NIEUWE PAUS: KARDINAAL RONCALLI Hij neemt de naam aan van Joannes PAPAM REACTIES op de pauskeuze LEVENSLOOP VAN NIEUWE PAUS Donderende ovaties kenden geen einde JOANNES XXIII Zijn titels Rond keuze van Paus DAGBLAD VOOR ZEELAND Urbi et orbi in devote stilte Benoemingen door Paus Joannes Nieuwe kardinaal I De kroning j Vijfde conclaaf sinds 1900 geëindigd Twee ons maal in land Pas heden opening deuren conclaaf De laatste zwarte rook Schoorsteenkijkers5stoeltjes cnventvergunningen 98e JAARGANG No. 22898 Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur- J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Ma9 WOENSDAG 29 OKT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i,Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tariev-.i, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau wr 4e Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, telefoon 1336 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaand eren nm st Dubbele Poort 7 telefoon 102 (Bnbureaus: TERNEUZEN Noordrtraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Angelo Giuseppe kardinaal Roncalli is de uitverkorene. Bij de elfde stemming in de beslotenheid van het eonclaaf is hij gisterenmiddag tot Paus gekozen. Hij koos zich de naam van Joannes XXIII. Kardinaal Roncalli, patriarch van Venetië, is 76 jaar oud. Hij is de 261ste opvolger van Petrus. Vanaf de loggia, het centrale balkon van de basiliek van Sint Pieter werd de naam van de nieuwe Paus aan een menigte van 300.000 personen aangekondigd. Een juichende me nigte, die ontroerend stil werd, toen de traditionele woorden weerklonken: Ha- hemus Papam - wij hehben een Paus. - Het was kardinaal Canali, die daarop de naam bekend maakte. Hij gebruikte de traditionele formule: „Het is de meest illus tere en hoogst eerwaardige Angelo Giuseppe Op dat moment klonk een triomferende kreet op uit de massa: „Roncalli(De Italianen kennen de voornamen van hun kardinalen!) Kardinaal Canali vervolgde: kardinaal Roncalli". Glimlachend maakte de H. Vader, toen hij even later de log gia betrad met beide armen gebaren van begroeting tot de menig te. Vijf minuten hielden de donderende ovaties aan. Toen vouwde Joannes XXIII de handen. Krachtig klonk zijn stem. toen hij de zegen „urbi et orbi" over stad cn wereld gaf. Met de rechterhand maakte hij plechtig het kruisteken over de vele tienduizenden, die voor eilklefe ogenblikken geknield, eerbie dige stilte bewaarden. Onmiddellijk daarna barstten zij echter weer uit in een langdurig gejuich. Onder het geschal van klaroenen en terwijl de Italiaanse troepen en pau selijke garden het saluut brachten, trok de Paus zich, omgeven door prelaten in rood gewaad, terug. De kapel van de carabinieri, wier colle ga's de grootste moeite hadden gehad de menigte in toom te houden, speelde 't Italiaanse volkslied. Vreugdevol bei erden de klokken van de Sint-Pieter over de stad. Climax Zijn verschijning op de loggia was de climax van drie dagen, waarin de gehele katholieke wereld in spanning heeft verkeerd. Vijf maal was uit de schoorsteen, hoog boven de Sixtijnse kapel, zwarte rook opgedwarreld, na dat eerst grote verwarring was ont staan, doordat de zwarte rook was voorafgegaan door witte. De zesde rookpluim, gisteravond om zeven minuten over vijf. was niets meer dan een grijs wolkje. Vele minuten lang wachtte de we reld voordat vaststond, wat dit betekende. Radio Vaticaan meld de eindelijk in een Portugese uitzending, dat de rook wit was en dat een nieuwe Paus was ge kozen. Daarop begonnen de klokken van de Sint-Pieter te luiden. Achter de nog steeds gesloten deuren van het voor het conclaaf bestemde gedeelte van de Vaticaanse gebouwen, begon Paus* ntueel voor de nieuwe „Accepto" Alfredo kardinaal Attaviani, de jongste kardinaal-deken, opende