Hulst heeft betere zaalruimte nodig PHILIPS Droevig BOURJOIS ambonese militairen sloopten deur om te stoken Ll Ll Hulstenaren kregen „beestachtige" visite 1. 2. 3 Tussen Schelde en Grens die imderhoest' Vul in en win Kansen voor een cultureel centrumaanwezig DE LELIE Sensatie Plaat van Z. H. Paus Pius XII 2 jaar garantie Amerika steunt Nederland in kwestie Nieuw-Guinea Vreemd BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 3 Met overheidsgeld Koe in tuin; fret in kippenhok Spanning nog even opgelaaid paqblaO pcjiïcm POLITIERECHTER MIDDELBURG Geheim apparaat in verongelukte Britse Viscount I kwartje per kolom 4 kolommen f I.- r 1 11 in IV j A 1 1 i b 1 1 jc 1 1 1 D 1 S e 1 1 1 F 1 1 i G 1 1 !H 1 1 11 1 1 J 1 1 1 K 1 1 1 -J Eind volgende week zal een buitengewoon fraaie afbeelding verschijnen van Z. H. Paus Pius XII KWALITEIT SERVICE OH m m m m PRIJS! Van 20 t.m. 24 oktober 1958 Hulst heeft al vele jaren lang de behoefte gevoeld aan een ruim en modern geoutilleerd gebouw waar feestavonden, concerten en grote verga deringen belegd kunnen worden. De zaalaccommodatie in Hulst is niet vol doende. Voor vele gelegenheden zijn de beschikbare zalen te klein of bie den te weinig technische mogelijkheden. Zo vindt een toneelgezelschap geen enkele zaal waar een toneeluitrusting bestaat die aan de eisen van onze tyd voldoet. Er is niet alleen behoefte aan een dergelijk gebouw: er is ook zakelijke belangstelling voor. Maar de stichtingskosten zijn bijzonder hoog. Stel dat men een gebouw wil neerzetten waarin films gedraaid kunnen worden, waar accommodatie is voor toneelvoorstellingen en concerten, waar grote en klei nere vergaderingen een goed onderkomen vinden, dan komt men tot een benodigd kapitaal van verscheidene tonnen. den tot de bouw van een dergelijk ob ject: zakelijk gezien is het belangrijk, maar evenzeer omdat men tegemoet kunnen komen aan het gebrek Een dergelijke investering is voor een lopend bedrijf in deze tijd prak tisch niet meer mogelijk. Verschei dene gemeenten hebben een andere oplossing gevonden en helpen ver wezenlijken: men bouwt hier en daar culturele centra", waarin een bios coopexploitant normaal zijn films draait en die in een bepaalde con tractuele verhouding tot het gemeen tebestuur, dat de bouw hielp finan cieren, de mogelijkheid verschaft tot het houden van culturele avonden, het beleggen van vergaderingen enz. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men in dit opzicht een fraai voorbeeld aan Oostburg, waar het Ledel Theater te vens een uitstekend ingericht en uit gerust cultureel centrum is. Het zal overigens niet bij Oostburg blijven in Terneuzen bestaan dergelijke plannen en in dit verband kan trou wens ook gewezen worden op wat IJzendijke deed: de bioscoopexploi tant aldaar zag zich genoodzaakt zijn bedrijf aan te pas sen aan de nieuwe eisen, en in de kosten daarvan kwam het ge meentebestuur hem te hulp. De figuur van het cultureel cen trum" is trouwens een offficieel er kende: het is op het ogenblik, dank zij sommiger activiteit daarvoor, zo ver dat Hulst ook officieel erkend wordt als plaats waar de vestiging van een cultureel centrum noodzake lijk is. Dat maakt het voor de in de stichtingskosten deelnemende over heidslichamen heel wat gemakkelij ker. Hand in hand De tijd, waarin een bioscoop- of zaalexploitant werd gezien als een exploitant van 'n uitermate lucratie ve onderneming, die slechts hemzelf dienstig was, is voorbij. Ontspanning en culturele vorming gaan in vele gevallen hand in hand en het „amu