IDe kunst van onze ti id In de moderne chirurgie wordt fantasie werkelijkheid BOEKENPLANK Winstgevend tennis Transplantie van organen Kritische lezers gevraagd Man vermoord Momenta Rijst Autorit naj kermis eiste een dode ITi cellofaan. altijd vers, altijd lekker! De Phoenix-reeks vragen die om antwoord schreeuwen Franse stafchef wenst o.m. Afrikaans schild Partijdig of niet Verantwoording bij de hand Nachtelijk gevecht in Amsterdam Aanvaring (door mist) voor Sclieveningen U ZIET 'T IN PANORAMA Slap vooruit Geïsoleerd hart Geen kosten te veel Zuidslavië helpt Indonesië' Origineel verzoek De christelijke zin van de sport Geweten - Wet - Zonde - Biecht Het slechthorende kind Katechismus van de Kerkzang Onderwijsnummer KSM DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 fantastisch PEPERMUNT fRUIT-SHOW - CHOCO-KROKANT - OSPEPESMUNT MENTHOl-EUCALYPTUS I Schrijven over „De kunst van onze tijd" of over een onderwerp, dat iets te maken heeft met kunst en met „modern", blijft te allen tijde een moeilijke zaak. Dat de uitgever W. de Haan desalniette min een reeks schrijvers uitnodigde in de Phoenix-prockets hun mening over tal van vraagstukken betreffende moderne kunst kenbaar te maken, eist waardering, om niet te zeggen bewonde ring. Het roept immers openlijk en onmiddellijk tegenspraak op. Tal van voor- en tegenstanders zijn bereid om het meest gehar naste harnas aan te trekken, zij het dan alleen maar met de be doelinggelijk te krijgen. naast staat onomstotelijk vast, dat de kennis van namen en werken door middel van deze reeks beslist zal worden uitge breid bij allen, die door staat of eruditie daarbij belang hebben. Deze duidelijke winst kan op naam geschreven worden van de uitgever, wanneer de pocket reeks in veler handen komt. Dit nu hopen en wensen we, on danks de aangevoerde bezwa ren, van harte. L.B. 55 55 Modern meesterwerkje van Manzu Wanneer de heer R.W.D. Oxenaar, van de uitgever W. de Haan. Met eerste assistent van de directeur van -Egypte en met ..Leven en kunst in het stedelijk museum in Den Haag, de ijstijd- had deze reeks een voor een lans breekt voor de zeer moder-zlchuge start. Het boek over de ato- nen in de schilderkunst, dan vraagt men en de termietenStaat brachten „men" zich al, of hij daar geen be- nauwelijks een risico met zich mee lang bij heeft. Niet zozeer, omdat de heer Oxenaar verdacht zou kunnen worden van partijdigheid, als wel omdat de heer Oxenaar verbonden is met een man, die in bepaalde kringen al dan niet terecht bekend I staat als partijdig. Is de heer Wijzen- beek, directeur van het Haagse ste- '.4 delijk museum, een partijdig man I In het onder zijn beheer staande museum zien we o.a. een ongeloof- Blijk aantal Mondriaans. Hiermee ver- Btellen we geen nieuws. Iedereen kan Bhet vaststellen' en iedereen kan gaan IIJb proberen voor zichzelf de artistieke de „ontroerende", waarde van deze schilderijen te schatten. Nu komt de grote moeilijkheid: natuurlijk zal de directeur van een museum proberen zijn eigen verzameling aan te prij- Izen. Natuurlijk zal deze directeur erop uit „zijn" Mondriaan te verhef- [fen tot de allergrootsten. Het heeft te maken met zijn oordeel en met zijn beleid. Het is zeer uitgesproken zijn zaak Mondriaan groot te maken. Het is uitgesproken ónze zaak dit al les rustig te onderwerpen aan een neutraal oordeel. En in dit verband I staan Mondriaan, Adriaan van Osta- de en Breitner op één lijn. Miljoenen De psychologische inzichten van van Praag zijn waardevol en met „Le vende muziek" van Norbert Loeser trad een nieuw element in de reeks: het element van de originaliteit. ,,De moderne beeldhouwkunst in Europa" van Ch. Wentinck bewees duidelijk, dat dit vermoeden niet ver van de waarheid was en „De schilderkunst van onze tijd" van de heer R.W.D. Oxenaar bevestigde dit alles zeer po sitief. Nu zouden we niemand willen aan raden deze reeks niet te lezen. Wel moeten we wijzen op de noodzaak van een uitermate kritische instel ling. De aangezochte schrijvers