z 4. kinderQoorllëel dag jongens blouses Spuitfestijn op markt te Terneuzen Standen in Engelse league Weer „Engels" program in de Stem-toto Planologische dienst bracht dubbel jaarverslag uit 25 WYNAND FOCKINK Oranje-ploeg ongewijzigd MeeSfet DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 OKTOBER 1958 „In het teken van het Deltaplan Concentratie van polders op Zuid-Beveland G.S. stellen voor: doorzetten Elke woensdag is GERUITE ROOM A DREESMAN Spannende momenten bij korfbal Veel Duitsers monarchisten ADVOCAAT 15 Spelers voor B-team Wijzigingen in voetbalprogram Boksen in Rotterdam -tfcAo&é'voceyc. Verbreekt Oostenrijk sportbetrekkingen met Hongarije? Zeeuwse handbalteams speelden in Den Haag Remise in tweekamp TOTO-formulier 't Liefst... Hudson Applaus! EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN 8 uur: Het Personeelsmoeilijkheden bij de prov. Planologische dienst zijn er de oor zaak van geweest dat er in 1957 geen jaarverslag kon worden uitgebracht. Hetgeen nu van de pers kwam geelt een overzicht van twee kalenderjaren. De werkzaamheden van de dienst stonden gedurende de gehele verslag periode in het teken van het Delta plan. Als eerste activiteit, waarin de P.D. ten aanzien van dit plan een belang rijk aandeel had, was het opstellen van het schema van studie-objecten, dat door G.S. op voordracht van de Werkgroep Deltazaken als leidraad door die groep werd aanvaard. Verheugend is het te constateren hoe uit dit nog vage schema van studie-objecten, door samengaan van industrie en rijkswaterstaat een belangrijk project het Zuid Sloe- plan reeds tot een concreet ge val is geworden. Zeer veel tijd en aandacht heeft het werk van de W.D.Z. van de Planolo gische Dienst gevraagd. Een neven verschijnsel van de werkzaamheden van de W.D.Z. was dat besprekingen over allerlei planologische objecten op een andere wijze gevoerd werden dan voorheen gebruikelijk was. Ged. Staten van Zeeland hebben hun antwoord gegeven op hetgeen in de afdelingen der Staten was gezegd omtrent het voorstel tot concentra tie van polders en waterschappen op Zuid-Beveland. In het algemeen zagen verschil lende Statenleden liever, dat met de concentratie werd gewacht tot er ze kerheid bestaat over de bijdrage van het rijk in de zeewering-verzwaring. Anderen vreesden weer, dat het lichaam te log zou worden en ook het onderhoud der wegen ontmoette bezwaren. Sommigen vonden, dat samenvoeging niet het enige mid del was om tot verbetering te gera ken en een der leden zag liever grote waterschappen dan één. Ook G.S., aldus hun antwoord, zou den gaarne hebben gezien, dat de financiële consequenties thans reeds bekend waren. Helaas hebben de wetsontwerpen rakende de rijksbijdrage het departe ment nog niet verlaten. De concentratie ligt echter op ge heel ander terrein dan de kwestie der financ. regeling inzake de uit voering van de deltawerken en het onderhoud der zeeweringen. Het stre ven van Ged. Staten is er in dit ver band bij voortduring op gericht een financieel zo gunstig mogelijke rege ling voor de polders en waterschap pen in Zeeland te verkrijgen; zij kunnen ten volle onderschrijven het geen door één der leden in een der afdelingen naar voren is gebracht namelijk, dat grotere verbanden een sterkere positie kunnen innemen dan de kleinere polders of waterschap pen. Met betrekking tot de financiële regelingen, welke thans bestaan of in voorbereiding zijn, kan voorts nog het volgende worden opgemerkt. Op grond van de bekende, alleen voor Zeeland geldende wet van 1870, wordt thans door het rijk en de pro vincie bijgedragen in de tekorten van de calamiteuze polders. Bij de kosten van de verbetering der „zwakke plaatsen" in de zeewerin gen, wordt door het rijk op het te zijner tijd toe te kennen subsidie een voorschot verleend. Voor verbeteringswerken aan zee weringen bedraagt dit voorschot thans 100% der kosten en in bepaalde