Teeltregeling 1959 in de tuinbouw Verbetering in verkeer door Goese voorstad i Contractteelt wordt slecht benut Nieuwe conrector in Ignatiusziekenhuis Autobus liep op werktrein Verkeersdelicten voor de Kantonrechter Moeilijkheden in de KVP Nieuw raadslid te Oostburg Delft gaat ganseborden De nieuwe Paus Onzindelijk DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 Spinazie en bonen manorial ItreVira Verklaring van het Dagelijks Bestuur Benoemingen in bisdom Breda Waterschaps benoemingen Eisen van Schoondijke inzake de grenswijziging Bocht wordt weggenomen Kosten: achtenzeventig mille Se jitom Mutaties bij Z.L.M. Cyclusvoor- Od de vergadering der tuinbouwcommissie der Z.L.M., te Goes onder leiding van de heer P. Dekker gehouden, werd kennis genomen van de voorstellen omtrent de teeltregeling 1959. Met name de contraetteelt is reeds jaren een punt van ernstige dit fabrikanten willen in dit opzicht volledig vrijheid van handelen terwijl het van het bedrijsleven enerzijds en de conservenindustrie s reeds iaren een punt van ernstige discussie tussen de vertegenwoordigers ...in»» in Hit nrv/icht volledig vriiheid van handelen, terwijl het anderzijds. De contracten volop binnen het areaal verloop van de fruitafzet is moeilijk te geven hoewel de verwachting wordt uitgesproken, dat voor het goede fruit enige verbetering zal intreden, zodra de massa in andere landen ver- werkt is. Er bestaat o.i. in Belgie zeer zeker nog behoefte aan goed fruit. Tuinbouwonderujijs Medegedeeld wordt, dat er aan de lagere landbouwschool te Scherpe- nisse thans ook een begin is gemaakt met het doceren van enkele tuinbouw- vakken, welke gericht zijn op de spe ciale teelten in dat gebied. Verder wordt medegedeeld dat door de Z.L.M. het komende winter seizoen weer een aantal algemene tuinbouwcursussen worden georgani seerd, namelijk in de plaatsen St.- Annaland. Nieuwdorp, Kortgene, Kloe- tinge, Krabbendijke. Tholen, Hein- kenszand en Middelburg. Tevens worden in diverse plaatsen via de commissie agrarisch vakonder- wijs-cursussen georganiseerd in ziek tebestrijding, teelt van klein fruit, bedrijfsleven van mening is, dat de teeltvergunningen A zijn te plaatsen. Als compromis kwam de afgelopen jaren uit de bus dat de contracten wel moesten worden afgesloten met een teler, die in het bezit is van een erkenning A, zij het dan dat deze con- tractteelt buiten het areaal teeltver gunning om plaats mocht vinden. Het gaat in deze om twee spe ciale produkten, n.l. spinazie en bo nen. Welke oppervlakte er buiten de teeltvergunningen beschikbaar was en welke oppervlakte hiervan door de fabrikanten werd benut laat ons het volgende overzichtje zien: Voor spinazie in 1957 van de 173 ha slechts 70 ha en in 1958 van de 155 ha slechts 37 ha. Voor de bonen was in 1957 en 1958 resp. 644 en 764 ha beschikbaar, ter wijl slechts 189 en 241 ha werd benut. Aan de hand van dit overzicht kwam de vergadering tot de conclu sie, dat er geen enkele aanleiding be staat enige verruiming in de contract teelt buiten het areaal teeltvergunnin gen A om toe te staan. Gebleken is immers, dat de fabri kanten maar in zeer geringe mate de geboden mogelijkheden hebben benut en daarmede hebben aangetoond dat de behoefte minder groot is dan zij aanvankelijk lieten voorkomen. De vergadering is dan ook van me ning, dat getracht dient te worden de contractteelt alsnog binnen het areaal teeltvergunningen terug te dringen. Verder is de vergadering van me ning dat de 5 jaar praktische erva ring' als eis ter verkrijging van een erkenning A voor enkele speciale teelten, o.a. bonen en vroege aard appelen met nacultuur verzacht zou den moeten worden. Vooral