor digde in Bulgarije en Turkije." Monseigneur Montini vertelde ver der, dat hij door oude vriendschaps banden verbonden is met de nieuwe Paus. De verkiezing van Paus Johannes is in Parijs met vreugde ontvangen. Kardinaal Roncalli werd op 24 no vember 1944 tot Pauselijk Nuntius in Parijs benoemd en overhandigde zijn geloofsbrieven aan generaal De Gaul le, toen hoofd van Frankrijks voor lopige regering, op 1 jan. 1945. Vrienden van de nieuwe Paus her inneren zich dat hij veel van muziek hield en vaak zei: ,,Ik gaf in mijn jeugd les in Gregoriaans." In 1949 zei hij in een interview, dat hij zich reeds veertig jaar met ge schiedkundige studies bezig hield. Hij vertelde ook dat zijn vader hem La tijns leerde met klappen. ,,Ik leerde elk Latijns woord met een klap". Sprekende over de moeilijkheden die hij in Parijs ondervond in de eer ste jaren na de bevrijding, zei hij: ,,Ik ontdekte dat het vaak gemakke lijker was tot overeenstemming te komen met protestanten, joden en zelfs vrijdenkers, dan met sommige te enthousiaste katholieken." In Johannesburg zijn dinsdag enige Afrikaanse vrouwen veroordeeld, die gearresteerd werden in verband met betogingen tegen het dragen van per soonsbewijzen. Drie vrouwen kregen drie maanden en een vrouw vier maanden gevangenisstraf. Dinsdag zijn 122 arrestaties verricht en sinds vorige week, toen de betogin gen begonnen, bijna 2000. (Advertentie) Sga ©5 Met een bericht van 27 woor den heeft het Russische pers bureau Tass dinsdagavond aan het Russische volk doen weten, dat de Nobelprijs voor natuur kunde aan drie Russische ge leerden was toegekend. Hiermede onderscheidde zich de behandeling van deze zaak wel zeer van die, welke men Boris Pasternak deed onder gaan. Dat hij de Nobelprijs voor letterkunde kreeg vernam het Russische publiek pas door een vernietigende aanval in de „Li teraire Gazet". Blijkbaar mag worden aangenomen, dat de toekenning van de prjjs voor natuurkunde in goede aarde is geval len. In tegenstelling tot de onderschei ding, die Pasternak te beurt viel. Pas ternak staat thans aan de drempel van het volmaakste isolement, dat men zich voor een schrijver kan den ken. Nu hij uit de organisatie van Russische letterkundigen is gezet en nog eens extra uit de organisatie van vertalers wacht hem de een zaamheid, want ook zijn collega's en zelfs de meesten zijner vrienden zul len hem negeren. Materieel is de maatregel van de or ganisatie wel geen onmiddellijke ver banning tot de armoede, doch het ver bond is een machtig lichaam, dat zijn leden vele bijkomstige voordelen ten deel kan doen vallen. Daardoor is op zichzelf het schrijverschap, mits er kend, een bevoorrecht ambt in de Sovjet-Unie. Onwaarschijnlijk Schrijven mag men, mag dus óók Pasternak, ook voortaan nog. Of het geen hij schrijft wordt uitgegeven is een gans andere zaak. Wat de laatste tijd gebeurd is, maakt het hoogst on waarschijnlijk, dat een uitgever zijn werk nog zou willen publiceren. Voorshands lopen er verschillende toneelstukken in Moskou en elders, die door Pasternak vertaald zijn. Het honorarium daarvoor krijgt hij onge. twijfeld. Hij krijgt dat, zolang de stuk ken gespeeld worden en zo snel kan I posities en regeringsfuncties verdron- t gen werden, (Advertentie) SPOOR s De heer Brian Quinn heeft de politie van Sydney een ge- j makkelijk karwei bezorgd. Hij S drong