Walcheren I Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen MANTELS CHOCOLATERIE okge^ 49 59 35 DajS!;!ad De Slem I Z.H. PAUS PIUS XII I i I Rumoer rondom subsidies in raad van Yerseke Rootwater doodt vissen in Grote Gat KATH. BEVELANDSE BOEREN GOED THUIS IN N.C.B. Gevaarlijke baldadigheid MIDDELBURG KERSVERS UIT EIGEN BAKKERIJEN VROOM DREESMANN VLISSINGEN Raad vergadert 5 Po 1 der con een trades stagneren in Zeeland GOES „Hel huis van de bruid" Hoogwaterstanden Winkelweek Tegen onverlichte bietenwagen gereden Aanvraag van Zeeland Presenteert TERNEUZEN Burgerlijke Stand AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 OKTOBER 1958 Personeelsvereniging van „De Schelde" brengt toneel Op 15, 22 en 29 november a.s. orga niseert de personeelsvereniging der kon. maatschappij De Schelde te Vlis singen voor haar leden een toneeluit voering in het Scheldekwartier. Op gevoerd zal worden ,,Wat eeuwig blijft". Grote belangstelling bij begrafenis niej. Marteijn Op de Algemene Begraafplaats werd maandagmiddag het stoffelijk over schot ter aarde besteld van mejuf frouw J. m. Marteijn, in leven klerk ten kantore der PZEM. Aan de groeve werd gesproken door de directeur der PZEm; ir. t. Michielsen en ds. Aal- ders, Ned. Hervormd predikant, die tevens de begrafenisplechtigheid ver richtte. Op de begraafplaats was zeer veel belangstelling van de zijde van het PZEM-personeel, jeugdbeweging en Ned. Herv. zondagsschool. Een schat van bloemen dekte de baar. Een broer van de overledene dankte voor de belangstelling. Expositie kinderboeken Ter gelegenheid van de kinderboe kenweek is in kunstzaal Van Benthem Jutting een expositie van kinder boeken geopend. Evenals vorig jaar is de heer Carrière er ook nu weer in geslaagd een bloemlezing van jeugdboeken bijeen te brengen. De bezoeker treft hier werkjes aan zowel voor kleuters als voor de rij pere jeugd, variërend dus van prent boeken en sprookjes tot de „gewone" jongens- en meisjesboeken voor de oudere kinderen. Jules Verne, zo blijkt de laatste tijd duidelijk, doet het nog steeds en deze fantasierijke auteur is dan ook met een prachtig uitgevoerde serie op deze tentoonstel ling vertegenwoordigd. Onder de meer dan 2500 boeken bevinden zich ook talrijke pockets en verschillende kleurrijke jeugdencyclopedieën, even als stijlvol uitgevoerde kinderbijbels, zowel voor protestanten als katholie ken. Al dit schoons liet de jeugdige be zoekers op deze openingsmiddag ech ter vrijwel ongemoeid, omdat hun belangstelling voornamelijk scheen uit te gaan naar de overigens on schuldige stripverhalen, die op een tafel lagen uitgestald. En hiermee werden de pedagogen onder de oude ren dan daadwerkelijk geconfronteerd met een probleem van de eerste or de ONTSLAG ALS COLLECTEUR. Bij besluit van de minister van Fi nanciën is aan de heer J. Dingemanse te Middelburg op diens verzoek eer vol ontslag verleend als collecteur van de Staatsloterij. (Advertentie) (3) RUMBONEN met heerlijke vulling 150 gram ROOMBORSTPLAAT smelt op de tong, assortie smaken 200 gram Heerlijke BANKETSTAAF 4|J slechts W TAAI-TAAI zepr licht in gewicht 250 gram inhoud 20 stuks COCOS TONGETJES het heerlijke koekje. Wegens enorm succes JJE nogmaals 250 gram WW Breda - Bergen op Zoom Dagblad boot Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsen Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort I Tel 102 RayonredacteurM. J. Groen RayunbetieerclerL K M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes Westsingel 9H Tel 2236 Rayonr edacteur: N Karhol Rayunoefieerder: j Fait Prijs vooi iosse advertenties oestema voor de editie voor Zeeland t 0.15 pei mm Voor Ingezonuen Mededelin gen" i ü.37 oei mm Bij contract aan zienlijke -eductle ..KJeinties 1 regels ol minder f U.9U elke regel meei 15 Bjj plaatsing ook in ie Bi abautse oplage cesp r 1.51) ei 40 Bi) 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen nal- geld De gemeenteraad zal vrijdag aan staande 's namiddags om twee uur in zijn maandelijkse openbare vergade ring bijeenkomen in het stadhuis. De agenda vermeldt onder meer een voorstel van b. en w. om aan de heer P. B. van Tilburg te Goes ongevraagd eervol ontslag te verlenen als leraar vaste dienst aan de avondschool voor nijverheidsonderwijs. Het is ge bleken, dat de belangstelling voor de avondschool, speciaal voor wat de driejarige A-cursus betreft, elk jaar geringer wordt en wel zodanig, dat het nodig is gebleken de eerste klas op te heffen en onder te brengen bij de tweede. Hierdoor komt de functie van de heer van Tilburg te vervallen. Het college stelt daarom voor om hem per 1 februari aanstaande eervol ontslag te verlenen. Voorgesteld wordt ook om aan de vereniging tot het verstrekken van schoolonderwijs op reformatorische grondslag mede werking te verlenen voor de bouw en inrichting van een school met vier lokalen in het stadsdeel tussen de Pre sident Rooseveltlaan en de Singel en om te besluiten tot de stichting van een vijfde openbare kleuterschool in het oude stadsgedeelte. B. en w. wil len voor 16.000 het pand Badhuis straat 76 aankopen in verband met de plannen Nieuwe Markt. Met de Postcheque en Girodienst kan een le ning worden afgesloten van 500.000 tegen een rente van vier procent. Het college wil hiervan 390.000 en 110.000 tegen dezelfde rente ter leen geven aan de vereniging „De Ruyter- school", respectievelijk ten behoeve van de „De Ruyterschool" en de H.T.S. Een bedrag van 10.500 wenst het college bestemd te zien voor het uit werken van het rioleringsplan Paau- wenburg, en het vraagt een krediet van 21.500 om een rioleringsplan te doen opmaken voor de stedelijke uit breidingen overeenkomstig het struc tuurplan. Er is een voorstel om aan de S.H.V. te Utrecht voor de tijd van tien jaar een perceel grond op de hoek van de President Rooseveltlaan en de Vredehoflaan in erfpacht te ge ven ten behoeve van de bouw van een benzinestation. Subsidies van beide 350 willen b. en w. toekennen aan de bond van buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen" en aan het comité Bevrijding Vlissingen". TRANSPORT-ONDERBAAS BENOEMD. Met ingang van 1 november a.s. is de heer W. L. Anemaet benoemd tot transport-onderbaas cascobouw bij de N.V. kon. maatschappij „De Schelde" alhier. Ideeën bij „De Schelde" In de afgelopen maand is er bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" alhier een bedrag vgn f 570,. uitgekeerd voor aanvullende beloningen van reeds eerder beke ken ideeën. Voor een inzending, be helzende het aanbrengen van een schraapmanchet in Lucaspompen, was eerst een beloning van f 25,- toe gekend.De nabetaling bedroeg f 455,- zodat 1 et totaal bedrag voor dat idee op f 480,- kwam. In de verslagperiode werden er 21 ideeën voor de eerste maal be keken. Daarvan werden er zes met in totaal f 320,- beloond. Aan vier inzenders kon een aanmoedigingspre mie worden toegekend. De hoogste beloning was f 150,- voor een nieuw bedachte methode om het verleggen van stellingen in de tanks op tankers te beperken. Voorts was er één be loning van f 60,-, één van f 50,-, twee van f 25,- en één van f 10,-. TONEEL BIJ „DE SCHELDE" Op 15, 22 en 29 november geeft de personeelsvereniging van de N.V. Koninklijke maatschappij „De Schel de" alhier toneeluitvoeringen van „Wat eeuwig leeft" van W. Dumont in het Scheldekwartier. JUBILARISSEN BIJ „DE SCHELDE" De heer G. Heyt vierde bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" alhier