De vrijhandel in het slop In Rio danst de duivel 1 De Engelse tijdbom W ereld is elektrischer en magnetischer dan men denkt Westkapelle heeft plannen voor uitgestrekt recreatiegebied Portretten <3EJ> De cursivist BE DRAAIENDE SCHIJF Kruidenkracht! CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI B.B.H.H. Pater vertelt van spiritistische centra I Spiritisme in I j Brazilië I j Huidige accomodatie uitgeput it heel f goed horloge DE HAARDOLIE Het wereldnieuws uit Rome en Formosa van de laatste da gen, alsmede het nationale nieuws van het zuivelfront heeft de aandacht afgeleid van de eco nomische ontwikkeling van Europa, waar zich toch, vooral voor boer en tuinder, heus wel zeer belangrijke dingen aan het afspelen zijn. Natuurlijk bedoel ik niet het eindeloos gehaspel over de plaats van vestiging van Europa's hoofdstad, een triest gekrakeel, dat men nauwelijks zou mogen verwachten tussen gemeente- of waterschapsbesturen, en zeker niet binnen de organen van het éénwordend Europa. Dit gekra keel over Straatsburg, Luxem burg of Brussel, over een zaak dus van zéér ondergeschikt be lang, is intussen een ontmoedi gend voorteken voor de toe komst van ons versplinterd werelddeeltje. Op 1 januari a.s. treedt de E.E.G in werking, de Euromarkt. Dat bete kent echter alleen, dat dan een ja renlange overgangstoestand begint van onverbloemd protectionisme naar verdwijning van de onderlinge invoerbeperkingen. Als dat laatste over twintig jaar bereikt is, mag het dan levende geslacht in zijn handen wrijven. Maar dat bescheiden begin van een lange overgangspericd0 naar de eco nomische eenheid van Europa wordt nu al weer bedreigd. De Engelsen hebben er een tijdbom onder ge plaatst, en men weet werkelijk niet of men hun gelijk of ongelijk meet geven. Zoals elkeen wel weet, hebben slechts zes Europese landen het ver drag van Rome ondertekend, waar bij de Euromarkt werd ingesteld: Italië, Frankrijk, West-Duitsland en de drie Beneluxlandjes. Niet het zich -eeuwig-isolerende Zwitserland en de Iberische landen Spanje en Portugal, maar helaas ook niet Engeland en de drie Scandinavische landen. Over de rest van Europa heeft men nooit ge praat. Aan weerskanten werd dit jammer gevonden, en als (tijdelijk) lapmiddel heeft toen gedacht aan de instelling van een groot vrijhandelsgebied. dat alle hiervoor genoemde landen zou omvatten, dus de zes E.E.G.-staten, Engeland en de drie Scandinavische volken. Binnen dit gebied zouden dan allengs de invoerbeperkingen afge schaft worden, maar naar buiten bleef men vrij. De Engelsen hadden dat nodig voor de band met Canada, Nieuw-Zeeland en hun andere satel lieten. Begrijpelijk, maar het bedierf voor ons Klein-Europa een heel stuk van de pret. Het ergste was dit voor Nederland, en in het bijzonder voor de Neder landse land- en tuinbouw Nederland heeft de internationale economische vrijheid steeds verdedigd, de vrije handel, de vrije zee, het vrije lucht ruim. Werkelijkheidspolitiek natuur lijk: onze welvaart staat en valt met de uitvoer, met de vrije handel en het vrije verkeer. In de voorste gelederen vechten hiervoor de boeren en tuinders. Het tumult over de zuivelsubsidies heeft het begrip uitzonderingspositie van de agrarische bedrijven" aan de op pervlakte gebracht. Maar weten die sprekers en schrijvers, dat de boer en tuinder hier in Nederland ook in een allermoeilijkste positie moet wer ken? Ze zullen toch ook wel lezen dat vandaag België onze Benelux- broeder! de invoer van tomaten verbiedt, en morgen die van