de deur van de Sixtijnse kapel en ont bood de prefect van de ceremoniën, mgr. Enrico Dante, secretaris van het conclaaf en de twee ceremonie meesters. Deze functionarissen lieten de 'purperen :ze funptionari baldakijnen bc oven de ze- WAT DE TAAK van regeren betreft is een uitspraak van de nieuwe Pa,,i (ten tijde van die uitspraak noe ka, dmaal) bekend: Alles zien "mf veel ervan een oogje dichtkniinen en weinig rechtzetten". >E ENIGE activiteit gisterenochtend oor de Sint Pieter betrof de aan komst van drie vrachtauto's met k<>- 'cn, bestemd voor de conclavisten. '1EN DER LEDEN van de Zwitser se Garde, belast met de bewaking an het conclaaf, is ontslagen. Dat ntslag had niets met zijn functie als kwaker te maken, maar vond zijn eden in ongedisciplineerd gedrag. N 1904, toen hij priester werd gewijd, eeft de nieuwe H. Vader zijn eerste l Mis gelezen op de graftombe van e Sint Pieter. )E TOESTAND van de gezondheid an de 84-jarige kardinaal-deken Ca- ali. die maandag reden tot bezorgd heid gaf, is weer normaal. ARDINAAL LERCARO, een van de 'clnemers aan het conclaaf, vierde steren zijn 67ste verjaardag. Hij reeg van zijn aartsbisdom, Boolgna, grote taart toegestuurd. tels der kardinalen neer behalve dat boven de zetel van de patriarch van Venitië. Dit ceremonieel symboli seerde het feit, dat de kardinalen, die als gelijken het conclaaf begon nen, thans een gekozen paus in hun midden hadden. De kardinalen, nog steeds gehuld in het paars van rouw om de dood van Pius XII, verzamelden zich vervol gens in een halve cirkel voor de kar dinaal Roncalli. Het grote moment brak aan voor de formele aanvaar ding van de keuze, waardoor kardi naal Roncalli Paus werd. Nicola kardinaal Canali. de oudste kardinaal-deken, stelde vervolgens de vraag: „Aanvaardt Gij Uw verkie zing als opperste herder, waartoe zo- I juist canoniek is besloten?". „Accep- I to", antwoordde de gekozene en op het moment dat hij dit woord uit- sprak, werd hij Paus. Vervolgens vroeg de deken van het H. College van kardinalen, Eugene kardinaal Tisserant: „Quo nomine vis vocari" bij welke naam wenst Gij ge noemd te worden? „Ik wens bekend te zijn als Joannes XXIII". antwoord de de nieuwe Paus. De keuze van deze naam wordt door sommigen beschouwd als een hoffe lijk gebaar tegenover Frankrijk, waar de nieuwe Paus na de tweede we reldoorlog pauselijk nuntius is ge weest. De laatste Joannes genoemde kardinaal was nl. een Fransman, „Jo annes XXII", die van 1316 tot 1334 regeerde. Anderen zeggen echter, dat de Paus dit heeft gedaan als een eer bewijs aan zijn vader die Joannes heette. Kleding Na zijn nieuwe naam bekend te hebben gemaakt, stond de Paus op van zijn zetel in de Sixtijnse kapel en begaf hij zich naar de belendende sa cristie om de witte kleding van het Pausdom aan te doen. Togen kappen en rode sandalen in drie verschillende maten waren op stoelen in de sacris tie geplaatst. De nieuwe Paus, meer dan middelmatig groot en met een figuur, dat zeer contrasteert met de ascetische verschijning van zijn voor ganger, Pius XII, koos de grootste maat. Terwijl de Paus zich kleedde, verwisselden de kardinalen hun paars voor de gewone rode ambtsgewaden. Vreugde Toen kard. Canali zijn aankondi ging had gedaan, barstte de me nigte in wild gejuich los en werd met witte zakdoeken gezwaaid. Van vreugde dolgeworden Ita lianen kusten en omhelsden el kaar, terwijl anderen gebeden pre velden. Terug in de Sixtijnse kapel ontving Joannes XXIII de eerste huldiging van de andere kardinalen, de kerk- prinsen uit 21 landen. Een voor een liepen ze op hem toe. knielden en kusten zijn ring en sandaal. Aan het einde van dit ritueel, hieven de nieu we Paus en de kardinalen gezamen lijk een plechtig ,,Te Deum" aan. De volledige titel van de nieuwe paus