zijn zilveren dienst- jubileum. In november worden in dit bedrijf zilveren jubilea gevierd door de heren H. Sluis en K. Kruizinga (beiden Machinale Bewerking), L. J. Kuys (Bedrijfsschool), D. Joziasse (Smederij) en J. A. de Koene (Plaat werkerij). De heer A. Bedet viert in november zijn veertigjarig jubileum. Hij werkt op de timmerfabriek. Burgerlijke stand Geboren: Wilhelmina, dv A. Flipse en T. v. d. Welle; Andra, dv R. Car ton en G. Borrey; Angelina, dv H. Vermeule en C. Wieleman. Proesper, zv J. van Damme en E. Stevens; Jan, zv C. Urbanus en A. Burger; Heiltje, dv L. Venema en J. de Boer; Johanna, dv J. Sinke en L. Roelse; Robert, zv C. Harms en H. Kieboom; Johannes, zv C. Rademakers en T. Lely; Hubregt, zv A. Vermeulen en W. Feddema; Louise, dv I. Filius en L. Poppe; Elisabeth, dv G. Mes en C. v. d. Berge; Patricia, dv A. Bra- kel en C. van Zweeden. Ondertrouwd: J. Zoutewelle, 59 j. en P. Abutan, 53 j.; H. Kuipers, 24 j. te Pijnacker en J. v. d. Meule, 20 j.; H. Stam, 22 j. te Doorn en M. Loekemeijer, 19 j.; W. van Ham, 21 j. en T. Thiel, 20 j.; J. Hoogeste- ger. 29 j. en S. Leppan, 21 j.; P. Zandee, 26 j. te Rotterdam en J. Sinke, 22 j. Gehuwd: M. Mos, 28 j. te 's-Gra- venhage en W. Davidse, 25 jJ. Christiaans, 20 j. en H. v. d. Velde, 18 j.; J. Caljouw, 39 j. en O. Hel- mich, 22 j.; C. Sponselee, 22 j. te Souburg en J. de Nooijer, 21 j.; W. v.d. Vijver, 21 j. te Woensdrecht en n Pflcfpl Ifi i Overleden: G. Stokman, 59 j. ev M. v. Goudswaard; I. Burgers, 66 j.; J. Feniuk, 35 j. e.v. R. Ribun; A. Schink, 62 j., wed. van H. Luwema; Ch. van Daele, 69 j. wedn. van E. Schout. i Einde van deze week zal een buitengewoon fraaie afbeel- J J ding van S J verschijnen. J t Wij hopen hiermede velen van onze lezers een grote dienst J te bewijzen. 4 Prijs S #.65, verpakt in gecartonneerde enveloppe. t (bij vooruitbetaling te voldoen) Daar de oplaag zeer beperkt is, raden wij belangstellendden 4 aan, zo snel mogelijk onderstaand bestelformulier in te vullen en dit naar een van de kantoren van het Dagblad J 4 De Stem te zenden dan wel bij een van onze agenten in te leveren. Gaarne zal ik ontvangen: J exemplaren „Plaat Z.H. Paus Pius XII" f i 4 in gekartonneerde enveloppe a f 0,65 per stukJ 4 (naam) 4 (straat) J (placets) 4 '4 In hun antwoord op het algemeen verslag der afdelingen van de Staten over de wijziging der reglementen voor de waterschappen Schouwen-Dui- veland, Tholen, Noord-Beveland en de brede watering van Zuid-Beveland, wijzen Ged. Staten er op, dat de af kondiging van de reglementen ver moedelijk niet meer in november van dit jaar zal kunnen geschieden. Dit houdt verband met de koninklijke goedkeuring, die waarschijnlijk dit jaar niet meer zal afkomen en waar door het niet meer mogelijk zou zijn de concentratie per 1 januari 1959 in werking te doen treden. De Vliegende Hollander Het kroonteam van „de Vliegende Hollander", dat gevormd wordt door de twee Goese neven Jan Klooster man en Klaas Zachariasse en de 19- jarige B. de Jonge uit Den Haag heeft in het Shellgebouw in Den Haag voor de derde keer beslag ge legd op het kampioenschap vliegtuig herkenning. De wedstrijd werd geor ganiseerd door de inlichtingenschool van de Luchtmacht en het comman do Luchtvaartopleiding. De drie jongelui behaalden 123 punten van de 150. De tweede ploeg bracht het tot 113 Wanneer het drietal volgend jaar weer kampioen wordt zal de gene raal Aler-bokaal definitief in zijn be zit komen. Baarland Door de commissie „huishoudelijke voorlichting" van de Streekverbete- ring in de zak van Zuid-Beveland, werd hier een voorlichtingsavond ge geven. Mej. J. van Kruyssen, landbouw- huishoudlerares, sprak een openings woord, waarna zij