Op nieuw zwarte Gezondheid enkele kardinalen niet best Loopgraven op Matsoe.... Minister optimistisch over bouwnijverheid Merkwaardige hobby: koppen uit poten Gratis retour New York-Liverpool Nederland- Zwitserland niet op t.v. Rusland weigert Gebruik rookfakkels schakelt misleiding door kleur uit r Rock ti roll...: schade 50.000 mark DAGBLAD VOOR ZEBLAND Zeeuw verongelukt Eerst gewond, toen overreden Explosie in mijn in Y.S. Sovjet wil niet met Bonn praten Radio-Vaticana maakt excuus Veel begrip bij Y.S. voor onze standpunten Herdenking Hongarije 4 november kaars voor het raam Schiphol in de mist over hereniging Schotenkwestie V.S. Blanken voor heropening Weinig wind Bij toeval ontdekt Mirza draagl bevoegdheden over Weer Chinese eis buitenlanders uit Zuid-Korea EOKA bereid tot matiging Vestigingsbesluit autoreisbureaus Internationale stem voor de 37 "N 98e JAARGANG No. 22897 Voor GodKoningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. My. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 DINSDAG 28 OKT 1953 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. i.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Veeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHtTT.ST Dubbele Poort (Van onze correspondent) Een wel zeer tragisch ongeluk heeft zich voorgedaan nabij Terdonck in België. De 47-jarige heer J. Moes uit Terneuzen verloor daarbij het le ven. De heer Moes, die met zijn brom fiets naar Gent was gereden, werd 's avonds bewusteloos en zwaar ge wond langs de weg bij Terdonck aan getroffen. De man die hem vond kon niet vaststellen of de heer Moes met zijn brommer ergens tegenaan gere den was, of dat hij mogelijk door een ander was aangereden. Snel ging de voorbijganger weg om hulp te halen. Toen hij bij de heer Moes terugkwam, trof hij daar een ontstelde automobilist bij zijn auto aan. De man verklaarde de bewuste loze niet opgemerkt te hebben en hem daardoor te hebben overreden. Dit tweede ongeluk had voor de Ter- neuzenaar fatale gevolgen. De dokter moest de dood constateren. Het stof felijk overschot is naar Gent overge bracht. De voetbalbonden van West- Duitsland en België hebben met het oog op de belangstelling voor hun competitiewedstrijden van die middag ernstig bezwaar gemaakt tegen een eventuele te levisie-uitzending van Neder' land-Zwitserland. De KNVB heeft tot zijn spijt dan ook geen toestemming voor een recht streekse uitzending kunnen ge ven. DE KNVB zal geen bezwaar maken legen een uitzending van de wedstrijd tussen een Bondselftal en de ploeg van Zuid-Afrika, welke op de avond van 12 november, naar alle waar schijnlijkheid op het PSV-terrein in Eindhoven, wordt gespeeld. De belangstelling voor de voetbal interland Nederland-Zwitserland, die zondag a.s. in Rotterdam wordt ge speeld^ is belangrijk groter dan die voor de wedstrijd tegen Denemarken van enkele weken geleden. Het Feijenoord-stadion is tot de laatste plaats uitverkocht. Het Nederlands elf. tal komt, zoals elders gemeld, in de zelfde opstelling uit als tegen Dene marken. telefoon 102 - (B,.bureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56, tel. OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no M) „E nero...., e nero...., het is zwart...." Anders dan op de eerste dag van het conclaaf, toen 300.000 zondagse wandelaars schreeuw den en juichten, menend dat een paus gekozen was, liet gisteren de „fumata" het rooksignaal er niet de minste twijfel over bestaan, dat de kardinalen nog niet tot de keuze van een paus waren gekomen. Zowel na de twee stemmingen van gisterenoch tend, als na de twee van gisterenmiddag, zodat er nu in het conclaaf in totaal acht gehouden zijn was de rook duidelijk zwart. Gisterenochtend om zeven uur werd voedsel afgeleverd via de „ruota", het draailoket, dat het mogelijk maakt materiaal het conclaaf' binnen te stu ren, zonder dat de geheimhouding ge schonden wordt. Om half elf werd de „ruota" een vuurwerkfabriek op 80 km ten zuiden van Rome: één kist met fak kels, die zwarte rook ontwikkelen, één