peren: dat Engeland, Noorwegen of Zweden plotseling de invoer van uien of bloemkool stopzetten of weer voor korte tijd toestaan; dat aan de on derlinge Beneluxgrenzen nog even hard gesmokkeld wordt als ooit in agrarische produkten! Leest u derge lijke dingen ook over gloeilampen of nylon? Het heeft geen doel de verklaring van de uitzonderingspositie van onze land- en tuinbouw te geven; ze ligt voor de hand. Maar men zal wel be grijpen, dat de Nederlandse agra riërs met smart verlangen naar een begin van een vrije handel. En hoe de berichten der laatste dagen hun stemming moeten beder ven. Natuurlijk zou een uitbreiding van de Euromarkt tot geheel Euro pa hun veel liever zijn dan het halve ei van de vrijhandelszone, maar dit laatste is hun toch nog meer waard dan een lege dop. En ik vrees, dat we op die dop aandrijven. Frankrijk zwenkt Men was het er al over eens, dat, als er een vrijhandelsgebied van negen staten gevormd zou worden, dit tegelijk met de Euromarkt, dus op 1 januari a.s. moest gebeuren Een commissie onder voorzitterschap van een Engelse minister zou met een nadere regeling komen. Dat is dezer dagen gebeurd. Maar intussen is er in Frankrijk, zoals de lezer weet, heel wat veranderd. De heer de Gaulle heeft Adenauer naar meer protectionistische ideeën weten over te halen; Italië was altijd al lauw, waar het over vrijhandel ging, en onze Belgische broeders met hun ten dele sterk verouderde mijnbouw gedragen zich de laatste tijd in de Kolen- en Staalgemeenschap niet erg Europees. Feitelijk wordt het Engels- Scandinavische plan alleen door ons gesteund, zij het dan door onze agrariërs met weinig geest drift; want de Engelse invoer uit de dominions en koloniën is graan, wol en zuivel. Maar nu die Engelse tijdbom. De heren in Londen hebben aan de rede kavelende vergaderingen in Parijs, die het plan van de commissie- Maudling praktisch verworpen had den, meegedeeld, dat Engeland zijn belangstelling voor Europese econo mische samenwerking geheel zal verliezen, als de vrijhandelszone niet op i januari a.s. tot stand komt. Dat zou betekenen, dat er in de plaats van die belangstelling een barst zou komen in ons toch al zo kleine Europa, een barst tussen twee eco nomische blokken: aan de ene kant de zes E.E.G.-landen, aan de andere kant Engeland, Zweden, Denemarken en Noorwegen. Wie daarvan zouden profiteren? De tegenstanders van het Westen: het communistische blok, de Aziatisch- Afrikaanse staten. Is het niet héél erg, lezer? En te moeten erkennen, dat de En gelsen nog lang geen ongelijk heb ben! R. W. J. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 (Advertentie) Aupireg wenst U welterusten Er zijn minstens 3 redenen waarom 'n Aupfng- blnnenveringmatras verre te verkiezen is: In elke Auping-matras zit de patente Auping-vering: soepel en toch stevig Elke Auping-matras heeft 'n zomerkant en 'n speciale warmtegevende winterkant En de damasten De mooiste die er zijn! U hebt al een echte Auping vanaf f. 79- Waar ligt eigenlijk de uiterste grens van de atmosfeei Naarmate het wetenschappelijk onderzoek vordert wordt oo! de (aange nomen) grens van de atmosfeer verlegd. De atmosfeer strekt zich theoretisch zo ver uit, waar zich nog gas sen, al zijn die nog zo verdund vast te stellen zijn. En deze grens ligt vol gens de thans beschik bare gegevens op de helft van de afstand naar de maan. De kunstmatige satellieten kunnen hier veel bij dragen tot de ophelde ring van de zwevende vraagstukken. Uok volgens de thans nog beschikbare