sementsbedrijf" van vroeger is een belangrijke maatschappelijke factor geworden. In dit licht bezien kan men mee voelen met de bezwaren die de Ne derlandse bioscoopbond in zijn ver slag over het afgelopen jaar naar voren brengt tegen de vermakelijk heidsbelasting, die ais een enorme druk op dit bedrijf ligt. De bioscoop kan een gebouw zijn waar het cul turele leven van een kleinere plaats zich concentreert en wanneer dit in derdaad gebeurt is er een gelukkig samenspel gevonden. In Hulst bestaan zeker mogelijkhe- (Advertentie) lichtgewicht-snelstrijker aan goede zaalruimte. Een erg grote zaal heeft Hulst niet nodig, ofschoon het aantal plaatsen wel met overleg zou moeten worden vastgesteld omdat het immers van invloed is op de toe gangsprijs van bepaalde cultureel be langrijke gebeurtenissen. Het zou ae stad, die immers haar betekenis als centrumplaats, ook en vooral als culturele centrumplaats, nog altijd bezit, sterk ten goede ko men als men in samenwerking tussen zakenman en overheid een gebouw kon stichten dat de streek en de stad waardig is, en waar zowel de eigen als de .vreemde" gezelschappen die het toneel beklimmen zich niet moe ten behelpen. De plaats voor zo'n gebouw is beschikbaar, in het centrum van de stad zelfs, de noodzaak is aanwezig, de bereidheid aan de zijde der zakelijke exploi tanten is er evenzeer en de mogelijkheden tot een stich tingsvorm waarin overheids geld wordt gestoken, is er even eens. Het zou de investering meer dan waard zijn! (Advertentie) ALS IN IJW PANTALONi t geen vouw meer zit, dan wel vlekken, waarom dan niet f 1.75 uitgegeven om er weer piekfijn uit te zien? Stoomwasserjj, Chemische Was serij en Ververij St. Josephstraat 9-17 - Te). 5171 Het officiële Hongaarse tafelten- nisteam zal niet deelnemen aan de internationale kampioenschappen van Oostenrijk (1 en 2 november a.s. te Weneni, uit protest tegen het accepteren van de inschrijving van Agnes Simon, een Hongaarse vluch telinge die nu in Nederland woont. Het is het gevolg van een besluit van het Hongaarse ministerie voor sport, dat alle Hongaren verbiedt in sportwedstrijden uit te komen tegen gevluchte landgenoten, tenzij dezen inmiddels een andere nationaliteit hebben gekregen. In Oostenrijkse sportkringen wor den op het ogenblik de mogelijkhe den bestudeerd om alle sportbetrek- kingen met Hongarije te verbreken. De veertiende partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap dammen tussen de Canadees Deslauriers en de Rus Koeperman, vrijdagavond in Den Haag gespeeld, is na 55 zet ten door Deslauriers (zwart) ge wonnen. De Rus heeft thans de leiding met 16 tegen 12 punten. (Advertentie) parfum eau de cologne poudre cremes satin finish PARFUMS PARIS Gisteravond kreeg de familie Arons in de Poorterslaan te Hulst een wel zeer onwelkome gast in het voortuin tje. Een koe van de landbouwer v. d. B. uit Hontenisse was het blijk baar beu geworden steeds maar in de weide te grazen en was er op uit ge trokken in de bewoonde wereld. Tij dens dit uitstapje was het koebeest terecht gekomen in het voortuintje van genoemde familie, waar de plan ten door de grote hoeven werden vertrapt. Een gelukkige omstandig heid was nog, dat deze klant van de melkfabriek niet terecht is gekomen in de kleine visvijver, anders had dit uitstapje wel eens kunnen eindigen in een enkele reis naar het abattoir. Later bleek, dat de koe bij meerde re bewoners in Nieuw-Hulst op be zoek was geweest. Het was trouwens niet de eerste keer, dat het vee van v. d. B. kon uitbreken. Gekakel De