kist voor de witte rookontwikkeling. Al het materiaal dat binnenkomt, zo als boeken en warmere kleding voor de oudste kardinalen, wordt, volgens protocol, eerst geïnspecteerd door mgr. Alberto di Jorio, secretaris van het conclaaf, voor het aan de kardinalen wordt doorgegeven. De commentator van Radio-Vaticana heeft verontschuldigingen aangeboden voor de verwarring, die eergisteren is veroorzaakt door de twee bekendma kingen, dat er een nieuwe paus geko zen was. „Wij kunnen onze luisteraars verzekeren, dat wij niet meer zullen meedelen, dat er een paus is gekozen, voordat wij een definitieve bevesti ging hebben ontvangen uit het con claaf. De stemmingen waren gisterenmor gen veel eerder achter de rug dan op de eerste dag van het conclaaf. De r00k en de rookfakkels deden prima hun werk: het leek wel alsof er stook olie verbrand werd verscheen om 11.09 uur, eergisteren werd het rook- sein pas gegeven om 11.52 uur. Een woordvoerder van het Vati caanse persbureau verklaarde later, dat die kortere duur van de zitting verband houdt met het feit, dat men de kardinalen zondag een serie docu menten heeft moeten voorlezen, die betrekking hadden op de afsluiting van het conclaaf. In een kolenmijn te Bishop in de Amerikaanse staat Virginia heeft zich gisteren een explosie voorgedaan. Van de 180 mijnwerkers, die op het mo ment van de ontploffing in de mijn aanwezig waren zijn er 22 opgesloten geraakt. In dezelfde mijn zijn op 4 februari vorig jaar 37 mijnwerkers om het leven gekomen bij een explosie op dezelfde plaats. Op het moment van de ontploffing wisten 158 mijnwerkers rennend en rijdend door de onderaardse tunnels uit het getroffen gebied te ontkomen. Alle verbindingen met het door de explosie getroffen deel van de mijn, de explosie begon op een diepte van 80 meter en zette zich tot op 3.000 meter voort. zijn verbroken. Reddingsploegen met gasmaskers en zuurstofapparaten trachten zich een weg te banen naar de ingesloten ar beiders, maar ettelijke uren na de red dingswerkzaamheden was nog niets bekend over enige vooruitgang IN NICE is overleden de rechter van het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. José Guastavo Guerrero uit San Salvador. Hij is 82 jaar ge worden. FRANCOISE SAGAN is in hoger be roep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank, die haar de vorige week wegens roekeloos rijden tot 50.000 frank boete veroordeelde. PROF. DR. F. C. GERRETSON, die zoals elders uitvoerig gemeld gisteren te Utrecht is overleden, wordt donderdag om 2 uur op de al gemene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam ter aarde besteld. IN COMMUNISTISCH-China, zo meldt radio-Peking, kunnen, dank zij een dit jaar van kracht geworden programma van militaire paraat heid, onmiddellijk bijna vijf miljoen goed opgeleide jongelieden onder de wapenen worden geroepen. DE BESPREKINGEN in Parijs over de vrijhandelszone als zeer gewenste uitbreiding van de E.E.G. verkeren in een impasse. „De situatie is erg moeilijk zo gaf minister Luns op een persconferentie te verstaan. SPAAK, secretaris-generaal van de NAVO, heeft gisteren in Londen drie uur besprekingen gevoerd met Mac- Millan en Selwyn Lloyd over de kwestie-Cyprus. TWEE POOLSE piloten zijn met een sportvliegtuig naar Wiener-Neustadt uitgeweken en hebben daar de Oos tenrijkse autoriteiten om asiel ge vraagd. Ondanks het goede weer en de milde temperatuur die in Rome heersen, is gisteren in het Vati- caan de verwarming opgestookt ten behoeve van de 51 kardina len, die in de Sixtijnse kapel zijn opgesloten voor de pauskeuze. Men heeft dit gedaan, omdat de gezondheid van verscheidene kardinalen, wier gemiddelde' Rusland heeft gisteren bekend gemaakt, dat het weigert om van vrijdag af zijn kernproeven voor een jaar te staken, zoals Amerika en Engeland aangekon digd hadden te zullen doen. De Russische onderminister van bui. tenlaijdse zaken, Zorin, legde deze verkalring af in de politieke commis sie van de algemene vergadering der Verenigde Naties te New York. ,Dat het