gege vens moet worden aan genomen, dat op een t oogte, voor zover men in de afstand van de aarde van hoogte xan spreken, van ongeveer 500 km, temperaturen van meer dan tweedui zend graden zouden heersen Tot deze conclusie i3 men cncer meer geko men dooi het afrem men van de kunstmati ge sa ellieten op oie hoogte Een dergelijke hitte is alleen verklaarbaar door het Ach met gro te energie verplaatsen van de gasdelen. Neemt men dit een maal aan, dan worden ook expansies van de zon onderworpen aan dezelfde wet. De temperatuur, aan de snelheid van de gas delen gemeten moet in de corona van de zon meer dan een miljoen graden bedragen. Dank zij de expansie ve kracht moet deze hitte nog tot dicht bij de aardbol vast te stel len zijn, dat wil zeggen dat er op betrekkelijk korte afstand van de aarde nog temperatu ren van 200.000 graden kunnen heersen. Een van de verschijn selen, die direct met deze hitte te maken hebben is het noorder licht. Uit de jongste waarnemingen is ge bleken, dat de aard- magnetische stormen in een zeker verband met het noorderlicht moeten staan. Voor de eerste maal zijn ook in het noor derlicht heliumlijnen ontdekt, die waar schijnlijk van het zon- negas afstammen, dat zich in de aardatmo sfeer schiet en daarbij het noorderlicht ver wekt. Bij de onderzoekingen aan de pool heeft men diep in de zee elektri sche stromen ontdekt en uit het verloop van deze stromen kon men al opmaken dat er diep in de aarde in ver schillende richtingen hoogspanningska bels" lopen, die een stroom geleiden van vele miljoenen volt. De wereld is elektri scher en magnetischer dan men denkt. (Advertentie) Natuurvolken en dieren geven ons een wijze les: de bron van genezing en ge zondheid ligt bij de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven!) HERBES AN Kruidenthee bevat 14 ver- ichillende Kruiden met elk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist A f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden, Rio de Janeiro is groot, voor al voor een Nederlander, die gewend is aan steden met klei ne huisjes en gezellig grach ten, zo vertelt een pater van „De Katholieke Missiën", waaraan wij dit verhaal ont lenen. Het was mijn eerste be zoek aan deze stad, waarmee ik voor het eerst op verre af stand contact kreeg door het Danstheater van Rio. Dit the ater leefde zich zo uit in car- navalsachtige uitbarstingen van muziek en dans, dat het mij op slag begeesterde voor Rio. En nu loop ik dan door Rio over de Avenida Rio Branco, de hartader van de stad. Een razend verkeer. Hier in Rio schijnt het hele ver keersreglement teruggebracht tot de eenvoudige regel: alles mag als het licht maar op groen staat. De enige zorg van de chauffeurs schijnt er nog in te' bestaan de andere mensen zo veel mogelijk heel te laten. Voor de rest worden gas en remmen op volle toeren gebruikt. Ik glipte te voet door dat razende verkeer heen om een ontmoeting te hebben met mijn vriend, pater W. Giesen SVD. We zouden elkaar treflen in een Braziliaanse espresso-bar. Ik bleek er het eerst te zijn, maar ik zat nauwelijks of een harde klap op mijn rechterschouder verzekerde er mij van, dat hij er was en zijn Hollandse begroetingsceremonie in Brazilië bij had gehouden. We wisselden wat groeten uit van onze families maar al vlug kwamen we over ons werk te praten. Wat hij daarbij uit zijn prak tijk vertelde leek zo ongelofelijk dat ik af en toe dacht in de jungle van Afrika verzeild geraakt te zijn. „De auto's van grote politici en in dustriëlen zie je