het woord gaf aan mej. M. Hietbrink, binnenhuisarchi- tecte, die een causerie hield over het onderwerp: „Hoe kunnen wij ons interieur moderniseren". Met behulp van het flanelbord liet zij zien hoe dé gewone woning er uit ziet en hoe het zou kunnen, waarbij de plaatsing van de meubelen werd besproken en als voorbeeld werd genoemd het „Huis van de Bruid", zoals enige tijd geleden door het Bouwfonds werd gebracht. In de pauze was gelegen heid om verschillende tentoongestel de artikelen nader te bekijken, waar na door middel van projectie ver schillende interieurs met kleuren werden weergegeven, waarbij bij moderne interieur speciaal het ac cent valt op de plaatsing van de meubelen en de werking van de kleur. Aan het eind van de avond, die zeer geslaagd kan worden genoemd, sprak mej. L. C. Blok, landbouwhuis- houdlerares, een woord van dank tot mej. Hietbrink en de aanwezigen en ging zij nog nader in op de bekleding van oude stoelen met moderne stof fen, zoals in een voorbeeldwoning in de omgeving is gebeurd. fteinkenszand Winkelactie gesloten Met pittige marsmuziek van „Eu terpe" en de vrolijke klanken uit de geluidsversterkers zette de winke liersvereniging „Winbela" de slot- avond in van haar veertiendaagse ac tie, aangevangen onder het motto „De middenstand actief, de klant zijn gerief". Met honderden hadden de belang stellenden zich verzameld om de mu- ziekkiosk aan de Kerklaan, om ge tuige te zijn van de onthullingen door notaris van Werkum en het voltallige Winbelabestuur. De prijswinnaars werden door de verengiing prompt bediend. Het vermoeden, dat het to taal-omzetcijfer tot recordhoogte zou stijgen is met de omzet van rond 110.000 wel bevestigd. In een bonte rij volgden de gelukki gen. De miniatuur-praalwagentocht, als experiment opgezet, had vooral grote aantrekkingskracht voor de jeugd en zal de volgende maal een definitieve vorm krijgen. De win naars waren 1 Verkennersgroep Ka- rel Doorman met de Totempaal; 2 Roodkapje van G. en M. van Maanen. De zilvervos en de blauwvos, twee creaties uit de spectaculaire vossen jacht, werden resp. verschalkt door P. Kuzee en M. van Engen. In een enthousiast slotwoord dankte de heer Lammers namens Winbela allen, die aan dit geslaagde festijn hun mede werking hadden verleend, in het bij zonder het gemeentebestuur. „DE JUDAS" De paters assumptionisten, in on ze parochie vooral bekend om de filmprogramma's die zij brachten, draaien vanavond in zaal Knuit»,,De Judas". Deze moderne psychologisch knap uitgewerkte geluidsfilm ver haalt, hoe een keiharde gewetenloze zakenman de weg tot „de liefde" vindt. In het voorprogramma wordt o.m. vertoond de kleurenfilm „Beau- raing". 's Middags is er een speciale kindervoorstelling. Yerseke Grote bedrijvigheid in mosselsector In de mosselsector heerst op het ogenblik een grote bedrijvigheid. Be halve de gewone aanvoer van de kwekers en de werkzaamheden voor de export naar België en Frankrijk is er de afgelopen week veel werk gekomen aan de invoer van mossels uit het buitenland. Behalve een grote coaster kwamen nu iedere dag en ook 's nachts grote vrachtwagens met consumptie-mossels uit Duitsland en Denemarken. Het lossen van de wagens en het uitzaaien op de ver waterplaatsen vragen veel arbeids krachten, zodat het voor de oester kwekers in de afgelopen week zeer moeilijijk was om voldoende perso neel te vinden om de pannen binnen te varen. Hoewel dit jaar reeds een hoeveelheid van 280.000 tonnen (1 ton is 100 kg) werden aangevoerd tegen 223.000 in dezelfde periode van het vorig seizoen, dat is dus 57.000 ton nen meer, is er toch een kleine aan voer door de kwekers. De oorzaak is dat de exporteurs enorme bestellin gen doen bij het centraal