Russen krijgen prijs voor natuurkunde Herfst in Finland Kamer heeft zeer veel kritiek Koningin bezocht legeronderdelen Hofstra ontvouwt verdere plannen De Gaulle wil meer samenwerking Pasternak de woestijn ingestuurd Scheikundeis v Engelsman Sanger Cyprus feestte Mr. Algera en drs. J. de Pous Leiders van de Masjoemi in arrest Het beleid van Vondeling Nog geen vermindering belasting vrijgezellen Koningin kreeg foto Kees van Anti-Chinese campagne voor de V.N. DAGBLAD VOOR ZBELAND VAN VOOR BELANG SPOETNIK Vervoersstaking in Italië Geestdrift..... Nieuwe leden van Raad van State Nerveus..... Kleuter in sloot verdronken J Weinig verandering I Op west-Java Indonesië Ajoeb president van Pakistan Brieven aan ,.Ike en MaeMiUan 98e JAARGANG No. 22898 Voor God, Koning/in en Vaderland Uitgave N.V, Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 MaJ WOENSDAG 29 OKT. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal. f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertenbepnis vooi de gehele op lage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau -1c 7cenwse Eilanden: GOES Westsingel 98, telefoon "236 Rureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Op dezelfde dag dat de Sovjet-bond van schrijvers de nieuwe Nobelprijswinnaar voor literatuur, Boris Pasternak, als lid schrapte, heeft de Zweedse Academie van Wetenschappen de No belprijs voor natuurkunde toegekend aan drie Russische geleer den, die zich door hun werk hebben onderscheiden. Het zijn dr. Pawel Alexewic Tsjerenkov, hoofd van de afdeling fysica van de Russische Academie van wetenschappen, en de professoren Ilya Lichailowic Frank en Igor Eugeniwic Frank, beiden verbonden aan de univer siteit van Moskou en het Russische instituut voor natuurkunde. De nobelprjjs voor scheikunde gaat naar professor dr. Frederic Sanger van het biochemisch instituut van de universiteit van Cambridge. teïnen een essentieel bestanddeel. San- gers methodes en resultaten hebben een weg geopend voor het bepalen voor hun structuur, en op deze wijze is in principe de oplossing gevonden voor een van de grootste vraagstukken in de scheikunde". De Sovjet-geleerden wonnen de prijs voor hun ontdekking en verdere bestudering van het „Tsjerenkov- effect" (het blauwachtige schijnsel dat ontstaat als onder elektriciteit ge plaatste deeltjes zich bewegen door een medium als water), de Engelsman voor zijn studie van proteïnen en in het bijzonder van insuline (stoffen die beschouwd worden als dragers van de levensprocessen) Een van de vruchten van de Rus sische ontdekking is, naar verluidt, geweest het zeer verbeterde systeem van het registreren van stralingen aan boord van de Spoetnik. Persoonlijke bijzonderheden over de drie Russische geleerden zijn schaars. Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken en de Academie konden zelfs de leeftijd van Tsjerenkov niet te weten komen. Men weet slechts, dat hij van 1936 tot 1946 als hoger ge plaatst wetenschappelijke employé verbonden was aan de Sovjet-Acade mie voor Wetenschappen en in 1946 hoofd van de afdeling fysica werd. Over de winnaar van de Nobelprijs voor scheikunde, de 40-jarige Sanger, zegt de Zweedse academie, dat zijn betekenis niet beperkt is tot de ont dekking van d3 juiste structuur van insuline en de werking ervan. „Zijn betekenis gaat veel verder. Insuline is een proteïne en behoort dus tot de groep stoffen, die beschouwd worden als dragers van de levensprocessen. In alle weefsels van het lichaam, in spie ren, zenuwen en huid, vormen pro- Het openbare vervoer in Italië, met uitzondering van het gebied van Mi laan, heeft grote moeilijkheden on dervonden van een staking die maan dagnacht om 12 uur uitbrak en 24 uur duurde. Ze was bedoeld als protest tegen het afbreken door de werkge vers van de onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract. MARSHALL NEILAN, een beroemd regisseur en scenarioschrijver in de tijd van de stomme film, is op 65- jarige leeftijd in Hollywood overle den. IN BELGIë hebben zich in de maand september jongstleden 12.942 ver keersongevallen voorgedaan, waar bij 76 personen op slag gedood, 1.283 ernstig en 5.268 