Papier voor ONZE PUZZEL DE HERFST Herfst RAADSELS Fantasiebloemen Eigen werk De verjaardag 'n (N)ACHTERLIJK AVONTUUR B' r M* if I- \j I frrrmrt SPAAPEN Zestiende Wegverkeersdag K.N.A.C. Pleidooien voor betere opleiding rij-instructeurs en meer contact weggebruikers DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 BRIEVENBUS Visjes in het water Kabouters In het kabouterdorp Bij de slager Jl. oe een vleuaeltieó L eucjeltjeó nreecj OPLOSSING Gedragstechniek zeer belangrijk Er was een huisje wit en glad dat niet een enkel deurtje had. Daarin was maar één vertrek, daar woonde juffrouw Snaterbek. Ze vond het huisje wel wat klein, wou niet meer opgesloten zijn, stiet een gaatje in de wand en ging toen reizen door het land. Betje Neven Hoogstraat 3, Etten •uaqimi uaa ua ra uag 1. Hoeveel boterhammen zou je 's morgens nuchter kunnen eten 2. Wanneer is de beste tijd om kersen te eten 3. Hoe kunnen 6 kinderen 6 ap pels zo verdelen dat er een in het mandje blijft? Ingezonden door Lucle van Agtmaal Oliesteenweg X, Oudenbosch •uua ladde ap jaui atpueui ;aq i2Ct!h puin apsaz lajj 'g -}8n 8muan ap ue'e puoq ap sjy 'Z -qonu jaaui ;aiu je at uaq apaa.vij ap uba uaqiruqag' jaq fiq jubm 'upa t Wat een tekeningen heeft het deze week geregend. Zóveel dat we weer de grootste moeite hebben gehad om aan te wijzen wie in de krant mocht staan. We kregen er drie bijzonder mooie van kabouterwoonplaatsen. Dat was dan een bos of een dorp. Tussen deze drie kinderen is geloot. Mieke Dufournee heeft geluk gehad, dat kun je in deze krant zien. Wie geen geluk hadden waren: Anneliesje Esseling te H. en Annie de Vogt te B. Het was een prachtige tekening Anneliesje, met een wei vol padde stoelen en een lucht vol vogels en sterrenEn de kabouter gaat juist in de tuin werken. Mooi gedaan Annie de Vogt laat het kabouterland zien op wasdag. Er hangt ook een puntmuts aan het lijntje. Een leuke tekening hoor, ook al komt hij niet in de krant. Verder waren er verschillende stads gezichten met huizen, met een kerk, en ook met een rivier. Hier heeft 00<0<0<OCD000CP<00 Annemleke Belermans Dieststr. IX, Breda Het is jammer dat niemand kan zien hoe een mooi uitgeknipt rand je deze tekening had Ineke van Rooy gewonnen, toen we moesten loten. Ofschoon de volgende tekeningen even mooi waren, is er dus geen plaatsje voor in de krant: Ad de Vogt te B. Een prachtige kerk met een huis en een school. Dat zijn precies de drie plaatsen waar je le ven zich afspeelt. Goed gedaan Ina Cieremans te T. Dit was een huis met een rivier en een boot. Ina is pas 5 jaar en toch al zo mooi aan het tekenen Een volgende keer komt je plaatje misschien wel in de krant. Wie weet Paul v.d. Heuvel te B. Jij hebt er een luchtfoto van gemaakt Paul. Dat is niet gemakkelijk hoor, maar het is bijzonder leuk getekend. Je hoeft het niet jammer te vinden dat hij niet in de krant staan, want je plaat is zo groot. Als we die heel klein moesten afdrukken, dan zou je er niet veel meer van zien. Rla Kleemans te B. Het was net een schilderij wat je ons hebt gestuurd. Ziet de huiskamer bij jou thuis er zo uit Het is een prachtige kamer en alles is op de tekening duidelijk te herkennen. Maar je schilderij is niet geschikt om afgedrukt te wor den. Daarvoor zijn de lijnen te vaag. Wij kunnen in de krant geen kleu ren maken, zie je Maar nu hebben we je tekening opgehangen; dat is toch ook wel leuk. Elly Backx te