in de saneringsgebieden en voor pas beginnende fruittelers is de ze eis een handicap. Getracht zal moe- ten worden hierin verbetering te brengen b.v. door middel van bijzon dere vergunningen. Overigens komt de vergadering, na uitvoerige discussie, tot de conclusie, dat aan een uitbreiding van de koude- grondsgroenteteelt in het algemeen geen behoefte bestaat. Integendeel, ieder jaar opnieuw doen zich in deze sector moeilijkheden voor. Veel meer moet binnen het areaal gezocht worden naar verfijning van de teelten en wel daar, waar deze teelten op hun plaats zijn. In dit ver band wordt nog gewezen op het grote verschil in uitkomsten tussen het glasdistrict Westland en de koude- grondsteelt in Noord-Holland. Afzetmoeilijklieden Bij de afzet van de fruitoogst 1958 zien we het verschijnsel, dat, hoewel Nederland geen topoogst heeft, de prijzen zeer laag zijn. Vooral in de maand oktober lagen de prijzen bij zonder laag, terwijl op dit moment weer enige verbetering is ingetreden De oorzaak van het lage prijsniveau ligt aan de zeer geringe export. De binnenlandse consumptie blijkt name lijk zeer goed te zijn. In de omliggende landen heeft men evenwel te kampen met eigen top- oogsten van fruit. Vandaar, dat de regeringen van die landen zich ge noodzaakt zien allerlei beschermende maatregelen voor hun eigen fruit telers te treffen. Export van enige betekenis is er alleen naar Duitsland en dit nog wel dank zij ons minimumprijzenstelsel. Voor andere landen is de Duitse grens, wat import van fruit betreft, eveneens gesloten. Een prognose omtrent het verdere sorteren en verpakken van fruit, tractorkennis enz. Vastgesteld wordt, dat voor het cursorisch onderwijs in het komende winterseizoen een goede belangstel ling bestaat. Tuinbouiniiiddag Z.L.M. Door bijzondere omstandigheden heeft de organisatie van een tuin- bouwmiddag dit voorjaar geen door gang kunnen vinden. Besloten wordt deze tuinbouwmiddag thans te hou den op 1 december a.s. te Goes. Omtrent de te behandelen onder werpen ontstaat een zeer uitvoerige discussie, waarbij blijkt dat een aan tal vraagstukken momenteel actueel zijn. In de eerste plaats komt naar vo ren, dat vele telers onvoldoende op de hoogte zijn van de werking van het borgstellingsfonds. In de tweede plaats komt naar vo ren, dat in de keuze van bestrijdings middelen een ware chaos dreigt te ontstaan. Steeds weer verschijnen nieuwe bestrijdingsmiddelen op de markt, terwijl even zovele oude be proefde middelen als sneeuw voor de zon verdwijnen. Een bestrijdingsmid del, dat vandaag voldoet, heeft na enkele jaren half of volledig afge daan. De vraag rijst of er wel vol doende controle op de bestrijdings middelen wordt uitgeoefend. In de derde plaats komt vanzelf sprekend het probleem van de afzet in Euromarktverband naar voren. De vraag rijst hoe de kosten in andere deelnemende landen liggen; welke rol de niet deelnemende landen gaan spelen enz. Besloten wordt deze drie onderwer pen door deskundigen te laten behan delen. (Advertentie) ff®»'V Wat ge Batavieren niet hadden... dat is er nu voor meneer Jansen, I meneer Pietersen en meneer Gerritsen Pb. 8 pantalon nu ook in Mat do originala trmksluiting Wie eenmaal het komfort van de brede, elastische, ingebouwde heupcentuur der New Belt heeft leren kennen, wenst nooit meer een andere pantalon te dragen. De dagelijkse leiding van de K.V.P. heeft kennis genomen van persberich ten over wrijvingen in de afdeling Bergen op Zoom, welke volgens deze berichten zouden kunnen leiden tot een scheuring van meer dan plaatse lijke betekenis. In deze berichten is sprake van grieven ten aanzien van de landelijke partij. Het bestaan van