kantoor. Vorige week werden niet minder dan 48.000 ton besteld. Hiervan konden de kwekers slechts de helft leveren. Het bijzonder slechte weer was toen ook wel voor een gedeelte schuldig aan deze kleine aanvoer. Hierdoor gaan de exporteurs zich ongerust maken dat hun bestellingen vermin derd zullen worden en hun slechts een gedeelte zal worden toegewezen. Ten einde hun voorraad op de verwater plaatsen aan te vullen is men nu op grote schaal overgegaan tot import. De export naar Frankrijk neemt zeer toe, maar België is aan het vermin deren. Morgen, woensdag 29 oktober gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 4.01 en 16.02 uur, te Terneuzen om 3.12 en 15.18 uur en te Vlissingen om 2.45 en 14.50 uur. 4ardenburg De jaarlijkse winkelweek, die duurt van 25 oktober tot 8 november, werd weer geopend met een rondgang van de muziekvereniging „Aardenburgse Fanfaren". Ditmaal is er een fouten- wedstrijd aan verbonden, terwijl er weer twee gratis loterijen zijn, een ten bate van de plaatselijke V.V.V. en een ten bate van het uniformenfonds der Koninklijke. Aardenburgse Fanfaren. De trekking vindt plaats op dinsdag 11 november. Cadzand Door het donkere weer en de zware mist reed maandagmorgen om kwart voor zeven een personenauto nabij „Hedenesse" op een onverlichte bie tenwagen met paardentractie. De auto werd zwaar beschadigd en de chauf feur liep lichte verwondingen op. Slechter liep het af met de voer man van de bietenwagen, de 54-jarige Riemens uit Cadzand, die waarschijn lijk een duw van de wagen in de rug heeft gekregen, waardoor hij vrij ernstig werd verwond. Dokter Bom uit Cadzand, die eerste medische hulp verleende, achtte onmiddellijke over brenging naar het St. Antoniuszieken- huis te Oostburg noodzakelijk. Cl in "e Fanfare in uniform Voor de fanfare Weldoen door Ver maak is het een grote dag geweest, want sinds haar meer dan vijftigjarig bestaan kwam zij voor het eerst in uniform naar buiten. Op het afgesproken uur stelde de fanfare zich op voor het gemeente huis. Na het spelen van een mars, was het als eerste burgemeester P. Vercauteren, die het bestuur en de leden van de fanfare gelukwenste met de nieuwe uniformen. Het grote begin hiertoe was geweest de stich ting van het Uniformenfonds. Gezien dit particuliere initiatief was het ge meentebestuur bereid om een belang rijke subsidie te geven. Spreker wees op de vermaardheid van de fanfare en hoopte, dat Weldoen door Vermaak in het komende seizoen op de festi vals in de naburige plaatsen een goed figuur zou maken. Voorzitter Fr. Blommaert wist geen woorden te vin den om zijn dank te uiten voor de mooie uniformen, die nu aan de le den van zijn fanfare waren toebe deeld. Na deze officiële ingebruikneming begaf de fanfare zich naar de kerk. waar een plechtig lof gecelebreerd werd. Hieronder werden de instru menten gezegend. Tenslotte maakte de fanfare een rondwandeling door gans het dorp, zodat iedereen tenvoile de nieuwe uniformen kon bezichtigen. Hoewel een grote menigte aan het gemeen tehuis geweest was, bevond zich langs de weg een massa volk om de fanfare te bekijken. En iedereen was vol lof. In de mededelingen in de raad van Yerseke maakte burgemeester Willemse bekend, dat goedkeuring was verkregen voor de verordening wegbelasting en reinigingsrechten en dat in principe besloten is tot het invoeren van verkeersonderwijs op de lagere scholen. Het verzoek van het Zeeuws con sultatiebureau voor alcoholisme om subsidie werd ingewilligd. Een aan vraag van het comité Zeeland pre senteert van f 1000,. subsidie voor de opening van het oester- en mos selseizoen deed wat stof opwaaien. De heer Koster meende dat dit be drag, gezien de financiële positie van de