B. Heb je dat moeilijke versje helemaal zelf verzonnen Wil je ons dat nog eens schrijven Coby Weterlngs te T. Het versje dat je ons als „eigen verzonnen werk" stuurt, staat ook in Tante Thea's De herfst is gekomen Het blad valt van de bomen En iedere keer zie je in het bos De paddestoeltjes in het mos De kastanjeboom dik en groot Werpt zijn vruchtjes in de sloot Wij gaan ze zoeken, dat is feest Het gaat erom, wie heeft er het meest Boven in de beukeboom Zit een eekhoorn zo klein Hij knabbelt met zijn tandjes De beukenootjes fijn. De koeien staan te loeien Zij willen naar hun stal Omdat het buiten koud wordt Die dieren zijn ook niet mal. Corrie Deckers, 10 jaar Achtmaalseweg 28 Zundert Getekend door Truusje de Wit Koestraat 9, Geertruidenberg Er was ook een gedicht bij, maar Die lichtbruine kastanje Ik ken geen mooier kleuren dan die van 't Hollands bos in bruine najaarsdos. Ik ken geen zoeter geuren dan die uit 't geurig mos en geelrode eikebladeren. En de varens die bloeien langs de moddersloot. Die irden daar weer vergroot. Een hert dat daar stoeit met zijn mooi en groot gewei daarginds om die groene wei. van het ene meisje hebben we alleen het gedicht en van het an dere alleen de tekening geplaatst. met zijn mooie groene stoppels. Die komen straks niet buiten de deur Er, die mooie grote eikels met die geelrode eikebladeren, die zijn weer aan 't vallen. Cisca van Gils Oude Tilburgsebaan Dorst Henny was 24 oktober jarig. Ze zou dolgraag ©en hondje hebben. Maar daar moest moeder nog ©ens over denken. Er waren nog zes andere kinderen, die wilden met hun ver jaardag ook wat hebben. Enfin, ze zou er maar niet te vast op hopen, als het niet kon, dan kon het niet. Eindelek was dan toch de grote dag aangebroken. Wat zou ze krijgen Eerst kreeg ze van de kinderen wat. Van Els ©en leuk armbandje, van Riet een broche, van Annie ©en flesje eau de cologne van de kleintjes ©en reep chocolade. Toen kwam het ge- jn»rw Aieuuum, jaar schenk van vader en moeder. Ze- kabouter Westdam, Sas van Gent „uwachtig wachtte ze. Wat ze niet /fc gQed uken€n had durven hopen, was waar gewor- Maar niet goed reJcenen den. Het was een hondje. Ze noemde We hebben feest. het Lex. Om vier uur uit school, De elfjes staan in het rond En ze houden stil hun mond Dit heb ik gezien in het ziekenhuis Maria Kieboom, 8 jaar Tn Single ermee wandelen. Ze had ook Zg w a£m het dansen I heie kaboutePrfamilie:0' vader" nog ePn lijn sekregen voor haar Met hun gouden kransen. moeder en drie leuke kabouterkin- hondje, dej-tjes, Bolleman, Witbaard en Langhaard. Bolleman was erg nieuwsgierig en wilde graag alles zien en weten. Witbaard en Lang haard waren altijd aardig en nooit nieuwsgierig. Anneliesje Essing Rooseveltweg 5, Hulst Plony Weterings Gouwstraat 15 Teteringen Ineke Hollanders Zandbergweg 10, Breda Mieky Dufournee, 6 jaar. Molenstraat 15a, Breda Keurig getekend en zo fijntjes Bij de slager kun je van alles krijgen Je kunt alles aan een draadje rijgen. De slager waar ik het nu over heb, heet van. Dorst. Raad eens wat lekker bij hem is, de worst Hij heeft een mooie winkel. En ook een vrouw. Die is de slager trouw. En een zoon Die heet Toon. En Moon lacht zich een boon Omdat het gedicht uit is. Henny Canjels Oosterstraat 82, Breda De leuke tekening ls wegens plaatsgebrek weg gelaten. M'n broertje (2 jaar) zou voor 't eerst bij me slapen samen in een groot bed. Ik voelde me