Een autobus van J. van Dongen uit Zeeland (N.B is gistermor gen omstreeks kwart over zes bij Veghel op een trein gebotst. Er zijn acht gewonden, waar van er zes zijn opgenomen in het St. Jozef ziekenhuis te Veg hel Geen van de gewonden ver keert echter in levensgevaar. Het ongeluk is waarschijnlijk te wij ten aan de dikke mist van gister morgen, waardoor de chauffeur van de bus de knipperlichten van de overweg in de Veghelse Dijk niet of te laat heeft gezien. De trein, waar de bus op botste was een werktrein die zich net in beweging had gezet en dus nog zeer langzaam reed. De trein moet namelijk voor en na de overweg stoppen, omdat het treinper soneel zelf de lichten van de over weg in. en uit moet schakelen. De spoorlijn Veghel-Uden wordt alleen gebruikt voor goederenvervoer. In de bus zaten arbeiders van de D.A.F.- fabriek te Eindhoven. Van de trein is de derde wagon uit de rails ge lopen door de schok. Voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, verscheen de fruitkweker J. H. M. uit Kruinlngen. 'die onlangs In zijn woonplaats geen voorrang verleende aan de eveneens uit Kruiningen afkomstige slager S. C. H. Op een kruispunt in het Bevelandse „binnenland" boorde M.'s personen auto zich op 'n gegeven moment in de bestelwagen van de slager. Beide wagens maakten enkele buitelingen, alvorens zy ieder In een verschillende sloot tot stilstand kwamen. Het ongeluk liep bijzonder goed af, want niemand liep letsel van betekenis op, ook niet de vier kinderen, die met de fruitkweker meereden. De schade was daarentegen bijzonder groot; deze bedroeg alleen aan de bestelauto al meer dan tweeduizend gulden. Mr. Moolenburgh wees er op, dat M. het kruispunt met veel te hoge snelheid (6070 kilometer per uur) genaderd was, ook al, omdat de te velde staande gewassen het uitzicht belemmerden. De officier van justitie mr. T. Lebret, vond het een ernsti ge zaak, temeer daar M. ter plaatse goed bekend was. Hij vorderde een boete van 50.— en hij achtte een civiele vordering van ruim 84 voor toewijzing vatbaar. Mr. Moolenburgh ging met één en ander volledig ak koord. zodat de fruitkweker conform veroordeeld werd. ,,'t Kwam door de drukte, edel achtbare," sprak de 24-jarige chauf feur J. W. uit 's-Heer Arendskerke, toen de kantonrechter informeerde naar het ontstaan van een botsing op de rijksweg bij Kloetinge op 18 augustus jl. W„ die de voorrangsweg opreed met een vrachtauto had ver zuimd de doorgang vrij te laten voor een personenauto, die over de rijks weg naderde. Baas en dood W. had die dag dus haast gehad en daar schrok de kantonrechter hevig van. „De baas zit altijd achter je aan," ging de chauffeur verder. „Maar de dood zit ook achter U aan," repliceerde mr. Moolenburgh. W. vond het gebeurde wel erg maar met het gezegde ..wie werkt maakt fou ten," maakte hij zich er van af. Dit rappeerde mr. Lebret zodanig, dat hij zich genoodzaakt voelde om tien gul den boven het schikkingsbedrag van f 40.uit te ^aan. De kantonrechter volstond met de aanvankelijk gevor derde boete van vier tientjes. De Vlissingse uitvoerder A. E. ver leende 19 juli met zijn personenauto geen voorrang aan een over de pro vinciale weg bij Zoutelande rijden de personenwagen. Bij de botsing, die hiervan onvermijdelijk het gevolg was, werd een zevenjarig meisje voor een deel van haar melkgebit afgehol pen; enkele andere personen liepen snijwonden op. Conform de eis werd E. tot f 40.boete veroordeeld. Goede les Op de 10e oktober liep de fruitkwe ker E. uit Kapelle in Middelburg met appels en peren te leuren. Bij zijn handel maakte de man voor het af wegen van de bestellingen gebruik van een weegschaal, die uitsluitend