binnen in een garage en ging er met een gloed- nieuwe auto vandoor. Maar toen rechercheurs arriveerden om de diefstal slim uit te zoeken, vonden ze meteen een J procesverbaal, compleet met naam en adres, dat onze Brian 5 de dag tevoren voor een ver- keersovertreding had gekregen. J „Het moet uit mijn jasje ge- vallen zijn, toen ik mijn zak- doek te voorschijn haalde om J mijn neus te snuiten," ver- klaarde Quinn spijtig na zijn J arrestatie. Bezorgd Op het vliegveld van Toulou se arriveerde de 105-jarige me vrouw Louise Blanc, die voor het eerst van haar lange leven een vliegtocht zou gaan maken. „Ik ben niet bezorgd over me zelf", verklaarde het mensje tegen verslaggevers. „Als mijn kleintje maar tegen de emoties opgewassen is". Het kleintje was haar 81-jarige dochter Lea. Aanbod De bond van oogartsen in Brismane heeft alle heren, die in december als scheidsrechter zullen fungeren hij het tennistoernooi om de Davis Cup, aangeboden voor niets hun ogen te controleren. De bond meent, dat dit de kwaliteit van de arbitrale be slissingen ten goede zal komen. men ongetwijfeld niet een andere ver taling laten instuderen. Maar het is wel de vraag, of men niet alles op alles zal zetten om zo snel mogelijk van zijn vertalingen „af" te zijn. Het huis waarin Pasternak woont, is gebouwd door het verbond van let terkundigen. Maar het huis is Paster- naks' eigendom, hij kan erin blijven wonen. Temidden van de schrijvers kolonie. En met niemand die met hem wil omgaan. Schandaal Hans Heiberg, de Noorse schrijver met erkende linkse sympathieën, ver klaarde dinsdag tegenover „Dagbladet" te Oslo in verband met het royement van Pasternak: „Het'is een schandaal. Ik heb zijn boek niet gelezen en weet niet of het de Nobelprijs verdient. Maar de houding van de Russische autoriteiten is schandelijk en dwaas. Als hij een boek geschreven heeft, dat door zijn collega's wordt veroordeeld en als zij vinden dat zij hem daarom moeten royeren, dan had men dat eer der moeten doen. Hem nu te royeren, omdat de Zweedse academie hem de Nobelprijs heeft toegekend, is een slag voor het rechtsgevoel en belemmert het con tact tussen schrijvers in de Sovjet- Unie en Westeuropa." Heiberg is radikaal socialist en heeft kost geleden nog een bezoek gebracht aan communistisch China. Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft dins dagavond in een toespraak gezegd, dat de V.S. bereid zijn. inlichtingen te ge ven die de Sovjet-Unie zou kunnen vragen over de Amerikaanse defensie inrichtingen in het Noordpoolgebied, mits de Sovjet-Unie ook bereid is in lichtingen over Russische defensie installaties in het gebied te geven. Dulles zei dit, om een mogelijke vrees van de Sovjet-Unie voor een on verwachte aanval in het Noordpoolge bied te verzachten. Brandweer In Wells Ford was men tot voor kort vreselijk trots op de nieuwe brandweerkazerne, die meer dan een half miljoen gulden had gekost. De fiere gevoelens zijn voor een groot gedeelte weggeëbd, nadat bekend werd, dat de kazerne niet op de wa terleiding kon worden aangesloten. Daarvoor lag het gebouw veel te hoog. De autoriteiten hopen nu maar dat de kazerne nimmer in brand raakt en dat de brandweerlieden zich thuis wassen. Medicijn De heer Rogers uit Seattle werd gearresteerd op beschuldiging van dronkenschap achter het stuur. Hij hield op het politiebureau bij hoog