net zo goed voor de centra van de spiritisten staan als het gammele wagentje van de gewo ne burger", zo begon hij. „Ik erger me groen en blauw als ik zie hoe Jan en alleman erin trapt en alles wat ze daar opgelepeld krijgen voor zoete koek aannemen." Zijn eerste verhaal was ontstellend. Volslagen gek „Ik zal je vertellen hoe een meisje volslagen gek werd door het spiritis me, Tk maakte het onlangs mee in Assai. heel wat kilometers van hier. Zij was 19 jaar, verloofd en klaar om te trouwen. Het was een reuze knap kind, waar iedere Braziliaan op slag verliefd op raakt. L'e ouders vreesden dus dat er nog wel meer gegadigden waren of zouden komen. Ze brachten haar daarom naar een spiritistisch centrum voor een onderzoek of het huwelijk gelukkig zou kunnen wor den. Natuurlijk ontdekte de leider van het spiritistisch centrum aat er nog een derde in het spel was, maar hij maakte het verhaal interessant met de verklaring dat de zaak juist anders zat, want een ander meisje aasde op de toekomstige bruidegom. Vier zittingen waren nodig om te ont dekken welk meisje dat wel was. Tn dc vijfde zitting werd echter gecon stateerd, dat de rivale in de liefde needs gestorven was. De leider waar schuwde zijn cliënte dus heel intens, want de geest van haar rivale dwaal de nog rond en zou terugkomen, in de zesde zitting moest het dan ge beuren, want nu zou de leider de geest van de rivale t- pakken krijgen. Het lukte hem niet. Het meisje was intussen aan haar verloofde gaan twijfelen. De ar.gst voor de geest van haar ri vale kreeg haar te pakken. Ze werd vreselijk zenuwachtig en raakte volslagen overspannen. Er volgden nog twee zittingen. Dat was het einde. Totaal gek gewor den moest het meisje geïnter neerd worden." Zat ik hier nu in een van de mo dernste steden ter wereld op een barkruk of was ik verzeild geraakt in een klein dorp in Centraal Afrika Ik kan het nauwelijks geloven. Ze ker niet toen we even later naar mijn hotel reden aan de Copacabana. We gingen er heen in een lotacao, een klein taxibusje, want een echte taxi is hier afschuwelijk duur. Vanuit mijn hotel zagen we prachtige ge bouwen door Oscar Niemeijer ge bouwd in een hartveroverende moder ne stijl. Nog een verhaal Ik informeerde bij mijn vriend nog eens naar de betrouwbaar heid van zijn verhaal. Hij verze kerde -me nog eens dat het de volle waarheid was. „Als je dat al niet gelooft wat zul je dan zeg gen van wat ik zo pas nog mee maakte. Een door-en-door katho liek meisje, dat ik goed ken, moest ook van haar ouders naar een spiritistisch centrum. Toen ze thuis kwam voelde ze zich „draaierig". Ze gaat naar haar kamer en stormt even later gillend naar buiten Vier mannen probeerden haar vast te houden. Kalmerende injecties hielpen haar niet. In het ziekenhuis gebracht werd ze naar een spiritistische kli niek verwezen omdat ze „geestes ziek" was. Binnen het uur was ze opgeknapt. Thuis gekomen speelde zich veertien dagen later hetzelfde spelletje af, alleen begon ze nu ook nog luidop te vertellen wat de om standers in het geheim voor onge rechtigheid hadden uitgespookt. Ze beheerste bij zo'n aanval met gemak drie talen, ofschoon ze alleen maar de lagere school heeft gehad. Een paar mannen begonnen de rozenkrans te bidden en ze zweeg. Nauwelijks hielden de mannen op of zij begon zo te vloeken, dat de grofste kerel bij haar in de leer zou kunnen gaan. Een kapelaan, die erbij geroepen werd, begon direct met de duivels bezwering. Na de gebeden lag ze doodstil. Ze weet zich nu niets meer van