voor huishoudelijk gebruik bestemd was. Een dergelijke aanduiding stond zelfs op het weegapparaat. E. werd geverbaliseerd en moest verantwoor ding afleggen. Tegenover de kantonrechter ver klaarde hij nu een beter systeem ge vonden to hebben. ,,Ik werk nu met mandjes, edelachtbare," lichtte de fruitkweker braafjes toe. Waarop mr. Moolenburgh zich haastte te zeggen, dat ook dit niet is toegestaan. De officier vroeg een boete van 15. maar de kantonrechter achtte in dit geval de helft van dit bedrag vol doende voor een goede les. E. kreeg zelfs zijn inbeslaggenomen weeg schaal terug. zulke grieven is de dagelijkse leiding van de K.V.P. nimmer ter kennis ge bracht, en zij acht het bestaan van grieven, die tot een dergelijke scheu ring zouden kunnen leiden, dan ook een onjuiste veronderstelling. Wel is de dagelijkse partijleiding op de hoogte van bepaalde moeilijkhe den van plaatselijke aard, waarbij het royement van vier leden door het Bergen op Zoomse afdelingsbestuur een rol speelt. De betrokkenen hebben tegen deze beslissing van de afdeling, welke door het kringbestuur is beves tigd, bij het partijbestuur beroep aan getekend. Het partijbestuur zal hier over na een onderzoek, dat nog moet aanvangen, uitspraak doen. De ver onderstelling, dat er verband gelegd zou kunnen worden tussen de moei lijkheden in Bergen op Zoom, Roo sendaal en Maastricht is, temeer om dat deze moeilijkheden uitsluitend van plaatselijke en persoonlijke aard zijn, naar de mening van de dage lijkse partijleiding van iedere grond ontbloot. Aldus een verklaring van de dage lijkse leiding van de K.V.P., waarbij wij aantekenen, dat er van bepaalde zijde in Bergen op Zoom wel dege lijk contacten zijn gezocht met groe peringen van ontevredenen in andere plaatsen. Of die contacten ook tot enig resultaat hebben geleid, is een vraag, die thans nog niet kan worden beantwoord. In ons bericht stond ech ter duidelijk, dat de geroyeerde leden zich niet met deze contacten hebben ingelaten, omdat ze, lopende hun hoger beroep niets willen onderne men of zelfs maar steunen, dat tegen de K.V.P. zou zijn gericht. De bisschop van Breda, mgr. Baeten, heeft tot conrector van het St. Ignatiusziekenhuis te Breda benoemd de weleer waarde heer C. H. M. J. Tonino. Conrector Tonino was tot dusver bisschoppelijk inspecteur van het onderwijs in het dekenaat Wouw en conrector van het In stituut St. Marie te Huijbergen. Hij volgt thans de weleerwaar de heer Nooren op, die onlangs werd benoemd tot secretaris van het bisdom. Conrector Tonino is op 28 februari 1926 te Amsterdam geboren, Hij be zocht het O.L.Vr.-lyceum te Breda, waarna hij zijn studies voortzette op het seminarie. De nieuwe conrector werd priester gewijd op 7 juni 1952. Een maand la'er ontving hij zijn be noeming tot conrector in Huybergen, waar hij de weleerwaarde heer Nooyens opvolgde. Op het instituut was hij ook aalmoezenier van de ver kennersbeweging. Naar Breda De weleerwaarde heer P. A. M. Nooyens, die tot dusver kapelaan van de H. Hartparochie was in Ooster hout, is benoemd tot kapelaan van de Onbevlekte Ontvangenisparochie te Breda. Kapelaan Nooyens, die in 1921 geboren is en in 1945 priester werd gewijd, kwam in 1952 van Huybergen naar Oosterhout. Naar Oosterhout Tot kapelaan van de parochie van O.L.Vr. van de, H. Rozenkrans te Oos terhout is benoemd kapelaan H. A. J. Grooten uit de Onbevlekte Ontvange nisparochie te Breda. Kapelaan Groo ten werd geboren in 1918, priester ge wijd in 1944 en kwam in 1953 naar de Onbevlekte Ontvangenis. Hij gaat nu in Oosterhout pastoor Kroger assiste ren. Naar Huybergen In plaats van conrector Tonino komt de weleerwaarde heer J. A. A. Michielsen naar Huybergen. Conrec tor Michielsen was tot nu toe werk zaam in St.