en laag vol, dat hij medicijn had in genomen. Het verhaal ging niet op, want de politie van Seattle gelooft weliswaar soms in de geneeskracht van alcohol, maar niet als die in hele kleine en vele glaasjes wordt toegediend. En dit was in de zaak Rogers het geval. „Oh wat ben je toch ge weldig, schat. Heb je deze prachtige boekenplank voor me gemaakt?" De joden in Polen worden geleide lijk uit de ambtelijke en regerings functies en verdere leidende functies gedrongen. Dit valt op te maken uit een rapport, uitgebracht aan de con ferentie die in Genève wordt gehou den door de „American joint distri bution committee". Het rapport is uitgebracht door Max A. Braude, die meedeelt dat men op het ogenblik circa 2.900 per sonen in herscholing heeft, waarvan 90 pet. gerepatrieerden uit Rusland zijn, de overigen echter zijn joden, die uit leidende functies, ambtenaren- interland-voetbal of niet, de amateurs kunnen hun strijdlust kennelijk geen week opschorten. Het gevolg is dan ook dat de wedstrijd, die Oranje zondag tegen Zwitserland speelt wordt „gegarneerd" met een praktisch volledig program. De meeste ontmoetingen zijn vast gesteld voor zaterdag. Op die dag treedt MOC aan tegen Boxtel. Ver moedelijk wordt dit duel, dat karak teristiek is voor de eerste klas C der amateurs, want in die afdeling wordt naarstig gevochten en aan strijd zal het ook in Bergen op Zoom niet ont breken. Op papier zien de bezoekers er iets „gezonder" uit, maar MOC speelt thuis en dat betekent rugge steun voldoende om het toch maar op een Bergse overwinning te houden. Alliance maakt de reis naar Bra- bantia in Eindhoven. De Roosendaal- se kampioenen hebben hun vorm van het vorige seizoen nog niet gedemon streerd. Maar tot die hoogte hoeven ze zaterdag niet eens te komen om toch met de volle winst huiswaarts te kunnen keren. Het eens zo mach tige Brabantia is geen 'schim meer van wat het vroeger was. Voor de eerste klasse C worden voorts gespeeld Kimbria-Heer, SC Emma-SC Irene en Roermond-Hoens- broek. Gevaar.... In de tweede klas A komen zater dag leidersplaatsen in gevaar. Koplo per Gemert heeft op de gevreesde grond van Taxandria namelijk nog lang niet gewonnen en Veloc is met Schijndel nog niet klaar. Het hoeft geen verbazing te wek ken als de kopgroep na deze wed strijddag danig door elkaar geschud blijkt te zijn. Sarto gaat met bange voorgevoelens naar ODC. TOP staat in gevechtshouding klaar om Valkens- waard een warme ontvangst te be reiden. Woenselse Boys zal, zelfs op 16) „Nou, omdat ze jong is en onbe dorven en onervaren en een bloem en niemand haar au sérieux neemt". om half drie, dus voor u en Laag- huis er binnenkwamen., het lijk was er al., ik wist, dat u en Laaghuis zouden komen., de portier dit in streng vertrouwen kent mij goed, En toen de typiste uit de kamer begrijpt u.. ik deelde van Eerkerk L .1- 1 niets mede over het raadseltje., en „Ton-ton, je slaat je concurrenten de ontdekking van de moord liet ik met stukken vanavond., en koop nu aan u beiden over., maar ik wist Jansen zei tegen zijn chef, dat die vrouw hem wel beviel en dat het voor Laaghuis nuttig was, dat ze van hem, Laaghuis, hield. „Voor ons ook, Jansen", zei de chef, „stel je voor, dat ze met Ar- lotti samenwerkte, dan lag de zaak voor ons heel wat moeilijker!" „En ze is romantisch., uitstekende voor zes kwartjes een handjevoi'zóê: de"'colitiTte"'overtuïgen'^atW hPfKS eigenschappen., en Arlotti is daar tigheid voor Elly., ik vind, dat ze fk dat deed is mS za'ak l^u on Tonnetje, kreeg de bonbons daar recht op heeft!' stellig niet blind voor.." vera IS7ef-°g TkeehentW^klg wel eena „.