hotelhouder van der R. kreeg eveneens ongewenst bezoek. Toen hij nog lag te genieten van een verdiende nachtrust, werd hij hierin plotseling gestoord door een oorverdovend ge kakel van zijn kippen. Daar dit la waai een ongewoon verschijnsel is, toog de hotelhouder op onderzoek uit, waarbij bleek, dat een fret op onbe grijpelijke wijze in het kippenhok was gekomen en bezig was zich te goed te doen aan een lekkere malse kip De heer v. d. R. slaagde er in In de wrakstukken van het Bea vliegtuig dat na een botsing met een Italiaanse „Thunderjet" nabij Nettuno in Italië is neergestort, bevond zich een voor de Engelse vlootbevelhebber op Malta bestemd geheim apparaat. De gezagvoerder van de Viscount had het aan een admiraal op Malta moeten overhandigen. Toen het bericht van het ongeval Malta bereikte gaf de Engelse marine opdracht in de wrak stukken naar het apparaat te zoeken. Tot veler geruststelling werd het in derdaad gevonden. r-""""-—i 1 1 11 111 IV j 1 A 1 B 1 1 i C 1 D 1 1 E 1 1 F I 1 c 1 G l 1 1 H I 1 l j 1 1 1 I 1 .J het fretje te pakken en momenteel vertoeft het nog steeds in een voor hem gereserveerd hok. Tot op heden is het nog steeds niet bekend wie de eigenaar van het beestje is, want van naburige jagers bleek het niet te zijn. Toch is het een tamme fret, zo dat het wel een vraagteken is hoe het beestje uiteindelijk in dat kippen hok terecht is gekomen. (Advertentie) HET GEBEURT niet vaak, dat de politierechter op militaire wijze wordt begroet, maar dat was wèl het geval, toen twee Ambonezen in Middelburg ter zitting verschenen. Zij waren ge dagvaard, omdat zij op 1 sep tember de deur van de kamp beheerder in Serooskerke (W.) hadden „gedetermineerd" om de kachel te kunnen aanmaken De leider van het duo, de ex- K.N.I.L.-korporaal S., vertelde, dat de kampbeheerder hiervoor toe stemming had gegeven. Maar uit ge tuigenverklaringen bleek, dat de man De figuur van Z. H. Paus Pius XII heeft bij iedereen een onuitwisbare indruk achtergelaten. Nog treurt een verslagen wereld over de dood van een groot mens, een heilig mens, een groot Paus. Als een der grootsten, misschien de grootste aller tijden zal hij voortleven in de herinnering van de mensheid. Het is ons gebleken, dat lezers en kinderen van lezers tal van afbeeldingen van de H. Vader hebben bewaard, die wij tijdens zijn ziekte en na zijn overlijden hebben gepubliceerd. Vooral hun, maar, naar wij menen ook vele anderen, kunnen wij nu een genoegen doen met een plaat van de Paus. Deze afbeelding wordt gedrukt op hoogglanzend kunstdruk papier. Het formaat is 21 bij 32 centimeter. Aflevering geschiedt in een gekartonneerde envelop, om beschadiging hoe gering ook, te voorkomen. De prijs is uiterst laag ge houden: de plaat kost inclusief verpakking in gekar tonneerde envelop vijfenzestig cents. Daar de oplaag zeer beperkt is, raden wij belangstellenden aan, zo snel mogelijk onderstaand bestelformulier in te vullen en dit naar een van de kantoren van het Dagblad De Stem te zenden dan wel bij een van onze agenten in te leveren. Gaarne zal ik ontvangen: exemplaren „Plaat Z.H. Paus Pius XII" in gekartonneerde enveloppe a f 0,65 per stuk (naam) (straat) (plaats) dit had gedaan, toen S. met een groot kapmes voor hem stond. De oorzaak van dit alles was, dat besloten was om de Ambonezen van af 1 september jl. geen turf en ka chelhout meer te verschaffen, omdat z)j hier zo langzamerhand zelf voor dienen te zorgen. S. was daarvan in kennis gesteld, maar op een manier, die hem niet zinde. „Dit had via mijn organisatie, de bond ex-K.N.I.L.