deze voorvallen te herinneren. Het gevecht tegen dit gedoe is bij na onbegonnen werk", zuchtte mijn vriend. „Daarnaast hebben we nog het gevecht tégen het communisme, vóór gcede sociale organisaties, té gen de corruptie onder de leidende figuren. Dat zou allemaal werk zijn voor de katholieke man in Brazilië. Maar het is hem niet kwalijk te ne men dat hij nog zo onvolwassen is in zijn katholicisme. Te lang zijn de bes ten onder hen zoet gehouden met vro- J In 1954 reeds telde Rio de Ja- J neiro 8000 officieel geregistreer- de centra van spiritisten. Begin 1956 telde een kleine stad als Re- gistro (22.000 inwoners) er 19. Hun aantal neemt over geheel Brazilië voortdurend toe. S „Het spiritisme vormt het grootste gevaar voor de katholie- J I ke kerk in Brazilië' (Paus Pius f xiD. 95 Pet. van allen, die in Bra- J zilië in psychiatrische inrichtin- J gen verpleegd worden, zijn erin terecht gekomen tengevolge van bezoeken aan spiritistische een- tra, zeggen de specialisten op het S gebied van geestesziekten. me oefeningen van Maria-congrega- ties en broederschappen. Wij moeten ze eindelijk eens wat strijdbaarder gaan maken en hen ook als katho liek midden in het leven gaan plaat sen." Als wij uit het hotelraam naar bui ten leunen zien we op het strand van Copacabana de mannen en vrouwen van Rio voorbij wandelen: mooie vrouwen in mooie kleren flaneren over het reusachtige strand van Co pacabana, de hoogste genoegens die maar denkbaar zijn in dit land van altijd verse koffie. De gemeente Westkapelle heeft grote plannen voor de toekomst. Want als gevolg van de steeds groter wordende toe- ristenstroom, heeft deze plaats aan de vele tientallen verhuur- adressen in de kom van het dorp niet meer genoeg. Nadat G.S. daartoe vorig jaar reeds een voorgestelde wijziging van het streekplan hadden goedge keurd, staat nu een uitbrei dingsplan op stapel, dat voor ziet in de aanleg van een uit gestrekt recreatiegebied ten zuiden van het dorp, compleet met een kamphotel, een kamp huis, alsmede een groot aantal kampeerhuisjes, bungalows en dépandences. Vijftienhonderd mensen zullen hier dan kun nen profiteren van de moge lijkheden, die dit brokje Wal cheren te bieden heeft. Er zijn maar weinig gemeenten in Zeeland, die sinds de afgelopen oorlog zo'n opvallende metamorphose heb ben ondergaan als Westkapelle, het voormalige vissersdorp, dat veertien jaar geleden terwille van Europa's vrijheid met de grond gelijk werd ge maakt. Er verrees een nieuw dorp, dat op geen enkele wijze te vergelijken was met het Westkapelle van vroeger en de bevolking paste zich - ogen schijnlijk zonder veel moeite - aan de nieuwe omstandigheden aan. Zes adressen De basis voor een nieuwe toekomst werd na de opbouw omstreeks 1950 gelegd, toen de eerste badgasten zich bij een vijftal verhuuradressen en één hotel lieten inschrijven. Vorig jaar was het aantal verhuuradressen al tot bijna honderd gestegen en hiermee bereikte men een getal, dat moeilijk te verhogen viel, eenvoudig omdat de accomodatie was uitgeput. En om hierin verandering te kunnen bren- heeft het gemeentebestuur het archi tectenbureau Lens te Hengelo opge dragen een plan te maken voor een nieuw recreatiegebied. Een moeilijk heid hierbij is, dat de gemeente op de plaats, waar dit terrein werd ge projecteerd, geen enkel stukje grond in haar bezit heeft. Het zal dus louter afhangen van de initiatieven van mensen, die hier iets willen beginnen, hoe vlug het plan werkelijkheid wordt. Burgemeester mr. M. Tydeman jr., die