nu natuurlijk echt groot en zou er wel goed op passen. Ik verheugde me werkelijk en ging dan ook die avond vroeg naar bed. Amper lag ik van m'n nachtrust te snoepen of ik hoorde een gestommel; 't eerste wat ik dacht was: „Ons Keesje", maar die lag rustig te slapen. Toen dacht ik, och natuurlijk verbeelding, laat ik me nu niet bang maken en ik sliep weldra in. Maar na een poosje schrok ik weer wakker en ja hoor, 'n gebons en gestommel op de trap. Even werd ik bang maar toen, flink zijn jongens, ik zocht m'n zaklan taarn onder mijn kussen en lichtte mijn kamertje door. Niets te zien. Zou ik maar gedroomd hebben En weer ging ik slapen. Maar wel verdrie, 'n klap en een bons; ik dacht: dat is me toch te machtig Als 'n kerel sprong ik m'n bed uit, draaide het licht aan en zocht, onder bed, onder de kast, onder de stoel, geen mens te zien. Maar wat lag daar op de grond voor m'n bed Je raadt het nooit... De nach telijke rustverstoorder't Was 'n vlo met een houten poot. Ingezonden door Taddy Nowak, 11 jaar Middellaan 135, Breda. Een leuke tekening van Ineke van Rooy, 7 Jaar Laan van Rasseghem, Breda poëziealbum. Het zal dus moeten zijn: „Eigen overgeschreven werk". Marianne Huyben te D. Een leuk versje van Klein Jantje en netjes geschreven. Maar je weet het al, zo lang we nog zo veel eigen werk krij gen, komen de overgeschreven vers jes niet aan de beurt. Theo Cieremans te T. Wat een span nende geschiedenis van Wip, Wap en Karei. Je hebt er niet bij geschre ven dat het eigen werk is. Nu komt het niet in de krant. Als je het soms toch zelf verzonnen hebt, mag je ons dat nog schrijven hoor. Veel kinde ren vergeten het erbij te schrijven en dat is jammer. Marianne Dufournee te B. Jammer Marianne, je zusje Mieke (dat is toch zeker je zusje?) heeft meer geluk gehad dan jij. Want we-hebben voor je tekening geen plaatsje meer over. Toch was het een mooie tekening. Is het een portret van een vriendinne tje Er staat „Anneliesje" boven. Of is dat weer een ander zusje WILDE ROOS was 'n schat tig klein elfje. Op haar blonde krullen wuifde 'n kroon van rozen blaadjes die een heideroosje haar had afgestaan. En van een knop v/as haar jurkje waar de heide- roos ook al haar meeldraadjes had opgenaaid. Toch was 't elfje niet gelukkig, want zij kon niet vliegen. Altijd moest ze lopen om de vele goe de daden te kun nen doen, die elf. jes in de bloemenwereld te verrichten hebben. Op een dag, toen zij juist van een lange tocht -tol 11 ifl op een paddestoel zat uit te rusten, kwam daar de kabouterkoning voorbij. „Waarom kijk je zo verdrietig, Wilde Roos?" vroeg hij. Vlug stond het elfje op en zij ant woordde met een verlegen stemmetje: „Ik ben wel een beetje moe. Koning, maar ik bedoel de toch niet om er verdrietig uit te zien". Dat vond de Koning heel lief gezegd, maar hij begreep toch wel dat er iets aan haperde. En omdat het zo'n lieve koning was, kon het elfje niet lang over haar verdriet zwijgen en zij vertelde dat zij o zo graag vleugeltjes hebben zou. De Koning was niet alleen lief maar ook erg wijs. Daarom wist hij aan Wilde Roos raad en hulp te geven. „Ga naar het Libellenvolk in het Lavendel- land" zei hij, „daar zijn op het ogenblik veel zieke kinderen. De Libellenmoeders komen handen te kort en ze zullen erg gelukkig zijn als een opgewekt elfje kan komen helpen." Wilde Roos vertrok onmiddellijk en voelde geen moeheid meer of verdriet want