^nsen had Vera aardig ontvangen, huis ook.Laaghuis meende, dat ker!") en'verdween. Laaghuis "begon vera zei. ,,ik Den ook wel eens Hij had ernstig met haar gespro- zijn relaties met sommige politie gemoeid kon worden gelaten en Laag- („was heus niet nodig geweest, mijn heer Laaghuis, maar wel erg lek- twintiu- geweest loan Pn T"J ouniiinge jjuiiue- het verslag te lezen. Hij was zowat ik iTCet b^OT dan ih hoé elnrrlefs ^en en het gesprek enige naaien op mannen hem en u de soesah be- halverwege toen Vera opbelde, e Tsen hoe z! besDeeld kantor- LaaghuIS gebracht. Hij wist uit ei- spaarden maar zo simpel is het „Jean". zei ze, „ik zal kort zijn. je is., en noe ze Despeeia Kan wor gen waarneming en op grond van niet in Den Haag.." Jansen maakte on mii een uitste- heel' 'goetTdïfkinderen ^nTe^Uom £apporten' dat Laaghuis ,Vera die5" Vera zweeg en overwoog: Jansen kende indruk., hij is zeer actief, hij goea' aat Kina®ren.en .^eeA ^on baar wag Hij vertelde iets over de wil mijn bondgenootschap, probeert kent zijn* verantwoordelijkheid rföïTnnvliilrn n nn+orrfronol Vtowvi Kn »v»i. „.,„„4,,; -.-v, .1 i o - ge mensen maar uiterst zelden ver' dacht worden.." „Drommels". „Dat je dit niet eerder bedacht hebt, Jean, pleit voor Arlotti's prak tische zin., als Durand had geweten dat Arlotti pp „Bessenstein" was, had hij de mogelijkheid-Claartje stel lig nader bekeken.." „De zaak krijgt steeds meer vrou welijke aspecten", mompelde Laag huis. Toen zette hij Vera af bij het bu reau van Jansen, reed naar van der Droes, kreeg het lijstje met namen en ging naar „De Hofkoerier". Daar belde hij Jansen op, vroeg Vera te spreken en zei haar dat hij over een uurtje een telefoontje van haar ver wachtte.. op de Koerier, in de ka mer van het Tonnetje. Vera beloof de het. gevaarlijke achtergrond hem be kend, mevrouw Xanthopoulos van de moordenreeks en noemde Laag huis intelligent, doch roekeloos. Vera herkende haar eigen woor- mij te overtuigen van d~é doeltref fendheid van zijn organisatie en werkt op mijn gevoelens voor Jean. Toen zei ze: „Ik dank u voor uw steun. Ik vind (Advertentie) Kloosterbalsem zuiver en ge neest de wond, bevor..ert de groei van een nieuw huid. "geen goud zo goed" J CLClCj den, die ze gebezigd had om Alva rez een kenschetsing van Laaghuis ,Je bent een kwartier te laat", zei te geven Zij begreep, dat Jansen het Tonnetje bij wijze van welkomst groet. „Jij bent altijd een week te laat., met je nieuws, bedoel ik", zei Laag huis, „maar vandaag is dat anders. Waar is Elly? het prettig, dat u mij een en ander wilde vertellen, mijnheer Jansen weet u ook, dat het raadseltje even eens lag bij de doden van gister avond in „De Rustende Visser?" Vera zag, dat Jansen de waarheid sprak, toen hij zei: „Nee, dat wist ik niet.heeft Du- rand het gevonden?" ,Een van Durand's assistenten". die woorden citeerde om haar dui delijk te maken, dat Alvarez die ken schetsing had doorgegeven en dat Jansen dit via zijn contacten in het vijandelijke kamp wist. „Laaghuis is bovendien roman- Tonnetje, let nu goed op", zei tisch", had Jansen gezegd, „daar- Laaghuis, toen