licht ge wond werden. In de maand sep tember 1957 waren er volgens defi nitieve cijfers 13.263 ongevallen. Hier bij waren 98 personen op slag dood, 999 werden ernstig en 4.935 licht ge wond. TE GEESTHACHT bij Hamburg is de grootste atoomreactor in Duits land ingewijd. De reactor, die ge bruikt zal worden bij de opleiding van deskundigen, zal over acht maan den een energie van vijf miljoen watt leveren. IRAK en de Verenigde Arabische Re publiek zullen een gemeenschappelijk leerplan invoeren voor lagere en middelbare scholen. HET BELGISCHE Rode Kruis heeft met algemene stemmen besloten prins Albert te verzoeken het voorzit terschap te willen aanvaarden. Van dik hout.. Wat de uitstoting van Pasternak be treft: Tass citeerde een unaniem be sluit van het bestuur van de Sovjet bond van schrijvers, het organisato rische bureau van de schrijversbond van de Russische federatieve repu bliek en het bestuur van de afdeling Moskou van de Sovjet-bond van schrij vers, zoals dat is gepubliceerd in het letterkundig tijdschrift van gisteren. In het besluit wordt gezegd dat Pas- ternaks activiteit „onverenigbaar met de naam van de Sovjetrussische schrij ver" is. Het besluit tot uitstoting was genomen met het oog op zijn „politie ke en morele val, zijn verraad van het Sovjetrussische volk, de zaak van het socialisme, de vrede en de vooruit gang, waarvoor hij betaald is met een Nobelprijs om de koude oorlog aan te wakkeren". De commentator van radio Moskou, Boris Leonov, heeft er het comité voor de literaire Nobelprijs van be schuldigd* die prijs te willen transfor meren in een militair wapen tegen Rusland en een werktuig in de koude oorlog. „Nobel vond het dynamiet uit en maakte zijn fortuin door explosiemid delen te fabricerep. Heeft de herinne ring aan deze feiten de jury van de literaire prijs die zijn naam draagt, tot hun keuze van dit jaar Boris Pasternak gebracht?" Leonov merkt.' op dat noch Tolstoi, noch Tsjechov, noch Gorki de Nobel prijs heeft gekregen. Daarentegen kreeg Iwan Boenin, een geëmigreer de Wit-Rus. die toen een felle anti- Sovjet-houding had, de prijs in 1933. Thans heeft men dit fraai precedent willen bekronen, door een schrijver te kiezen die in de USSR leeft als een „emigrant" in haar midden. Een kruit- komplot werd tegen de Sovjet-litera tuur gesmeed, door iemand die van binnenuit tegen deze literatuur gekant is, te verheffen tot de enige waardige representant van de Russische bellet trie". Tot zover de commentator, die nu weer mag verklaren, waarom drie or thodox-communistische geleerden een prijs hebben gekregen. Het optreden van rock 'n roller Bill Haley in W est-Duitsland is voor de tweede achtereenvol gende avond geëindigd in he vige gevechten. Nadat zondag avond hij zijn optreden in West- Berlijn voor 20.000 mark schade was aangericht, moest de politie van Hamburg nu, driehonderd man sterk, aantreden met traan- gasbommen en gummiknuppels om jonge geestdriftehngen in bedwang te houden. Twaalf jon- gelui werden gearresteerd, na- 't dat zij stoelen stuk hadden ge slagen en stenen door de ramen van de concertzaal hadden ge gooid en tenslotte nog een po ging deden een politieauto om ver te werpen. Voorafgegaan door een Turks po litieman die de achting van geheel Cyprus geniet, de burgemeester van Nicosia en een groep kerkelijke hoog waardigheidsbekleders, hebben dins dag naar schatting veertigduizend Cyprioten in Nicosia de verjaardag gevierd van Griekeniands weigering om zich, achttien jaar geleden, over te geven aan de naderende Italiaan se legers. Honderden Griekse vlag gen versierden Ledrastreet, de hoofd straat in Nicosia die de Engelsen „Murder Mile" noemen. Slechts zes Engelse soldaten patrouilleerden en hoorden nu en dan de kreet „EOKA" of „Dighenis" uit de feestvierende menigte opstijgen. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De Engelse autoriteiten, hoewel waarzaam, geloven dat de EOKA een soort van wapenstilstand in acht neemt. Gouverneur Foot heeft gisteren het uitgaansverbod op geheven. Met ingang van 1 november a.s* is aan dr. J. W. Meyer Ranneft op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State, met dank zegging voor de gewichtige diensten, in die functie aan den lande bewe zen. In deze vacature is met ingang van diezelfde datum benoemd tot lid van de Raad van State mr. J. Algera, oud-minister van Verkeer en Water staat, te 's-Gravenhage. Voorts is met ingang van 1 de cember 1958 in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van dr. J. Schouten, benoemd tot lid van de Raad van State drs. J. W. de Pous te 's-Gravenhage. Drs. de Pous, van christelijk-histo- rischen huize, is plaatsvervangend lid van de Sociaal-Economische Raad en heeft als zodanig in velerlei com missies van dat college zitting ge had. Van zijn hand verschenen ver scheidene publikaties, o.a. op het ter rein van de loon- en prijsvorming. Drs. de Pous wordt met zijn 38 ja ren het jongste lid van de Raad van State. „Neemt gij deze vrouw als uw wet tige echtgenote", vroeg de priester in de kerk van Centocelle, een voor stadje van Rome, aan bruidegom Giuseppe Magri. Het antwoord was een doffe klap. De 26-jarige Magri was flauw ge vallen. Bezorgde verwanten trachtten hem bij te brengen, doch slaagden daarin niet. Pas in het ziekenhuis sloeg Giu seppe de ogen weer op. Hij wilde meteen terug naar de kerk om de bruiloft voort te zetten. Wederom klonk de vraag van de priester. Ditmaal wist de bruidegom nog net het jawoord uit te brengen. Toen viel hij voor de tweede keer flauw. De dokter heeft geconstateerd dat Magri aan „nerveuze uitputting" lijdt. Gisteren is het bijna 2-jarig zoon tje van de familie Hoogschagen te Oterleek in de sloot achter het huis geraakt en verdronken. Het kind was met zijn moeder en grootmoeder in de tuin, toen de telefoon ging. Beide vrouwen gingen naar binnen en toen zij tien minuten later terug kwamen vonden zij het kind in de sloot. Hi.M. de Koningin heeft gisteren enkele legeronderdelen bezocht. In de ochtenduren woonde zij op het oefenterrein der genie te Empel (bij Hedel) verschil lende oefeningen bij, gisteren middag was zij o.m. in Grave. We zien de koningin hier in gezelschap van enkele militaire autoriteiten, waaronder It.-kol. L. C. Dijkstra, op ceti ponton brug bij Empel. (Van onze parlementaire medewerker) Bij de behandeling van de be groting van Landbouw heeft de Tweede Kamer scherpe kritiek doen horen op het al te chaoti sche beleid van de nieuwe mi nister van Landbouw. Meer dan ooit heeft de landbouw thans behoefte aan een vaste lijn, al dus de heer Engelbertink (KVP). Hij herinnerde er aan, hoe dr. Vondeling in maart van dit jaar produktiever- mindering aanbeval om de zuivel- markt te redden. Kort daarna kwam I Weersverwachting van het KNMI t tot vanavond. Opgemaakt dins- J J dagavond 23.15 uur. Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laag- hangende bewolking. Weinig wind en ongeveer dezelfde tempera- turen als gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke wind uit oost tot zuidoost. Ver- spreidc mist. Overdag tijdelijke f opklaringen. Meestal mooi weer met plaatselijk kans op ochtend- t nevel of mist. t Vandaag: zon onder 17.19 uur. Maan op 18.28 uur. Morgen: zon op 7.30 uur. Maan onder 10.04 uur. In Bandoeng zijn op last van de centrale militaire gezaghebber, lui tenant-generaal Nasoetion, vijf lei dende figuren van de islamitische partij Masjoemi, afdeling West-Java, gearresteerd en naar Djakarta over gebracht. Zij worden beschuldigd van kritiek op de plannen van president Soekarno tot invoering van een gelei de democratie. In Djakarta zullen de aangehoudenen door de procureur- generaal worden verhoord. Drie maanden geleden had de af deling West-Java van de Masjoemi een verklaring uitgegeven, waarin een beroep op de president werd ge daan om weer tot de grondwet terug te keren en een einde te maken aan de burgeroorlog. Voorts werd daarin opgemerkt, dat de bekende „concep tie" van Soekarno de weg zou banen voor een dictatuur en dat sedert met de invoering van deze conceptie een begin werd gemaakt, een betreurens waardige toestand is ontstaan. „De periode van Soekarno's conceptie is er een van nationale tragedie", aldus besloot de verklaring der Masjoemi West-Java. Reeds eerder waren in Indonesië drie parlementsleden van