-Jansteen in Zeeland. Hij werd vorig jaar priester gewijd. Bij k.b. zijn benoemd in de pro vincie Zeeland: tot dijkgraaf van het waterschap Baarland, D. J. Dees ,te Oude arde; tot dijkgraaf van de pol der Koningin mma, C. A. M. Fer- ket, te Clinge, tot dijkgraaf van de van Alsteinpolder, mr. W.E.M. Seyd- iitz, te Hulst; tot dijkgraaf van de Egbert Peti uspolder, J. van der Wee- ie Mzn., te Wolphaartsdijk; tot dijk graaf van de St. Pieterspolder (Z. B L. J. de Rijke, te Yerseke; tot dijkgraaf van de Schengepolder, S. Wbse te 's-Heer Arendskerke; tot dijkgraa- van de Kleine Molenpolder, J. A. van Damme, te Graauw en Langendam, tot dijkgraaf van de Sniermgpolder J. P. de Putter, te Kamperland, (gem. Wissekerke). Tot gezworene van het waterschap de Vree Polders onder Tholen, C. B. Kodde, te Tholen; tot lid van het bestuur van de waterkering van het calamiteuze waterschap Oud. en Jong-Breskens, K. A. van Hoote- gem. te Breskens; tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze polder Jonkvrouw-Anna, P. de Deu, te Kats (gem. Kortgene); tot lid van het bestuur van de wa terkering van het calamiteuze water schap Walsoorden, J. J. Neeteson, te Hontenisse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar; tot lid van het be stuur der waterkering van de cala miteuze polders Onrust, Jacoba en Anna-Friso, K. M. de Regt, te Wis sekerke; tot lid van het bestuur van het bestuur van de calamiteuze Vlie- tepolder, J. H. Filius, te Wisseker ke; tot lid van het bestuur van de waterkering van het calamiteuze wa terschap Scherpenisse, D. Kleppe te Scherpenisse. In de raadsvergadering te Oostburg werden de ingekomen stukken en mededelingen vlot afgewerkt. De handhaving van de zwarte lijst bracht echter kritiek van de heer de Vuyst. Deze zag de verordening liever ver dwijnen, indien de redactie er van niet gewijzigd werd. De heer Vuyst werd toegezegd, dat deze verordening vernieuwd zal worden. Terzake de grens wijziging Schoondijke-Oostburg kunnen de eisen van Schoondijke geen sta in de weg zijn. Deze eisen zijn: de weg, waarvoor de uitbreiding gevraagd wordt, moet er komen; er zal slechts eenmaal grond worden afgestaan en de schadevergoeding moet redelijk zijn. Wegens vertrek uit Oostburg van de heer Hamelinch werden voor de frac tie van de PvdA de geloofsbrieven van de heer Broodman onderzocht en goedgekeurd. Voor de behandeling van het agen dapunt subsidie seminarie te Sluis werd uitstel gevraagd tot de volgende vergadering, hetgeen werd gegeven. Aan de heer L. Mussche werd zijn aanvraag voor een perceel grond in- Onlangs nam de Goese raad het voorstel aan om f 78.000,uit te trekken voor de verbetering van het kruispunt WilhelminastraatPa- tünwegVoorstad en spoorwegovergang. Het zal een omvangrijk werk w orden, waarvan wordt verwacht, dat het over een half jaar geheel is voltooid. Met de omlegging van de dienstleidingen is men al begonnen, doch dit vormt slechts de inleiding. De situatie-verbetering omvat men zie het kaartje -het wegwer ken van de lichte bocht in de Wil helminastraat on de Patijnweg. Het verkeer uit Middelburg, dat de over weg moet passeren en die gesloten vindt wat vaak gebeurt zal zich nu kunnen opstellen op de uitwijk- dere verbetering is van de bestaande richting van Bergen een afstand van 70 het doortrekken asfaltweg in de op Zoom over meter, wat het strook link. Het verkeer uit Bergen op Zoom, dat de genoemde overweg moet „nemen", zal over de Parallel weg dienen te rijden om dan af te buigen langs het Plantsoen. Bij ge sloten overweg is er de opstelbaan. Bij Kloetinge zal een