Elly gekomen was, om is hij soms zeer bruikbaar, maar zei Vera „nu hoor je de meester-journalist hij loopt er ook wel eens 'gevaar „Dank alias D.G.I.Z. alias de Nieuwskoning door.." het Orgel der Publieke Opinie bespe- Arlotti overwoog Vera is len. een les om nooit te vergeten, rücksichtslos, moet het zijn. Jean be- Tonnetje!" grijpt niet hoe rücksichtslos, Jansen maken.. Is hij nu aan het werk voor Een kwartiertje dicteerde Laag- begrijpt het wel. Hij kan moeilijkhe- - - huis. Zei toen tegen de typiste dat den voor Jean voorkomen, Jean is ze het stuk aan hem moest geven voor mij belangrijker dan de zaak. zodra het klaar was. Dan kon hij het „Mijnheer Jansen", zei ze toen, doorlezen, misschien iets schrappen „toen dr. Laaghuis en ik in Arlotti's of aanvullen., en dan kon het in de kamer de dode man aantroffen, von- krant.ja, Tonnetje, op de voorpagi- den we een raadseltje,." mevrouw Xanthopou los. zegt u maar niet aan Laaghuis, Z„°jUiSt medadeelda- Het van „De Hofkoerier" die middag on zou hem nog overmoediger kunnen r n „„d_n kriieen en dat luid zijn heeft goede contacten. Ik heb hem verteld, dat je iets wilde schrijven voor de krant. Hij zei, dat hij „De Hofkoerier" vanmiddag met belang stelling zou lezen en dat hij het zou betreuren, als hij in het verslag zou missen maar ja. hij kon zelf de redactie niet opbellen dat de poli tie de Veiligheidsdienst heeft inge schakeld, omdat de politie denkt aan internationale verwikkelingen., tegen het woord spionage is geen bezwaar, Jean.. je onderschat Jansen, Jean.. heus je onderschat hem, Jean. wat? Nee ik heb zijn hart niet gebroken, maar hij het mijne., domoor! zie ik je om half twee op het Buitenhof? Juist, ons stamlokaal.het „Café des Pauvres".. je mag wel wat enthou siaster „ja" zeggen., pas op, anders vraag ik Jansen om mij gezelschap te houden., dan loop ik tenminste geen gevaar". „Vertelde hij iets over gister avond, Vera?" „Hij is geheel op de hoogte. Jean, hoe, dat vertelde hij niet.." Laaghuis nam het verslag weer op en vulde het met enige regels aan. Hij herlas het geheel nog eens, zei dat het Tonnetje luisteren moest en droeg met pathos en verheffing van stem het bericht voor, dat de lezers „De Hofkoerier"?.. ja, dat dacht ik al, het bloed kruipt waar het niet gaan kan., als u hem spreekt, zegt u hem dan maar, dat de krant ge rust mag publiceren, dat de politie mijn dienst heeft ingeschakeld.. Ja. Arlotti kent de roekeloze intelligentie na., of wou je het onderbrengen in „Dat weet ik, mevrouw Xantho- van Laaghuis.. je beroemde rubriek „Heet-Van-De- poulos", antwoordde Jansen, „een Vera tolkte van ja, en nam af- Naald", „Nieuws-Van-Eergisteren?" van mijn mensen was in de kamer scheid. der ogen zouden krijgen en dat luid de: SCHAKEL IN REEKS SPION AGE-MISD ADEN Politie volgt spoor van roodharige vreemlelinge van onbekende nationaliteit VEILIGHEIDSDIENST INGESCHAKELD (Eigen Bericht) (Wordt vervolgd) eigen veld, genoeg moeite hebben met Oss. De wraak, die DESK in de twee de klas B in gedachten heeft na de monster-nederlaag tegen TSC, zal op Hulst genomen worden. Maar of de Zeeuwsch Vlamingen zich ge willig zullen laten slachtofferen staat te bezien, zodat Kaatsheuvel in ieder geval een pittig partijtje voetbal te genieten krijgt. RAC zal zich niet uit de kopgroep laten duwen door het bezoekende BSC en Middelburg