gevallen 80%. De minister heeft bij de behande ling der Delta-wet in de Kamer ver zekerd dat de algemene bijdragen- regeling, die de wet van 1870 zal vervangen, in ieder geval het karak ter van een „tweede kering" zal heb ben, als mocht blijken, dat de Bij- dragenwet delta-werken niet vol doende hulp biedt. Ook de G.S. zijn van oordeel dat een regeling als opgenomen in het ontwerp-Bijdragenregeling waarbij uiteindelijk 40% ten laste der polders komt, een te zware belasting is en dit standpunt hebben zij de minister kenbaar gemaakt. Lichtpunten G.S. wijzen er ook op dat, volgens de algemene bijdragenwet, wanneer de kosten van Waterstaatswerken (binnendijken daaronder begrepen) de draagkracht van een waterschap te boven gaan, aanspraak kan wor den gemaakt op een rijksbijdrage. Blijkens het ontwerp komt een wa terschap voor een rijksbijdrage in aanmerking zodra de bovenbedoelde kosten in enig jciar meer bedragen dan 10% van de pachtwaarde der ongebouwde eigendommen vermeer derd met 5% van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen voor de grondbelasting. Op grond van deze beide, eenmaal totstandge komen, regelingen zullen de Zeeuwse polders en waterschappen aanspraak kunnen maken op belangrijke rijks bijdragen. Hierbij zij nog opgemerkt, dat de minister een rijksbijdrage tot een lager bedrag kan toekennen of zelfs geheel weigeren o.m. bij een ondoelmatige waterschapsorganisa tie. Dit impliceert dus, dat in geval van een genoegzame concentratie van polders of waterschappen aan spraak op de volledige rijksbijdrage zal kunnen worden gemaakt. Geen uitstel G.S. zijn dan ook van mening, dat bet niet wenselijk moet worden ge acht de concentratie van polders of waterschappen uit te stellen. Zoals reeds hiervoren werd opgemerkt, zal op het totstandkomen van een voor Zeeland zo gunstig mogelijke finan ciële regeling moeten worden aange drongen. Op de vraag of de Quarles-polder Zuid-Sloe zijn naam zal behou den, antwoordde G.S. bevestigend, al verliest de polder zijn zelfstandig bestaan. G.S. vrezen niet, dat het lichaam te log zal worden. Door het distric tenstelsel wordt een nauw contact met de streek onderhouden. Terecht is er daarom van verschil lende zijden op gewezen, dat voor het planologisch overleg en voor de rechtspositie van belanghebbenden noodzakelijke procedures by de wet regelen zijn gesteld. Het ligt derhalve voor de hand, dat nu de eerste aanloopperiode van de W.D.Z. achter de rug is en naar alge meen inzicht dit instituut bevredigend heeft gefunctioneerd, de normale gang van zaken ten aanzien van het Pl?no- logische overleg zal worden hersteld. Een herziening van de structuur van de Planologische Dienst zou daarbij onder het oog kunnen wor den gezien, teneinde de coördineren de functie van de planologie en het samenspel van activiteiten beter tot zijn recht te doen komen. Streekplanwerk Het streekplanwerk heeft ook in de achterliggende (dubbele) verslag periode zijn voortgang gehad. Vooral de ontwikkeling van het re creatiegebied in de westhoek van Schouwen-Duiveland en de planning voor een nieuw recreatiegebied in het gebied van de Zandkreek en het Veer- se Gat hebben de aandacht gehad, waarbij voor wat betreft het laatst bedoelde gebied, door de Recreatie- Commissie Drie-eilandengebied de medewerking en het advies van de Planologische Dienst werd gevraagd en verkregen. Zo spoedig mogelijk zullen officiële streekplannen van deze gebieden aan de orde dienen te worden gesteld, waarbij de „Westhoek" als onderdeel van een streekplan voor geheel Schou wen-Duiveland zal worden opgeno men. De door de Kroon opgelegde gedeel telijke herziening van het streekplan Walcheren 1951 werd door de Provin ciale Staten op 15 juli 1957 vastgesteld en op 8 oktober 1957 aan de Kroon ter goedkeuring aangeboden. Van de 28 bezwaarschriften, welke tegen deze partiële herziening van dit streekplan bij