zijn kennelijk zeer bekwaam, hun instel ling is even kennelijk eenzijdig. Dat betekent geenszins een afwijzing, eer der integendeel: we zouden graag alle (jonge) mensen willen aanmoe digen kennis te nemen van hun me ning. Een open debat over de aan- Generaal Paul Ely, stafchef van de Franse strijdkrachten, dringt in een aitikel, dat in het tijdschrift van de Franse nationale defensie zal verschij nen, aan op een reorganisatie van de verdediging van de vrije wereld. Volgens het Franse dagblad „Le Monde", dat het artikel aanhaalt, zegt generaal Ely, dat de westelijke defen sie voornamelijk op een Europese re gionale strategie is gebasseerd. Maar het Westen wordt bedreigd in zuid- oost-Azië, het Midden-Oosten, langs de zuidelijke kusten van de Middel landse Zee en in zwart-Afrika, aldus de generaal. Hij spreekt zich uit voor een krach tiger regionale defensie in oost-Afrika met het oog op de zwakheid van het westen in het Midden-Oosten. De ge neraal wenst tevens, dat de vrije we reld een „Afrikaans schild" helpt op bouwen naar het patroon van de Noord-Atlantische-Verdragsorganisatie, langs de as Parijs-Algiers-Brazzaville, met mogelijke uitbreiding in noorde lijke en zuidelijke richting. De Indonesische vice-premier Hardi heeft woensdag verklaard, dat de In donesische regering verantwoording kan afleggen over elke door haar te gen de nationalistische Chinezen in Indonesië genomen maatregelen. Hij zeide, dat alle recente maatre gelen tegen ,.Kuomintong"-orgamsa- ties en hun leden werden genomen in het belang van rust en orde in het land. Vice-premier Hardi verklaarde dit naar aanleiding van de door het For- mosaanse parlement aangenomen re solutie om het Indonesische optreden tegen de nationalistische Chinezen aan de Verenigde Naties voor te leg gen. De Australische tennisser Lewis Hoad. tweemaal Wimbledon-kam- pioen, heeft in de 15 maanden, waar in hij nu als professional verbonden is aan de groep-Kramer, een bedrag van 138.000 dollar (ca. 525.000 gul den) verdiend. Dinsdag keerde hij na een tournee, die negen maanden heeft geduurd, in zijn geboorteplaats terug. Daar bereidt hij zich voor op de tournee van het ,,circus"-Kramer, door Australië, die in januari 1959 begint. (Advertentie) Woensdagnacht omstreeks half drie is in een woning aan het Timorplein te Amsterdam een vechtpartij ontstaan waarbij de 57-jarige olieman K. G. door een messteek in de hartstreek om het leven is gekomen. De dader, de 60-jarige Th. S. die in Moskou gebo ren is, heeft zich na de vechtpartij bij de politie gemeld. Hij had ernstige hoofdwonden en is in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam opgenomen. De dader heeft de Russische nationa liteit maar woont al lang in Nederland Hij heeft omstreeks half drie op de deur van het perceel Timorplein 12 gebonsd. Hij kreeg geen gehoor, heeft toen een van de grote ruiten van de voorkamer met vier keistenen verbrij zeld en is door het raam naar bin nen gegaan. Inmiddels was de heer G. uit zijn bed gekomen- en in de voorkamer ont stond een vechtpartij met het beken de noodlottige gevolg. De echtgenote van het slachtoffer, die zich aanvankelijk met haar tien jarig zoontje in het toilet had opge sloten, liep door de voordeur naar bui ten. Vlak achter haar kwam S., die de vrouw wilde grijpen. Een taxi chauffeur die voorbij kwam, gaf hem een schop, waarop hij wegliep naar een politiepost en daar in elkaar zak te. Volgens de politie had S., die bij de familie G. in pension was geweest. De echtgenoot was hiervan op de hoog- een verhouding gehad met de vrouw, te gekomen en had S. de toegang tot het huis ontzegd. Voor de Nederlandse kunst tussen Hoek van Holland en $cheveningen zijn in de nacht van dinsdag op woens dag een Egyptisch en een Portugees schip in aanvaring gekomen, zonder dat er zich direct ernstige gevolgen hebben voorgedaan. Waarschijnlijk was de mist de oorzaak van dit on geval. waarvan Radio Scheveningen bericht heeft gedaan. Het Egyptische schip, het ss Almo- kattam. maakte