is: Bisschbji) j van Rome. Plaats- bekledëij tan «fazus Christus, Opvolger van dé 'Prins der Apostelen, Opper herder van de Universele Kerk, Pa triarch van het Westen, Primaat van Italië, Aartsbisschop en Metropoliet van de Romeinse Provincie, Soeverein van de Vaticaanse stadstaat. Het motto op het kardinaalswapen van Joannes XXIII was: „gehoorzaam heid en vrede." Hij is de 43ste Italiaanse paus successie. in Elders publiceren wij een ar- De kroning van de nietmve paus geschiedt op de eerste zon- of j feestdag na de keuze van de J H. Vaderdie dan zelf in de I St. Pieter de pontificale H. Mis J t opdraagt. Onder het gaan naar j het altaar worden dan vóór de j paus driemaal enige vlokken j t pluis verbrand onder de ivoor- den: „Heilige Vader, aldus gaat S der wereld glorie voorbij". Na i het confiteor spreken drie kar- j dinalen een drievoudig wijdings- j gebed over hem uit, waarna hij het pallium ontvangt. De kro- ning geschiedt na afloop van de I H. Mis. Een pauskroning be- stond reeds in de 9e eeuw, de tegenwoordige ritus dateert uit de 13e eeuw. In kringen van het Vaticaan wordt inmiddels vernomen, dat de kroning van de paus waar schijnlijk op zondag 9 november zal plaatsvinden. Aangezien zondag 2 november te dicht bij schijnt voor de uit gebreide voorbereidingen, die aan de kroning voorafgaan, wordt algemeen aangenomen, dat de kroning thans een week later, op 9 november, zal plaats hebben. Sinds 1900 is reeds vijf maal een conclaaf gehouden. Het eerste begon op 31 juli 1903 om een opvolger van Leo XII te kiezen. Het duurde vier dögcn, 64 kardina len namen eraan deel. Na 7 stemmin gen werd Pius X gekozen. De keuze van diehs opvolger, Be- nedictus XV, begon op 31 augustus 1914; er namen 57 kardinalen aan deel. Tien stemmingen waren nodig. Op 6 februari 1922 begon met 53 kardinalen de pauskeuze, die eindig de in de verkiezing van Pius XI. Hij werd na 4 dagen en 14 stemmingen gekozen. Het kortst duurde de verkiezing van Pius XII. Alle 62 kardinalen na men op 1 en 2 maart aan de keuze deel en reeds na 3 stemmingen was Ëugeno Pacelli gekozen. Het huidige conclaaf heeft dus 3 dagen geduurd. De elfde stemming bracht thans de beslissing. De nieuwe Paus is tot tweemaal toe in Nederland geweest. Eenmaal tikel over de vele taken, die Paus omstreeks 1923, toen hij verbonden Joannes XXIII te wachten staan, j «JM aan de Congregatie tot Voort- i I Panting van het Geloof en later nog in 1951. toen hij privé enige bezoeken aflegde. zoals benoemingen in vele vaca tures. Gisteren heeft de Paus reeds enkele benoemingen ver richt. Mgr. Alberto di Jorio, de se cretaris van het conclaaf, is door de nieuwe Paus tot kardinaal verheven. Dit is geschied op grond van een "traditie, welke door Pius XI en Pius XII niet was gevolgd. Mgr. Federico Callori di Vignale, die opperkamerheer was en gouverneur van het conclaaf, is tot majordomus benoemd. Die functie is jarenlang va cant geweest. Mgr. Nasalli Rocca di Cornegliano is tot opperkamerheer benoemd. Hedenmorgen om tien uur Neder landse tijd zullen pas de deuren van het conclaaf weer geopend worden. Zij zijn gisterenavond niet opengegaan zoals men eerst had verwacht. Deze foto toont Joannes XXIII, gisterenmiddag nog Angelo Giuseppe kardinaal Roncalli, patriarch van Venetië. Reeds 27 jaar kent men hem in kringen van het Vaticaan als „de reiziger Gods", een man ,die in de eerste plaats herder is. Hij is de man van de brede glimlach, „de optimistische kardinaal", zoals zijn vrienden hem noemen. Het was nooit moeilijk om toegang tot hem te krijgen, toen hij kardinaal was. „Ik zal trachten mijn taak met de diepste nederigheid uit te voeren", waren de woorden, die hij sprak, toen hij in 1953 tot kardinaal werd benoemd. Zijn deur staat altijd open. „Het kon eens een