altijd enthousiast is, wanneer het om de vooruitgang van zijn gemeente gaat, vertelde het één en ander over het plan. Het terrein wordt in het noorden begrensd door het Joosjes- wegje, dat is de weg, die leidt naar de plaats waar vorig jaar de Duitse kustvaarder „Achilles" op het strand lag. Aan de andere zijden vormen 'n smalle kreek, de t>e Bucksweg en de duinen de omzoming. Temidden van het opgloeiende hout zullen in de eer ste plaats eenendertig kampeerhuisjes Zeshonderd knipsels ten bewijze van mijn ijver ik draag mijn plakboek blij de kamer in en toon het trots; k ben stukjesschrijver een producent van groot geluk en klein gewin. ik zie het leven door een leuke zonnebril' de babies en mijn kiespijn en het auto-ongelukje, of als ik 's-nachts van stille stappen ril van zulke avonturen bak ik fijn een stukje. Wat ieder boos maakt, doet mij weer verdienen ik glimlach om een flink proces-verbaal. Dan sla ik schaterend uit mijn machine, waarna ik 't met mijn honorarium betaal. Maar 'k droom soms van relaties en verwanten B,rootste Neigend brult: waar hoor ik; ben jij dat, die ons uitlacht in de kranten Hou je gereed,. Je spel is uit, m'n Yorick... YORICK worden opgetrokken, zowel van hout als van steen. De bezitters van de houten huisjes krijgen echter maar vergunning tot 1970, maar daar staat tegenover, dat de gebouwtjes niet ie der jaar weg hoeven, zoals in vele an dere gemeenten het geval is. Voorts komen er zesenveertig kleine bunga lows met een oppervlakte van vijfen twintig tot veertig vierkante meter en drieenveertig grote hmngajlows, die veertig tot zestig meter in het vier kant worden. Verder werden in het plan zeven gekoppelde bungalows op genomen; dit zijn twee kleine bunga lows aan elkaar, die eventueel in één te gebruiken zijn. Tenslotte werden zeventien dépendances geprojecteerd, kampeerhuisjes zonder keuken, die in de nabijheid van een hoofdgebouw komen te staan. Dit kamphuis is be stemd voor het herbergen van groe pen en hiermee wordt tegemoet geko men aan de verlangens naar een groe- penrecreatie, waaraan over het alge meen veel behoefte bestaat. Kamphotel Het kamphotel, dat op een schier- eilandje dichtbij de ingang van het kamp aan de Joosjesweg moet ver rijzen, zal voor Zeeland een unicum zijn. Mensen met een kleinere beurs zullen er hun vakantie kunnen door brengen tegen een bijzonder redelijke prijs. Dit betekent echter, dat bepaal de werkzaamhedt zoals bet schoon houden van de kamers, zelf gedaan moeten worden. Doch wanneer de ac comodatie toereikend is - en dat zal zij in dit hotel, dat ongeveer driehon derd bedden krijgt zeker zijn - dan is dit een uitstekende vorm van soci aal toerisme. Tegenover het kamphotel wordt een servicegebouw opgetrokken, met par keerterreinen rondom. Dit laatste is noodzakelijk, omdat in het gebied zelf niet met auto's gereden zal mogen worden. Op verschillende plaatsen zijn speelterreinen ontworpen. Som migen krijgen dusdanige afmetingen, dat er eventueel gemakkelijk tennis banen van te maken zijn. Voor de we genaanleg zal men gebruik maken van betonpuin, dat in de nabijheid in rui me mate voorhanden is. Het strand zal voor de bewoners van dit gebied, dat zich over een lengte van meer dan een kilometer aan de voet van de dui nen uitstrekt, via drie duinovergangen te bereiken zijn. Ontspanningsmogelijkheden zijn er verschillende. Allereerst natuurlijk de zee, die het strand tussen de paal hoofden omspoelt. Bij minder gunstig weer is een wandeling door de be planting langs de