melding van een scheur in de huid en lichte beschadi ging van de brug aan stuurboordzijde. Het vaartuig maakte geen water en heeft de r.eis naar Antwerpen voort gezet. Het Portugese Lugela besloot naar Rotterdam te varen met beschadigde boeg en voorpiek. Er zouden enkele lekkages zijn ontdekt. U hoort 't door de radio U leest 't in de krant... REPORTAGES HEET VAN DE NAALD Demichow staat aan het hoofd van m.1B, „laboratorium voor de trans- gesneden vraagstukken kan immers JJJ®Jj®„oYfJl J Is fï® "J3" alleen maar verhelderend werken. Daarin nu zien we op de eer ste plaats de waarde van deze reeks: het oproepen van strijd vragen en het gaande maken van een levendig gesprek. Daar- die de geslaagde hondenoperaties be dacht en uitgevoerd heeft, welke over al in de wereld de aandacht van ge leerden en medici getrokken hebben. Ongeveer 15 maal sedert 1954 heeft hij de kop en soms tevens de voorpo ten van een bastaard-pup overgebracht op een gezonde hond. In sommige ge- Nu kan men zegden, dat Den Haag ook Brietner niet heeft verwaar loosd en dat de aankoop van een van Ostade nogal wat moeilijkheden met zich meebrengt. Akkoord Maar dan weiger ik te geloven, dat gezien de achtergrond van de historische waarden wij het verantwoord moeten achten miljoenen te beleggen in schil ders als Mondriaan. Dat kan nog wel i een slordige eeuw wachten. We heb- i ben, als Nederlandse gemeenschap, i geen enkel belang bij het voortijdig beroemd (lees: duur) maken van 1 kunstenaars, die als wegbereiders wellicht niet onbelangrijk zyn (ge weest), maar die in hun werk nog steeds hun onvervangbaarheid moe ten bewijzen. Maar al te levendig herinneren we ons de persconferentie, waarbij de heer Wijzenbeek vol trots een Paul Klee toonde. Dit „meesterwerk" was op een Amsterdamse markt verkocht aan een heer uit Overveen voor de somma van één gulden. De koop man verkocht het als een kinderte kening. De directeur van het stede- ,l museum in Den Haag toonde net aan de pers met de mededeling j tenminste een halve ton )aard was Zo maar, alsof een hal- ptii°Lngeen geld is- Zo maar, alsof P1 hlee alleen door zijn naam een 'n fortuin vertegenwoordigt. Zo n^aar, alsof we op gezag van deze directeur voetstoots moeten aanne men met „grote kunst" te doen te I? .n" ^p dat moment hebben we gedacht aan de directeur van het van Abbe-museum in Eindhoven en aan jhr. Sandberg in Amsterdam, die grote bedragen besteden aan experi menten, waarvan in de loop van de bomende eeuwen wellicht geen centt overblijft. We hebben ons bezorgd atgevraagd, of het aankopen van dergelijke stukken een kwestie is van een of van meer geslachten.... De reeks w'4- all®.maal terzijde. We hadden eigenlijk over de Phoenix-pockets Stelt u zich een man voor met twee harten. Het ene waarmee hij geboren is en het andere medisch ingebracht en beide klop pend en de bloedsomloop verzorgend. Of stelt u zich een situatie voor, waarin hart en longen van een vader gelijktijdig werkt voor de vader en zijn zoon, terwijl de jongen een gecompliceerde operatie aan het eigen hart onder gaat. En, als uw verbeelding dat nog verwerken kan, stelt u zich een meisje voor, dat haar moeder helpt wat jeugd en vitaliteit terug te krijgen, door haar eigen bloedomloop tijdelijk samen te voegen met die van de oudere vrouw. Noem dit fantasie, zo u wilt. Maar professor Waldimir Petrowitsj Demi chow, van het eerste medisch instituut van Moskou en verscheidene van zijn collesras daar, zien er meer in dan fantasie. Zó veel, dat zij er dag-in dag- uit, jaar-in jaar-uit aan werken. Zij zijn ervan overtuigd, dat het tijdstip niet meer ver verwijderd is, dat deze fantasieën werkelijkheid worden in de modern chirurgie. vallen hebben de twee-koppige dieren een, twee of drie dagen geleefd. Twee hebben het zes dagen volgehouden. De jongste operatie van deze aard is door Demichow in Moskou uitge voerd op 7 oktober en in de Sovjet pers gemeld. Personen die het dier later hebben gezien, zeiden dat beide koppen, hoewel erg