biechteling zijn", zo motiveerde hij dit. Hij heeft een middelmatig, gezet figuur, dit wel zeer in tegen stelling met de asceet Pius XII. Zijn ogen stralen goedheid. Krach tig is zijn stem En alleen in zijn grijze haren en lichtelijk gebogen gestalte weerspiegelt zich iets van de last van zijn 76 jaren. Bij de bekendmaking van de ver kiezing van paus Joannes XXIII wer den in Parijs de klokken van de be roemde kathedraal van de Notre Dame en van andere kathedralen en kerken in geheel Frankrijk geluid. Premier generaal De Gaulle zond de H. Vader het volgende telegram: „Uiting gevend aan mijn vreugde, zoals de gehele christenheid dat doet, verzoek ik Uwe Heiligheid mijn hul de, als zoon der Kerk, te ontvan gen". Uit Wenen wordt gemeld, dat de Oostenrijkse bondskanselier Julius Raab, verklaarde: ..Wij zijn ervan overtuigd, dat de kardinalen de best mogelijke keus hebben gedaan. Alle Oostenrijkers zullen haar met op rechte vreugde begroeten". President dr. Adolf Schaerf heeft de nieuwe paus, namens hemzelf en het Oostenrijkse volk, een gelukwens- telegram gezonden. In Oost-Duitsland maakte De kardinaalsverheffing °P 12 januari 1953 en de drie dagen later volgende benoeming tot patriarch van Venetië schenen reeds de climax te bete kenen voor de thans 76- Yvge Paus Joannes UI. tot gisterenavond "'IP kardinaal Roncalli. ■jij heeft een leeftijd in dienst gestaan van het Vaticaanse missionaire en diplomatieke corps. Maar na zijn verheffing tot S® 1 van Venetië bleef Kardinaal Roncalli de 5?,_ vertegenwoordigen. nauJrlenlvoordigheid als pauselijk legaat beteken- ue een hoogtepunt van net congres van het Ma- Beir„JarrV gehouden in bei 1954 in okt°" De nieuwe paus werd 25 Mnntmber J881 te Sotto Monte m het bisdom Ber- P"10 geboren. Hij is van boerenafkomst. Als 11-ja- lif? g'dg. hij naar het Klein-semmarie van Ber gamo. Negentien jaar oud begon hij zijn theolo gische studies aan het college Cera sola in Ro me, welke hij afsloot met het Laureaat in 1904. Hij werd priester gewijd 10 augustus 1904 in de kerk van Santa Maria in Mon te Santo. Van 1905 tot 1914 was hij particulier secretaris van mgr. Radini-Tede- schi. bisschop van Berga mo. Tevens doceerde hij kerkgeschiedenis en apo logie. en later bovendien de Kerkvaders. Gedurende de eerste wereldoorlog was hij ser geant bij de Rode Kruis- troepen, later aalmoeze nier aan het militaire hospitaal. Bovendien had hij de geestelijke verzor ging van de bescherming burgerbevolking. Na de oorlog organi seerde hij het eerste stu dententehuis in Italië te Bergamo. Deze instelling verleende gratis hulp aan kinderen uit de midden stand op openbare scho- len. Hij had ook een be langrijk aandeel in de op richting van de eerste in stelling voccatechetisch onderricht aan de kweek school van Bergamo, als-' mede van de culturele conferenties in de univer siteit van de stad. In 1921 werd hij naar Rome geroepen door Be- nedictus XV om de sa menwerking in de missie te reorganiseren en ande re reorganisaties door te voeren in de H. Congre gatie der Propaganda Fide. Gedurende deze pe riode reisde hij veel en bezocht onder meer Ita lië, Frankrijke, België en Nederland. In 1925 (op 19 maart van dat jaar werd hij bisschop gewijd) werd hij als apostolisch visita tor naar Bulgarije gezon den. In 1930 werd hij apostolisch delegaat van Bulgarije. In 1935 werd hij titulair aartsbisschop van Mesembria in ver band met zijn overplaat sing als delegaat naar Turkije en Griekenland. Hij werd tevens benoemd tot apostolisch admini strator van het Latijns vi cariaat van Constantino- pel. Daar bleef hij tot 1944. In dat jaar benoem de Pius XII hem tot apos tolisch nuntius in Frank rijk. In de jaren direct na de oorlog wonnen de diplomatieke gaven van Roncalli het respect van de meest uiteenlopende partijen in Frankrijk, en ook van het gehele land. Na zijn kardinaalsverhef fing ontving hij zijn rode hoed volgens een vier eeuwen oude traditie uit handen van Frankrijks president, Vincent Auriol. Kardinaal Éoncalli heeft verschillende boeken ge publiceerd, vooral op his torisch gebied. Zijn titel kerk is die van de H. Prisca in Rome. het officiële persbureau A.D.N. de verkiezing van de nieuwe paus te 19.22 uur, in het laatste bericht van een nieuwsuitzending, bekend. Tezelfdertijd deelde bisschop Doepfner, het hoofd van de r.