gemeente, niet meer verant woord is. De heren de Leeuw, Pe- kaar en Sinke vonden het een plicht en zeker in het belang van de ge hele gemeente. De heer Van Schaik is zeer verwonderd dat de heer Koster, voorheen als wethouder wel voor een bijdrage was en nu tegen. B. en w. hadden geadviseerd de subsidie toe te staan. Bij stemming was de S.G.P. met alle drie stem men tegen. De heer Gebraad, als woordvoerder, motiveerde het tegen stemmen omdat de feestelijke ope ning van het oester- en mosselsei zoen indruist tegen Gods Woord en de Geboden. De S.G.P. kan hier zijn stem niet aan geven. Tot ambtenaren van de burgerlijke stand werden benoemd J. C. Sinke en J. de Winter. Met algemeen goedvinden werden de lokalen van de voormalige open bare school resp, verhuurd aan de muziekvereniging Mozart", de zangvereniging „Excelsior", muziek vereniging „Tovido" en de damclub. Definitief werd nu het principe be sluit voor een gemeenschappelijke reinigingsdienst met Kruiningen en Krabbendijke. Door de bouw van twqj, nieuwe mosselconservenfabrieken bi) het in dustrieterrein is het noodzakelijk ge worden een nieuw buizennet voor de waterleiding aan te leggen. De ge meente moet zich garant stellen voor de waterafname. De behandeling van de gemeente begroting zal in de volgende verga dering geschieden. Het tekort be draagt f 47.770,77. Bij de rondvraag deelden b. en w. op een desbetreffende vraag van de voor de publieke tribune. De verlich ting in het bouwplan Kakeldans zal worden uitgebreid, terwijl ook het speelterrein zal worden opgehoogd. Dit alles indien de geldmiddelen het toelaten. Mej. Oom informeerde naar het speelterrein aan de Breewg. Zo lang die voor geen andere doeleinden ge bruikt moet worden blijft dit terrein beschikbaar voor speelveld. De be planting van de Molenlaan zal wor den doorgetrokken naar de Breeweg. De heer Pekaar wees op de toe stand van het speelterrein bij de Prinses Beatrixschool. De aannemer heeft beloofd die in orde te maken. Indien er premie-woningen zullen worden gebouwd komen deze in eer ste instantie beschikbaar voor het onderwijspersoneel. In de kreek van het Grote Gat onder St. Kruis is thans weer de tijd van de wonderlijke visvangst aangebroken. Doordat het water schap „Het Vrije van Sluis" gezien de winter, die voor de deur staat en de hoge waterstand, die verwacht kan worden, weer water wegtrekt uit de kreek, komt weer veel rootwa ter vanuit Ede de kreek binnenge- stroomd. Het gevolg daarvan is, dat in dit verontreinigde water de vis een tekort aan zuurstof krijgt en het er niet meer l:an uithouden. Dezer da gen kwamen dan ook weer een groot aantal vissen aan de oppervlakte om lucht te happen, stierven er een groot aantal en werden er veel ge vangen. Vooral de jeugd was actief. Met schepnetten kon men de vis zo maar uit het water scheppen en tal rijke jeugdige Sint-Kruizenaars gin gen met emmers vis naar huis. Hoofdzakelijk was het de brasem, die het te benauwd kreeg, doch ook heer Koster mede dat in principe konden ouderen enkele grote snoeken besloten is tot aanschaf van stoelen en karpers bemachtigen. 's Avonds was er in de zaal St. Ce cilia een bal, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan het uniformen fonds. Sas van Gent ONDERWIJSTENTOONSTELLING „DE EMAILINDUSTRIE" GEOPEND In tegenwoordigheid van hoofden en onderwijzers van verschillende scholen werd de tentoonstelling „De Emailindustrie" in een der lokalen van de brandweerkazerne geopend. Bij verhindering van de burgemeester heette wethouder Scheffer de aanwe zigen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordiger van de stichting onderwijstentoonstellingen, de heer Ammerlaan, die nu voor de zesde maal in onze gemeente een