versuft, reageer den op normale prikkels als licht, aan raking en voedsel. De creatie van twee-koppige honden lijkt misschien monsterachtig en een zinloos ingrijpen in de natuur. Maar in werkelijkheid, zo legde Petrowitsj m een interview uit, is dit experiment een belangrijke stap vooruit in het medisch onderzoek. De tot dusverre bemoedigende resultaten zijn een aan wijzing dat als hoofd, armen of be nen van een mens op de. een of andere wijze verbonden kunnen worden aan andere mensenlichamen, ze in leven gehouden kunnen worden, terwijl een of meer zieke interne organen gecu reerd of vervangen worden op de ope ratietafel. Demichow heeft deze mogelijkheid reeds op een hond beproefd. Ver scheidene malen heeft hij de bloeds omlopen van twee honden samen gevoegd en vervolgens hart en lon gen van een van de honden verwij derd. De honden die deze organen misten, bleven nog drie a vier dagen na de operatie leven. In een ander experiment, verving hij de weggenomen longen en het hart door een nieuw stel organen. Deze hond bleef toen nog zes dagen leven. Tijdens het interview liet profes^ sor Demichow zijn assistenten een hond, die op een herder leek, binnen brengen. Op de linkerzijde van het dier zag ik een lange, pas gehechte incisie van een recente operatie. Twee dagen geleden kreeg dit dier een tweede hart, vertelde de professor. Om dit te bewijzen drukte hij zijn stetoscoop eerst tegen de ene zijde, waar het nieuwe hart luid en dicht bij de huid sloeg en vervolgens tegen de andere zijde, waar het eigen hart van het dier zwak gehoord werd. Het eigen hart stuurt bloed in hoofdzaak naar het hoofd, terwijl het nieuwe hart voor het onderlijf zorgt. Demichow zeide, dat de hond goed gereageerd heeft op de operatie. De eerste dag bleef hij liggen, maar op de tweede dag liep hij reeds rond. De professor heeft dit experiment voor het eerst uitgevoerd in 1946 en hij heeft dat tal van malen, met toene mend succes, herhaald. Demichow op perde dat in geval van een mens in plaats van de machines die thans ge- Zo tekent Picasso bruikt worden om de hart-functie tij dens de operatie voort te zetten, ech te mensenharten gebruikt kunnen worden. Opgesloten in een container die naast de patiënt is geplaatst, zou dit geïsoleerde hart tijdens een operatie dienst doen. Als het beter werkt dan het eigen hart van de patiënt na de ingreep, dan bestaat de mogelijkheid dat het opgenomen kan worden in de lichaamsfuncties, om het eigen, ver zwakte hart te assisteren. Om deze operaties te kunnen uit voeren, zouden de chirurgen over aan voer van gezonde harten moeten kun nen beschikken. Demichow denkt aan drie bronnen: weer in werking ge stelde harten, die spoedig na het over lijden worden verwijderd uit licha men embrionale mensenharten die in afzondering tot normale omvang gecultiveerd worden de harten van apen. De research is begonnen wat de eerste en tweede mogelijkheid betreft, maar de laatste is nog niet geëxplo reerd, vertelde Demichow. Tot dusverre zijn alle experimenten in het laboratorium van Demichow uitgevoerd op honden. Wanneer de research een zeker stadium heeft be reikt, zijn de Sovjet-geleerden van plan met apen te beginnen. Momenteel worden apen ingevoerd uit India, tegen hoge kosten, soms per straalvliegtuig. Ze worden in hoofd zaak gebruikt voor bereiding van een vaccin, dat aan hun nieren onttrokken wordt. Het laboratorium van Demichow is klein. Er werken maar acht man en het is beslist onvoldoende voor de langdurige research welke verricht moet worden, indien de fantasieën waarover we verteld hebben, ooit ver wezenlijkt moeten worden. De Indonesische premier Djuanda heeft, op weg naar Djakarta, enige tijd in Saigon vertoefd. Tijdens een persconferentie verklaar de hij, dat het voornaamste doel van zijn bezoek aan Belgrado is geweest te komen tot een snellere uitvoering van de in het begin van dit jaar tus sen Irrdonesië en Zuid-Slavië gesloten hèndelsakkoorden. De Zuidslavische regering, aldus de Indonesische pre mier, heeft een