zij had een goed hartje en vergat haar eigen zorgen voor de zorgen van anderen. In het Libellenland was werk aan de winkel en dagenlang verzorgde en vertroetelde Wilde Roos de kleine vliegers. Toen eindelijk -dien genezen waren en het elfje afscheid nam om weer naar huis terug te keren, kwam de Libellenkoningin haar zelf bedanken. En wat bracht zij als afscheidsge schenk mee Een paar wondermooie vleu geltjes, doorzichtig maar sterk en glanzend met alle kleuren /an de regenboog. De koningin hielp haar de vleugels aan te doen en even later zweefde Wilde Roos als een veertje door de lucht. Regelrecht naar de kabouterkoning ging het. Bij een grote boom wachtte hij haar al op want hij kende het elfje goed en wist dat ze hem gauw zou komen vertellen hoe alles ver lopen was. Toen hij nu hoorde dat zij zulk een goede hulp voor de zieke libellen was geweest en zo vorstelijk was beloond, gaf hij haar bovendien een met parels bestikte jurk en een echt gou den kroontje dat beter tegen de luchtreizen bestand zou zijn dan de tere rozenbladeren. Sedertdien is het elfje nooit meer moe oi verdrietig en zij kan tweemaal zoveel goede daden verrichten ls tevoren. NOZEMS (VIII) „Ik sta alleen, geen God of maatschap pij, die mijn bestaan betrekt in een be zield verband" (Marsman). Deze klacht zeggen vele jongeren Marsman in hun wanhoop na. Of men deze jonge mensen nu nozems (Neder land), Halbstarken (Duitsland), Teddy- Boys (Engeland) of Stilyagi (Rusland) noemt, het zijn en blijven jongeren, die in deze wereld hun weg niet kunnen vinden. Het zijn jongens en meisjes, die in een tijd leven, waarin de angst hen grijpt, die leeg zijn, die God niet kunnen vinden en met zichzelf overhoop liggen. Die eenzaam zijn ondanks hun aantal, die door niemand begrepen wor den, wat toch niet zo moeilijk is. Het enige, dat ze willen, is rust en vrede, het wegnemen var de angst, die zij voor het leven hebben. Deze jongeren zijn afhankelijk van een generatie, waarvan vooral de topfiguren aan niets anders denken, dan aan expan sie, roem en eer op technisch gebied, die denken in en aan atomen, maar niet aan de jonge mens, waar ze verantwoor delijk voor zijn. (Advertentie) Neveda, Rokin 118, Amsterdam Deze jongeren, die overdag de fabrie ken en werkplaatsen vullen, waar ze niet leven, maar functioneren, willen ook le ven. Is het dan zo'n wonder, dat ze na de hele dag opgesloten te zijn geweest gekke dingen doen. Hun werk beschou wen ze als een noodzakelijk kwaad, dat ze liefst zo vlug mogelijk vergeten, nie mand heeft hun geleerd hun vrije tijd op de juiste wijze door te brengen, ze dompelen zich onder in een roes van valse romantiek, die de bioscoop, café, platenautomaat en de moderne muziek hun geeft. Er wordt gesproken en geschreven over een jeugdprobleem, maar waar blijven de oplossingen. Hiermede wil ik niet zeggen, dat men niets doet, maar dikwijls is het geen men doet nog een zoeken en tasten. De lezer moet uit hetgeen hierboven geschreven is niet de conclusie trekken, dat men alles wat de jeugd doet moet tolereren, integendeel, maar wel moeten ze voor ogen houden de achtergronden, die het probleem in de hand gewerkt hebben. Wanneer de ouderen zo ver zijn, dat ze dit door hebben, zullen ze de jeugd ook beter begrijpen en hen op een andere wijze tegemoet treden, waar door ook de houding van deze „pro- bleemjeugd" zal veranderen. Ook geloof ik, dat de problemen