-militairen „Op weg naar huis" moeten gebeuren", be toogde hij opgewonden tegenover de politierechter en hij toonde aan. dat dit niet gebeurd was. Voor hem be stond er dus geen kennisgeving en omdat hij op de bewuste datum geei. brandhout meer kreeg, sloopte hij de deur van de kampbeheerder, Eén van zijn „ondergeschikten" soldaat K. droeg hij op de attributen hier voor te verzamelen. „Best mogelijk, dat de bond eerst moest worden ingelicht; de deur van de kampbeheerder heeft daar in ieder geval niets mee te maken" aldus mr. Schenkenberg, die tegen S. zes weken gevangenisstraf vroeg. Mr. Sieperda veroordeelde beide „slo pers" tot twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. DE MIDDELBURGSE vodden koopman J. van den O. was, toen hij 2 juni zijn paard en wagen door Souburg laveerde, opnieuw onder invloed. ,,Ik was niet dronken, wel had ik een paar gekneusde ribben," mompelde de voerman, maar de lo gica ontging de politierechter. De service van de Souburgse politie was weer eerste klas geweest: zij had het paard onder haar hoede genomen en bovendien werd van den O. per motor naar zijn woon plaats gebracht. Een half uur later was de voddenman weer aan het bureau in Souburg. Hij was zijn paard kwijt... Mr. Schenkenberg vroeg drie weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het Z.C.A.. waarmee de politie rechter instemde. DEZELFDE STRAF kreeg de 59- jarige los-werkman A. de N. uit Mid delburg voor iets, wat de officier „een heel bedenkelijk geval" noem de. Door het onjuist invullen van werkloosheidsbriefjes had hij gedu rende de eerste maanden van dit jaar een bedrag van 183 los gekre gen, wat hem niet toekwam. Ter zitting bleek de N. er kwaad over te zijn, dat dit ontdekt was. „Als ik de kans krijg, zal ik nooit meer mijn premie betalen, nooit meer!" Waarop mr. Sieperda nog veel bozer werd en de werkman ge voelig de les las. „Je bent niet te vertrouwen, je bent een grote knoei er", sprak de politierechter. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, kon daarna weinig meer doen dan uiter ste eiementie verzoeken.... (Advertentie) Toonaangevend in P)E toekenning van de Nobelprijs voor de literatuur is dit jaar een sensatie geworden. Een in het Sovjet-rijk levende Rus, die een roman schreef vol kritiek op het regime, kreeg deze hoogste onder scheiding van de vrije wereld. Het merkwaardigste is. dat het boek, waarmee hij overal naam maakte, in Rusland niet eens mocht ver schijnen. Tegenover het hoofd van het Russische instituut aan de uni versiteit van Stockholm verklaarde hij: „Eens kwamen zij bij mij en vroegen mij. mijn naam ergens onder te zet ten! Dat gebeurde tijdens de zuiverin gen Ik zou de executie van een paar generaals goed hebben moeten keu ren. In zekere zin was het een kwes tie van vertrouwen in mij... mijn vrouw was op dat ogenblik zwanger. Het bezoek enerveerde haar, zij begon te huilen en smeekte mij. dat stuk papier te ondertèkenen. Maar ik kon dat niet doen. De dag daarop, ging mijn hele leven in mijn gedachten aan mij voorbij. Ik was er vast van overtuigd, dat zij mij zouden komen halen en dat mijn beurt was geko men. Maar er kwam niemand om mij te arresteren. Ik was op dat moment bereid. Er had zoveel bloed gevloeid. Ik was het leven moe. Later, jaren later heeft men mij verteld, dat mijn collega's mij gered hadden. Zij had den mijn weigering niet durven ver melden... Schijnbaar vragen zij maar zo weinig: alleen maar, te haten wat wij lief hebben. en lief te hebben wat wij