G. S. waren ingediend, bereikten slechts twee de Kroon. De overige bezwaren konden of bij de vaststelling van het plan door de Pro vinciale Staten worden weggenomen of moesten ongegrond worden ver klaard. Mede door deze cijfers is wel ge bleken, dat de emotionele sfeer van de eerste behandeling van dit streek plan is verdwenen. (Advertentie) Pracht kwaliteit flanel waarvan de binnenzijde geruwd. Diverse kleuren. met schuin jukstuk en over elkaai vallende sluiting, of recht model met ritssluiting kan in- en over de pantalon ge dragen worden. Maten 4 t/m 14 jaar Voor leeftijd 4 jaar voor Ift. 14 jaar 6.05 (30 ct stijging p. maat) Deze speciale VoorDeel prijs is alleen morgen woensdag geldig. BREDA - BERGEN OP ZOOM Gemoderniseerd kantoor De huisvesting van het bureau van de dienst onderging een aanzienlijke verbetering doordat het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland in de loop van 1957 een eigen kan toorruimte kon gaan betrekken. Het gehele pand Nieuwstraat 27 kwam hiermede ter beschikking van de Pla nologische Dienst. Tevens bleek het mogelijk het pand aan te kopen alsmede het achterge legen pand aan de Bellinkstraat. In verband hiermede werden aan het Provinciaal Bestuur plannen voor gelegd tot een gedeeltelijke verbou wing en restauratie. In hoofdzaak om vatten de plannen het bouwen van een nieuwe tekenzaal, een grote ver gaderzaal, een wachtruimte en toilet je11 pi} vo°rts verdere voorzieningen, die bij een modern ingericht kantoor gebouw noodzakelijk zijn. De ontmoeting tussen Scampolo 1 en Togo I in de eerste klasse der Zeeuwse korfbalbond bood vele span nende momenten. Scampolo leidde al spoedig met 10. doch de rust kwam met gelijke stand 3—3. In de tweede helft beheerste Togo het veld. De ontmoeting eindigde in 35. Volharding wist in de eerste helft stand te houden tegen het sterkere Animo I, doch moest na de rust eveneens het hoofd buigen: 46. In de eerste klasse hebben alle ploegen nu de vereiste 14 wedstrijden gespeeld, zodat de eindstand gewor den is: Tjoba 25 punten, Togo I 22 punten, Elto I 17 punten, Swift II 16 punten, Vios I 11 punten, Animo II 11 pun ten, Scampolo I 9 punten en Volhar ding 1 punt. Voor de promotie naar de eerste klasse won Swift III met overtui gende cijfers van Olympia: 81. De stand: Swift III: 2 uit 1, Olympia 1 2 uit 2, Volharding I 0 uit 1. Klasse 2b: Zeelandia I-Vios II ein digde in een ruime overwinning voor Zeelandia (64). De ontmoeting tus sen Eendracht en Luctor I kon géén doorgang vinden.' Het speelterrein op Tholen kon niet beschikbaar gesteld worden, niet in verband met de terreinge steldheid, doch omdat de eigenaar het veld nodig had omer bie- tenloof op uit te strooien. Klasse 3a: Swift 6 won op eigen (Advertentie) Blijkens de resultaten van een opninieonderzoek is 26 procent van de Westduitse volwassenen voorstan der van een herstel van de monar- chie,die in 1918 werd afgeschaft. Drieënzestig procent voelde niets voor een dergelijke maatregel en elf pet had geen oordeel. van doet Uw goede smaak volledig recht: per flesf 4.75 Ploegen van de vrijwillige brand weer, verschillende bedrijven en de B.B. hebben elkaar in behendigheid bekampt op de Markt te Terneuzen, waarbij de burgemeesters van Ter neuzen en Hoek, rar. P. Teilegen en de heer A. F. Hanssens en de pro vinciale brandweercommandant der B.B. de heer Fokker uit Middelburg, met het talrijke publiek, waarvan de jeugd het grootste deel vormde, aan wezig waren en aan de verrichtingen der elf korpsen bijzonder veel ple zier beleefden. Het ging er nu niet om een brand in een perceel te blussen en slachtof fers te redden. De bedoeling was de vaardigheid te tonen in het gebruik van het water via de brandslangen. Daartoe stonden enkele ongewone ap paraten op de Markt opgesteld. Een emmer, boven in een paal be vestigd en omhoog gehouden door een contra-gewicht moest worden volge spoten. Opmerkelijk