Nederlandse standpunt thans bij de Amerikaanse regering een grotere mate van begrip dan tot dusverre heeft gevonden, is bepaald geen holle frase". Dit heeft de minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns gisteren in antwoord op vragen van journalisten medege deeld. Minister Luns zei, dat dit begrip niet alleen de kwestie Nieuw-Guinea betreft, maar ook de anti-Nederland- se maatregelen in Indonesië en tal van andere vraagstukken, waaronder van Europese aard. Volgens Antara heeft de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, dr. Subandrio, gisteren gezegd, dat er geen aanwijzing is, dat de Ver enigde Staten het Nederlandse stand punt steunen in de kwestie westelijk Nieuw-Guinea. De minister ant woordde dit op een verzoek om com mentaar op een Amerikaans persbe richt in die geest. leeftijd 74 jaar is, te wensen overlaat. De oudste kardinaal, de 92-jarige José Maria Caro Rodriguez, aartsbisschop van Santiago in Chili, heeft over de kou in zijn cel geklaagd. De 84-jarige kardinaal Canali, die als oudste van de twee kardinaal-dekens tot taak heeft de verkiezing van de paus aan de menigte op het St.-Pietersplein mee te delen, is bedlegerig. De 68-jarige Chinese kardinaal Thomas Tien is in een ziekenauto naar het Vaticaan gereden en op een draagbaar naar zijn cel gebracht. Hij heeft, zoals bekend, twee maanden geleden in Duitsland een auto-ongeluk gehad en is nog niet geheel genezen van de verwon dingen die hij toen heeft opgelopen. De 71-jarige Duitse kardinaal Frings is van de trap van het Duitse college, waar hij verbleef voor hij het con claaf betrad, gevallen en looht nu met zijn rug in het verband. Voorts zou de gezondheidstoestand van de 84-jarige Belgische kardinaal Van Roey „niet zeer goed" zijn en ook de gezondheid van de 78-jarige Cubaanse kardinaal Arteaga y Betan- court zou te wensen overlaten. Met het oog op het feit, dat het thans twee jaar geleden is, dat 18.000 Hongaren hun leven gaven voor de vrijheid van hun land. heeft de ver eniging „Vrij Hongarije", welke de bundeling van de in ons land verblij vende oud-strijders, ex-politieke ge vangenen en oud-verzetsstrijders be oogt. zich met een oproep gericht tot het Nederlandse volk. Daarin wordt gevraagd op dinsdag 4 november des avonds tussen zeven en acht uur een brandende kaars voor het raam te plaatsen. Het Hongaarse volk en de gehele wereld zo wordt in de op roep gezegd zullen dan zien, dat Nederland de Hongaarse helden niet is vergeten. Gisterenmorgen om negen uur trok de mist boven de. Amsterdamse luchthaven plotseling zo dicht sa men, dat geen toestel meer kon lan den. Verscheidene vliegtuigen weken naar Keulen uit. Een DC-7C van de Sabena, bestemd voor Brussel en ko mend van New York. slaagde er in even voor 9 uur binnen te komen. De luchthaven van de Belgische hoofd stad zat namelijk ook dicht. Het K.L.M.-t-oestel uit New York, dat om 9 uur reeds boven Schiphol cirkelde, hing om half twaalf nog in de lucht en kon eerst na twaalven landen. Om twee uur 's middags waren van de geregelde diensten drie vlieg tuigen geland. Om vier uur trok de mist op, maar om zes uur gisterenavond zat de luchthaven weer dicht. Ook elders trad veel vertraging in het Westeuro- pese luchtverkeer op. Dr. Hans Kroll, ambassadeui van West-Duitsland tc Moskou, heeft gis teren de Westduitse minister van bui tenlandse zaken von Brentano ver slag uitgebracht van het onderhoud, dat hij onlangs te Moskou heeft ge had met de Russische minister van buitenlandse zaken over de kwestie- Duitsland. De Duitse ambassadeur heeft te kennen gegeven, dat Gro- miko hem heeft laten weten, dat de Sovjet-Unie niet bereid is met de Bondsrepubliek over de hereniging van Duitsland te praten. (Advertentie) Het domein voor goedgeklede vrouw HARRESTRAAT 15 BREDA - Ijilaierre is een van de eilanden, die in het brandpunt van de wereld belangstelling staan. Hier zien we hoe schoolkinderen en huisvrouwen met vereende krachten loopgraven graven en wallen opwerpen als on derdeel van 't beschermingsprogram (Van onze parlementaire medewerker) De bouwtijd voor woningen heeft zich in 1958 niet ongunstig ontwikkeld vergeleken met het vorige jaar. De cijfers, die hierover door de minister van Volkshuisvesting, ir. Witte, aan de Tweede Kamer worden gegeven, tonen een verbetering met ongeveer 5 pet. De bouwprijzen, die in de pe riode 1953-1957 met 30 tot 35 pet. wa ren gestegen o.a. door betere af werking en stijging van lonen en ma- teriaalprijzen zijn door de minister onder druk gezet. Dit leidde in de sector woningwetbouw tot een verla ging van de aanvankelijk gedane prijsbiedingen met 10 pet. Wat hier van het werkelijk resultaat is ge weest voor het verloop van de bouw prijzen, vergeleken met het vorig jaar, valt volgens de bewindsman moeilijk te zeggen. Wel vermeldt hij een daling van de prijzen in de drie grootste steden met 7 a 8 pet. verge leken met 1957. Dit is het gevolg van de ontspanning op de bouwmarkt. Over de woningproduktie zegt ir. Witte, dat ook in 1958 waarschijnlijk het bouwprogramma* verwezenlijkt zal worden. De ontwikkeling in de tweede helft van 1958 geeft de rege ring goede hoop voor het volgend jaar. Het streven naar efficiency op het ministerie heeft geleid tot een aanmerkelijke verkorting van de be- handelingstijd voo.r bouwvergunnin gen. De minister heeft verder aange kondigd, dat in november een begin zal worden gemaakt met het verzen den van aanmaningen aan die eige naren van vooroorlogse huizen, die zich nog niet hebben aangemeld bij het grootboek woningverbetering in verband met de gedeeltelijke blokke ring van de huurverhoging. Het gaat om rond 270.000 van de bijna 1.2 mil joen vooroorlogse huizen. In het voorlopig verslag op de be groting heeft de Tweede Kamer aan gekondigd, dat zij o.a. met de minis ter wil spreken over het uitblijven van een vergoedingsregeling voor de zoutschade op Walcheren. Anders dan men verwacht had, is de eerste juridische stap om herope ning van enkele scholen in de Ameri kaanse staat Virginia te verkrijgen, niet door de vereniging voor gekleur- den (NAACP) gezet, maar door een groep ouders van blanke leerlingen, die door het Virginia's negeren van de integratiewetten zijn getroffen. Gouverneur Lindsay behoort tot de gedaagden in het proces dat thans aanhangig is gemaakt. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Weinig wind. De zelfde of iets lagere temperatu ren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke wind uit veranderlijke richting, later overwegend uit het zuidoosten. Eerst betrokken, daarna nevelig, late.r opklarin gen. Vrij verspreide mist. Vandaag: zon onder 17.21 uur, maan op 17.54 uur. Morgen: zon op 7.28 uur, maan onder 9.06 uur. Bij het onderzoek in een moordzaak is aan het licht gekomen, dat een Engels man een gratis reisje heen- en-terug over de Atlantische Oceaan heeft gemaakt om zijn gezin te kunnen bezoe ken. De Engelsman, de 28-jarige William McAteer, broer van de Britse bok ser Pat McAteer, werd gearresteerd, nadat hij de reis naar Engeland en terug naar New York gemaakt had op het Passagiersschip Britanic. McAteer, nog steeds Brits staats burger, doch domicilie hebbend in de Verenigde Staten, verborg zich aan boord van de Britannic, toen dit schip op 3 oktober naar Liverpool vertrok. Hij werd niet ontdekt tij dens de reis cn slaagde er in het schip via de loopplank van de be manning te verlaten in Liverpool. Na een bezoek aan vrouw en kin deren ging hij op 27 oktober aan boord van de Britannic, toen het schip naar New York terugkeerde. Alles ging goed, tot hij te New York 'n zijn auto wiide stappen, die drie wel:en geparkeerd had gestaan nabij de kade aan de Hudsonrivier. De politie hield een oogje op alle auto's die langere tijd geparkeerd stonden nabij de rivier, in verband meteen moordzaak. Toen McAteer wilde in stappen werd hij door de politie ge arresteerd en aan het Federal Bu reau of Investigation overgedragen. McAteer, die te Bayside, Long Is land, woont, zal voor de rechter van instructie geleid worden wegens overtreding van