-k. Kerk in Berlijn en Oost-Duitsland, mede, dat hij paus Joannes een tele gram had gezonden, waarin hij hem om zijn apostolische zegen had ge vraagd voor de Duitse katholieken, ,,die in deze tijden van beproeving met een onwankelbaar geloof naar Rome opzien". De Westduitse televisiezen ders wijzigden hun programma's, om een rechtstreekse uitzending te bren gen van de gebeurtenissen in het Vaticaan. En in Nederland werden de klokken der katholieke kerken ge luid, terwijl vele katholieken luister den naar speciale radiouitzendingen uit Rome of naar de televisie keken. Koningin Elizabeth van Engeland zond de nieuwe Paus de volgende boodschap: „Ik wil Uwe heiligheid mijn warme gelukwensen overbren gen bij Uw verkiezing en ik zend U mijn beste wensen voor Uw gezond heid en de vervulling van het hoge ambt, waartoe U geroepen werd". In Britse politieke kringen is men van mening, dat de verkiezing in houdt, dat er een zgn. „overgangs paus" is gekozen. De nadruk der kwaliteit van de nieuwe paus ligt op het politieke vlak. Hij zal vrij spoedig de openge vallen plaatsen in het college van kardinalen moeten aanvullen en voor bereidingen moeten treffen voor de tijd_ wanneer hij overleden zou zijn en een nieuwe paus gekozen zou moeten worden, zo geeft men daar te kennen. In officiële Amerikaanse kringen en door de buitenlandse diplomaten te Washington is de keuze met grote voldoening vernomen. Ook in deze kringen wordt Joannes XXIII als een „overgangspaus" be schouwd. Om 11.24 uur kwam gisteren voor het laatst een zwarte rookkolom uit de schoorsteen boven de Sixtijnse ka pel. Veertigduizend mensen gingen te leurgesteld naar huis, in de hoop dat de nieuwe stemming, in de middag uren, de verwachte beslissing zou brengen. Zij werden niet teleurgesteld Twee Romeinse kooplieden wer den eergisteren door Italiaanse politiemannen van het plein voor de Sint Pieter verwijderd, wegens verkoop van stoeltjes aan vermoeide schoorsteen kijkers'Sergio Belli en Mario Dentici hadden goede zaken gedaan met linnen stoeltjes van 500 lire (3 gulden), die zij voor de dubbele prijs verkochten. De politie stuurde hen weg, omdat zij geen ventvergunning had den. Gisterenochtend keerde het tweetal terug, voorzien van deze documenten. Ze kregen toen van de politie te horen, dat die alleen maar golden voor Italië, terwijl men zich nu op Vaticaans gebied bevond. En wat hadden de agenten dan daar wel te vertellen? Geduldig werd uitgelegd, dat krachtens het Concordaat van 1929 de Itali aanse politie een handje helpt tijdens een conclaaf. De koop lieden dropen af. Llabemus Papam wij hebben (weer) een Paus Dat was het grote bericht, uit Rome overge seind. Omtrent de persoon en de levensloop van de nieuwe Stede houder Christi vindt men elders in dit blad de bijzonderheden. Hier willen we slechts uiting geven aan onze grote vreugde over de ver kiezing van een nieuwe Opperher der. Wij geloven en zijn er vast van overtuigd, dat hier de Heilige Geest heeft gewerkt en de keuze bepaald. Dit sluit niet uit, dat ook menselij ke berekening en beraadslaging hun rol hebben gespeeld. In de ge schiedenis van het Pausschap ko men periodes voor, waarin die men selijke berekening zich zelfs mani fest op de voorgrond drong. Poli