onderwijs tentoonstelling komt organiseren. De wethouder uitte de wens, dat ook dit jaar van deze leerzame tentoonstel ling door de verschillende scholen een druk gebruik zal worden ge maakt. Daarna leidde de heer Am merlaan de genodigden langs de ver schillende aantrekkelijk opgestelde stands en gaf hij ten behoeve van de onderwijzers en onderwijzeressen een inleidend overzicht van het geëxpo seerde. De tentoonstelling blijft tot en met 4 november geopend. DIVERSE CURSUSSEN VOOR BESCHERMING BEVOLKING In onze gemeente zal op vrijdag avonden door de heer Launspach, buitendienst-assistent van de B.B., voor de leden van de noodwachtfor- matie een serie cursussen worden gegeven. Inmiddels is gestart met een zoge naamde basiscursus, waarin een uit eenzetting is gegeven van doel en op zet van de B.B.-organisatie. Burgemeester den Boer heeft deze eerste cursus met een enkel woord in geleid, er op wijzend, dat in Sas van Gent de B.B. al een eind op gang is, maar nog niet voor alle onderdelen op de vereiste sterkte. De burgemees ter sprak de wens uit, dat degenen die de eerste cursus bezoeken, zullen volharden en trouw iedere vrijdag avond zullen terugkeren. Na de basis cursus volgt een elementaire cursus, waarin zullen worden behandeld: de eigenschappen en uitwerking van de verschillende groepen strijdgassen gasontsmettingsmiddelen enz. en de gevolgen van en de gedragsregels tij dens en na een aanval met atoom wapens. Tenslotte zal dan nog een elementaire cursus aanvalsmiddelen worden gegeven. In deze laatste cur sus worden behandeld de aard, uit werking en bestrijding van verschil lende soorten bommen en de gedrags regels bij luchtaanvallen. FIETSER GEWOND Een voorbijganger vond 's avonds om elf uur nabij de oude Sasse Poort de 29-jarige J. B. uit Hoek onder zijn fiets. Dokter v. d. Griek verleende eerste hulp en liet het slachtoffer met voetverwondingen per taxi naar huis brengen. DOOR BROMMER AANGEREDEN Gisteravond stond de 51-jarige J. H. uit Hoek op de Schoolweg aan de kant van dc rijweg naast zijn fiets. De heer A. M., die met zijn brommer aankwam, reed hem aan, waardoor zij beiden kwamen te vallen. De brom fietsberijder werd op advies van dok ter V. d. Griek naar het Julianazie- kenhuis gebracht. RALLEY OP DOORTOCHT Onze gemeente was het rustpunt van een ralley waaraan door een 25- tal Belgische wagens (allemaal Opeis) werd deelgenomen en die in Knokke waren gestart. Na een lunch in één der plaatselijke restaurants werden dc bezienswaardigheden van Terneuzen bekeken. Geboren: Marijke dv. Richard Bracke—Oostdijk; Paul, zv Josephu» van KouterenThomas; Bernardus, zv Jacobus de Waalvan Heckej Krijn zv Pieter Maljaars—de Blaeij, won. 'te Hoek; Maria dv Eduardus da Kort—de Smit. won. te Sas van Gent) Robert zv Ludwig DoolaegeBrack»; Karin, dv André Wegman—Lammens, won te Sas van Gent; Johannes zv Cornelis Schippers—Slottje won. te Amsterdam; Mattheus zv Cornells DeesRiemens, won. te Zaamslagi Odis, zv Jozef Minnaertvan d» Velde. Huwelijksvoltrekkingen: Adrianus van Driel 23 jaar en Maria Maas 18 jaar; Jan de Bruijne 29 j. geh. gew. en Geertruida Idzerda 26 jaar, geh. gew. Pietro De Marco 22 jaar, won, te Goes en Johanna van Driel, 20 jaar. Overleden: Cornelia Dees, 73 jas», wed. van J. Adriaansens, Francina de Voogt, 84 jaar. echtg. van M. Lind- hout, 'won. te Axel. Op de te Ovezande gehouden jaar vergadering van de N.C.B. op de Zeeuwse eilanden heeft de voorzit ter, de heer Martien Steyn uit Hoedekenskerke, na de landbouw kundige aspecten te hebben be licht, even stilgestaan bij de nieu we organisatie. Daar de N.C.B. geen persoonlijke le den kent, moest voor ieder der voor malige L.T.B.