de Masjoe mi gearresteerd. (Van onze parlementaire medewerker) De heer Hofstra, minister van Financiën, heeft gisteren in de Tweede Kamer bij de verdedi ging van de rijksbegroting 1959 enkele bescheiden belastingplan nen ontvouwd. De minister wil: 1. Nog geen belastingvermin dering voor ongehuwden. Hij gaf toe, dat dit probleem steeds urgenter wordt. Binnenkort zul len de ongehuwden ook nog hun aandeel in de premie voor de weduwen- en wezenverzorging en de kinderbijslagverzekering moeten opbrengen. De moeilijk heden, ontstaan door het grote tekort op de begroting, maken het echter nagenoeg onmogelijk aan deze wens van de Kamer te voldoen. 2. Binnenkort zal de minister een nieuwe inkomstenbelasting indie nen. Daarin zal de mogelijkheid worden gegeven om de zgn. stom me reserves over te brengen naar vervangende activa. 3. Na bestudering van de mogelijk heid om een belasting op vermo gensvermeerdering tot stand te brengen, is de minister tot de overtuiging gekomen, dat dit tech nisch inderdaad uitvoerbaar is. Het voordeel zou zijn, dat deze be lasting onbillijkheden in de inkom stenbelasting kan wegwerken. De schatkist zal er echter geen nieu we inkomsten uit putten. Er zal rekening worden gehouden met geleden verliezen op vermogens. Een plan in die richting is nog niet bij het kabinet ingediend. 4. De minister staat sceptisch tegen over de plannen tot verbetering van het klimaat voor de onderne mers, waarop dr. Lucas (K.V.P.) had aangedrongen. Hij meende, dat. wanneer het zwaartepunt van de directe naar de indirecte belas ting zou worden verlegd, de koop kracht wel eens zou kunnen slin ken en dan zouden de onderne mers eerder achterop geraken. Hij zag geen kans op andere wijze dit plan te financieren. 5. Hij was het niet eens met zijn partijgenoot Peschar (P.v.d.A.) dat de investeringsaftrek een dou ceurtje zou zijn voor de onderne mers. Het gaat hierbij om bevor deren van de werkgelegenheid- De minister zal deze dus voorlopig laten voortbestaan. 6. De termijn voor herkapitalisatie zal niet verlengd worden. Wel zul len de bepalingen bij bona fide overtredingen van de termijn soe pel worden toegepast. Minister Hofstra heeft zijn begro ting met het tekort van l' miljard verdedigd met als uitgangspunt vol doening voor de gang van zaken in het afgelopen jaar, al zijn de uitga ven door bijzondere omstandigheden ook sterk gestegen. Naar verhouding viel het volgens hem nog mee. Toekomst niet zo zwart Hij liet ook een wat optimisti scher beeld voor de toekomst ho ren. Zonder bestedingsbeperking zouden wij veel verder in de put van werkloosheid zijn geraakt dan thans. Hij noemde een index cijfer, dat de stijging van d* pro- duktie in de eerste twee maan den van het derde kwartaal aan gaf, van 100 tot 101. Het monetaire en daarnaast het so ciale evenwicht handhaven blijft het doel der regering. Bij de overheid wordt onvermoeid bezuinigd. Voor beelden van het afkappen van over heidstaken waren volgens de minis ter: beperking van de landbouwvoor lichting, afschaffing van de haven commissariaten in Amsterdam en Rotterdam, van de rijksluchtvaart school in Zestienhoven, van de ver tegenwoordiging van de Nederlandse scheepvaart in Genève. Bij de vertraging van de uitvoering van waterstaatswerken was de minis ter naar hij zei dr. Lucas al voor geweest. Ook de verlaging van de de- fensielasten, waarop de financiële specialist van de K.V.P. had aange drongen. is reeds tot stand gekomen. Deze post wordt aanhoudend nauw keurig gecontroleerd. Er zijn onge veer 70 deskundigen in efficiency bij de verschillende departementen aan gesteld. Met de V.S. en Engeland is Neder land, ^oals bij een enquête bleek, een van de landen, die de meeste be langstelling hebben voor de bezuini ging in de overheidsapparatuur. 