kreek een prettig tijdverdrijf. En voor de liefhebbers van de hengelsport zijn de perspectie ven al uitermate gunstig; want behal ve'het vissen aan het strand op zee baars, tong, makreel, herder, platvis, paling en geep kan de liefhebber in de kreek zijn hart ophalen aan de jacht op paling en bot. Het staat als een paal boven water, dat dit plan een grote kans van sla gen heeft. „Maar wy weten niet hoe dun het touwtje al is geworden, waar aan het zwaard van Damocles boven dit alles hangt." zei burgemeester Tydeman, die hiermee doelde op de mogelijke voorzieningen, die getrof fen moeten worden om de zeewering tor plaatse te versterken. Wellicht dat er een oplossing te vinden is, waar door de duinen gehandhaafd kunnen blijven, zodat de groei van Westka pelle als vreemdelingenoord voort gaat. f Advertentie) (Advertentie) p!: ""'-L' i Dit is een zin, verzonnen door Kurt Tu- cholsky: een ei is een ei, zei iemand en hij nam het grootste. En een verwonderde NCB-functionaris las dezer dagen een brief, die aldus begon: Hooggeachte heer, Met deze deel ik u mede, dat ik ben op gehouden met boeren. Ophouden met roken vereist alleen maar een heel sterke wil, zei iemand ons. En dié heeft mijn vrouw. De ene microbe zei legen de andere: ik voel me niets lekker; ik denk, dat ik teveel penicil line geslikt heb. Ik ging, zei iemand, onlangs met de trein naar Amsterdam. Maar het was helemaal geen prettige reis; ik heb de hele tijd achteruitgereden. Dan had je toch, zei iemand anders, aan degene, die tegenover je zat, kunnen vra gen, of je eens van plaats mocht verwisse len? Nee, zei hij, dat kon niet, want er zat niemand tegenover me. Een glimlachende oude dame zat in een andere trein alsmaar te kijken naar een kauwgum eten- de Amerikaan. Na drie stations zei ze: U mag we] ophouden met praten hoor, ik ben tóch doof. En een heer zei tegen zijn vriend, dat hij zijn vakantie had doorgebracht in Bergen op Zoom. In hotel Centraal, voegde hy eraan toe. Daarop ze. zyn vriend, dat je in Bergen op Zoom geen hotel Centraal hebt, maar wél in Roosen- daal. 0> ^el Je ander toen, nou begrijp ik, waar om het altijd zo ver lopen was naar het strand. In een militairentehuis hoorden wij een soldaat tegen een andere soldaat zeggen: een van mijn voorouders schijnt nog in de kaffer-oorlog gevochten te hebben. Waarop de andere soldaat vroeg: aan welke kant In een groot warenhuis hoorden wij de verkoop ster zeggen: deze sokken kosten drie vijftig en deze drie vijf en zeventig. En wat vroeg de vriendelijke klant, is het verschil Waarop het meisje zei: een kwartje meneer. Als ik trouw, zei een koket meisje van twin tig, zal ik heus een heleboel jongens onge lukkig maken. Waarom vroeg haar vriendin, je trouwt toch maar met één jongen Er werd ons verteld, dat een vader zijn zoon, die in Amsterdam studeerde, wilde bezoeken. Hij kwam 's morgens al vroeg aan het huis aan, belde en zag de hospita door het deurraampje kijken. Woont hier, vroeg de vader, de student Gerritsen Ja, zei de hospita, leg hem zolang maar in de gang, ik zal de deur opendoen. Nu moet u, zei de, dokter, om van het drinken af te komen, iedere keer, als u zin hebt in een borrel, een appel eten. Nee, zei de patiënt, dat kunt u me niet aandoen. Ik kan niet mijn levenlang buik pijn hebben. Onder de regering van George II van Engeland had een journalist de troonrede gepubliceerd voor ze uitgesproken was. Hij werd gearresteerd. King George zei: ik hoop dat hij er goed van af komt. Ik vond zijn troonrede in elk geval heel wat mooier dan de mijne. Een Amerikaan zei laatst: de mens is het enige wezen dat kan lachen. En hij heeft er waar schijnlijk het minst reden toe. Wy hoorden deze definitie van snobisme: sno bisme is houden van iets, waar je niet van houdt. Een psychiater liet zijn patiënt f 25.