krediet van tien mil joen dollar aangeboden voor de uit voering van enkele industriële projec ten in Indonesië. Voorts stelde zij de haven van Rijeka ter beschikking van Indonesië voor zijn handel met cen- traal-Europa, met name met Oosten rijk, Roemenië en Bulgarije. Indone sië hoopt in deze landen nieuwe mark ten te vinden voor zijn producten na het afnemen van de handel met Ne derland. Djuanda zei tenslotte, dat ook bij zijn besprekingen met regeringsauto riteiten in Italië economische aange legenheden het voornaamste onder werp zijn geweest. Italië heeft op het ogenblik schepen en industriële uit rusting voor Indonesië in aanmaak. Enkele katholieke organisaties op het eiland Flores hebben de plaatse lijke militaire autoriteiten verzocht om katholieke geestelijken vrij te stellen van een nieuwe militaire instructie, waarbij aan buitenlanders de verplich ting wordt opgelegd om op de deuren van hun woonhuizen een aanduiding van hun nationaliteit aan te brengen. De organisaties betogen, dat deze geestelijken zich zodanig kunnen aan dienen al svertegenwoordigers van de Paus in Rome. De katholieke geestelijken, die voor- t de héérlijkste droge rijst I Altijd droog - nooit vuile pannen Vraag uw winkelier namelijk uit Nederland afkomstig zijn, maakten het grootste deel uit van de buitenlandse gemeenschap op Flores. De katholieke organisaties wezen er op, dat de geestelijken niet hun land vertegenwoordigen, doch voor de kerk en voor de vooruitgang van het land arbeiden. De rechtbank te Maastricht heeft woensdag de 19-jarige K. K., pluim veehouder te Heerhugowaard veroor deeld tot één jaar en zes maanden ge vangenisstraf, door te brengen in een inrichting voor jongelieden, mét in trekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar. De jongeman had op 25 augustus van dit jaar te Meerssen met zijn vriend de 19-jarige C. van der H. eveneens uit Heerhugowaard kermis gevierd en was toen in beschonken toestand met zijn auto weggereden. Onder de gemeente Schimmert was hij in volle vaart in een flauwe weg- bocht tegen een boom gereden, waar door zijn vriend op slag werd gedood. Er was een jaar en acht maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar geëist. (Advertentie) "5 1 CO I 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 .1 Zonder koken Het nieuwe deeltje der geïllu streerde Hoeksteenreeks van de ac tie „Voor God' heet ditmaal kortweg „SPORT". Samensteller is dr. C.J. Henning, pr. uit Heemstede, die doet uitkomen dat de sport zulk een be langrijke plaats in het leven heeft veroverd dat het in alle opzichten de moeite waard is zich te bezinnen op de vraag, welke nu de christelijke zin van de sport zou zijn. Ook voor niet-katholieken en buitenkerkelijken moet het boeiend zijn, inzicht te ver krijgen hoe nu Kerk en Christen heid in Christus ook de grondhouding vinden voor de sportbeoefening. De samensteller geeft in dit deeltje, voorzien van een zeer groot en hoogst interessant aantal foto's, allereerst weer wat de overleden Paus Pius XII als beginselprogramma aan de katho lieke deelnemers aan de Olympische Spelen te Melbourne (1956) meegaf. Daaraan aanhakend stelt de schrij ver onder het hoofd „Opruiming van misverstanden": ,,de vraag is dus of en zo ja hoe, men ook in de sport de christen moet kunnen herkennen aan zijn levensstijl". Voorts wordt ih een ander hoofdstuk „meespelen en mee leven" als slot een stuk pauselijke mental training „voor de tribune" gegeven. „Het geluid dat machtig opstijgt uit het stadion van een chris telijke stad moet héél anders klinken dan het onbehoorlijke gehuil van een heidense arena". Andere zeer lezenswaardige onder werpen volgen verderop in dit werkje zoals „Lof der prestatie", „vergoding en verdwazing", „een gezonde geest in een gezond lichaam", „gezond mens zijn", „sportief christen zijn", „geheimen van de teamgeest", „school voor het leven" en „voor spel op de eeuwigheid'. Wanneer ooit dan kunnen wij van dit boekje zeggen: te hopen dat het in ontelbare