haten. Maar dat juist is het moeilijkste vn alles." In deze woorden tekent zich een moedig mens af, die alles trotseert, om zijn menselijke waardigheid hoog te houden. We weten niet, of de Zweedse Academie wel helemaal op literaire kwaliteiten is afgegaan, toen ze deze man de prijs toekende. Haar bewondering voor deze vaan deldrager van de vrijheid achter het IJzeren Gordijn moet wellicht ook meegeteld hebben. Het zou de man wel eens duur te staan kunnen ko men, als er blijkbaar in Rusland toch niet iets veranderd was. Want dat een schrijver als Boris Paster nak nog leeft en kan blijven wer ken. is op zich reeds typerend. Te midden van alle nederige jabroers is er nog plaats voor tenminste één onafhankelijke geest. Als enige met trioglas isolatie (geoctrooieerd) VARTA Service-Station I te BREDA: GINNEKENWEG 164 TEL. 1600 34048 Volgens een vrijdag uitgegeven com muniqué zijn op de gezamenlijke Ne derlands-Australische conferentie over samenwerking op bestuursgebied in Nieuw-Guinea de wegen besproken voor deelneming van inheemsen in het Nederlandse en het Australische gebied bij de samenwerking op be stuursgebied. Het communiqué werd namens de delegaties van beide landen uitgege ven na een conferentie van vijf dagen, welke vrijdag is geëindigd. In het communiqué werd de nadruk erop gelegd, dat het een conferentie op bestuursniveau betrof en dat deze al leen bevoegd was besprekingen te voe ren en aanbevelingen te doen. De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, Philip Young, heeft donder dag bij zijn vertrek uit New-York naar Hieronder plaatsen wij nog enkele invulkolommen voor onze puzzel; Vul in; 1, 2 of 3en win. Deelnemers kunnen deze ge bruiken, als zij meer dan vier kolommen willen invullen. Het wil met de b.l-o.- school in west-Zeeuwsch- Vlaanderen nog niet erg vlotten. Ook het jaarver slag van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis maakt weer melding van het ge mis aan een dergelijke school in dit gebied. Er worden al jaren onder handelingen gevoerd om te komen tot de oprich ting van een b.l.o.-school, maar er zit een probleem dat men in deze tijd van groeiende verdraagzaam heid en van nieuw begrip niet meer voor bestaan baar zou houden. Voor de stichting van een ka tholieke b.l.o.-school in ivest-Zeeuwsch-Vlaande- ren is de medewerking van de veertien gemeen tebesturen nodig. Die is uiteraard wel te verkrij gen. maar de bevolkings samenstelling in het wes ten is van dien aard dat met een katholieke b.l.o.- school slechts de helft van de voor deze soort van onderwijs in aanmer king komende kinderen geholpen zou zijn. Er moeten in feite dus twee van deze scholen komen: een katholieke en een openbare ofwel een pro testantse. En daarin zit nu de knoop. Over deze school krijgt men geen overeenstemming en dat is begrijpelijk. Daaraan knoopt men nu echter ook al die tijd de stich ting van een katholieke b.l.o.-school op. Dat men in het begin deze twee zaken aan elkaar gekop peld heeft (hetgeen ook logisch was) wil nog niet zeggen dat, wanneer de ene dreigt te mislukken, de andere er ook maar niet moet komen. Voor een katholieke b.l.o.-school zijn voldoen de leerlingen aanwezig in het westen. De theoreti sche mogelijkheid bestaat dus om, zonder mede werking der gemeenten, te beginnen met de stich ting. Wanneer er een be paalde gemeente bereid zou worden gevonden de school te huisvesten, kan men op grond van de wettelijke bepalingen tot de bouw overgaan. Het oprichtingsproces zou moeilijker zijn, maar het zal wellicht nodig zijn deze weg te volgen als men maar blijft praten in een kringetje. Ieder jaar zonder b.l.o.