— vooruit, betalen, wreef in zijn handen en zei: zo, mijn probleem is opgelost. Nou het uwe. Voor Binnen of Buiten, voor Huis of Hangkast- Flexa op houtwerk en muren, zit er in een wip op, gaat er in geen jaren af. En wat een KLEUR! de verf voor het schilderfeest Vraag het gratis boekje 'Knap het op met Kleur' aan FLEXA, postbus 2, Leiden FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ L. WöGINGER Wilhelminastr., St.-Jangteen C. W. UITTERHOEVE-DE BOECK Schildersbedrijf Lewedorp Burg. Lewestraat 10 Tel. 384 Carel Orff „Der Mond" van Carl Orff is uit op twee platen Col. 1534 en 1535. Het is tekenend voor onze tijd,, waarin iedereen met zichzelf in de knoop zit, dat een figuur als Orff zoveel moeite heeft zich populair te maken. Op slot van rekening is hij èn in ritme èn in melodievinding' - èn in geestigheid beslist niet de mindere van Johann Strauss, die met zijn walsen en operettes in de vorige eeuw de wereld veroverde en aller hart verwarmde. Hij is zelfs gevarieerder in ritme, zijn komische typen bereiken een uitermate grote hoogte en zijn melodievinding (ge* put uit een schat van volkswijzen) spreekt even gemakkelijk aan alt die van Strauss. Maar wij schijnen met het ongecompliceerde geen ge- noegen meer te kunnen nemen. In de grote muziekwereld der ouderen schijnt alles ingewikkeld en zwaard- wichtig en wetenschappelijk ver antwoord te moeten zijn en is een man als Carl Orffdie meer naar het operette-achtige overhelt dan naar de opera, niet regu. Voor het muzikale deel der jon geren zegt hij wellicht weinig, om dat hij geen jazz brengt, afgezien van de vraag of dit muzikale deel in theaters komt. De overgrote mid denmoot, die hem zeer zou kunnen gaan waarderen krijgt hem dus niet voorgezet (de wereld waarin be paald wordt, wat zal worden opge voerd en wat niet, is maar zeer klein en vanwege de financiën zeer voor zichtig); de middenmoot moet ge noegen blijven nemen met wat ze ker „trekt"; Lehar en soortgenoten, die in hun werk voor een lach en een traan zorgen. Wat Orff beslist niet doet. Inte gendeel. De man is kerngezond en houdt zich niet op met sentimenta liteit. Hij is wat onze buren zouden noemen: „urwüchtig". Met twee be nen op de grond brengt hij de meest menselijke strevingen in een on overtroffen humor op een volkse wijze op volkse melodieën, die prachtig worden gestyleerd en uitermate markant gebracht. En af en toe haalt hij er het gangbare ope rettelied op een genoeglijke manier door. Het is vanzelfsprekend niet alles even goed; maar het is wel al les iets bijzonders en toch voor ieder zonder moeite toegankelijk. Wel dringt zich af en toe de vraag op, of het allemaal wel iets eigens is. Men hoort Puccini en Strawinsky naast elkaar. Juist als in zijn andere operette „Die Kluge" heeft hij er moeite meer het werk niet helemaal als een nachtkaars te laten uitgaan. Echt groot werk is het derhalve niet, maar „Der Mond" blijft een genoeglijke geschiedenis met een pracht van een verteller, die dade lijk dp sprookjessfeer treft, met vier grappenmakers van formaat en een dodenwereld, die van domheid (ook in de muziek) aan elkaar hangt. Advertentie) met het hoogste rendement zuinig ^jeèn roet meer warmte

de Stem | 1958 | | pagina 5