was het, dat het metzoveel water ter beschikking moeilijk is die emmer vol te krij gen Door tegen de schoepen van een rad te spuiten moesten gewichten door een klein luikje op twee meter hoogte worden getrokken en ook dat viel nog niet eens mee. Evenmin om een bal aan een touw bevestigd rond een lat te krijgen en een ton tussen twee lijnen te doen rollen. Het vereiste allemaal een heleboel handigheid en heel veel water. Dit laatste zeer ten pleziere van de jeugd en tot ongenoegen van de moe ders, die de zaterdagavond kletsnatte spruiten thuis kregen. Heel dit festijn werd georganiseerd door de heren J de Smit en A. L. F® v'd. die zeker veel plezier hebben beleefd aan hun onvermoeid werk. De voorzitter van de jury, de com mandant van de bedrijfsbrandweer van „De Schelde" uit Vlissingen, de heer van Ooyen, wees bij de prijs uitreiking op de gemaakte fouten maar voegde er aan toe, dat het lang was geleden dat hij, en met hem de andere juryleden, een dergelijk mooie wedstrijd hadden gezien. Burgemeester mr. Teilegen reikte de prijzen uit en weer ging de wissel beker door hem geschonken naar de vrijwillige brandweer uit Terneuzen, waarvan de heer W. Simons bevel voerder is. Deze ploeg behaalde 107,25 punten. De tweede prijs was voor de B.B. uit Sluiskil, bevelvoer der C. Schoonakker (95,20 punten) Derde werd de bedrijfsbrandweer van de cokesfabriek te Sluiskil met 91,45 punten. De bevelvoerder, de heer F. v. d. Hooft, kreeg de eerste bevelvoerdersprijs met 7,94 punten. De bedrijfsbrandweer der N.S. (be velvoerder de heer J. Huybrechts) werd vierde met 88,3 punten en de vijfde prijs was voor de Terneuzense ploeg van de heer J. Simons met 81,9 punt. Zesde werd de vrijwillige brand weer te Hoek (bevelvoerder de heer P. de Putter)zevende de vrijwilli ge brandweer te Sluiskil (F. Hame link) 70.35 pnt.achtste de bedrijfs brandweer der P.T.T. (A. Adler) 66,5 p.; negende de B.B.-ploeg uit Drie wegen (P. de Kraker) 64.25 p.; tien de de B.B.-brandweer uit Terneuzen (H. de Bokx) 62,3 p. en tenslotte als nummer elf de onlangs ingestelde ploeg uit Terneuzen (A. Coone) met 51,1 p. (Advertentie) veld met grote cijfers van Top II en wie met 92- Hierdoor verliet Swift 6 de laatste plaats en wanneer het volgende week de ontmoeting tegen Animo II eveneens in winst weet om te zetten, verlaat het definitief de laagste plaats. In de asp. afdeling B. heeft Swift vlug het kampioenschap weten te behalen. Het Nederlands voetbalelftal dat zondag in het Feijenoordstadion in Rotterdam tegen Zwitserland speelt, is na de wedstrijd tegen Denemarken niet gewijzigd. De ploeg komt dus in de volgende opstelling in het veld: DOEL: de Munck (DOS). ACHTER: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). MIDDEN: van Wissen (PSV), van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV). VOOR: Van der Kuil (Ajax), Len stra (SC Enschede), Kruiver (PSV), van der Linden (DOS) en Moulijn (Feijenoord) RESERVES: Pieters Graafland (Feijenoord), Kraay (DOS), Noter- mans (Fortuna '54) en Rutten (MVV). Keuze uit vijftien De Zwitserse Voetbalbond heeft 15 spelers aangewezen, waaruit volgt, dat het elftal pas later definitief wordt samengesteld. De volgende spelers zullen de reis naar Nederland ondernemen: Doel: Karl Elsener (Chaux de Fonds) en Eugene Pariier (Urania, Genève). Achter: Heinz Bigler (Young Boys) Heinz Baeni (Grasshoppers), André Grobety (Lausanne) en Kurt Leuen- berger (Chaux de Fonds). Midden: Rudolf Burger (Bazel), Heinz Schneiter (Young Boys) en Hans Weber (Bazel). Voor: Anton Alleman (Young Boys), Kurt Armbruster (Grasshop pers), Josef Huegli (Bazel), Eugen Meier (Young Boys), Philippe Pot tier (Chaux de Fonds) en Ferdinand Riva (Chiasso). Ook hét B-elftal van Zwitserland is nog niet samengesteld. Voor het Nederlands B-elftal, dat zondag in Winterthur tegen Zwitser land-B speelt, zijn 15 spelers aange wezen. Na de