met betrekking tot de jeugd, misschien onbewust te veel worden opgeblazen. Misschien mag ik u attent maken op hetgeen reeds de oude Egyptenaren zoveel jaar voor Christus in hun hiëroglyfen in graniet beitelden: „Waar moet dat met de hedendaagse jeugd naar toe?" Verder wilde ik vragen om alstublieft het woord nozems en al die andere fraaie uitdrukkingen, die men aan de jeugd geeft, overboord te gooien. BREDA P. DE M. (De titel „nozem" geldt maar voor een bijzondere en zeer herkenbare ca tegorie van onze Jongelingschap. Mars man hoorde er bijvoorbeeld niet bij. Red.). H WÊV# i0 Horizontaal: 1 deel, 6 einde, 10 uit roep, 11 naaigerei, 14 voorzetsel, 15 uitbouw, 18 insect, 19 Amerikaanse woestijn, 21 Duits pers. voornaamw., 22 omroepvereniging, 24 vogel, 26 vierhandig dier, 27 Frans lidwoord, 29 vervoermiddel, 31 geogr. aand. (afk.), 32 rivier in Siberië, 34 drank, 36 dwaas, 38 wintervoertuig, 39 insecten stadium, 41 op die tijd, 43 naar be neden, 45 steensoort, 46 ruimte, 47 naar mijn mening (afk.), 48 plek, 50 verbinding, 51 dus, 53 heilige (afk.), 54 klein takje, 56 op de wijze van, 57 boom, 59 afstandsmaat (afk.), 60 mu ziekdrama, 63 titel (afk.), 65 soort plooi, 67 oppervlaktemaat, 68 zwaard vis, 70 meisjesnaam, 72 vette vloei stof, 74 voetbalclub, 76 opdracht, 78 windrichting (afk.), 79 geur en smaak, 81 water in Friesland, 82 ziekte, 83 paard besturen. Verticaal: 1 muziekterm, 2 deel van de kachel, 3 Engels lidwoord, 4 land bouwwerktuig, 5 voor, 6 meisjesnaam, 7 plezier, 8 edelsteen, 9 helder, 12 god heid, 13 koker, 16 het Romeins Im perium (afk.), 17 godsdienst (afk.), 19 laatstleden (afk.), 20 voorzetsel, 23 ronde-tafel-conferentie (afk.), 25 zij rivier v. d. Donau, 28 boom, 30 uitstal kast, 31 vreemde munt, 33 plaats in Frankrijk, 35 plaats in Duitsland, 37 steekwapen v. e. dier, 38 behoeftig heid, 40 voorzetsel, 41 vallei, 42 muur holte, 44 nauw, 49 water in Groningen, 52 mannelijk zoogdier, 53 kleverige vloeistof, 55 insect, 56 bloeiwijze, 58 naar één punt kijken, 59 deursluiting, 61 vrucht, 62 zuivelprodukt, 64 gissen, 66 Frans pers. voornaamw., 67 als eer der (afk.), 69 sportterm (afk.), 71 lid woord, 73 deel v. h. dak, 75 Spaanse titel, 77 deel v. h. kippenhok, 79 meis jesnaam, 80 deel v. d. dag (afk.). Horizontaal: 1 pilaar, 6 getijde, 11 s.a., 12 sirene, 14 ros, 16 idioot, 19 et, 20 ave, 22 ommekeer, 25 enge, 26 aan, 28 ara, 29 spurt, 31 ad, 32 ah, 33 rat, 35 sterk, 37 relaas, 40 nar, 41 a.e., 42 ren, 43 anode, 44 art, 46 oe, 47 mop, 49 esprit, 52 knaap, 54 val, 56 t.t., 57 na, 58 «naar, 60 age, 62 iel, 63 eppe, 64 temperen, 67 ent, 69 d.i., 70 begaan, 72 sec, 74 alinea, 77 It, 78 stevig, 79 akolei. Verticaal: 1 pad, 2 loom, 4 aster, 5 r.i., 6 getest, 7 en, 8 tea, 9 drente, 10 e.o., 11 sigaar, 13 ree, 15 sterke, 17 Ion, 18 omaha, 21 vertrapt, 23 kar, 24 r.p., 27 aderen, 30 u.s.a., 32 aanmanen, 34 aroma, 36 ratine, 38 ie, 39 sap, 40 nee, 45 r.r., 46 oksels, 48 opa, 50 stere, 51 talent, 53 aspect, 54 vredig, 55 lap, 59 at, 61 gebak, 62 ina, 65 min, 66 egel, 68 t.a.v., 71 ali, 73 es, 75 li, 78 e.a. VREEMD VERSCHIJNSEL Ik meende vorige week zaterdag ln d« courant te kunnen lezen: Vreemd lucht verschijnsel waargenomen, of: Vier vlie gende schotels tegelijk gezien, maar daar stond niets van in. Ik heb wel iets ge zien, vorige week vrijdagavond tussen negen uur en half tien. Ik vertoefde even buiten en keek een moment