bord worden geplaatst dat daar op wijst. Een an- slipgevaar op dit punt vermindert. De wijziging der situatie is er op gericht, de wegkruising overzichte lijker te maken voor het verkeer. Adviezen daarvoor werden ook in gewonnen bij de ANWB. N.S. verleende medewerking door het afstaan van een terrein-strook langs de spoorbaan, waardoor aanleg van de uitwijkstrook mogelijk wordt. Voor het uit de Voorstad komende verkeer dat de Wilhelminastraat zoekt, wordt een oprijstrook aange bracht. De gemeente Goes behoeft niet alle kosten van dit project te dragen. Het rijk zal er f 41.000, voor neertellen. gewilligd, mits de opstallen meteen worden opgetrokken. De verbetering van het einde van de Zuidlandsestraat werd aangenomen na mededeling, dat de gevaarlijke dubbele oversteek voor wielrijders daar tijdelijk zal zijn. Ratten In de rondvraag werd na de op merking van de heer Leenhouts, dat de St.-Bavogang door de gemeente in orde gebracht moet worden, meege deeld, dat deze weg een eigen weg is en dus niet bij de gemeente in on derhoud is. De heer Leenhouts was voorts van mening, dat voor het plan ten van bloemen van gemeentewege aan de Stadhouderslaan een raads besluit nodig is, hetgeen voor kennis geving werd aangenomen. De heer de Coene vroeg de aan dacht voor de verdelging van ratten in de gemeente. De voorzitter ant woordde, dat dit periodiek geschiedt, doch wanneer inwoners er overmatig last van hebben, moeten zij zich hier omtrent met de gemeenteopzichter in verbinding stellen. De heer de Coene bracht voorts de toewijzing van grond aan de firma Christiaansen, reeds punt van bespreking in de vorige vergade ring, ter tafel. Het betreft hier grond, liggend achter de woningen aan de Langestraat. Al met al zou het niet wel doenlijk zijn deze grond alsnog aan de bewoners toe te wijzen, daar dit verlangen niet bij de gemeente bekend was. Later deelde de heer Barendrecht nog mee dat de bewoners de grond nog mogen gebruiken, zolang deze nog niet definitief eigendom is van de firma Christiaansen. In de grondprocedure met de heer Bertou zei de heer de Vuyst, dat Ber- tou een schrijven van de gemeente in bezit heeft, waaruit blijkt, dat de afscheiding indertijd van gemeente wege geplaatst, een erfafscheiding zou zijn in de kosten waarvan hij heeft meebetaald. Gaarne zou de voorzit ter, alvorens zich definitief uit te spreken, dit document ter inzage ont vangen. Het gemeentebestuur van Delft zal huis aan huis in de gemeente een populaire uitgave van de gemeente begroting voor 1959 laten verspreiden in de vorm van het ouderwetse gan- zebordspel. Het hoopt daarmee bij de bevolking meer belangstelling te wekken voor de zaken, die de ge meentelijke huishouding betreffen. Het ganzebord is vervaardigd naar een idee van de voorlichtingsambte naar, de heer H. J. Voorwinde en geheel gebaseerd op de begroting. ,,De put" in dit spel wordt voorge steld door de afdeling maatschappe lijke steun en zorg. Een brug is openbare werken. Wie op de brug terecht komt moet 23 plaatsen terug gaan om een straat te gaan maken. Het getal 23 is hier gekozen, omdat de dienst van open bare werken voor 1959 is geraamd op 23 gulden per hoofd van de bevol king. Naast het kopje koffie voor het publiek bij de raadsvergaderingen laat Delft dus nu zijn burgers ook spelen, om de aandacht voor de ge meentelijke zaken te stimuleren. I—IET is treffend, zoals de nieuwe Paus door de staatslieden en persorganen van alle vrije landen warm wordt verwelkomd. Men wenst de bejaarde nieuwe Opper herder nog een lang leven toe, dat zal zijn gewijd aan de werken van vrede en gerechtigheid, van verzoe ning tussen de volken. Staatshoof den en