oefenwedstrijd van een voorlopig B-elftal, welke woensdag in de Vliert te Den Bosch tegen een elf tal van BW wordt gespeeld, wordt de ploeg voor Winterthur definitief samengesteld. De 15 kandidaten zijn: de doelver- dedigers van Heeswijk (Blauw Wit) en Roffel (GVAV) de achterspelers Brull (Rapid), Scherpenisse (ADO) ■en Veldhoen (Feijenoord); de half- spelers: de Koning (Sparta), Mun sters (Fortuna '54), Schaap (SC En schede) en Walhout (Feijenoord), en de voorspelers: Angenent (Fortuna '54), Bosselaar (Sparta), C. van der Gijp (Feijenoord), Meyers (Feijen oord) Rijvers (Feijenoord) en Von- hof (DWS-A). Voor het amateur-programma voet bal. dat zaterdag wordt gespeeld, is alsnog een wedstrijd ingelast. Het is de ontmoeting Brabantia-Alliance in de eerste klas C. Ook in het zondagprogram zijn wij zigingen. In de 2e klas B werd Ter- neuzen-Rood Wit uitgesteld. In de 4e klas F werd Devo-Zundert uitge steld. Daarvoor in de plaats speelt Devo tegen TAC, terwijl Zundert (zaterdag) bij Breda te gast is. Hansweertse Boys Lewedorpse Boys, vastgesteld voor de 4e klas H, gaat ook niet door. In deze afdeling wordt (zaterdag) wel Steen-Biervliet gespeeld. In de reserve le klas staat zondag nog Middelburg 2Vlissingen 2 te ge beuren en in de reserve 2e klas B Corn. Boys 2Goes 2. Maandagavond zijn in de Rivièra hal te Rotterdam bokswedstrijden gehouden voor profs. De hoofdpartij was een titelge vecht tussen de in Suriname geboren kampioen van Nederland welterge wicht, Theo Baars en de Rotterdam mer Piet van Klaveren, de oud-kam pioen lichtgewicht. Baars behield zijn titel, doordat zijn tegenstander in de 8e ronde werd ge diskwalificeerd. Het gevceht was vastgesteld op 15 ronden. De inleidende partij ging tussen de Rotterdamse lichtgewicht Jan Ver hagen en de Belg Roger Verhelst. De Rotterdammer verloor door k.o. de vierde ronde. Behalve de Stern-toto heeft ook de KNVB-pool voor zondag aanstaande voornamelijk wedstrijden uit de En gelse league op de formulieren gezet. Om u enig „houvast" te geven plaatsen wij hieronder de. standenlijs- ten van de eerste en tweede divisie: EERSTE DIVISIE Arsenal Wolverh. W. Bolton W. Preston N. E. West Bromw. A. Luton Town New Castle Un. West Ham Chelsea Blackburn Nottingham F. Burnley Blackpool Manch. United Tottenh. Hotsp. Portsmouth Leeds United Everton Birmingham Aston Villa Leicester City Manchester City TWEEDE DIVISIE Sheffield W. Fulham Stoke City Bristol City Bristol Rovers Charlton Liverpool Sheffield United Burnsley Huddersfield Cardiff Leyton Grimsby Town Derby County Middlesborough Brighton Swansea Ipswich Rotherham Scunthorpe Lincoln Sunderland Zaterdagavond kan men al weten of men „in de prijzen" valt. Om 19.10 u. geeft de KRO in het program „Echo' de uitslagen. Zondag 2 november ko, men ze nog eens. dan in het AVRO- programma om 12.30 uur. 15 8 2 5 18 41—26 14 8 2 4 18 31—19 14 7 4 3 13 27—18 15 7 4 4 18 28—22 14 6 5 3 17 36—22 14 5 7 2 17 29-23 14 8 1 5 17 31—26 14 7 1 6 15 30—29 14 7 1 6 15 36—36 14 5 4 5 14 33—25 14 6 2 6 14 26—22 14 5 4 5 14 23—21 14 4 6 4 14 33—25 15 4 5 6 13 30—26 14 5 3 6 13 33—33 14 4 4 6 12 14—31 14 3 6 5 12 15—23 14 5 1 8 11 25—41 14 4 3 7 11 17—29 15 4 3 8 11 22—38 14 3 4 7 10 24—37 14 3 4 7 10 21—37 IE 14 11 1 2 23 41—15 14 10 3 1 23 39—19 15 9 2 4 20 29—25 14 8 1 5 17 34—23 14 7 3 4 17 28—23 14 7 3 4 17 32—28 14 7 2 5 16 28-24 14 5 4 5 14 20—14 14 6 2 6 14 25—28 14 5 3 6 13 23—16 13 6 1 6 13 22—23 14 4 5 5 13 20—21 14 4 5 5 13 25—33 15 4 5 6 13 20—27 14 4 4 6 12 25—18 14 3 6 5 12 19—35 13 4 3 6 11 24—25 14 4 3 7 11 18—24 14 4 3 7 11 19—32 14 2 5 7 9 19—31 14 3 2 9 8 26—33 14 3 2 9 8 17—38 De competitie ligt zondag stil in verband met de interland wedstrijd, die het Nederlands elftal in Rotterdam tegen Zwitser land speelt. Daarom nemen wij voor onze STEM-toto weer maar onze toevlucht tot een „Engelse" aflevering. Met uitzondering van de interlands