tieke intriges van buiten af deden er hun invloed op gelden. Ook wa ren het niet steeds personen van onberispelijke levenswandel, die de hoogste waardigheid op aarde ver kregen. Gods wegen zijn ondoor grondelijk en het toelaten van dit kwaad door de Voorzieningheid heeft in ieder geval dit aan het licht gebracht, dat het voortbestaan van de Kerk en de ongereptheid van de geloofsschat hierdoor niet hebben- geleden, ja dat juist het werken van de Geest temidden van alle menselijke verwarring en kort zichtigheid helder bleef stralen. Qverwegend is trouwens het aan tal goede en vrome mannen op de Stoel van Sint-Petrus en juist in de laatste tijden zien we een on afgebroken reeks van schitterende Pausen. Velen van de thans nog levenden hebben het Pontificaat van Leo XIII gekend, de Paus, die de katholieken leerde met positieve sociale ideeën en werken te ant woorden op de uitdagingen van een verwoestend liberalisme en een anti-clericaal socialisme. Nog meer mensen herinneren, zich het „be wind" van de heilig verklaarde Paus Pius X, de vernieuwer van het geestelijk leven, die de veel vuldige communie en de kindercom munie invoerde, die het kerkelijk recht liet codificeren en de dwa ling van het modernisme in de Kerk succesvol bestreed. Velen zien ook nog voor zich de figuur van Benedictus XV de Vredespaus, die in de eerste wereldbrand voortdu rend verzoenend optrad en het oorlogsleed trachtte te verzachten waar hij maar kon. Nog dichterbij staat Pius XI, vooral bekend om zijn magistrale encyclieken over Christus' Koningschap, over de op voeding, over het huwelijk, over het priesterschap, over de film, te gen het nationaal-socialisme en het communisme, over het sociale vraagstuk (Quadragesimo Anno), onder wie ook de Romeinse kwestie tot een gelukkige oplossing kwam. En dan is er Pius XII, wiens roem rijke pontificaat nog zo vers in het geheugen ligt, dat we het niet na der behoeven te typeren. J-Joe zwaarder de tijden drukken. hoe sterker de kwade machten zich organiseren, hoe angstiger de vooruitzichten zijn, des te meer wordt er geluisterd naar de lerin gen van de Opperherder, voor de katholieken de Plaatsbekleder van Christus op aarde, maar voor vele anderen, toch ook een geestelijke autoriteit, in welks woorden men kracht en houvast vindt. De toekomst is onbekend. Het is nu niet de tijd, om de nieuwe Op perherder reeds te bestempelen als een groot regeerder en te canoni seren als een heilige. Zijn antece denten wekken echter naar mense lijke berekening de beste verwach tingen. We weten, dat het College van Kardinalen in de beraadslagin gen, totaal afgezonderd van de we reld, de waardigste heeft willen uit kiezen. En we kennen het woord van Christus: „Gij zijt Petrus en op deze steenrots zal Ik mijn Kerk bouwen". J7 r zullen rond deze verkiezing wel weer allerlei speculaties worden gepleegd van politieke en andere aard. Doch buiten en boven dit alles zien we nu voor ons de ge stalte van Petrus' Opvolger, onder aanroeping en. inspiratie van de Heilige Geest uitverkoren. We be seffen, dat deze Paus 'n schier bo venmenselijke last moet torsen, een verantwoordelijkheid zoals er geen andere is op deze aarde. In die taak, in die verantwoordelijkheid kun nen wij Hem bijstaan en troosten door onze aanhankelijkheid en trouw, door met Hem mee te leven en mee te bidden. Hoog verheven in de eenzaamheid van zijn uitver kiezing met het zegenend gebaar Urbi et Orbi, over de stad en over de wereld, staat daar nu de nieuwe Paus. God geve, dat Hij het Schip van Petrus met vaste hand moge leiden en dat de donkere wolken van ontkerstening en materialis tische gezindheid, de stormen van vervolging en haat mogen wijken voor de Heerschappij van Christus in vrede en gerechtigheid.

de Stem | 1958 | | pagina 1