handen komt, óók in die van niet-katholieken en buitenkerke lijken. bij wie het op dit stuk onge twijfeld vele misverstanden weg zal vermogen te nemen. Vt. (Advertentie) COGNAC VOOR DE HANDEL: H.VAN T00R IZ VLAARDINGEN VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEDE SLIJTER Het tijdschrift G-3 (Goede Geest Gemeenschap in leger en luchtmacht) behoeven wij stellig aan de meeste lezers niet meer voor te stellen. Te recht heeft dit maandblad zich in elf jaargangen een faam van actuali teit, oorspronkelijkheid en gedegen heid verworven. De septemberafle vering 1958 is geheel gewijd aan een analyse van de begrippen in de ti tel (zie boven) aangeduid. Het zou te ver voeren op deze plaats nader op de inhoud in te gaan. Wij willen er slechts van zeggen, dat roet alleen de militair, maar iedereen in deze weinige bladzijden een scher pe visie vindt op het thema schuld en-boete. Het pleit voor de lezerskring welke G-3 om zich heeft opgebouwd, dat de uitwerking van dit thema op een se rieuze, heldere wijze geschieden kan die waarachtige inspanning bij de lectuur veronderstelt. Tegelijkertijd zorgen stof-verdeling en marginale humor voor een smakelijk gerecht. Wij komen gaarne op deze afleve ring terug. Inmiddels: van ganser harte in ieders belangstelling aan bevolen. (Uitg. G-3 Centrale Ubbergen). BZD. Er zijn in ons land ongeveer 175.000 slechthorenden, waarvan 25.000 schoolkinderen. Het is dus zeker niet overbodig, wanneer door deskundigen enkele praktische raadgevingen wor den verstrekt aan allen die met slechthorende kinderen te maken hebben. De psycholoog drs. W. Croonen en de oor-arts dr. F.J. Wilms hebben on der bovenstaande titel bij uitgeverij De Toorts te Haarlem een handzaam boekje doen verschijnen, waarin dui delijk en deskundig raad wordt ge schaft. In .90 bladzijden ontvangt de lezer informatie omtrent de normale wer king van het gehoor, de mogelijke afwijkingen, de methoden van onder zoek, de geneeswijzen, de juiste toe passing van een hoorapparaat en de instellingen, waar men nadere advie zen bekomen kan. Wij zijn er zeker van dat deze uitgave iets belangrijks te zeggen, heeft aan vele ouders van gehandi capte kinderen. BZD De meeste koorleiders en kerkzan gers kennen dit nuttige boekje van dr. Bruning o.f m. en pastoor J. Kaarsgaren, waarvan de eerste uit gave dateert van 1939. In de loop van 1955 verscheen een decreet van de Ritencongregatie, waar in een diepgaande vereenvoudiging der rubrieken van missaal en brevier werd doorgevoerd; een tweede de creet bracht vervolgens een radicale wijziging in de Goede Week-liturgie en op Kerstdag ondertekende Paus Pius XII een nieuwe encycliek over de kerkmuziek: drie feiten met vér strekkende gevolgen voor de kerk- muzikale praktijk. De schrijvers heb ben hun katechismus nauwkeurig herzien en aan de nieuwe voorschrif ten en richtlijnen aangepast. De kate chismus blijft dus haar waarde be houden. Ze is een uitgave van Gooi en Sticht te Hilversum en Wed. van Rossum, Utrecht. J.H. Het septembernummer van deze uitgave der Katholieke Volkspartij is geheel gewijd aan het onderwijs. Tot de uitgave van dit onderwijsnummer werd besloten vanwege de actualiteit der onderwijsproblematiek in ver band met de aangekondigde wet op het voortgezet onderwijs en de maat schappelijke onderwijsorganen. Uiteraard betreft het hier enerzijds persoonlijke zienswijzen, doch ander zijds staan deze visies niet los van de onderwijs-politieke opvattingen der Katholieke Volkspartij. Zoals uit bovenstaande opsomming blijkt, is door de auteurs slechts een greep gedaan uit de veelheid van hedendaagse onderwijs-problemen. Het was echter een gelukkige greep. Ook de uitwerking der'verschillende onderwerpen is voldoende klaar, om aan hen, die op dit terrein niet zijn gespecialiseerd een kijk te geven op de situatie. Wie zich een beeld wü vormen van enkele actuele vraag stukken in het Nederlandse onderwijs kan in dit dubbelnummer goede in formatie aantreffen. BZD.

de Stem | 1958 | | pagina 13