naar dt sterrenhemel, dat doe ik meestal. Ineenz zie ik vier lichtende voorwerpen ver schijnen, gelijk vogels, en die dingen schoven geruisloos voorbij, heel stil, niet het minste geluid heb ik gehoord. Ze kwamen van de richting zuidoost, daar ligt wel het vliegveld Gilze-Rijen en verdwenen in de richting noordoost. Die dingen waren geheel verlicht, de kleur was roodachtig. Ze leken op een hoogte te zijn van twee driehonderd meter. Ze leken zo groot als een ooievaar. Wat zou dat geweest zijn? Iets onnozel een voudigs of werkelijk iets bijzonders? EEN ABONNEE (We hebben van niemand anders iet« over het verschijnsel vernomen. We kunnen inzender met de beste wil van de wereld ook geen uitleg verschaf fen. Red.). GOED VOORGAAN Na het goede voorbeeld van Frankrijk en België, het laatste binnen een kort tijdsverloop voor de tweede maal, wordt het de hoogste tijd dat er ook hier te lande grote veranderingen gaan plaata vinden en dat wel over de gehele lijn. Het moet niet slechts beperkt blijven tot aftreden van de tegenwoordige rege ring en wel zo vlug mogelijk. Er moet ook een algehele vernieuwing komen van de volksvertegenwoordiging, van de pro vinciale en gedeputeerde staten, gemeen teraden en gemeentebesturen, de enige weg om in ons land veertien jaar na de oorlog gezonder toestanden te scheppen, mede door drastische bezuinigingen op alle uitgaven en verlaging der belastin gen, inkrimping van het ambtenarenle- ger en opruiming van alle overtollige paperassenrommel Prof. Romme heeft laatst nog gezegd: het is waanzin dat wij ons hier bezig houden met precieze sluitingsperioden van winkels in verband met Sinterklaaz, om maar een voorbeeld te noemen. Evenals in België zijn de socialisten in de oppositie gedrongen. Dat behoort ook hier met de Partij van de Arbeid te ge schieden, hoe eerder hoe beter. BREDA A. O. SCHADELIJK In verschillende Nederlandse dagbladen waaronder ook „De Stem", kunnen we lezen dat we er weer een Nederlandse kampioene bij hebben, n.l. de snelste schilster. Het is mij niet erg duidelijk, dat dit een bijzondere prestatie is, één pond aardappelen en 280 gram afval, dus meer afval dan er aardappelen over zijn. Ik zou zo zeggen, dat is een schadelijke boel, tenzij er bijzonderheden aan ver bonden zijn, die wij niet kennen. M.i. is de tijd veel te lang en de afval veel te veel. Kan ik van u niet eens te weten komen welk addertje er hier zo mogelijk onder het gras zit? (Denkelijk is het geen addertje, maar een zetduiveltje. Inzender mag rustig aannemen dat de nul er niet bij hoort. Red.). KOMT U OOK EEN BAD NEMEN? Sinds negen jaar ligt er tussen de wo ningen Willem Barendszstraat, Houtman straat en achterzijde Heuvelbrink een onbebouwd stuk grond dat bij de minste regenval op een grote vijver en modder poel gelijkt. Bewoners van deze straten kunnen niet langs achter hun woning be reiken of moeten door deze modderpoel waden. Kan met het oog op de komende winter met zijn regen en sneeuw hierin nu niet spoedig verbetering worden ge bracht? De bestaande afwatering doet het niet, ook al is ze niet verstopt. Of krijgen de bewoners van de gemeente een roeibootje toegewezen? Laat ons nu weer geen negen jaar met die chaos zitten. BEWONERS VAN BREDA GENOEMDE STRATEN (Advertentie) massief-voegloos MOLENSTRAAT 47 ROOSENDAAL - TEL 4804 Op de gisteren in het Kurhaus te Scheveningen gehouden zes tiende wegverkeersdag van de