staatslieden uit alle we reldstreken zonden hem hun geluk wensen toe. Zo ziet men, hoe het Vaticaan ook door vele niet-katho- lieken als een belangrijk geestelijk krachtcentrum wordt gezien en ge ëerd. Zo wijst de gezaghebbende New York Times op twee feiten: Het eerste is de adembenemende oud heid van dit ambt. Keizerrijken, re geringsvormen, hele culturen zijn op gebloeid en vervallen, grenslijnen zijn op duizelingwekkende wijze over de kaart verschoven, de menselijke ken nis omtrent de fysieke wereld is on gelofelijk uitgebreid en gedurende al deze veranderingen is er een Paus geweest Het tweede feit is de democratie van de methode, waardoor de zoon van een Lombardische boer, de derde van dertien kinderen, opsteeg tot een van 's werelds hoogste ambten en de geestelijke leider werd van een half miljard menselijke wezens Naast beschouwingen als deze zijn er in de perscommentaren natuur lijk de nodige speculaties over de verkiezing van juist deze kardinaal tot Opperherder. Men spreekt over een compromis-oplossing tussen de z.g. „traditionalisten" en „moder nen", een ,,overgangs-Paus". Som migen zien in hem vooral de diplo maat, die evenals Pius XII zich ook intens bezig zal houden met de be trekkingen tussen de volkeren, an deren menen juist, dat hij een be langrijke taak zal zoeken in het reorganiseren van het bestuursap paraat. Ook worden er verwach tingen uitgesproken, dat een meer gedecentraliseerd bestuur groter armslag zal geven aan de bisschop pen. We zullen deze speculaties laten voor wat ze zijn. Voor ons over heerste de vreugde, dat we weer een Paus hebben, een Opperherder, aan wie we ons volle vertrouwen, onze eerbiedige aanhankelijkheid willen geven. LIET Amsterdamse studentenweek blad Propria Cures heeft een aantal onzindelijke publikaties gepleegd ten aanzien van katholie ken en katholieke aangelegenheden. Als er op zulk een toon en met zo veel opzettelijkheid om te grieven was geschreven over socialisten, jo den, calvinisten of enige andere be volkingsgroep, dan zouden de stem men van verontwaardiging spon taan en luid geklonken hebben. Nu heerste er buiten het katholieke kamp zwijgen, totdat een aantal Delftse katholieke studenten op het idee kwam de schrijver van de bedoelde stukken te ontvoeren en een kale kruin te knippen. De ver ontwaardiging ontlaadde zich over deze inderdaad grove studen tengrap, maar de aanleiding er toe blijft in bepaalde organen nog altijd buiten schot. De rector magnificus van de Am sterdamse universiteit, door de Am sterdamse katholieke studentenver eniging op het schandalig geschrijf attent gemaakt, krabde zich eens achter de oren en zou er eens een nachtje over slapen. Tenslotte is hij dan toch met een verklaring voor de dag gekomen, welke de klacht gerechtvaardigd noemt. Het Algemeen Handelsblad is in zijn blad van gisteren ook tot de uitspraak gekomen, dat de bedoelde artikelen tegen het katholicisme te keer gaan op een wijze, die heneden elke vorm van fatsoen is. Het blad ziet hier een taak voor de straf rechter en niet voor de rector magnificus. Daarover kan men dis cussiëren. Doch in ieder geval doet het al goed, dat zo'n onverbloemde afkeuring nu ook eens in niet- katholieke kring wordt gehoord. (Advertentie) In de plaats van de heer D. Dor- maar, die wegens drukke werkzaam heden als lid van het dagelijks en hoofdbestuur der Z.L.M. heeft be dankt, is besloten, de heer A. de Ja ger te Nieuw- en St.-Joosland voor te dragen als lid van het dagelijks be stuur der Z.L.M. en de heer V. Geluk te Capelle bij Zierikzee als lid van het hoofdbestuur der Z.L.M. De heer de Jager heeft zitting in het hoofd bestuur.

de Stem | 1958 | | pagina 3