zal Roosendaal daar toe geen kans geven. De aansluiting met de onaandoenlijke leider TSC is deze beide clubs te veel waard. Inter nos zal zich tot het uiterste inspan nen om Corn Buys te bedwingen, het geen broodnodige winst voor de Et- tenaren zou opleveren. Gerekte halzen RKTW kan zich door een gemak kelijke zege op Nevelo aan de kop van de derde klas B handhaven. Heusden blijft evenwel in zijn spoor, want deze ploeg kan St. Michielsges tel met een nederlaag huiswaarts sturen. SCB en Concordia voelen bei de evenveel voor een overwinning, al was het alleen maar om uit de ge vaarlijke zone te komen. SCB heeft de beste papieren. RKC koestert niet veel illusies van het duel tegen Best Vooruit. Vlijmense Boys daarentegen maakt de mooiste plannen om bij UDI voor sensatie te zorgen. Met gerekte halzen zullen de sup porters voor de derde klas C uitzien naar de uitslag van VOAB-Virtus, want die bepaalt de bezetting van de leidersplaats. VOAB heeft het voordeel van ei gen publiek, maar of dat voldoende is om Virtus te bedwingen, nu het zijn kansen „ruikt", is te bezien. Veerse Boys zal aan WSC de handen vol heb ben. Dongen moet op eigen grond zijn mannetje kunnen staan tegen SET, al zal het genoeg „gevlamd" hebben als de eindstand op het scorebord staat. Hero zal de laatste plaats in de standenlij st voorlopig niet kwijt raken, want veel winstkansen zitten er tegen RKDVC niet in. Gudok zal misschien voor een verrassing kun nen zorgen tegen het bezoekende WVO. Kopje kleiner Het sterke VES, leider in de derde klas D, speelt dit weekeinde niet, maar toch zullen de naaste rivalen daarvan niet kunnen profiteren. Daar voor is de VES-voorsprong te groot en bovendien bestaat er een dikke kans, dat genoemde rivalen, METO en Axel, elkaar een kopje kleiner maken. RKFC kan in ieder geval in lopen, want het staat op winst tegen ODIO. Hontenisse buit het terrein voordeel uit tegen RCS, hetgeen min stens een gelijkspel zal opleveren. Grenswachters zal op zijn tellen moe ten passen tegen Zeeland Sport, want een „kat in nood" maakt rare spron gen. Gilze kan flink promotie maken in de standenlijst van de vierde klas E, want het staat duidelijk op winst te gen Velocitas. Ons Vios en Oirschot Vooruit bezorgen elkaar een moeilij ke zaterdag, want beide zijn aan el kaar gewaagd. Hieronymus mag niet veel goeds verwachten van het be zoek van GSBW en ook de visite, die Berkdijk bij SVG maakt, zal de gast- her enniet veel plezier doen. Verbeten duel Madese Boys behoudt de leiding in de vierde klas F, want het kan RSV door de knieën krijgen. RKWU zal zich bij Boeimeer geducht weren om aansluiting te behouden. DEVO laat zich misschien door de aanmoedigin gen van de eigen supporters genoeg inspireren om van TAC te winnen. Groen Wit kan in het gunstigste ge val halve winst verwachten van de strijd tegen SC Gastel. Breda zal zich niet door Zundert laten verrassen. Halsteren mag bij rode lantaarn drager Rimboe niet de minste moeite hebben om de leidersplaats in de vierde klas G te behouden. Cluzona blijft tweede, als het bij Koaise Boys wint, hetgeen al met al een prestatie van betekenis zal zijn. Noordhoek kan zich met veel goede wil halve winst verwerven tegen NSV. Yerseke moet bij de Schutters de volle buit kunnen wegslepen. Voor de vierde klasse H tenslotte werden twee wedstrijden vastgesteld, die de hogere regionen van de stan denlijst niet zullen beroeren. RIA- Sluiskil wordt een verbeten duel om uit de gevaarlijke zone te komen. De uitslag van Steen-Biervliet is daar voor ook al van belang, want de po sitie van de gastheren is evenmin rooskleurig. Men kan hier dus toch op twee uiterst belangrijke ontmoe tingen rekenen. VRIJDAG, 31 OKTOBER HILVERSUM 1. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,15 Gram. 7,30 V.d. kind. 7,40 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. 10,20 Gram. 10,45 Chansons 11,00 V.d. zieken 11,40 Gram. 12,00 Mid dagklok-noodklok 12,03 Pianoduo 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Zonnewijzer 13,20 Gram. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Lichte muz. 14,20 Gram. 15,05 Idem 15,30 V.d. zieken 16,30 Pianorec. 17,00 V.d. jeugd 17,15 Lichte muz. 17,40 Beursber. 17,45 Pianorec. 18,05 Lichte muz. 18,30 Gevar.muz. 18,50 Regeringsuitz.: Emogratierubr.: Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,20 Gram. 19,25 WD, pol. caus. 19,35 Gram. 20,00 Gevar. progr. met uitslag actie Bijstand 22,00 Gram. 22,10 Kamermuz. 22,50 Huwelijksbemid deling. caus. 23,00 Nws. 23,15 De neger, hoorsp. 23,50-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 Recital 11,20 V.d. kleuters 11,35 Or gelspel AVRO: 12,00 Ballroomork. 12,20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Het land bouwkundig weeroverz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sport en progn. 12,50 Pianospel 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Amus.muz. 13,55 Beursber. 14,00 Hobo, fluit, fagot 14,30 Voordr. 14,50 Kinderkoor 15,15 Cabaret VARA: 16,00 Muz. caus. 16,30 V.d. zieken 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,55 Act. 18,00 Nws. 18,15 Vlaamse notities 18,20 Gram. 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 Liedjes v'd. jeugd 19,10 Jazzmuz. VPRO: 19,30 Le ven in Nederland, caus. 19,45 Verslag ope ning gerestaureerde Essex Hall, centrum, v.d. Unitariërs te Londen 19,50 VPRO- nws. 20,00 Nws. 20,05 Doorgaand verkeer, caus. 20,20 Boekbespr. 20,25 Toneelkron. 20,35 Gesprek met en over Luther VARA: 21,00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21,35 Politieke puntigheden 22,05 Jazzmuz. 22,25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. RADIO VATICANA, golflengten 25.67. 31.10 en 196 m. 22.15 Wat denkt de H. Stoel over(Onder voorbeh. van pro grammawij ziging). BRUSSEL, 324 m. 12,00 Ork.conc. 12,30 Weerber. 12,54 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Orgelrec. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,30 Ork.conc. 17,00 Nws. 17,10 Ork.conc. 17,30 Gram. 17,45 Duitse les 18,00 Protestantse kerkd. 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Gram. 20,00 Ork. conc. 20,45 Kunstkaleidoscoop 21,00 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,15 Jazz 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,10 Ork.conc. 14,00 Gram. 15,15, 15.25 en 16,05 Idem 17.00 Nws. 17,10 Gram. 18,38 Idem 19,30 Nws. 20,00 Ork.conc. 21,00 Hoorsp. (Id. pauze: Nws.) 22,55 Nws. Televisie VRIJDAG, 31 OKTOBER IKOR: 20,00 Discussie 20,20-21,00 Kerkd, FRANS BELG,: 19.00 Kath. progr. 19,30 Progr.overz. 20,00-23,00 Lustrumprogr. VLAAMS BELG.: 19.00 V.d. jeugd 19 30 Nws. 20,00 Toespr. 20,lo Rep. 21,00 De klant is keizer 22,40 Nws. ÏP - 2513

de Stem | 1958 | | pagina 7