van Oranje A en B tegen de Zwitsers, komen alle wedstrijden uit de eerste divisie van de Engelse league. Wellicht is het „gok"-element nu nog groter. Maar dat is een reden temeer om uw geluk te beproeven. Het is, met het oog op de inzet van 75 gulden, in ieder geval de moeite waard. Advertentie) VlEESWARENFASfttCK (HEESTER N V. WIJHE Oostenrijk is van plan alle sport betrekkingen met Hongarije te ver breken, zo wordt uit de omgeving van het ministerie van onderwijs in Wenen vernomen. Deze stap wordt ingegeven door het recente Hongaarse verbod voor elk sportcontact met uitgeweken Hon gaarse sportmensen. Zo hebben de Hongaarse sportautoriteiten onlangs de eis gesteld, dat Oostenrijk de Hongaarse tafeltennisspeelster Agnes Simon (thans in Nederland) zou we ren uit de Oostenrijkse open tafelten niskampioenschappen op 1 en 2 no vember. De Oostenrijkse tafeltennis bond wenste deze eis niet in te willi gen en als gevolg daarvan heeft Hon garije zijn ploeg uit de kampioen schappen teruggetrokken. Om soortgelijke situaties in de toe komst te verhinderen, is Oostenrijk thans van plan alle sportbanden met de Hongaren te verbreken. Na de re volutie van 1956 waren die banden al verbroken, doch later werd het con tact op kleine schaal hervat. Tijdens de recente Europese zwem- kampioenschappen in Boedapest heeft ook al een incident tussen de twee landen plaats gehad. Een Oostenrijkse official werd toen uit Hongarije weg gestuurd, omdat hij niet in zijn hotel kamer had geslapen. Uit protest wil de de Oostenrijkse zwemploeg zich toen uit de kampioenschappen terug trekken. Een Hongaars excuus heeft toen de zaak gesust. Het drie-afdelingen handbaltoer- nooi. dat in Wateringen bij Den Haag plaats vond, is geëindigd in een over winning voor de Zeeuwse dames, die beslag wisten te leggen op de eerste plaats. Zij wonnen de ontmoeting te gen de afdeling Den Haag met 5-4 en de wedstrijd tegen de afdeling Am sterdam met 4-3. De Zeeuwse heren hadden een wis selend succes. Met 13-6 wonnen zij van de afdeling Den Haag, doch met één doelpunt verschil verloor men van de afdeling Amsterdam (6-7), De Zeeuwse junioren bleken niet opgewassen te zijn tegen de „Hollan ders". De ontmoeting Zeeland-Den Haag eindigde in 4-8; de ontmoeting Zeeland-Amsterdam in 3-11. De zestiende partij van de twee kamp tussen de Canadees Deslau riers (zwart) en de Rus Koeperman om het wereldkampioenschap dam men is na 66 zetten in remise ge eindigd. De stand is thans 18-14 in het voordeel van Koeperman. De voorwaarden: Zoals U weet, moet Ingevuld worden: 1 als U denkt, dat de thuisclub wint: 2 verliest en 3 bij gelijk spel. Ieder kan aan onze Stem-toto deelnemen De deelneming is geheel gratis. Men kan het hiernaast staande Toto-formulier gebruiken en op een briefkaart plakken, echter is het óók geoorloofd de wedstrijden op een brief kaart over te schrijven. Niet per brief! Frankering van briefkaarten, die op één van onderstaande adressen worden ingeleverd is niet nodig. Dit moet natuurlijk wel met briefkaarten geschie den, die per post verzonden worden. De inzendingen moeten uiter lijk a.s vrijdagmiddag te 12 uur op een der onderstaande adressen aanwezig zijn. Later binnengekomen formulieren worden terzijde gelegd. Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd. Indien twee wedstrijden, voor komende op het Toto-formu lier, worden afgelast, blijft het bedrag, dat beschikbaar is, staan tot de daarop vol gende week. 4. 5. 6. 8. Er kan maar één uitslag per briefkaart worden ingevuld. N ederland-Zwitserland Zwitserl. B-Nederl. B Arsenal-Newcastle Un. Birmingham-Portsmouth Bolton W.-West Ham Un. Burnley-Nottingham F. Everton-Blackburn Leeds Un.-Manch. Un. Leicester-Blackpool Luton Town-Aston Villa Controle-totaalcijfer: Reservewedstrijd: Manch. C.