20 percent sparen De minister gaat er van uit, dat 20 pet. van ons inkomen gespaard zou moeten worden, omdat Neder land voor bijzonder zware taken staat in verband met de komende Euromarkt. Investeringen zullen moeten geschieden op het gebied van de kernenergie, de verbetering van het verkeer, het Deltaplan, de PTT en ter aanvulling van de machines in onze industrie. Bij het beantwoorden van de vraag, welk tekort op de begroting nog toe laatbaar is, maakte de minister on derscheid tussen een financiering langs de weg der inflatie en een met overschotten. De eerste noemde hij een gevaar, de tweede een mogelijk heid. wanneer op de kapitaalmarkt middelen kunnen worden opgenomen, die anders toch maar braak zouden blijven liggen. hij tot de ontdekking, dat de schuld meer van over de grens kwam. Een voorstel van het landbouwschap, om een heffing te leggen op veekoeken, ter vermindering van de meljcpro- duktie, veegde de minister van de tafel om met een heel nieuw systeem voor de dag te komen van afzonder lijke garanties voor zomer- en winter meik. Tenslotte is in oktober het onzalige plan uit de bus gekomen om de boe ren in het marktrisico te doen delen. De katholieke woordvoerder diende een motie in om althans het ergste van dit plan te voorkomen. Wanneer er onverhoopt een ernsti ge crisis zou ontstaan met prijsdalin gen, die ver beneden de minimum garantie zouden uitlopen, wordt het hele begrip garantie volgens het plan, zoals het er nu ligt, een fictie. De motie nodigt de regering uit als nog in overleg met het landbouw schap een „bodem" vast te stellen ten aanzien van het risico, dat de vee houderij krijgt te dragen. De heer Groen 1KVP) deed een be roep op de minister hulp te bieden, wanneer de volle grondtuinbouw in noodsituaties komt te verkeren zo als thans bij een overvloedige teelt het geval is. Hij wees er op, dat in het algemeen deze tuinders geen so ciale voorzieningen genieten en zelfs geen deel hebben in de kinderbijslag regeling. Ze moeten bovendien in goede jaren zoveel belasting betalen, dat er niets overschiet voor een re serve tegen kwade jaren. Als de avond valt in het herfstige merengebied van Finland... H, M. de Koningin heeft giste- ren de legeronderdelen te Empel, Vught en Grave bezocht-, Een alleraardigst intermezzo, in afwijking van het protocol, was -het moment waarop in Grave Hare Majesteit kennismaakte met dienstplichtig soldaat- A. A, van Dongen uit Geertruidenberg, S die tot taak heeft „Kees de bok" van de stoottroepen te verzorgen, S en met sergeant-majoor van Rij- S broek, commandant van het tamboerkorps. Bij deze gelegen- S heid bood soldaat- van Dongen de Koningin een foto aan van „Kees de Bok", die gegeven zal worden aan prinses Marijke. i Het parlement van Nationalistisch China heeft dinsdag met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de regering van Formosa wordt uitgenodigd de jongste maatre gelen van Idonesië tegen de nationa listische Chinezen bij de Verenigde Naties voor te brengen. Generaal Mohammed Ajoeb heeft de bevoegdheden van president van Pakistan op zich genomen. Eerder was gemeld, dat president Mirza al zijn bevoegdheden aan Ajoeb had overgedragen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag te Parijs meegedeeld, dat de Fran se minister-president, generaal de Gaulle, „schriftelijk bij de Amerikaanse president, Eisen hower, en de Britse minister president, MacMillan, heeft aan gedrongen op „nauwere samen werking en betere samenbunde ling" van de politiek van wes telijke landen met belangen en verantwoordelijkheden op we reldniveau. De woordvoerder zei. dat dit voor stel in geen enkel opzicht een ver andering van de NAVO inhoudt. Vol- gens de woordvoerder wordt de NAVO in de brieven van de generaal niet genoemd. Er wordt in gesproken over problemen, die een groter gebied betreffen dan de grenzen van de lan den van de Atlantische gemeenschap. In antwoord op de vraag of de Fran se regering van plan is op de bijeen komst van ministers in december voorstellen in te dienen ter verbete ring van de militaire en politieke or ganisatie van de NAVO zei hij, dat Frankrijk en bepaalde andere landen van het Atlantische bondgenootschap zeker van plan zijn met voorstellen te komen om het bondgenootschap be ter uit te rusten voor de gevaren, waardoor het wordt bedreigd. Hij ging hier niet verder op in. Andere landen, waaronder Italië, en de secretaris-generaal, Spaak, zijn op de hoogte gehouden van de Franse voorstellen, aldus de woordvoerder.

de Stem | 1958 | | pagina 4