- school betekent voor tientallen gehandicapte kinderen: geen of voor hen niet geschikt onder wijs. Dat betekent: een aanta.l jonge mensen die op een voor hen verkeer de basis de maatschappij ingaan. Die verantwoor ding kan men niet langer nemen. Als het dan niet in algehele eensgezind heid gaat. dan maar met degenen die wèl willen meewerken. o Even melding maken van een sympathiek ge baar van de friteskraam eigenaar op de Markt in Hulst. Hij heeft op zijn friteszakjes laten druk ken „Niet op straat wer pen!" Het is geen over bodig verzoek, want vooral op zondagavond ligt de Markt bezaaid met lege, vettige zakjes. Een onaangenaam gezicht, een Markt a.ls die van Hulst niet waardig. „Helpt het?", vroegen we de fritesheer. „Een klein beetje," antwoord de hij. Toe, mensen, er staat een papiermand bij de aluminium fritesfabriek op de Markt. Gooi daar die rommel in. Nederland verklaai-d tijdens de be sprekingen, die hij de laatste drie we ken op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gehad, „aan beide zijden een zeer reële over eenstemming over alle Amerikaanse en Nederlandse vraagstukken" te heb ben geconstateerd De ambassadeur merkte op, dat de Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr. Luns, een waardevolle bijdrage tot de besprekingen in Was hington heeft geleverd. Antwoordend op een vraag naar aan leiding van de recente verklaring van minister Luns. dat de Verenigde Sta ten het ten volle eens zijn met Neder land om zich in Nederlands Nieuw- Guinea tegen elk gebruik van geweld te verzetten, zei de beer Young: „Wij onderschrijven de verklaring van de heer Luns ten volle". P)E meerderheid van de Tweede Kamer heeft de KVP-fractie niet willen volgen in de afwijzing van de verplichte bedrijfsgenees kundige diensten. Het heeft be vreemd. dat anti-revolutionairen en christelijk-historischen hier staats secretaris van Rhijn volgden in het opleggen van een dwang, die bij de gunstige ontwikkeling van zaken op dit gebied overbodig moest he ten en schadelijk kan werken. De katholieke woordvoerder mr, de Vreeze had juist bij deze. we zou den haast zeggen „natuurlijke" bondgenoten hulp mogen verwach ten bij het trekken van een dirigis tische angel uit dit ontwerp. Het heeft niet mogen zijn. (Advertentie) Wat n zorg als de kinderen zo hoesten. Ge lukkig is er een afdoend middel tegen: Abdijsiroop! Dat afmattende 'geblaf' verdwijnt en ze slapen weer rustig. Een ware geruststelling voor elke moeder: Abdijsiroop in huis! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen aiilu ex yjjuN o. Bankiers Anno 1 884 BELEGGINGSADVIEZEN Vrijd. 24-10 Koersverschil Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon. Petroleum Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mij en 3-31/2 io Ned. '47 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 6 Woningbouw Laagste Hoogste laatste t.o.v. koers koers tijdvak vorige week 223 240 237 3/4 12 193 193 183 1/2 186 1/2 183 1/2 1 1/2 332 335 335 3 288 294 3/4 294 3/4 5 3/4 359 1/4 379 377 1/4 15 7/8 319 340 3/4 338 1/4 15 1/4 196 1/2 197 3/4 197 3/4 1 1/4 187.50 191.80 187.75 0.65 148 150 1/2 149 3/4 0 156 1/4 162 3/4 162 3/8 -F 6 1/2 128 131 130 3/8 1 1/8 247 3/4 249 3/4 249 1/2 1/2 69 1/4 74 1/2 72 7/8 3 3/8 115 3/4 117 3/4 116 5/8 1 3/8 124.80 130. 124.95 2.15 91 15/16 91 13/16 91 13/32 7/16 95 5/16 95 13/16 95 3/4 5/16 93 15/16 94 1/4 94 7/32 3/32 108 3/4 109 5/8 108 7/8 5/8

de Stem | 1958 | | pagina 5