-Tottenh. H. Op de uitslag behoeft U niet lang te wachten. Die vindt (J maandagmorgen in onze krant. De adressen van onze kantoren, waar de briefkaarten kunnen worden ingeleverd, zijn: Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16, Breda Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Bijkantoor BERGEN OF ZOOM, Zuivelstraat 26. Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189. Bijbureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50. Bijkantoor GOES, Westsingel 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7. Bijburean OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Bijbureau TERNEUZEN. Noordstraat 56. (Advertentie) Het beste dekblad komt van Sumatra uit 't district „Deli". Uitsluitend hier mede worden de Hudson Sigaren ge maakt. Daarom is ook haar bolknak met de naam „APPLAUS" van 27 et. zó lekker, zó geurig en zacht. Rook 'n goede Sigaar voor uw geld. TOLK-VERTALER ENGELS Voor het examen tolk-vertaler Engels slaagden de heren P. Bode en D. van Maris, beiden werkzaam op het secretariaat van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. VAKBEKWAAM GROSSIER Voor bekwaamheid Groothandel in kruidenierswaren en aanverwante ar tikelen slaagde de heer Em, Locke- feer te St. Jansteen. GEM. UNIVERSITEIT AMSTERDAM Aan de Gem. Universiteit te Am sterdam slaagde voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer Frank W. J. Puijlaert te Sas van Gent. METSELAARS Zeventien cursisten van de „Re gionale werkplaats vakopleiding voor volwassenen" te Middelburg hebben de opleiding als volleerd metselaar verlaten. Het zijn M. Schelfout, Sluis kil, die evenais A. Kodde uit Sou burg het hoogste aantal punten ver zamelde en hiermee een prijs van de aannemers- en patroonsbond in de wacht sleepte; J. J. Franse, 's-Heer Arendskerke, die namens de bond een troostprijs ontving; D. L. de Wilde, Oudelande; J. P. v. d. Boomgaard, Middelburg; J. van Belsen, Arnemui- den; J. Brouwer, Kapelle; J. Albi- cher, Sas van Gent; J. Drijdijk, Hein- kenszand; G. Almekinders 's-Gra- venpolder; W. Meijer, Grijpskerke; H. Smits, Yerseke; A. Meulblok, Kwadendamme; A. Baart, Klooster- zande; L, J. Hijmans, Hulst; J. C. de Waal, Hontenisse, en J. L. Raas, 's-Heer Arendskerke. GOES, 27 okt. Export- en indus trieveiling: jonathan H80-8» 15, 75-1 16, 70-75 17, 65-70 14, 60-65 8,50, H2 3,50, cox orange pippin H75-80 45, 70-75 46, 65-70 42, 60-65 34-35, 55-60 18, H2 7, goudrenet H85-95 21, 75-85 17,20-17,60, 65-75 11,20-11,40, H2 6,50-7, K 10,45-12, F 7, glorie van Holland H75-85 17, 65- 75 13, H2 8,50, sterappel H65-75 31, 55- 65 15, H2 3, br. alex. lucas H75-85 37, 65-75 31. H2 9,50, comtesse de Paris H65-75 17, 55-65 9,50, Zwijndr. wijnpeer H60-70 15, 55-60 12, 50-55 8, H2 6, St. rémy 1175-85 10, 65-75 11, H2 7, div. appels kroet en val 3. Gewone veiling: laxton superbe H 75-80 18, 70-75 18, 65-70 15, K 10, gieser wildeman H60-70 25-27, 50-60 18-22, K 19-20, cox orange pippin K 23-26, F 11-22, glorie van Holland K 13, F 7 sterappel K 11-16, F 3, jonathan K 7, F 3, br .alex lucas K 12, F 6-10, st. rémy K 7-9, F 6-7. Zwijndr. wijnpeer K 10, F 6. Groenten: per stuk: kropsla A2 8, B2 6, bloemkool A2 30-38, BI 30, B2 20-25, afw. 10-26, komk. 8, knols. 7-8, per kg: groene savooiekool 4,50-10, rode kool 8-10, witte kool 10-12, prei 10-12, pronksnijbonen 15-16, andijvie 7-8, witlof A2 76-79. B2 60-65, boeren kool 7, druiven 2 92-98. KAPELLE, 27 oktober 1958. Goudreinette H 85 21, H 75—85 17.80 -18.-, H 65—75 10.90-11,-, II 6,5 K 10.60 -10.95, F. 7. geel H 85 29, H 75—85. 