de verstekelingen- wet. Hij heeft uitgelegd, dat hij de Oceaan was overgestoken, omdat hij heimwee had. Zijn vrouw en kinde ren waren oorspronkelijk met hem naar de Verenigde Staten gekomen, 'och later keerden zij naar Liver pool terug en bleef hij in New York achter. Misschien krijgt McAteer een boete en gevangenisstraf, maar deportatie zal wel achterwege blij ven. De Engelseschoolmeester A. Betts heeft 'n merkwaardige liefhebberij: hij snijdt groteske koppen uit hout, waarbij als extra bijzonderheid nog geldt, dat hij uitsluitend tafel-, kast- en beddepoten als materiaal gebruikt. Overigens heeft hij met zijn knutselwerk veel succes op tentoonstellingen. Hij weigert ech ter pertinent ook maar een van zijn kunstwerkjes te verkopen. President Iskander Mirza van Pa kistan heeft gisterenavond bekendge maakt, dat hij besloten heeft ,,zich terug te trekken en alle bevoegdhe den aan generaal Ajoeb Chan over te dragen". Generaal Chan werd giste ren eerder op de dag als eerste mi nister beëdigd. Een dag nadat zij hebben bekend gemaakt dat de terugtrekking van de Chinese vrijwilligers" uit Noord- Korea voltooid was, hebben de com munisten de eis gesteld, dat ,,alle buitenlandse troepen" worden terug getrokken uit Zuid-Korea. Deze eis, die al zo vaak gesteld is, werd zon der omwegen afgewezen door het commando der Verenigde Naties. De Grieks-Cyprische verzetsorga nisatie EOKA heeft in strooibiljetten er op gezinspeeld eventueel bereid te zijn haar geweldcampagne tegen de Britse overheersing op Cyprus te sta ken. In de pamfletten, die gericht waren tot de Britse regering, ver kondigde de EOKA. dat politieke maatregelen in de plaats moeten ko men van het militaire optreden om een eind te maken aan de strijd op het eiland. Waarnemers vermoeden, dat de EOKA doelt op een hervatting van onderhandelingen, zonder bespre kingen met Makarios daarbij uit te sluiten. De commissie „adviezen vesti gingsregelingen" van de Sociaal-Eco nomische Raad heeft aan de staats secretaris van Economische Zaken een advies uitgebracht over een ont- werp-vestigingsbesluit reisbemidde- lingsbedrijven. De commissie kan zich verenigen met het voorstel van de op dit gebied werkzame organisaties van onderne mers. voor het autoreisbureaubedrijf een vestigingsbesluit in het leven te roepen. Gezien de ontwikkeling van het toe risme acht de commissie het gevaar niet denkbeeldig, dat onbekwame on dernemers zich op dit terrein bewe gen. Groepsvervoer, waarvoor krach tens de wet „autovervoer personen" vergunning is verleend, valt niet on der de werkingssfeer van de voorge stelde regeling. De Internationale Federatie van Mensenrechten, een organisatie die zichzelf noemt „een niet-gouverne- mentele organisatie, geaccrediteerd bij de V.N.". deelt mede, dat zij door bemiddeling van de Nederlandse am bassadeur in Frankrijk een dringend vertoog heeft gericht tot de Neder landse regering. Hierin verzoekt zij terug te komen op de beslissing tot terugzending naar Indonesië van wat zij aanduidt als ,,37 Indonesische po litieke vluchtelingen". De Federatie acht de beslissing van de Nederlandse regering in strijd met artikel 14 van de verklaring over de mensenrechten, die Nederland mede heeft ondertekend. Een concert, dat door de Ame rikaanse jazz-zanger Bill Haley en zijn band in het Westberlijnse Sportpaleis zou worden gegeven, is door enkele honderden jonge lui in de war gestuurd. Toen het concert begon, be stormden ongeveer 200 jongelui het podium om daar te gaan dansen. Dat veroorzaakte een enorm tumult. Er ontstonden vechtpartijen, waaraan ongeveer 800 van de 7000 aanwezige jon gelui deelnamen. De enthou siastenvarieerden in leeftijd van 16 tot 21 jaar. De politie greep in en ontruim de de zaal. Doch voor het zo ver was, waren Haley en zijn muzikanten gevlucht, vijf poli tieagenten en zes jongelui ge wond, achttien oproerlingen" gearresteerd, de stoelen, het luidsprekersysteem en de toneel verlichting vernield. De politie raamt de schade op 50.000 mark...

de Stem | 1958 | | pagina 1