-afdelingen, rechtsper soonlijkheid worden aangevraagd, omdat ze feitelijk een boerenbondje op zich zijn. Dit werk is nu zo goed als klaar en bijna iedere afdeling heeft nu koninklijk goedgekeurde statuten. Met voldoening gewaagde spr. van het feit, dat er thans een contactorgaan is tussen de drie Zeeuwse N.C.B.-kringen en dat deze onlangs te Terneuzen gezamenlijk konden vergaderen. Ook de instellingen van de L.T.B., als verzekering, boekhoudbureau en scholen zijn volledig overgegaan, ter wijl de C.H.V. haar entree deed. De goede verwachtingen werden niet be schaamd en vooral de brouwgerst- levering aan de C.H.V. overtrof de verwachting; inplaats van 400 kwam men aan 775 ton. De moeilijkheden ontstaan door slecht oogstweer en vervoer werden overwonnen. Lof en kritiek Met voldoening memoreerde spr. dat de nieuwe minister de prijzen van de landbouwprodukten vroeg tijdig bekend maakte. Minder pret tig vond hij evenwel het tornen aan de garantieprijzen. Het is wel een succes voor de regering als op de melk een honderd miljoen wordt be spaard, doch dit is het niet voor de melkveehouders. Het gaat bedenke lijk worden voor de boer wanneer een deel van het markt-risico op hem afgewenteld wordt. Waar komt men terecht op die manier, vroeg de voorzitter, aleer hij het woord „on aanvaardbaar" noemde. Na het optimistische getint jaar verslag en de rest van de huishou delijke vergadering, heeft ir. J. Wel len, directeur-secretaris van de NCB een beschouwing gewijd aan de be groting der organisatie, terwijl de algemeen voorzitter, de heer Zegers, zijn visie gaf op de landbouwpolitiek. (Advertentie) Profiteer nu van de verrassende aanbiedingen in onze wintercollectie Kies uit de nieuwste moddlen, de nieuwste stoffen en de nieuwste dessins om deze inter modieus gekleed te gaan Karrestraat 17, Aj, Breda Enkele jongelui uit Waterland- J kerkje, die omstreeks half elf J 's avonds huiswaarts keerden, za- gen langs de weg Oostburg Waterlandkerkje nabij „De Ver- korting" een wagen staan, geladen met geperst stro. Zij wisten niet i beter te doen dan vier stropakken S midden op de rijbaan te leggen. Een auto, komende uit de richting J Oostburg, kon nog juist op tijd J tot stilstand komen en een motor- J rijder waarschuwen, die uit de J richting Waterlandkerkje kwam j aangereden. De belhamels troffen het al heel slecht, want de chauf- feur van de personenauto was een wachtmeester van de rijkspolitie, die er in slaagde een van hen in de kraag te vatten, waardoor ook J de andere al gauw bekend werd. S J Het bleken jongelui te zijn uit Waterlandkerkje: de 21-jarige F. J A. B. en de 19-jarige F. A. P. J Ongetwijfeld zullen zij zich straks J voor de rechter moeten verant- woorden voor hun wel zeer ge- vaarlijke handelwijze. TERNEUZEN LuXor 8 uur: Het Mathewson mysterie, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 vurt Vrijgevochten. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het boek der wildernis. OOSTBURG Sociaal-gebouw Stijfsel en Glucosefabriek: Pater Suasso: Wor stelend Afrika. ANTWERPEN (B.) - Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Medium - Telefoon. GOES Grand: De avonturierster van Beiroet, 18 j. MIDDELBURG Electro: De dictator. VLISSINGEN Alhambra: Hare Hoog heid is verliefd, a.l. Luxor: De man met de gouden trompet, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het Ma thewson mysterie, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Ontvoerd uit de harem. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Liefde op het eerste gezicht. GOES Grand: De avonturierster van Beiroet, 18 j. MIDDELBURG Electro: De dictator. VLISSINGEN Alhambra: Hare Hoog heid is verliefd, a.l. Luxor: De man met de gouden trompet, 14 j.

de Stem | 1958 | | pagina 2