20 Glorie v. Holland H 75-85 16. H 65- 75 13-16, II 7,5, K 10-11, F. 5,5 Ster appel H 65-75, 30 H 55-85 16. II d„ K 14. Jonathan H 80-85 18, H 75-80 19 H 70-75 18, H 65-75 16, H 60-65 10,' II 6, K 8-9,5, F. 3. minder gekleurd H 70-75, 12, H 65-70 11, H 60-65 7,5 Lax ton Superbe H 80-90 16, H 70-80 17, H 60-70 11, K 6,5. Br. Bellefleur H 65-75 10, H 55-65 6.5. Cox's Or. P. H 70-75 41, H 65-70 39. H 55-60 29. Franse Reinet- te K 8.5. Zoete Ermgaard H 55-65 19-20 H 65-75, 27. Pomme d'Orange H I 24, Igrof 32. Udoappel Hgrof 8. Zw. Wijn peer H 60 16, H 55-60 13, H 50-55 9, II d., K' 8, F d. Comt. de Paris H 65-75 17, H 55-65 12, II 3, K 8, F. 3, St. Remy H 75-85 10, H 65-75 10, II 8, K 8,5, F 6,5, G. Wildeman H 60-70 26, H 50-60 16, II 7,5, K 19, F 6,5. Nouv. Poiteau H 65-75 9,5, H 55-65 8,5, II d„ K 6,5. Conference H 65-75 30, H 55-65 28-29. F 22. Doijenne du Com. H 75-80 68-73. H 70-75 65, H 65-70 59, K 52, F. 41. Br Clairgeau K 12, Kleipeer I 8,5. Kroete en Valappelen 3, goudreinette val 4. Diversen: Bramen industrie afw, 97. BI. druiven I 114.120, II 95-97, noten I.90 pet. st. Aardappelen H 8. Groenten: kropsla 3-4, bloemkool 10- 33, andijvie 10-11, sav. kool 7-8,5, rode kool 9,5, kroten 11, prei 15-19, witte kool 6. Rotterdam, 27 okt. Officieuze no tering per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, rode op vochtconditie tot 30; witte, voornamelijk voor de vlakmo- lenaars in de prima kwaliteit tot 30,50. Voedergranen, zomergerst, vast 25.50- 26.50, geschoonde kw. 27. Haver, goed prijshoudend 23.50-25.50, extra blanke 26.25; rogge, goed prijshoudend, 17 a 18 pet. vocht 21.50, bakrogge ca. 22. Peulvruchten: groene erwten 30-50, schokkers 50-75, bruine bonen 50-81, prima geschoonde blanke kw. tot 89. Rotterdam, 27 okt. Aanvoer in totaal 1691, vette koeien en ossen 1022, varkens 669. Prijs in centen per kg: vette koeien le kw. 295-325, 2e kw. 270-290. 3e kw. 250-270; varkens (lev. gew.) 196, 194, 190. Vette koeien aanvoer even minder, handel kalm, prijzen ongewijzigd, prima's boven no tering. Varkens (lev. gew.) aanvoer iets meer, handel rustig, prijzen lager, vooral bij afloop. TERNEUZEN, 27 oktober Glas sla B 11—11,30, Sla A II 5.40—10.50. Bloemkool A II 23-50 B II 1622, afw, 1039. Knolselderie 2-12, bintjes I II.40, andijvie 912, kroten 45, rode kool 7-10. sav. kool 11-13, witte kool 6—7, waspeen 10, breekpeen 49, prei 1011 spinazie 1013, spruiten B II 44. itl'of I 70—74, afw. 52. WAALWIJK, 27 oktober 1958. Als wij een overzicht moeten geven van de situatie op de diverse huiden markten, dan laat deze zich het bes te karakteriseren met „over het alge meen vast". Op de exotische huiden markten blijven de prijzen vast ge stemd en daar de voorraden niet groot zijn, zal deze vaste tendens zich voor lopig wel handhaven.. De voor deze tijd verwachte grote aanvoeren van inlandse huiden zijn tot heden, wegens de betrekkelijk gunstige weersomstandigheden nog beperkt gebleven. Weliswaar is er een groter aanbod in de zware soorten en moesten deze dan ook een veer laten, maar over het algemeen zijn de prijzen verhou dingsgewijs nog te hoog, in het bij zonder voor de lichtere soorten. Ook afvallen, zoals halzen en liezen blij ven standhoudend in prijs. Daarente gen bestaat er minder belangstelling voor koppen. De gunstige ontwikkeling in de schoen- en lederindustrie handhaaft zich, en verschillende fabrieken heb ben behoorlijk werk. Voor reparatie- leer is een behoorlijke vraag, voor leder voor de schoenfabrieken wat minder terwijl overleer wat meer aan zijn trek komt. De plaatselijke schoenfabrieken kunnen hun produktie op een behoor lijk peil handhaven, al laat het zich aanzien, dat de komende maanden wat moeilijker zullen worden. De lederwarenindustrie blijft goed van orders voorzien en velen hebben moeite hun orders tijdig voor de ko mende feestdagen uit te voeren. Konstanz 379 (—1)Rheinfelden 273 (—7); Breisach 222 (—2); Straats burg 320 (+2); Maxau 491 (—15)- Mannheim 357 (—17); Mainz 342 (—13); Bingen 247 (—17); Kaub 280 (—21)Trier 180 (—13)Koblenz 287 (—20); Keulen 293 (—23); Ruhrort 522 (—22); Lobith 1149 (—7); Nijme gen 927 (—2); Arnhem 933 (—1); Eefde IJssel 458 (+3); Deventer 352 (+6); Monsin 5540 (+10); Visé 5012 (—14); Borgharen 3958 (—37): Bel- feld 1142 28); Grave beneden de sluis 484 (—3).

de Stem | 1958 | | pagina 3