K.N.A.C. heeft de voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, met teleurstelling geconstateerd, dat de discrepantie tussen de inkomsten uit het motorwegverkeer en de uitgaven voor dat verkeer van jaar tot jaar toeneemt. Hij overhandigde aan de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, een zojuist verschenen rapport, waarin de resultaten zijn vervat van een onderzoek naar nieuwe, betere methoden bij de rij-opleidingen. De bedoeling is. dat straks op basis van dit onderzoek een defini tief handboek voor rij-instructeurs wordt samengesteld. De belangrijkste overweging in dit rapport waarvoor de Stichting voor Psychotechniek een aantal jaren geleden het onderzoek begon, uiter aard in nauwe samenwerking met de K.N.A.C. is, dat de rij-instructie in de eerste plaats moet worden op gevat als training in gedragstech niek, die het best kan plaats vinden buiten de verkeerssituatie, op een niet door ander verkeer gebruikt weggedeelte, waar stelselmatige traning mogelijk is. Les voor les woedt een aantal atandaard-situatie» in het rapport vermeld, die gelegen heid geven de verschillende gedrags technieken te instrueren. De bestraffing. Prof. mr. G. E. Langemeijer, pro cureur-generaal bij de Hoge Raad, ging nader in op het al dan niet effi ciënt zijn van de straf bij verkeers overtredingen. Hij schetste de moei lijkheid van de rechter om een recht vaardiging te geven van de bestraf fing van onvoorzichtigheid, waarbij het verwijt zich niet zou richten te gen het ontbreken van de wil om voorzichtig te zijn. Hij achtte het niet verantwoord de straf voor niet opzet telijke strafbare feiten opeens af te sehaf'en, omdat het rechtsgevoel dit niet zou verdragen en omdat de an dere middelen om de verkeersveilig heid gunstig te hriDWl&dao ook grote moeilijkheden met zich meebrengen of van onzekere uitwerking zouden zijn. Uiteraard stelde prof. Langemeijer toen ook, dat het niet gerechtvaar digd zou zijn zich door bezorgdheid over de vele verkeersongevallen te laten meeslepen tot een roepen om strengere straffen, totdat het einde lijk beter gaat. „Zou men het opma ken van processen-verbaal door de politie, in de omvang waarin deze thans surveilleert, al te zeer stimu leren, dan zou het gevaar dreigen van verbaliseren in gevallen, waarin de overtreding nu juist bijzonder wei nig bedenkelijk was; sommige auto- vallen!", aldus deze spreker. Hij ver bond hieraan de conclusie, dat de schade, die dit kan toebrengen aan de verhouding tussen publiek ener zijds en politie en justitie anderzijds, vermoedelijk veel groter zou zijn dari het nut van stipte inachtneming van sommige regels. Heer in het verkeer.... Prof. dr. B. C. J. Lievegoed, hoog leraar aan de Economische Hoge school te Rotterdam en directeur van het Ned. Pedagogisch Instituut voor het Bedrijfsleven, stelde de vraag aan de orde, waarom velen in het verkeer tot onbeleefdheden in staat zijn, die zij in hun verdere omgang achterwege plegen te laten. Een mo gelijkheid tot verbetering van dit euvel zag hij in samenkomsten van diverse soorten weggebruikers, waar door het contact directer wordt. Hij bepleitte o.m. uitbreiding van het be staande jeugdverkeersonderwijs, en inrichting van een opleiding voor verkeersgesprekleiders. Het Verbond voor Veilig Verkeer beraadt zich nader over deze denk beelden, die in januari in rapport- wm worden witgegeven.

de Stem | 1958 | | pagina 7